Rechtszaken Land- en Tuinbouw Kerknieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Gemengd Nieuws Berlijnsohe Brieven door ejjn eenvoud. Ta midden van een verscheurde wereld komt het met een simpele boodschap, die het in zelfopof fering wil uitdragen aan elk persoonlijk en vooral ook aan hen, die door ieder verstooten schijnen: het heil is in Chris tus ook voor u gewrocht. „Ook zij, vervolge de minister die niet tot uw kring behooren doch zich in diepere geloofseenheid met u verbonden weten, erkennen gaarne de eeuwigheids waarde van uw arbeid en verheugen zich met u, dat uw streven om dezen arbeid in den weg der middelen door de stich ting dezer school te versterken, op dezen dag zoo söhoone bekroning mag vinden. „Zoo is er ook buiten uw kring alle reden om dezen dag, die een mijlpaal is voor uw arbeid in Nederland, met u mede te leven. Gaarne heb ik de door uw uit- noodiging geboden gelegenheid aangegre pen om daarvan te getuigen en ik moge eindigen met den wensch, dat door u in deze school een rijke zegen worde ontvan gen voor den strijd, dien gij in getrouw heid aan ijlen Hoogsten Koning in deze wereld met inzet van al uw krachten wilt strijden." De heer Vlas verzocht daarna de Prin ses de school te willen openen. Prinses Juliana sprak ongeveer als volgt: „Gaarne verklaar ik de Kweekschool van het Leger des Heils voor geopend, met het uitspreken van den wensch, dat alle verwachtingen, hieraan gesteld, mo gen worden verwezenlijkt, zoodat deze kweekschool moge bijdragen tot de berei king van het doel, dat het Leger des Heils zich stelt." De aanwezigen zongen: „Dankt, dankt nu allen God", waarna d r J. H. Gun ning voorging in dankgebed. Beroepbaar De classis Zutphen der Geref. Kerken heeft beroepbaar ver klaard den heer P. H. Schuppert te Eefde, cand. a. d. Theol. School te Kampen. Hulpprediker te We- m e 1 d i n g e. In de vorige week ge houden vergadering van de Classis Goes der Geref. Kerken rapporteerde een daar toe aangewezen Commissie over het voor stel Wemeldinge inzake de benoeming van een eandidaat om hulpdiensten te ver richten. De Commissie stelde voor Wemeldinge toe te staan een eandidaat te benoemen in 't bijzonder voor den Evangelisatie-arbeid onder de schippers, voorloopig voor één jaar, en haar daarbij te steunen met f 300 en te steunen haar verzoek aan de Parti culiere Synode om f 300 uit de Provin ciale Kas voor den Evangelisatie-arbeid in Zeeland. Dit voorstel werd aangenomen. Een volgende Classis zal beslissen hoe de toe gezegde f 300 door de kerken zullen wor den bijeengebracht. De afdeeling Middelburg van de Com munistische partij Holland stelt opnieuw eischen aan den raad en wel om aan alle jeugdige werkloozen georganiseerd of on georganiseerd een ondersteuning te geven gelijk aan het laatst verdiende loon en voor productief werk het volle loon, dat in grond- of bouwwerk wordt verdiend. De afdeeling stelt verder voor dat alle werkloozen éénmaal per dag stempelen. Het besluit van den raad tot ver hooging van het subsidie aan het Burg. Armbestuur voor 1932 is naar Ged. Staten melden, niet aan hunne goedkeuring on derworpen. Nu de betreffende begroo- tingspost wordt overschreden, zal een be sluit tot wijziging der begrooting voor '32 ter goedkeuring moeten worden ingezon den. Zoolang dit niet is geschied kunnen Ged. Staten hun standpunt niet bepa len. Wel kunnen zij mededeelen, dat het besluit waardoor het evenwicht tusschen de inkomsten en de uitgaven in de be grooting wordt verbroken uiteraard door hen niet kan worden goedgekeurd. Naar uit een aan