Tegen GRIEP FAVO RI ET WOENSDAG 25 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 99 BEWIJZEN GEVRAAGD. Buitenland. AkKER'S Abdijsiroop Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 2Xct S0PLA CIGARILLOS 2'^ ct. Provinciale Staten van Zeeland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Verkorting arbeidstijd. De verkorting van den arbeidstijd van verschillende kanten gepropageerd, mede in verband met de steeds doorgaande ra tionalisatie van den arbeid stuit op een groot bezwaar, n.l. de loonkwestie. Blijven de uurloonen gehandhaafd, dan beteekent verkorting van den arbeidstijd een belangrijke loonsverlaging; blijven de weekloonen onveranderd, dan worden de bedrijfsuitgaven niet onbelangrijk ver hoogd. Dat dit vraagstuk ver van eenvoudig is, blijkt uit een beschouwing van den Di recteur van het Duitsche Ministerie van Arbeid, dr Fritz Sitzier, waarop „Patri monium" de aandacht vestigt. Dr Sitzier noemt den eisch: behoud van het weekloon van 48 uur, ook na invoe ring van de 40-uren-week, volkomen be grijpelijk, maar practisch onuitvoerbaar. Immers op 't oogenblik bemoeit noch de nationale, noch de internationale arbeids wetgeving zich met de vaststelling van een bepaald loonniveau. De loonen wor den vastgesteld bij individueel of collec tief arbeidscontract. Nu kan men geen vaste, bepaalde loonsverhooging eischen op ten systeem van vrije en beweeglijke loonen. Wat zou een procentsgewijze ver hooging baten, als de grondslag der bere kening elk oogenblik kan gewijzigd wor den? Welke reden is er, om het loon, zoo als dit op een toevallig oogenblik betaald wordt, te verstijven? Geen verstandig man zal dit mogelijk, noch zelfs wen- schelijk, achten. Maar zelfs als men het deed, en in de Conventie zou bepalen, dat de weekloo nen bij 48 uur arbeid niet mogen vermin derd worden, als de 40-uren-week wordt ingevoerd, dan zou dit tot de grootste onrechtvaardigheden leiden. Immers de loonen voor gelijken arbeid zijn in de verschillende landen, vaak zelfs in de verschillende ondernemingen in eenzelfde land, verschillend: dit alles hangt samen met het gebruikelijk loon-niveau, den graad van rationalisatie en den arbeids duur. De ongelijkheid der loonen in de ver schillende landen van Europa, en nog meer in de buiten-Europeesche landen, is welbekend. Wanneer men nu overal de uurloonen met 20 pGt. zou verhoogen, zouden de landen met de hoogste loonen daardoor het zwaarst getroffen worden. Verdient een arbeider bijv, hier f 1. per uur, in Duitschland f0.70, in België f0.50, in Japan f0.20, dan worden deze uurloonen, verhoogd met 20 pCt.: bij ons f 1.20, in Duitschland f 0.84, in België f 0.60, in Japan f 0.24, m.a.w. bij ons wordt het uurloon verhoogd met 20 ets., in Duitschland met 14 ets., in België met 10 ets. en in Japan met 4 ets. Men ziet aanstonds het gevolg hiervan op de wereldmarkt, als men bedenkt, dat het uurloon-verschil tusschen ons en Duitschland was 30 ets. en nu wordt 36 ets. Het verschil met België was 50 ets. en wordt nu 60 ets.; dat met Japan was 80 ets. en wordt nu 96 ets. M.a.w. het gevolg hiervan zou zijn, dat de industrie, die de laagste loonen be taalt, een nog weer grooteren voorsprong krijgt tegenover de industrieën met hooge loonen. Gevolg: grooter aandrang, ja noodzaak, bij deze om nog straffer te rationaliseeren, wat leiden zou tot ont slag van arbeiders, dus tot uitbreiding van de werkloosheid. En het beoogde doel is juist, haar te doen afnemen! Dr Sitzier ziet er dan ook weinig heil in, in de op te stellen conventie iets over het loon te bepalen." Hieruit blijkt wel, dat het vraagstuk ver van eenvoudig is en dat een interna tionale regeling als waarover te Genève onderhandeld wordt geen andere beteeke- nis kan hebben dan een regeling op pa pier, een mooi gebaar. Naar aanleiding van wat wij schre ven onder het kopje „Lasteren en laten lasteren" geeft de „M. Ct." een artikel waarin zij met ingenomenheid constsu- teert dat tusschen ons omtrent de hoofd zaak, n.l. dat practijken als door haar ge-' signaleerd afkeuring