EERSTE BLAD. PT* VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DINSDAG 31 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 104 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Kippendieven gesnapt en gedood Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het nieuwe Rijkskabinet bijeen. Geestdriftige betoogingen te Berlijn. De nieuwe rijkskanselier, Adolf Hitler en de andere nieuwe ministers zijn gister middag door den Rijkspresident heëedigd. Het oude kabinet-von Schleicher heeft om half tien zijn laatste bijeenkomst ge houden. Om 16.15 uur heeft Hitler met zijn ge volg hotel Kaiserhof verlaten om zich naar de rijkskanselarij te begeven. De tot duizenden aangegroeide menigte barstte in toejuichingen los en stormde den auto van den nieuwen rijkskanselier achterna. De politie was niet in staat de menigte te houden; men holde naar de "Wilhelmstras- se, waar de betoogingen voortgezet wer den. Het nieuwe rijkskabinet is gistermiddag voor het eerst bijeengekomen. Rijkskanse lier Adolf Hitler wees op de beteekenis van dezen dag, waarop een vereeniging der nationale krachten van Duitschland door de vorming van een kabinet der na tionale concentratie bereikt is. De politiek van dit kabinet zal de uitbarsting van ge loof en vertrouwen, die gister in 't Duit- sche volk spontaan tot uiting is gekomen, niet teleurstellen. Vervolgens gaf de rijkskanselier een overzicht over de richtsnoeren, die hij bij zijn politiek denkt te volgen en over de houding, die tegenover den rijksdag zal worden aangenomen. Bij een algemeene gedachtenwisseling bleek volkomen over eenstemming te bestaan. Ter eere van den Rijkspresident en naar aanleiding van de vorming van het kabi net-Hitier, hebben de S. A.- en S. S.-orga- nisaties van Groot-Berlijn en Branden burg, tezamen met het landelijk verbond Groot-Berlijn van den Stalen Helm gis teravond een fakkeloptocht georganiseerd. Om 7 uur zou men in den Tiergarten bij eenkomen. De stoet zou door de Gharlot- tenburger-Ghaussee, Brandenburger Tor en over de Linden naar Wilhelmstrasse gaan, waar voorbij de rijkskanselarij (de tijdelijke woning van president Hinden burg) gedefileerd zou worden. Tegen half negen gisteravond is de fak keloptocht in de "Wilhelmstrasse voor de oude rijkskanselarij aangekomen. Even tevoren was de Rijkspresident voor één der hel verlichte vensters van de kanselarij verschenen, door steeds maar aanhoudende toejuichingen van de duizen den begroet. Rijkskanselier Hitier begroette den stoet voor een venster van zijn werkka mer in de nieuwe rijkskanselarij. Ook daar kwam geen einde aan de ovaties. De Rijkspresident bleef, zoolang het voorbijtrekken van den stoet duurde, voor het geopende venster staan en dankte door wuiven voor de hem gebrachte hulde. Ook Hitier wuifde als teeken van dank. Onder het raam van den Rijkspresident hadden zich twee S. A.-muziekkorpsen opgesteld, die marschen, het Deutschland- lied en andere nationaal-socialistische liederen speelden. 'De gestalte van den grijzen Rijkspresident, die maar urenlang voor het verlichte venster bleef staan, maak'e grooten indruk. Nader wordt nog gemeld: Op het bericht, dat Hitier tot rijkskan selier benoemd was en dat 's avonds een fakkeloptocht zou worden gehouden, heb ben de communisten demonstraties geor ganiseerd. Op verscheidene plaatsen, zoo wel te Berlijn zelfs, als in de voorsteden, deelden de communisten vlugschriften uit, waarin tot algemeene staking werd aan- aangespoord. In Koeppenik werd om acht uur 's avonds een stoet van ongeveer 250 menschen gevormd, die echter door de politie met den gummiknuppel werd ver spreid. De houding van het centrum. De centrumsfractie van den Rijksdag heeft nog geen fractiezitting gehouden. Slechts heeft een informatorische be spreking van afgevaardigden plaats ge had. De fractiezitting is pas voor vandaag bijeengeroepen en wel wijl het centrum eerst het onderhoud van den rijkskanse lier met den leider, prelaat Kaas, wil af wachten. Het centrum is, naar men meent, zeer gereserveerd tegenover