P Kerknieuws. Onderwijs. Staten-Generaal Gemengd Nieuws E R ST 5 VRIJDAG 27 JAN Dit nummer best lach en interrupties onderbroken). Dhr v. d. F e 11 z U moet burgemeester van Middelburg worden. Dhr Jeronimus: daarvoor wordt U gedoodverfdl Dhr Harthoorn, C.H., erkent ook de moeilijkheid van bezuiniging en ziet ook de kans op salarisverlaging voor het ge- meentepersoneel aanwezig. Dit loon is zeker niet te veel, maar anders dreigt in krimping van het ambtenaren- en werk liedencorps. Daarom zullen wij ons bij een salarisverlaging zij het noode moeten neerleggen. Onjuist is echter de meening, dat ter rechterzijde met de loo- nen wordt gesold. Vermindering van het aantal B.A.-pa- tiënten in het Gasthuis wat dhr Van Andel wil zou het tekort niet noemens waard verminderen. Er zijn ook vaste lasten. Bovendien zou het de ellende voor velen vermeerderen. Spr. bestrijdt den heer Mondeel, die het B.A. wil veranderen in Maatschappelijk Hulpbetoon. De S.D.A.P. wil voor alles Overheidsarmenzorg met uitschakeling van particuliere en kerkelijke armenzorg. Maar Overheidszorg heeft altijd de neiging om zich uit te breiden. En dat is niet te verantwoorden in dezen tijd. Dhr Mes, R.K., zegt, dat de rechterzijde recht had op een wethouderszetel. De wet spreekt niet van een tijdelijken wet houder. Spr. erkent, dat er R.-K. zijn, die heil zien in verkorting van den arbeidstijd. Spr. wil de resultaten van het onderzoek hiernaar afwachten. Dhr Paul: willen de R.-K.? Dhr Mes: Ja. Dhr Paul: Dan komt het er. Dhr Jeronimus: Ze kunnen ook anders. Dhr Mes zegt, dat B. en W. wel iets hebben bezuinigd, maar de hoofdzaak is: belastingverhooging. De grootste druk komt neer op den middenstand en die is er het slechtst aan toe. Voor arbeiders en boeren worden crisismaatregelen ge nomen, voor middenstanders niet. Vele middenstanders hebben het moeilijker dan werkloozen. Spr. zal zich verzetten tegen de verhooging van de straat- en personeele belasting. Middelburg leeft op te groote voet. Spr. denkt aan het onderhoud van straten. Daarop wenscht spr. f6000 te bezuinigen. De subsidie voor het M'burgsch muziek korps wil spr. met f2500 verminderen. Het gemis van dit korps zal niet aange naam zijn, maar noodzakelijk is dit korps niet. In totaal wil spr. f8700 bezuinigen. Uit de reserves van het electriciteitsbe- drijf wil spr. nog f2000 nemen. Het alzoo verkregen bedrag wil spr. ten goede doen komen aan de personeele belasting, die wel zeer onbillijk is, o.a. voor de midden standers (w.o. de café-houders). Dhr Cornelisse (de twaalfde spre ker) wijst ook op den ernstigen finan- ciëelen toestand van M'burg. Er zijn 1000 werkloozen op een inwonertal van ruim 18000. Spr. acht het niet mogelijk, dat het Burg. Armbestuur zich houdt aan de aan gevraagde f136.000. Er kunnen nog wel eens enkele duizenden guldens bijkomen! Dhr Jeronimus: en als Ged. Staten dat niet goedkeuren? Dhr Cornelisse gelooft, dat de kerke lijke liefdadigheid, gezien de crisis, in haar taak te kort schiet. De Overheid krijgt een steeds grootere taak. Op buitengewone omstandigheden als deze is het tegenwoordig belastingstelsel niet berekend. Meerdere rijkssteun voor de werkloozen is noodig. Crisissteun moet rijkssteun zijn. De verdeeling der lasten over de verschillende gemeenten is nu onbillijk. Spr. acht salarisverlaging voor het ge- meentepersoneel verkeerd. Een groote groep is reeds 8V2 pet. gekort. De salaris sen zijn hier aan den lagen kant. De S.D.A.P. heeft de eerste salarisverlaging niet gewild en zal ook aan de tweede niet meewerken. Al is spr. voor lage tarieven, toch is spr. niet tegen aanspreken der reserves van de bedrijven. Spr. erkent, dat we met de belastingen aan het maximum gekomen zijn. Daar om moet het Rijk ook de crisislasten over nemen. Spr. wil ook de werktijdverkorting be spreken. De voorzitter dringt op