verdienen, overeen stemming bestaat. Maar van wat voor ons in dit geval do hoofdzaak was, maakt zij zich met een Jantje van Leiden af. Zij had een krasse beschuldiging van ®en bijna met name genoemd persoon doorgegeven, met de toevoeging dat haar ue waarheid van de beschuldiging geble ken was. Wij hebben toen bewijzen gevraagd, aar mpiaats van die bewijzen te geven, schrijft zij nu; »Pe blijkbare geestverwant van ons j0n<* ons> betgeen wij uit zijn brief vnil 6n' a^s InSezoriden Stuk met zijn ,n,aam onderteekend. Zijn ruiter Ikheid is dus a priori buiten kijf. Wij wilden de quaestie echter meer al gemeen houden, weshalve we haar in een hoofdartikel behandelden, doch niet dan nadat wij onafhankelijk van-des in zenders brief bij twee achtbare en be kende ingezetenen van Goes inlichtingen hadden ingewonnen. Toen deze het geschrevene bevestig den, achtten wij ons gerechtigd te schrij ven wat, en zooals, wij deden." Dat is alles goed en wel. Maar als de „M. Grt." zich gerechtigd acht te schrij ven wat zij deed, dan meenen wij gerech tigd te zijn-tot de vraag de beschuldiging te b e w ij z e n. Laat de „M. Ct." die zich zoo goed op de hoogte heeft gesteld, nu eens precies zeggen waar en wanneer de door haar bedoelde persoon, „de geloovigen heeft verzocht, zielkundig gedwongen", uitslui tend bij „gelijkgeloovigen" te koopen. Dat is voor haar een kleine moeite. Laat zij nu komen, niet met algemeene beschouwingen, maar met b ew ij z e n. Wij wachten af. De koudegolf. In Roemenië sneeuwt het thans onaf gebroken sedert twee dagen. Het spoor wegverkeer is geheel ontredderd. De strenge vorst is oorzaak, dat de Elbe toegevroren is en thans te voet kan worden gepasseerd, hetgeen slechts zeer zelden het geval is. De laatste drie dagen heeft het in ge heel Zuid-Slavië hevig gesneeuwd. In en om Belgrado ligt de sneeuw 50 c.M. hoog. In de buurt van La Rochelle (Fr.) zijn tengevolge van den strengen vorst drie personen doodgevroren. In geheel Frankrijk heerscht strenge vorst, die in verscheidene streken met hevigen sneeuwval vergezeld gaat. Na den hevigen sneeuwval van de vorige week, is het in Zuid-Beieren thans nog zeer koud. In de hooge bergstreken is het evenwel intusschen wat minder koud geworden. In de omgeving van Tokio is de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. De sneeuw ligt thans zeven duim dik. De griep. Volgens officiëele opgave neemt de in fluenza- en longontsteking-epidemie te Birmingham af. In de afgeloopen week kwamen slechts 37 doodelijke gevallen van influenza voor tegen 83 in de vooraf gaande week. Door longontsteking werden aangetast 98 personen tegen 252 een week tevoren. In het mijndistrict van Leicestershire woedt de influenza-epidemie nog hevig. Dertig procent van de mijnwerkers is er door aangetast. In verscheidene andere plaatsen o.a. te Swansea en te Norfolk zijn de scholen gesloten. Amerika en zijn debiteuren. De nieuwe president Roosevelt heeft den minister van Buitenlandsche Zaken, Stimson, gemachtigd regelingen te treffen voor afzonderlijke conferenties met de debiteuren-naties, die tot dusver haar be talingsverplichtingen jegens de Vereenig- de Staten hebben vervuld en nu verzoeken haar gelegenheid te geven om de kwestie van schuldenherziening te be spreken. Men verwacht thans, dat bin nenkort ook Cechoslovakije, Finland, Let land en Lithauen, die evenals Engeland en Italië den 15 December-termijn hebben be taald, zullen worden uitgenoodigd tot on derhandelingen over het schuldenpro bleem. Een dergelijke uitnoodiging is, zoo als men weet, reeds gericht tot Groot- Brittannië en Italië. Werklooze kippenhouders. In het afgeloopen jaar heeft Australië meer eieren geëxporteerd dan ooit tevo ren, n.l. 3,653,550 dozijn in 1932 tegen 2,434,020 dozijn in 1931. De toeneming van de productie is hoofdzakelijk het ge volg van het feit, dat personen, die hun betrekking hebben verloren, kippen zijn gaan houden. Verscheidene personen hebben hun laatsten cent uitgegeven aan het koopen van een stuk land en kippen. Door zeer veel