den raad overge legde staat blijkt, is in 1932 uitgegeven aan crisissteun f 86.985.90, aan gemeente lijken steun f 48.875.30; aan bijkomende kosten f 4301.02, aan toelage aan den heer Staal f300; aan het plaatselijk crisisco mité f 3685, en aan de vakopleiding voor jeugdige werkloozen f 278.30, totaal f 144.425.52, tot nu was begroot f 140.435, zoodat nog f 3990.52 zou moeten worden gedekt. Ontvangen moet de gemeente aan rijks- steun 70 pet. van f 86.985.90, zijnde f 60.890.13 en aan bijdrage voor de cur sussen f 174.58, samen f61.064.71; tot nu toe is geraamd f 56.810, zoodat nog kan worden geraamd f 4254.71. Voor ontvangst van het Nat. Crisis-Co mité is geraamd en ook werkelijk ontvan gen f 1842.50. Het verstrekken van een som geld aan een bijzondere school voor aanschaf fing van leermiddelen, komt volgens Ged. Staten niet in aanmerking om in een lee ning te worden opgenomen. Zij kunnen dan ook geen goedkeuring hechten aan het raadsbesluit van 30 Nov. tot het opnemen in een leening van een som van f 472.75 toegekend aan de Bizondere school op den Zuidsingel, ook niet nadat B. en W. toe gezegd hebben de betrokken leening in 5 jaar te zullen aflossen. Zooals bekend bestaat de mogelijk heid, dat het openbaar vervolgonderwijs alhier zal verdwijnen. Daartegen komt de afdeeling van het N.O.G. in een adres aan den raad op. De rekening 'SS van het Bomrae van den Broeckefonda geeft aan inkomsten aan f 2204, de drie gesubsidieerde muziek verenigingen ontvingen ieder f734.51 (een kreeg 1 cent meer). Dankbaar, maar niet voldaan, is de heer J. Lorier, met de hem toegestane pachtvermindering en hij dringt er nog maals bij den raad op aan den pacht voor de weiden, die hij gepacht heeft, te ver minderen tot f 40 per gemet. Spannende overrompe ling van een machinist. De smokkelhandel in verdoovende middelen, eischt de voortdurende aandacht der po- politie te Alexandrië, die er in geslaagd is, om 30 pakken van het zwaar bedwel mende middel hashish, die op de locomo tief van een trein verborgen waren, in beslag te nemen. De politie-beambten, die den machinist van smokkelen verdachten, lieten den trein stoppen aan een Egyptische grens plaats. De machinist wilde geen onderzoek van de locomotief toestaan en richtte een spuit heet water op de beambten, terwijl hij dreigde den trein te zullen laten doorrij den, als zij niet vertrokken. De politie-beambten deden alsof ze weggingen, maar, toen de trein zich in beweging zette, sprongen zij op de loco motief, hielden den machinist in be dwang en vonden onder de kolen de 30 pakken hashish. Raket met menschen de lucht in. De volgende maand zal de eerste raket met bemanning afgeschoten worden. De start zal te Maagdenburg plaats hebben. Ingenieur Rudolf Nebel, die het raketvliegtuig heeft geconstrueerd zal zelf meegaan. Het raketvliegtuig met volle belasting weegt 300 K.G. De beweegkracht wordt verkregen door schokken, zooals een sol daat die ondervindt bij het afschieten van een geweer, indien hij dit niet goed vasthoudt. Het raketvliegtuig is 8 Meter hoog. Bij iedere ontploffing wordt een kracht van ongeveer 15.000 P.K. ontwikkeld. Ir Nebel is vast overtuigd, dat hiji het raketvliegtuig goed zal kunnen besturen. Voor den eersten keer wil hij tot een hoog te van 1000 meter gaan, op welke hoogte hij. met een valscherm uit het vliegtuig zal springen. Het raketvliegtuig zelf zal met behulp van een tweede valscherm naar beneden komen. Onregelmatigheden bij de gasfabriek te Ede. Het rapport van de commissie van onderzoek naar de op de gasfabriek te Ede gepleegde