Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand Radio-nieuws Finantiëele Berichten Berlijnsche Brieven Wemeldlnge. In 't afgeloopen jaar werd op de beide weegbruggen van de Maat schappij „De Bonzijbrug" de navolgende goederen gewogen: -Suikerbieten 3.274.633 kg., aardappelen 1.603.317 kg., pulp 1.490.287 kg., hooi en stroo 62.935 kg., diversen 355.285 kg., vee 2 stuks. Alhier is als monteur aan het elec- trisch onderstation, hetwelk dient tot be diening der sluizen en verlichting van het kanaal door Zuid-Beveland, aangesteld dhr L. den Arend, voorheen electricien te Zwijndrecht. Kruiningen. Naar aanleiding van een verzoek van sommige pachters van den z.g.n. Armenboomgaard, -behoorende aan de Ned. Herv. Gem. alhier, besloot de Kerkeraad tot pachtverlaging voor één jaar: aan pachters voor 35 tot 55 cent per roede 10 pet., aan pachters boven 55 cent per roede 15 pet. 'beneden 35 cent blijft de prijs gehandhaafd. Wolfaartsdijk. Woensdagavond verga derde alhier de A.R. kiesvereeniging on der leiding van den heer J. Katsman. Bij de bespreking van de ingekomen stukken werd de aandacht gevestigd op een drietal personen voor de groslijst voor de Twee de Kamer. Daarna volgde het verslag van de Centrale door den heer 'G. Heijnsdijk. De heer A. Reinhoudt leverde een dege lijke inleiding over„Het Kiesrecht", waarop een drukke bespreking volgde. De heer J. Verschuure eindigde de tamelijk goed bezochte vergadering met dank gebed. Wolfaartsdijk. Op de weegbrug „De Eendracht" te Wolfaartsdijkscheveer, wer den over het jaar 1932 gewogen: 5.445.297 kg. bieten,' 6.798.797 kg. aardappels, 448.666 kg. diversen en 81 stuks vee. Waarde. Een eigenaardig jubi leum. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat dhr M. Krijnsen Sz. deze week voor de 25ste maal is geopereerd. 24 keer heeft deze patient een neusope ratie ondergaan en thans een blindedarm operatie. De krasse oude man is thans 66 jaar. Nisse. Dinsdagavond werd Mej. B. uit 's-Heer Abtskerke op de Zuidweg alhier door een onbekend manspersoon aangeval len en met een mes bedreigd. Blijkbaar had hij de bedoeling niet te noemen handelingen te plegen. De gemeenteveld wachter van hier, hiermede in kennis ge steld, mocht het gelukken den dader (een zekere B. uit Kwadendamme) op te spo ren. De dader legde een volledige beken tenis af. Lewedorp. Gisteravond hield de school- vereeniging alhier haar jaarvergadering in de Chr. School. Buiten het bestuur wa ren 27 leden aanwezig, hl adat de voor zitter, dhr G. Eraanje, de vergadering op gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij een ko-rt -openingswoord, waarin hij wees op de dure roeping der Christenouders jegens hun kinderen. De secretaris, dhr B. Mulder, bracht verslag uit van het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Evenzoo de penningmeester, de heer E. de Jonge. Als bestuursleden werden herkozen de heer en B. Mulder, F. Dekker en K. Hoek van Dijke. Ook het hoofd der school, dhr M. Fr aan je, bracht verslag uit van het op school voorgevallene in het afgeloopen jaar, waaruit o.ai bleek, dat de school thans 95 leerlingen telt. ,s-Cravenpolder. Gisteravond hield de nog jeugdige A.R. Kiesvereeniging alhier haar eerste openbare vergadering in de Geref. Kerk, waarin als spreker optrad de heer R. Zuidema te Goes. Nadat de voorzitter, de heer Verhuist, een kort openingswoord had gesproken, werd het woord gegeven aan den spreker, die begon met er op te wijzen, dat de komende algemeene verkiezingen niet on der opwekkende omstandigheden worden gehouden. Er is stoffelijke en er is gees telijke nood, de gevolgen van de crisis worden in ernstige mate gevoeld, en vol gens sommigen zal inzonderheid de A.R. partij daarvan straks de nadeelige ge volgen ondervinden. In verband daarme de werd door spr. geschetst wat van A.R. zijde ter oplossing van de moeilijkheden van financieelen en economischen aard werd gedaan en hoe de houding van de A.R. partij is geweest ten opzichte van de principieele vraagstukken. Gaan we dit alles na, dan is er voor de A.R.