AKKER.CACHET5 Als lom geslagen! 1 AKKERTJES" Dhr Portheine herinnert (tan de wijdloopige alg. beschouwingen over d» begrooting 1932, die geen voldoening ga ven, omdat men zijpaden opging. Spr. gelooft, dat we goed zullen doen, ditmaal ons strikt aan de begrooting te houden. Vorig jaar is Spr. door B. en W. pessi misme verweten. Maar Spr. is door de feiten in het gelijk gesteld. "We kunnen niet meer spreken van een crisistoestand, maar van iets blijvends. Spr. wijst op den steun uit de openbare kassen, die zeker voorloopig niet vermin derd kan worden. Daaraan moet de huis houding der gemeente worden aange past. De druk is voor Middelburg nauwelijks meer te dragen. Steeds zijn nieuwe lasten op de gemeenten afgewenteld. Het Rijk zal in veel sterkere mate moeten gaan méé-dragen. Met 't putten uit reservefonds van het electrisch bedrijf kan Spr. zich vereeni gen. Bedenkelijker vindt Spr. het putten uit het gasbedrijf. Dit heeft grooter ri sico's. Tegen de voorgestelde belasting- verhoogingen heeft Spr. wel bezwaar. Het verhoogen van het aantal opcenten op de fondsbelasting van 80 op 100 kan alleen met toestemming van het Rijk. Dan komen we onder curateele. De opcenten op de straatbelasting zijn hoogst bedenkelijk. Deze belasting was oorspronkelijk als tijdelijk bedoeld en daar gaat men nu nog een schepje op doen. Voor hetzelfde object moet nu twee of drie maal belasting betaald worden. Ook de verhooging der opcenten op d3 personeele belasting stuit op bezwaar. Ia de binnenstad wonen velen in oude, vrij groote huizen, die veel onderhoud vra gen. Zij worden bijzonder getroffen. Spr. wil in deze omstandigheden geen salarisdebat uitlokken, omdat het nutte loos is. Dhr Jeronimus: Noodzakelijk! Dhr Portheine vraagt wel toezeg ging, dat B. en W., wanneer het financieel evenwicht niet is te bezwaren, met spoed met voorstellen tot salarisverlaging zullen komen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is een bekwaam deskundige van elders te zoe ken, die de geheele huishouding der ge meente bestudeert en voorstellen tot reor ganisatie, combinatie en bezuiniging in dient. Misschien kan het daardoor komen tot ingrijpende bezuiniging. Spr. vraagt hoe het staat met de abat toir-kwestie, die een ware lijdensgeschie denis is. Is het niet mogelijk een veel zui niger en bescheidener abattoir te bou wen, zooals b.v. de gemeente Goes heeft? Dhr v. d. F e 11 z (G.H.) wijst er op, dat de voorzitter ditmaal wel een bijzonder zware taak heeft. De voorzitter heeft vele voortreffelijke eigenschappen, maar hij heeft één fout die Spr. in een andere zaal voortgezet misdrijf zou noemen n.l. dat hij is geworden en gebleven lid der S.D.A.P. En juist het optreden der S.D.A.P. ge tuigt van weinig economisch inzicht, ja van onoprechtheid. Dat wreekt zich ook bij den voorzitter en daarom kan hij geen groot vertrouwen in hem stellen. De heer Onderdijk, aldus Spr., heeft b.v. vorig jaar gestemd tegen de pensioen korting. Dat neemt Spr. de soc.-dem. fractie nog niet zoo kwalijk als de heer Onderdijk, die van de verschillende feiten en cijfers goed op de hoogte was. Dat heeft op Spr. een diepen indruk gemaakt. Het teekende het onverantwoor delijke van de politiek der S. D. A. P. Zelfs de heer Onderdijk kon of mocht niet stemmen voor de pensioenkorting. Dhr M o n d e e 1 protesteert tegen deze insinuaties. Dhr v. d F e 11 z zie ook den anderen wethouder hier met leede oogen zitten. De linkerzijde heeft aan de rechterzijde een wethouderszetel ontnomen, die '.ij 13 jaar met eere heeft bekleed. Vergeten doet Spr dit