Land- en Tuinbouw Berlijnsche Brieven goede krachten te beschikken, zoodat met genoegen geluisterd werd naar de gezon gen liederen. Voor de pauze een vijftal met Duitsche en daarna een vijftal met Hollandsche tekst. Zoowel voor als na de rust leefde het koor met de uitspraak der woorden wel eens op gespannen voet. Het best voldeed de zang als er piano gezongen werd, bij de forto's was het ge luid soms een weinig ruw. In dit verband merkten we op, dat het koor over enkele zeer goede tenoren be schikt, die evenwel vaak domineerden. Een en ander neemt evenwel niet weg, dat met veel waardeering over deze uit voering kan worden gesproken, en dat het koor blijk heeft gegeven van nauwgezette studie en van zijn streven om muzikaal het hoogste te bereiken. Zeker vermeld mag worden: „De nieu we Dag", een compositie van den Direc teur, dhr Joh. H. Caro. Aan dit concert verleende Mej. Ellen gard Stotijn haar medewerking, door en kele solo's op de harp te doen hooren. Goes. Gisteravond hield de Afd. Goes van den Bond van Ghr. Kantoor- en Han delsbedienden in de „Prins van Oranje" alhier haar eerste jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr J. Kloosterman Johz. Na opening op de gebruikelijke wij ze, sprak de voorzitter een welkomst woord en memoreerde hij in het kort de wederwaardigheden der afdeeling. Hierna deed de secretaris, dhr Zachari- asse mededeeling van het geheele verloop van het eerste organisatiejaar der afd., terwijl dhr J. Kooman als penningmeester de financieele toestand op humoristische wijze schetste. Uii het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling begonnen was met 12 leden en thans is gegroeid tot 21 leden, terwijl ook nog enkelen zijn overgeschre ven naar andere af deelingen. Dhr J. Nau- ta, Bondsvoorzitter, hield daarna een re de over: „Ons program ons ideaal". Spr. begon met de mededeeling, dat juist dezgr dagen het 7000ste lid was inge schreven. Het getal werkloozen was in 't algemeen genomen niet ongunstig te noe men. Vervolgens ging Spr. over tot be handeling van zijn onderwerp. Wat wil de Ghr. vakbeweging? Daar zijn de ant woorden veel en velerlei voor. Spr. wil echter thans maar een tweetal noemen. De Ghr. Vakbeweging heeft te maken met de verhouding van de menschen onder ling, van de patroons en de werknemers. Wij willen rechtsregelen scheppen onder ling. Rechtsregelen in het maatschappe lijk leven, b.v. door contracten, bedrijfs- raden enz. Vervolgens willen wij de Chr. vakbeweging ook zien als een arbeid in God3 wijngaard. De arbeid ook als een gave Gods, tot zijn eer. Het gaat niet om het plat materieele. Ook onze positie in het maatschappelijk leven is in Gods hand. Onze Chr. vakbeweging werkt daartoe mede, door de leden te bekwamen ook tot den arbeid, waarvoor zij geroepen wor den. Wij verwachten echter dit niet alles van de Chr. organisatie, doch alleen en vooral van Gods hulp en zegen. Op deze rede volgde nog een zeer leer rijke bespreking. Namens de Chr. Besturenbond voerde dhr G. K. Maartense het woord, welke, na de felicitaties te hebben overgebracht, de leden opwekte mede te arbeiden ook in het sociale leven. Voor ieder lid is ook in dezen een taak. De avond werd verder afgewisseld door verschillende voordrachten. Na een kort slotwoord door den voorzitter, ging dhr Nauta voor in dankgebed. 