Tegen GRIEP akker'S Abdijsiroop EERSTE BLAD. Dr H. Colijn over de wereld depressies. MAANDAG 30 JANUARI Y933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 103 Dit nummer bestaat uit 2 bladen De bodem van de crisis bereikt? Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20, Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De kracht der boerenbevolking dient intact te worden gehouden. Dr H. Colijn heeft met den hoofdredac teur van de „Zakenwereld" gesproken over de werelddepressie en over heden en toekomst van Nederland. Aan dit vraaggesprek ontleenen wij het volgende: De eerste vraag betrof de vier vraag stukken, zooals door de commissie-Trip geformuleerd, welke aan de a.s. economi sche wereld-conferentie te Londen ter op lossing zullen worden voorgelegd, dus met name lo. terugkeer tot een waren internatio nalen muntstandaard, die aanvaard zal moeten worden door de landen, die den gouden standaard hebben prijsgegeven; 2o. het vinden van middelen ter be strijding van de prijsdaling; 3o. afschaffing der deviezencontrole; 4o. opheffing der handelsbelemmerin gen. Omvatten deze ook inderdaad de hoofdoorzaken welke tot de wereld depressie hebben geleid, en zal dus het uit den weg ruimen dier oorzaken, zoo de conferentie daarin dan al mocht sla gen, den weg openen tot het herstel? Om u op deze laatste vraag het eerst te antwoorden, aldus de heer Colijn, ik geloof inderdaad, dat men in deze crisis veel te veel naar conjunctureele^oorzaken ziet en te weinig op de structureele ver anderingen let, die ingetreden zijn. Maar dat neemt niet weg, dat de conferentie te Londen uiterst nuttig werk zal doen door te streven naar terugkeer tot een vasten muntstandaard voor alle landen en naar de afschaffing der deviezencon trole en opheffing der handelsbelemme ringen, ofschoon zij daarbij voor een ont zaglijke taak zal staan, waar bijv. een land als Engeland zich de handen heeft gebonden door Ottawa en een land als Duitschland niet alleen om economische doch ook om andere, zoo gij wilt mis schien politieke redenen, zich wat zijn landbouwvoorziening betreft, tot eiken prijs self-supporting schijnt te willen maken. Hoe men zich overigens de verwezen lijking van het tweede programpunt denkt, namelijk de verhooging van het prijsniveau, is mij en vermoedelijk velen anderen niet recht duidelijk. Het is een van die leuzen, die meestal dienst moe ten doen om leegheid van gedachten te verbergen. Velen maken de groote fout om deze crisis te willen zien als een herhaling in versterkten vorm van de inzinkingen, die wij sinds 1857 op gezette tijden heb ben zien geschieden. Deze zienswijze acht ik onjuist. Tien jaar geleden, bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1923, heb ik er in de Kamer reeds op gewezen (wij waren toen ook te midden eener crisis), dat wij niet te doen hadden met een gewone con junctuur-verandering, doch met een crisis die veel meer structureel dan conjunc tureel van aard is en die ons zou voeren naar een veel lager liggend stabilisatie- vlak, in vergelijking met het vlak, waar op wij toen leefden. De feiten hebben de juistheid dezer opvatting bevestigd. In de eerste na-oorlogsche jaren werden de nadeelen der zoozeer verhoogde indu- striëele capaciteiten niet zoo gevoeld. Im mers de oorlog had hetzelfde werk ver richt als een zwerm sprinkhanen, die op zijn doortocht slechts kaalgevreten ak kers achterlaat Had men toen de vrije werking gelaten aan de economische krachten, dan zou vanzelf een massa verdwenen zijn van wat in de voorgaande jaren aan indu- striëele capaciteit was uitgebreid of ge sticht Doch toen zijn de verschillende staten elk voor zich er toe overgegaan l om met alle middelen en tot eiken prijs i te behouden, wat men had. Op de vraag of de positie der West- Europeesche industrie blijvend is ge schokt, antwoord de heer Colijn: Het onvermijdelijke gevolg zal inder daad zijn, dat voor West-Europa blijvend verlies te constateeren valt van de ex portmogelijkheden naar die deelen van de wereld, die vroeger geen of nagenoeg geen industriëele