DE ZEEUW DERDE BLAD ■I I Uit de Provincie. Zoek'schljas. Mijnhardt's Poeders ZONDER PRIJSVERHOOGING VAN ZATERDAG 21 JANUARI 1933, Nr 96. CENTRALEN-CONVENT VAN DE A. R. PARTIJ. Donderdag j.l. vergaderde te Utrecht het Centralen Convent der A.-R. partij. De Voorzitter, Dr H. Coiijn, opent te 11 ure de vergadering met het laten zingen van Psalm 1463, leest ver volgens Ps. 146 en gaat voor in gebed. Na een kort welkomstwoord, in het bij zonder gericht tot den heer N. v. Za ling e, die in Indië lid was van de Chr. staatkundige partij aldaar, stelt hij aan de orde de behandeling van: Het Con cept-verkiezingsmanifest, ge- lijk dit door het Centraal-Comité nader is vastgesteld. Het Manifest, aldus de Voorzitter, is algemeen gehouden. Het geeft enkele richtlijnen, zóó, dat de ge kozen A.-R. vertegenwoordigers een vol doenden leidraad vinden ter bepaling hunner houding. De aanhef, zoomede de paragrafen I (geestelijke en zedeijke belangen) en II (gezagshandhaving) worden zonder be spreking vastgesteld. Bij paragraaf III (Financieel even wicht) verdedigt de heer Zandberg een amendement van de Centrale Den Haag om haar aldus te lezen: III. Volstrekte handhaving van het financiëel evenwicht in de Staatshuishou ding, allereerst door sterke bezuiniging op de uitgaven en dus met zooveel mogelijk vermijding van verhooging van den reeds zoo zwaren belastingdruk; waken voor de handhaving van het financiëel evenwicht in de huishouding der gemeenten, zoowel door het uitoefenen van een nauwlettend toezicht als door het betrachten van be dachtzaamheid bij het vorderen van de medewerking der gemeenten aan de uit voering van de bestuurstaak. De heer Hoeksma (Centrale Leeu warden) stelt voor er bij te voegen: „met handhaving zooveel mogelijk van de ge meentelijke autonomie". De heer Haspels (Centrale Velsen) verdedigt een amendement om de para graaf aan te vullen met de woorden: „ver mindering der bij de wet aan de ge meenten opgelegde lasten". De heer Goslinga (Leiden) onder steunt deze aanvulling. De Voorzitter acht, dat men bij deze paragraaf niet incidenteel aan de orde kan stellen de financiëele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten. Met deze paragraaf is bedoeld voor de eerst volgende vier jaren algemeene richtlijnen te geven voor het financiëel beleid. Wel licht, dat er eenige aanleiding bestaat een woord van waarschuwing op te nemen, zich richtende tegen het streven om de lasten van het Rijk af te schuiven op de gemeenten. Afwijzende de verder gaande gedachte van Velsen, acht spr. de for muleering door Den Haag gegeven de beste. Hij stelt voor deze formueering over te nemen. Aldus besloten. Bij 4 (tegen handelsbelemme ringen) wil de heer Zandberg (Den Haag) schrappen de woorden: „aan alle pogingen". De Voorzitter zegt nadere overwe ging der redactie van dit punt toe. Op voorstel van Ds Kamper (Meer kerk) wordt besloten in de toelichting van paragraaf V (Steun aan landbruw en industrie) te lezen: „Zou er dan inmid dels niets gebeuren, dan zou veel afster ven wat eens een levenswortel onzer stof felijke welvaart was en het t.z.t. weer zal kunnen worden". Bij 6 (werkverschaffing en werkver ruiming) vraagt de heer Visser (Cen trale Leeuwarden) of er geen middel be staat de arbeiders in de bedrijven te hou den De heer Schouten (Nunspeet) vreest, dat als de werkverschaffing zoo doorgaat, de werkloozen totaal ongeschikt voor de bedrijven worden. De heer v. Westenbrugge (Centrale Zwolle) verdedigt de volgende toevoeging: „bij alle werkverschaffing worde volle aandacht geschonken ook aan de stoffe lijke nooden der tewerkgestelden". Spr. acht het niet recht, dat iemand, die werkt, een loon ontvangt, waarvan hij en zijn gezin eigenlijk niet leven kunnen. De heer Jansen (Centrale Ridder kerk) waarschuwt om voorzichtig te zijn. Wanneer we vragen om een behoorlijk loon in de werkverschaffing, dient ge rekend te worden met tweeërlei: de loo- nen in de