EERSTE BLAD. Buitenland. WW VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DONDERDAG 26 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG No. 100 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Ilcvnrmaalr maakt de huid ruw IJOVCI llldaft en schraal en veroor zaakt dikwijls val- en schaafwonden. Men verzacht en geneest dit met Purol. Doos 30 ct Korte berichten. Het aantal werkloozen is in Duitsch- land de eerste veertien dagen van dit jaar met 193.000 gestegen tot 5.966.000. Financieel en sociaal. In een te Amsterdam gehouden verga dering heeft de heer J. J. W. IJsselmui- den, lid van de Tweede Kamer, enkele opmerkingen gemaakt die niet nieuw zijn, maar die toch waard zijn herhaald te worden. Er werd op gewezen, dat voor heti, die een vooruitstrevende politiek voor staan en willen volgen, de financieels politiek het grootste gevaar is. Deze laat ste is toch de voornaamste en zoo het den tegenstander mocht gelukken de voorge stelde financieele politiek te doen misluk ken, dan is ook elke verdere invloed ver zwakt. „Alleen degene, aldus Spr., die in staat is goed financieel te regeeren, heeft ook de beste kans sociaal goed te regeeren." Dit is niet de meest populaire voor stelling van zaken. Maar al te vaak wordt getracht den indruk te wekken, dat wie een goed fi- financieel beleid voorstaat er geen of weinig sociaal gevoel op na houdt. Mannen als Golijn, zijn dan de vijan den van de maatschappelijk zwakken in tegenstelling met de mannen van do mooie beloften en de fraaie leuzen die zich om de financieele vraagstukken wei nig bekommeren. De voorstanders van een goede finan cieele politiek worden dan uitgekreten als „beschermers van de brandkast" en meer van dat fraais, terwijl zij die roeke loos met de financiën omspringen als do ware arbeidersvrienden fungeeren. Toch is dit een geheel verkeerde voor stelling. Het omgekeerde is waar. De heer Golijn b.v. die zooveel gedaan heeft voor de gezondmaking van de fi nanciën heeft daardoor tevens onnoeme lijk veel bereikt voor het sociale leven. Wanneer in 1923 en volgende jaren de lijnen gevolgd waren door vrijzinnigen en socialisten uitgestippeld, dan zou een algeheele financieele inzinking niet zijn uitgebleven. Met het noodzakelijk gevolg, dat de gelden noodig voor sociale maat regelen van allerlei aard, zouden ontbre ken. Het gevaar voor inflatie was in die ja ren, naar de meening van tot oordeelen bevoegden, volstrekt niet denkbeeldig Welnu, wie zouden daardoor in de aller eerste plaats getroffen zijn? De arbeiders en in 't algemeen de maatschappelijk zwakken. Dank zij de financieele politiek door mannen als Colijn en de Geer gevolgd kon voor 1932 en 1933 uit de overschotten van vorige jaren, telkens f 18 millioen gulden worden geput. Stel nu, dat een minder voorzichtige politiek was gevoerd, zooals met name de sociaal-democraten dat wenschten. Dan zouden we nu hebben gestaan voor ont stellende, niet te overbruggen tekorten. En wie zouden daarvan in de eerste plaats de dupe zijn geworden? Degenen die thans het meest hulp en steun noodig hebben. Een goede financieele politiek is van niet te schatten geestelijk-zedelijk, maar ook sociaal belang! Het Engelsche spoorwegpersoneel en de loonsverlaging]. De besturen van de drie Engelsche spoorwegbonden zijn Dinsdag bijeen ge weest ter bespreking van den brief der spoorwegmaatschappijen, waarin werd medegedeeld, dat de maatschappijen be reid waren, de conclusies van den voor zitter van den nationalen loonraad te aan vaarden en gevraagd of ook de spoorarbei dersbonden daartoe bereid waren. Het ge volg van deze aanvaarding waren 'n netto loonsvermindering van ongeveer 800.000 pond sterling per jaar. De besturen hebben, naar de Engelsche bladen berichten, eenstemmig besloten de conclusies van den voorzitter onvoorwaar delijk af te wijzen. Intusschen verwacht men niet, dat de gedachtenwisseling tus- schen de maatschappijen en de vakbon den hiermede zal zijn geëindigd. Belangwekkende