Onedel en onwaarachtig WASCHPRQDOCTEN Bü Springende Handen PUROL. Doos 30 ct OVERAL RIJZEN VRAGEN EERSTE BLAD. IEDERS OORDEEL: DUKOL BRENGT VOORDEEL! m- VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG 28 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 102 Dit nummer bestaat uit 3 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Witte tanden: Chlorodont Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij de begrootingsdebatten in den Rot- terdamschen Gemeenteraad heeft Mr A. de Jong, wethouder van Plaatselijke Wer ken, een in zeer somberen toon gestelde rede gehouden. Sprekend over den financieelen toe stand zeide hij volgens een verslag in de bladen o.m.: „De stad gaat ten gronde, 22 jaar heb ik als wethouder mijn krachten gegeven aan haar belangen en hoe doet het pijn thans te moeten aanzien, dat zij een ruïne nabij is. Het gaat mis met Rotterdam. De toe komst is duister, alleen met omvangrijke bezuiniging kunnen wij de stad voor 1933 in het leven houden. Twee ernstige feiten zijn er, die telkens weer Rotterdams bedenkelijke toestand duidelijk accentueeren: vijf ton per week voor armenzorg, een halve ton per week verlies op de tram. Ik sta nu aan het eind van mijn leven; ik ben de politiek ingegaan, maar heb daarin niet gevonden wat ik verwachtte. De politiek is onedel en onwaarachtig." Wij bespreken hier niet den inderdaad precairen toestand van de Rotterdamscho gemeentefinanciën. Slechts bij de laatste hier geciteerde woorden staan wij even stil. Het is ons niet bekend, of hier geheel juist is weergegeven wat Mr de Jong heeft gezegd. Een uitspraak als deze is in elk geval, als we zien hoe de valsch-democra- tische opvattingen ingang hebben gevon den en hoe onnoemelijke schade daardoor is aangericht, wel eenigszins verklaar baar. En een feit is ook, dat deze woorden precies weergeven wat velen denken: n.l. dat de politiek onedel is en onwaarachtig. Schijnbaar hebben zij, die zoo spreken, g lijk. Er is in de politiek veel onedels en veel onwaarachtigs. Hoe wordt hier vaak op de meest onbe schaamde wijze het eigen- of het partijbe lang gediend. Wat wordt vaak de vlag van het algemeen belang misbruikt om een ver van mooie lading te dekken. Wat is er menigmaal een dienen in de politiek omdat gehoopt en verwacht wordt dat de politiek het eigen- of groepsbelang zal dienen. Hoe worden soms hoogstaande menschen in hun edelste gevoelens getrof fen, onzelfzuchtige bedoelingen verdacht gemaakt, de belangen van heele groepen der bevolking opgeofferd, als slechts een zeker doel kan worden bereikt. Wie jarenlang in de gelegenheid is ge weest den politieken strijd en den strijd in de politiek van nabij gade te slaan, kan er in komen, dat gevoelige naturen de po litiek schuwen, dat er soms een zekere af keer van de politiek valt waar te nemen en ook dat menschen met een scherp ver stand, die het optreden van vele politicas ters doorzien, van al dat gedoe een hart- grondigen afkeer hebben. En 't behoeft niet te verwonderen, dat iemand die een belangrijk deel van zijn leven midden in den politieken strijd heeft doorgebracht, zich tenslotte volkomen gedesillusionneerd terugtrekt. Er is in de politiek veel onedels en on waarachtigs. Maar van de politiek in zichzelf geldt dat toch niet. En het mag voor geen Christen die ernst maakt met zijn belijde nis een reden zijn om zich terug te trek ken en zijn roeping op politiek gebied niet te vervullen. Op dat woord roeping leggen wij hier de nadruk. Het meedoen in den poli tieken strijd is voor den Christen geen zaak van liefhebberij, maar hij heeft hier evenals ten opzichte van zijn gezin en de kerk en de school een roeping te vervul len. Politiek heeft indertijd Prof. Bavinck gezegd, is een heilige zaak. blinkt velen waarschijnlijk vreemd in de ooren en toch is het juist „Immers houdt de politiek zich bezig niet dien vorm van gemeenschapsleven .onder de menschen, die voor het