werkverschaffing mogen niet loondrukkend zijn, maar ook niet loon- opvoerend. Spr. acht juist het gevolgde stelsel der Regeering, dat het loon in de werkverschaffing baseert op het loon in de particuliere bedrijven der streek. De heer Br am er (Centrale Ommen) acht de loonen ten plattelande veel te laag. Vooral bij de landarbeiders. Waar om wordt er niet gerekend met de grootte van het gezin? Ds Steenhuis (Centrale Appinge- dam) noemt de centrale werkverschaffing een pest voor onze menschen. Daarom moet elk streven om ze uit de centrale werkverschaffing te houden, worden toe gejuicht, al erkent spr., dat tewerkstelling ter plaatse niet eenvoudig is. Spr. ziet in het geven van loontoeslag een versterking van het egoïsme bij de werkgevers. Deze danken dan hun arbeiders af, om ze ver- volgens san mcaw swJ BUÏ&sMi'A De heer v. Wijk (Centrale H«srïem) maakt bezwaar tegen de uitdrukking, dat de werkgevers afschuiven op de gemeen ten. Men is helaas gedwongen ontslagen te geven. Voorts wil spr. productieve wer ken aanbesteden, waarbij het standaard- loon zal moeten worden verminderd. De Voorzitter meent, dat het moei lijk is ieder te bevredigen. Deze paragraaf laat o p e n de vraag, of productieve wer ken moeten worden aanbesteed. Eveneens laat zij open of een loontoeslag ten plattelande noodig is. We moeten niet vaststellen, dat dit d e gewenschte vorm is. T.a.v. de loonen in de werkverschaffing zijn er twee grenzen: De loonen moeten daar hooger zijn dan de bedragen, die onder gelijke omstandigheden, aan steun worden uitgekeerd. Ze moeten liager zijn dan de normale loonen, onder normale omstandigheden; dus lager dan de con- tractloonen, omdat het gehalte der arbei ders in beide gevallen zeer ongelijk kan zijn. Onraadzaam is het iets aan deze para graaf toe te voegen, dat verwachtingen opwekt, welke niet in vervulling kunnen gaan. De paragraaf wordt ongewijzigd vast gesteld, Paragraaf VII (Koloniale poli tiek) wordt goedgekeurd. Bij paragraaf VIII (sociale gerech tigheid) wil de heer Zandberg (Den Haag) laten vervallen de woorden: voor allen. De heer Oldenhuis (Centrale Ap- pingedam) vraagt naar den inhoud van het begrip „sociale gerechtigheid". DsKamper (CentraleDordt) wenscht de toevoeging: „waarbij ook gedacht moet worden aan de voortgaande bestrijding der cumulatie". De Voorzitter heeft bezwaar tegen het voorstel-Den Haag. Wat spr. bedoeld heeft met handhaving van den eisch der sociale gerechtigheid voor allen, leest hij voor uit een toelichtend artikel in „De Standaard". Spr. verzet zich tegen het opnemen van een clausule over cumulatie. Wat èn Minister De Geer in 1922 èn spr. in 1925 ten dezen aanzien deed, heeft alle mis bruik afgesneden. Er blijft één vorm van cumulatie over, (pensioen als oud-wethou der, oud-lid van Ged. Staten, oud-ambte naar van 'tRijk of Ned.-Indië) maar voor spr. is het de vraag, of hier de Rijkswet gever moet ingrijpen, aangezien dit de vrijheid van een politieke partij zou kun nen beknotten om bepaalde personen can- didaat te stellen. Indien er echter op dit gebied nog iets kan worden gedaan om misstanden af te snijden, kan op mede werking der A.-R. fractie worden ge rekend. Bij §9 (program van actie-1929) vraagt de afgevaardigde van het Prov. Comité Drenthe achter de woorden: voor zoover nog niet uitgevoerd, toe te voegen: „tenzij de urgentie nog mocht blijken". Spr. doelt hier op de financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten, die naar de cijfers uitwijzen, allerminst bilhjk is. De heer v. d. M e u 1 e n (Centrale Leeu warden) wil toevoeging van een clausule: „Met name een verbeterde regeling der pachtovereenkomst wordt urgent geacht". Spr. stelt dit voor om de propaganda van zekere zijde gevoerd tegen onze Par tij, te kunnen bestrijden. De heer Z u i d e m a (Centrale Goes) wil in het Mainifest overnemen alinea b van de paragraaf Buitenlandsche Zaken uit het program 1929 (krachtige medewerking