DE ZEEUW MERCURIUS 1 HAVERMOUT DERDE BLAD f NEDERLANDSCH FABRIKAAT Zoekiichtjes. Uit de Provincie Gemeenteraad van Middelburg. I ^^^CENTPE*R PONDSPAK VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1933, Nr 102. WAAR SOCIALISTEN REGEEREN. Een der stokpaardjes, welke de Neder- landsche S.D.A.P. berijdt, is de afkeer van den monarchalen regeeringsvorm, die zóó ver gaat, dat socialistische Kamerleden niet eens de opening van vergaderingen der Staten-Generaal mogen bijwonen, welke de Koningin jaarlijks volgens grond wettelijk voorschrift moet verrichten. Hoe anders sociaal-democraten elders oordeelen, leert naast België, Denemarken of Engeland, nu ook Zweden. Daar werd dezer dagen de Rijksdag geopend en de „N.R.Crt." geeft van deze plechtigheid de volgende beschrijving: „Op het voorplein van het slot para deeren troepen en op de binnenplaats van een nabijgelegen regeeringsgebouw wacht bereden politie, want het is niet geheel uitgesloten, dat communisten tegen de nieuwe sociaal-democratische regeering willen demonstreeren. En ter wijl in de Slotkapel de voorgeschreven mis opgedragen wordt en pastoor Krook voor Vorst en Rijksdag preekt over recht vaardigheid en barmhartigheid, leiden kamerheeren de genoodigden de Troon zaal binnen, die straalt in het licht van groote kristallen luchters. De dames van de hofhouding en de echtgenooten van de gezanten nemen hun plaatsen in, Serafimerridders met hun van briljanten schitterende ordeteekenen en de gezanten in hun kleurige unifor men, scharen zich weerszijds van den troon en officieren in groot tenue houden daarachter de wacht bij de rijksinsignes- de kroon, die over een microfoontje van de schoolradio gestulpt staat, en den rijksappel. Dan treden de leden van den Rijksdag binnen, marcheeren in strammen para depas soldaten in oude uniformen naar de groote vleugeldeuren, om daar de eerewacht te betrekken en neemt het pu bliek de plaatsen in, die op de banken voor de Kamerleden overgebleven zijn. De stafmuziek zet een vroolijken marsch in, de hofmaarschalk stampt driemaal, met zijn staf, op de tribune verschijnen de prinsessen Louisee Sibylla, Ingeborg en Ingrid en direct daarna komt de Ko ning, begeleid door den premier en den minister van buitenlandsche zaken en gevolgd door den Kroonprins en de prin sen Gustaal-Adolf, Carl, Eugen en Garl Jr., binnen om de troonrede voor te le zen." Wat, zoo vraagt de Maasbode, zegt men van dien socialistisch en premier, die den Koning introduceert? Is het huis Bernadotte voor Zweden soms iets meer dan Oranje voor Nederland? Of zijn de soc.-dem. hier wat benepener dan hun partijgenooten in Zweden? Zitting van Vrijdagmiddag. De voorzitter deelt mede, dat een schrijven is ingekomen van den direc teur der Rotterdamsche boot mij met ver zoek de gelegenheid te bestendigen, dat 's avonds na acht uur, de brug kan wor den geopend. In denzelfden geest schrijft de Kamer van Koophandel. De voorzitter zegt, dat deze brieven op een misverstand moeten berusten. Er is in voorzien. Het Middelburgsch muziekkorps wijst er in een schrijven op, dat subsidiever mindering met f2500 k f3000 den onder gang van het korps beteekent. Daardoor zullen ook de Abdij- en Molenwatercon certen (een stukje Middelburgsch leven), ten doode zijn opgeschreven. Verder dan f500 vermindering kan niet worden ge gaan. De voorzitter herinnert er verder aan, dat volgens schrijven van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken aan het heffen van 100 opcenten op de fondsbe lasting de volgende drie voorwaarden zijn verbonden: 150 opcenten op de personeele belasting, maximum opcenten op de ver mogensbelasting en plaatsing in de 2e of 3e klas der fondsbelasting. Dhr Jeronimus: dat zijn de mini mum voorwaarden. De voorzitter dringt nu op sterke beperking van de replieken aan. Dhr Boasson drukt zijn spijt uit, dat zijn persoon bij de besprekingen over de wethoudersverkiezing is betrokken. Spr. had eerst de aantijging van Metellus in „De