PUROL WEET WAT U EET 30 ets. per JOAN GARISBROKE Uit de Provincie Uit de Statenzaal. FEUILLETON vereeniging oen werkzaam aandeel had. De verslagen van secretaris en pen ningmeester gaven blijk van een gezond vereenigingsleven. Steeds heerschte tus- schen bestuur, leden en directeur een har monie, waarvan de vereeniging zelve de vruchten plukt. Het ledental steeg dit jaar tot 45. Tot voorzitter werd herkozen dhr G. Bustraan en tot bestuurslid gekozen dhr J. Luikenaar. Mede door levering van diverse bijdra gen der leden, afgewisseld door muziek en zang, werd het aangename aan het nuttige verbonden. Na het zingen van Psalm 89 1 werd deze zeer gezellige vergadering door den directeur der vereeniging, dhr H. Wolzak, met dankzegging gesloten. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring op Vrijdagnamiddag waren allen aanwezig. Mededeeling geschiedt van de verda ging der goedkeuring der begrooting 1933 tot 1 April door Ged. Staten. Aan een zich gevormd hebbende com missie tot ontspanning van werkloozen, wordt op haar verzoek toegestaan de zie kenbarak te doen opslaan en voor dit doel in gebruik te nemen. Op voorstel van B. en W. wordt na uit voerige toelichting van den voorzitter, die er op wijst, dat met 1 Jan. j.l. de ge meente niet volkomen aan haar financi- eele verplichtingen kon voldoen, en ook nu nog aan groote geldnood lijdt, 'besloten een kasgeldleening met de gemeente Ier- seke aan te gaan van f 4000 tegen een rente van 4 pet., af te lossen op 31 Dec. 1933. Bij de daarop volgende rondvraag klaagt de heer Louisse over de groote gladheid van den Opril Woensdag j.l. met den sneeuwval. De voorzitter ant woordt, dat is gebleken, dat de daarvoor bestemde hoeveelheid zand was opge bruikt, wat aan B. en W. niet bekend was. Er zal nu ten spoedigste voor nieuwen voorraad worden gezorgd. (Abusief eerst heden geplaatst. Red.) Ovezand. In het schuurtje bij de klom- penfabriek van C. Boonman, alhier, ont stond gistermiddag een begin van brand welke brand zich in den aanvang ernstig liet aanzien. Het mocht echter gelukken door het krachtdadig optreden van eenige buren met behulp van de brandkraan, den brand spoedig te blusschen, zoodat de schade beperkt bleef tot een gedeelte van het dak en een partijtje klompen. De oorzaak is onbekend. Wissenkerke. Maandagavond vergader de de Chr. Landarbeidersbond. De op komst der leden was goed. De voorzitter opende met een inleidend woord, waarna de heer Vingerling, Hoofdbestuurslid, een uiteenzetting gaf van de landelijke werk loosheidsverzorging en den invloed op de werkloosheid. Spr. behandelde verder den steun van rijkswege aan de werkloozen- Ingezonden Mededeeling. Laat dit nu eens goed tot U dooru.,..<Jon: „Weet wat U eet". Blue Band wordt bereid uit de allerbeste grondstoffen - 25 allerfijnste roomboter met 75% Blue Band - volgens een onge- x ëvenaard karnproces. De Blue Band-fabrieken staan steeds voor e iedereen ter bezichtiging open. Gij kunt daar met eigen oogen V aanschouwen hoe Blue Band wordt bereid en met welke buiten- g gewone zindelijkheid alles wordt behandeld. Zegt U dit niets? Stel altijd Uw ontbijt, Uw koffietafel en Uw maaltijden onder de be schermingvan het Blue Band-meisjelEenverstandigehuisvrouwheeft altijd Blue Band in huis! Zij weet immers - bij ondervinding - dat zij niets beters kan koopen. In die huishoudingen is Blue Band moeders rechterhand! Koop uitsluitend Blue Band - niets andersl BLUE BAND VERSCH GEKARNO MET 25 0/0 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE 1/2 pondspakje Te ongeveer kwart over drie werd da openbare vergadering heropend, waarna de voorzitter de vergadering en te vens de zitting in naam der Koningin sloot. Het was maar een korte zitting, die de Prov. Staten gisteren hielden. Allereerst viel een restje van de vorige vergade ring af te doen. Zoo was er over de al dan niet instandhouding van den boot- dienst VlissingenNeuzen nog geen be slissing genomen, omdat de stemmen staakten over een amendement van den heer Dominicus om dien dienst op Zon dag niet uit te oefenen. Voor de tweede maal werd dan gisteren