GILO Tégen ruwe huid een. c£RSTE BLHD. Buitenland dit Blad SST VAN MELLE'S KOEK, OVE.3AL VERKRIJGBAAR! Brood- en trij. DINSDAG 24 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 98 Dit nummer bestaa uit 2 bladen Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 90 cl*. i straf f 15 sr Redactie Chlneezen. sche Spijs- lelverstrek- getroffen »ok de hier Chineezen n er reeds s gebruik ebben aan iet bestuur i 1 i I i i 'oorz. 3ecr.-Penn. 77, den eersten voor dek- iwerkerk te ichtigen. P te steden d: ijgen bi) het VAN DEN delburg. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goe». Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisaingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiên 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiên Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een goed begin. Het de vorige week te Utrecht gehou den Centralen Convent van de Antirevolu tionaire partij vormt een uitnemend begin van de komende verkiezingsactie. De vergadering was druk bezocht. Uit alle oorden van het land waren de afge vaardigden opgekomen. De i< riezen en de Groningers waren er, maar ook Limburg was op het appèl. De Kieskring Helder was goed vertegenwoordigd, maar ook Zeeland bleef niet achter. Er heerschte een uitstekende stemming en bij de behandeling van de verschillen de voorstellen viel een groote eenstem migheid op te merken. De vergadering toonde zicht den ernst van den toestand zeer goed bewust te zijn. Vandaar, dat er wel nr aangedrongen werd de belangen van de verschillende volksgroepen zooveel mogelijk te bevorde ren, maar dat geen enkele poging werd gedaan om in het verkiezingsmanifest met mooie voorspiegelingen en schitterende beloften te pronken, teneinde op die ma nier de kiezers te iouken. De Antirevolutionaire partij zal ook in de toekomst gaarne alle pogingen steu nen, die gedaan worden om de volks kracht te sterken en de crisisgevolgen te verminderen. Zij verliest daarbij echter niet uit het oog, dat de crisis, die een in ternationaal karakter draagt, nooit natio naal tot oplossing kan worden gebracht en dat voorts alleen in terugkeer tot de Wet en de Getuigenis voor het Nederlandsche volk leven en vrede kan worden gevon den. Ook de voorloopige regeling van de candidaatstelling gaf tot geen moeilijkhe den aanleiding. Overeenkomstig het be paalde in de statuten, was het Centraal Comité gekomen met een voorstel om met een elftal afzonderlijke lijsten uit te ko men, maar waar in de diverse Kieskrin gen het verlangen bleek te bestaan in deze tijden van verwarring en verbrokkeling de eenheid van de partij te manifesteeren, werd het voorstel in dien zin gewijzigd. En dit voorstel werd in het Centralen Con vent algemeen goedgekeurd. Zoo was het van begin tot 't einde een goede vergadering en is er alle reden om te spreken van een goed begin! De ontwapeningsconferentie. Het bureau der ontwapeningsconferen tie heeft gisteren onder voorzitterschap van Henderson zijn werkzaamheden her vat. Tijdens de zitting vond een uitvoerig debat plaats over de kwestie der immu niteit van personen, die aan de controle commissie inzake ontwapening mededee lingen zouden verstrekken over vermeen de of feitelijke overtredingen hunner re geeringen van de bepalingen der ontwa peningsconferentie. Henderson hoopt, dat de werkzaamhe den der conferentie met Paschen kunnen worden afgesloten en dat na de Paasch- vacantie de ontwerp-conventie kan wor den opgesteld en aangenomen waarmee de eerste phase der conferentie beëindigd zou zijn. In de kringen der ontwapeningsconfe rentie beschouwt men echter dit optimis me voorbarig. Amerika en het schulden-probleem. Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft gisteren, naar Reuter meldt, officieel meegedeeld, dat de Ameri- kaansche minister van buitenlandsche za ken Stimson er den Britschen ambassa deur te Washington van in kennis stelde, dat Roosevelt gaarne in het begin van Maart de vertegenwoordigers van Groot- Brittannië zou ontvangen om met hen het schuldenprobleem te bespreken. Roosevelt wenscht, dat tegelijk met deze discussie een bespreking zal geschieden over de in ternationale economische problemen en dal er dientengevolge ook Britsche ver tegenwoordigers zouden worden afge vaardigd om te beraadslagen over maat regelen tot verbetering van den interna tionalen economischen toestand. Uit Washington wordt volgens Reuter gemeld, dat de Italiaansche ambassadeur een bezoek bracht aan het departement van buitenlandsche zaken, om bij Stim son te informeeren naar de mogelijkheid van een bespreking over de Italiaansche schuld na 4 Maart. Een schulden-erfenis. «r0/egeerin* Rwsevelt zal bij het aan aarden van het bewind op 14 Maart a.s. «n openbare schuld van de regeering- SF overnemen van 21.000.000.000 Dit is evenwel niet het grootste bedrag, dat bij de regeeringswisseling werd over gedragen, daar in 1921 door wijlen pre sident Harding van de regeering onder Wilson 'n schuldenlast van 24.000.000.000 dollar werd overgenomen. Grondwetswijziging in de Vereen. Staten. In de Vereenigde Staten is thans een ingrijpende constitutioneele wijziging in gevoerd, welke van groote beteekenis is voor het politieke leven De staat Missouri heeft als 36ste van de 48 staten het „20ste amendement op de grondwet" aangenomen, waardoor de vereischte meerderheid verzekerd is. Bij dit amendement wordt voorgesteld dat het congres ieder jaar op 3 Januari bij eenkomt en dat een nieuwgekozen presi dent niet, zooals tot nu toe in Maart, doch reeds op 20 Januari zijn functie aan vaardt. Voorts wordt bepaald, dat, indien een nieuwgekozen president voor de aanvaar ding van zijn functie overlijdt, de even eens nieuwgekozen vice-president de be voegdheden van den president overneemt, tot het congres een nieuwen president zal hebben gekozen. Daar de grondwet pas op 15 October 1933 van kracht wordt, blijft het in het geval-Roosevelt zooals het was. De quota voor de individueele boeren zullen evenwel van 5 tot 10 pet. hooger moeten zijn dan voor de collectieve bo- drijven. De plaatselijke autoriteiten mo gen den collectieven en individueelen be- i drijven evenwel geen verdere verplichtin- 1 gen opleggen, welke de wettig vastgestelde norm overschrijden. De verkregen overschotten aan graan blijven in het bezit der collectieve bedrij- I ven of van den individueelen boer en i kunnen door hem op de vrije markt van de hand worden gedaan. Door de nieuwe maatregelen kunnen de boeren meer ver bouwen en meer naar eigen inzicht ver- koopen. Egypte en Engeland. Onder den dienst in de Hoesseinmos kee te Cairo riepen de geloovigen op ver zoek van den oud-premier Nahas Pasja in j koor: „God bevrijde ons van de imperia listische Britten". Bij het einde der gebeden stond Nahas Pasja, die voorzitter is van de Wafd-par- tij, op, en riep met luide stem: „Gij, die ge looft in God, herhaalt met mij op dezen laatsten dag van Ramadan de verzuch ting, dat God ons van de Engelschen moge bevrijden". uitloopen, om te trachten de schepen te bevrijden. De scheepvaart in de haven van Hamburg ondervindt ernstige stagna tie door het ijs. Zes ijsbrekers zijn den ge- geheelen dag bezig geweest het nieuwe ijs te breken en deze in beweging te houden. Ook het scheepvaartverkeer op de be- neden-Elbe wordt door drijfijs belemmerd. De Boven-Elbe is bij Geesthacht bevroren. Men kan daar over het ijs van den eenen oever naar den anderen oversteken. In E n g e 1 a n d is het op het oogenblik buitengewoon koud, in den afgeloopen nacht vroor het in Londen 17 gr. In vele deelen van het land is het mistig. Het Noordelijk deel van de Adriati- s c h e Zee wordt bezocht door een or- kaanachtigen Noord-Oostenwind. Te Triest is de temperatuur in den nacht op Maandag tot 5 gr. beneden het vriespunt gedaald. De wind heeft een gemiddelde uursnelheid van 85 K.M. Uitbreiding van Arnhem. De gemeenteraad van Arnhem heeft be sloten den polder Malburgen, gelegen aan de overzijde van den Rijn, in te dijken en Ingezonden Mededeeling. Op kosten van den Senaat. Reuter meldt uit Washington: Uit een rapport van den secretaris van den se naat blijkt, waarom de Amerikaansche senatoren, ook