Zeeuw" met een schouderophalen wil len voorbijgaan, omdat ze niet de eer van een bespreking waard is. Nu dhr Paul er over heeft gesproken, laat spr. aan den heer Metellus over, of hij door zijn geschrijf zijn partij dient en het blad waarin hij schrijft, niet omlaag haalt. Spr. ontkent wat door een vooraan staand lid. der rechterzijde is beweerd, dat hij streefde naar een wethouderszetel. Hij was er heelemaal niet op gebrand. Toen hij gevraagd werd, heeft hij zich slechts noode beschikbaar gesteld. Bij benoeming van een linkschen burge meester zal spr. in ieder geval zijn zetel ter beschikking stellen. Aan de begrooting heeft spr. weinig medegewerkt. Betreffende het naar huis zenden van B.A.-patiënten te Vlissingen bij opheffing van het Gasthuis, zegt spr., dat in Vlis singen door het lage tarief voor de minst gesitueerden velen zich in het Gasthuis lieten opnemen, ook als het nog niet ab soluut noodig was. Een dergelijke toe stand is hier niet. B. en W. zijn er van overtuigd, dat hier goede controle wordt uitgeoefend op de opname van patiënten vanwege het B.A. Het principe van dhr v. Andel, dat het Gasthuis kan worden opgedoekt, acht spr. geen bespreking waard. Een bezuinigings inspecteur is er in het Gasthuisbestuur reeds in den persoon van dhr Van der Feltz. In Goes is door een deskundige, dhr Königs een onderzoek bij het Gasthuis ingesteld, maar deze heeft weinig kunnen uitrichten. Een zuiniger exploitatie bij het Gasthuis zou neerkomen op minder goede verple ging. En dit zou tot gevolg hebben, dat de patiënten naar andere ziekenhuizen gingen. Spr. deelt verder mede, dat verlossingen in het Gasthuis nu kunnen plaats vinden door eigen dokter. Dit wordt gewaardeerd. Ook de kinderzaal voldoet aan een be hoefte. De barak voor besmettelijke zieken zal, gedeeltelijk worden beschikbaar gesteld voor de patiënten van Dr Schuurman. Het Bestuur streeft er dus naar het Gast huis populair te maken. Na deze uiteenzetting hoopt Spr., dat we nu eens verlost worden van de voort durende critiek op het Gasthuis, door welke critiek de populariteit van het Gast huis lijdt. B. en W. zijn overtuigd, dat gedaan wordt wat mogelijk is. De voorzitter zegt, dat B. en W. in bespreking zijn getreden met het Be stuur der Godshuizen en zijn er van over tuigd, dat dit Bestuur een zoo zuinig mogelijke exploitatie voert. Inzake de rekeningen van Dr Schuur man hebben B. en W. behoudens twee gevallen in overweging gegeven de reke ning af te wikkelen. De vereen, voor zie- kenhuisverpleging gaat nu een contract afsluiten met specialisten voor interne hulp in de ziekenhuizen. Laten we nu eens afwachten. Dhr Jeronimus stelt voor B. en W. uit te noodigen bij het Georganiseerd overleg voorstellen aanhangig te maken, opdat het gemeente-personeel, dat niet bij de pensioenkorting is betrokken, met 1 Febr. 8% pet. in salaris wordt gekort. Dit voorstel wordt niet ondersteund en komt dus niet in behandeling. Replieken. De voorzitter rantsoeneert de spre kers en dringt er op aan, dat iedere frac tie één woord voerder aanwijst. Dhr Heemskerk ziet in de houding van den heer Boasson geen gemis aan karakter al betreurt hij de houding der linkerzijde. In antwoord op een vraag van dhr Heemskerk, zegt de voorzitter, alle po gingen te zullen doen tot tegengaan van supletoire begrootingen. Dhr v. Andel constateert dat dhr Boas son het door hem meegedeelde over Vlis singen niet ontkent. Spr. wil iets zeggen over het rapport van Dr Broekhuysen. We zitten toch geen schuilevinkje te spelen. De voorzitter: dan moet de Raad geheimhouding opheffen. Mevr. W e ij 1 heeft daar geen bezwaar tegen, mits men geen namen en geval len noemt. Alzoo besloten. Dhr v. Andel leest dan uit het rap port voor, dat van de acht patiënten van Dr Brongers er 5 direct naar huis kon den worden gezonden, indien bijzondere omstandigheden thuis dat niet beletten. Enkele zalen zijn gevuld met ouden en in validen, die moeilijk de belangstelling der medici kunnen