's-Gravenpolder. Gisteren had M. van der Hoofd bij het schaatsenrijder het on geluk op zijn arm te vallen, zoodat hij naar Dr. Koole moest om zich te laten verbin den. Het zal wel eenigen tijd duren eer hij hersteld is. Waarde. Donderdagavond hield Ir. Versteeg uit Goes in de herberg van de Wed. Kloet, een lezing, over het onder werp „De groote gedachte". Ter verdui delijking zijner rede liet spreker enkele lichtbeelden zien. De opkomst was goed. ierseke. Vrijdagmiddag ontstond in café P. Nolet, Ierschedam, een begin van brand. Het begon met een schoorsteen brandje, maar weldra was de zolder aangetast. De bewoners, met toegescho ten hulp, wisten met emmers water het vuur te blusschen. De schade bleef be perkt tot een verbrande zoldering en een uitgebrande kast. Verzekering dekt de schade. De slangenwagen was reeds ter plaatse, maar behoefde geen dienst meer te doen. Het ijsfeest gaat vandaag niet door, maar is uitgesteld tot Maandag. Arnemuiden. Vrijdagmiddag vergader de de Raad voltallig. Medegedeeld wordt: dat is ingekomen een aanvraag van de vereeniging voor Bijz. Lager onderwijs alhier om toekenning der vergoeding be doeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1932. Hierop kan eerst beslist worden als de gemeente-rekening door Gedep. Staten definitief is vastgesteld over dat jaar. Naar aanleiding van het tot den Minis ter gericht verzoek om verlaging der mi nimum huurprijzen van de met rijksvoor schot gebouwde woningen en eene rijks bijdrage in het daardoor te ontstane groo- tere exploitatie-tekort, is aan B. en W. medegedeeld, dat er wel geen bezwaar be staat tegen de verlaging van de huren, doch dat het rijk niet bijdraagt in be doeld groote exploitatietekort. Ten behoeve van de bestrating van het bouwterrein der Fa. de Hamer en aan vulling van een gedeelte der keibestrating in de Westdijkstraat zijn straatklinkers aangekocht voor de som van f 16.50 per 1000 stuks franco voor den wal. Een volledige opgave van de bijkomen de kosten der werkverschaffing sinds de Ned. Heidemaatschappij met de uitvoering belast is, kan nog niet worden verstrekt, wijl nog niet alle opgaven en rekeningen zijn ingekomen. Volgens hierbij overgeleg de lijst bedragen de kosten met inbegrip van de loods f 578.61. Een verzoek van P. Ventevogel, om vermindering van landpacht, werd met 6 tegen 1 stem (die van dhr Baaijens) af gewezen, aangezien hij ontslag kan krij gen. Goedgevonden werd om de Algem. Po litieverordening inzake muziek en de her bergen zoodanig te wijzigen, dat alleen geen muziek in de café's mag ten hoore gebracht worden, zoolang deze voor het publiek zijn opengesteld, een en ander in \erband met een schrijven van Gedep. Staten. Ingewilligd wordt een vernieuwde aanvrage van het Nat. Crisiscomité tot het verkrijgen van subsidie voor extra hulp aan werkloozen, vroeger vastgesteld naar het aantal inwoners, nu naar het aantal werkloozen. Met algemeene stemmen wordt goedge vonden om eerst de kostenberekening te bepalen voor electr. verlichting in de Chr. school. Door B. en W. wordt voorgesteld geen adhaesie te betuigen inzake adres Ambt-Hardenberg, om herziening belast bare opbrengst ongebouwde eigendommen voor de grondbelasting. Aangenomen met 5 tegen 2 stemmen tlegen dhrn Cornelissen en Baaijens). Met algemeene stemmen wordt goedge vonden om voorschot te verstrekken aan de vereeniging voor Bijz. Lager onderwijs op Geref. grondslag. Door den voorzitter wordt in bespreking gebracht de verlet- dae-, die de arbeiders der werkverschaf fing hebben moeten lijden door het stop zetten van het werk op 2 Jan. Hij wil hierin tegemoet komen. Dhr Schuit zegt, dat het onvoltallig zijn van den Raad toch geen reden was voor B. en W. om de werkverschaffing stop te zetten. De voorzitter zegt, dat hij geen mach tiging van den Raad had om verder te gaan zonder zeker te zijn van de sub sidie. Dit alles had kunnen voorkomen worden als de raad voltallig was geweest. Dhr Crucq stelt voor de verletdag nog in te laten halen, welk voorstel