onre gelmatigheden is thans verschenen. Vast is komen te staan dat de hoofdboekhou der v. d. B., valschheid in geschrifte heeft gepleegd en de boekhouder G. zich aan ernstig plichtverzuim heeft schuldig go- maakt. De gemeente heeft een schade ge leden van minstens f 75.000 verminderd met het bedrag dat alsnog verhaald zal kunnen worden op achterstallige debiteu ren. De onregelmatigheden dateeren van af 1927. Aan den Raad wordt thans voorgesteld beide ambtenaren met ingang van 1 Fe- ruari a.s. te ontslaan. Zichzelf in brand gesto-- ken. Woensdagmiddag heeft een 35- jarige landarbeider te Haarlemmermeer in een vlaag van verstandsverbijstering zichzelf in brand gestoken.. Alhoewel da brandende kleeren spoedig werden ge- bluscht bekwam de man, zekere J. de I. en vader van een groot gezin, nog dus danige brandwonden, dat hij in ernstigm toestand naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. Vader rijdt zijn eigen kind dood. De melkrijder J. de G. te Scha- gerbrug reed met zijn vrachtauto achter uit zijn erf af, toen zijn tweejarig zoontje plotseling achter den wagen liep. De kleine kwam onder de wielen terecht en overleed spoedig aan de bekomen won den. i Arrestant uit den trein gesprongen. Toen Donderdagavond de sneltrein welke te 19.35 uur te Assen vertrekt, ongeveer 500 M. in beweging was, wist een arrestant met bestemming voor Groningen, waar hij een gevange nisstraf moet ondergaan, uit den trein te springen. Door terstond aan de noodrem te trekken wist de met het transport be laste politie den trein tot stilstand te brengen. Het gelukte de politie na een wilde jacht langs de spoorbaan en met medewerking van gemeentepolitie den man te grijpen. Zwaar geboeid werd hij per volgenden trein naar Groningen ver voerd. De sneltrein ondervond eenige vertraging. Jeugdige dievenbende. De politie te Vaals heeft een 4-tal jeugdig-.- personen aangehouden, waardoor een aantal diefstallen werden opgehelderd Hun leider, zekere K., was in het bezit van een met scherpe patronen geladen revolver. Allien zijn ter beschikking van de justitie gesteld. St Bureaucratus. Aan een on zer onderwijs-inrichtingen moest door den directeur een kleine 400 kaarten worden ingevuld voor de afdeeling Statistiek van het Departement. Deze kaarten bevatten verschillende gegevens betreffende de leerlingen. Na eenigen tijd kwam er een getypte brief uit Den Haag met de mede- deeling, dat alle kaarten goed waren op één na. Deze werd teruggestuurd met de mededeeling, dat steeds op de kaar ten, bij aanduiding van de kliste, SA of SB, 4A of 4B, enz., onder de A of B een streepje was gezet. Op de ingesloten kaart ontbrak echter dat streepje. De directeur werd verzocht alsnog dit inktstreepje te zetten en dan terug te sturen. Blijkbaar had het Departement opdracht gekregen zuinig te zijn met inkt. Een ander staaltje. Op de rekening kwam voor een post: closetpapier. Dit was gekocht op de daar voor toch blijkbaar bij uitstek aangewe zen rekening: schoonmaak. Het Departement eischte: overschrijving op de rekening administratie. Er werd nóg een opmerking gemaakt. Op de rekening van de natuurkundige in strumenten kwam voor een post: bad muts 50 cent. Natuurlijk viel Den Haag daarover. Een badmuts neen maar, hoe is het mogelijk. Waar die nu toch voor noodig was. Wat was het geval. De natuurkunde- Leraar had een reepje gummie noodig en liet, om niet te duur te zijn, een badmuts halen om die in reepen te snijden. Er zou dan materiaal genoeg zijn voor enkele jaren. Maar ja, de leeraar had toch moe ten bedenken, dat hij