over dit amende ment gestemd met het resultaat, dat het op het kantje af, met 20 tegen 19 stem men, werd aangenomen. Dit succes is te danken aan het feit, dat de heeren Over- hoff (s.d.) en Goossens (R.K.) afwezig waren en de heer Adriaanse (v.d.) te laat ter vergadering kwam, een vrijheid, die laatstgenoemd lid zich wel vaker per mitteert. Opmerkelijk was, dat niet één R.K. lid met de Prot. Chr. fracties mee stemde en dat de heer Van Dalsum dit wj deed. Wij verheugen er ons in, dat bij deze principieele stemming althans alle Prot. Chr. fracties eensgezind waren. Toen deze beslissing gevallen was, had niemand meer bezwaar tegen het voor stel van Gedep. Staten. Dit werd dan ook z.h.st. aangenomen. De dienst Vlissingen- Neuzen wordt dus nu voorloopig geheel voor rekening der provincie voortgezet. De financieele resultaten zullen nu moeten worden afgewacht. In de tweede plaats moest nog worden beslist over enkele subsidies. Ged. Staten hadden voorgesteld op alle subsidies 10 pet. te korten. Maar reeds in de vorige vergadering ontkwamen enkele subsidies aan dit lot, terwijl nu nog een viertal van de korting werden vrijgesteld. Tal van voorstellen, vooral betrekking hebbend op wegenverbetering, gingen zonder discussie onder den hamer door. Over de wijziging van het polderregle ment werden nog enkele besprekingen ge voerd. Wat niet te verwonderen is, want dit voorstel was zooals de heer Diele- man openlijk erkende uit den nood ge boren. Uit nood, die ontstaan is door de vele gevallen van fraude bij polders, die in Zeeland den laatsten tijd zijn voorge komen. Het is wel gebleken, dat om het nu maar zacht te zeggen verschillende polderbesturen in de controle over de ont vangers-griffiers schromelijk zijn te kort geschoten, waarvan de ingelanden nu het gelag kunnen betalen, en dat Gedep. Sta ten van hun bevoegdheid om op deze func tionarissen toezicht uit te oefenen, maar zeer spaarzamelijk gebruik hebben ge maakt. Ged. Staten willen nu over de geheels linie de zekerheidstelling op peil brengen, maar van het aanstellen van een ambte naar (geheel voor rekening der provincie of voor gezamenlijke rekening van provin cie en polders wilden ze niet weten. Wel werd toegezegd, dat spoedig hst geheele polder-reglement op de helling zal komen. Het moet noodig weer eens een goede beurt hebben. Het verzoek van den Chr. Ambtenaars- bond tot invoering van georganiseerd overleg bij de P.Z.E.M. heeft heel wat dis cussie opgeleverd. Gedep. Staten stonden er en bloc afwijzend tegenover. Een wel zeer zonderlinge houding, nu bij Rijk, provincie en gemeenten krachtens wet, of ambtenaren-reglement dit instituut steeds meer inburgert. Volgens Raad van Bestuur der P. Z. E. M. en Ged. Staten (de lezer weet, dat dit ongeveer dezelfde colleges zijn) zijn de verhoudingen bij de P. Z. E. M. zóó ideaal, dat er voor het G. O. geen plaat9 is. De heer de Baare wist te vertellen, dat het zóó mooi nu niet precies is. Maar aangenomen, dat het zoo is, dan kan er juist zoolang die idealistische toe stand voortduurt tegen het G. O. moeilijk bezwaar worden ingebracht. En komen de kwesties, dan kan het instituut voor G. O. nuttig werken. De heer Van der Wart constateerde dan door EMMA JANE W0RB0LSE. Vrij naar het Engelsch. 112.) o— „Ik dank u hartelijk, mijnheer Patter son; u is heel genadig geweest voor mijn arme, misleide broeder, heel vriendelijk voor zijn gezin, dat ongelukkig genoeg de vruchten moet plukken van wat hij ge zaaid beeft. Maar in het onderhavige ge val hoe denkt u te handelen?" „O, dat kan ik u op het oogenblik werkelijk niet zeggen, want ik weet het zelf nog niet. Ik kan niet weer net zoo doen als de vorige maal. In de eerste plaats ben ik het aan de gemeenschap verplicht zoo'n schandelijke overtreding niet ongestraft voorbij te laten gaan; als Frank Carisbroke er weer zonder kleer scheuren af kwam, dan zou het hem slechts aanmoedigen om op den ingesla gen weg voort te gaan! Anderen zullen niet dezelfde aanleiding hebben om ge nade voor recht te laten gelden en dan zou hij de volle straf voor zijn misdaad ondergaan. Maar dat is niet