beperking aan. Dhr Cornelisse ziet dan van het woord af. Antwoord van den voorzitter. Hierna beantwoordt de voorzitter de verschillende sprekers. Spr. wil zich eerst losmaken van het geen B. en W, hebben geschreven over ver volgonderwijs en salarisverlaging. De laatste is wel in B. en W. besproken, maar tot een voorstel is het niet gekomen omdat het daarvoor na de toegepaste verlagingen niet de geschikte tijd is. Mocht in den loop van het jaar een tekort dreigen, dan zal de zaak nader onder het oog worden gezien. Persoonlijk staat spr. op het standpunt, dat, waar 8% pet. is gekort, behoudens zeer bijzondere om standigheden een nieuwe korting niet mag worden toegepast. Middelburg staat ongeveer het laagste met de salarissen van het gemeenteper- soneel vergeleken met gelijksoortige ge meenten. Vorig jaar was spr. aanvankelijk voor een korting van 3 a 3,5 pet., maar niet voor 8,5 pet. Spr. is voor behoud van bet vervolg onderwijs, tenzij er iets anders voor in de plaats werd gesteld. Als men vraagt of de begrooting reëel sluit, kan alleen geantwoord, dat dit op het oogenblik het geval is. Maar of dit 't geheels jaar het geval zal blijven, J is niet te zeggen. B. en W. hebben zich gebaseerd op de cijfers van het geheele jaar 1932. Met mogelijke tegenvallers ge durende 1933 is rekening gehouden. Voor verschillende sprekers deden B. en W. dienst als de kop van jut. De belasting voorstellen zijn echter door B. en W. gron dig besproken. Hier stond het toen nog voltallig college van B. en W. geheel ach ter. De draagkracht van Middelburg laat deze belastingverhooging feitelijk niet toe. Maar B. en W. zagen geen anderen weg. 'tls helaas altijd mogelijk, dat ingeze tenen zich aan het meedragen der lasten onttrekken en zich vestigen b.v. in Kou- dekerke. Ze deelen wel in de lusten, maar niet in de lasten van Middelburg. De wet op de financieele verhouding heeft niet het gewenschte resultaat gebracht. Spr. zag liever dat een rijkscrisisbelasting werd ingevoerd. De kwestie der brugwachters was niet gemakkelijk op te lossen. De door B. en W. gevonden oplossing vindt Spr. beter dan op wachtgeldstelling. Aanbesteding der brugbediening zou klachten doen rege nen. B. en W. overwegen ook nog maatre gelen, om de kosten voor de hulpbrug wachters te verminderen. Ook al verbetert de toestand zich, dan voorziet Spr. toch een vrij groot aantal werkloozen. Daarom dient het Rijk toe te staan, dat er voor crisisuitgaven geleend mag worden. Spr. is niet zoo pessimistisch ten opzich te van het gasbedrijf als dhr Portheine. Er kan uit deze reserve wel iets geput worden. De opcenten op de straatbelasting noemt Spr. een crisisbelasting, uit den nood der tijden ontstaan. Een belasting op de brand- assurantie zou een miniem bedrag opleve ren. Tegen een zakelijke bedrijfsbelasting bestaan gegronde bezwaren. In een bezui nigingsinspecteur ziet Spr. geen heil. B. en W. hebben reeds zeer schep 'tmes ge zet in de gemeentehuishouding, vooral in gemeentewerken. Maar de zuinigheid mag de wijsheid niet bedriegen, zooals in het verleden door een directeur van gemeentewerken wel eens is gedaan. Het allernoodigste onder houd moet plaats hebben. Met het abattoir staat het zoo: B. enW. meenden na de uitspraak van den Raad van State overleg te moe ten plegen met de kring gemeenten. Dit overleg wordt nu voorbereid. Mocht dit tot geen resultaat leiden, dan hoopt Spr. dat Ged. Staten niet meer een Raads besluit itot heffing van invoerkeuïloon zouden weigeren goed te keuren. De opzet van het Middelburgsche abat toir was bescheiden, al zou misschien de begrooting van 1929 nu niet meer gehand haafd kunnen worden. In Vlissingen dekt dit bedrijf zich en wordt zelfs eenige winst gemaakt. Daar om verwacht Spr. ook voor Middelburg geen nadeel. Spr. verdedigt zich tegen den persoon lijken aanval van den heer Van der