de nieuwe regee ring. Het zal eerst afwachten, welke poli tiek de nieuwe regeering voert. Dat de centrumleiding er niet aan denkt, onmiddellijk een scherpe opposiie- houding aan te nemen blijkt reeds uit haar optreden in de gisteren gehouden zitting van het senioren-convent. Juist van het centrum ging het voorstel uit tot verschuiving van het bijeenroepen van den rijksdag met 8 dagen. Moties van wantrouwen. De communistische rijks dagfractie heeft Maandagmiddag besloten in den rijksdag een motie in te dienen, waarbij de rijks dag de nieuwe regeering Hitler-Von Pa pen het vertrouwen ontzegt. De sociaal-democratische rijksdagfrac tie heeft besloten, overeenkomstig het voorstel van het fractiebestuur een motie van wantrouwen tegen de regeering-Hit- Ier in te dienen. Het partijbestuur der S. D. P. is tegen Dinsdagochtend naar Berlijn ontboden. De komende rijksdagzitting. Het seniorenconvent van den Rijksdag dat gistermiddag onder voorzitterschap van rijksdagpresident Goering bijeenkwam besloot op voorstel- der nationaal-socia- listen met alleen de stemmen van sociaal democraten en communisten tegen, dat de rijksdag uiterlijk Dinsdag 7 Februari a.s. bijeen zal komen. Deze termijn zal slechts dan vervroegd worden, wanneer de re geering voornemens is reeds vóór aan staanden Dinsdag een verklaring in den rijksdag af te leggen. Een communistisch en een sociaal- de mocratisch voorstel om den rijksdag ter stond bijeen te roepen, werd met alleen de stemmen der beide genoemde partijen ervoor, verworpen. De indruk te Genève. De vorming der nieuwe Duitsche regee ring heeft te Genève groote belangstelling gewekt. Algemeen verwacht men, dat de koers der buitenlandsche politiek geen wijziging zal ondergaan en dat in het bijzonder de Duitsche ontwapeningspoli- tiek op de tot nu toe gevolgde wijze zal worden voortgezet. In officieele Fransche kringen is men zeer gereserveerd. De Engelschen interes seeren zich in hoofdzaak voor de kwes tie, hoelang de nieuwe Duitsche regeering aan het bewind zal kunnen blijven. Men hoopt, dat thans stabiele regeeringstoe- standën in Duitschland zullen intreden. In Italiaansche kringen is men zeer vol daan over de vorming der nieuwe Duit sche regeering. Algemeen bestaat de in druk, dat bet nieuwe Duitsche kabinet 'n beslissend keerpunt vormt in de Duitsche geschiedenis van na den oorlog. Hiertoe zijn nieuwe en zeer snelle vlieg tuigen gebouwd, die gemakkelijk een snel heid van 250 K.M. per uur kunnen ont wikkelen. In dezen zomer zal ook de lucht lijn BerlijnBuenos Aires worden geo pend met watervliegtuigen. In het midden van den Atlantischen Oceaan zal het vroegere stoomschip West- falen voor anker worden gelegd en de vliegtuigen zullen hierbij dalen om ben zine in te nemen, waarna de machines in de richting van Zuid-Amerika verder zulen vliegen. Men overweegt thans de mogelijkheid van samenwerking tusschen dezen vlieg- dienst en de Graf Zeppelin. Ook heeft men plannen gereed voor het openen van een luchtdienst tusschen Duitschland en het Verre Oosten, waarbij het mogelijk zou zijn een afstand van 11200 K.M. in vijf dagen af te leggen. Amerika en Rusland. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche federatie van den arbeid zich tegen de erkenning van de Sovjet- Unie door de Amerikaansche regeering heeft uitgesproken. Japan en de Volkenbond. Voorzoover de handhaving van den status quo in Mandsjoekoeo, waaraan Japan vasthoudt, niet in gevaar gebracht wordt, is de Japansche delegatie te Ge nève gemachtigd, om de onderhandelingen voort te zetten. Het kan de regeering op het oogenblik weinig schelen of de Vol kenbond al dan niet paragraaf 4 van art. 15 toepast. De delegatie zou eveneens instructie hebben ontvangen, om Volkenbondskrin gen er van in kennis te stellen, dat het van den aard der aanbevelingen, die ge daan zullen worden als paragraaf 4 wordt toegepast, afhangt of Japan in den Vol kenbond zal blijven. Korte berichten. Twee en dertig Amerikaansche spo ren, die tot nu toe hun resultaten over December hebben