capaciteit hadden. Men zal voorshands niet mogen hopen de algeheele verdwijning der werkloos heid te zien, zelfs niet indien de werk gelegenheid toeneemt door de normale hervatting van het bedrijfsleven. Indien elders en in ons land weer meer normale toestanden zouden terugkeeren, dan zal toch het bedrijfsleven voor langeren tijd niet meer alle werkloozen kunnen absor- beeren. Men moet zich wel als vermoedelijk gevolg van den huidigen toestand voor stellen, dat vele landen, óók wij, him economie zullen moeten omvormen. Onze voornaamste afnemers ik noem u Engeland en Duitschland zijn zelf in sterke mate het slachtoffer van de in getreden structureele veranderingen, waarover wij straks spraken. Aangezien naar die landen een zeer groot deel van ons overschot aan bodemproducten werd uitgevoerd, zoo zullen wij, om u maar één voorbeeld te noemen, er mede te reke nen hebben, dat althans onze op de internationale markt inge stelde agrarische industrie de export blijvend zal zijn afge nomen. I Acht gij het juist, dat de regeering ten koste van zeer groote offers export industrieën zoodanig steunt, dat deze in I voor de geslonken vraag veel te grooten omvang kunnen blijven bestaan? werd verder gevraagd. Bij het verleenen van steun meende de heer Colijn, moet reeds nu rekening wor den gehouden met de toekomstige afzet- i mogelijkheden. De regeering behoort den steun nimmer een karakter te geven, dat voor omvorming, wanneer zij zich begint in te zetten, hinderpaal zou kunnen zijn. Men spreekt van Japansche dumping op de Indische markt. Bescherming tegen werkelijke dumping acht ik altijd geoor loofd, aldus Dr Colijn, doch ik kan niet beoordeelen of hier inderdaad van dum ping sprake is. Men zou ook m.i. op an dere wijze deze moordende concurrentie kunnen tegengaan, bijv. door tijdelijke contingenteeringen. Voorts verdient het overweging om na te gaan in hoeverre met sommige landen overeenkomsten mo gelijk zijn, di~ de strekking hebben om aan hun invoer op Java preferentie toe te kennen, op voorwaarde, dat zij hunner zijds privilegiën toekennen bij den invoer van Ned.-Indische producten. Ik denk b.v. aan den afzet van een voor Indië zoo belangrijk product al9 suiker. Wat de binnenlandsche economische politiek betreft, men zal de verschillende volksbelangen nauwkeurig tegenover el kaar behooren af te wegen. Men zal in verband met de beschikbare middelen, die hoe langer hoe minder zullen wor den, moeten zorgen, dat het eene volksdeel niet te veel krijgt, zoodat straks voor een ander deel, dat hulp even hard noodig heeft, niets meer zou overblijven. En met nadruk moet ik er op wijzen, dat men vooral den bodem nimmer braak zal mogen laten liggen en dat de kracht der boerenbe volking steeds intact dient te worden gehouden, omdat de bodem ons kostbaarste goed is en een juiste ver houding naar aantal en economische kracht tusschen landbouwbevolking en stadsbevolking voor een land van het allerhoogste belang is. Wat de werkloosheid betreft, met steun alleen zal men er niet komen, af gezien nog van het feit, dat langdurige steun de moreele verzwakking der natie in de hand werkt En wie zal bovendien zeggen, dat wij in staat zullen blijven voor dit doel jaarlijks rond 150 millioen gulden uit te geven? Ik zie geen ander middel dan het schep pen van nieuwe werkgelegenheid, d.i. het uitvoeren van werken van zoodanig karakter, dat zij, wanneer eenmaal vol tooid, werkgelegenheid blijven geven voor vele anderen. Dus vooral vergrooting on zer bodemoppervlakte en teelt van pro ducten, die wij nu nog moeten invoeren. Daarom heb ik ook in de Kamer de voort- zettirig der inpoldering van de Zuiderzee met kracht bepleit. Mijn overtuiging is wel, zeide Dr Colijn d«t wij, wat man noemt den bodem, be reikt hebben, maar tevens, dat de lijn van dit dieptepunt uit voor de eerstvol gende jaren een horizontale richting zal blijven, m.a.w. dat wij voorloopig op dit niveau zullen blijven. Men zal zich die lijn echter niet hebben te denken als ge trokken langs een liniaal, doch met de noodige fluctuaties naar boven en naar beneden, welker gemiddelde echter een horizontale lijn zal vormen. Verwacht u geen verdere ernstige ineenstortingen in het bedrijfsleven meer? Waarschijnlijk geen fundamenteele meer. Maar u moet mij goed begrijpen; wij zullen nog wei het een en ander be leven, dat zoo voor het gezicht ernstig is. Maar erger zal dat den toestand toch in wezen niet maken. HET KABINET VON SCHLEICHER AFGETREDEN. 