met 6 tegen 1 stem wordt aangenomen '(tegen dhr Baaijens). Daar de rondvraag niets opleverde, werd overgegaan in een besloten vergadering. Na heropening wordt een schrijven van de Chr. Metaalbewerkersbond, om hooger uurloon en meer werkuren per week, voor kennisgeving aangenomen. Hierna sluiting. AUTORIJDEN IN DEN WINTER. In het „Hdbl." vonden wij de volgende practische wenken voor auto-rijders: Zoudt u graag iederen ochtend op de nuchtere maag meedoen aan een hard loopwedstrijd? Toch eischen de automobilisten deze prestatie van hun wagen, die het voer tuig eiken dag in gebruik nemen zonder den motor eerst warm te laten loopen. Vooral 's winters is het noodzakelijk, den motor, die koud wordt aangeslagen, circa tien minuten langzaam stationnair te laten draaien, totdat de olie dun vloei baar is geworden en zich behoorlijk door alle te smeren machinedeelen heeft ver spreid. In den loop van den dag dient men, telkens als de auto geruimen tijd in de kou heeft gestaan, deze manoeuvre te herhalen. Doet men dit niet, dan werkt de motor eenigen tijd droog, even alsof zich geen smeerolie in het carter bevond. Slijtage aan de onderdeelen kan dan niet uitblij ven. Bovendien zal het mengsel van gas en lucht in den carburator nog niet in orde zijn, zoodat het bekende ploffen op treedt. De onkundige automobilist gaat nu i rijden met opengetrokken choke, zoodat de de olie, die zich in de cylinders be vindt, door de vloeibare benzine wordt weggespoeld. Belangrijke schade kan bij het geregeld toepassen van deze methodes niet uitblijven en rijders, die er een ge woonte van maken, met een kouden mo tor weg te rijden en dan nog liefst in snel tempol helpen hun wagen met onfeilbare zekerheid eenige jaren vóór zijn tijd naar het auto-kerkhof. Bloed in eieren. Het nieuwe jaar zet goed in! Deze week een stortvloed van vragen over allerlei onderwerpen, waarvan ik er enkele uit kies om ten algemeenen nutte verder te bespreken. Twee vragen betreffen bloed in eieren. De een vraagt: oorzaak en bestrijding van het euvel, dat er bijna in al de geraapte eieren het geheele jaar door een tipje bloed zit. De ander vraagt of het aan het voer ligt en of ze hard voer mogen hebben en veel groenvoer. Beide schrijvers vergeten te vermelden waar het bloed in de eieren zich bevindt, op den dooier of in het eiwit en toch is dat wel van belang, althans voor de ver klaring van het feit. Zooals we weten wordt de dooier van het ei in den eierstok gevormd, groeit als het ware daar als een druif aan een tros. Het groote verschil met een druiventros is echter, dat bij een normale druiventros alle druiven vrijwel even groot zijn, doch dat aan den eierstok telkens maar één dooier rijpt en men aan'n gezonde in wer king zijnde eierstok dus één groote dooier vindt en daarnaast een aantal steeds klei ner wordende dooiers. Het aantal kleine dooiertjes loopt bij een kip in de hon derden. Heel interessant is, dat de dooiers als het ware opgebouwd worden uit lagen eigeel, die er van buiten af omheen ge legd worden en dat afgescheiden wordt door een zeer bloedrijk vliesje, waarin de dooier ligt. Als men kippen met be paalde kleurstoffen voert, b.v. om den an deren dag, dan kan men dooiers krijgen, die op doorsnede zuiver regelmatige rin gen vertoonen van gekleurd eigeel en ge woon eigeel. Na voedering van de kleur stof vormt zich om den dooier in aanleg een sterk gekleurde Iaat? en na een ge wonen dag vormt zich weer een laag ge woon dooiergeel. Nu moet men voortaan eens goed opletten als men een kip slacht die aan den leg is. Men ziet dan de dooiers in hun bloedvaatrijk vliezig om hulsel aan den eierstok, maar op een be paalde plaats bij