NIVEA EERSTE BLAD. VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 8S Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bu tenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. fyi -Uom, wind°m Jneeuw- ÏÏQH,20-9&-cexte Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telel, 250, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Niet op de vlucht. Tegen twee gevaren heeft onlangs de heer Schouten in de jaarvergadering van het Verhand van A.R. propagandacluhs gewaarschuwd. „Er is, zoo zeide hij, een vlucht voor de verantwoordelijkheid, welke bedenke lijke afmetingen heeft aangenomen. In breeden kring speelt men op zien komen. Men geeft de innerlijke noodzakelijk heid van harde maatregelen toe, maar past er voor dit uit te spreken of dien overeenkomstig zijne gedragslijn te be palen. Men gaat er van uit, dat anderen dit wel zullen doen. De vlucht voor de verantwoordelijkheid is een macht, welke het politieke leven al meer gaat belagen, o.m. omdat voor zwakke naturen de ver leiding heel groot is om aan die vlucht deel te nemen. Dan is er een vlucht uit het concrete. Als men poogt de werkelijkheid te doen zien, staan er allerlei menschen op, niet om te zeggen dat de gegeven schets der werkelijkheid onjuist is, maar om uit te spreken, dat men toch ook met heel an dere dingen te maken heeft, n.l. met dc imponderabilia van het leven, met de re serves der maatschappij, met de vele an dere mogelijkheden, welke er nog zijn, enz." Het is noodig, ook met het oog op de komende verkiezingen, waarschuwingen als deze te herhalen. De vlucht waarvan hier sprake is, kan men overal waarnemen. Tot groole schade van de belangen van land en volk. Als Anti-revolutionairen die ook in het publieke leven het Woord van God tot leiddraad nemen mogen wij daaraan niet meedoen. In gehoorzaamheid aan de beleden be ginselen hebben wij onzen weg te gaan. Dat is niet altijd de gemakkelijkste weg. En 'tis ook niet de weg die naar 't succes voert in dien zin dat er stem men mee gewonnen worden en Kamer zetels veroverd Wie op „succes" bedacht is, zooals er zoovelen zijn in onze dagen, moet zonder ophouden critiseeren, hooge eischen stel len aan de regeering, en geen medewer king' verleenen aan het nemen van heil zame maar niettemin vaak pijnlijke maat regelen. Maar wie werkelijk het landsbelang wil dienen, handelt anders. Hij slaat niet op de vlucht, hij ontwijkt niet de moeilijkheden, maar hij doet in gehoorzaamheid aan God zijn pi i c h t, ook als die plicht moeilijk is. Inzonderheid in dezen tijd is het noo dig dat zij die zich anti-revolutionair noemen, zich ook als anti-revolutionairen openbaren, door te belijden en te bele ven dat God regeert ook als Hij het leven slaat en door als vrucht daarvan met ter zijdestelling van het persoonlijk- en het partijbelang, de belangen van land en volk te dienen. w— Dalende inkomsten. Er zijn nog lang optimisten geweest, die oordeelden dat het er met de financiën van het Rijk nog niet zoo slecht uitzag. De afgeloopen jaren hadden telkens meevallers gebracht en zoo zou het naar geprofeteerd werd, ook nu wel weer gaan. De raming van de opbrengst der mid delen was laag gehouden volgens som migen opzettelijk teneinde een goede stemming te kweeken voor eventueele be zuinigingsmaatregelen. Aan de pessimistische beschouwingen van den Minister van Financën en ande ren, moest dan ook niet al te veel waarde worden toegekend. Er zal wel niemand geweest zijn die ge hoopt heeft dat de pessimisten gelijk en de optimisten ongelijk zouden krijgen. Maar toch is het zoo gegaan. De laatste middelenstaat van 1932 laat wat dat betreft aan duidelijkheid niets te wenschen over. Bij de raming der middelen was reeds op een vrij sterke daling gerekend. Be droeg de opbrengst der gewone middelen over 1931 nog ruim 452 millioen gulden, voor 1932 was geraamd een opbrengst van ruim 418 mllioen gulden. Later is evenwel gebleken, dat deze ra iling ver aan den hoogen kant was. Mede in verband daarmede is