opwekken. De oorzaak der langdurige verpleging is gelegen in de maatschappelijke positie der patiënten. Spr. zegt verder tot den heer Boasson, dat deze wel zijn plicht heeft gedaan tegenover de linkerzijde, maar niet tegen over de geheele gemeente. Zijn houding druipt van politiek. Spr. betreurt de houding van den voor zitter, die zich losmaakte van de voor stellen van B. en W. inzake salariskor ting en vervolgonderwijs. Nu wordt het nog moeilijker uit de impasse te komen. Spr. leest verder voor uit een destijds ontvangen schrijven van Ged. Staten, dat hier het accres der uitgaven niet vol doende is opgevangen door bezuinigingen. Inzake het abattoir zegt spr., dat logisch is, dat Middelburg, als het invoerkeurloo- nen wil, de overeenkomst met de kring gemeenten moet opzeggen en niet een zijdig wijzigen. Maar eenvoudig is de zaak niet, want de wet wil kringvorming. Dus is overleg weer noodig. Er zal nog heel wat water door de Schelde vloeien, eer de zaak in orde is. Dhr den Hollander betreurt de uit lating van dhr Paul, dat de wet geen recht toekent aan bijz. bewaarscholen op sub sidie. Dhr v. d. Feltz komt terug op de door hem gebezigde uitdrukking van voort gezet misdrijf. Spr. heeft bedoeld, dat de invloed van de S.D.A.P. op den voorzitter zóó groot was, dat hij komt tot hande lingen, die spr. onjuist voorkomen. Waar zoovele leden der linkerzijde over de wethoudersverkiezing spraken, en waar goede wijn toch geen krans behoeft, vraagt spr. of er wel goede wijn geschonken is. Interruptie van links: u is begonnen! Dhr v. d. Feltz herhaalt, dat de rech terzijde onvoorwaardelijk recht heeft op een wethouderszetel. Dhr Jeronimus: dat erken ik niet. Dhr Portheine vestigt er de aan dacht op, dat de gemeentelijke bewaar school alleen aan salarissen f5600 kost. De drie bijz. bewaarscholen krijgen elk slechts f3000 subsidie. De salarissen aan de bij», bewaarscholen zijn veel lager dan aan de openbare. Daarom is de opmerking van B. en W. misplaatst. Spr. blijft bij zijn idee tot aanstelling van een deskundige op het gebied der gemeentehuishouding. De toestand is zóó triest, dat we elk middel tot bezuiniging moeten aangrijpen. Spr. wil geen bezuini gingsinspecteur, geen blijvend ambtenaar, maar een opdracht tot onderzoek naar de gemeente-huishouding en de bedrijven door een bevoegd persoon. In dien geest stelt spr. een motie voor. Mevr. W e ij 1 wil een gedetailleerd prae- advies over het vervolgonderwijs. Spr. vraagt wat het „perspectief in sommige posten" beteekent. Wanneer er eenige meevallers komen, dient de straatbelas ting verlaagd te worden. Verder maakt spr. nog eenige opmerkingen over salaris verlaging en wethoudersverkiezing. Dhr Paul vindt de benoeming van een deskundige niet noodig. Het is een brevet van onbekwaamheid voor B. en W. (Ont kennende interrupties). De Raad kan toch ook bezuinigingen voorstellen? Spr. voorziet nog stijging van de sub sidie aan het Burg. Armbestuur, gezien den korteren uitkeeringsduur der werk lozenkassen. Verder toont spr. aan, dat de loonen in Vlissingen lager zijn dan hier. Daar om is spr. hier tegen salarisverlaging. Dhr Jeronimus constateert, dat B. en W. en de Raad niet aan salarisverla ging willen. Het groot verschil tusschen Overheids- en particulier loon acht spr. ongemotiveerd. Dat loopt op een debacle uit. B. en W. zullen echter wel met voor stellen moéten komen. Wat het Gasthuis betreft, zegt spr., dat de combinatie controleerend geneesheer schoolarts onjuist is. Spr. steunt de motie-Portheine. De Raadsleden zijn geen alweters. Ze kunnen van een deskundige wel wat leeren. Dhr den Hollander stelt voor B. en W. uit te noodigen om met voorstellen te komen, die meerdere gelijkstelling van gemeentelijk en bijzonder voorbereidend onderwijs mogelijk maken. Daarbij worde de aandacht geschonken aan het kostenverschil, dat zeer belang rijk ten voordeele van het Gemeentelijk onderwijs is. Overwogen worde welke maatregelen dienen te worden genomen om deze meer dere kosten te verminderen: door omzet ting of reorganisatie. De vraag aan de besturen der Bijz. scholen voor te leggen of een hunner be reid is de leerlingen en/of de gemeente school over te nemen en te exploiteeren. De voorzitter zegt, zooveel mogelijk suppletoire begrootingen van de verschil lende diensten te zullen voorkomen. Inzake het rapport-dr Broekhuysen zegt Spr. dat reeds lang verschillende B.A.