niet. Spr. heeft niet veel vertrouwen in het tegenwoordig college van B. en W. ge zien de antecedenten der heeren. Het steunt op sociaal- en vrijz. democraten. Dit maakt Spr. kopschuw. Het zal Spr. benieuwen hoe de roode en rose politiek der wethouders aan de heeren Portheine en Jeronimus zal bevallen. Spr. behandelt nu de de financieele moeilijkheden, waarin we verkeeren. Spr. herhaalt zijn meening, dat de grootste pessimisten op den duur gelijk zullen krijgen. Toen de 'begrooting voor 1932 werd vast gesteld, leefden we in de zalige onwe tendheid dat ze sloot. Maar het tegen deel is later wel gebleken. Spr. kan de wijze, waarop B. en W. het tekort willen dekken, niet toejuichen. Bepaalde groepen worden eenzijdig be last. Oolj zit in de voorstellen te weinig elasticiteit. We komen nu door de 100 opcenten op de fondsbelasting onder de curateele van het Rijk. Maar daaraan is niet te ontkomen. Dhr Jeronimus: Dat is zoo erg niet! Dhr v. d. F e 11 z geeft in overweging: plaatsing in de derde klas. Daartegen be staan geen overwegende bezwaren. Tegenover salariskorting staat spr. mo menteel eenigszins weifelend en afwij zend Zulk een korting zou op dit oogen- blik voor een bepaalde groep neerkomen op een dubbele korting. Andere argumen ten van B. en W. zeggen spr. minder. Vóór verlaging geldt het argument, dat er ongeveer Y van het personeel is, waar op nog geen korting is toegepast. B. en W. zeggen, dat het rijkspersoneel beter wordt gesalarieerd, maar dit zou volgens spr. critisch moeten worden be keken. Spr. heeft van een ambtenaar van het Departement van Financiën gehoord dit jaar slaan we er ons nog wel door, maar volgend jaar zal het ontstellend zijn. Met aantasting van de reserves moeten we zeer voorzichtig zijn en de belastingen kunnen we niet eindeloos verhoogen. De inkomens dalen. B. en W. zijn er niet in geslaagd de uitgaven eenigermate te beperken, al is dit niet gemakkelijk. Wat de commissie van financiën wilde, beteekende wel geen groote bedragen, maar toch speet spr. het, dat B. en W. zoo afwijzend er tegenover stonden. Wil men niet aan salarisverlaging, dan zal men moeten komen tot vermindering van personeel of verlenging werktijd. Spr. zag gaarne, dat B. en W. dan ook met voorstellen tot verlaging kwamen. De C.H. fractie zal ze nu niet indienen, maar wil wel een ernstige waarschuwing tot B. en W. richten. Spr. behandelt verder eenige detailpun ten, o.a. het verrichten van particuliere werkzaamheden door gemeente-ambtena ren (directeur van gemeentewerken architect der godshuizen). Spr. is bang voor het gevaar, dat de belangen der ge meente niet op de eerste plaats zullen komen. Ook vraagt spr. inlichtingen over de rekeningen van Dr Schuurman. Dhr Heemskerk zet uiteen, hoe on gunstig de gemeente er voor staat, zooals spr. met de cijfers aantoont. In 1932 zijn we met f 123.000 achteruitgegaan, on danks de genomen maatregelen. Spr. heeft waardeering voor B. en W. die getracht hebben het tekort tot f 89.000 terug te brengen. Ze hebben de begrooting f 65.000 zuiniger weten voor te stellen. Spr. hoopt alleen maar, dat de inkomsten niet te hoog en de uitgaven niet te laag zijn geraamd. Maar we zitten toch nog met een te kort van f 89.000, dat aangezuiverd moet worden. Spr. gaat na, hoe B. en W. dit trachten te vinden. Men moet niet te licht denken over het opmaken der reserves, want de begroo ting 1934 zal nog ongunstiger zijn. Als in 1935 de nood nog blijft voortduren wat spr. vreest dan gaan we dat jaar in met een tekort van f 100.000 a f 150.000, zonder reserves, en met