-partij. allerminst reden de verkiezin gen met angst en vreezen tegen te gaan, mits en daarop komt het aan de kiezers behoorlijk worden voorgelicht, zoo dat -ze de waarheid van de leugen kunnen onderscheiden. Met een warme opwek king om in getrouwheid te ijveren voor de doorwerking en de toepassing van de A.R. beginselen, eindigde spreker. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door meerdere aanwezigen ge bruik gemaakt, wat den spreker aanlei ding gaf sommige punten nog nader toe te lichten. 't Was ondanks de koude voor de kies vereeniging een goede avond. Oostkapelle. Woensdagavond hield de Chr. Reciteerclub „Bilderdijk" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van dhr A; Geertse. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden uitgebracht. Door den voorzitter werd een inleiding geleverd over: „Guido Gezelle", waarop bespreking volgde. Verder werden voordrachten, memori- saties en improvisaties geleverd, en werd de avond verder gezellig doorgebracht Sercoskerke (W.). Maandagavond hield de vereeniging van Oudl. W. L. G. haar laarvergadering onder voorzitterschap van dhr de Buck. Voor kennisgeving werd aangenomen een aanvrage voor sub sidie van de Vereen, tot verbetering van het Geitenras in Zeeland. Als afgevaardigden naar de Bondsver gadering te Goes werden de heeren W. Sinke en P. Maljaars benoemd. Verder volgden jaarverslagen en be stuursverkiezing. Dhrn W. de Buck en P. Maljaars (aftr.) werden herkozen. Dhr P. de Buck behandelde het onder werp betreffende de Autarkie (Zelfvoor ziening). Spr. ziet autarkie als een noodtoestand, doch ze zou voor onze land- en tuinbouw voordeelig kunnen werken. Momenteel is echter de land- en tuinbouw zoo op ex port ingesteld, dat we onmogelijk daarin ineens algeheele verandering kunnen brengen. Verder wijst spr. er op, het scheur- bare weiland om te zetten in bouwland en op nog verdere uitbreiding van de tarwe- teelt. De handel is wel van belangrijke beteekenis, doch is niet het fundament van onze volkswelvaart. Dit is de land en tuinbouw. Hierop volgde eenige bespreking. Bij de rondvraag werd besloten om het ver schenen boek „Onze Landbouw" van Prof. Diepenhorst voor de vereeniging aan te koopen. Tholen. Dinsdagavond a.s. zal in de zaal van den heer Hoek alhier, uitgaande van het Vr. Landst. Korps Motordienst, afd. Zeeland, een Landstormavond ge geven worden. Medewerking zal worden verleend door de Marinekapel van Hr. Ms. „Noord-Brabant". Op het program ma komen voor Krontjongliederen door Indische jongens, Oranjefilms enz. Tholen. Woensdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging. De voorzitter, dhr Van Oostende, spreekt in zijn openings woord den wensch uit, dat eendrachtelijk mag worden samengewerkt, opdat er on der Gods zegen een dam moge worden opgeworpen tegen het steeds meer en meer dreigende revolutiegevaar. Na lezing van notulen en jaarverslag yan secretaris en penningmeester, wordt medegedeeld, dat Mr De Wilde 5 Mei a.s. voor de kiesvereeniging zal optreden. Naar de vergadering van het Prov. Co mité op 11 Febr. a.s. wordt afgevaardigd Mr A. J. v. d. Hoeven, als secundus wordt aangewezen Dr Veltenaar. Daar dhr C. Jansen zich niet meer verkiesbaar stelde wordt tot bestuurslid gekozen dhr M. Ver kamman. Na eenige bespreking wordt het con cept-reglement aangenomen. Besloten wordt op de groslijst de 12 zittende leden te handhaven en er bij het Centraal Co mité op aan te dringen, dat minstens drie Zeeuwen op de groslijst worden geplaatst, met vaste kans op verkiezing van één van hen, daar geen Zeeuw zitting heeft noch in Eerste, noch in Tweede Kamer. Enkele namen worden genoemd. Bruinisse. Gisteravond kwam de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in vergadering bijeen onder voorzitter schap van dhr W. van den Berg