-pa- tiënten langer in het Gasthuis verblijven dan in normale gevallen noodig was. Men heeft wel eens een verpleeghuis voor de zulken willen inrichten, maar B. en W. hebben er zich tegen verzet, omdat dit slechts verplaatsing van lasten zou betee- kenen. Bovendien zou op die manier mis schien het aantal verpleegden nog toene men. Spr. zegt inzake de wethoudersverkie zing het belang van de geheele gemeente gediend te hebben, zooals Spr. het ziet. Dhr v. d. Feltz: met uitsluiting van rechts! Dhr Jeronimus: wij kunnen ons nu eenmaal zoo hoog niet opvoeren. De voorzitter zegt verder tot dhr v. Andel, dat Ged. Staten nalatig zijn ge bleven in hun brief aan te geven, hoe en waar bezuinigd kon worden. Naar de meening van B. en W. bestond de moge lijkheid toen niet. Inzake het abattoir meent Spr., dat wanneer er geen overeenstemming komt met de kringgemeenten, de vleeschkeu- ringskring daar geheel buiten staat. Deze kring en het abattoir staan los van elkaar, evenals in Vlissingen. In de persoonlijke uitlating van dhr v. d Feltz zag Spr. geen kwaad of beleedi- ging. In practische dingen heeft Spr. een eigen overtuiging en laat hij zich de wet niet door partijen voorschrijven. Liever gaat hij heen, dan tegen zijn overtuiging een parool van de partij op te volgen. Zoo was Spr. vóór 3 pet., maar tegen 8,5 pet. salariskorting. Momenteel is Spr. tegen verdere salarisverlaging, temeer omdat de daling van de levensstandaard weer onge daan wordt gemaakt door de lasten die door de regeering op de verbruikers wor den gelegd. Dhr v. d. Feit z: dat is niet zoo. Hef tige interrupties van de S. D. A. P.ers). De voorz. is bereid een onderzoek in te stellen naar het vervolgonderwijs. Voor stellen zullen den Raad bereiken. Wat het bewaarschool onderwijs betreft, er was een ongelijke subsidieering van de bijz. bewaarscholen. Die ongelijkheid moest worden weggenomen. Vandaar het voorstel tot subsidieering per leerling met een maximum. De voorz. is bereid in den loop van dit jaar een andere oplossing te zoeken. Inzake de motie-Portheine betreffende den deskundige zegt Spr., dat de voorstel len van dezen adviseur een chaotische ver warring in de fracties kunnen brengen. Het verificatiebureau der Vereen, van Ned. gemeenten gaat verder dan een con trole-bureau en geeft ook adviezen. B. en W. verklaren zich bereid met dit bu reau in overleg te treden over het beheer der gemeentediensten. Dhr v. d. Feltz gelooft niet, dat een bureau eigen werk zal gaan afbreken. De voorz. meent, dat het bureau wel andere personen met dit werk zal belas ten. Verdere korting voor het Middelburgsch Muziekkorps zon Spr. noodlottig vinden, Op de magere jaren zullen toch weer be tere jaren volgen. En dan zou oprichting va- een nieuw corps misschien niet ge makkelijk zijn. Over rijkssteun voor werkloozenzorg is nog niets te zeggen. Vermoedelijk komt er een subsidie per werklooze. Spr. juicht de samenwerking hier ter plaatse in de werkloozenzorg toe. Cursussen en ont spanningslokaal worden druk bezocht. Komt er niet spoedig mededeeling van rijkssteun dan zullen B. en W. a.s. Woens dag een voorstel doen tot eenige subsidie voor de cursussen. Spr. vindt de combinatie schoolarts- controleerend geneeskundige niet zoo ver keerd. Een debat hierover heeft weinig practisch nut. Het is bijna uitgesloten te achten, dat werkloozen van hier in Drente, enz. te werk worden gesteld. Daarvoor is de werkloosheid in het N. en O. van ons land te groot. Ook de kosten van uitzending zijn groot. B. en W. zoeken liever naar ob jecten