het tarief van in voerrechten verhoogd en werd de ben zinebelasting ingevoerd, waaraan een op brengst van ongeveer f26 millioen werd verwacht. Ondanks deze versterkingen heeft ech ter volgens de laatste middelenstaat de opbrengst slechts bedragen f 400.525.439. De inzinking is dus in het afgeloopen jaar wel zeer groot geweest. De sterke achteruitgang van de op brengst der belastingen blijkt echter nog veel duidelijker als We een vergelijking maken met vroegere jaren. Het jaar 1923 staat ook als slecht be kend, maar de opbrengst was toen toch nog 28 millioen hooger dan in het afge loopen jaar. Daarna is er een stijging gekomen. In 1927 werd het cijfer van f 503 millioen be reikt en in 1911 kwam men zelfs tot een opbrengst van f 511 millioen. i Maar toen is de daling begonnen. Eerst langzaam; 1930 gaf nog een opbrengst te zien van f 504 millioen. Daarna ging het echter met sprongen naar beneden: 1931 I gaf f 452 millioen en 1932, zooals gezegd I even f 400 millioen. En er is geen enkele grond om te verwachten dat nu, ondanks de verzwaring van sommige lasten, het dieptepunt is bereikt. Wel het tegendeel. Houdt men daarbij rekening met het feit dat tal van uitgaven onvermijdelijk zullen moeten stijgen en dat er geen dag voorbijgaat of er wordt op de Regeering aandrang uitgeoefend om nieuwe steun maatregelen, dat wil dus zeggen, nieuwe uitgaven voor te bereiden, dan is het dui delijk dat het er inderdaad met 's lands financiën ver van gunstig voorstaat. Wij wijzen hierop niet om een sombere en moedelooze stemming te kweeken. Maar wèl om het werkelijkheidsbesef te versterken, en het verantwoordelijkheids^ besef aan te wakkeren. Immers, eerst wanneer de werkelijk heid onder de oogen wordt gezien en een ieder zijn groote verantwoordelijkheid ge voelt, is er althans de mogelijkheid om tot een beteren toestand te geraken. De economische wereldconferentie. De voorbereidingscommissie voor de economische en financieele wereldconfe rentie heeft gisteren de tweede zitting be ëindigd. Na afloop ontving de voorzitter der commissie, Dr L. J. A. Trip, de Vol kenbondsjournalisten en verklaarde hun, dat de algemeene indruk, in vergelijking met dien, welke na de eerste zitting van November bestond, ongetwijfeld een wer kelijk betere is. In aanmerking nemend de verandering in de geestesgesteldheid der leden, die zich tusschen de twee zittingen heeft baan gebroken, vindt Dr Trip, dat er thans een goede reden bestaat voor meeir optimisme. Alle leden der voorbereidingsconferentie hebben concrete voorstellen ingediend, die alle op een ver betering der internationale betrekkingen gericht waren en het eerste deel van het rapport, dat reeds ter beschikking van de pers gesteld is, zeide Dr Trip, het meest belangrijke voor het publiek. Dr Trip is overtuigd, dat het rapport voorstellen en denk beelden bevat, die, als zij door de regeeringen worden aan vaard, veel zullen b ij dragen om den toestand van de wereld te verbete. en. Indien de regeeringen beslissingen nemen langs de lijn van het rapport, dan zal de conferentie van Lon den zonder twijfel een succes worden. Het hangt thans van de regeeringen af om te verwezendijken, wat zij te Lausanne hebben beloofd, en den wereldhandel te verbeteren. Het is thans de taak der regeeringen tot overeenstemming te komen ten aanzien van alle punten, waarop zij kunnen en moeten handelen. De leden van de voorbereidingscommis sie zijn allen overtuigd, dat de belangrijk ste taak van hen is, thans de openbare meening voor te bereiden voor de Lon- densche conferentie. De financieele moeilijkheden in Frankrijk De financieele commissie van de Fran- sche Kamer heeft het grootste aantal ar tikelen van het regeeringsprogram ver worpen en deze vervangen door de so cialistische tegenvoorstellen. In parlementaire kringen acht men het niet uitgesloten, dat deze minister van Financiën nog voor de behandeling van zijn program door de Kamer, zal aftre den. Volgens een nader bericht uit Parijs heeft Chéron