Dzn. De voorzitter bracht ter sprake de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Van het Centraal Comité was een circulaire ingekomen om leiding te geven bij het samenstellen der candidatenlijst. Geadvi seerd wordt de 12 zittende Kamerleden weer op de lijst te plaatsen. Ook zullen eenige candidaten uit Zeeland op de lijst geplaatst worden. Enkele personen wer den genoemd. Door het overlijden van Mr A. A. de Veer is een vacature ontstaan in het Cen traal Comité. Mr. P. A. Schwartz werd candidaat gesteld. De heer C. Koelman bracht verslag uit van de door hem met burgemeester Hage bijgewoonde Centrale Kiesvergadering te Zierikzee. Daarna werd het onderwerp: „Volkenrecht en De fensie" ingeleid door den heer J. M. de Waal, waarop een geanimeerde bespre king volgde. Ds J. P. Unger sloot deze gezellige vergadering met dankzegging. Poortvliet. De landbouwvereeniging „Ons Voordeel" alhier hield haar algem. vergadering, onder voorzitterschap van dhr E. Noom. Uit het jaarverslag bleek, dat omgezet werd een aantal van 480.0CO kg. kunstmest, voor een gezamelijke waar de van f 18667.20. Tevens wérden nog door de vereeniging geleverd: pootgoed, kiemkistjes, klaverruiters, mastpalen, tolhouten enz., zoodat de totale omzet was f 19442.77. Het eindcijfer der ontvangsten was f 19530.35. De uitgaven bedroegen f 19515.79, netto winst f 114.56. In kas op 31 Dec. 1932 f254 97. In 1931 was om gezet 2747450 kg. voor een waarde van f 19119.80; in 1932 was. omgezet 482800 kg. voor een waarde van f 19442.77, zoo dat in 1932 meer was omgezet 208350 kg. en meer was ontvangen f 322.97. Wegens aftreding als bestuurslid van dhr G. Mosselman, die niet meer wenschte in aanmerking te komen wegens ouderdom, werd gekozen dhr Joh. A. van Nieuwsn- huijzen. Inzake aankoop zwavel en super, wordt goedgevonden, dat de vereoniging de goedkoopste weg zal zoeken. Dei E Geuze zegt, dat in Noord-Beveland één bestelling geschiedt, voor het geheele eiland, en stelt voor, om dit in het eiland Tholen ook te probeeren. Dit wordt be sloten Het bestuur zal confereeren met de zustervereenigingen. 't Bestuur stelt voor 1 cent per 100 kg. havengeld te heffen. Daarna deelt de voorzitter mede, dat aan afnemers van super f 0.09)4 per 100 kg. terug wordt betaald daar de super te wei nig phosphorzuur bevatte. VERLAGING VAN GOEDERENTARIEVEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De directie der Nederlandsche spoor wegen heeft bij den minister van water staat voorstellen tot wijziging van de goederentarieven ingediend, welke naast een belangrijke verlaging, ook ingrijpende wijzigingen zullen brengen in de grond slagen der vrachtberekening. De tegenwoordige indeeling in 4 cate gorieën (vrachtgoed, ijlgoed, bestelgoed gewoon vervoer en bestelgoed snelver- voer) zal worden vervangen door een in deeling in 3 categorieën, n.l. vrachtgoed, snelgoed en expresgoed. Het snelgoed zal zijn een samensmelting tusschen ijl goed en bestelgoed gewoon vervoer; het expresgoed zal zijn het tegenwoordige bestelgoed-snelvervoer. In dq nieuwe tarieven wordt voor alle soorten vervoer de vracht tot en met 30 k.g. berekend onafhankelijk van den af te leggen afstand. Voor snelgoed zijn tot en met 10 k.g. de prijzen van het tegenwoordige bestel- goed-gewoon vervoer overgenomen, met dien verstande, dat de thans geldende vracht van f 0.80 van meer dan 9 t.e.m. 10 K.G. zal gelden voor zendingen van meer dan 9 tot en met 30 K.G. Voor vrachtgoed zijn de prijzen tot en met 30 K.G. lager gesteld. De vrachtprijzen tot en met 30 K.G. voor expres-goed zijn dezelfde, als die van het tegenwoordige bestelgoed-snel vervoer. Hierbij zal overeenkomstig met het snelgoed de thans geldende vracht van f 1.20 voor zendingen van meer dan 9 tot en met 10 K.G. worden toegepast bij vrachtbetaling van meer dan 9 tot en met 30 K.G. Voor zendingen stukgoed boven d.e 30 K.G. wordt de grondslag voor de vracht berekening de vracht