zorg en hard werk zijn zi, erin geslaagd zich op deze wijze een bestaan te verzekeren. Werkloozen mogen niet huwen. Volgens een besluit van het arbeidsge rechtshof te Duisburg mogen werkloozen, die geen onmiddellijk vooruitzicht op werk hebben, niet in het huwelijk treden. Dit besluit werd genomen toen een werk looze, die 10 mark steun kreeg, trouwde en aan het ondersteuningsbureau den toe slag van 5 mark voor gehuwden vroeg, hetgeen geweigerd werd. Men was van oordeel, dat de werklooze getoond had zeer weinig verantwoorde lijkheidsgevoel te bezitten ten opzichte van den staat es zijn familie, Uit het bommenland. Naar uit Barcelona wordt gemeld, heeft de politie in een ijzersmelterij, te Igualada, waar, zooals bekend, ruim 5000 bommen gegoten werden, zeer belangrijke docu menten gevonden, waardoor het mogelijk is vast te stellen, welke relaties de eige naar der bommenfabriek, een zekere Guillen, met de anarchistische groepen onderhield. Sinds 1917 stond Guillen, hij de poliie als militant anarchist bekend. De politie heeft verder vastgesteld, dal de bommenfabriek zonder groote voor zorgsmaatregelen werkte. De bommen, hoewel niet geladen, lagen gewoon op gestapeld. De arbeiders in de fabriek wisten niet beter of de ijzeren voorwerpen, welke zij goten, moesten dienen als autoremmen. De politie kan thans bewijzen, dat den 13den Augustus van het vorig jaar uif Igualada een auto met duizend bommen naar Vilanova en Geltru is vertrokken, waar de bommen werden ingescheept met bestemming naar Noord-Span je. De Staatscourant publiceert een de creet, volgens hetwelk dragen van wa pens buitenshuis zonder verlof, gestraft wordt met een maximum-gevangenisstraf van twee jaar. Het bewaren van wapens zonder verlof wordt gestraft met 2 a 4 jaar gevange nisstraf en een geldboete van duizend tot tienduizend peseta's. Ingezonden Mededeeling. Duizenden hebben reeds vroeger de ver» tassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoeststillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is de bekende, van ouds geprezen Kef beproefde middel in griep-tijd. Overal verkrijgbaar. In flacons vanaf f 1.-. Herleving in Frankrijk. Volgens zijn verslag in Paris Soir heeft de bekende journalist Sauerwein in ver scheidene Fransche bedrijven steekproe ven genomen, die hem een optimistische gevolgtrekking in de pen gaven. Hij wees o.a. op de binnenvaart met haar onge veer 15.000 vaartuigen en 150.000 schip pers enz., wier ontvangsten den laatsten tijd verdubbeld zijn, op de vermeerde ring van chemische fabrieken en raffi naderijen en het in de laatste drie maan den weder in dienst nemen van duizen den arbeiders door een autofabriek in de buurt van Parijs. Een dergelijke herleving meent hij, op grond van vele door hem ontvangen berichten, ook voor Duitsch land te kunnen constateeren. Korte berichten. De Zwitsersche Bondsregeering heeft er alle ambtenaren aan herinnerd, dat op 1 Maart a.s. alle ambtenaren, die lid zijn van de communistische partij of van met deze partij verbonden vereenigingen zullen worden ontslagen. Het desbetreffen de besluit was reeds eerder door het parle ment goedgekeurd. Op voorstel van Gandhi zal te Poona een weekblad worden uitgegeven, dat uit sluitend gewijd is aan de opheffing der onaanraakbaarheid en waarin Gandhi zelf de politieke richting zal leiden. Naar uit Huil wordt gemeld, is de Engelsche treiler Cape Delgado, die sedert 15 dezer werd vermist, in een storm ver gaan. De 15 man opvarenden zijn omge komen. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR ZWITSERLAND. Het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, heeft de Koningin het voornemen, op medisch advies, eenige weken rust te gaan nemen in Zwitser land. De Prinses zal Hare Majesteit vergezel len. Hare Majesteit en de Prinses zullen Zaterdag 28 dezer vertrekken. Uitvoer van sci -uen en schapenvleesch. In verbatiu sust het groote overschot aan schapen hier te lande en het, ten ge volge van de vele invoerbelenumeringen zeer beperkte, afzetgebied in het buiten land wo-den nu en dan pogingen aange wend om nieuw afzetgebied vo-" schapen en (of) schapenvleesch te vinden in lon-> den, waarheen tot dusverre geen of slechts zeer weinig uitvoer plaats had. Veelal hebben die pogingen niet het gewenschte succes, doordat herhaling er van afstuit op de aanvankelijk geleden verliezen. Op grond hiervan wordt hun, die bereid zijn, dusdanige pogingen te ondernemen en systematisch voort te zetten, in over weging gegeven, zich schriftelijk te wen den tot het Vleesch-Export-Bureau, Lamge Burchtstraat 39, te Nijmegen, welk bu reau, in elk geval afzonderlijk, zal over wegen, of en, zoo ja, binnen welke gren zen in bedoelde verliezen kan worden te gemoet gekomen. Staking te IJmuiden duurt voort. Gistermiddag is te IJmuiden een door de IJmuider Federatie belegde vergade ring gehouden van stakende zeelieden. Dit was de eerste maal, dat, nadat allj treilers binnen waren, de bij het conflict betrokken zeelieden voltallig bijeenkwa men. Aan het einde der vergadering, die door ongeveer 700 zeevisschers was bezocht, werd met algemeene stemmen besloten de op 2 Januari ingezette staking met klacht voort te zetten. De steunregeling voor de vlasteelt. De gemeentebesturen van Barradeel, Het Bildt, Ferwerderadeel, Franekeradeel, Kollumerland en Nieuwkruisland, Leeu- warderadeel, Menaldumadeel, Oostdonge- radeel, Westdongeradeel en Wonseradeel dringen in een adres aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid aan op een verhoogden steun voor de teelt en de bewerking van vlas in 1933. Mr A. R. Zimmerman Kamerlid? De oud-burgemeester van Rotterdam, de heer A. R. Zimmerman, heeft, naar „Het Volk" meldt, een candidatuur voor de Tweede Kamer van den Vrijheidsbond aanvaard. Hij wordt lijstaanvoerder op de Rotterdamsche lijst, zoodat zijn ver- I kiezing verzekerd is. Het schijnt tevens 1 reeds vast te staan, dat hem het leider schap der liberale Kamerfractie zal wor den opgedragen, alhoewel er bij een aan tal der tegenwoordige Vrijheidsbondsche Kamerleden tegen dit leiderschap reeds bezwaren geopperd zijn. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Over het na de onderhandelingen tus schen spoorwegdirectie en Personeelraad tenslotte door de Directie geformuleerde voorstel, bedoeld om te treden in de oor spronkelijk aangekondigde nieuwe loons verlaging van 5 pet., stelde de Nederland- sche Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel haar standpunt in een gisteren gehouden buitengewoon congres vast. Zoo goed als alle af deelingen waren vertegenwoordigd. Na breedvoerige besprekingen, waarbij door een aantal afgevaardigden sterk de nadruk werd gelegd op de omstandigheid, dat de loonen van het personeel thans in voldoende mate zijn verlaagd en de ar beidsvoorwaarden reeds ernstig zijn bena deeld, met welke opvatting alle afgevaar digden zich aecoord verklaarden, werd tenslotte, gezien de bestaande omstandig heden, het advies van het hoofdbestuur tot aanvaarding der voorliggende voor stellen met groote meerderheid van stem men goedgekeurd. Vóór het advies van het hoofdbestuui werden uitgebracht 1095 stemmen, ertegen 327 stemmen, terwijl 18 stemmen blanco werden uitgebracht. Contingenteering van texiielgoederen. Dezer dagen zullen de Kon. besluiten worden gepubliceerd met betrekking tot de vernieuwing van verschillende contin- genteeringen, welke per 31 Januari afloo- pen. Met ingang van 1 Febr. zullen voor de textielgoederen de volgende regelingen gelden: De invoer van tricotgoederen zal zijn be perkt tot 75 pet. van de gemiddelde waar de van den invoer gedurende 1929, 1930 en 1931 (vorige contingenteering 70 pet. met 1929 en 1930 als basisjaren.) De invoer van wollen en halfwollen stof fen zal zijn beperkt tut 65 pet. van de ge middelde waarde van den invoer in 1929, 1930 en 1931 (ongewijzigd). De invoer van bovenkleeding voor man nen en jongens zal zijn beperkt tot 62 H pet. van de gemiddelde waarde van den invoer in 1929, 1930 en 1931 (ongewij zigd). Voor bovenkleeding voor vrouwen, meis jes en kleine kinderen is de invoer be perkt tot 70 pet. van de gemiddelde waar de van den invoer in 1929, 1930 en 1931 (vorige contingenteering 75 pet. met 1930 en 1931 als basisjaren.)) Voor bovenkleeding met rubber 75 pet. van de gemiddelde waarde van den invoer van 1930 en 1931 (vorige contingenteering 100 pet. met 1929, 1930 en 1931 als basis jaren). De termijn van deze contingentee- ringen is van 1 Febr, 1933 tot 1 Febr, 1934, Binnenland. I De wijziging van de Tarwewet. Koningin en Prinses naar Zwitserland. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Buitenland. Amerika en zijn debiteuren. Eenige opleving in Frankrijk? Berichten omtrent strenge koude. Minister Verschuur. De minister van Economische Zaken en Arbeid, mr Verschuur, wordt in den loop van deze week van zijn vakantieverblijf in Italië te 's Gravenhage terug verwacht. Stichting van veertig boerderijen? De Ned. Heidemaatschappij heeft in samenwerking met da stichting „Poelont ginning" onder de gemeente St. Anthonis een uitgebreid complex woesten peeigroud door bemesting en beploeging gecultiveerd. Binnenkort zal, naar de Tel. verneemt, door bovengenoemde stichting de bouw van een aantal boerderijen op deze ontgon nen gronden worden aanbesteed. Elke boerderij zal gemiddeld een oppervlakte van 10 H.A. omvatten en voorloopig aan verschillende jonge landbouwers uit deze streek voor den tijd van drie jaar worden verhuurd. Het ligt in de bedoeling der stichting om na verloop van dien termijn, mits de tijden voor het landbouwbedrijf dan gunstiger zijn dan thans, de boerde rijen aan de pachters te verkoopen. In totaal heeft de stichting de beschik king over een terrein van 400 H.A., dat destijds van de gemeenten Beugen en St. Anthonis is aangekocht, waarop een 40-tal boerderijen kan worden gesticht. In ver band evenwel met den minder gunstigen toestand van het landbouwbedrijf zal slechts langzaam tot verdere ontginning kunnen worden overgegaan. Omvang werkloosheid. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van deze maand op te geven, hoeveel personen geheel en ge deeltelijk werkloos op 31 December 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke or ganen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij de werk verschaffingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1053 gemeen ten met 7.841.842 inwoners. In die gemeen ten stonden op 31 December j.l. ingeschre ven: 365.671 personen geheel werkloos en 21.839 personen gedeeltelijk werkloos. Van 24 gemeenten met 78.546 inwoners waren nog geen gegevens binnengelcomx. Op 26 November 1932 stonden bij 1060 gemeenten met 7.851.287 inwoners inge schreven 316.025 personen geheel werk loos en 19.757 personen gedeeltelijk werk loos. Arbeidstijdregeling zuivelindustrie. Voor het zuivelbedrijf zijn de arbeids tijden geregeld door een overgangsbesluit 1920; het aantal arbeidsuren, dat jaarlijks in de zuivelfabrieken mag worden ge werkt, bedraagt 2613. De besturen der moderne, christ. en r.-k. landarbeiders bonden hebben nu in een adres aan den minister van oeconomische zaken en ar beid geschreven, dat naar hun oordeel de redenen, welke indertijd tot die faciliteit hebben geleid, zijn vervallen. De tegen woordige techniek en de werkwijze in de zuivelfabrieken maken thans naar hun meening een gemiddelde 48-urige werk week zonder bezwaar mogelijk, en huns inziens maakt ook de steeds toenemende werkloosheid onder de zuivelfabrieksar beiders een inkrimping van den arbeids tijd wenschelijk. Middagvergadering. Afkoop tol. Nadat de afdeelingen te kwart over twee bijeen waren gekomen ter behande ling van het foorstel tot wijziging van het besluit tot afkoop van den tol op den weg St. KruisSt. Laureijns, heropende de voorzitter te kwart voor drie de openbare vergadering. Uit het voorgelezen algemeen verslag bleek, dat in de afdeelingen geen bezwaar was gemaakt tegen bet voorstel, dat dan ook z.h.st. werd aangenomen. Hierna ging de vergadering op voor stel van den voorzitter over in eene met gesloten deuren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1