den dooier ziet men dui delijk een ongeveer 2 c.M. lange en on geveer 3 m.M. breede, totaal bloedvaat- looze breede streep. Dit is de plaats waar het dooiervliesje openscheurt als de dooi er rijp is. In normale gevallen rolt dus de dooier in de eileider zonder dat er ook maar één bloedvaatje verscheurd wordt. Is echter door overprikkeling van den eier stok of door ziekte, (pullorum-bacillen) de eierstok niet normaal, dan kan óf bij het loslaten van den dooier een klein beetje bloed met een gesprongen bloed vaatje meekomen, óf de dooier laat niet gemakkelijk los, komt in den eileider en de steel, waardoor de bloedvaten van den eierstok naar den dooier liepen, rekt zich daarbij uit. In sommige gevallen scheurt de steel af en in andere gevallen blijft de dooier aan den eierstok vastzitten en komt soms weer in de buikholte terecht, waar hij indroogt en later als een ver schrompelde kers aan een steeltje in de buikholte ligt. Als de steel afscheurt sterft de kip meestal plotseling aan een inwen dige verbloeding en vinden we als we het dier openmaken een groote klomp ge- stolt bloed in de buikholte. Ziedaar dus allerlei mogelijkheden bij het loslaten van den dooier van den eier stok en al naar de hevigheid der bloeding %indt men in de eieren op den dooier kleinere tot grootere bloedstolsels. Soms is bet maar een heel fijn bloedstreepje, soms een klompje bloed. Worden deze eieren gekookt dan verkleurt het bloed en het ei ziet er onsmakelijk uit. Voor de consumptie geeft het niets, schadelijk is het niet, alleen maar erg onsmakelijk. Op zijn weg naar de cloaka passeert de dooier den eileider, waar het eiwit, de schaalvliezen en de schaal er omheen ge legd worden. Ook dit proces gaat weer geheel anders dan de meesten denken, daar er eerst om den dooier heel taai eiwit gelegd wordt en dan een laag veel dun ner eiwit. Tenslotte trekt er, als de vlie zen reeds gevormd zijn en de kalkschaal zich al begint af te zetten, van buitenaf weer zeer dun eiwit in het ei en vult als het ware de eischaal geheel op. Nu kan er natuurlijk ergens in den eileider, die verbazend bloedrijk is, ge makkelijk een bloedvaatje springen en in zoo'n geval komt er dan bloed in het eiwit terecht. Vooral bij jonge kippen waar de leg forsch inzet en de legorganen zich nog niet geheel aan hun functie aangepast hebben, kan dat voorkomen. Nu kan dus de oorzaak van bloed in de eieren liggen aan zwakke bloedvaten der kippen en zwakke legorganen (eier stok-eileider) of aan overprikkeling door het voer van overigens normale legorga nen. Soms komt het bij één kip voor, soms bij meer kippen, die dan min of meer erfelijk belast kunnen zijn voor deze kwaal. Het advies is, als het veel voor komt, op het voer te letten en desnoods wat minder eiwitrijk voer te geven en wat meer graanvoer. Daardoor kunnen de legorganen eenigszins tot rust gebracht worden. Veel is er echter niet aan te verhelpen als de kip erfelijk belast is. Komt het bij één dier van den koppel voor en kan men de boosdoenster door middel van valnestcontrole te pakken krijgen, dan kan men zoo'n dier beter opruimen, komt het bij meer kippen voor, probeer dan met wat meer graanvoer en groenvoer, of tijdelijk 2 levertraan in het meelvoer, de kippen wat op te sterken. In geen geval moet men met kippen, die deze afwijking vertoonen, verder fok ken, want welke ook de oorzaak mag zijn, hetzij in de kip gelegen dan wel door het voer ontstaan, het is een abnormaliteit, die bij een normale, flinke kip niet voor mag komen en elk dier waar maar iets aan mankeert, moet van de fokkerij uit gesloten worden. Ik kan daar nooit vaak genoeg op terug komen. Fok absoluut niet van dieren waar