'Het (kabinet Von Schleicher heeft zijn ontslag aangeboden. Nader wordt gemeld, dat Von Hinden burg bet ontslag van het kabinet beeft aanvaard, doch het kabinet verzocht de loopende zaken te blijven afdoen. Von Hindenburg heeft oud-kanselier Von Papen ontboden en hem opgedragen, onderhandelingen met de partijen te openen om de mogelijkheden vast te stel len, teneinde een niemw kabinet te vor men. Na de beslissing van het seniorencon vent, dat de rijksdag Dinsdag zou bijeen komen, en dat de debatten met de stem ming over de moties zouden besloten wor den, bleef rijkskanselier Von Schleicher slechts één mogelijkheid over: zich naar den rijkspresident te begeven en dezen volmacht te vragen om als het wantrou wen werd uitgesproken waaraan niet te twijfelen viel den rijksdag te kunnen ontbinden. De beslissing lag aldus bij Von Hinden burg en deze 'heeft, blijkens de mededee- ling, dat Von Schleicher is afgetreden, te gen den rijkskanselier beslist door hem de gevraagde volmacht te weigeren. Dat kon als een daad van presidentieel wan trouwen jegens Von Schleicher beschouwd worden, en deze heeft de consekwentie van zijn noodlot aanvaard. Wat in een dergelijk geval verwacht werd, is geschied: Von Papen, die het vertrouwen van den rijkspresident nog steeds onbeperkt en ongeschokt geniet, is belast met de onderhandelingen met de partijen. Hij: heeft dus een scherp afge bakende opdracht ontvangen, nog steeds in de parlementaire lijn, zooals die den laatsten tijd in Duitschland is gevolgd. Van welingelichte zijde wordt nader gemeld, dat de 'kans zeer groot is, dat Von Papen den Rijkspresident zal voor stellen het Rijkskanselierschap op te dra gen aan Adolf Hitler. In verband met de politieke ontwikke ling heeft Hitier geen gevolg gegeven aan zijn voornemen om 'Berlijn te verlaten, hij zal voorloopig in Berlijn blijven. Mg. Rijkskanselier Brüning hield 'het 2 jaar uit. Von Papen zes maanden, Schleicher maar twee. De regeerings- perioden der Duitsche Kabinetten wor den steeds kleiner. De uitersten domineeren. Rechts geven de nationaal-socialisten, links de commu nisten den toon aan. Links worden de kansen op vorming van het eene roode front steeds grooter, rec'hts spreekt men ijveriger dan ooit over herstel van het front van Harzburg. De invloed der mid delpartijen wordt steeds kleiner, het front van Weimar ontwikkelt geen kracht meer. De Christelijke vakvereenigingen onderhandelen reeds met de roode bon den en werken samen tegen Harzburg. Zullen zij straks bij een algemeene sta king het roode front versterken? Meer dan einde Mei 1932 bij Briining's val, meer dan eind November bij Papens aftreden leeft Berlijn onder het besef, dat groote beslissingen naderen en dat men links of rechts moet gaan staan. Schlei cher heeft dit niet kunnen verhinderen. Als pacificator trad hij op. Meer dan orde bewaarder bleek hij' niet te zijn. Ordebe waren alléén is echter 'het huidige Duitsch land slechts verzwaren van het gewicht op den veiligheidsklep. Deketelstaat op springen. Met den 'democratisc'hen staat van Wei- mar is niets meer te beginnen. Reeds lang is er een meerderheid tegen. Zelfs in het parlement, gekozen vol gens de eigen regels van het statuut van 1919 hebben de tegenstanders het over wicht. Nation.;,socialisten en commu nisten beh ?i'whaa het parlement. Zij strijden tegen elkaar om het alternatief voor Weimar. En daarvoor heeft het oude regime een tijd lang geprofiteerd. Maar niets kan op den duur bestaan van den ouderlingen strijd zijner vijanden. Stuk voor *tuk ia afgebroken, Hat demo cratisch parlement is machteloos. Het bol werk van Pruisen hebben de democra tische