EERSTE BLAD. VRIJDAG 27 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 101 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. $0*20-99■Cenfe Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. fle Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen (0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. MR TH. HEEMSKERK. In het Januari-nummer van „Antirevo lutionaire Staatkunde" is opgenomen een artikel van Prof. Anema, in het orgaan der Calvinistische Juristenvereeniging ge schreven ter gedachtenis van wijlen Mr Th. Heemskerk. Wij ontleenen daaraan het volgende. Een man van overwegend aesthetische levensbeschouwing dat was de eerste indruk, die Heemskerk wekte en die in druk bleef voor velen de voornaamste, zoo niet de eenige, dien men met zijn per soonlijkheid verbond. En toch, hoe verklaarbaar ook, dat beeld is zoo door en door onjuist. Al dat cultureele en aesthetische was niet meer dan de kleurige achtergrond van zijn persoonlijkheid. „Al aanstonds wordt daardoor schrome lijk te kort gedaan aan den intellectueelen factor in zijn persoonlijkheid. Niet, dat ook maar iemand, die hem gekend heeft, zou willen beweren, dat hij geen scherp en doordringend verstand bezat, dat hem in staat stelde met ongemeene snelheid de wrong te vatten en te ontrafelen van elk vraagstuk, hoe ingewikkeld ook, waar mede hij zich te bemoeien had. Het tegen deel is algemeen bekend en erkend. Maar dat is bijkomstig voor het beeld der per soonlijkheid. Het gaat hier om heel iets anders; niet om het al of niet beschikken over een voortreffelijk verstand, maar om de rol, die het intellectueele element in den persoonlijken aanleg speelt. Welnu, niet velen is het bekend, welk een bui tengewonen wetenschappelijken aanleg Heemskerk bezat en welk een drift naar kennis hem bezielde. En waarlijk niet al leen voor onderwerpen van rechts- en staatswetenschappelijken aard, al lagen deze hem uiteraard het naast aan het hart." Heemskerk had een beslist wetenschap pelijken aanleg en een dorst naar kennis, die hem onder andere levensomstandig heden zouden hebben gemaakt tot een man van lichtende wetenschap. Geleer den omslag en nog veel meer geleerd- doenerij haatte en minachtte hij, maar naar heldere en diepe kennis ging zijn hart uit, en dat was voor zijn persoonlijk- heid veel meer kenmerkend dan zijn al- gemeen-aesthetische levenshouding. „Maar nog veel kenmerkender daarvoor was zijn zedelijk karakter. Zelden of nooit heb ik iemand van nabij gekend, wiens f leven in het groote zoowel als in het kleine zóó volstrekt werd beheerscht door f een aangeboren adel van karakter als dat I van Heemskerk. Niet alleen wat met eer- S lijkheid, oprechtheid en goede trouw in l strijd was verafschuwde hij, maar even- zeer alles wat kleinzielig en minderwaar- dig was. Daarom was hij zoo diep gegriefd, toen Dr Kuyper hem verdacht, dat hij opzette lijk door politieke kunstgrepen een twee de ministerie-Kuyper onmogelijk had ge maakt. Hij kon zich eenvoudig niet voor stellen, hoe Dr Kuyper dat denken kón, en beurtelings vervulde hem dat met hef tige verontwaardiging en diep leedwezen, maar nooit met persoonlijke vijandigheid. Zóó weinig, dat toen enkele jaren later bij een zeer vertrouwelijke conferentie van enkele politici met Dr Kuyper, één der aanwezigen eenige bitter-sarcastische opmerkingen maakte over een punt, waar op deze niet zeer sterk stond, Heemskerk opstoof, om het voor hem op te nemen en de zaak geheel te zijnen gunste te leiden. Voor leedvermaak zou de verlei ding op dat oogenblik voor elk ander groot zijn geweest; voor Heemskerk be stond zoo iets niet. Toen ik eens met hem sprak over zijn toetreding tot de anti revolutionaire partij en welk een over gang was dat in dien tijd en opmerkte, dat het voor hem toch heel wat moest zijn geweest, om zóó te breken met zijn verleden en zijn kring, antwoordde hij: „ja, dat was zeker niet prettig, maar het is nog minder prettig, om niet heelemaal je zelf te kunnen zijn". Wie zóó spreekt en handelt, is geen man overwegend aes- thetisch, maar van overwegend ethische levensbeschouwing." Maar wil men de kern begrijpen, het geheim van zijn persoonlijkheid, dan moet