Feltz. Spr. stelt er juist een eer in, lid der S. D. A. P. te zijn, omdat het kapitalistisch pro ductiestelsel zijn onhoudbaarheid heeft bewezen. Aanvankelijk was de regeering van mee ning, dat elke gemeente, die 100 opcen ten heft, in de derde klas en onder cura- teele moest komen, maar ze is daar blijk baar van teruggekomen, blijkens een schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken, dat de secretaris voor leest. Interrupties: Dit schrijven zegt niets. (De Minister schrijft n.l., dat Ged. Sta ten in de eerste plaats moeten beoordee- len of nog verder gaande bezuiniging mo gelijk is.) De voorzitter concludeert, dat de gemeente volgens den Minister niet onder curateele komt en dat hij accoord gaat met 100 opcenten. Het is juist, dat het gemeentepersoneel, na 1926 aangesteld, niet gekort is. Maar door de 8,5 pet. korting voor de ouderen is een onbillijkheid weggenomen. Spr. wijst er op, dat het Provinciaal personeel gedurende de crisis in 't geheel nog niet is gekort. Er wordt door B. en W. gestreefd naar vermindering van arbeidskrachten. Maar de abeidsduur zal niet worden verlengd. Dan komt men in strijd met de Arbeids wet. B. en W. zullen de kwestie van het ar- chitectschap van de Godshuizen onder het oog zien, zoodra er een nieuwe directeur van gemeentewerken komt. Spr. heeft nog hoop, dat het mogelijk zal zijn dekking te vinden voor de f 18.000 voor het B. A. uit den dienst 1932 en dus te voldoen aan den wensch van Ged. Sta ten. De belofte, dat ze niet zullen komen met suppletoire begrootingen, kunnen B. en W. niet geven. B. en W. zullen doen, wat ze kunnen om 75 pet. steun van het Rijk voor de werkloo zen te krijgen. Maar daarvoor bestaan bij het Rijk vaste regelen. De gegevens zijn reeds door het Rijk opgevraagd. B. en W. willen ongeveer 10 15 pet. op de subsidies korten. Maar het bestaan van het Middelburgsch muziekkorps moet in 't oog worden gehouden. Bij een verminde ring van f 2500 a f 3000 gaat het te gron de. Wat de bijz. bewaarscholen betreft, B. en W. hebben zich gebaseerd op de sub sidie aan de Chr. Bewaarschool. De ge meentelijke bewaarschool mag zegt spr. niet het slachtoffer van de crisis wor den. Spr. erkent, dat de personeele belasting ten onrechte de sluitpost op de begrooting is geworden. Maar er is geen ander mid del. De heffing van opcenten op de straat belasting zal slechts tijdelijk zijn. 1 Plaatsing in de derde klas zal tot gevolg hebben; dat steuntrekkenden belasting zullen moeten gaan betalen. Er ia nu een maal een grens aan noodzakelijk levens onderhoud. Vroeger was dat f 500. Nu is zeker f 700 wel gewettigd voor Middelburg Het ambtenaren-reglement zegt, dat ambtenaren na twee jaren tijdelijken dienst voor vast moeten worden benoemd. Maar er heeft weinig aanstelling plants. Reeds in het najaar van 1932 hebben B. en W. bij het B. A. aangedrongen om suppletoire begrootingen te voorkomen Maar dat is niet mogelijk gebleken. Door afschaffing van de kermis zouden we een groot bedrag aan inkomsten der ven. (Dhr den Hollander: dat heb ik ook niet voorgesteld.) Er zijn objecten van werkverschaffing in voorbereiding en uitvoering. Enkele werken zullen f 35000 aan loon kosten, waarin het Rijk 70 pet. zal bijdragen. Verder is gedacht aan het Molenwater, aan het sportterrein, aan uitbaggeren der vesten (door de Ned. Heide Mij. geraamd op 2 ton, wat door B. en W. veel te hoog wordt geacht) en aan een dam in plaats van de Veersche brug. In de huidige omstandigheden is niet te rekenen op een rijksbijdrage voor de school voor zwakzinnigen. De grenswijziging verkeert in zulk een stadium, dat B. en W. him antwoord moeten inzenden aan Ged. Staten. Het voormalig college heeft echter gemeend om verschillende redenen daarmede even te moeten wachten. Samensmelting van U.L.O.