gisteren verklaard, dat hij er niets op tegen heeft, wanneer de finan cieele commissie van de Kamer amende menten op zijn voorstellen aanneemt, of er wijzigingen in aanbrengt, op voor waarde, dat het evenwicht der begroo ting verzekerd blijft. De President der Fransche republiek heeft de regeering er van in kennis ge steld, dat hij afziet van 10 pet. van zijn traktement. Ook de tractementen der onderstaats secretarissen zullen met 10 pet. gekort worden. Analphabeien in Amerika. Het aantal volwassen personen in de Vereenigde Staten, dat lezen noch schrij ven kan, wordt op 4.283.753 geschat, door de door president Hoover ingestelde commissie tot bestudeering van het anal fabeten-vraagstuk. In haar rapport verklaart de commis sie, dat het aantal analfabeten de laatste jaren is afgenomen met 648.152, hetgeen met het oog op de toegenomen bevolking zeer aanzienlijk is. 380 Chineezen doodgevroren. Japansche verspieders hebben op den berg Takusban, in het gevechtsgebied aan de Koreaansche grens de lijken van 380 Chineesche soldaten gevonden, gekleed in zomer uniform; zij zijn door koude om gekomen. Allen bevonden zich nog op hun post, met het geweer in den aanslag. Vermoedelijk maakten de slachtoffers deel uit van een afdeeling Chineesche sol daten, die zich voor de Japanners boven op den berg hadden teruggetrokken, en van daar gedurende veertien dagen een hardnekkigen tegenstand boden aan de Japanners. Hierna viel echter een bitteie koude in, waarop de Chineezen het ge vecht staakten. De Japanners verwonderden zich hier over en zonden verkenners uit, die dit doodenkamp ontdekten. De „Atlantique"-brand. De commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van den brand op de „Atlantique", heeft haar rap port naar Parijs gezonden Volgens de bladen verwerpt de com missie de veronderstelling, dat opzette lijke brandstichting heeft plaats gehad. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting geweest, veroorzaakt door het breken van electrische draden in een der kajuiten, waar zich de matrassen bevonden. Dit is op zijn beurt een gevolg geweest van het hevig slingeren van het schip. Den laatsten nacht voor den brand heeft het schip tengevolge van den hoogen zee gang buitengewoon hevig geslingerd. Dit was zelfs zóó sterk, dat een vleugelpiano, welke zich in de restauratiezaal bevond, omgeworpen is. Men kan zich dus voor stellen, hoe de matrassen heen en weer geworpen zijn, die zich in een der kajui ten bevonden. Hierdoor is waarschijnlijk een tafellamp omgeworpen, waarvan de draden toen gebroken zijn. De deskundigen, die in opdracht van de Handelsrechtbank te Cherbourg het wrak van de „Atlantique" hebben onder zocht, hebben volgens Reuter verklaard, dat de scheepsramp eerst in het droog dok behoorlijk kan worden geïnspecteerd. De herbouw van het schip met gebruik making van het oude materiaal, voor zoo ver dat daarvoor nog in aanmerking komt, zal ijaar hun schatting ongeveer 608 millioen francs kosten. Aardbeving. De seismograaf te Belgrado heeft gis termorgen een hevige aardbeving geregis treerd, waarvan de haard zich ongeveer 150 K.M. ten Z.W. van Belgrado bevond. Onder de bevolking van het betrokken gebied brak een paniek uit. Voor zoover op bet oogenblik bekend is, werd slechts onbelangrijke schade aangericht. Sneeuwval in Italië. Uit heel Noord-Italië komen de laatste dagen berichten van hevigen sneeuwval, in het bijzonder in de provincies Vorese en Bergamo. De sneeuw ligt daar tot een halve meter hoog. Ook in de groote steden als Milaan en Turijn is zeer veel sneeuw gevallen. In Noord-Italië sneeuwt 'het onafgebro ken sinds Zondagnacht. Te Milaan ligt de sneeuw 15 c.m. dik. De griep-epidemie. Wegens de vele griepgevallen zijn do scholen te Goettingen voorloopig voor twee dagen gesloten. In de volksscholen zijn ongeveer 53 pet. en in de overige scholen ongeveer 33 pet. van alle kinde ren absent. De vorige week zijn in Engeland 1041 personen aan de griep overleden (681 in de week