had moeten opschrij ven: gummi I Een andere inrichting had natuurkun- de-instrumenten noodig. Deze werden ge kocht, maar de rekening kwam terug met de aanteekening, dat de helft toch wel had kunnen worden gemaakt door den amanuensis. Het eigenaardige is, dat men in Den Haag weet, dat deze inrichting geen tien klassen heeft, en dat er een bepaling bestaat, dat bij minder dan tien klassen geen amanuensis mag worden benoemd. Vraag: Waar moet nu de amanuensis vandaan komen? En dan staat er bij: Gelieve binnen acht dagen antwoord! („Rott.") Kantongerecht te Middelburg Terechtzitting van 11 Januari 1933. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. T. G. te Oost- en West-Souburg: Vrijspraak. Rijden met een motorrijtuig, zonder dat het is voorzien van voorgeschreven pla ten: M. de D. te Hoedekenskerke, f 1 b. s. 1 d. h. Fietsen zonder rem: J. M. M. te Oost- kapelle: f 5 b. s. 5 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht of reflec tor E. W. te Middelburg f 3 b. s. 3 d. h. J. T. te Middelburg f 5 b. s. 5 d. h.; A. S. A. te Sint Laurens f 3 b. s. 3 d. 'h. Idem na gedaan verzet: W. A. de V. te Vlissingen: bekrachtiging van het verstek- vonnis, behalve voor wat betreft de straf; ■'eroordeeling tot f3 b. s. 3 d. h. 's Avonds rijden met een voertuig zon der licht of zonder reflector: K. J. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h.; A. P. L. te Gapinge f3 b. s. 3d. h.; M. M. te Mid delburg f 1 b. s. 1 d. h.; J. J. G. te Mid delburg f 3 'b. s. 3 -d. 'h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar was nummer met letter: J. P. te Goes: f 3 ib. s. 3 d. 'h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet tijdig verandering van richting aan geven: M. H. te Vlissingen f 5 b. s. 5 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat rummer met letter behoorlijk is verlicht: M. H. te Vlissingen f 5 b. s. 5 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van een der be voegde ambtenaren stilhouden: M. H. te Vlissingen f30 b. s. 10 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering der ambtena ren rijbewijs vertonnen: G. C. te Breskens f 3 b. s. 3 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg: Ch. H. J. Th. v. 0. te Vlissingen f 15 b. s. 15 d. h.; C. W. W. te Vlissingen f 15 b. s. 15 d. h.; P. J. te Vlissingen f 15 b. s. 15 d. h. Zonder gerechtigd te zijn loepen over eens anders grond: P. V. te Middelburg f2 b. s. 2d. h.; M. v. B. te Sint Laurens f 2 b. s. 1 week tuchtschool; A. S. te Big- gekerke f 15 b. s. 15 d. h.; J. J. en P. J. beiden te Biggekerke, ieder: berisping. Boter op publieke verkoopplaats voor handen hebben, welke een vetgehalte bezit beneden de vastgestelde grens: K. P. te Grijpskerke f3 b. s. 3 d. h. Te Veere, zonder vergunning van B. en W. koopwaren langs de huizen te koop aanbieden: P. I. N. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h. Te Middelburg na 10 uur des avonds luidruchtig zingen en tieren: J. B. te Ar- nemuiden: berisping. Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh, uit de Wijk, is de gewone maandelijksche vergadering der eerste af deeling van het Kon. Ned. Landbouw- comité gehouden. Besloten werd tot verzending van een eventueel op enkele punten gewijzigd en aangevuld adres aan den minister van binnenlandsche zaken, inzake de aanvul ling van de tot dusverre toegepaste me thoden van werkverschaffing met het te werk stellen van werklooze land arbeiders op particuliere landbouwbedrij ven. Mededeeling werd gedaan van een brief aan de Ned. Tarwecentrale, waar in de aandacht van de bevoegde autoriteit werd gevestigd op de uitbreiding van de tarwauitziai in den Wieringenneexpoldtr en de eventueels consekwenties hiervan voor den Nederlandschen landbouwer. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop en door wel ke instellingen het landbouwhuishoudon- derwijs in de verschillende provincies is geregeld, inzonderheid zoover het betreft de z.g. ambulante cursussen. Instemming zal worden betuigd met een adres van de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht aan den minister van jus titie, waarin dezen bewindsman in over weging werd gegeven te bepalen, dat voor den afbetalingshandel in en colporta ge met effecten en andere geldwaar dige papieren in het algemeen een ver gunning zal noodig zijn, aangezien vele eenvoudige menschen de dupe worden van den thans in dit opzicht bestaanden toe stand. Besloten werd eventueel met de andere centrale landbouworganisaties het initia tief te nemen tot een overleg tusschen de bij het vraagstuk van beperking van den rundveestapel betrokken organi saties van producenten en crisisinstellin gen. De vergadering vereenigde zich met een door de Friesche Mij. van Landbouw op gestelde nota, houdende voorstellen tot het verleenen van overheidssteun aan de door de crisis zwaar getroffen verbouwers van consumpti e-a ardappelen. Be sloten werd te bevorderen, dat deze voor stellen onverwijld ter kennis van den mi nister van economische zaken en arbeid worden gebracht. Naar aanleiding van de klachten met betrekking tot den maatregel van den regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Tuinbouwsteunwet inzake uitsluiting van steun van de z.g. gemeng de bedrijven, werd besloten aan de andere centrale landbouw-organisaties voor te stellen, daartegen te ageeren. HET DUiTSCHE RIJK. Sedert het Duitsche rijk, op initiatief van den IJzeren Kanselier en tegen den wil van Keizer Wilhelm I 1871 werd ge proclameerd, is de 18den Januari als „Reichsgründungstag" een dag van natio nale herdenking gebleven. Ook de grond wet van Weimar, welke van 't voormali ge keizerrijk een republiek maakte, heeft hieraan weinig veranderd. Zoolang het Duitsche rijk van 1871 in vrede leefde, was het voor het gansche volk een van zelfsprekende bescherming van levsc en eigendom. Men werd te zeer in beslag ge nomen door maatschappelijke zorgen, rnen nam te weinig deel aan het politieke le ven, om de eischen bewust in zich op te nemen, welke het voortbestaan van dit nieuwe rijk aan eiken burger stelde. Mon was vergeten, met hoeveel bloed en tra nen, met hoeveel arbeid en energie dit rijk door Bismarck werd gesmeed. M-n besefte niet, dat de droom van vele vori ge generaties, al was het dan ook in een anderen vorm dan de toenmalige patri otten gedacht hadden, werkelijkheid ge worden was. Toen dit nieuwe rijk tot stand gekomen was, volgden alle lagen der bevolking zijn snellen groei onder sterke militaire bescherming weliswaar met toenemende belangstelling, maar slechts weinigen begrepen, dat het gan sche volk dezen nieuwen staat als zijn hoogste aardsche bezit moest beschou wen. In den zwaren tijd, die op den oorlog volgde, ontwaakte de belangstelling voor de rijksgedachte en zoodoende werd de herinneringsdag van 1871 steeds meer een nationale feestdag. Het komt er thans op aan, dezen dag in den waren zin van zijn beteekenis te vieren. Aan het volk moet duidelijk gemaakt worden, dat de „Reichsgründungstag" van 1933 een an dere is dan die van 1871 en 1918. Oor spronkelijk was men er op uit, het histo risch gebeuren op den voorgrond te schui ven. Het