verklaring van Hoover. President Hoover heeft in het Witte Huis een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de terugkeer naar den gouden standaard het eenige redmiddel is uit de huidige ontwrichting van de wereldecono mie. De omstandigheid, dat verschillende staten den gouden standaard hebben ver laten, heeft een sterke verhooging van den invoer van goedkoops buitenlandsche producten tengevolge gehad. Deze dum ping brengt aan de Amerikaanache land bouw zóó groote schade toe, dat daarte gen maatregelen getroffen moeten worden. Amerika kan zich weliswaar bescher men door verhooging der invoerrechten, doch dit zou slechts beteekenen, dat ook de Vereenigde Staten zouden deelnemen aan het rampspoedige drijven naar ver hooging der douane-muren en contingen- teeringen. Slechts een onmiddellijke terugkeer naar den gouden standaard kan de wereld van dezen economischen zelfmoord red den. De Europeesche schuldenaar-staten, al dus Hoover, stellen thans pogingen in het werk om met Amerika onderhandelingen te openen, met het doel herziening van het oorlogsschuldenvraagstuk te verkrijgen. Amerika verlangt als tegenprestatie, dat juist deze staten door stabiliseering der valuta bijdragen tot stabiliseering van den economischen toestand. Als de Europeesche staten dezen eisch inwilligen, zouden de prijzen op de we reldmarkt spoedig stijgen. Zou Europa daarentegen afwijzend staan tegenover dezen eisch, dan zou een tarievenoorlog beginnen, welke de geheele wereld moet ruineeren. Te Keulen heeft de griep een zoo- danigen omvang aangenomen, dat, ten einde verdere uitbreiding zooveel moge lijk tegen te gaan, alle scholen voorloopig gesloten zullen worden. Werkgevers en werknemers in Noor wegen hebben een regeling getroffen waar door de vrede in de arbeiderswereld tot het najaar van 1935 verzekerd is. Het Russische s.s. „Sachalin", dat sedert 12 dagen wordt vermist, heeft een levensteeken gegeven. Alles is wel aan boord, doch tengevolge van een brand, waarbij de navigatie-instrumenten zijn vernield, kan het schip zijn positie niet nauwkeurig aangeven. Eenige schepen zijn uitgeloopen om de Sachalin te zoeken. DE TUINBOUWSTEUNWET. Met uitbetalingen begonnen. Men is dezer dagen aan verschillende veilingen aangevangen met de uitbetalin gen voor de Tuinbouwsteunwet. In hoofd zaak betroffen deze uitbetalingen de kas- komkommers in de omgeving van 't West- land en Rotterdam, terwijl in Noord-Hol- Commlssle van advies Tuinbouwsteunwet. De commissie van advies in zake de Tuinbouwsteunwet is als volgt samenge steld: lid-voorzitter en tevens regeerings- commissaris de heer F. V. Valstar to Naaldwijk, leden de heeren J. Barendse te Poeldijk, T. Borst te Veur, W. M. Drie sen te Venlo, J. Groen Az. te Zuid-Schar- woude, ir. J. G. Hazeloop te Alkmaar, P. de Jong te Roelof arendsveen, ir. A. W. v. d. Plassche te Goes, ir. J. M. Riemens te Naaldwijk, A. Schermer te Hoogkar- spel, H. J. Schmids te 's Gravenhage, P. Slot te Broek op Langendijk, J. S. van Tuinen te Berlikum en Tj. E. Woltering te Zuidhorn. Het weer In 1932. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut deelt in zijn algemeen overzicht over 1932 het volgende mede: Gemiddeld was de temperatuur van het geheele kalenderjaar 0.3 gr. boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart met 1.4 gr. beneden en Augustus met 2.7 gr. boven normaal. De winter (Dec. 1931Febr. 1932), de lente, de zomer en de herfst waren respectieve lijk 0.4 gr. te warm, 0.8 gr. te koud, 1.1 gr. en 0.3 te warm. Het meteorologisch jaar was 0.3 gr. te warm. De hoeveelheid neerslag was 8 pet. bo ven de normale van 691 mm. De groot ste afwijkingen kwamen voor in October en December, respectievelijk 144 pet. bo- Ingezonden Mededeeling. Gandhi gaai weer vasten. Gandhi heeft het voornemen te kennen gegeven weer te gaan vasten in antwoord op de weigering van den onderkoning met betrekking tot het sanctionneeren van de voorstellen inzake het toelaten