daarvóór). De ziekte woedde bijzonder sterk in groot-Londen, waar 371 sterfgevallen voorkwamen (163 in de week daarvóór). In Liverpool stierven 41 personen (week daarvóór 23), te Manchester 49 (22), te Plymouth 35 (19). Korte berichten. In verschillende deelen van Frank rijk blijven de zware sneeuwval en de strenge koude aanhouden. In 't Noorder departement zijn gisteren drie personen doodgevroren. Volgens een bericht uit Sevilla heeft de politie daar nieuwe huiszoekingen ver richt, waarbij opnieuw bommen en ont plofbare stoffen wonden zijn. Verschei dene personen, o.a. de bekende anarchis tenleider Carlo Zimmermann, zijn aange houden. Te Fond de Gras aan de Luxem- burgsch-Fransche grens is gisteren een mijngang bezweken, Zee arbeider* wer den bedolven. Men is er nog niet in ge slaagd een verbinding met deze menschen tot stand te brengen. De reddingswerk zaamheden zullen buitengewoon moeilijk zijn en ten minste 36 uur duren. De nat.-soc. hebben verlof gekregen Zondag te Berlijn van de Bülowplatz in gesloten kolonnes naar het ongeveer 300 M. verder gelegen St. Nicolaas-kerkhof te marcheeren, waar zij een wijding van grafsteenen van tegen de communisten ge vallen partijgenooten zullen houden. De communisten hebben prompt verlof ge vraagd voor een tegendemonstratie, die de politie-president echter heeft geweigerd op grond van gevaar voor de openbare orde. De communisten zujlen nu in Rijksdag en Landdag interpelleeren. Herhalingsoefeningen in 1933. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat in 1933 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zullen komen de gewone dienst plichtigen behoorende tot de volgende lichtingen en onderdeelen: a. De lichtingen 1927 en 1929 van: de regimenten infanterie (hieronder begre pen de regimenten grenadiers en jagers); het regiment wielrijders; de schoolcom- pagnie van den motordienst; de regimen ten huzaren, met uitzondering van de postduivenverzorgers en van de paarden- verzo-rgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het Remontedepot; de regi menten veldartillerie; het korps rijdende artillerie; de treinafdeelingen der artille- riehrigade; de regimenten onbereden artil lerie; het regiment, kustartillerie; 't korps luchtdoelartillerie; het regiment genie troepen; de schoolcompagnie pontonniers; voorzoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening be hoorden tot de eerste en tweede ploeg; de schoolcompagnie torpedisten; de com pagnie intendancetroepen. b. De lichting 1927 van de compagnieën hospitaalsoldaten, met uitzondering van de ziekenverplegers. c. De lichting 1929 van de compagnieën hospitaalsoldaten. d. De lichting 1928 van de schoolcom pagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg. De duur der herhalingsoefeningen be draagt in 1933 voor korporaals en solda ten 13 dagen en voor de onderofficieren 20 dagen. Het regiment jagers zal in de legerplaats bij Laren en het 19e regiment infanterie te Doesburg opkomen. Het 14e regiment infanterie te Breda. Uitvoering Crisis-Varkenswet. Bij besluit van 16 Januari 1933 heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid gelet op art. 8 van de Crisis-Var kenswet 1932 goed gevonden, het bedrag, dat door de Nederlandsche varkenscen trale aan den Rijks- of gemeentelijken keuringsdienst zal worden uitgekeerd ter bestrijding van zijne kosten uit boven genoemde wet voortvloeiende vast te stellen: I. Op 5 cent per geslacht varken ten aanzien waarvan de betaling, bedoeld in art. 6 der wet, aan den betrokken keu ringsdienst heeft plaats gehad. II. Dit bedrag kan, indien in verband met de uitvoering van bovengenoemde wet aan het personeel van den betrokken keuringsdienst extra uitkeeringen zijn ge daan of indien extra personeel is aange steld, worden vermeerderd: a. met 5 cent, voor zoover de keuring plaats vindt hetzij in een gemeentelijk of coöperatief slachthuis, hetzij in een slach terij met betrekking waartoe is ingesteld eea keuringsdienst van voor uitvoer be stemd