jaar 1918 beproefde een streep onder de geschiedenis van het verleden te trekken. Men streefde er naar, het con tact tusschen de Duitsche historie en den tegenwoordigen tijd te verbreken. Men ge loofde, uit eigen kracht aan alles een nieuwe gedaante te kunnen geven. Voor andersdenkenden, voor hen, die met hun hart aan het verleden bleven hangen, werd het een plicht, het vader landsche bewustzijn levendig te houden, de machtige gestalte van Bismarck aan de vergetelheid te onttrekken, om het tegen woordige geslacht voor zijn baanbrekend werk te herwinnen. Terzelfder tijd moe ten ook andere vooraanstaande mannen uit dit historisch tijdperk, Moltke en Roon, in de eerste plaats echter de oude keizer Wilhelm, wien door zijn kleinzoon het predicaat „de Groote" werd toege kend, worden genoemd. Maar hiermede is men nog lang niet aan het einde van de eischen, welke de herdenking van dezen historischen dag stelt. Wanneer wij van nabij den gang van zaken der laatste jaren volgden, dan werden wij gewaar, dat de liefde van het volk voor zijn vaderland, de patriottische zin in welhaast alle lagen der Duitsche bevolging is herleefd. Onze tijd van zorg en ontbering heeft aan ieder een nieuwe taak opgedragen. Vaderlandsliefde en of fervaardigheid vormen de logische basis voor politieke herleving en hervorming. Wie dat begrijpt heeft de beteekenis van den „Reichsgründungstag" in zich opge nomen en het werk van Bismarck naar waarde geschat. Sedert de vrijheidsoorlogen hebben de Duitsche patriotten het verlangen naar een machtig rijk gekoesterd, maar zij vonden niet den politieken weg, om hun wenwh in werkelijkheid om te zetten. Een geschiedschrijver, die dezen tijd van in terne verdeeldheid persoonlijk beleefde, vertelt dienaangaande: „Wij waren allen op een dwaalweg, vol verlangen, wisten echter niet veel anders te doen dan op feestelijke bijeenkomsten onze gezindheid uit te spreken en elkander te verzekeren, dat wij de verwezenlijking van onzen droom niet meer zouden beleven. Toen bevrijdde Bismarck Sleeswijk-Holstein, verbrak het bondgenootschap met Oosten rijk en stichtte hij het Duitsche rijk". Men mag niet vergeten, dat menigen Duitscher de door Bismarck ingeslagen weg onbegrijpelijk toescheen. Zelfs een man als Heinrich von Treitschke, die zelf een overtuigd voorstander van het Tweede Rijk was, heeft aan de- door Bismarck ingeslagen weg getwijfeld. Het uitschake len van Oostenrijk uit den bond werd den IJzeren Kanselier door velen zwaar aan gerekend, want men wilde immers alle Duitschers in het nieuwe rijk vereenigd zien! Juist de geschiedenis der rijksvorming maakt ons duidelijk, dat groote politiek nog lang niet altijd op één lijn gesteld mag worden met vaderlandsche geestdrift en patriotische wenschen. Zij vormen de vereischte basis der politieke ontwikke ling, maar juist in onzen tijd moet de vraag gesteld worden, of het Duitsche volk onder den druk der omstandigheden wordt gerijpt voor het politieke leven? De groote massa voelt, dat wij in een tijd leven, die iets nieuws zal brengen. Hoe groot is de afstand tusschen Januari 1933 en November 1918 reeds geworden! Maar bij dit begrijpelijk uitzien naar een anderen, beteren tijd wordt al te licht overzien, dat groote hervormingen haar tijd behoeven, dat menige generatie ge dwongen werd, in eén overgangsperiode te leven. Hervormingen van ingrijpende historische beteekenis strekken zich over meerdere geslachten uit. En juist deze harde waarheid wil de groote massa niet slikken. Zij wil een vast parool, een nauw keurig uitgewerkt