men terug gaan op het religieuse element. „Opgevoed in de algemeen-godsdienstige sfeer van het Christendom boven geloofs verdeeldheid, zooals dat omstreeks het midden der vorige eeuw in vele beschaaf de families van hooger ontwikkeling in ons land in eere stond, kwam hij na zijn promotie al meer onder den invloed van het herlevend Calvinisme, zooals dat door Dr Kuyper met toenemende helderheid en bewustheid voor zich zelf en voor an deren juist in die jaren werd ingedacht en uiteengezet. Een geestelijke groei van enkele jaren wa» noodig, om de overtui ging bij hem te doen rijpen, dat dit volk zijn volk, dat hun God zijn God was. Wel onweerstaanbaar moest de greep in het centrum van zijn ziel, in hart en nieren zijner persoonlijkheid zijn, om hem te brengen tot die volksgroep, waarvan hij naar het uitwendige, naar den omtrek van zijn leven, zoo heel ver afstond. Maar hoe ver dat ook was, wat hun het hoogste was, was hejn het hoogste, de springader van hun leven was dezelfde, waaruit hij alleen kracht en bezieling kon putten. Hij had zijn thuis gevonden, en aan de koestering van dat geestelijk tehuis ont leende hij verder de eigen levenswarmte. Met al den hartstocht, die school onder de schijnbaar zoo licht schuifelende golf jes van zijn levensstroom, gaf hij zich aan de zaak van het Calvinistisch volksdeel, die hem lief was geworden. Dr Kuyper's deugden en gebreken waren, om zoo te zeggen, een concentratie van de deugden en gebreken van dat volksdeel zelf, een grootsche personificatie daarvan; Heemskerk's deugden en gebre ken waren de zoo ongeveer diametraal tegengestelde. En toch wonderlijk! Hoe veel er ook in zijn verschijning was, dat onbegrepen het volk voorbijging, ja, al waren er dingen in hem, die men maar moeilijk plaatsen kon, het volk verdroeg in Heemskerk wat het van niemand an ders zonder verzet zou hebben verdragen en het beantwoordde Heemskerk's toewij ding met spontane warme wederliefde. Het volk mocht veel in hem niet be grijpen en ook wel eens iets niet kunnen billijken, één ding voelde het met onfeil bare intuïtie: hij is onzer één, hij komt niet tot ons met bijbedoelingen, maar omdat hij niet anders kè.n, omdat hij bij ons behóórt. Gods eigen hand had Heems kerk tot hen gebracht en men besefte, welk een rijke gave hun daarmede werd geschonken. Beter dan zoo velen daar buiten had het volk de kern van zijn per soonlijkheid begrepen." ZITTING DER FRANSCHE KAMER. Tweemaal vertrouwenskwestie gesteld. Bij het begin van de Fransche Kamer zitting heerschte er een nerveuze stem ming. De rechtsche afgevaardigde Marin opende den aanval op de voorstellen der financieele commissie, die hij zuiver so cialistisch noemde. De minister van Financiën Chéron ver zocht, geen tijd te verspillen aangezien op het oogenblik het tekort met meer dan een millioen francs per uur toenam. Marin stelde verdaging van de behande ling voor, waartegenover de regeering de vertrouwenskwestie stelde, hierop trok Marin zijn voorstel in. De oud-minister van Financiën, Flan- din, eischte terugzending van de voor stellen naar de financieele commissie. Op nieuw sprak Chéron zich namens de re geering uit tegen eiken vorm van vertra ging en opnieuw stelde hij de vertrou wenskwestie. Terwijl Flandin antwoordde op de be schouwingen van Chéron, ontstond in de Kamer een groote onrust, zoodat de voor zitter de zitting 25 minuten moest schor sen. Na de hervatting verzette de voor zitter van de financieele commissie, Mal- vy, zich tegen het voorstel van Flandin. Aan het eind van de morgenzitting werd over het vooTStel-Flandin gestemd. Het werd verworpen met 368 tegen 205 stemmen. De zitting werd daarna ver daagd tot half vier. Minister Chéron, die door de linkerzijde werd toegejuicht, verdedigde het regee- ringsontwerp aan de hand van de reeds eerder gepubliceerde argumenten en mo tieven en wees met bijzonderen nadruk op de noodzakelijkheid van bezuinigingen. Frankrijk, zoo ging Chéron voort, loopt geen onmiddellijk gevaar, maar eT blij ven verontrustende symptomen bestaan. Frankrijk is gewapend tegen de economi sche crisis, indien de buitenlandsche vre de gehandhaafd blijft en de toestand der publieke financiën