van de on- aanraakbaren in de tempels. Te Bombay is een nieuw boycot van Indische katoenmakelaars tegen hun En gelsche collega's begonnen. De Indiërs weigerden zaken met de Engelschen te doen en verlieten gezamenlijk de beurs onder den uitroep: „Leve Gandhi!" Gaat het Kabinet-Boncour heen? In politieke kringen te Parijs houdt men zich reeds druk bezig met de vraag, wie de opvolger zal worden van Paul- Boncour, indien zijn kabinet bij de be- grootingsdebatten ten val wordt gebracht. Het meest voor de hand liggend acht men een ministerie uit talentvolle Se naatsleden, onder leiding van den oud president der republiek, Doumergue, die dan als redder in den nood zal verschij nen, evenals Ramond Poincaré in 1926 Caillaux zou in dat geval minister van financiën worden. Een tweede mogelijkheid is een links kartelministerie, met den tegenwoordigen minister van oorlog, Daladier, als eer ste minister eu tevens minister van bui tenlandsche zaken. Ingesneeuwde trein door wolven aangevallen. Reeds dagenlang valt in nagenoeg ge heel Roemenië sneeuw, tengevolge waar van op een 20-tal spoorlijnen de dienst moest worden gestaakt. In de Dobroedsja zijn vele dorpen vol komen van de buitenwereld afgesloten, zoodat de voedselvoorziening gevaar loopt. Vele goederentreinen en enkele perso nentreinen zijn in de sneeuw blijven ste ken, de passagiers waren aan koude en honger blootgesteld. Een der treinen werd door een troep wolven aangevallen en slechts met de grootste moeite hield men zich de hongerige roofdieren van het lijf. De koudegolf. Uit Keulen wordt gemeld: Er dient op gerekend te worden, dat vandaag de scheepvaart op den Rijn we gens het toenemende drijfijs geheel zal worden stilgelegd. In verschillende deelen van het Wur- temburgsche Oberland ligt de sneeuw me ters hoog. Automobielen kunnen er niet door komen. In heel Frankrijk blijft de koude aan houden. Het was zoo koud dat te Parijs de dooi ers van eieren, die in een buiten geplaats te provisiekast stonden, bevroren. In de Loire, de Saone en de Allier ligt veel drijfijs en vele kanalen zijn dichtge vroren, zoodat de scheepvaart sterk be lemmerd wordt. Tengevolge van den zwaren ijsgang op den Donau is het scheepvaartverkeer on mogelijk geworden. Wegens de buitengewone koude in Rus land zijn in zestien steden alle scholen gesloten. Het geheele verkeer heeft ernstig van de vorst te lijden. Op sommige spoor wegen moest het verkeer tengevolge van den «waren eneeuwval gestaakt worden. land voor sluitkool en vroege aardappelen is uitgekeerd. De vorige week is aan enkele Westland- sche veilingen dit gedeelte uitbetaald, en evenzoo aan de Delftsche veilingen, Ber- kel enz. Naar we voorts vernemen is het niet onwaarschijnlijk, dat in het eind van deze week of in den loop van de volgende week ook met de uitbetalingen voor de verdere producten zal worden aangevan gen. Zooals we reeds hebben gemeld, zijn onlangs door de ingestelde commissie de voorstellen aan den Minister gedaan no pens de bepaling yan de richtprijzen. Wijziging Winkelsluitingswet. Op de vragen van den heer van Hellen- berg Hubar betreffende de resultaten van een door den Minister van Economische Zaken en Arbeid ingesteld onderzoek naar de werking der winkelsluitingswet heeft Minister Verschuur geantwoord, dat het door hem toegezegde onderzoek is beëindigd. De overweging van de resultaten van het gehouden onderzoek heeft er toe ge leid, dat een wijziging van de Winkelslui tingswet 1930 is voorbereid, welke In hoofdzaak een verruiming beoogt van verkoopmogelijkheid in sommige bedrij ven (consumptiezaken) op Zondag. Hat desbetreffend ontwerp van wet zal, naar de Minister vertrouwt, binnenkort bij de Staten-Generaal kunnen worden inge diend. Het conflict te IJmuiden. Een berichtgever te IJmuiden meldt: In een door de zeelieden gehouden vergade ring werd besloten van het in het begin der staking ingenomen standpunt niet af te wijken, zoodat het conflict onverzwakt blijft doorgaan. Ook