-scholen voor jongens en meisjes is destijds ampel in den raad besproken. De Raad kan des- gewenscht hierop terugkomen. Spr. is van oordeel, dat de personeele belasting niet verder kan worden ver hoogd. De rijschool is nog tot Juli in gebruik bij den pikeur. Er zijn reeds aanvragen om bouwterrein ingekomen. De terreinen aan den Lange Delft zijn voor B. en W. een puzzle. Ze houden zich voor een oplossing aanbevolen. Vereeniging van diensten van B. A. en crisissteun is in vele plaatsen op andere motieven geschied dan dhr Harthoorn aan de S.D.A.P. te laste legde. Het geschied de vooral om practische redenen. Ook hier zou bezuiniging op personeel te ver krijgen zijn. De Raad zou ook op de beste ding der gelden voor het B. A. meer in vloed hebben. Ook kan dubbele bedeeling voorkomen worden. Spr. geeft dhr Mondeel in overweging zijn motie zoo te wijzigen, dat onderzoek naar de mogelijkheid van concentratie ge- wenscht wordt geacht. Dhr Mondeel doet zulks. De voorzitter bestrijdt ten slotte den heer Jeronimus. Een extra-korting van 10 pet. zou voor het gemeenteperso neel een korting beteekenen van 18,5 pet., dat is ongeveer 1/5. Men verwacht te veel van een verlaging der salarissen. Een progressieve korting van 25 pet. zou slechts f 7500 opleveren, terwijl de betrokkenen toch ook vallen onder de hoogere belastingen. De straatbelasting zal ook na de voorge stelde verhooging nog minder dan de helft opbrengen van wat de gemeentewet hier voor in aanmerking doet komen. Spr. staat op het standpunt, dat na de burgemeestersbenoeming de wethouders verkiezing opnieuw onder het oog moet worden gezien. Spr. betreurt dat de rech terzijde haar bekende houding heeft aan genomen. Aan een definitieve ver kiezing van een linksch wethouder zou de S. D. A. P. in de gegeven omstandigheden niet hebben medegewerkt. Wat den crisisdienst betreft, meent Spr. dat er nu niet over een leening kan wor den gesproken. Vlissingen kreeg in 1931 toestemming voor een crisisleening, maar voor 1933 niet meer, en dat is voor Middelburg ook niet te verwachten. Voor werkloozensteun was in totaal uit getrokken f 140.000. Nu is f 135.000 uitge trokken omdat de loonen in de bouwvak ken zijn teruggekropen met 8 a 10 pet. De bijdrage van het Rijk is aan den lagen kant met f 75.000 en het is zeker f 81.000. Zelfs als 1933 slechter blijkt te zijn dan 1932, is men nog gedekt voor te genvallers. Het was nu over 12 uur geworden. Spr. stelt thans voor de vergadering te schor sen tot Vrijdagmiddag twee uur. Dan zal dhr Boasson aan het woord komen. Dhr Jeronimus stelt voor van re plieken af te zien. De voorzitter vindt dat goed, maar dan heeft ieder het recht bij een bepaald punt er op terug te komen. Dhr v. d. Feltz wil dat nader over wegen. Dhr den Hollander kan zich met het idee-Jeronimus vereenigen. Maar als dat niet geschiedt, zal hij voorstellen, ieder niet meer dan 5 minuten toe te staan. De voorzitter verzoekt de leden over een en ander nog eens na te den ken. fers der raming voor 1932. Volgens deze was er noodig f 1.033.000.En er ie ont vangen ruim f971.500.Zoodoende zou het tekort f 61.500.bedragen. Daar ech ter de rekening van het werk in Holland wel bekend is en er op Zendingsbureau en Zendingsschool bezuinigd is, bedraagt het tekort op de geraamde behoeften f 56.000. Natuurlijk vervult het ons met groote dankbaarheid, dat de voorloopige uit komst in 1932 beter is dan die van 1931, toen er rond f 100.000.te kort inkwam. En nog grooter is onze dank voor het feit, dat ook het bedrag der inkomsten op zichzelf weer gestegen is, vergeleken bij 1931. Toch moet daartegenover niet uit 't oog worden verloren, dat een tekort van f 56.000 op zichzelf met zorg vervult. En nog grooter zorg hebben wij daar over, dat de inkomsten in deze maand ongehoord laag zijn tot dusver, n.l. slechts f 8500.dus nog niet 10 pet. van wat er noodig is. Zoo slecht zijn de inkomsten nog nooit