socialisten moeten ontruimen. De Rijkspresident 'heeft reeds in Mei van het vorig jaar besloten, dat men nieuwe we gen moest zoeken en hij heeft gewezen in de richting van rechts, van de nationale herstelbeweging. Nader wordt nog door het Maandag ochtendblad gemeld, dat er een sterke strooming is naar frontvorming tegen het optreden van rechtsche groepen. Reeds in November constateerde de so cialistische oud-voorzitter van den Rijks dag Loebe, dat er onder de communisti sche en socialistische arbeiders een diep verlangen bestond naar samenwerking. Ieder leider, die uitging geeft aan dat verlangen, is zeker van den stormachti- gen bijval zijner toehoorders", zei Loebe. „Hoe meer de massa der burger zich tot het fascisme wendt, des te onweerstaan baarder wordt het verlangen naar een heid ook onder het Duitsche proletariaat". Men spreekt nu te Berlijn reeds over een algemeene werkstaking tegen een re geering Hitier. En de roode vakbonden hebben de christelijke en neutrale honden meegekregen om gezamenlijk 'bij Hinden burg te protesteeren tegen een kabinet, dat men niet kent. 'Maar zij voelen wat zij uitspreken, dat het beslissende uur is gekomen. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. Spoedige afkondiging der republiek? De volledige uitslag der lersche ver kiezingen is als volgt De Valera 77, Cosgrave 48, Onafhanke- Iijken 8, Gentrum 11, Arbeiders 8, Onafh. Arbeiders 1, zoodat De Valera dus over de volstrekte meerderheid beschikt. De eerste zichtbare teekenen van de verkiezingsoverwinning van de Valera zal de definitieve afschaffing zijn van den eed van trouw der lersche afgevaardigden aan de Engelsche ikroon. Voort kan er op worden gerekend, dat de Valera zijn verdere verkiezingsbelof ten, afschaffing van de functie van gou verneur-generaal en hervorming van den senaat zoo spoedig mogelijk zal verwezen lijken. De Iersc'he republikeinsche pers juicht over de resultaten, welke tot nu toe be kend zijn geworden. De eisch tot een af scheiding van Ierland van het moeder land wordt steeds ernstiger overwogen. Het orgaan van het lersche republi keinsche leger schrijft: Het volk heeft dui delijk aangetoond, dat het een onafhan kelijke lersche republiek wenscht. Wij1 willen niets meer hooren van zaken met Engeland. Wij willen nog slechts den roep hooren „Op voor de republiek". Lord Craigavon, de eerste minister van Noord-Ierland, heeft echter verklaard Alle pogingen om te komen tot het stichten van een republiek van Noord- en Zuid-Ierland zullen vergeefsch zijn; 'hij voegde hieraan toe, dat geen poging on beproefd zou worden gelaten om Ulster trouw aan de kroon te doen'blijven. Bomaanslag ie Philadelphia. Bij den bomaanslag op het huis van den leider der fascistischgezinde Italiaansch- Amerikanen Di Silvestro te Philadelphia zijn volgens Reuter in totaal elf personen gewond. Van de vrouw, die volgens vorige be richten onder de puinhoopen begraven lag, is het lijk gevonden. Onderscheiding voor meedoogenloosheid. Aan den volkscommissaris voor justi tie Nicolai Krylenko is de orde van Le nin" verleend wegens zijn verdiensten bij het onderdrukken en straffen van de contra-revolutionnaire elementen. Krylenko werd geprezen voor de mee- doogenlooze wijze, waarop hij voor de rechtbank het doodvonnis eischte tegen de vijanden van de sovjet. Hevige koude in Italië. In geheel Italië houdt de hevige koude nog steeds aan en gaat in het noorden en in de Apenijnen gepaard met zwaren sneeuwval, zoo meldt Reuter. In de Italiaansche Alpen nabij de Oos- tenrijksche gTens is een temperatuur van 30 gr. C. onder nul geconstateerd. In Milaan is zooveel sneeuw gevallen, dat 17.000 man bij de sneeuwruiming te werk zijn gesteld om het verkeer moge lijk te maken. In de Apenijnen zijn vele hooggelegen passen door groote sneeuwmassa's onbe gaanbaar geworden. In Rome zelf is nog geen sneeuw geval len, doch de bewoners kunnen de sneeuw zien liggen op de Sabijnscha heuvels. Ook de zomerresidentie van den paus, Gastel Gandolfo, is met sneeuw bedekt. Verbod van stakingen en uitsluitingen in Denemarken? De dreigende uitsluiting van ongeveer 100.000 arbeiders, welke Woensdag a.s. zou ingaan, heeft de regeering, naar een V. D.