aan de bevordering van het recht in het leven der volken, enz.) De heer Goslinga (Leiden) vraagt of de Partij zich niet moet uitspreken over de radio-kwestie. Ds Rietberg (Centrale Delft) onder schrijft het betoog van den heer Zuidema. De Voorzitter ontraadt het opne men van detailpunten. Wat de radio kwestie aangaat, die is nog in onderzoek. De urgentie van een speciaal Defensie- punt in het Manifest ziet Spr. niet in, nu er eenige kentering in de ontwapenings kringen valt waar te nemen. Indien een kieskring opname van dit punt noodig acht, drukke men dit programmapunt af na het Manifest. Een soortgelijke raad geeft spr. t. a. v. de regeling der pachtovereenkomsten. Op name in het Manifest zou op de pachtre- geling een crisisstempel drukken. En de bedoeling is juist haar te laten dienen voor een normalen tijd. Deze crisistijd acht spr. bij uitstek on geschikt om tot een herziening der finan- cieele Verhoudingswet te komen. Ze werkt nog maar eenige jaren. Iets anders is het of er niets kan worden gedaan om op een andere wijze hulp te verleenen, waar dit noodig is. Paragraaf 9 wordt hierna vastgesteld. Na de pauze heropent de Voorzitter de vergadering met het laten zingen van Psalm 6810. Aan de orde ishetvoorstelinza- ke de candidaatstelling. De Voorzitter leidt dit punt kort in. Hierbij wordt, nadat verschillende spre kers het woord hebben gevoerd, door den heer Haspels (Centrale Velsen) voor gesteld: lo. op alle lijsten dezelfde nummer één; 2o. op alle lijsten dezelfde namen (des- gewenscht in andere volgorde) van no. 2—12; 3o. op alle lijsten de nummers 1316 in dezelfde volgorde; 4o. op alle lijsten de nummers 1720 vast te stellen door eiken kieskring af zonderlijk. D© Voorzitter vraagt aan het Con vent mtórifeJag «ai Mrt da feramissie voor de caddid&atsta&ing het de&ibeeld- Velsen nader te onderzoeken en indien er geen overwegende bezwaren bestaan, dit voorstel te aanvaarden. Aldus goedgekeurd. De heer VanderMeulen verzoekt het Friesche denkbeeld vanaf no. 13 vrij heid voor de kieskringen, eveneens in de overweging te betrekken. De Voorzitter zegt dit toe en hen- haalt nog eens, dat de uitkomst dezer overweging geacht wordt de instemming van het Convent te hebben. Natuurlijk blijft de Deputatenvergadering de finale beslissende instantie. Het voorstel der candidaatstelling wordt als voorloopige beslising, vastgesteld. De Voorzitter dankt voor de har telijke, aangename en broederlijke samen werking op deze vergadering. Moge dit een profetie zijn voor de komende moei lijke tijden. Dan kunnen we den uitslag, boe deze ook is, rustig overlaten aan God. Na het zingen van Psalm 43 3 gaat Ds Kamper voor in dankzegging en sluit de Voorzitter de vergadering. ■|1 in hoofd en ledematen, alsook bij Kies pijn en gevatte Koude, Rheumatische pij nen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Zeeuwsch-Vlaanderen zonder licht. Woensdag omstreeks acht uur ie vrijwel geheel Zeeuwsch- Vlaanderen ongeveer een half uur vau electrisch licht verstoken geweest. Deze storing werd, volgens mededeeling van de Pzem, veroorzaakt door een defect in de centrale. Te keuring van bloembollen. De waarn. directeur-generaal van den landbouw brengt ter algemeene kennis, dat de S. K. Phaff, Vogelenzangsweg 8, te Goes is aangewezen tot bet in ont vangst nemen van de aanvragen om keu ring. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage tarieven door gecombineerde bezoeken. Tel. 129. J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Schip omhoog gevaren op deSchelde. Het m.s. de Onderneming, schipper Hout, geladen met stukgoederen op weg van Rotterdam naar Roosendaal, is gisteren in de Galathee omhoog ge- loopen en blijven zitten. Een en ander geschiedde door het breken van het roer- tuig. Men vreest, dat het schip zal breken. Een bergingsvaartuig van Smit's bergings bedrijf te Wemeldinge is ter assistentie uitgevaren. Aan boord bevinden zich twee personen, n.l. schipper Hout en diens knecht. Vlissineen. B. en W. wijzen er den Raad op, dat de tijd gekomen is om een voordracht te doen voor de benoeming van commissarissen en een lid van den Raad van toezicht van de N. V. „Haven van Vlissingen". De meerderheid van B. en W. stelt voor, voor te dragen voor de benoeming van commissaris de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester; R. H. Arnt- zenius, directeur van het Nederl. Loods- wezen en Ir M. C. Braat, directeur der N.V. „Vlismar" en voor de benoeming van een lid van den Raad van Toezich, den heer Van Woelderen. Daar twee jaar voor bet eindigen van aan de Imperial Continental Gas- Associaton verleende concessie voor het leggen van buizen in gemeentagrond voor de levering van gas, de vraag mxt wor den beantwoord of de gemeente de con cessie wenscht te vernieuwen, daa wel bet gasbedrijf na 30 Juni 1935 zal over nemen, heeft, teneinde deze vraag te kun nen beantwoorden, de deskundige van B. en W. reeds een voorloopig rappor' op gemaakt, hetwelk voor de leden ter inzage is gelegd. Het komt B. en W. weusohelijk voor, thans reeds aan genoemde maat schappij mede te deelen, dat de gemeente in geen geval de concessie volgens de be staande voorwaarden wil verlengeu. Daar na kan de Raad overwegen, of al o.an niet een nieuwe concessie zeil worden verleend en of al of niet de bestaande fabriek met toebehooren zal worden overgenomen. Notaris Blaupot ten Cate te Mid delburg bericht, dat wijlen de beer R. Berdenis van Berlekom aan -lo gemeente heeft gelegateerd twee schilderijen, betrek king hebbende op de Schelde voor Vlis singen, met verzoek deze een plaats te geven in één der lokalen van hol stadhuis. B. en W. stellen voor, dit legaat met ge voelens van dank en waardee'ing tegen over den erflater te aanvaarden. Daar de eertijds in de Oranjeschool aangelegde Centrale verwarming gebre ken vertoont, stellen B. en W. v.xir f 916 beschikbaar te stellen voor verandering der inrichting. Tevens stellen zij voor me dewerking te verleenen aan het aanschaf fen van nieuwe schoolmeubelen voor die school ten behoeve van een in te richten zevende leerjaar. B. en W. stellen voor don straat naam Dormans slop te wijzigen in Her mans straat en dit ook te don met Keizerslop, Samaritaanslop en Maal kraan slop. Verder om Breeslop te veranderen in Koestras.':, doch Yrouwaslop te .bihou- den, omdat dit verwarring zou scheppen ie' de bestaarde Vreuwestraat. Nieuwdorp. Donderdagavond hield de Geref. Mannenvereen. haar tweede jaar vergadering. De voorzitter, dhr G. Melse, sprak een openingswoord naar aanleiding van Rom. 12 11b „Zijt vurig van geest". De jaarverslagen getuigden van ontvan gen zegen. Verschillende afgevaardigden spraken de vereeniging toe. Dhr N. Baljé sprak daarna over „Gideon". Door dhr J. Hommes werd gesproken over „Het Mormonisme". Op beide opstel len volgde een prettige bespreking. Ds E Beukema sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. Biggekerke. Ondervoorzitterschap van dhr F. Janse Azn. kwam Donderdagavond de kolenvereen. „Helpt Elkander" in jaar vergadering bijeen. De secr. dhr P. Wijk- huijs en de penningmeester dhr J. Dekker brachten hun verslagen uit, waaruit bleek dat 7 personen als lid waren toegetreden, zoodat het ledental thans 132 bedraagt. In 1932 zijn aangekocht 2863 H.L. kolen, 9760 K.G. bruinkool en 4500 stuks turf. Uit de opslagplaats zijn verkocht 97 H.L. kolen, 360 K.G. bruinkool en 775 stuks turf. Aangekocht zijn 200 nieuwe zakken. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden de heeren Joh. Jobs en A. de Witte, terwijl tot bode herbenoemd werd de heer A. de Witte. De kas sloot met een goed slot van f 128.12. Arnemuiden. Een dezer dagen is een jongen, die zich op het Oudegat op het ijs gewaagd had, er door gezakt. De heer Dijke, die dit zag, sprong onmiddellijk te hulp, doch ook hij zakte door het ijs, zoo dat beiden gevaar liepen te verdrinken. De vrachtrijder G., die op hun hulpge roep toesnelde, slaagde er in, door mid del van het toewerpen van een touw, bei den behouden op het droge te brengen. Een dezer dagen is de hoogaars Arn. 16 bij Westkapelle aan den grond ge varen aan den zeedijk. Het roer werd van het schip losgerukt, terwijl het visch- tuig, dat buiten boord hing, moest wor den losgemaakt, doch daar men dit met een boei had verzegeld, is dit later weer terug gevonden. Twee andere visscbersvaartuigen, waar onder een vaartuig uit Breskens, hebber; de Arn. 16 weer van den dijk vlot ge sleept. De Arn. 16, die vrij aanzienlijk be schadigd was, is naar Vlissingen gebracht om gerepareerd te worden. Eveneens is een andere hoogaars, de Arn. 53 bij Kamperland aan den grond gevaren; deze is, na van Woensdagmor gen tot Donderdagavond aldaar te heb ben gezeten, op eigen kracht weer vlot gekomen en behouden alhier binnen ge komen. Kapelle. De eindles van den cursus in het tuinbouwboekhouden werd gegeven door den onderwijzer F. P. de Graaf. Aan 13 leerlingen welke den cursus trouw gevolgd hadden, kon een diploma uitgereikt worden, hetwelk geschiedde onder waardeerende woorden door den Rijkstuinbouwconsulent. De leerlingen boden hun onderwijzer een cadeau aan. Colijnsplaat. Na een inleidend woord door Ds Bons werd Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk vertoond de „Menta- wei"-zendingsfilm. De opkomst voor dezen avond was zeer bevredigend. Tusschen de gedeelten van de film werden enkele liederen gezon gen. Het slotwoord werd gesproken door Ds Bons. Kortgene. Ónder voorzitterschap van haar directeur, den heer A. Hartog, hield de Onderlinge Veeverzekerings-Maats- chappij „Noord-Beveland" haar drie en dertigste algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdee- ling paarden wat de sterfte betreft een normaal verloop had en dat men met de gewone premiebetaling goed toe kon. Wat de afdeeling melkveeverzekering betreft was het sterftecijfer buitengewoon hoog. Deze heeft dan ook een hoogere premie heffing gevorderd. Het ledental nam in beide afdeelingen toe. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Hartog en W. G, van der Weele. Serooskerke (W.) Woensdagavond j.l. sprak voor „Patrimonium" alhier in de Geref. Kerk de heer A. Janse van Bigge kerke over „Geestelijke boosheden op maatschappelijk gebied". Spr. wees er op dat wij strijd hebben te voeren tegen de geestelijke boosheden, tegen den geest der eeuw, die zich thans concentreert op maat schappelijk terrein. Daarvoor is noodig, dat wij gelooven en belijden, dat God de Heere alle dingen regeert, dus ook de hedendaagsche crisis, ja 't gansche wereld gebeuren beheerscht. Wij hebben een moeilijke, maar ook heerlijke taak, want wij mogen hopen op Gods beloften, op Zijn onwankelbare trouw, want wij weten dat Gods Woord zal bestaan in eeuwig heid. Spreker wekte allen op om met en in „Patrimonium" schouder aan schouder met Gods Woord in de hand, pal te staan om te bewaren voor ons en onze kinderen, wat met Gods hulp onze vaders voor ons hebben bevochten en bewaard, om mee te strijden den strijd des ge- loofs tegen de geestelijke boosheden op maatschappelijk gebied. „Patrimonium" kan terugzien op een zeer leerzame ver gadering. lerseke. Deze week is hier een onder- afdeeling van de „Arja" opgericht. Voor zitter is de heer H. Cornelisse, secretaris C. D. van Putten, penningmeester M. van der Vrede. Het is altijd gevaarlijk, als men teveel wil bewijzen. Dat hebben de roode vakorganisaties te IJmuiden zeer tot hun schade ondervon den. In de roode pers kwam dezer dagen een beschouwing voor over de schrikba rend lage loonen in het visscherijbedrijf, die een staking meer dan wettigen. Maar wat doen nu de readers? Zij geven daarnaast geen eigen be schouwing, maar zij citeeren eenvoudig een adres, dat kort geleden door den roo- den vakbond aan B. en W. van Velzen werd gezonden, en waarin voor de zee lieden loonen