gepubliceerd, boekten in die maand 5 pet. minder winst dan in December 1931. In een tweede program voor vloot- bouw in Japan wordt het bouwen voorge houden ter bepaling van zijn standpunt ten aanzien van het voorstel van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, om de loonkorting van 5 pet. te vervangen door een van 8 pet. Het Hoofdbestuur gaf den leden in overweging het voorstel van de directie te aanvaarden. Dit voorstel is na discussie aangenomen met 61 stemmen voor en 21 tegen. Verlenging van contingenteeringen. Naar gemeld wordt, zijn de contingen- teeringen van porselein, fijn aardewerk, sanitair aardewerk, muur- en wandtegels, rijwielbanden en gloeilampen, welke 1 Fe bruari afgeloopen, vernieuwd. De betreffende Koninklijke besluiten en Ministerieels beschikkingen zullen dezer dagen in de Staatscourant worden opge nomen. De contingenteering van porselein is ongewijzigd verlengd met 6 maanden. Eveneens zijn ongewijzigd met 6 maanden verlengd de contingenteeringen van fijn aardewerk, sanitair aardewerk en muur- en wandtegels. Deze nieuwe contingentee ringen loopen van 31 Jan. tot 31 Juli. De contingenteering van rijwielbanden is voor een jaar verlengd. Het percentage is 100 van het gemiddelde aantal, inge voerd in de jaren 1929, 1930 en 1931 (vo rige contingenteering 95 pet. met 1928, 1929 en 1930 als basisjaren). De contingenteering van gloeilampen is ongewijzigd voor drie maanden verlengd. Dienstweigering bij de Marine. Uit Soerabaja werd gisteren gemeld: Heden zijn te drie uur v.m. een com pagnie Menadoneezen met een karabijn mitrailleur en een compagnie marechaus see uit Malang naar Soerabaja vertrok ken en bij het marine-terrein gestation- neerd. Heden zes uur 30 v.m. weigerden bij het ochtendappel de Europeesche korpo raals en minderen aan boord van de Java, Evertsen en Piet Hein aan te tre den, welk voorbeeld gevolgd door enkele Inheemsche minderen. Na een toespraak van den commandant zijn zij alsnog aangetreden. Later zijn de Java, de Evertsen, de Piet Hein en een groep mijnvegers conform Ingezonden Mededeeling. Koude In Roemenië. In geheel Roemenië is de temperatuur opnieuw sterk gedaald. Gisterochtend werd op vele plaatsen een temperatuur van 35 gr. onder nut gemeten. Uit alle deelen van het land komen alarmeerende berichten over menschen, die op de bui tenwegen door wolven zijn aangevallen en gedood. Verscheidene soldaten van de grenswacht werden op hun post doodge vroren gevonden. Knude in Spanje. Uit Bilbao meldt Reuter: Door de hevige koude worden de wol ven uit het gebergte naar de dalen gedre ven, waar zij de kudden aanvallen. Reeds meer dan 100 schapen zijn door de wol ven verslonden. Koudegolf aan de Rivièra. De koude is thans ook doorgedrongen tot de kuststreken der Rivièra. In Novi Ligure, een bekende badplaats, daalde de thermometer tot 6 gr. onder nul. In het binnenland is de temperatuur nog lager; uit de omgeving van Alessandria b.v. wordt een temperatuur van 10 gr. onder nul gemeld. 18.000 Argentijnsche landbouwers door hongerdood bedreigd. De Landbouwcrisis in Argentinië neemt, naar de Londensche Times uit Buenos Aires meldt, een steeds grooter en drei gender omvang aan. Volgens een officieel bericht worden in de provincie Entre Rios tengevolge van de verwoestingen, die door sprinkhanen zijn aangericht, achttiendui zend landbouwers door hongersnood be dreigd. De landbouwers eischen van de regeering onmiddellijke hulpverleening. met een bedrag van 2.7 millioen pesos in baar geld of in den vorm van levensmid delen. Ook te Santa Fé is de toestand uiterst bedenkelijk. Het Argentijnsche landbouw- verbond heeft daar besloten op 1 Februari een staking af te kondigen, teneinde de regeering te dwingen tot aanvaarding van het agrarische hervormingsprogram, dat o.a. inhoudt, een moratorium voor alle handels- en bankschulden der boeren. BerlijnLanden In 3% uur. Een der directeuren van de Deutsche Lufthansa, heeft in een interview ver klaard, dat men binnenkort in 3^ uur van Berlijn naar Londen zal kunnen vlie