welzijn van een volk, voor de bewaring zijner zelf standigheid en vrijheid, voor de ont- ■plooiing van al zijn gaven en krachten en alzoo voor het vervullen van zijn roeping in de geschiedenis der menschheid de on- •.misbaro voorwaarde en de onontbeerlijke grondslag is." ?e Politiek bedoelt, behoort althans te nödoelen, het staatkundige leven te doen beantwoorden aan de eischen door God Voor dat leven gesteld. Onze roeping als Christenen is niet om, als we zien de veelvuldige ontaarding, ons van de politiek af te wenden, maar wol b® tegen al het onedele en onwaarachtige in de politiek den strijd aan te binden en °®k het terrein van de staatkunde dienst baar te maken aan de komst van Gods Koninkrijk. Wij hebben onze gaven en krachten in dienst te stellen ook van de politiek, mol name in dezen tijd nu we weer staan aan den vooravond van de verkiezingen. Maar laten wij het dan doen gedachtig aan het woord van Groen van Prinsterer: „Laat ons getrouw zijn, een iegelijk op eigen post; laat ons bedenken dat, zoo het ons niet gegeven wordt groote dingen ta verrichten, de ergste ontrouw in de kleiu- ste zaken kan worden gepleegd; dat zoo de prediking daad mag heeten ook de daad predik t." Ingezonden Mededeeling. GENEESMIDDELEN. VERBANDSTOFFEN. U slaagt zeker bl] A. C. VAN DER REST Ass. Apotheker, Goes, Tel. 168. Toiletartikelen. VERPLEGINGSARTIKELEN. Kemplnskl Wijnen enz. Vraagt de nieuwe „Radiwoll"-doek! Een uitkomst bij Rheumatiek, Zenuwpijnen, Ischias enz. Homoeopathic in droppel-, korrel- en poedervorm. Patent-Geneesmiddelen. Ingezonden mededeelingen. De koude. In het Oostelijk deel van de Poolzee zijn zeven schepen in het poolijs vastgevroren. Het zijn sovjet-schepen, die huishoude lijke artikelen en jachtbenoodigdheden naar bewoners van het hooge noorden brengen. De schepen staan in voortdurende draadlooze verbinding met het vasteland en hebben voldoende levensmiddelen, ge neesmiddelen en brandstoffen aan boord, om den winter door te komen. In Rusland wordt een nieuwe koude golf verwacht. Te Irkoetsk is de tempera- tuur tot 40 gr. onder nul gedaald. De autoriteiten hebben op straat vuren laten aanleggen om de menschen voor bevrie zing te bewaren. Tot nu toe worden vijf sterfgevallen ten gevolge van de koude ge meld. toen na den brand aan boord van de At- lantique van alle kanten scherp tegen de geheimhouding er van werd geprotesteerd, komt tot de conclusie, dat volgens men- schelijke berekening slechts grove fou ten in de electriscbe instal latie aan boord van de Georges Philip- par kunnen worden beschouwd als oor zaak van den brand. Daarbij' komt een onverantwoordelijke nalatigheid, die de snelle uitbreiding van den brand heeft begunstigd en den omvang van de ramp heeft vergroot. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft de commissie kwaadwillig heid en onvoorzichtigheid a priori uitge schakeld, aangezien geen enkel bewijs hiervoor aanwezig was. Bij het gebruik van electrische apparaten als strijkijzers verwarmingstoestelletjfis enz., constateer den de passagiers steeds weer kortslui ting. Toen men den purser hiervan op de hoogte stelde, antwoordde deze dat de In verscheidene districten van Ne- der-Birma zijn onlusten voorgekomen, als gevolg van de lage rijstprijzen en de daar uit ontstane armoede. - Een hevige sneeuwstorm heeft ge woed boven Japan, met het gevolg, dat het treinverkeer ernstig is gestagneerd en dat eenige treinen in de sneeuw vastzit ten. In Engeland heerscht nog strenge vorst; echter wordt zachter weer ver wacht. DE WIJZIGING DER KIESWET. De verdeeling der zetels. De heer Snoeck Henkemans heeft op het ontwerp tot wijziging der Kieswet een amendement voorgesteld, waarvan de be- Ingezonden Mededeeling. Dreigende uitsluiting In Denemarken. De rijksbemiddelaar te Kopenhagen heeft bekend gemaakt, dat het bij de on derhandelingen tusschen de werkgevers en vertegenwoordigers der vakvereenigin- gen niet gelukt