gedaalde inko mens. Krachtige bezuiniging is noodig. De meergegoeden zullen steeds meer de stad ontvluchten en de middenstand zal instorten. De batige saldi en de reserves zijn het bedrijfskapitaal. Daarom moet men er zeer voorzichtig mee zijn. Elke niet strikt noodzakelijke uitgaaf moet vermeden. Daarom vraagt spr. de toezegging van B. en W.: Ie. dat ze zul len vragen aan het Rijk 75 pet. in plaats van 70 pet. bijdrage in de steunregeling werkloozen, 2e. dat er zoo weinig mogelijk suppletoire begrootingen zullen komen en 3e. dat suppletoire aanvragen van Gods huizen enz. zooveel mogelijk worden voor komen en in ieder geval tijdig zullen in komen. Dhr den Hollander zegt, dat elke begrooting den laatsten tijd een teleur stelling is. Maar nu is het al heel erg. De drie groote posten zijn: Godshuizen, Burg. Armbestuur en werkloozenzorg. Hierop moet vooral de aandacht gericht zijn. Er zijn wel enkele posten, die voor verlaging in aanmerking komen. o.a. sub sidie Middelburgsch muziekkorps. Spr. verzet zich tegen de voorgestelde subsidie-regeling voor het bijz. bewaar- schoolonderwijs. Spr. vraagt hoe B. en W. aan het bedrag van f 30 per leerling voor deze scholen komen. Hier is wille keur in het spel. De gemeentelijke be waarschool kost veel meer per leerling. Kan die niet opgeheven worden en de leerlingen ondergebracht bij de nutsscho- len Spr. deelt de bezwaren van den heer Portheine tegen de verhooging der per soneele belasting. De bewoners van oude huizen betalen naar verhouding meer dan die van kleinere moderne huizen. Ook de bewoners van Nieuw Middelburg (in hoofdzaak arbeiders) betalen nu reeds vrij hooge personeele belasting. Men kan die niet blijven verhoogen. De straatbelasting is wel de meest on sympathieke belasting. Deze willen B. en W. in strijd met den aanvankelijken opzet nog verhoogen. Het is dan ook uitgesloten, dat men komt tot noodzake lijke huurverlaging. Ze zal de exploitatie der bouwvereenigingen in gevaar kunnen brengen. Spr. voorziet (wat de voorzitter ont kent) dat Middelburg bij heffing van 100 opcenten op de fondsbelasting gaat behoo- ren tot de noodlijdende gemeenten. Ten deele kan spr. zich aansluiten bij bet betoog van den heer v. d. Feltz inzake de plaatsing in de derde klas. Door plaat sing in de derde klas der fondsbelasting zouden personeele en straatbelasting kun nen worden ontlast. De voorzitter deelt mede, dat plaatsing in de derde klas bij 100 opcen ten in 1933 f 15.000 zou schelen. Dhr den Hollander bespreekt nu het aanspreken der reserves. Daar staat spr. niet sympathiek tegenover, want daardoor wordt tariefsverlaging onmoge lijk. En daartoe moet het toch komen. Wat de bruggewachters betreft, spijt 't spr., dat B. en W. pas met voorstellen komen n a aandrang uit den Raad. De voorzitter: er was nu juist een vacature bij gemeentewerken. Dhr den Hollander wil voorzich tig zijn met aanstelling van vast gemeen- tepersoneel en bepleit benoeming op ar beidscontract. Anders zitten we telkens met wachtgeld. Spr. wil een deskundige opdragen ad vies uit te brengen over een voordeeliger exploitatie van het Gasthuis, zooals te Goes gebeurt. Gezien het schrijven van Ged. Staten wil spr. aan het Burg. Armbestuur mee- deelen, dat, aangezien zijn raming is aangehouden, het voor dit jaar met dit bedrag ook uit moet zijn. De opheffing van de woningbeurs noemt spr. een doode musch. Er is geen enkel voordeel voor de gemeente in gelegen. Ten slotte wil spr. een persoonlijk woord zeggen. Er komen in de begroo ting posten voor als kermis, schoolvoe- ding enz. waartegen