program, een eisch, welke vrijwel onvervulbaar zal blijken. De juiste weg voor de hervorming van het Duitsche rijk ligt nog niet voor ons open. Het „Derde Rijk" kan niet uit de wol ken neervallen, het is in zijn ontstaan en ontwikkeling afhankelijk van en aange wezen op de basis, welke voor het Tweede Rijk 1871 door Bismarck werd ontworpen en uitgewerkt. Ondanks oorlog en revo lutie zijn de muren van dit Duitsche Rijk in stand gebleven. Zóó vast werden ze door den IJzeren Kanselier gebouwd! Wie in het Sportpalast de viering van den- „Reichskriegebund Kyffhauser" bij woonde, die werd gewaar, dat plechtige herdenkingen in het politieke leven slechts een ondergeschikte rol spelen. Hij kreeg tevens den indruk, dat de republiek als staatsvorm van het tegenwoordige Duitsche rijk zelfs bij de rijksregeering onder generaal von Schleicher als kan selier en rijksweerminister, weinig weer klank vindt. Eendrachtig zag men naast elkander zitten rijkspresident von Hinden burg in de generaalsuniform der tegen woordige armee, generaal-veldmaarschalk von Mackensen in de uniform der Zwarte Huzaren, naast hen in burgerlijk gewaad de voormalige kanselier von Papen en als waardig besluit den ex-kroonprins in hu zaren-uniform uit den keizerlijken glans- tijd. Ook prins Eitel-Fritz was onder de aanwezigen. Het ligt in den aard der zaak, dat de meerderheid der aanwezigen op deze bij eenkomst meer aan de proclamatie van het Duitsche keizerrijk dan aan de vor ming van het Duitsche rijk heeft gedacht. Hindenburg's aanwezigheid verhinderde waarschijnlijk uit tactische overwegingen een herdenking in meer monarchistischen zin. De voorzitter van den Kyffh&user- Bond, generaal von Horn, herdacht niette min in zijn openingswoord den „letzten obersten Kriegsherrn", den keizer tijdens wiens regeering Hindenburg zijn vader land groote diensten bewezen heeft. Voor den rijkspresident moet het een zonderlinge gewaarwording zijn, wanneer hij telkens opnieuw merkt, hoe zijn vroe gere vrienden en kameraden voor het Duitsche rijk in zijn tegenwoordigen vorm weinig overhebben, daarentegen iedere ge legenheid benutten, om hun hang aan het Duitsche Rijk van 1871 te demonstreeren. Wij zijn er in den loop der jaren aan gewend geraakt, dat de vaderlandsche ge zindheid door vooraanstaande Duitschers in een vorm gegoten wordt, welke de Duitsche eenheid allerminst ten goede komt. Terwijl von Hindenburg in het Ber- lijnsche Sportpalast naar von Schleicher zat te luisteren, werd hij terzelfder tijd door zijn tijdgenoot, generaal Litzmann, met onverdiende verwijten overladen. Deze hoogbejaarde fanatieke vereerder van Hitier benutte bij de opening van den laatsten rijksdag reeds de gelegenheid, een attaque op den rijkspresident te wagen. Thans hoorde men hem op een nationaal-socialistische samenkomst te Wolfenbüttel vertellen, dat Hindenburg October 1918 generaal Ludendorff aan zijn lot heeft overgelaten, hoewel hij al zijn roem aan hem te danken heeft. Litzmann wilde van Hindenburg niets meer weten, sedert deze zijn keizer in de moeilijke uren van November 1918 in den steek liet. Deze en soortgelijke uitlatingen geven ons een duidelijk beeld van den haat en den tweedracht onder de patriotten, die zich tot taak hebben gesteld, het Duit sche Rijk te hervormen naar hun poli tieke overtuiging. Haat en tweedracht mogen echter nooit de basis vormen voor het door Hitier aangekondigde Derde Rijk. Het Duitsche Rijk zou hierdoor zijn ramp zalig einde tegemoet gaan. Berlijn, 18 Januari 1933.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 10