werden genoemd om van te watertanden. Dit werd natuurlijk ge daan om te laten uitkomen, dat de door B. en W. gestelde loonnormen naar ver houding veel te laag waren. Ik ben met de bijzonderheden omtrent de loonen van de IJmuider stakers niet bekend. Maar voor wie alleen afgaat op wat de moderne vakbonden zelf verklaren, is het duidelijk, dat ze over een wel wat te rijke fantasie beschikken. OPMERKER. Met de oesterverzending gaat het niet zoo druk als de vorige maand. Dit is evenwel een gewoon voorkomend ver schijnsel. Naar België en Duitschland is de vraag goed, naar Engeland iets min der. Was men eerst ongerust, dat de Fransche oesters na nieuwjaar de groote concurrenten zouden worden, dit valt veel mee, daar de kwaliteit bij de Zeeuwscbe oesters achterstaat en de prijs nog hoo ger is. Bovendien schijnt de voorraad ook niet groot te zijn, zoodat ze best in Fran- rijk zelf kunnen worden geplaatst. Men meent dan ook niet, dat er dit seizoen pak-oestera van beteekenis zullen over blijven in Zeeland. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". DE NIEUWE KWEEKSCHOOL VOOR HET LEGER DES HEILS. Prinses Juliana opent het nieuwe gebouw De nieuwe cadetten-kweekschool van het Leger des Heils, gelegen in de ge meente Nieuwer-Amstel, is gisteren of ficiéél geopend, in tegenwoordigheid van prinses Juliana, minister Donner, en een groot aantal gasten, die waren samen gekomen in de fraaie aula. Vóór het gebouw stonden de padvin ders en padvindsters opgesteld; zij vorm den een eerewacht voor de prinses, het corps van de stormbrigade bracht mu ziek ten gehoore. De 'burgerij van Am stelveen juichte de Prinses toe. In de hal van de school ontvingen com mandant Vlas en brigadier Beekhuis, hoofd van de Kweekschool, Prinses Ju liana. Zjj geleidden haar naar de aula, welko met vlaggen en groen was ver sierd. Een groot gezelschap was daar in middels bijeengekomen. Nadat de Prinses de aula was binnen geleid, zongen de aanwezigen een ope ningslied: Een lied met blijde klanken, Stijge op uit hart en mond Brigadier Beekhuis^ hoofd van de Kweekschool, ging daarna in gebed voor. De commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer Bouwe Vlas, sprak nu een inleidend woord, waarin hij zijn erkentelijkheid betuigde voor het feit, dat Prinses Juliana de Kweekschool heeft willen openen; de hand, welke het Leger aan ons Vorstenhuis bindt, wordt hier door nog versterkt. Voorts begroette spr. minister Donner, die op 1 September 1931 den eersten steen van het gebouw heeft gelegd en den chef van den staf, commissioner Henry T. Mapp, die des ochtends van Londen was vertrokken en gisteravond weer moest terugkeeren. Vervolgens sprak commissioner Hen ry T. Mapp, chef van den generalen staf, vertegenwoordiger van generaal Hig- gins, die in Britsch-Indië vertoeft. Als de generaal in Engeland waTe ge weest, zeker zou hij1 voor deze plechtig heid naar Nederland zijin overgekomen. Nu heeft hij een boodschap gezonden voor deze plechtigheid, waarin hij uitting gaf aan zijn belangstelling voor het werk in Nederland en schreef, dat deze kweek school het mooist denkbare monument is voor de nagedachtenis van William Booth. De generaal erkende het werk van com mandant Bouwe Vlas, door hem te be noemen tot hoofdcommandant. Hierna was het woord aan den mi nister van Justitie, mr J. Don ner. Dit gebouw aldus de minister spreekt ons in velerlei zin toe. De tot standkoming van dit gebouw is te zien als een grootsch betoon van offervaar digheid, waar in deze moeilijke tijden hier in een kring, waarvan geldt heit „niet vele edelen, niet vele rijken", groo- tendeels uit eigen middelen een zoo be langrijk werk werd voltooid. Daarin is openhaar geworden de liefde tot het doel, dat deze school beoogt te dienen. Het werk van het Leger des Heils t moet wel, vooral in een tijd van verwar- ring en onzekerheid als de onze, treffen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9