Uit de Provincie De Commissaris der Koningin heeft aan den heer J. A. H. Hermans, arts te IJzendijke, op eigen verzoek, eervol ont slag verleend als 'lid der Gezondheids commissie, gezeteld te Oostburg. Vlot gesleept. Het motorschip „Onderneming 11", dat aan de Galatee omhoog was gevaren, is nadat een ge deelte der lading was overgeladen in het bergingsvaartuig „Dorus Rijkers" van Smits' Bergingsbedrijf, vlot getrokken. Het schip is gebroken en maakt veel wa ter. Het is, gesleept door de „Dorus Rij kers", te Roosendaal aangekomen. 39 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen de beste service bij aanschaffing van een N.S.F. of Philips- radiotoestel. Hoofdagent: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Clandestiene boterver- koop. Men schrijft uit Zuid-Beveland aan de „N. R. C.": Het is bekend, dat de boerenboterpro- ducenten de botermerken koopen tegen den prijs van 17.5 ct. p. pond. De boerenboter wordt de laatste weken door de handela ren gekocht tegen 75 cent per pond. De verkooper ontvangt dus 57.5 cent netto. De verkoopprijs in de winkels is 80 cent. Er is dus een werkelijk prijsverschil van 22.5 cent tusschen inkoop en verkoop. Dit betrekkelijk groote prijsverschil is de aanleiding geworden dat bij de boeren clandestien boter zonder merken wordt gekocht tegen een hoogeren prijs dan 57.5 cent per pond, maar belangrijk lager dan de winkelprijs van 80 cent. Verbinding van Terneuzen met Vlissingen. Van de zijde der Ned. Spoorwegen wordt opgemerkt, dat bij de beschouwingen inzake den Prov. veerdienst Terneuzen-Borsselen-Vlissingen de verbinding via Hoedekenskerke en Goes in de dagbladen niet geheel tot haar recht is gekomen. Reeds in Januari 1932 verklaarden de Ned. Spoorwegen zich bereid bij het ver vallen van de twee paar bootdiensten via Borsselen aan de vijf treinverbindingen via Goes drie met een doorgaand rijtuig toe te voegen en wel: 16.50 A. Terneuzen boot V. 12.00 15.00 16.10 V. Hoed.kerke boot A. 12.40 15.40 16.00 A. Hoed.kerke V. 12.57 16.03 15.37 V. Goes A. 13.21 16.25 15.34 A. Goes V. 13.29 16.28 15.12 V. Middelburg V. A. 13.45 16.05 zoodat de 2 paar bootverbindingen door 4 paar treinverbindingen zouden worden vervangen. Tevens zou het tarief verlaagd worden. Laatstgenoemde toezegging kan thans worden verstrekt bij toepassing van de algemeene tariefsverlaging van 1 April 1933, welke dan bij de toégezegde speciale verlaging zou worden ingeschakeld. De bootvracht van Terneuzen naar Vlissingen en terug bedraagt thans f 1.40 voegt men hieraan slechts 2 maal f 0.10 toe voor de tram, dan kost de reis naar Middelburg en terug f 1.60. Daarentegen zijn de Ned. Spoorwegen bereid een prijs ad f 1.10 in te voeren voor een dagretour 3e klasse van Hoede kenskerke naar Middelburg. Daar de provincie de bootvaarten tus schen Terneuzen en Vlissingen bespaart zou zij voor treinreizigers naar Mid delburg en terug op het veer Terneu- zen-Hoedekenskerke een aanmerkelijke reductie kunnen toepassen; bedraagt dit gedeelte van het dagretour f 0.40, dan zal een dagretour Terneuzen-Middelburg via Goes f 1.50 kosten, d.w.z. f 0.10 min der dan thans per boot. Bovendien worden Goes en Middelburg dan gebaat met de 3 nieuwe treinen op dat baanvak. i Faillissementen. Het faillis sement van Henri Wauters, wijnhande laar te Sas van Gent, Curator Mr J. Eras mus te Oostburg, is geëindigd door in kracht van gewijsde gegane homolo gatie van het accoord. D'e preferente schuldeischers krijgen 100 pet. en de con currente schuldeischers 10 pet. hunner vorderingen. i Het faillissement van M. Okkerse, koopman te Bruinisse, Curator Mr C. J. B. du