is hersteld. De minis ter deed daarom een beroep op alle leden om het begrotingsevenwicht tot stand te brengen. De dreigende crisis in Dulischland. De Völkische Beobachter, het orgaan van de nationaal-socialistische partij, heeft gisteravond een beschouwing aan den politieken toestand gewijd, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: De nationaal-socialistische leden van het Seniorenconvent van den Rijksdag zullen geen voorstellen indienen. Van een verdere verdaging van den Rijksdag ver wachten de nationaal-socialisische leden van het Seniorenconvent ook niets goeds meer. Als er zich tusschen 27 en 31 Januari geen onvoorziene gebeurtenissen voor doen, zal de ontwikkeling waarschijnlijk ala volgt zijn: Op 31 Januari komt de Rijksdag bijeen om Von Schleicher zijn regeeringsverkla ring te laten afleggen. Daarop zal dan een algemeen politiek debat volgen, dat mis schien wel tot 4 Februari zal duren. Als het daarna tot een stemming komt over de communistische motie van wan trouwen dan is het zeker, dat deze motie mede met de stemmen der nationaal-so- cialisten er voor zal worden aangenomen; des te meer waar op het oogenblik geen enkele partij, behalve de Duitsche Volks- partij, geneigd is Von Schleicher te steu- nen. I De vraag of het dan na 4 Februari tot een ontbinding van den Rijksdag zal ko men, hangt af van de beslissing van den Rijkskanselier: wij weten niet of deze te gen dien tijd reeds tot de overtuiging zal gekomen zijn, dat Hitier Rijkskanselier dient te worden. Er worden reeds eenige namen genoemd van mogelijke ministers in een nieuw ka binet, o.m. die van von Papen, Goering, Hugenberg, Frick en von Stuelpnagel. Een betooging van landbouwers. Woensdag hebben ongeveer 2000 land bouwers te Parijs een vergadering gehou den met het doel den toestand in den landbouw te bespreken. De vergadering be sloot een verzoek aan de regeering te richten om verbetering te scheppen in de netelige omstandigheden, waarin de land bouw verkeert. Na afloop der vergadering trachtten de deelnemers groepsgewijze de Kamer van afgevaardigden en de beurs te bereiken, hetgeen echter door de potitie werd verhinderd. Ernstige incidenten deden zich niet voor. Geen watersnood meer In China? Onder leiding van Chineesche inge nieurs zijn in China dijken tot een ge zamenlijke lengte van 5000 K.M. aange legd, teneinde een overstrooming als in 1931, waarbij, zooals men zich zal herin neren, millioenen menschen door verdrin ken en hongersnood om het leven zijn ge komen, te voorkomen. De aarde, welke hiervoor is gebruikt, zou voldoende zijn om een dam van een meter hoog en een meter dik, viermaal rond de aarde op te werpen. Het werk is in ongeveer een jaar tijds volbracht. Communisten-onlusten te Dresden. Negen dooden, elf gewonden. Tot een ernstige botsing tusschen poli tiemannen en communisten kwam het te Dresden in den nacht op Donderdag. In het Keglerheim had n.l. een vergade ring plaats van den strijdhond tegen het fascisme met den eersten luitenant b.d. Fraedrich als spreker. Daar Fraedrich ook in deze vergade ring het publiek op buitengewoon gevaar lijke wijze tot gewelddaden aanhitste, werd de vergadering door de aanwezige politie mannen ontbonden verklaard. Daar het bevel om de zaal te ontruimen niet werd opgevolgd, werd door de uit voorzorg gereed gehouden geüniformeer de politie voor het podium een sperketen gevormd, die met de ontruiming van de zaal aanvankelijk zonder den gummiknup pel een aanvang maakte. Op hetzelfde oogenblik zetten, vooral op de galerijen, spreekkoren in: „Wij blijven hier! Zitten blijven!" enz. Ook werd van de galerijen af met bier glazen, aschbakjes, stoelen enz. naar de politiemannen geworpen, die daardoor ge deeltelijk ook getroffen werden. Tevens werd door deelnemers aan de vergadering van de galerijen af op de politie geschoten met scherp. Om zich te verdedigen maakte deze daarop eveneens van de vuurwapens ge bruik. Tijdens dit vuurgevecht werden, zooals gezegd, negen personen gedcod en elf gewond. De lersche verkiezing. Gisteravond werd de volgende stand ge meld De Valera 43 Cosgrave 27 Onafhankelijken 7 Arbeiders 5 Centrum 3 De partij van De Valera wint