geweest. Aan de uitkomst van 1932 is niet meer te veranderen, maar wij hopen, dat spoedige en krachtige hulp het ontstaan van een nieuwen achterstand zal weten te voorkomen. Zending. Het Zendingsbureau Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende: Waarschijnlijk zijn ook anderen dan wijzelf in spanning geweest over de vraag hoe de financieele uitkomst is van het vorige jaar. Deze is nu voorloopig op te maken. De definitieve rekening kan eerst worden vastgesteld als ook de Indische gegevens bekend zijn, hetgeen nog eenige I maanden zal duren. Wij kunnen op dit oogenblik nog slechts rekenen met de ei*- - Dr G. N ij h 0 f f, hoofdinspecteur van het L.O. te Groningen, is tijdens zijn verblijf te Alkmaar ziek geworden, en in zorgwekkenden toestand in het Stadszie kenhuis ter plaatse opgenomen. Herplaatsing wachtgel ders. Naar het Indische „Nieuws" ver neemt, zal het departement van Onderwijs op 1 Juli a.s. minstens 65 op wachtgeld in Nederland vertoevende leerkrachten in den actieven dienst herplaatsen, n.l. 45 onderwijzers en 20 leeraren, voor bezet ting der vacatures, welke zullen ontstaan door pensionneering van 45 hoofden van lagere scholen en 20 leerkrachten bij het middelbaar onderwijs. Het ligt in de bedoeling van het depar tement, de wachtgeld-periode zooveel mo gelijk te laten aansluiten op het buiten- landsch verlof der ambtenaren, en den duur daarvan tot eenige maanden te be perken. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer werd z.h.st. beslo ten tot toelating van den heer jhr mr A. A. M. van Asch van Wijk als lid der Ka mer (vacature-de Veer, A.R.). Deze legde de vereischte eeden af en nam daarna zitting. Aan de orde waren vervolgens ver schillende wetsontwerpen betreffende goedkeuring van ontwerp-verdragen. Bij dat tot goedkeuring van het op 26 Mei 1930 te 's Gravenhage tusschen Nederland en Zwitserland gesloten han delsverdrag met het daarbij behoorend slotprotocol, alsmede van het op 19 Juni 1931 te Genève geteekende additioneel protocol, merkte de heer Van G i t - t e r s (A.R.) op, dat in het Zwitsersche verdrag de meestbegunstiging op den voorgrond treedt. Het is een model van een soort verdrag, dat echter ontworpen is vóór Ouchy. Spr. acht het een bezwaar, dat dan het Zwitsersche verdrag voor vijf jaar zal gelden. Het zal in den weg staan aan het beginsel dat te Ouchy heeft ge golden. De voordeelen daarvan zouden dus eerst over vijf jaren worden verkre gen. Spr. wenscht een additioneele bepa ling om dit bezwaar te ondervangen, door de mogelijkheid te openen, afstand te doen van de meestbegunstiging. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Beelaertsvan Blokland, antwoordde, dat men t.a.v. verdragen rei- kening moet houden met het tijdstip, waarop ze zijn gesloten. De meestbegun stiging moet de grondslag blijven bij de economische verhoudingen tusschen de volkeren. Maar naarmate de toestanden zich wijzigen, is een gewijzigde interpre tatie noodig. Hieraan doet Ouchy niets af. Het wetsontwerp werd daarna z.h.st aangenomen evenals de andere ontwer- pen. DE WETTEN MAKER IJ. Mr. J. M. Stipriaan Luïscius klaagt in het Weekbl. v. h. Recht over het steeds in omvang toenemend aantal wetten en zegt: Onze wetgever is zelf niet meer op de hoogte van onze wetgeving. Daarvoor is zij veel te uitvoerig. In zekeren zin zijn wij allen onderge schikten van den wetgever. Waar wij niet allen onzen plicht naar eigen inzien kun nen doen, moeten wij een gemeenschappe- lijken regel volgen, maar die regel moet kenbaar zijn. Een zoo uitvoerigen regel als wij1 nu hebben kan niemand volgen. Ik weet slechts één middel, om den toe vloed van wetten te stuiten. Dit middel zou hierin bestaan, dat voor wetten, wetswij zigingen en wetsaanvullingen als ver eischte werd gesteld een meerderheid van der leden van de Kamer. De werkelijk