alles; Frank heeft zich bovendien nog als een dwaas gedragen en hij heeft er anderen in ge moeid, die naar alle waarschijnlijkheid niet hun mond zullen houden. Het is alles ook, dat Ged. Staten ean zwak '.landpunt huldigden. Hetzelfde kan wellicht gezegd worden van hen, die zeiden: „Men moet de P. Z. E. M. niet iets tegen haar zin opdringen". Dat is toch wel al te vriende lijk en voorkomendl Over het standpunt der S.G.P. zwij gen we nu maar. Het is toch al te absurd, om overheids- en particuliere bedrijven op één lijn te stellen en te zeggen, dat in al deze bedrijven hetzelfde gezag geldt. De tegenzin van deze heeren tegen de vakorganisatie is voldoende bekend. Ten slotte schaarde een sterke meer derheid zich achter Gedep. Staten. De overneming van het laagspannings net te Breskens van de fa. Van Melle door de P. Z. E. M. gaf ook aanleiding tot een uitgebreide bespreking. Er werd geklaagd over te weinige voorlichting door Ged. Staten. Enkelen waren verder van mee ning, dat de fa. Van Melle wel een groot voordeel bij deze transactie heeft te boe ken, maar dat de provincie er geen belang bij heeft. De voorstanders waren echter van oor deel, dat Breskens niet langer afhanke- lij moet zijn van een particulier bedrijf, maar dat ook hier de P. Z. E. M. den schepter moet zwaaien. Ten slotte bleken er slechts 6 van de 40 leden te zijn, die tegen de overname waren. Volgens den heer Van Dusseldorp zou Breskens en volgens den heer Paap zou de fa. Van Melle over dit besluit de vlag uitsteken. Wie van beide gelijk had, is ons niet bekend. of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met t Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Binnenschip lek gewor den. Maandagavond is op de reede van Terneuzen het binnenschip „Struggle for Life" tijdens den zwaren Oosterstorm lek geworden. Het schip was geladen met een lading superfosfaat en was op weg van Vlaardin- gen naar Veurne in België. De schipper Hartman en zijn familie hadden reeds bijtijds het schip met de sloep verlaten. Het schip is in zinkenden toestand, doch behouden te Terneuzen binnengebracht. WARM WATER, met nachtstroom of gas, voor keuken of bad. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel.' 129. (Adv.) Onderscheidingen. Bij K. B. is de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan W. Maartensen, grafdelver der paro chie van den H. Bonifacius te Kwaden- damme. Veesmokkelarij naar Bel gië. De „Tel." meldt uit Aardenburg: Er wordt den laatsten tijd vee in groo- ten getale over de grens naar België ge smokkeld. Hoe dat mogelijk is, is dezer dagen weer eens gebleken. Een bekend veehan delaar uit deze gemeente, die er kort ge leden nog in een herberg op snoefde, wel het record te hebben geslagen in dezen, door op een avond 90 koeien over te bren gen, werd de vorige week in België als verdacht van smokkelen in hechtenis ge nomen. Het betrof hier een vroegere smok- kelzaak, waarin men hem verdacht, be trokken te zijn geweest. Van betrapping op heeterdaad was dus geen sprake. Bij fouilleering na zijn aanhouding, vond men in zijn zak een volledig rooster van den dienst der grensbeambten voor even verward en ik kan het u werkelijk niet duidelijker uitleggen, want ik ben er zelf nog niet heelemaal achter, hoe de zaak in elkaar zit. Ik heb met een rechts geleerde gesproken, dien ik vertrouwen kan en morgen zullen we alles onder zoeken. Gelukkig is het op het oogenblik niet zoo druk in de zaak, anders zou ik heusch niet weten hoe er tijd voor te vinden". „Voor wélk bedrag heeft Frank u bena deeld?" „Duizend pond! De vorige maal was hec slechts twee honderd, juffrouw Caris broke. Toen uw broeT Londen verliet, deed hij dat met het voornemen er nooit terug te keeren. Hij had al zijn plannen vooruit klaar gemaakt en ging er zoowa; met de geheele som van door. Ada zei, dat hij voor zaken naar Parijs was ge gaan; maar ik wist wel beter! Ik be schuldigde haar van onoprechtheid en door eens goed op te spelen, kreeg ik de waarheid uit haar. Hij is al een heel eind op weg naar New York op het oogenblik". „Ze vertelde me zonder omwegen, dat Frank