tot nog toe drie zetels, die van Cosgrave verliest er zes, waarvan er ook drie aan de onaf hankelijken gaan. De griep. Ten gevolge van de griep zijn alle scho len te Frankfort tot en met 4 Februari a.s. gesloten. Ook te Mannheim zijn alle lagere scho len in verband met de toenemende griep epidemie van heden tot 4 Februari ge sloten. In vele scaoien lijdt een derde deel der leerlingen aan griep. Uit Wuppertal wordt gemeld, dat door de uitbreiding der griepepidemie ook te Barmen en Elberfeld alle scholen zijn ge sloten, voorloopig tot 31 Januari. Verleden week zijn tr in dt groots ste den van Engeland en Wales 1589 men schen gestorven aan de griep. In Londen met voorsteden zijn er 570 overleden; de week daarvoor had dit aantal 1041 be dragen. Korte berichten. In het Westfaalsche industrie-gebied heeft de griep zich weer uitgebreid. Het schoolbestuur in Gelsenkirchen moest alle lagere scholen en de middelbare school voor meisjes tot het einde der maand sluiten. De buitengewoon hevige koude houdt ook in Italië aan. Te Palermo zijn twee personen doodgevroren, van wie een oude vrouw. De temperatuurdaling in Joego Sla- vië houdt aan. In Montenegro heeft het zelfs 23 graden gevroren. Ook de Donau is vol drijfijs. Sinds drie dagen woeden in Bul garije hevige sneeuwstormen, welke op alle spoorlijnen, waar de sneeuw tot 3 M. hoog ligt, hevige vertraging veroorzaken. Het Amerikaansche luchtschip „Akron", dat in den nacht op Woensdag te Lakehurst is opgestegen met 83 per sonen aan boord, is in een hevigen storm geraakt, waardoor het niet meer in staat was te landen. Het luchtschip kruiste bo ven de staten Pennsylvania en New Jersey in afwachting van beter weer. De storm woedt evenwel onverminderd voort. De bevolking van het eiland Nova- Zembla heeft gebrek aan voedsel. Er is dan ook om hulp gevraagd. De Russische ijsbreker „Krassin" is daarop met levens middelen aan 'boord uitgevaren en men hoopt dat zij het eiland zal kunnen be reiken. Huurprijzen van woningen. De heer L. de Visser, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van Bin nenlandsche Zaken en van Justitie ge vraagd Is het der regeering bekend, dat ondanks het dalen van het inkomen van de arbeidersklasse, de huurprijzen van woningen met lagere huurwaarde niet dalen? Is de regeering ook bereid maatregelen te treffen, teneinde de huurprijzen van woningen met overheidssteun gebouwd, kunnen worden verlaagd? Weet de regeering, dat het euvel der hooge huurprijzen vele arbeiders heeft genoodzaakt zich in huurvereenigingen te organiseeren en door middel van huur- stakingen vaak met succes pogen tot verlaging van de huurprijzen te komen? Is het der regeering ook bekend, dat dit alleszins te waardeeren streven der arbeiders vaak ernstig wordt belemmerd door plaatselijke autoriteiten en is zij be reid daartegen maatregelen te nemen? Wil de regeering bij het treffen van maatregelen vooral met de huurdersver- eenigingen en de coöperatieve bouwver- eenigingen van arbeiders te rade gaan en dezen den gewenschten invloed hierbij verzekeren? Wil de regeering ten spoedigste mede- deelen, welke maatregelen ten deze bij haar in overweging zijn en op welke wijze zij die denkt ten uitvoer te leggen? Spoorwegontvangsten 1932. Het crisisjaar 1932 heeft in zeer sterke mate zijn ongunstigen invloed op de ont vangsten van de Nederlandsche Spoor wegen doen gelden. Zoowel het reizigers- als goederenver voer liep zeer sterk terug en de directie van de Ned. Spoorwegen zag zich dan ook, in verband met de uitkomsten van het bedrijf, genoodzaakt tot tweemaal toe met voorstellen bij den Personeelsraad te komen tot verlaging van alle loonen en salarissen van het geheele spoorwegper soneel. De totale ontvangsten van 1 Januari tot en met December 1932 bedroegen f 138.393.130; die over het jaar 1931 f 164.295.873. In 1932 ontvingen de Ned. Spoorwe gen derhalve vergeleken met de ont vangsten van 1931 minder f 25.902.743. De Bijz. Vrijwillige Landstorm. Blijkens het jaarverslag van de Natio nale Landstormcommissie over 1932 be droeg op 31 Dec. 1932 de totale sterkte van den Bijz. Vrijw. Landstorm 76.414 man waartoe behooren 1944 reserve-offi cieren en 1199 