de A.R. fractie prin- cipieele bezwaren heeft. Spr. heeft er wel eens tegen gestemd, later niet. Maar dit laatste wil niet zeggen, dat hij er toen vóór was, maar spr. houdt er niet van elk jaar hetzelfde te zeggen. Zijn mee ning is onveranderd gebleven. Dhr Paul (s.d.) wijst op de buitenge wone omstandigheden, waaronder deze be grooting wordt behandeld. Toen de vorige begrooting werd bespro ken, waren er 660 ingeschreven werkloo zen, nu zijn het er 1000. Groote bedragen zijn noodig om in de sociale behoeften der ingezetenen te voorzien. We voelen ten volle den zwaren druk der tijden. Het Rijk zal grootere bijdragen moeten ge ven voor de werkverschaffing en steun regeling, terwijl de werkloozenzorg een zaak zal moeten worden van werkgevers, werknemers en het Rijk. Ook in R.K. kring wordt de noodzaak daarvan ge voeld. Spr. behandelt nu de loonsverlaging, die vooral in liberale bladen wordt aan bevolen. In landen met lagere loonen en in bedrijven met de laagste loonen, zijn de omstandigheden echter niet beter. Loons verlaging kan de crisis niet oplossen. (Interrupties van de heeren v. d. Feltz en Jeronimus.) De voorzitter dringt op beperking der interrupties aan. Dhr Paul zegt, dat loonsverlaging een manie is geworden. Ede geurde zelfs met zijn lage loonen in een leeningsprospectus. Ook de S.D.A.P. kan de crisis niet op lossen. Maar wel kan zij middelen aan geven tot verzachting. Dhr Jeronimus die het nog erger maken. Dhr Paul noemt de werktijdverkorting Zelfs de heer Aalberse staat daar niet direct afwijzend tegenover. Dhr J eronimus: die hoort bij jullie! Dhr Paul: wijst ook op de houding van de Bruynzeel-fabrieken. Spr. noemt verder verlenging leer plicht, vervroegde pensionneering en uit voering van productieve werken. De arbeiders zijn niet de eenigen, die onder de crisis lijden, maar zij voelen het het zwaarste. De bezitters hebben ook wel verliezen geleden, maar voor sommige heeft zich dat weer hersteld. Dhr v. d. Feltz: toch niet de dividen den. Dhr Paul zegt verder, dat dhr Jero nimus c.s. den arbeider weer willen ma ken tot den sloeber van vroeger. Dhr v. d. Feltz: Dat zegt niemand dan u. Dhr Paul: Maar het komt er prac- tiscli op neer. Spr. zegt verder, dat ook in de Ghr. arbeiderskringen (Int. Ghr. Vakverbond) de idee van de 40-urige werkweek doordringt. Spr ontkent, dat werkloozenzorg een vorm van bedeeling is en vraagt of er be duidende objecten van werkverschaffing voor dit jaar zijn (b.v. dempen van ves ten, vernieuwing Veersche brug enz.). Spr. constateert met blijdschap, dat er veel animo bestaat voor de cursussen der werkloozen. Maar alles wacht op de toe zegging van de rijkssubsidie. Spr. wil bij den Minister hiervoor aandrang uitoefe nen. Spr. wil met geen wenschen komen, die niet kunnen worden ingewilligd. Maar Spr. wijst op een school voor zwakzinni gen. Zijn daarover al besprekingen ge voerd? Hoever staat het met de grenswij ziging? Met bezuiniging op openbaar vervolg onderwijs moeten we voorzichtig zijn. Spr. is niet tegen samensmelting van de U. L. O. school voor jongens en meisjes, maar destijds wilde de Raadsmeerderheid er niet aan. Spr. zegt ook, dat de gemeente niet verplicht is subsidie te geven voor bijz. bewaarscholen. Spr. acht het minder oirbaar voor het Raadslid Mr van Andel, dat hij in de pers als Metellus gaat schrijven, dat de heer Boasson, als hij een man van karakter was, zijn wethoudersbenoeming niet aan nemen mocht. Dat noemt Spr. een insinu atie op een gemeene manier. De voorzitter: U bedoelt toch daar mee Metellus? Dhr Paul: Ja. Spr. zet den gang van zaken met de wethoudersverkiezing uit een. In de gegeven omstandigheden achtte Spr. de keuze van den heer Boasson niet verkeerd, hoewel Spr. meermalen daar tegenover staat. Dhr v. d. Feltz: Dat valt wel mee. Dhr Cornelisse: Marchant! Dhr Paul: wacht u maar eens af. Spr. acht het facsistisch van Metellus, dat de Commissaris der Koningin in de vacature had moeten voorzien. Dat doet men in Rusland ook. Spr. ver moedt, dat Metellus wel anders zou heb ben geschreven, als een Anti Revolutio nair den voorzitterszetel had ingenomen. De soc. dem. fractie zal stemmen voor de financieele voorstellen van B. en W„ al zal de personeele belasting de eerste moeten zijn, die voor verlaging of minde re verhooging in aanmerking komt. Het spijt Spr., dat de heer Den Hollan der aankwam met plaatsing in de derde klas der fondsbelasting. De druk voor de lage inkomens wordt dan veel te zwaar. Een werklooze met f 12 crisissteun per week zou nog belasting moeten betalen! Spr. meent, dat de begrooting 1933 reëel sluit. Voor voorstellen tot salarisverla ging voelt Spr. niets. Wanneer de inkom- stenverdeeling in de maatschappij geheel in orde was, zou er wat voor te zeggen zijn. Maar zoo is het niet. Dhr v. d. Feltz: De arbeiderspers heeft toch ook verlaagd? Dhr Paul zegt niet toe, dat de S. D. A. P. voor verlaging zal stemmen. Er is gewezen op Vlissingen, maar daar had men pas de eerste verlaging. De financieele toestand is voor Middel burg moeilijk. Maar de begrooting sluit. En dat kan van vele andere gemeenten niet gezegd worden. Mevr. W e ij 1 (V. D.) bespreekt eerst de wethoudersverkiezing. Het gaar daar bij om twee punten: meer of minder voor uitstrevend en: rechts of links. De moei lijkheid was de onbekendheid met den te benoemen burgemeester. Daarom was geen definitieve wethoudersbenoeming mogelijk. Met de beschouwing van rechts, dat de richting van den burgemeester bui ten beschouwing moet blijven, kan Spr. zich niet vereenigen. Een burgemeester kan zijn overtuiging niet altijd verbergen. Waarom is anders in de rechtsche pers geijverd voor een rechts burgemeester? Dhr v. d. Feltz: omdat Middelburg in meerderheid rechts is. Mevr. W e ij 1 erkent, dat de linksche meerderheid in den Raad klein is, maar als het op beginselen aankomt, schaart dhr Jeronimus zich bij links, 'n Recht sche meerderheid is er zeker niet. Het was wenschelijk met de definitieve wethoudersverkiezing te wachten tot na de burgemeestersbenoeming. De houding voor de toekomst is door links nog niet bepaald. Overigens merkt Spr. op, dat rechts in de Staten van Zeeland bij verkiezing van Gedeputeerden ook niet handelt naar de evenredige vertegenwoordiging. Er zijn 5 rechtsche tegen 1 linksche Gedeputeerde. Dhr Heemskerk: Vroeger was het zes linksche en nul rechtsche. Mevr. W e ij 1 kan zich over het alge meen met de begrooting vereenigen. Sa larisverlaging acht Spr. op dit oogenblik niet gewenscht. Alleen in uiterste nood zaak is de V. D. fractie voor verlaging. Vorig jaar heeft zij alleen ter wille van de portefeuillekwestie voor pensioenkor ting gestemd. Het is waar, dat de korting hier niet groot is, maar de salarissen zijn hier niet hoog. Bij bezuiniging moeten onderwijs en ge zondheidszorg zooveel mogelijk worden ontzien. Spr. wil niet meewerken aan op heffing openbaar vervolgonderwijs, als er niet iets anders voor in de plaats komt. Spr. staat niet op het standpunt, dat subsidie aan bijzond. bewaarscholen een gunst is. De Nutsbewaarscholen zullen met eenige moeite, 1933 kunnen doorko men, al drukt haar de