bij het bereiken van een hoogen leeftijd, 'hun zetel aanhouden en zich niet uit het politieke leven terugtrek ken In dit rapport wordt namelijk uiteen gezet, hoe de 2.800.000 dollar, die in het afgeloopen jaar door den senaat uitge geven zijn, besteed werden. De voorrechten van een senator zijn groot. Behalve een salaris van 10.000 dol lar, heeft een senator een staf van secre tarissen en klerken tot zijn beschikking. Hij heeft vrij- reizen, vrij scheren, haar knippen en gezichtsmassage. Hij kan maaltijden gebruiken tegen een veel lageren prijs, dan in een restaurant, heeft vrij gebruik van alle soort mine raal-water, een particuliere parkeerplaats voor zijn auto's. Uit de apotheek van den senaat kan een senator kosteloos alle soorten geneesmid delen krijgen en als hij sterft als senator wordt hij op rijkskosten op luisterrijke wijze begraven. De senaat betaalt en onderhoudt ook den auto van den vice-president, hetgeen in het afgeloopen jaar -bijna 3000 dollar heeft gekost. Zesduizend leerlingen per school te Moskou. De rijksinspectie van de RSFSR heeft een onderzoek ingesteld naar de scholen te Moskou en in de provincies Moskou en Oedmoert. In vele der onderzochte scholen bleek 40 pet. van de leerlingen zelfs aan de mi- nimaalste eischen niet te beantwoordeu. Te Moskou heeft de rijkscontrole vastge steld, dat de onderwijzers gedwongen zijn leerlingen uit de hoogere klassen naar de lagere over te brengen, om op deze wijze de achterlijkheid der klassen wat minder te doen opvallen. In vele scholen beginnen de lessen reeds om zeven ,uur des morgens, zoodat de kinderen om vijf uur moeten opstaan, zij slapen slechts vijf a zes uur per etmaal. Het aantal leerlingen per school is te groot. Er zijn scholen met 6000 leerlingen. De discipline op de scholen laat veel te wenschen over. Sommige leerlingen mis dragen zich op ergerlijke wijze, aldus di „Izwestia". De nieuwe landbouwpolitiek der sovjets. Uit den tekst van de thans gepubliceer de verordening der regeering en van de centrale commissie der communistisch' partij met betrekking tot de opheffing van het z.g. „contract systeem" bij de tarwe- verbouwing blijkt, dat de sovjetregeering daarmede een nieuwe principieele wijzi ging heeft gebracht in haar politiek te genover de boeren. Het tot nu toe gevolgde systeem der tarwelevering wordt definitief afgeschaft. In haar plaats komt, zooals reeds gemeld, een soort inkomstenbelasting in tarwe. Voor de collectieve en afzonderlijke be drijven varieert het quotum van 3,3 cen tenaar tot een halven centenaar per H.A., afhankelijk van het gebied en de vrucht baarheid van den bodem. Voor de afzon derlijke bedrijven zal een vaste norm wor den bepaald per bedrijf en wel op grond van den uitzaai en de feitelijke te be- saaien vlakte. Korte berichten. In 1932 zijn 32 vliegtuigen van de Engelsche luchtvloot naar beneden gestort, waarbij 48 officieren en manschappen ge dood werden. Een trein uit Eigenbrakel is Maan dag te Brussel tegen het stootblok van het achtste perron opgereden. Het stoot blok werd ingedrukt. Acht reizigers wer den gewond. Naar Reuter meldt worden twee Noorsche vliegers, die Zondagochtend vroeg van het vliegveld van Heston wa ren opgestegen om naar Oslo te vliegen, sindsdien vermist. De spoorwegmaatschappijen in N.- Ierland, met uitzondering van Belfast en het graafschap Down, hebben besloten de loonen te verlagen. Op een groote verga dering van het spoorwegpersoneel werd besloten de vakvereeniging te verzoeken direct een staking uit te roepen. In Frankrijk -begint de zomertijd in den nacht van 25 op 26 Maart; hij duurt tot den nacht van 7 op 8 October. In Gharlottenburg zijn een aantal straten, door het breken van een water- leidingpijp, overstroomd. Het verkeer moest worden omgeleid. HEVIGE KOUDE IN HET BUITENLAND. Zaterdag en Zondag heeft in het Reu zengebergte een hevige sneeuwstorm gewoed. Gemiddeld is ruim 30 c.M. sneeuw gevallen. In de hoogst gelegen gedeelten van het gebergte daalde de thermometer tot 25 gr. onder nul. Bij het beklimmen van de Hohenelbe verdwaalden twee jon gelui op weg naar het Berghotel. De eene wist zich voort te sleepen en kon het hotel bereiken; de ander is in de sneeuw achter gebleven en was reeds overleden toen men hem vond. Van den eerste waren de vin gers bevroren, zoodat hij in het zieken huis te Hohenelbe moest worden opgeno men. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de temperatuur aldaar is gedaald tot 28 gr. onder nul. In het Oeralgebergte worden temperaturen van 45 gr. onder nul ge meten. Volgens de berichten der meteorologische stations is het op 't oogenblik in Noord- Rusland kouder dan in het Noordpool gebied. In geheel Zwitserland heerscht hevige vorst, welke in sommige streken van sneeuwstormen vergezeld gaat. In S a v o y e zijn drie personen door de koude omgekomen. De rivieren zijn bijna allen geheel dicht gevroren en de laaggelegen dalen zijn ge heel gevuld met sneeuw. In het gebied van D a n z i g en van den Poolschen corridor heerscht een temperatuur van 1113 gr. onder nul. In de laatste 48 uur is bovendien zeer veel sneeuw gevallen. In de omgeving vein Dan zig ligt de sneeuw gemiddeld 3540 c.M. hoog. Boven het Noorden van Zweden doet zich een hevige vorst gevoelen, zoo dat de tempera' _ur tot 40 gr. onder nul is gedaald. ILf: Uugevolge vormt zich aan de kust van Zweden veel ijs, zoodat de toestand voor de scheepvaart zeer moei lijk is géwordén. Verscheidene zeilsche pen zijn ingevroren, evenzoo het Duitsche stoomschip „Emsland", dat bij Granbolm ia het ijl zit. De ijsbrekere zullen morgen te bestemmen voor een nieuw stadsge deelte, waar 25.000 menschen zullen kun nen wonen. Er zal een hooge winterdijk gelegd worden, waarvoor een bedrag van f 925.000 is toegestaan. Deze dijk zal aan sluiten bij de nieuwe vaste brug over den Rijn. Het werk zal door Arnhemsche werkloozen worden uitgevoerd. Geduren de enkele jaren zullen daar 200 man werk vinden. Raden van Arbeid. Naar gemeld wordt, heeft de heer J. H. H. Piccardt, voorzitter van den Raad van Arbeid te Sneek, tegen 1 April a.s. eervol ontslag gevraagd. Passagiersdienst EnkhuizenStavoren gestaakt. Met ingang van heden zal de dienst van 1 de Nederlandsche Spoorwegen per stoom boot en stoompont in verband met den ijsgang op het IJsselmeer, in zijn geheel worden gestaakt. De loonsverlaging bij de spoorwegen. In de te Utrecht gehouden buitenge wone huishoudelijke vergadering van den Bond van ambtenaren bij de Nederland sche Spoorwegen is uitvoerig van gedach ten gewisseld over de door de directie voorgestelde loonsverlaging Men kantte zich sterk tegen elke loons verlaging, welke algemeen onbillijk en onrechtvaardig wordt geacht; eer was er, zoo meende men, nu de prijzen van ver schillende artikelen weer oploopen, reden voor loonsverhooging. Tenslotte heeft de vergadering zich neergelegd bij het voorstel van het hoofd bestuur, doch daaraan de voorwaarde verbonden, dat zoo de spoorwegdirectie daarin niet mocht treden, de B.A.N.S. zich tegen het voorstel der directie zal verklaren. Het voorstel van de directie houdt in: met ingang van 1 April a.s. wordt do loonskorting ten bedrage van 5 pet. ver vangen door een van 8 pet., terwijl de di rectie de bijdrage van deelgenooten van het zieken- en ondersteuningsfonds voor de gezinsleden voor haar rekening zal ne men. Voor den duur van twee jaar zouden de bedrijfsuitkomsten geen aanleiding tot verdere loonsverlaging geven. Het voorstel van het hoofdbestuur daar op is: Een loonsverlaging van 5 H pet. voor de eerste f 1000 van alle salarissen en van het verdere deel der salarissen een verlaging van 8 pet De Spoorwegen en de crisis. Naar aanleiding van de tariefsverla ging op de Ned. Spoorwegen schrijft „De Ingenieur" o.m. het volgende: De opbrengst der Nederlandsche Spoor wegen bedroeg in 1929 181 millioen gul den, waarvan 86 millioen gulden voor reizigers en bagage (dus zonder 'brief- en pakketpost). In 1932 'bedroeg naar schatting de totale opbrengst 142 mil lioen gulden, waarvan 71 millioen gulden voor reizigers en bagage; de verminde ring bedraagt dus in drie jaren 21.5 pet. en 17 pet. Het reizigersverkeer zal circa 20 pet. moeten stijgen, om het geldelijk verlies der reizigers-tariefverlagingen goed te maken. In verband met de doorvoering van de electrische treinen van Amsterdam naar Rotterdam tot Dordrecht deelt bet blad nog bet volgende mede Omdat te Rotterdam D.P. de treinen <an den electriechen h&lfuundienit Am- Binnenland. Vergadering Provinciale Staten van Zee land. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Naar een tolvrije Thoolsche brug? De spoorwegen en de crisis. Buitenland. Hevige koude in het buitenland. Amerika en het schuldenprobleem. sterdamDordrecht v.v. transiteeren, en naar Amsterdam aan de buitenzijde van het eilandperron stoppen, zouden de be zwaren van het hinderlijke overpad over het eerste spoor zoozeer vergroot worden dat genoemd perron eenigszins zal worden verplaatst en verbreed, en door een tun nel met het hoofdperron zal worden ver bonden (ook al zal deze tunnel niet in het groote verbouwingsplan van Rotterdam D.P. passen). Ook te Rotterdam Beurs wordt hier we gens toeneming van het aantal treinen het gelijkvloers blijven passeeren der reizigers over het eerste spoor te bezwaar lijk, zoodat aldaar aan de Westzijde (zijde Beursplein) een hoog perron gebouwd wordt. Dit perron wordt onder de beide hoofdsporen door in verbinding ge bracht met het hoofdgebouw. Tekorten op bouwkosten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de vragen van den heer G. W. Kampschöer, lid van de Tweede Kamer, betreffende het ten laste komen van de gemeente der tekorten, ontstaan door huurverlaging van met Rijksvoorschot gebouwde woningen, geantwoord Het is juist, dat de tekorten ontstaan door huurverlaging van met rijks-voor schot gebouwde woningen welke huur verlaging met goedkeuring der regeering geschiedt ten laste komen van de ge meenten, voor zoover althans niet een bij drage is toegekend, welke nog niet tot het maximum wordt uitgekeerd. De regeering overweegt of, en zoo ja, op welke wijze zij de bezwaren voor de gemeenten kan ondervangen, waarbij1 zij staat voor moeilijkheden van financieelen en organisatorischen aard. Hypofheeklasten van boeren. In antwoord op de schriftelijke vragen van het plattelandsche Tweede Kamerlid, den heer Braat, betreffende het verleenen van hulp van regeeringswege ten behoeve van vele, met hypotheek bezwaarde boe ren, tuinders en landverpachters, deelt minister Verschuur thans mede, dat hij het buitengewoon moeilijke hypotheek- vraagstuk nog in studie heeft, mede in verband met de meer algemeene vraag naar verlichting van de op de bedrijven drukkende vaste lasten, doch dat een goe de weg ter oplossing van dit vraagstuk hem echter nog niet bekend is. Mallvliegtuig in de modder. Het toestel van de K.N.I.L.M. op de lijn van Batavia naar Medan, in aansluiting op de vandaar vertrekkende mailbooten naar Nederland, is Zaterdag te Pakaa Baroe in de modder blijven steken. Het landingsgestel van het vliegtuig werd be schadigd. Het toestel vervoerde geen pas sagiers. De aansluiting met de mailboot voor de post werd gemist. De geest in het Indische leger. Eenige berichten, welke er, ook door de wijze waarmede sommige bladen ze opdis- schen, op schijnen te zijn gericht onge rustheid te wekken, zouden den indruk kunnen teweeg brengen, dat in 't Indische leger wel een zeer slechte geest heerscht. Wij kunnen 'daaromtrent betere en meer algemeene inlichtingen geven, zegt de Java Bode. De algemeene indruk is, dat de geest in het leger goed is. Er zijn enkele handelingen gepleegd, vooral door balda dige jongeren, en in de emotie van het moment, doch het ware al te dwaas daar naar den legergeest af te meten. Ook de oprichting, in enkele plaatsen, van soldatenvereenigingen, draagt niet het kwade karakter, dat een enkel orgaan 'daaraan al bij voorbaat meende te mogen toekennen, toen het er op wees, dat bij die oprichting wel klappen zouden vallen. Verder is gebleken, dat geen contact be staat tusschen het optreden van militaire vereenigingen en burgerlijke politieke or ganisatie».

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1