van werkverschaffing in de omge ving. Dhr Boasson zet nog nader zijn hou ding bij de wethoudersverkiezing uiteen. Spr. heeft voldaan aan den wensch der linkerzijde, maar heeft ook gedacht zijn plicht tegenover de gemeente te vervul len. Inzake salarisverlaging zegt Spr. niet het standpunt van „nooit of te nimmer" in te nemen, zooals hem ten laste is ge legd. De v o O r z. deelt ook dit standpunt niet. Het gaat alleen over den toestand van het oogenblik. Dhr den Hollander dient een amendement in op het voorstel betreffen de de bediening der bruggen en geeft een dienstrooster in overweging. Dhr Portheine verklaart met zijn motie geen wantrouwen tegen B. en W. bedoeld te hebben. Hij neemt genoegen met de toezegging van B. en W. en hoopt dat het rapport van de vereen, van Ned. Gemeenten binnen zes maanden zal inko men. Na nog eenige besprekingen wordlt alzoo besloten en worden de alg. beschouwin gen gesloten. Bedrijfsbegrootingen. Te ruim half vijf werd begonnen met de behandeling der bedrijfsbegrootingen. Gasfabriek. Dhr Jeronimus prijst de kwaliteit van het gas en betreurt, dat voor zoo langen tijd (tot 1 Jan. 1935) steenkolen zijn ingekocht. Daar hebben we een groote strop aan, nu de prijzen zoo zijn gedaald, al is te goeder trouw gehan deld. De Raad heeft wel degelijk reoht op mededeeling inzake de bedrijfspolitiek der bedrijven. Daarom had de Raad tijdig van dien aankoop op de hoogte moeten wor den gesteld. De gevolgen van dien aankoop zijn ernstig voor de gemeente. Alleen voor dit bedrijfsjaar schat Spr. het nadeel op f 12.000. De voorz.: hebt u nooit een strop ge had? Dhr Jeronimus: Gelukkig wel. De Raad had op de hoogte moeten worden gesteld. Deze wijze van aankoop is niet in het belang der gemeente. Spr. bepleit aankoop bij openbare inschrijving, omdat B. en W. niet op kunnen tegen de mannen der S. H. V. Dhr M o n d e e 1 wil meer reclame ma ken voor de bedrijven. Daarom juicht Spr. de pogingen van B. en W. in dezen toe. Maar men moet zioh meer richten tot de arbeidersklasse, en op demonstraties, enz. Aan het niet vervullen van vacatures ziet Spr. een bedenkelijke kant. Daardoor worden de jonge menschen getroffen. Ook de gemeente heeft een sociale taak te ver vullen. Spr. wil zelfs vervroegd pensioen overwegen. Men moet de jeugd een kans geven. De voorz. kan geen herhaling van de algemeene beschouwingen toelaten. Dhr M o n d e e 1 wil meer zeggenschap van den Raad op het beleid der bedrijven en bepleit een commissie voor de bedrijven en vraagt of er in de bedrijven ook stille reserves zijn. Dhr Jeronimus: of te hoog gewaar deerd? Dhr v. Andel vraagt of het verstandig is f 10.000 uit de reserve te halen terwijl de winst op f 400 is geraamd? Dhr Paul vraagt inlichtingen over het vastrecht. Kan hiervoor niet meer pro paganda worden gemaakt? Dhr den Hollander vraagt, waar om de gemeente anders dan particulie ren alle gelden gaat innen? Laat men b.v. bij de waterleiding de rekening bezor gen en de menschen vóór zekeren datum verplichten te betalen. Dan spaart men kosten uit. Dhr Mes vraagt in welke verhouding de gemeente staat tot de fa. de Jager en of de regeling bevredigend werkt. Dhr Harthoorn vraagt, of de activa niet te hoog zijn gesteld, b.v. gebouwen, ovens, buizennet, enz. Wordt er niet te weinig afgeschreven? Dhr B y b a u wil gelegenheid voor auto matische overschrijving van verschuldigde bedragen, zooals bij het Rijk. Dhr Heemskerk vraagt naar de grootte der reserves. De voorzitter antwoordt, dat met aankoop van kolen een strop gehaald kan worden. De gemeente heeft zich zooveel mogelijk schadeloos gesteld door ibijkoo- pen. De Raad heeft alleen recht van spre ken bij 'begrooting en rekening. Wat niet aanvullen van vacatures be treft, herinnert spr. aan de bewering van Ged. Staten, dat hier teveel ambtenaren in functie waren. Daarom is gestreefd naar vermindering van personeel. Een ge meentebedrijf moet even commercieel als een particulier bedrijf worden geëxploi