noodige wetten zouden er dan toch wel komen. Ik geef toe, dat deze verandering niet geschieden kan, tenzij bij een grondwets herziening, maar die zal te eeniger tijd wel komen en dan kan mijn voorstel daar in worden opgenomen. Men vergete toch niet, dat elke wet een inbreuk is op onze vrijheid en dat vooral in ons land die inbreuk niet mag plaats hebben, tenzij daarvoor een dringende re den bestaat. Zooals het nu gaat, kan het niet lan ger voortgaan. De wettenfabriek kan niet stopgezet worden, maar moet tot verminderde werk zaamheid worden aangezet. Smokkelaars contra poli- t i e. Dinsdagavond kon de politie te Cre- feld een smokkelauto aanhouden, van welks komst zij door een der douanekan toren nabij Venlo verwittigd was. De po litie sommeerde den bestuurder halt te houden, doch deze gaf vol gas en reed verder. De agenten begonnen nu een ach tervolging door de straten van Grefeld en wisten op het Dionysiusplein den wagen tot staan te brengen. Toen men de smok kelaars wilde arresteeren verschansten dezen zich achter hun auto en openden een hevig vuur op hun achtervolgers, waarbij eenige politie-agenten werden ge wond. Toen de politie assistentie vroeg en het Ueberfallkommando kwam opda gen, werden de smokkelaars ingesloten, zoo dat alle kans op ontkomen hun ont nomen was. Toen gaven zij zich over. Het waren vijf personen, waaronder twee of drie Nederlanders. Allen waren met zware legerpistolen gewapend. In de auto, die een Nederlandsch num mer droeg, bevonden zich eenige honder den kilo's tabak en koffie. Voorzichtig met vuurwa penen. Bij het schoonmaken van een geweer, dat geladen bleek te zijn, werd de landbouwer M. G. te Haarlemmermeer door een schot hagel in den buik getrof fen. In ernstigen toestand werd de man naar een ziekenhuis overgebracht. Door den trein gegrepen en gedood. Gistermiddag is een jong- mensch, dat op de sloten van den Broek polder onder de gemeente Leiden aan het schaatsenrijden was, de spoorbaan over gestoken. Op hetzelfde oogenblik nader de de electrische trein, die om 11.05 uur van Leiden naar Haarlem was vertrok ken. De jongen werd door den trein ge grepen en vermorzeld. Branden. Gisternacht heeft een felle brand gewoed in de duigenzagerij van den heer A. van Lith te Kelderdonk (gemeente Erp N.B.). De voorraad hout en de drie gebouwen brandden zeer fel, zoodat er een groote vuurzee ontstond, die bij gebrek aan bluschwater niet te dooven viel. Tegen den middag was de brand nog steeds niet gebluscht. De schade bedraagt f 35.000. De heer Van Lith is op beurs- polis verzekerd. Dinsdagavond is brand ontstaan in de schoenenzaak van de firma Hauterink te Oldenzaal. De brand breidde zich zeer snel uit en had weldra ook het nevenstaande perceel, den kruidenierswinkel van P. de Koning aangetast. Het perceel van H. brandde geheel uit, terwijl de kruidenierszaak veel waterscha de opliep. Tijdens het blusschingswerk is een brandwacht, die met een slang in de hand op een ladder stond met zijn hand door een ruit geslagen, tengevolge waar van een slagader en eenige pezen werden doorgesneden. De gewonde is naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. Een brand, zooals er de laatste jaren in Tilburg geen heeft gewoed, legde gisterenavond in het centrum der stad twee groote bedrijven in asch, n.l. de ma gazijnen en het kantoor van de Ned Kam- garencentrale der firma A. Dröge en Go. en de Coöperatieve Meelfabrieken A. G. van Loon en Zn., gelegen achter de hui zen van de Willem Il-straat en Spoor- laan. Een vonkenregen stortte neer op de aangrenzende woningen, op de Synagoge en het daartegenaan gebouwde Postkan toor. Nog voor de ijlings ontboden brand weer ter plaatse kon zijn, laaiden de vlam men reeds hoog op. Het waren benau wende oogenblikken, die het ergste deden vreezen voor het geheele huizenblok, waar- tusschen de Kamgarencentrale