iets aan mankeert of die eieren leggen, waar iets aan mankeert. De pluimvee stapel wordt door de eenzijdige eischen die men er aan stelt al genoeg in gevaar gebracht haar weerstandsvermogen te ver liezen en het eenige middel om verderf tegen te gaan is de uiterste zorg te be steden bij het uitkiezen van krachtige fokdieren. Tenslotte nog een vraag van een lezer, waar kippen dood gaan en die een paar vage verschijnselen opgeeft, n.l. niet op den stok gaan, kleiner worden der kam men, in elkaar zitten met de oogen dicht. Lezer, spaar u zelf en mij dergelijke brieven, het is verloren tijd, moeite en geld. Ik kan er geen antwoord op geven. Een ziekte stelt men vast door nauw keurig onderzoek van het zieke dier en omdat zulks bij kippen meestal niet past, laat men se door een deskundige onder zoeken als ze dood zijn. Stuur ze dus op voor gratis onderzoek naar de Rijksserum- inrichting te Rotterdam, dat is het aan gewezen adres, waar ik al meermalen op gewezen heb. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. STATISTIEK VAN DE STERFTE. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert een statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over 1931, welke in verband met de bezuinigingsmaatregelen beknopter is dan de voorafgaande jaargangen. Aan de om vangrijke en interessante inleiding van dit werk ontleenen we het volgende: De sterfte beweegt zich, zij het dan met enkele schommelingen, in dalende rich ting. Van 26.65 per 1000 inwoners in de ja ren 18401849 daalde het sterftecijfer tot 21.27 in 1880—1889, tot 13.40 in 1910 —1919, tot 9.85 in 1924—1928, en tot 9.63 in 1931. Bij beschouwing van de sterfte naar doodsoorzaken treedt de sterfte aan kan ker het meest op den voorgrond; ze is steeds stijgende. Berekend per 10.000 der gemiddelde bevolking bedraagt het sterf tecijfer voor 1931 12.38; per 10.000 man nen stierven 11.93 mannen, per 10.000 vrouwen 12.83 vrouwen. Na kanker komt de sterfte aan ziekten van het hart met hooge cijfers; ook hier valt een stijgend verloop waar te nemen. De tuberculose, hoewel in de laatste ja ren afnemend, oefent nog steeds een be langrijken invloed op het sterftecijfer uit. In 1931 was het cijfer voor alle vormen te zamen per 10.000 der gemiddelde be volking 7.27. Ouderdom eischte als doodsoorzaak re latief meer vrouwen dan mannen, hetgeen samenhangt met de doorloopend geringe re sterfte van de vrouw in de jongere leef tijden. Voor 1931 was de sterfte 4.97 per 10.000 mannen en 6.29 per 10.000 vrou wen, in totaal 5.63 per 10.000 der bevol king. Gewelddadige dood eischte in 1931 4.38 mannen per 10.000 der mannelijke en 1.57 vrouwen per 10.000 der vrouwelijke bevol king; in totaal 2.96 per 10.000 der gemid delde bevolking. Verdrinking en verkeers ongevallen eischten hiervan de meeste slachtoffers. Onder de verkeersongevallen wordt door trams, automobielen enz. het grootste aantal slachtoffers veroorzaakt. Zelfmoord geeft voor 1931 berekend op 10.000 der gemiddelde bevolking van elk geslacht een cijfer van 1.15 voor de man nen en 0.53 voor de vrouwen. Het totaal cijfer bedroeg 0.84. De cijfers wijzen te genover vroegere jaren op een stijgend verloop. RONDOM ADOLF HITLER. Het kleine voormalige vorstendom Lippe is voor Adolf Hitler van groote be- toekenis gebleken. Met de methode der suggestie, welke aan Coué doet denken, heeft hij aangetoond, dat op iedere ebbe een nieuwe vloed moet volgen. De golven van den nationalistischen geestdrift slaan hoog tegen de wankele muren van de Duitsche republiek. Hitier marcheert. Onrust en onzekerheid heerschten we ken achtereen in de gelederen der N. S. D. A. P. De populalire Gregor Strasser moest aan den lijve ondervinden, dat de machtige „Führer" van niemand, eerst recht niet van zijn naaste omgeving, kri tiek duldt. Ik vroeg aan een nationaal- socialist, die tot de dagelijksche omge ving van Hitier behoort, hoe hij over het conflict met Gregor Strasser denkt en of hij een spoedige formeele verzoening voor mogelijk houdt? Hij maakte een afwijzend gebaar en antwoordde: ,Wer den Führer nicht hinter sich hat, ist retstlos verlo ren!" Terzelfder tijd zijn de S.A.