de reederijen houden aan de hunnerzijds gedane voorstellen vast, zoodat van het in de vaart brengen der schepen in den eersten tijd geen sprake is. Tengevolge van het niet tot elkander komen van beide partijen blijft aldus een groot aantal zeevisschers, havenarbeiders en kolenwerkers werkloos. De salarisverlagingen in Indië. Tijdens de audiëntie, Dinsdag te Bui tenzorg, door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië verleend aan de heeren Kerstens, Kusters en Wiranata Koesoe- ma, deelde Z.Exc. mede, niet te gelooven, aan de mogelijkheid om de korting op 15 pet. te brengen aangezien een opbrengst van de korting ad f 22.000.000 noodzake lijk is, zoodat medio 1933 eventueel de vermindering toch weer zou moeten wor den herhaald. Z.Exc. deelde daarentegen mede, dat de mogelijkheid of meer voor de groote gezinnen te doen is in onderzoek is. Gemeente-secretaris Groningen. B. en W. ven Groningen hebben ter vervulling ven door het overlijden vaa mr v. d._ Blij psngevallen betrekking van secretaris der gemeente Groningen, op de aanbeveling geplaatst: 1. mr G. G. Pekel haring, referendaris ter gemeente-secre tarie te Utrecht, en 2. mr M. J. Wolthers, referendaris ter gemeente-secratarie te Groningen, ven en 72 pet. beneden normaal. De sei zoenen hadden, in bovengenoemde volg orde, respectievelijk 36 pet. te weinig, 41 pet. te veel, 24 pet. te weinig en 63 pet. te veel neerslag. De vijf hoofdstations hadden gemiddeld 1553 uren zonneschijn tegen 1477 nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart en Mei, respectievelijk 61 j uren boven en 44 uren beneden normaal. De afwijkingen voor de seizoenen waren respectievelijk 35 uren boven, 18 beneden, 51 boven en 25 uren beneden normaal. Hei werktijdenbesluit in apotheken. Door c.a. 700 niet-georganiseerde as sistenten, werkzaam in particuliere apo theken in Nederland, is een adres gezon den aan den minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin, in verband met het besluit tot invoering van een werktij denbesluit voor apotheken op 1 Februari a.s. verzocht wordt het daarheen te wil len leiden, dat dit besluit tot invoering wordt ingetrokken of althans uitstel van inwerkingtreding te bevorderen, opdat aan belanghebbenden en betrokkenen voldoende gelegenheid wordt gegeven de bezwaren onder de oogen te zien, die uit dit besluit zullen voortvloeien en deze te bevoegder plaatse naar voren te brengen. De varkens-crisiswet. De heer G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: Is den Minister bekend, dat bij voort during varkens in beslag genomen wor den vanwege de Varkens-Centrale? Acht de minister het geoorloofd, dat ambtenaren met behulp van politie, bui ten weten van den burgemeester en zon der dat zij zich kunnen legitimeeren tot inbeslagneming overgaan, gelijk te Woer den geschiedde? Heeft de minister vernomen, dat na en waarschijnlijk ten gevolge van het merken varkens ziek geworden zijn? Is de minister bereid aan de tergingen, die uit de toepassing van de Varkens- Crisiswet vloeien, een einde te maken? Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Middelburg onder voorzitter schap van weth. Onderdijk. Allen aan wezig. De voorzitter wil in deze omstan digheden afwijken van de gewoonte om een Nieuwjaarsrede te houden. Wel wenscht Spr. de leden en den secretaris alles goeds toe en hoopt, dat het de ge meente goed ga en ze worde gespaard voor droeve feiten als in het vorige jaar door het overlijden van Mr de Veer. Dhr Heemskerk beantwoordt na mens den Raad deze woorden en hoopt, dat B. en W. de kracht en wijsheid ont vangen zullen voor het volbrengen van hun taak. Ingekomen stukken. Dankbetui ging van de familie de Veer voor betoon de deelneming. De vereen, van huiseigenaren zond een bezwaarschrift tegen de voorgestelde ver hooging van straatbelasting. Dit zal wor den behandeld bij de begrooting. Het adres der communistische part:j betrefftnda wsrklooseniorg. Da voort, Binnenland. Vergadering