Croo te Zierikzee is opgeheven we gens gebrek aan baten. Middelburg. Dinsdag hield de land- bouwvereen. Midelburg haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van dhr G. Conelisse. Verslag over 1932 werd uitgebracht. Als bestuurslid werd dhr J. Goedbloed Jz. herkozen. De rekening sloot met een batig saldo, eveneens de rekening van het mus- schengilde, waarna dhr Ir. Dorst, alg. secr. der Z. L. M., het woord verkreeg voor zijn lezing over „Nederland als land- en tuinbouwland in verband met den afzet zijner producten". Na de lezing volgde nog eenige bespre king. i Ofschoon er nog geen sprake was van goedkeuren van het ijs in de vesten, hebben verschillende personen zich reeds op dit ijs gewaagd en was het af en toe druk op de vest tusschen Noord- en Seis- biug. Enkele moesten het met een nat pak bekoopen, doch ongelukken kwamen niet voor. De vest tusschen de Seis- en de Lan- gevielebrug, is omgeven met bordjes, dat daarop niet mag worden gereden. Het is de vest, waar bij doorgaand vriesweer en na goedkeuring van het ijs, de IJsvereeni- ging den schepter zal zwaaien. Zij heeft voorloopig tegen het einde dezer week een Japansch ijsfeest op haar programma staan. Hedenmorgen is alhier op 78-jari- gen leeftijd overleden de heer W. J. S c h tz, bekend kunstschilder, die vooral veel werken heeft gemaakt van de Zeeuwsche stroomen en de daarop varen de visscherschepen In den heer Schütz is een bekend en sympathiek figuur uit Mid delburg heengegaan. Goes. Door bemiddeling van het Sangir- en Talaud-comité voor N.- en Z.-Beveland wordt hier vanaf vanavond tot Donderdag in het Schuttershof een interessante zen dingstentoonstelling gehouden, die van avond om half acht officieel geopend wordt en om acht uur voor belangstellen den te bezichtigen is. Gaarne willen we van deze belangrijke tentoonstelling hier iets meedeelen. Ze is verdeeld in drie afdeelingen. De eerste afdeeling bevat naast vlecht werk uit Sangir allerlei voorwerpen uit Nieuw Guinea, waar de Zendelingen van de Utrechtsche Zendingsvereeniging de laatste jaren onder de Papoea's zulk een grooten zegen hebben gezien op hun werk. Het tentoongestelde demonstreert het stik-donker heidendom. Daar zijn b.v. een aantal z.g. korwaars of voorouder-beelden. In 't midden daar van de „doodshoofds-korwaar", waarin de schedel niet van een gesneld mensch, maar van de eerste van den stam. Daar is ook een groote tritonschelp. Deze heeft dienst gedaan bij tochten bij het koppensnellen. Kwamen de mannen terug, dan werd op dien schelp geblazen en dan wist men in het dorp, daar komen ze terug. Zooveel stooten op de schelp: zooveel koppen. Bij deze afdeeling zien wij ook de uiterst eenvoudige kleeding van de Papoea's. De tweede afdeeling is over West-Java en Z.O.-Gelebes (Ned. Zend. Ver.). Op de tafel van W. Java trekt eerst een verzameling van allerlei voorwerpen uit bamboe vervaardigd de aandacht. Ge bruiksvoorwerpen zoowel als muziekin strumenten. Hier is de kleeding verfijnder, heel mooi. Naast de gewone kleeding zien we ook die van de Mekka-ganger, den hadji. Ook is er zijn Koran, maar de Bijbel en verschillende losse Evangeliën zijn ook te zien. Op deze tafel ook allerlei uit Z.O. Celebes. Alles, wat de Soendanees uit bamboe maakte, vervaardigt de bewoner van Celebes uit gras. Keurig gevlochten alles, en van frissche kleuren. Bij deze afdeeling staat op een aparte stellage een volledige uitrusting van een koppensneller, met zwaard, harnas en schild, alle „versierd" met haar van een der slachtoffers. De derde afdeeling heeft betrekking op Suriname. Van het werk der Broeder Ge meente onder de