-bericht meldt, aanleiding gegeven •en wetsontwerp betreffende den arbeid* Binnenland. Dr. Colijn over de wereld-depressie. Kamer van Koophandel te Middelburg. Buitenland. Kabinetscrisis in Duitschland. Adolf Hitler Rijkskanselier. Kabinetscrisis in Frankrijk. De verkiezingen in Ierland. Strenge koude in Italië. Door haar ziektekiemdoodende eigenschap, haar hoestslillende werking, haar gunsligen invloed op borsl, keel en ademhalingsor ganen is hel beproefde middel in griep-tijd vrede in te dienen, volgens hetwelk alle arbeidsovereenkomsten tot 1 Februari 1934 zouden gelden en stakingen en uit sluitingen verboden zouden zijn. De premier Stauning, die het ontwerp Zaterdag in het Folketing verdedigde, verklaarde dat de dreigende uitsluiting voor Denemarken een zeer groot ongeluk zou beteekenen. Tweederde van de Deen- sche bevolking is door de wereldcrisis ge troffen. Er zijn reeds 200.000 werkloozen en op het land lijden 250.000 menschen onder de crisis. Dat beteekent dat meer dan 1 milloen personen niet meer deel nemen aan het economisch gebeuren. De regeeringspartijen, sociaal-democra ten en radicalen, stemden voor het ont werp, terwijl de liberalen, de conserva tieven en de communisten zich tegen het voorstel uitspraken. De val van het Fransche Kabinet. Zaterdagochtend hebben Paul Boncour en zijn ministers zich naar het Elysée begeven om den president der republiek hun ontslag aan te bieden. Reuter wijst er op, dat de Kamerzitting van Vrijdagochtend negen uur tot Zater dagochtend zes uur met korte onderbre kingen heeft geduurd. Alvorens de zit ting op te heffen deed de voorzitter het besluit nemen, dat de Kamer Dinsdag ochtend a.s. weer zal bijeenkomen om het voorloopige twaalfde aan te nemen. Het kabinet-Boucour heeft slechts een kortstondig bestaan gehad. Het kwam den 18en December 1.1. aan het bewind, toen Herriot was afgetreden nadat de Kamer had geweigerd den op 15 December ver vallenden betalingstermijn aan de Ver. Staten na te komen. Het heeft nauwelijks eenigen wetgevenden arbeid kunnen ver richten en zich geheel aan de financiëele noodmaatregelen moeten wijden. Veel hoop was gevestigd op de figuur van Chéron, die als minister van financiën in verscheidene kabinetten zitting heeft gehad en van wien men verwachtte, dat hij met zijn gezag en scherpe financiëele kennis den toestand zou kunnen verbete ren. Deladier Kabinetsformateur. De president der Republiek, Lebrun, heeft Zondagmiddag den afgetreden mi nister van Oorlog, Daladier met de vor ming van een nieuwe regeering belast Daladier heeft de opdracht aanvaard en zal den president heden zijn definitief ant woord geven. 'Bij het verlaten van het Elyssée heeft Daladier tegenover persvertegenwoor digers verklaard, dat hij de moeilijkheden niet onderschat, doch dat hij het als een kwestie van energie en van goeden wil beschouwt de moeilijkheden te overwin nen. Nog Zondagavond heeft hij met zijn politieke vrienden beraadslaagd. Zware storm aan de Atlantische kusL Aan de Atlantische kust van Nieuw- Schotland tot Florida woedt een buiten gewoon zware storm. Door een vloedgolf werd een deel van de stad Halifax over stroomd, waardoor honderden woonhui zen werden vernield. Vele uitvarende groote stoomschepen moesten zoo snel mogelijk naar de havens terugkeeren. De oceaanstoomschepen zullen met een ver traging van verscheidene dagen aanko men. Korte berichten. In verband met een ontdekte spion- nagezaak te Boekarest zijn in het geheel 52 verdachten aangehouden. Uit de in be slag genomen bescheiden is gebleken, dat de organisatie reeds 8 maanden werkte. i De rector der Weensche universiteit heeft besloten, de universiteit te sluiten, daar men voor relletjes tusschen fascisti sche en andersdenkende studenten be vreesd is. Voor de eerste maal sinds 80 jaar was de Theems over een afstand van ruim 100 yard volkomen toegevrorem Zelfs in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1