voor het vrachtgoed. De minimum-vracht voor vrachtstukgoed zal f0.50 bedragen. Voor snelfeoed zal worden berekend het dubbele van de nieuwe stukgoedprij- zen voor vrachtgoed met een minimum vracht van f 0.80. De vrachtprijzen voor expresgoed zal zijn 5 maal de nieuwe stukgoedprijzen voor vrachtgoed met een minimum van f 1.20. Het bestellen zal in plaatsen waar een besteldienst is gevestigd, koisteloos ge schieden en er zullen geen stationskos- ten worden geheven. De nieuwe vrachtprijzen berusten op een lagere basis, dan de tegenwoordige. De verlaging is ook hier het grootst, voor die goederen, waarvoor de auto-concur- rentie het sterkst is. De vracht voor kleine wagenladingen wordt voortaan berekend naar het wer kelijk gewicht der zending, ook wanneer dat minder is dan 5000 K.G., doch voor niet minder berekend dan 2000 K.G. te gen de stukgoedprijzen. Deze prijzen zullen ook gelden, indien een wagen van meer dan 10 ton is aan gevraagd. Ook de speciale tarieven zijn in het al gemeen sterk verlaagd in de door de di rectie overgelegde nieuwe tarieven. Te vervallen komen tal van bijkomende kosten als bestelloon, stationskosten, loon voor reinigen en ontsmetten van wagons en behoudens een aantal uitzonderingen, het overbrengloon van wagenladingen. Tegelijk met de nieuwe tarieven, waar van de invoering zoo mogelijk nog op 1 Mei a.s. zal geschieden, wordt een klei ner model vrachtbrief, ongeveer de hal ve grootte van de tegenwoordige, inge voerd. De directie schat, dat door deze tariefs verlaging 17 pet. der opbrengst, welke de tegenwoordige tarieven opleveren, wordt prijsgegeven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Randwijk, J. H. v. Pad- denburgh te Elspeet. lerseke. Benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare school I alhier, de heer J. Fre- lier, wachtgelder te Krabbendijke (wegens ziekte van het hoofd der school dhr Ste- ketee). GEMEENTE-SECRETARISSEN. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" geeft de volgende beschouwing over de positie van den gemeente-secretaris, het medst-onpersoonlijke ambt, dat de Ge meentewet kent; Art. 108 van de Gemeentewet zegt: De secretaris is den raad, burgemeester en wethouders, den burgemeester en de com- missiën van den raad in alles, wat het hun opgedragen bestuur aangaat, behulpzaam. Dat is niet gering! Maar wat bemerken buitenstaanders eigenlijk van hem? Men leest zijn naam onder officieele publica ties en brieven; men ziet hem in de raads vergadering aan de linkerhand van den burgemeester zitten. Hij loopt eens de ver gadering door, om het eene of andere raadslid iets in te fluisteren, maar hij neemt nooit aan het openbaar debat deel. Hij is de zwijgzame en bovendien de neu- tale op politiek gebied. Alleen in de vergaderingen van B. en W. kan hij zijn zakelijke opmerkingen ma ken, en al zit hij aan de linkerzijde van den burgemeester, hij, is de rechterhand van den burgervader, met wien hij b.v. hierte Amsterdam eiken dag regelmatig confereert, over alles en nog wat. In de kleine gemeenten lijkt hij veel meer de cen trale figuur dan in de groote, maar ook daar kan hij het blijven, al zijn de secreta rieën met hun afdeelingschefs, die weer zeiven contact houden met de wethouders, veel meer uitgegroeid, dan de schepper van de Gemeentewet zal hebben voorzien. Tusschen twee haakjes, eigenaardig is het, dat Thorbeecke zelfs aan de mogelijk heid dacht, dat de raad in den secretaris den steun zou vinden, dien hij tegen den burgemeester zou meenen te behoeven. De burgemeester, men weet'het, wordt be noemd door de Kiningin, de secretaris door den gemeenteraad. Vraagt men naar de beteekenis van den secretaris, dan luidt het antwoord daarop; Hij is de vraagbaak, de veelweter, de man, die achter de schermen veel kan doen, en van hetgeen hij door zijn centrale positie weet een uitnemend gebruik kan maken.... Treinontsporing bij Haar lem. De toestand op de lijn is zoodanig