haar had opgedragen ieder, din naar hem mocht informeeren om der. tuin te leiden; maar ik denk, dat ze het niet noodig vond tegen mij te liegen". „Zal hij vervolgd worden?" „Dat kan ik nog niet met zekerheid, zeggen. Zooals ik u al zei, heb ik de zaak niet geheel en al in handen; als ik me stil boud, dan zijn er nog anderen, vaa de volgende drie dagen. Deze ontdekking, die veel opheldert, gaf den Belgischen autoriteiten aanleiding een paar grens beambten te schorsen. Middelburg. Gisteravond kwam de A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje", alhier onder leiding van den voorz. Mr P. Diele- man in jaarvergadering bijeen. De voor zitter herdacht in gevoelvolle bewoordin gen Mr A. A. de Veer. De vergadering hoorde deze woorden staande aan. Naar aanleiding van een schrijven van het Prov. Comité werden behalve de 12 zit tende leden der Tweede Kamer nog en kele namen genoemd voor de candidaten- lijst. De secretaris gaf in zijn jaarverslag een overzicht der werkzaamheden in 1932 ver richt. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo is van f 127.30. De aftredende bestuursleden, dhrn Cal- jouw, Hoek en den Hollander werden herkozen. In een vacature werd gekozen Mr L. van Andel. Dhr Olthof sprak naar aanleiding van een vraag van dhr Graafhuis over de ver korting van den wekelijkschen arbeids duur. Spr. is niet van meening, dat de machines de werkloosheid van heden hebben veroorzaakt; daar zijn bizondere oorzaken voor aanwijsbaar. Hij trekt in twijfel, dat de verkorting van den weke lijkschen arbeidsduur de werkloosheid zou verminderen als hetzelfde weekloon zou worden genoten. In het andere geval is de vraag: wie kan de hoogere kosten be talen. Spr. haalt verschillende uitspra ken aan in den laatsten tijd gedaan, die de kwestie als één der moeilijkste van onzen tijd zien, en nog niet rijp voor een beslissing. Verschillende sprekers voerden over dit onderwerp het woord. Voornamelijk kwam in de bespreking naar voren, dat bij de oplossing der groote wereldcrisis zeker de geestelijke factoren niet verwaarloosd kunnen worden, wat niet wegneemt, dat ook in het stoffelijke naar een oplossing moet worden gestreefd. Dat is ook eisch van het Antirevolutionair beginsel. Goes. In verband met de vorst is het werk aan het sportterrein thans stopge zet. Voor de betrokken werkloozen treedt thans de vorstverletregeling in werking. Gistermorgen is het ijs in de Vesten door de politie gekeurd. Er waren echter nog te veel zwakke plekken om het vrij te geven voor de schaatsenrijders. Vanmorgen zou opnieuw gekeurd wor den. De groote transportauto van de gebr. Boer, die een vrachtdienst ZeelandHol land onderhoudt, is onder Zevenbergen in een diepe vaart gereden. De inzittenden wisten zich door tijdig op den weg te springen, te redden, zoodat geen persoon lijke ongelukken zijn voorgekomen. Op de Markt was gisteren het z.g. magasin Roulant (het rollende magazijn) van de Singer Mij. te bezichtigen. Deze auto is bij uitstek geschikt gemaakt om op het marktterrein met speciale electrische naaimachines te kunnen demonstreeren, waarvoor de stroom geleverd wordt door een aparte in den wagen ingebouw- den motor. In een minimum van tijd kan deze wagen in een winkel worden veran derd. De voornaamste plaatsen in ons land zullen met deze rollende winkel wor den bezocht, en naar men ons mededeelde was Goes de tweede plaats in ons land en de eerste in Zeeland waar deze moderne, practische wagen te zien was. Een en ander trok natuurlijk zeer de aandacht. Gisteravond hield de Chr. Zangver- eeniging „D© Lofstem" alhier haar vierde jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter in de Goesche Melksalon. Na het zingen van „Een vaste Burcht" en opening met gebed, viel in 't openings woord van den voorzitter een dankbare toon jegens God te beluisteren, vanwege genoten zegen in het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Met genoegen werd herdacht het werk, dat door de vereeniging in dit jaar verricht werd. Zoowel het geven van de uitvoering en de medewerking aan het Concours vereischte veel studie, terwijl bij