is, een voor beide partijen aannemelijken grondslag voor een vrede lievende oplossing van het hangende ar beidsconflict te vinden. Zooals bekend hebben de bonden van werkgevers besloten, om op 1 Febr. tot een uitsluiting over te gaan, waarbij ongeveer 100.000 arbeiders betrokken zullen zijn. Het kabinet wil thans ingrijpen, om ten minste den aanvangsdatum van de uit sluiting te doen uitstellen. Opleving in den Engelschen scheepsbouw. In den Engelschen scheepsbouw is eeni ge opleving merkbaar. Sinds 1 Nov. zijn er bij verschillende werven orders ge plaatst voor 58 vaartuigen, klein en groot. Dit is een groote vooruitgang, daar er in de eerste tien maanden van 1932 vrijwel geen enkele order binnen was gekomen Ook is een goed teeken, dat de orders uit verschillende deelen des lands komen. Dinsdag a.s. Rijksdagzitting. Het Seniorenconvent beeft besloten den Duitschen Rijksdag Dinsdag a.s. om 3 uur bijeen te roepen. In Berlijnsche politieke kringen verwacht men de komende da^en belangrijke beslissingen. De mogelijkheid wordt verondersteld, dat de rijksregee- ring zal aftreden en een tweede regeering von Papen zal worden gevormd. Studenfenstaking te Gent. Ongeveer honderd Vlaamsc'he studenten van de universiteit van Gent hebben gis ter gehoor gegeven aan den oproep om te staken, omdat de regeering de hoogeschool voor veeartsenijkunde niet in een Vlaam- sche en Fransche afdeeling splitst en de aldus te stichten Vlaamsche afdeeling niet naar Gent wil overbrengen. Uit vrees voor incidenten is de hooge school tot Woensdag gesloten De brand aan boord van de Georges Philippar. De Paris Midi publiceert den tekst van het rapport van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oor zaken van den brand aan boord van het Fransche stoomschip Georges Philippar in de Golf van Aden. Dit rapport, dat tot nog toe geheim was gehouden en tot pu blicatie waarvan de minister voor de koopvaardij zich pas bereid verklaarde, electriscbe installatie nog niet zonder fouten werkte en dat zij bij aankomst van het schip te Marseille zou worden nage zien. Een passagier verklaarde, bij het aanraken van den electrischen schakelaar en zelfs van zijn ijzeren bed, electrische schokken te hebben gevoeld. In een andere hut was de electrische schakelaar bijna uit elkaar geslagen. Weer andere passa giers hebben een week vóór het uitbre ken van den brand steekvlammen zien slaan uit een schakelaar bij het zwembad. In verscheidene hutten klaagde men er van tijd tot tijd over, dat er een lucht als van verbrande gummi hing. Terwijl bij de gebruikelijke scheepsinstallaties vier lampen op één zekering branden, stonden, aan boord van de George Philippar twin tig lampen op één zekering. Bovendien zou de geheele installatie zijn aangelegd voor 110 volt, terwijl op het schip 220 volt werd gebruikt. De snelle uitbreiding van den brand is naar de meening der commissie voor een groot deel veroor zaakt door het vele gebruik van kostbare houtsoorten voor de betimmering. De grootste schuld hebben echter diegenen, die wisten dat er brand aan boord was ontdekt en daarvan op onverantwoorde lijke wijze pas twintig minuten later te bevoegder plaatse mededeeling deden. Henry Ford over de stillegging van zijn bedrijven. In een telefonisch onderhoud met de Evening Standard, heeft Henry Ford ver klaard, dat de sluiting van zijn bedrijven te Detroit verband houdt met de machi naties van zekere bankiers, die trachten de controle te krijgen op het Ford-con cern. Zekere concurrenten zouden, door deze bankiers gesteund, tegen hem ma noeuvreeren, ten einde te verhinderen, dat ook maar één wagen zijn fabriek zal verlaten. Ford weet dat en 'hij weet ook wat hem te doen staat. Ford zal zijn vijanden bestrijden en bewijzen, dat de fabricage van Ford-wagens niet kan wor den stopgezet. Dit zal veel geld kosten, doch daaraan zal niets te veranderen zijn. De toestanden bij de Fordbedrijven zijn op het oogenblik ten volle bevredigend. Berichten dat de fabrieken door de poli tie worden bewaakt, zijn geheel onjuist. Korte berichten. De rechtbank van Keulen heeft een nat.