Boschnegers en kolonis ten, laten de hier uitgestalde voorwerpen ons allerlei zien: Zoo van hun godsdiens tig als van hun maatschappelijk leven, zoo van hun angst, als van hun ascese. Achter deze afdeeling laat een kaart zien het arbeidsveld dezer Zending, ter wijl een andere plaat (graphiek) laat zien, welk groot aantal mannen en vrouwen in de laatste 200 jaar van Herrnhutt uitgin gen hierheen. Geheel links nog een keu rige Boschnegerhut. Voorts zien we in de zaal nog tal van platen, foto's, graphieken, die ons laten zien allerlei uit het zendingswerk, en die tevens de ontwikkeling, den groei daar van aangeven. Tusschen de tafels en bij wijze van af scheiding hier een kerk (een van de Br. Gemeente en een van Sangir, door de Sangireezen heelemaal gebouwd (arbei ders en architect waren Sangireezen) en betaald. Daar vinden we ook een juist model van het hospitaal van Modjowarno; idem van een woning uit de To Radja-landen; midden in de zaal wordt onze blik ge trokken door een aardige gToep kleine ge bouwtjes, een Bataksche kampong voor stellende. Alles wordt verduidelijkt door de Zen delingen, die toelichten. In de vestiaire van het Schuttershof vindt men een groote tafel ruim voorzien van alle mogelijke Zendingslectuur. Het tooneel is omgevormd tot een theetent. Deze korte opsomming is zeker vol doende om alle belangstellenden in het zendingswerk aan te sporen vanavond, morgen of overmorgen eens een kijkje te gaan nemen. Tot druk bezoek wekken wij gaarne op. Schore. Dhr J. Moelker heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag gevraagd als brugwachter bij de Schorebrug. Hij is sinds 1 Jan. 1909 werkzaam bij Waterstaat. Vrijdagavond heeft de Zangvereeni- ging „Zang veredelt" haar jaarlijksche uitvoering gegeven. Onder leiding van den directeur G. Bruijnzeel werden verschil lende zangnummers ten gehoore ge bracht, waarbij bijzondere aandacht verdienden „De Zwaluwen" van H. J. den Hertog, „Woudconcert", van M. G. van de Rovaart en„De drie Studentjes" van E. Wettig-Weissenborn. Ter afwisseling werd een tooneelstuk opgevoerd. Dhr J. Nieuwenhuize (voorz.) bracht dank aan den directeur voor zijn belangelooze lei ding gedurende 't afgeloopen jaar en aan de spelers en zangers voor him medewer king. Wolfaartsdijk. Vrijdag werd alhier in de zaal van J. Poleij vanwege het Land bouwkundig Bureau te Breda een voor dracht met lichtbeelden gehouden over de beteekenis van Kalibemesting op zware gronden en de kenteekenen van kalige- bruik bij onze cultuurgewassen. Door het vertoonen van verschillende films kwam het gesprokene nog beter tot zijn recht. Aan een 4-cal pachters van gron den van het Burg, Armbestuur alhier, die in beroep waren gegaan, is 50 pet. korting op de pacht gegeven. Het Burg. Armbe stuur had 40 pet. toegezegd. Waarde. Vrijdag hield de muiziekver- eeniging „Vooruit" haar algemeene jaar vergadering in de melksalon. Uit de re kening van den penningmeester bleek, dat de inkomsten waren f 687,66, de uitgaven f 291,60, alzoo een goed slot van f 396,06. De aftredende bestuursleden K. Krijn- sen en N. Westveer werden met alg. st. herkozen; M. Oudesluys en N. Wonder- gem werden gekozen als bestuursleden. Aan het solistenconcert te Goes zal door zes leden dezer vereeniging worden deelgenomen. De werkzaamheden in de Valkenisse- geul (de z.g. werkverschaffing) zijn van wege de vorst stopgezet. Belanghebbenden ontvangen toch nog eenige uitkeering, n.l. ongeorganiseerden f 6 en georganiseer- den f 7 per week. Rilland-Bath. De Raad vergaderde vol tallig. Na opening wijdt de voorzitter enkele woorden van eerbiedige nagedachtenis aan wijlen den secretaris-ontvanger, den heer W. Griep, welke woorden staande worden aangehoord. De voorzitter herin nert er aan, dat de heer Griep beide functies gedurende 23 jaren heeft bekleed en in deze gemeente een vooraanstaande plaats innam. Toestanden en personen kende hij van nabij. Hij was een welwil lend en voorkomend man, tot wien menig een zich om raad of bijstand wendde. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven. De voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. namens den Raad deelneming in het geleden verlies hebben betuigd bij Me vrouw Griep en familie. Tot waarnemend Secretaris en Ontvan ger wordt met algemeene stemmen be noemd de heer J. A. de Goffau, ambte naar ter secretarie dezer gemeente, die deze benoeming aanvaardt en terstond de vereischte eeden in handen van den voor zitter aflegt. Het bekende adres van den Raad der gemeente Ambt-Hardenberg wordt voor kennisgeving aangenomen. Een tweetal adressen, n.l. van H. de Bruine om ver mindering van pacht en van de afd. Rilland-Bath van den Ned. Chr. en den R.-K. Landarbeidersbond om de helft der reiskosten te willen vergoeden voor en kele arbeiders, die werken in den Wierin- germeerpolder, worden, als zijnde onge zegeld, terzijde gelegd. Aan de besturen der bijzondere scholen worden voorschotten op de gemeentelijke vergoeding toegekend krachtens art. 101 der Lager-Onderwijswet. Aan de orde is een wijziging der be grooting voor de Zuid-Bevelandsche Gas- centrale „Oosteinde" over 1932. De voorzitter zegt bezwaar te hebben tegen een tegemoetkoming van f200 aan den baas-fitter wegens heelkundige be handeling, daar in deze zelfde wijziging voorkomt een gratificatie tot gelijk bedrag wegens tijdelijke waarneming van den technischen dienst. Verschillende heeren deelen deze meening. Met algemeene stemmen besluit de Raad de wijziging der begrooting niet vast te stellen op grond van bezwaren tegen dezen post. Ingekomen is een schrijven van de Di rectie der PZEM, waarin werd meege deeld, dat weldra de electrificatie dezer gemeente te wachten is. De meerdere kos ten van aanleg van straatverlichting be dragen f750. Op een dezerzijds gedane vraag ant woordt de Directie, dat van aansluiting der verlichting op de Schelde niets be kend is. Naar de mogelijkheid van voor ziening van de Stationsbuurt en Bath wordt een onderzoek ingesteld. Besloten wordt den uitslag hiervan af te wachten, terwijl naar de financiëele gevolgen zal worden geïnformeerd. Aan de orde is een rapport der wethou ders omtrent verbetering van den Hoofd weg naar Bath, door middel van werk verschaffing zulks als uitvloeisel van de in de vorige vergadering gehouden be sprekingen. De heer Weststrate acht de verbetering noodzakelijk, daar de weg te rond en te smal is. De heer van 't Leven betreurt het, dal de werkloozen nog steeds niet aan het werk zijn. Hij is voor verbetering van den Hoofdweg, maar niet op deze wijze: er gaat nu f 7000 weg alleen aan materiaal. Bij de begrooting heeft de heer Van Gor- sel gezegd, dat moet worden bezuinigd, maar dat kan hij in dit rapport niet zien. Hij wil den wensch van den heer Van Gorsel steunen om alleen de zijkanten op te knappen, dan komt veel meer aan den arbeid en de werkverschaffing ten goede. Verbetering van den weg naar het sta tion met zijn veel drukker verkeer is noodzakelijker. Voor dit voorstel kan hij de verantwoording niet dragen. Weth. Van de Seinde vindt het plan juist mooi, omdat men zooveel werkloozen aan het werk kan stellen als zich aandie nen. Ook voor het verbeteren der zijkan ten zal men materiaal noodig hebben, dat kan niet met grond. De heer