subsidieregeling zwaar. Maar voor 1934 kan deze regeling niet blijven bestaan. Subsidies voor gezondheidszorg mogen niet worden verminderd, temeer daar de particuliere bijdragen daden. Ten slotte de belastingen. De verhoo gingen vallen niet mee, maar we kunnen er niet aan ontkomen. De pers. belasting is niet zoo onbillijk als sommigen wel meenen. De kinderaftrek hierbij is in Mid delburg beduidend. Men kan er zelfs pro gressie bij toepassen, maar daarbij moet men voorzichtig zijn, gezien de nadmrige andore gemeenten. De gemeentefondsbelasting is niet bij zonder sterk progressief. Daarom is Spr. nog niet voor plaatsing in de derde klas. De straatbelasting is Spr. niet sympa thiek. Zij treft bijzonder 'n bepaalde groep belastingbetalers. Spr. wil de opcenten hierop niet verhoogen, maar in de plaats daarvan de opcenten op de personeele be lasting nog met 15 verhoogen. Hierna wordt gepauzeerd van 6 tot 8 uur. (Zie Tweede Blad.) Reeds voor f 8.40 per maand kunt U zich thans een Philips radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Het bouwen van een R.K. Militair Tehuis aan den Blindenhoek is gegund aan den heer L. F. Groosman, alhier. Voor de werkloozen. Maan dag a.s. te 8 uur zal het Christelijk Fan farekorps „Oefening na den Arbeid" een uitvoering ge\en in het ontspannings lokaal voor werkloozen in het Militair Hospitaal. De muziek zal worden afge wisseld door voordrachten van den heer Jacq. Frank. Heden is ook het ijs in de gedeelten van de vesten, waar het gis teren nog te zwak was, goedgekeurd voor de ijssport. Wegens stremming van den dienst op de binnenvaart is hedenmorgen de Telegraafboot 21 van Middelburg over Vlissingen buitenom naar Rotterdam ge varen. Vlissingen. Ned. Chr. Vrouwen bond. De eerste samenkomst in 1933 van deze vereeniging, die gisteravond in het Militair Tehuis werd gehouden, was niet zeer druk bezocht. Het voor Vlis singen zoo actueele onderwerp over Betje Wolff, onze oud-stadgenoote, behandeld door dhr B. de Jager, was zeker een tal rijker gehoor waardig geweest. Dhr de Jager ving zijn lezing aan met te wijzen op het Vlissingsche meisje, wier naam tot op heden in onze gedachten voortleeft, door het talrijke aantal ge dichten en romans, welke zij, alleen, of te samen met haar vriendin Aagje Deken, geschreven heeft. Haar boeken zijn zeer lijvig en het tegenwoordige geslacht heeft feitelijk geen geduld meer om haar wer ken te lezen. Op zeer uitvoerige en aangename wijze, steeds voorlezend uit de gedichten van de schrijfster, ging spr. de jeugd en het hu welijksleven van Betje Wolff na. Ook haar vriendschap met Aagje De ken. De beide vriendinnen vestigden zich eerst in De Rijp, later in Beverwijk. Hier schreven zij een harer beste werken: „De historie van Sara Burgerhart", een van de werken, die haar de groote bekendheid ge geven heeft. Het is een Nederlandsche ze denroman in briefvorm geschreven, waar in zij laten zien, hoe ver de zelfstandig heid en vrijheid van een jong meisje mag gaan. Later verscheen: „Willem Leevend", eveneens in briefvorm. Ook dit had een even groot succes. Zij teekenden de karak ters van de personen zóó scherp naar het leven, dat ieder zijn eigen portret er in kon herkennen. Op hun buiten „Lommerlust" aiegen de schrijfsters vele vrienden en bewonde raars. Een van Betje's intiemste vrien dinnen werd Coosje Busken. Bij de komst der Pruisen in 1787 we ken zij met vele patriotsgezinden, hoewel zelf eerder Prinsgezin, naar Frankrijk uit. Na 10 jaar vreugde, maar ook groote zorg gekend te hebben, keerden zij in 1797 weer naar Den