de gehouden Bondsvergadering ook de wie men niet verwachten kan, dat ze zoo veel consideratie zullen gebruiken. En duizend pond is een heele boel om zoo maar in den steek te laten, als men op groeiende kinderen hetft". „Dat is zoo, maar ik verwacht niet van u, dat u ze in den steek zult laten. Als het geld de eenige moeilijkheid is, dan kan ik u dat wel terug betalen in twee of drie termijnen. Misschien kan ik het u wel ineens binnen enkele dagen, wel te verstaan terug geven". „O, maar het geld is niet de eenige moeilijkheid; er zijn complicaties. Kijk eens hier, juffrouw Carisbroke, u lijkt me een zakelijke vrouw, ik zal u de situatie zoo duidelijk mogelijk uitleggen". En toen begon hij een tamelijk lang dradige uitlegging, die we niet behoeven te herhalen. Genoeg is bet om te zeggen, dat Joan na een uur praten nog niet veel wijzer was. Ze had er alleen uit begrepen, dat Frank een medeplichtige had en dat mijnheer Patterson niet alleen stond in zijn eischen. Ze maakte eenige aanteeke- ningen en besloot Arthur dien avond de geheele waarheid te vertellen. Toen be dankte ze mijnheer Patterson voor zijn welwillendheid en voorkomendheid ei stond op om heen te gaan. Maar daar wilde Richard niets van hooren. „Neen, neen", zei hij, „u mag niet weggaan, voor u iets te eten en een verkwikkend kopje thee heeft gehad. U ziet er uit als een geest, werkelijk. En ik ben er erg trotsch op, als ik u wat mag aanbieden, want we zijn aan elkaar ver want, weet u, en het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, zooals wij Pattersons altijd zeggen, ofschoon we maar winke liers zijn en afgescheidenen. Zet uw hoed af en ga eens lekker op die sofa liggen, terwijl ik het meisje ga zeggen, wat ik noodig heb. Er is op het oogenblik maar één thuis, de iwee anderen zijn met haar meesteres mee naar Hunstanton". En voor Joan iets kon tegenwerpen was ze alleen in de gezellige, koele zitkamer. De sofa zag er zeer verleidelijk uit na de vermoeienissen van den morgen en haar lange, vermoeiende reis van den vorigen dag. De kamer was eenvoudig, maar goed gemeubileerd. Opschik scheen niet in den smaak te vallen bij de Pattersons. Zonder lang aarzelen volgde Joan Richards raad op en strekte zich op de sofa uit. Reeds waande ze zich weer in de zonnige lanen van het park van Dunham Tower, toen het meisje, dat met het theegerei binnen kwam, haar weer wakker deed schrikken. Ze ging rechtop zitten en zich de oogen uitwrijvend, zei ze wat verlegen tot haar gastheer, die op hetzelfde oogenblik bin nenkwam. „Ik geloof, dat ik bijna in slaap was gevallen". „Ik geloof het ook", antwoordde hij op geruimd. „En het spijt me alleen maar, dat we u gestoord hebben. Zoo'n oogen blikje elapen doet je soms meer goed dan een hartige maaltijd en u ziet er meer dan moe uit. Nu zal ik u eens een wer kelijk goede kop thee schenken. Mijn vrouw heeft den naam, dat ze beter dan wie ook thee kan zetten, maar ofschoon ze niet thuis is, beloof ik u, dat u er geen schade bij zult lijden. Gelukkig was er nog een koud kuikentje en tong in huis en nu hoop ik maar, dat u er goed wat van zult gebruiken, want ik ben er vast van' overtuigd, dat ge uw twaalfuurtje heelemaal vergeten zijt". „Het is waar, ik voelde me veel te ver drietig om aan eten te kunnen denken en ik vrees, dat ik uw heerlijkheden ook niet veel eer zal kunnen aandoen, maar een goede kop thee is nooit te versmaden. U is heel vriendelijk, mijnheer Patterson". „0, geen complimenten. Ik ben veel te blij mijn nicht Joan zoo heet u toch? weer eens ontmoet te hebben. Wij heb ben dezelfde grootvader, weet u. Mijn va der placht vroeger nog wel vaak over nicht Louisa te spreken, en ik herinner mij, dat er met Kerstmis altijd een mand koude vleeschwaren naar de pastorie ging maar ik was toen nog heel klein, na tuurlijk. Op de een of andere manier heb ben de families elkaar later uit het oog verloren, en toen ik voor het eerst uw broer ontmoette, herinnerde ik me den naam maar flauwtjes. Van onzen kant echter zullen we gaarne de kennismaking hernieuwen". (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2