gen, terwijl men op het oogenblik 7 uur voor dezen afstand noodig heeft, steld van een duikboot, een bevoorradings schip, en twee duikbootjagers. De totale kosten worden begroot op 15 millioen yen. De Deensche regeering heeft voor gesteld een fonds te scheppen van 300 millioen kronen (plm. f 120 millioen) tot ondersteuning van de Deensche industrie en landbouw. Volgens te Boedapest gepubliceerde statistieken is, tengevolge van den econo- mischen nood in Hongarije, de consump tie van melk, vleesch en brood gedaald. Alleen de consumptie van water is met 4.5 millioen liter gestegen. Tengevolge van de plotselinge stij ging van de temperatuur was Londen gis teren in een dikken mist gehuld, die de stad tegen het middaguur in totale duis ternis dompelde. VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE. Naar de T e 1 e g r. verneemt (wij' lazen dit bericht in geen enkel ander blad) zou de minister van Financiën, jhr mr. D. J. de Geer ernstig in aanmerking komen voor de vervulling van de door het overlij den van Graaf Van Lynden van Sanden- burg ontstane vacature van vice-president vein den Raad van State. Zou de heer De Geer die functie inder daad ambieeren, dan zou dit een belang rijke verandering beteekenen in de voor nemens van de Chr. Hist. Unie. Het is n.l. een publiek geheim, en het wordt in Ghr. Historische kringen ook geenszins ont kend, dat het de bedoeling was, dat mi nister De Geer na het einde van zijn in dezen zomer afloopende ambtsperiode, we derom het leiderschap van de Unie op zich zou nemen. Naar ons van andere zijde gemeld wordt, zegt hetzelfde blad, zou voor de functie van vice-voorzitter van den Raad van State, welke is opengevallen door het overlijden van baron Van Lynden van Sandenburg, in aanmerking komen dr J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht. In de Residentie wordt in dezen ook genoemd d< minister van Staat en Commissaris -au de Koningin in Zuid- Holland. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. De Centrale Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft gisteren te Utrecht een drukbezochte algemeene vergadering ge het programma vertrokken. Het gebeurde schijnt in verband te staan met de voorgenomen salariskorting waaromtrent verkeerde berichten zouden zijn verspreid. Veertig arrestanten zijn gistermiddag met autobussen naar Malang overge bracht. Zij zullen te Malang in het Ma rinekampement aldaar worden onderge bracht, onder bewaking van infanterie. De economische positie van Nederland. Reuter meldt uit Londen: „Financial Times" heeft een speciaal supplement uit gegeven, waarin een reeks artikelen voor komt, handelende over de positie van Ne derland. Dr H. Colijn behandelt de crisis en spreekt als zijn oordeel uit, dat, ten spijt van alle uiterlijke verschijnselen van weelde en betrekkelijke welvaart, Neder lands positie wellicht ernstiger is dan van enkele andere West-Europeesche landen, daar het waarschijnlijk een drastische hervorming zijner economische structuur zal moeten ondergaan als gevolg der thans heerschende crisis. Wijziging van de Kieswet De heer Beumer heeft op het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Kieswet enz. een amendement ingediend met de volgende toelichting: „Hoewel in den tegenwoordigen tijd veler neiging meer gaat in de richting van dwang dan in die van vrijheid, meent ondergeteeken- de nogmaals een poging te moeten doen om om tot afschaffing van den zooge- naamden stemplicht te komen." Varkens zonder oormerk. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft in antwoord op schrifte lijke vragen van Ir C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer, over inbeslagneming van varkens, welke niet waren voorzien van het oormerk, medegedeeld: Op 10 Januari heeft de politie te Berg ambacht 29 varkens in beslag genomen, welke niet waren voorzien van het oor merk, bedoeld in art. 11 van het Crisis- Varkensbesluit 1932, en welke zwaarder waren dan het door hem krachtens voor meld artikel vastgesteld gewicht. Het genoemd artikel verbiedt het in voorraad houden, afleveren, vervoeren of doen vervoeren van deze varkens. De om standigheid, dat die varkens reeds waren verkocht en de kooper voornemens was de dieren te laten merken, zoodra zij zou den worden vervoerd, doet ten aanzien van de overtreding niet* ter zake. Binnenland. Coöp. Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord". De Eerste Kamer over de Rijksbegrooting. Algemeene vergadering van het Centraal Bureau van de Veilingen. Buitenland. De politieke toestand in Duitschland. Het Gentrum en het Duitsche Kabinet. De Kabinetscrisis in Frankrijk. Ingezonden Mededeeling. De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij aller lei middelen, echter zonder resultaat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier gebruikte „Het resultaat is werkelijk ver rassend" schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent besmeerde brood werd uit gelegd, was het reeds verdwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. imp.: Firma B. Meindersma - Den Haag. A45 De vraag of „de minister ten spoedig ste zoodanige maatregelen wil nemen, dat er een einde komt aan dergelijk optreden, waardoor de bevolking ten zeerste wordt geprikkeld", vindt, aldus de minister, in het bovenstaande haar beantwoording. De staking te IJmuiden. Over bet algemeen is het nogal rustig geweest aan de visschershaven te IJmui den in verband met de staking in het stoomtrawlerbedrijf aldaar. In den nacht van Zondag op Maandag is het evenwel tot een botsing gekomen tusschen werk willigen, behoorende tot den Christelijken Bond, die bij bet lossen van de binnenge komen loggers werkzaam zouden zijn en een aantal stakers. Eenige leden van ge noemden bond werden daarbij mishan deld. De daders zijn evenwel bij de politie bekend. Notariaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, J. L. Schuurs, candidaatnotaris te Rotterdam (vacature- P. J. J. Tackoen) en Mr G. D. Tukker, candidaat-notaris en oud-inspecteur der registratie en domeinen te Rotterdam (vacature-G. Vlug). i DE NEDERL. LANDBOUW EN HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. Het bericht, dat Hitier benoemd is tot Rijkskanselier en Hugenberg tot minister van Landbouw in Duitschland, heeft in Nederlandsche landbouwkringen uiter aard veel opzien gewekt. r Over het algemeen, zegt de Telegr., is men in die kringen echter nog onzeker over de eventueele gevolgen, die een der gelijke wijziging in de Duitsche regeering voor onze landbouw-export kan hebben. Men wil de situatie eerst eens aankijken, voor en aleer een definitief oordeel uit te spreken. Niettemin is men verre van op timistisch gestemd. Von Papen, zoo zegt men, die tot vice-kanselier is benoemd, is een jonker, en van Hitier kan men ver wachten, aldus meent men hier, dat 'hij de Duitsche Agrarieërs ter wille zal wil len zijn. Vooral in znivelkringen verwacht men van Hugenberg, als minister van 'Land bouw, voor onzen export niet veel goeds. Men denkt daarbij vooral aan de onder handelingen, die thans tusschen Neder land en Duitschland gaande zijn over de verlenging van het handelsverdrag. Reeds thans wordt de Duitstfhe regeering over stroomd door adressen en telegrammen van Duitsche protectionisten en men vreest, dat Hugenberg, vooral voor wat den zuivel betreft, daaraan maar al te gewillig bet oor zal leenen. Gevreesd wordt, dat Hitier steeds ver der zal sturen op den weg naar autarkie. Men vreest, dat Nederland heel spoedig voor een nieuwe situatie geplaatst zal worden. Groenten en kaas zijn op het oogenblik de eenige landbouwproducten uit Nederland, die in Duitschland nog eenigen afzet hebben. Vooral voor die producten verwacht men van het optre den van de nieuwe regeering niet veel goeds. De Duitschers waren op dit stuk toc'h al niet bijzonder toeschietelijk. Intus- schen weet men ook hier niet, ook niet in de kringen der deskundigen, hoe zich de situatie zal ontwikkelen en men schort een definitief oordeel thans dan ook nog even op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1