-soc., die in Juli 1.1. een communist heeft doodgeschoten tot zes jaar tucht huisstraf veroordeeld. doeling is, met behoud zooveel mogelijk van de in het wetsontwerp gegeven nor men, voor elke verkiezing vast te stellen een minimum, vereischt voor het verwer ven van een zetel en een minimum-gemid delde: van 90 pet voor 't verkrijgen van een overschotzetel bij de Kamerverkiezing van 70 pet. bij de Statenverkiezingen en van 60 pet., bij de raadsverkiezingen, met dien verstande, dat bij de verdeeling van overschotzetels niet in aanmerking komen bij de Kamerverkiezing lijsten wier stem- mencijfer lager is dan den kiesdeeler, bij de Statenverkiezingen lijsten wier stern- cijfer lager is dan 90 pet. van den kies deeler en bij de raadsverkiezingen lijsten, wier stemcijfer lager is dan 75 pet. van den kiesdeeler. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Brandstoffentoeslag voor werkloozen ver hoogd. De positie der varkenscentrale. Buitenland. De dreigende uitsluiting in Denemarken. Dinsdag Rijksdagzitting. De Fransche regeering gevallen. De brand aan boord van de Georges Phi lippar. vervaardigd, zonder rubber, andere dan kousen of sokken, voorzoover deze meer bedraagt dan '75 ten honderd van de waarde van "hetgeen gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goede ren uit dat land is ingevoerd, wederom zijn verboden. Eveneens is gedurende het tijdvak van 1 Februari a.s. tot 1 Februari 1934 de invoer van manufacturen, stoffen en weef sels van wol of van halfwol, voor zoo ver deze meer bedraagt dan 65 ten hon derd van de waarde van hetgeen gemid deld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is inge voerd, wederom verboden. Tenslotte "is ook gedurende het tijd- van van 1 Februari a.s. tot 1 Februari 1934 de invoer uit ieder land verboden van: bovenkleeding voor mannen en jongens, geen gebreide en tricotgoederen en niet van weefsels met rubber, voorzoover deze meer bedraagt dan 62.5 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goe deren uit dat land is ingevoerd; bovenkleeding voor vrouwen, meisjes en kleine kinderen, geen gebreide of tri- ootgoederen en rfiet van weefsels met rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 70 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1929,1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, bovenkleeding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinderen, ver vaardigd van weefsels met rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van de waarde van hetgeen ge middeld in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd. De boterprijs. De crisis-zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 29 Januari tot en met 4 Februari de prijs van het crisis-boter- merk is bepaald op 90 ct. per Kg. en die van de vervoervergunning voor buiten- Ingezonden Mededeeling. Naast nevenstaand motief: UIT HET STOPCONTACT LICHT, KRACHT, WARMTE zult U in't vervolg inlichtingen aan treffen, welke voor U van be ang zijn N.V. P.2.E.M. VL-ISSINGEN Invoerbeperkingen met een jaar verlengd. Blijkens in de Staatscourant van gis teravond afgedrukte koninklijke besluiten zal de invoer gedurende het tijdvak van 1 Februari a.s. tot 1 Februari 1934 van onderkleeding, gebreid of uit tricotstof Ingezonden Mededeeling. landsche boter op 80 ct. per Kg. De Leeuwarder boternoteering is vast gesteld op 78 cent. De loonsverlaging van het spoorweg personeel. De Protestanlsch-ChristeliijVe Bond van spoor- en tramwegpersoneel heeft giste ren te Utrecht een buitengewone alge- meene vergadering gehouden ter bepa ling van het standpunt van den bond ten aanzien van het voorstel van de di rectie inzake de loonsverlaging. Na een uiteenzetting vanwege feet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1