hersteld, dat weer een normale treinen loop kon plaats hébben De internatio nale treinen loopen weer vanaf Amster dam via Haarlem. Do or vallende tak gedood. Gisterenmiddag had onder de gemeente Rottum een doodelijk ongeval plaats. De 61-jarige B. uit Uithuizen kreeg bij het omhakken van hoornen een zwaren tak op het hoofd. De dood trad onmiddel lijk in. De valsche munters. De twee valsche munters, die door de centrale recherche te Rotterdam zijn aangehouden, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Hierbij hebben zij' verklaard, sinds het vorige jaar Maart bezig te zijn geweest met het maken en uitgeven van valsche guldens, kwartjes en rijksdaalders. Vast is komen te staan, dat zij wel een 800 valsche rijksdaalders in omloop hebben gebracht. Ook het aantal valsche kwart jes, dat in omloop is 'gebracht, moet zeer belangrijk worden geacht. De brandweer bleef maar thuis! In de boerenwoning van de wed. Ehren te Oppersum ontstond brand. De brandweer rukte, omdat door de vorst geen water te krijgen was, niet uit. De woning brandde tot den grond toe af. Drie personen door gasverstikking gedood AMSTERDAM. Een ernstig geval van gasverstikking heeft zich hedennacht voorgedaan in de Crijnssenstraat te Am sterdam, waar, zooals later is gebleken, een gasbuis was gesprongen. De bovenbewoners van het perceel had den hedenmorgen vroeg eenige gaslucht waargenomen. Een onderzoek, ook bij de buren, gaf echter geen resultaat. Later kwam een bewoner van de eerste verdie ping de bovenbewoners waarschuwen, dat er ergens gas ontsnapte. Toen hij zich ook naar de benedenverdieping begaf en de daar wonende familie Roos waarschuwde, kreeg hij geen gehoor. De buren hebben zich daarop langs de achterzijde van de woning toegang verschaft. Toen ze bin nenkwamen, kwam hun een sterke gas lucht tegen. Al spoedig bleek toen, dat zich hier een vreeselijk drama had vol trokken. Op den vloer vond men het lijk vajn den man en op den divan dat van de vrouw, met een kindje van 10 maanden in de armen. Vermoed wordt, dat de man, toen hij wakker werd en de gaslucht waarnam, reeds zóó bedwelmd was, dat hij de voor deur niet meer kon bereiken. Waarschijn lijk heeft de vrouw zich naar het bedje van het kind begeven en is ze met haar kind in de armen op den divan ineenge zakt. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. ARNHEM. Het ijs op den Rijn neemt steeds toe. De pont die in de plaats van de schipbrug voer, moest worden wegge nomen. Het autoverkeer is geheel ge stremd; passagiers kunnen per stoomboot worden vervoerd. NIEUWE TONGE. Door den ijsgang is de postboot welke anders om 9 uur op Goeree-Overflakkee aankomt, hier pas om 1.30 uur gearriveerd, 't Eventueele ver voer van zieken wordt hierdoor ten zeer ste belemmerd. Getracht wordt voor noodgevallen een militair vliegtuig uit Soesterberg te krijgen. HOLLUM. De postboot van Ameland heeft tevergeefs getracht den vasten wal te bereiken. Door den lagen waterstand was het ook niet mogelijk Ameland weer aan te doen. Hierdoor is het eiland mo menteel geheel geïsoleerd. Als de vorst doorzet zal Ameland niet meer te berei ken zijn. SCHIERMONNIKOOG. De Zoutkam- per vischlogger „Minister Colijn" kon wegens het vele ijs in het Friesche Gat, Zoutkamp niet bereiken. Door de vele ijs gang is de verbinding tusschen Schier monnikoog en Oostmahorn verbroken. Het eiland Schiermonnikoog is np geheel geïsoleerd. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 6.23 uur is het K.L.M.