Haag terug, waar zij sober moesten gaan leven, daar de koop man, die hun geldzaken behartigde, in- tusscnen failliet was gegaan. Door de om mekeer, die zich intusschen in Nederland afspeelde, werden eigen werken niet meer gekocht en gingen zij over tot het verta len; een slecht betaalde arbeid, die hen, zooals Betje schrijft, doet „kikhalsen". Bij al de schaduw op hun levensavond was er toch ook nog zonneschijn. Hun vrien den lieten hen niet in den steek en heb ben getracht hun levensavond lichter te maken. Na een lijden van 3 jaar stierf op 5 Nov. 1804 Betje Wolff, niet begraven in de kerk, zooals toentertijd gebruikelijk, maar in een eigen grafkelder te Scheve- ningen, die tien dagen later weer geopend moest worden voor het stoffelijk overschot van haar boezemvriendin Aagje Deken. Een woord van dank bracht de presi dente aan dhr de Jager voor zijn mooie uiteenzetting. Ingezonden Mededeeling. ■WH voelt Ge U als de Griep U pakt. Naar bed, en laat U er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Vo/genj recept van Apotheker Oumonl (MMM Goes. Slechthoorenden. Dezer dagen is onder leiding van Mej. H. Meu- lenbelt, bestuurslid van den Bond tot be vordering der belangen van slechthooren den, te Goes een afdeeling van dezen bond opgericht. In het voorloopig bestuur namen zit ting de heer Tollenaar te Kruiningen, voorzatter, Mevr. Mulderv. Melle te Goes, secretaresse, en de heer W. J. v. d. Bosch te Kloetinge, penningmeester. De afdeeling stelt zich o.m. voor hier een cursus in het liplezen te organisee- ren waarvan de kosten f 1 per les zullen bedragen. Ook zal binnenkort een tentoon stelling van gehoorapparaten worden ge houden. Morgen zal in het Slot Ostende een vergadering van de vereeniging Ijs vermaak worden gehouden ter bespreking van de oprichting eener kunstbaan. Het bestuur rekent op een groote opkomst van belangstellenden. Bevolking. Ingekomen: L. J. Lagen dijk, opzichter van Borssele, 's H. H. kinderenstraat 20; A. Rentmeester, dienstbode, van Ovezand, K. Kerkstr. 9: A. L. Kampman, winkelchef, van Mid delburg, L. Kerkstr. 9; W. Paauwe, dienstbode, van Heinkenszam1, v. d. Goeskade 51; M. Zwartepoorte en gezin, arbeider, van 's Gravenpolder, Nissepad 5; M. A. Wisse, dienstbode, van Arends- kerke, Kamperfoeliestr. 25; W. v. d. Slik- ke, schilder, van Tbolen, P. Heinstraat 7; A. op 'tHof, zonder beroep, vau Oude- lande, Oostsingel 142; M. W. de Rijder, hui houdster, v. Kruiningen, Wijngaard- str. 12; J. Marcusse, dienstbode van Kats, Wilhelminastr. 98; A. J. van Cleemputte, buffetjuffrouw, van Terneu- zen, Gr. Markt 30; R. Roozendaal, han delsreiziger, van Kloetinge, Oostwal 83. Vertrokken: M. Wassington, station chef, en gezin, naar Utrecht, Oosterstr. 4 bis; W. G. Wildvank, laborant, naar Zwartsluis, v. d. Meulenstr.; E. Barbier en echtg., zonder beroep, naar Sprang. A 332; C. A. Kuijper, schoenmaker, naar Utrecht, Lijnweg 25; P. J. M. Verheeke en gezin, arb. N.S., naar Bergen op Zoom Zuidsingel 10; J. Verrijzer, arbeider, naar 'sH. Arendskerke C 11; Iz. Sinke, leerl. monteur, naar Noordwijkerhout, Sillekerduinweg 116; C. M. de Poorter, dienstbode, naar Kruiningen, Hoofdstr. H. Piechota, dienstbode, naar Dordrecht, Bagijnhof 34; A. v. d. Weele, dienstbode, naar Breda, Baronielaan 90; Joh. Ver meulen, dienstbode, naar 's Gravenpol der; D. P. Schipper, dienstbode, naar den Helder, Middenstr. 7; F. P. van Maa- nen, dienstbode, naar 's Gravenpolder B 41; H. Doornen en gezin, typograaf, naar Roosendaal, Vroumadestr. 43.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2