Van Gorsel merkt op, dat be halve het loon f 500 is uitgetrokken voor een opzichter, waarboven nog komen de kosten van sociale lasten. De weg kan zoo niet blijven. Hij erkent, dat ook de weg naar het station bezwaren heeft, maar op die naar Bath bestaat gevaar. Een afdoende verbetering is den geheelen weg aanpakken. De voorzitter noemt het een fout, toen hier in de vorige vergadering een zaak, die door B. en W. was voorbereid, plot seling op voorstel vam één der wethouders werd teniet gedaan. Een tweede fout is, dat toen de wethouders een ander voor stel zouden doen, zij dit hebben in orde gemaakt in overleg met enkele raadsle den, zoodat practisch deze bespreking geen beteekenis meer heeft. Een derde fout is, dat dit rapport zich niet houdt aan de opdracht van den Raad, maar op eigen gelegenheid iets geheel anders biedt. Dit plan wordt onvoldoende toege licht: als een werk op f 12000 wordt ge raamd en het bestek beslaat dan nog niet een half velletje, aan één zijde beschreven, is dit onvoldoende. Hier was een deskun dige opzet noodig geweest en de opstel lers missen die kennis op het gebied van gesloten wegdekken. Ook als werkver schaffingsobject biedt het rapport weinig. De f4000 aan loon komen niet aan de werkverschaffing ten goede, daar een ge sloten wegdek in den zomer moet wor den aangebracht en dan is de werkloos heid voorbij. De kosten van het uitkap pen zijn, wanneer het met een tractor ge schiedt, veel lager, zoodat een deel der kosten improductief is. Reëele productievo werkverschaffing biedt het project dus slechts voor een gering bedrag. Wethouder Van de Sande meent, dat de kosten bij technische uitvoering zeker f 25000 a f 30000 zouden bedragen en dan kon het ook nog tegenvallen met de qua- liteit van het werk. De voorzitter acht deze cijfers evenzeer uit de lucht gegrepen als de enkele ge gevens uit het rapport. De heer Van 't Leven vraagt, hoeveel winters het werk kan duren. Als het niet zoo spoedig mogelijk gereed komt, blijft het gevaar, waarvan enkele heeren op geven. Weth. Van de Sande stelt zich twee ja ren voor. De voorzitter zegt, dat men van het De partement telefonisch zijn groote ont stemming heeft te kennen gegeven over het feit, dat men daar alle moeite had ge daan om de gemeente een werkverschaf fingsplan voor te leggen en dat dit niet was aanvaard. De voorzitter meent, dat men de kans op Rijkssubsidie wel eens voor goed zou kunnen hebben verspeeld. Het voorstel om de wegsverbetering in werkverschaffing aldus uit te voeren wordt daarop aangenomen. Tegen de heer Van 't Leven. De heer Van Gorsel dient een motie in, dat de werkverschaffing Maandag over een week zal beginnen. Aangenomen. (Wethouders buiten stemming.) Door de afdeelingen Rilland-Bath van den Ned., Chr. en R.K. Landarbeiders- bond wordt in een adres gevraagd de voorwaarden voor deze werkverschaffing gelijk te doen zijn aan die, door den Mi nister bepaald voor de werkverschaffing vanwege de Valkenissegeul. Inzake het loon wijkt het rapport hiervan reeds af, dat f 1.80 per dag bepaalde. Verder vraagt het adres: vergoeding regen- en vorstverlet overeenkomstig de Ministerieels regeling, idem onderscheid in arbeidsduur tusschen georganiseerden en ongeorganiseerden, en f0.50 per week aan de georganiseerden als vergoeding der contributie. De voorzitter merkt op, dat thans wel zal blijken, dat de arbeidsvoorwaarden minder gunstig zijn dan bij de Valke nissegeul. Met vergoeding wegens regen- en vorst verlet gaan alle leden accourd. Dhr Van Gorsel ziet geen aanleiding om onderscheid in arbeidsduur te maken. De gemeente betaalt reeds voor de georga niseerden