-mannen van het vrijcorps Franken tot rebellie overge gaan. De leider van deze sterke groep, de vroegeie luitenant Stegmann, lag over hoop met den Neurenbergschen afgevaar digde Streicher. Toen Hitler's bemiddeling door Steg mann werd ingeroepen, verlangde de lei der van hem absolute gehoorzaamheid en onderwerping. Aanvankelijk voldeed Steg mann aan dezen harden eisch, maar nieuwe conflicten met Streicher brachten in het vrijcorps Franken revolutie teweeg en Stegmann die in het burgerlijk le ven als pachter dienst doet bij de Hohen- lohesche domeinen te Schillingsfürst, deelde Hitier mee, dat hij zijn gelofte van absolute gehoorzaamheid intrekt en met het gezamenlijke vrijcorps van Midden- Franken uit de partij treedt. Ook rondom prins August Wilhelm van Pruisen, die enkele jaren geleden van den Staalhelm overliep naar het Hakenkruis en sedert dien als een parade-figuur her haaldelijk voor het voetlicht verscheen hoort men zonderlinge geruchten fluiste ren. Zijn keizerlijke vader, die het huis recht van Doorn uit tracht te handhaven, moet verlangd hebben, dat Auwi zich als lid der N.S.D.A.P. laat schrappen. Met het woordje „Lippe" op de lippen, is Hitler van zijn voortreffelijk georga niseerde propagandareis met negen man daten voor den Lippe'schen landdag naar Berlijn geretourneerd, wel wetende, dat de beslissing niet in Lippe of Lemgo, maar in Gross-Berlin bevochten moet worden. Na het oog der giniche wereld voor den eerstkomenden tijd weer eens geves tigd blijft op den grootsten agitator van onzen veel bewogen tijd en door sommigen met kinderlijke naïviteit „de groote be slissing", het „Derde Rijk" wordt tege moet gezien, hield ik het oogenblik voor gekomen, een bezoek aan Hotel Kaiser- hof te ondernemen. Daar Hotel Kaiser- hof dwars tegenover het paleis van den rijkskanselier gelegen is, waar de rijks president tijdens de restauratie van zijn dienstwoning intrek genomen heeft, be staat de mogelijkheid, dat Hitler over den Wilhelmplatz een blik werpt in de ver trekken van Hindenburg. Ik stel vast, dat ruim dertig dure kamers in het voorname hotel voor Hitier en zijn staf voor meer dere dagen zijn gereserveerd. Terzelfder tijd staan aan alle hoeken en gaten van Berlijn Hitler-knapen in uniform in de barre kou, om aalmoezen voor de N. S D. A. P. van het arm geworden Duitsch- land af te bedelen. De jaren, toen ik geregeld in het Hof theater-Restaurant te München kon plaats nemen aan de stamtafel van Adolf Hit ler, om sen „Mass" op zijn persoonlijk welzijn en het welslagen zijner politieke onderneming te drinken, schijnen voor goed achter mij te liggen. „Dio Zeiten an- dein sich und wir mit ihnen". Ik geef mijn visitekaartje af aan de dienstdoende heeren der controle. Men telefoneert naar boven en meldt mijn aanwezigheid. Door een rood met goud geüniformeerde page word ik per lift naar boven gehescheu. Hier ademt men den geest van het ko mende Dorde Rijk. Hier moet men gedul dig antichambreeren. Stoere mannen in de bruine uniform loopen af en aan. De commando's vallen in fluistertoon. Dub' bele deuren gaan open en toe. Twee ge- uniformde S.S.