der Eerste Kamer. De Tuinbouwsteunwet in werking getre den. Wijziging wet Winkelsluitingswet. Gasvergiftiging te Amsterdam. Drie doo- den. Gemeenteraad van Middelburg. Buitenland. Een belangrijke verklaring van Hoover. De koude-golf. Het Engelsche spoorwegpersoneel en de loonsverlaging. stelt voor te berichten, dat voorzoover het adres verzoeken betreft, niet voor inwil liging vatbaar is. Aangenomen. Weer een adres-Hendrikse. Voor ken nisgeving aangenomen. De correspondentie tusschen B. en W. en Ged. Staten over de suppletoire be grooting B. A. Voor kennisgeving aange nomen. Ged. Staten onthouden hun goedkeu ring aan de 15e wijziging der begrooting 1932. Zij willen geen goedkeuring geven om voor de uitgave voor bijz. scholen te leenen. De Raad besluit dit bedrag te vin den uit den gewonen dienst. Dhr v. d. F e 11 z meent, dat er geen onvoorzien meer is. De voorzitter zegt, dat er nog wel onvoorzien is. Op een vraag van dhr Jeronimus zegt de voorzitter, dat deze kwestie in ord» komt bij de driejaarlijksche verrekening. Gemeentebegrooting 1933. Algemeens beschouwingen Dhr Van Andel wijst op de late be handeling, al zijn daarvoor redenen aan wezig. We weten intusschen nu meer van de uitgaven voor de crisissteunregeling. De gemeente moet hier bijpassen f 26000, terwijl ze voor eigen steunregeling f 57000 heeft uit te geven. Het Burg. Armbestuur vraagt f 140.000, het tekort van het Gast huis over 1931 bedraagt f 57.000. Deze drie vormen van bedeeling kosten de ge meente reeds f 280.000, terwijl de gemeen te uit het gemeentefonds f 250.000 ont vangt. Het onvoorzien van den dienst 1932 zou reeds lang uitgeput zijn, indien het extraatje van de provincie voor de werk- loozenzorg niet was gekomen. Spr. herinnert aan de in het vorige jaar genomen besluiten tot belastingver- hooging en pensioenkorting en voorziet, dat er over 1932 slechts een klein batig saldo zal zijn, i n d i e n het er al is. De begrooting 1933 sluit op papier, mits er een flinke belastingverhooging komt. Kunnen B. en W. verzekeren, dat de begrooting reëel sluit, indien de voorstellen tot belastingverhooging wor den aangenomen? Spr. vraagt dit, omdat B. en W. nog reppen van een mogelijke salarisverlaging, als de toestand het noo dig maakt. B. en W. zijn dus niet zeker van hun zaak, ze twijfelen. Spr. zal geen voorstel tot salarisver laging doen, omdat Spr. de verantwoor delijkheid bij B. en W. wil laten. Komen B. en W. straks met een voorstel tot sa larisverlaging, dan zal de Raad dit moé ten aannemen, tenzij de SD'.A.P. voor de tweede maal met een belastingverhooging zou willen komen. Aan vermindering van werkloosheids- uitkeering, van subsidie B. A. en van te kort Gasthuis valt niet te denken. Eer het tegendeel. Spr. heeft een rapport van den contro leerend geneesheer gevonden in den ge heimen trommel over de vraag, of niet bezuinigd kan worden op de kosten van verpleging van B.A.-patiënten in het Gasthuis. Spr. vraagt, of hij daarover spieken mag. De voorzitter antwoordt ontken nend. Dhr Van Andel verlaat dan Middelburg en heeft gehoord, dat bij opheffing van het Gasthuis te Vlis singen 30 van de 60 patiënten op advies van den control.eerend geneesheer naar huis zijn gezonden. Kan iets dergelijks ook niet hier plaats hebben? Dat zou het Gasthuis en het B. A. verlichten. Of is het Gasthuis hier van karakter veranderd en is het geworden een oudere en jongere oude mannen- en vrouwenhuis? Er zal bezuinigd moeten worden. Anders komen we er nóg niet. Spr. doelt op op heffing van het openbaar vervolgonder wijs. Spr. betwijfelt of het voorgestelde in zake de brugwachters voldoende zal zijn. Spr. herinnert er aan dat hij destijds maatregelen in dezen heeft bepleit, maar vond geen gehoor. De twee standen U.L.O.-scholen kun nen hier best worden gecombineerd. Dat geschiedt bij het bijz. onderwijs ook. Nogeens zegt Spr., dat krachtig® be zuiniging dringend noodig ia.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1