krachtens het Werkloosheids besluit. Hij wil geen pressie uitoefenen. Bij stemming blijken alle leden zich te gen onderscheid van 4 tegen 6 dagen uit te spreken. Bij punt 4, vergoeding van f0.50 we gens contributiebetaling door georgani seerden, zegt dhr Van Gorsel, dat hij zich ditmaal hiertegen niet zal verzetten, doch dat hij het beschouwt als een tegemoet koming in die kosten. Dhr Dronkers dient een amendement in om in het algemeen het bedrag der con tributie te vergoeden, daar dit ook hooger kan zijn (bouwvakarbeiders). Het amen- dement-Dronkers wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen (vóór de heeren Dron kers en Van 't Leven). Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om f 0.50 te vergoeden, wordt aangenomen met 1 tegen 2 stemmen (te gen weth. D'eurloo en dhr Weststrate). Daarna sluiting. Borsselen. Zaterdagmiddag werd een vergadering gehouden door de aandeel houders der weegbruggen (haven). De in komsten waren f 1403,58, de uitgaven f 1091,35. Goed slot f 312,23. Bij benoeming bestuursleden werden W. Priester en J. J. Mol bij acclamatie her benoemd. Inplaats van J. Martens, aftr., werd benoemd P. v. d. Dries. Het weeg loon werd op de oude manier gehand haafd. De weger W. Wagenaar werd her benoemd. Nog werd besloten op de haven te plaatsen een nieuwe weegbrug met een draagvermogen van 10.000 K.G. Ovezand. Vrijdag hield de Chr. Werk- liedenvereeniging „Draagt Elkanders Las ten" haar 25e jaarvergadering, die ge opend werd door den voorz. A. van de Velde met een toepasselijk woord. Daarna bracht de secretaris G. Boeij verslag uit. De penningmeester M. Sommeijer, deelde mede, dat er een ontvangst was van f 175.47 en een uitgaaf van f115, zoodat er een batig slot was van f 60.47, wat het totaal bezit op f 1453.35 bracht. Daar de penningmeester nu gedurende 25 jaren zijn betrekking vervulde, werd hij door den eere-voorzitter, Ds Dijkstra, met een hartelijk woord toegesproken. Hem werd een prachtige barometer aan geboden. De vergadering droeg verder een feestelijk karakter. De vereeniging bestaat uit 28 leden. Zoutelande. Vrijdagavond hielden de Chr. Jong. Vereen, en de Chr. Knapen- vereen. haar gecombineerde jaarvergade ring in de school. De vergadering werd door dhr Heusinkveld op dé gebruikelijke wijze geopend, waarna deze de leiding overgaf aan Ds Oosthoek, die nu voortaan de beide vereenigingen hoopt te leiden. Uit de verslagen van Secretaris en pen ningmeester bleek o.a., dat de Jong. Ver eeniging 9 en de Knapenvereen. 7 leden telt en dat er in kas is slechts f 2.61. Door de Jong. Vereen, werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd de sa4 menspraak: „Het geweten". Verder werd de avond gezellig doorgebracht, afgewis seld door zang, voordrachten en nog een samensyraak door de Knapenvereen. Ds Oosthoek eindigde met dankgebed. Arnemuiden. Vrijdagavond werd alhier in de openbare school een filmavond ge houden voor de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier. Dhr B. Franse sprak een kort welkomst en openingswoord. Overste Bierman, Commandant van het verband Zeeland, voerde daarna 't woord. Verschillende in den smaak vallende mooie films, o.a. van het Kon. Huis en enkele practische films van den B. V. L. werden afgedraaid. Dhr P. G. Laernoes uit Vlissingen, wees ook op de taak van den B. V. L., herin nerend aan de woelingen van 1918 en aan het kloekmoedig optreden van den B. V. L. Dit moet thans in deze revolutio naire tijden een aansporing zijn om wa kende, en als het móét, paraat te zijn om het wettig gezag en ons Vorstenhuis te steunen en te verdedigen. Tenslote gaf overste