-vliegtuig „Rijstvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken, met 233.052 K.G. post en 37.920 K.G. lading. Aan boord bevinden zich 4 passagiers, waarvan 2 voor Marseille, 1 voor Ran goon en 1 voor Rome. HEERLEN. Op de Oranje-Nassau-mijn II heeft zich in de bovengrondsche elec- trische centrale een ernstig ongeluk voor gedaan. De 26-jarige opzichter Tempelman en de eveneens 26-jarige opzichter Sagen- schneider waren bezig proeven te nemen met slaghoedjes. Daarbij heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor beide opzichters weggeslingerd werden, met het gevolg, dat van T. een been werd ver brijzeld, terwijl S. een enkelfractuur be- kwam. De heer Tempelman is aan de bekomen verwondingen overleden. DUBLIN. De verkiezingsuitslag in Ier land toont volgens de voorloopige opga ven een niet verwacht succes voor de partij van den Minist '-president De Va lera. Volgens de la- -té opgave was de stand: 19 zetels vo De Valera en 13 voor andere partijen. PARIJS. Op t'1 van plaatsen in tot 18 gr. onder l Te Parijs wees de thermometer 9 gr. onder nul. In meer dere plaatsen zijn menscheca gestorven tengevolge van de koude. LONDEN. Van welingelichte zijde wordt uit Tokio gemeld, dat het uittreden van Japan uit den Volkenbond als onvermij delijk moet worden beschouwd. MIDDELBURG, 26 Jan. 1933. Aanvoer op de graanmarkt gering. Kroonerwten f 12—f 13, Witte Boonen f9—f 11.50, Ronde Bruine Boonen f 12f 14, Lange Bruine Boonen f 7f 8, Schokkers f 12f 15. Aangevoerd door boerinnen: Boter f0.74, Kipeieren f 4.80, Poelje-eie ren f3.50, Eendeieren f4.50. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.74, Kipeieren f4.50, Poelje eieren f3. Part. prijs: Boter fO.82%, Kipeieren f5.50, Poelje-eieren f4.50, Eendeieren f4. Veilingsvereeniging Walcheren. Aan voer: 19.000 eieren. Prijs: 50—52 K.G. f3.59, 52—54 K.G. f3.90 54—56 K.G. f4.17—f4.21, 56—58 K.G. f4.52 —f4.64, 58—60 K.G. f4.85, 60—62 K.G. f5.11, 62—64 K.G. f5.25—f5.30, 64—66 K.G. f 5.44. Bruine: 56—58 K.G. f4.61, 58—60 K.G. f5.05, 60—62 K.G. f5.24, 62—64 K.G. f5.28. Eendeieren f4.99. GOES. Huw.-aang.: Jacobus Francois Kaan, 29 j. jm. te Terneuzen en Jacoba Braam, 26 j. jd. Programma van Vrijdag 27 Jan. 1933. HUIZEN, 296 M. Algemeen Program ma, verzorgd door de K.R.O. 8.0019.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 12.15 Sextet concert. 2.00 Kwartetconcert. 2.30 Gra mofoonplaten. 3.30 Kwartetconcert. 3.50 Orgelconcert. 5.50 Sonateconcert. 7.45 Muziek. 9.15 'Orkestconcert. HILVERSUM, 1875 M. 8.00—12.00 V.A.R.A. 12.00 A.V.R.O.-klein-orkest. 2.30 A.V.RO-Kamer-orkest 4 u V.A.R.A. 8 u. V.P.R.O. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. in oprichting, Goes. vorige koers heden Nederl. Handel Mij. 68 68 X Philips Gloeilampen G.B. 132 a 132 a Unilever ii2 112)4 Anaconda Copper 8% 8% Bethlehem Steel 15 y, 161/ ID U.S. Steel Corp. 29% 30% Koninkl. Petroleum 154 K 154?4 Shell Union 5% 5% Amsterdam Rubber 62 )4 63y4 Ned. Scheepvaart Unie 57 57 Deli Maatschappij 128)4 127 Handelsverg. Amsterdam 173 173)4 5 pet. Nederland 1932 101% 101 4)4 pet. Ned.-Indië 1926 95Vio 957/« 4 pet. Nederland 1933 99% 99% Daar de berichten uit New-York en ook uit de politiek wat gunstiger luidden, was de tendenz in de aandeelenmarkt niet on gunstig, ook vormde de hervatting van de dividendbetaling op de aandeelen Penn sylvania Railroad Company een goede stimulans. De affaires hadden echter slechts plaats in beperkten omvang. De beleggingsmarkt en de Duitsche waar den waren prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Jan., 2.30 u. Berlijn 59.16—59.21. Londen 8.428.48. Parijs 9.70—9.72 H. Brussel 34.5234.56. New-York 2.48%—2.48%. DE WERKELIJKE VIJAND. „De strijd is de vader van alle dingen" is een spreekwoord uit den schat van de Grieksche wijsbegeerte, dat ook voor het volksleven van onzen tijd zijn beteekenis behouden beeft. Binnenlandsche verdeeld heid schijnt noodig .te zijn, zoolang anti nationale krachten de weerbaarheid eener natie in gevaar brengen. Wijdt men zijn aandacht aan de strijd- sprenken, waarmede vooral de nationaal- socialisten het nieuwe jaar hebben inge luid, dan krijgt men den indruk, dat een belangrijk deel van de strijdkracht dezer partij gemunt is op een vijand, die van huisuit tot de naaste bondgenooten der N.S,D,A,P, gerekend moest worden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3