en Meel fabrieken zich verheffen. Met alle kracht en met al haar mate riaal tastte de uitstekend geoutilleerde brandweer den vuurhaard aan. Voor alles was het de taak der brandweer, om de grimmige vuurzee te localiseeren tot de beide genoemde perceelen en het gevaar zooveel mogelijk af te wenden van de be lendende gebouwen. Men slaagde er in, den vuurhaard te omsingelen, zoodat na twee uur uiterst hard werken, het gevaar voor uitbreiding scheen bezworen. Voor een zwaarder karwei heeft de Til- burgsche brandweer zelden gestaan, maar zij slaagde er in, om een groot onheil van de stad af te wenden. Om circa elf uur was de grootste span ning voorbij en kon men met het nablus- schen beginnen, dat den ganschen nacht in beslag nam. Het ijs. Gisteravond ongeveer 8 uur was de Waal iroor Nijmegen voor ruim 2/3 met ijs bedekt. Volgens deskundigen zal de Waal bin nen eenige dagen gaan zitten, wanneer deze vorst aanhoudt. Het drijfijs in den IJssel voor Deven ter is gisteren aanmerkelijk vermeerderd, De postverbinding tusschen Marken en Monnikendam wordt over het ijs onder houden. Het Zwarte Water bij Genemuiden is geheel dichtgevroren, zoodat het voet gangersverkeer over het ijs plaats vindt. Uitg.: N.V. Uitgever Emergo" ter exploits! Bureaux Lange Telefoo Postchèque en Bijkantoor Middelbu: Directeur-Hoofdre MR TH. HE In het Januari-nun lutionaire Staatkundi artikel van Prof. An der Calvinistische Ju: schreven ter gedacht Th. Heemskerk. Wij ontleenen daar Een man van over levensbeschouwing - indruk, die Heemske druk bleef voor velen niet de eenige, dien soonlijkheid verbond. En toch, hoe verklai is zoo door en door c Al dat cultureele niet meer dan de k van zijn persoonlijkh< „Al aanstonds word lijk te kort gedaan aa: factor in zijn persoo ook maar iemand, di< zou willen beweren, en doordringend vers in staat stelde met de wrong te vatten e elK vraagstuk, hoe ing mede hij zich te bemo deel is algemeen beke dat is bijkomstig voo soonlijkheid. Het gaa anders; niet om het a over een voortreffelijk de rol, die het intell den persoonlijken aa: niet velen is het bek tengewonen wetenscl Heemskerk bezat en t kennis hem bezielde. leen voor onderwerp staatswetenschappelij 1 deze hem uiteraard hart." Heemskerk had een pelijken aanleg en eer die hem onder ander heden zouden hebber man van lichtende t den omslag en nog 1 doenerij haatte en m naar heldere en diep I hart uit, en dat was v< heid veel meer kenm< gemeen-aesthetische 1( „Maar nog veel kenr was zijn zedelijk karal heb ik iemand van n leven in het groote kleine zóó volstrekt w een aangeboren adel v van Heemskerk. Niet 5 lijkheid, oprechtheid strijd was verafschuw zeer alles wat kleinzie i dig was. Daarom was hij zoo Dr Kuyper hem verda lijk door politieke kur de ministerie-Kuyper maakt. Hij kon zich e stellen, hoe Dr Kuypr en beurtelings vervuld tige verontwaardiging maar nooit met persoo Zóó weinig, dat toen bij een zeer vertrou' van enkele politici m der aanwezigen eenige opmerkingen maakte o op deze niet zeer sterk opstoof, om het voor en de zaak geheel tf leiden. Voor leedverm ding op dat oogenbli groot zijn geweest; v< stond zoo iets niet. Toe sprak over zijn toetri revolutionaire partij gang was dat in dien t dat het voor hem toe zijn geweest, om zóó verleden en zijn krin; „ja, dat was zeker nie is nog minder prettig, je zelf te kunnen zijn en handelt, is geen m£ thetisch, maar van ov levensbeschouwing." Maar wil men de k geheim van zijn persoo: men terug gaan op het „Opgevoed in de alge sfeer van het Christeni verdeeldheid, zooals midden der vorige eeu1 de families van hoogc ons land in eere stond promotie al meer onde het herlevend Calvinist Dr Kuyper met toene en bewustheid voor zie deren juist in die jart en uiteengezet. Een ge •nlcele jaren vu nood

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6