-mannen spoedden zich naar de achteraan gelegen vertrekken van den „Führer" en even later ziet men Hit- Ier in gezelschap van Adolf Rosenberg, den chef-redacteur van den „Yölkischeu Beobachter" en generaal Epp, den ver trouwensman van kroonprins Rupprecht van Beieren naar beneden gaan. Even later word ik door Ernst F. S. Hanf stangl, den organisator der buitenland- sche pers, in audiëntie ontvangen. Ik kijk om mij heen en stel vast, dat Frederik de Groote een ernstigen blik werpt op Duitschlands laatsten keizer Wilhelm II. Ik bevind mij in zulk voornaam „jzel- schap maar half op mijn gemak. In de burgerlijke samenleving is Hanf stangl een wereldvermaarde uitgever van kunstwerken te München. Persoonlijk maakte hij naam door zijn veelbesproken boek „Von Marlborough bis Mirabeau", een historisch werk, dat door de publi catie van vele geheime documenten en pikante illustraties de intriges van Enge land, Frankrijk, Oostenrijk en Spanje aan het daglicht bracht. Hij is een veelzijdig begaafd man, bereisde de halve wereld en beschikt over uitnemende relaties. Voor de variatie dient hij zich aan als com ponist: bij Bote Bock verschijnen de zer dagen twee nationaal-socialistische marschen, „Jugend marschiert" en „Deutscher Föhn". Hij neemt een blad papier en teekent met een paar lijnen ons werelddeel, geeft Weenen, Parijs, Madrid, Konstantinopel met een stipje aan en ver diept zich in den glanstijd der Bourbons, Habsburgers, Hohenzollern. Ik begrijp zijn bedoeling en zie in zijn verbeelding de toekomstige Donau-monarchie uit den grond oprijzen. Maar mijn belangstelling voor de verre toekomst is minder sterk dan die voor het nuchtere heden en ik tracht zijn aan dacht voor de belangrijkste gebeurtenissen van onzen spannenden tijd te winnen. Dat valt mij niet gemakkelijk, want Hanf stangl volgt de theorie der Russen tegen over Napoleon: hij wijkt achteruit en vermijdt hierdoor een persoonlijk contact. Zijn ervaringen met de buitenlandsche pers schijnen hem tot groote voorzichtig heid gemaand te hebben. Tijdens ons lang durig gesprek wordt hij door de vertegen woordigers der Hearst-organen en Asso ciated Press opgebeld en geeft hij in voor beeldig Engelsch weinig zeggende ant woorden op de verlangde informaties. Ik breng het discours op de verhou ding tusschen kerk en staat en vraag, hoe Hanfstangl zich die voorstelt in het Derde Rijk? „Voor ons is het staatsbelang het hoog ste en de verhouding tusschen kerk en staat zal dus afhangen van de houding, welke de kerk als zoodanig tegenover ons inneemt. Voor de kerk bestaat onder ons beheer geen enkele reden tot angst. Het Roode Rijk zou de kerk vernietigen en het geloof systematisch uitroeien. U behoeft slechts een blik op Thüringen te werpen, om een afdoend antwoord op uw vraag te vinden. Frick heeft het schoolgebed weer verplichtend gemaakt en de Bijbel- sche platen als wandversiering in eere hersteld. Zulk een fait accompli moet u voldoende zijn." In breng het gesprek op een ander thema, vertel, hoe ik enkele jaren gele den Gregor Strasser bezocht, toen deze in Charlottenburg met zijn broer Otto samen werkte. Met een afwijzend gebaar krijg ik ten antwoord: „Strasser ist für uns er- ledigt. Er hat sich unfascistisch benom men!" Hiermede is mijn gedachtenwisseling met dr Hanfstangl ten einde en deze be geleidt mij tot aan den uitgang van het hotel. Hij behoort tot de ,;Schar der Ado- ranten", die op Hitler's gunst zijn aan gewezen en niet graag het lot van Gregor Strasser zouden deelen. Er bestaat een frappante overeenkomst tusschen dezen generalen staf van Adolf Hitler en de hofclique, waardoor Wilhelm II tijdens zijn keizerschap werd omgeven. Berlijn, 28 Januari 1933.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 10