plaatselijke leiders. Er zijn 21 gewestelijke Landstormcommissiën en 1070 plaatselijke Landstormcommissiën. De toeneming van het aantal vrijwilligers bedraagt 3732, terwijl 19 nieuwe plaatse lijke afdeelingen werden opgericht. „De gedachte door sommigen uitge sproken, aldus het verslag, dat naarmate de economische toestand minder gunstig zou worden, steeds meerderen zich aan bst instituut van dsn Bij», Vrijw, Land- Binnenland. Blijft de vorst aanhouden? Spoorwegontvangsten in 1932. De wijziging der Kieswet. Buitenland. De dreigende crisis in Duitschland. De verkiezingen in Ierland. Spanning in de Fransche Kamer. to teom. wincL"m Jnmw storm zouden gaan onttrekken, is ook in het jaar 1932 niet bewaarheid geworden. Integendeel, de voortdurende groei van het instituut, welke sinds de oprichting was waar te nemen, heeft zich tot op he den onafgebroken voortgezet." De nood der aardappelverbouwers. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Dis heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat door de uiterst lage prijzen der aardappelen vele aardappelverbouwers ten einde raad zijn, zoodat indien geen maatregelen ge nomen worden, velen niet aan hun ver plichtingen zullen kunnen voldoen? 2. Is de minister bereid, zonder de vxij- heid van het bedrijf aan te tasten, maat regelen te treffen, die hulp kunnen bieden in den nood van hen, die geen weg weten met den grooten voorraad aardappelen? Opheffing Rijkspsychopathen-asyls. In het Staatsblad no. 21 is afgekondigd een Kon. besluit, waarin wordt bepaald, dat het aantal Rijksasyls voor psychopa- then wordt bepaald op twee. Het eene rijksasyl is bestemd voor man nen, het andere voor vrouwen. Beide zijn gevestigd te Avereest. De bestaande Rijksasyls te Leiden en Eindhoven kunnen nog tot en met 30 Juni 1933 naast de asyls te Avereest in gebruik blijven. De vakcentrales bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. Gisteren is op verzoek van de drie Ar beiders Vakcentrales, het Nederlandsch Vakverbond, het R.K. Werkliedenverbond, en het Christelijk Nationaal Vakverbond een bespreking gevoerd met den minister van Binnenlandsche Zaken. Door de Vakcentrales werden allereerst ernstige bezwaren gemaakt tegen de nieuwe eiscben, welke door den dienst van de Werkloosheidsverzekering zijn gesteld, ten aanzien van de garanties voor de verstrekking van voorschotten van meer dan drie maanden op de sub sidies aan sommige werkloozenkassen. De minister deelde mede, dat hij een advies over deze aangelegenheid wach tende is en verklaarde zich bereid mede te werken, dat onmiddellijk de noodige voorschotten op de subsidies aan de be treffende kassen worden verleend. Voorts werd door de vakcentrales bij den minister aangedrongen op verstrek king van een extra-uitkeering aan de werkloozen in verband met de felle koude, o.a. een verdubbeling van den brand- stoffenbijslag, eveneens werd den minis ter gevraagd te willen bevorderen, dat de bestaande vorstregeling voor de arbeiders in de werkverschaffing wordt verbeterd. De minister gaf te kennen, dat de po sitie van 's Rijks Schatkist ten zeerste bezwaar maakt aan het verzoek te vol doen, inzake verhooging van den brand- stoffentoeslag. Hij verklaarde echter zich bereid het verzoek der vakcentrales in overweging te nemen, terwijl hij toezegde, bijzondere aandacht te zullen schenken aan de te berde gebrachte bezwaren tegen de be staande vorstregeling. Zwolle's nieuwe burgemeester. Met ingang van 1 Februari e.k. is be noemd tot burgemeester der gemeente Zwolle, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk. De nieuwe burgemeester van Zwolle is op 30 April 1889 aldaar geboren. Na in zijn geboortestad het gymnasium te heb ben bezocht, studeerde hij aan de Leid- sche universiteit wis- en sterrekunde, waar hij in 1918 promoveerde. Van 1914 tot 1919 was hij observator bij de sterrewacht te Leiden; van 1919 tot 1925 leeraar aan het Nederlandsch Lyceum te 's Gravenhage en van 1925 tot 1931 chef de la Section des Relations Scientifiques aan het Institut internatio nal de Cooperation intellectuelle te Parije, onder ftuipidön van den Volkenbond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1