teerd. Naast sociaaldemocraat is apr. ook econoom. Vervroegde penaionneering is De hemelen vertellen Gods eer en het uitspansel verkondigt zijner handen werk! Dat geldt niet alleen in de lente en in den zomer, maar ook en zeker niet min der in den winter. We letten er alleen zoo w inig op. We zien wel het groote wonder zich voltrekken, dat de kunstig gevormde sneeuwvlokken neerdalen en dat de wate ren door een ijskorst worden bedekt, maar we brengen het vaak niet veel verder dan dat we het lastig of vervelend of ook wel mooi en prettig vinden, al naar 't valt. Maar wanneer komt het bij ons op om te loven den naam des Heeren, wiens ma jesteit is over de aarde en den hemel, om dat Hij zegt tot de sneeuw: wees op de aarde; en omdat Hij zijn ijs daarhenen werpt als stukken! En toch ook deze dingen prediken ons, dat God groot is en van veel kracht! OPMERKER. Ingezonden Mededeeling. m i ttelijk niet mogelijk. Klachten over de inning van gelden acht spr. overdreven. De bedrijven zijn hier meegaand. In Rotterdam doet men heel anders. Er kan een tijd komen, dat pen andere wijze van inning ook hier moet worden toegepast. De gemeente heeft aan de toonkamer bij Je fa. de Jager geen cent ten koste ge legd. De reserves waren op 31 Dec. 1932 electriciteitsbedrijf f 81400, waterleiding f 3979, gas f 54.998, totaal ruim f 140.000. Spr. acht het putten uit de reserves wel gewettigd. B. en W. willen den Raad meer inzicht geven in de bedrijven. Het beste zal zijn een commissie van bijstand met den wet houder van de bedrijven als voorzitter. Voorstellen hieromtrent komen later. De heer Roeters van Lennep (directeur der bedrijven) doet nu enkele mededeelingen. Toen spr. hier kwam, was er een oud kolencontract. Het is hem gelukt een nieuw contract met de S.H.V. af te slui ten op voordeeliger voorwaarden. Onlangs heeft spr. nog door bijkoop een nieuwe reductie gekregen. De koop van kolen is voor een groot deel geluk. Openbare in schrijving ontraadt spr. Volgens spr. heeft dhr Jeronimus het verlies wel wat hoog geraamd. De toonzaal wordt goed bezocht. De fa. de Jager zorgt voor de lokaliteit, voor de verlichting, enz. De gemeente zorgt voor inrichting en beschikbaarstelling toestel len (kosten tot heden f 300) en tot een maximum van 'f 100 voor reclame. Spr. vindt de getroffen oplossing goed en veel goedkooper dan een eigen toonzaal. De loodgieters, enz. betrekken nu hun toe stellen via de fa. de Jager. Bij reclame onder de arbeidersklasse moet men oppassen geen onnoodige be hoeften te scheppen. De winst is laag geraamd, maar er zit in de begrooting nog wel speling. Over het vastrecht doet spr. enkele me dedeelingen. Er is een geleidelijke toe name. Sommige afschrijvingspercentages zijn niet goed, het gemiddelde echter wel. De kwitanties kunnen via de fa. Tak worden betaald. Dhr Wonder gem wil de grens van 250 M3. voor muntgas verlagen tot 150 M3. Zal in overweging worden genomen. Dhr v. d. F e 11 z vindt den post onder houd te hoog geraamd (f25980). Er moet bezuinigd worden. Spr. wil verlaging met f 1000. De voorzitter waarschuwt tegen de gevolgen hiervan. Dhr Roeters v. L e n n e p verdedigt den post en zegt zooveel mogelijk bezuiniging toe. Dhr v. d. Feltz neemt ten slotte ge noegen met f500 verlaging. De begrooting der gasfabriek wordt z.h.st. aangenomen. Hierna pauze. (Zie vervolg eerste blad.) i Uitvoering van het Middelburgs Mannenkoor. Het Middelburgs Mannenkoor gaf gis teravond onder leiding van dhr Joh. Caro in de Concertzaal te Middelburg zijn acht en veertigste uitvoering. In de rij van zingende vereenigingen neemt het mannenkoor een aparte plaats in, èn om de bezetting der stemmen, èn om de moeilijke keus der liederen. In vele gemengde koren geeft de be zetting der mannenstemmen veel moeite; het ligt voor de hand, dat deze zwarigheid zich bij een mannenkoor eer meer dan minder zal voordoen. Toch heeft het koor blijk gegeven over

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9