Bierman een over zicht over 1931 en 1932, waaruit bleek, dat in 1931 de deelname aan du schiet oefeningen iets minder was dan in 1932. De afdeeling, die 40 leden telt, staat echter met haar oefeningen op hoog peil, wat mede hierui tblijikt, dat door hem aan 17 schutters een brevet werd uitgereikt, terwijl twee koningsschutters een brevet met medaille ontvingen. De aangename avond werd door den burgemeester met een opwekkend slot woord gesloten. Domburg. Vrijdagavond gaf de Zang- vereeniging „Volharding leidt tot het doel", directeur de heer H. J. Adriaansen van Middelburg, haar jaarlijksche open bare uitvoering in een volle zaal. Het programma, dat uit 13 zangnummers be stond, werd afgewisseldl met voordrach ten. Ook ditmaal werd mooi gezongen, daar uitspraak, voordracht en zuiverheid geroemd mogen worden. Door luid applaus gaf het publiek voortdurend blijk van ingenomenheid voor alles, wat hun gebo den werd. Grijpskerke. Vrijdagavond kwam de A.R. propagandaclub in vergadering bij een. Eerste inleider was dhr And. Francke Wz., over art. 18 van het A.R. program. Spr. besprak de verhouding van Neder land tot zijn overzeesche bezittingen. Zoo als die was in vroeger dagen en geworden is wat ze nu is. Tweede inleider was dhr P. Francke, over het Fascisme. Medegedeeld werd door den voorzitter, dat in Februari a.s. hoopt op te treden de heer R. A. den Ouden, met het onderwerp „Antirevolutio nair in crisistijd". Oostkapelle. Dezen winter zal er uit gaande van den Chr. Besturenbond alhier, een cursus gegeven worden in Maatschap pijleer voor de leden der aangesloten vereenigingen. Als leider van dezen cur sus treedt op dhr P. Cornelisse, voorzit ter van den Chr. Besturenbond. Vrijdag avond werd de eerste cursusvergadering gehouden. Dhr Cornelisse behandelde de Liberalistische, de Socialistische en de Chr. Maatschappij beschouwing. Dezen avond werden alleen de hoofdpunten be handeld. Op volgende vergaderingen wordt elk der punten breeder uitgewerkt. De bedoeling is, hoewel deze behandeling als een vervolgserie bedoeld is, eiken avond een afgesloten geheel te behande len. Voor dezen cursus is groote belang stelling. Nieuw- en St. Joosland. Vrijdagavond werd de jaarvergadering gehouden van het Varkensfonds „Helpt Elkander". Aanwezig waren 32 leden en begunstigers. De rekening over 1932 beliep in ontvangst f 326.86 en in uitgaaf f 149.08, alzoo een batig saldo van f 177.78. Het was een gunstig jaar voor de vereeniging. Slechts 2 verliezen van kleine varkens kwamen voor. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Joosse en As. Poppe. In 1932 hebben 4 leden bedankt, terwijl 1 be gunstiger vertrok naar elders. 1933 be gint met 44 leden en 10 begunstigers. Als adviseur werd weder aangesteld de sla ger D. de Waard. Besloten werd de var kens te laten inenten tegen de vlekziekte, door dhr Biezen, dierenarts te Middel burg. Als penningmeester-secretaris werd door het bestuur herbenoemd dhr M. Joosse. Na afloop der vergadc lng het gebruikelijke koffiemaal. De collecte voor het plaatselijk crisis comité alhier heeft opgebracht f 146.70. (Belangeloos bericht.) Colijnsplaat. Vrijdagavond vergaderde alhier de Coöperatieve Kolenvereeniging „Onderlinge Hulp", onder voorzitterschap van dhr P. Slager. Aanwezig waren 56 van de ongeveer 300 leden. Uit het verslag van den secretaris, dhr A. van Gilst, bleek, dat dit jaar 48 nieuwe leden zijn ingeschreven en 12 leden af geschreven. Het verslag van den penning meester, dhr P. Goulooze, getuigde van flinken vooruitgang. Dit jaar zijn een gezamenlijke hoeveel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2