vleesch, hetzij in een slachterij waar gemiddeld meer dan 10 varkens per dag worden gekeurd; b. met 15 cent, voor zoover in den be trokken keuringsdienst één of meer hulp keurmeesters werkzaam zijn en de keu ring niet plaats vindt als onder a be doeld; c. met 25 cent, voor zoover in den be5 trokken keuringsdienst één of meer keu- rmgsveeartsen doch geen hulpkeurmees- ters werkzaam zijn en de keuring niet plaats vindt, als onder a bedoeld; met dien verstande, dat het bedrag onder I bedoeld over een bepaald tijdperk met geen hooger bedrag zal worden vermeer derd dan met het totale bedrag, dat in dat tijdperk aan den betrokken keurings dienst voor extra uitkeeringen aan per soneel of voor uitkeeringen aan aange steld extra personeel is uitbetaald. Varkensteelt-beperking. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft voor het tijdvak van 1 Oct 1932 tot en met 31 Maart 1933 het totaal aantal der aan te brengen biggenmer- ken bepaald op 1.799.500. Het aantal der merken, voor het gebied van elk der gewestelijke organisaties ba- Binnenland. De heer A. v. d. Weyds, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland overleden. Varkensteeltbeperking. Herhalingsoefeningen in 1933. Vorst en werkloosheid. Buitenland. Sneeuwval in verschillende landen. De griep. Financieele moeilijkheden in Frankrijk. 380 Chineezen doodgevroren. Dr L. J. A. Trip over de economische we reldconferentie. schikbaar, wordt als volgt vastgesteld: Groningen 74.000, Friesland 91.000, Dren te 192.000, Overijssel 224000, Gelderland 371.000, Utrecht 118.500, Noord-Holland 85.000, Zuid-Holland 191.000, Zeeland 4 5.000, Noord-Brabant 270.000, Limburg 138.000. Johan A. Laan f Te Bloemendaal op „De Elshof" is over leden, 68 jaar oud, de heer Johan A. Laan, president-directeur van de N. V. Westzanen Koninklijke Fabrieken te Wormerveer. Een gemeente in nood. Gistermiddag is de gemeenteraad van Hensbroek in West-Friesland in spoed- eischende vergadering bijeengeroepen, om dat de Bank van Nederlandsche gemeen ten weigert verdere gelden te verstrek ken, indien de gemeenteraad niet eerst de gemeentebegrooting sluitend maakt. Hierop is een tekort geraamd van 2100 gld. B. en W. zullen nu voorstellen de opcenten op de personeele belasting te verhoogen van 125 op 225, wat een hoo ger bedrag geeft van f 2400. De gemeente ontvanger heeft thans slechts een bedrag van f 30 in kas en de werkloozenuitkee- ring vraagt een bedrag van f 1000. De Raad zal dus wel móéten besluiten de belastingen te verhoogen, wil men berei ken, dat de Bank van Nederlandsche ge meenten verdere gelden zal verstrekken. Vorst en werkloosheid. In een circulaire aan B. en W. der ver schillende gemeenten heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken er de aan dacht op gevestigd, dat arbeiders, die werkloos geworden zijn ten gevolge van de vorst, niet krachtens de steunregeling ge steund mogen worden, daar zij niet werk loos geworden zijn tengevolge van dje) crisis. Nat, Jongeren Verbond. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren-Verbond heeft besloten, den le den van dit Verbond tevens lid van de Nationaal-Socialistische beweging mede te deelen, dat deze lidmaatschappen on- vereenigbaar zijn. Het hoofdbestuur zal deze leden voor de keuze stellen, voor één dezer lidmaatschappen te bedanken. Gemeenten en Geldschieterswet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft door tusschenkomst van de Ged. Staten ter kennis van de gemeentebestu ren gebracht een schrijven, waarin de aandacht er op gevestigd wordt, dat in gevolge artikel 15 der Geldschieterswet hij gemeentelijke verordeningen, op verschil lende in dat wetsartikel genoemde punten, voorschriften worden vastgesteld ten aan zien van particuliere geldschietersbanken. De Minister vestigt de aandacht op dit wetsvoorschrift, onder opmerking, dat het aanbeveling verdient, dat in gemeenten, waar aanvragen om toelating als parti culiere geldschietbank zijn te verwachten, spoedig een verordening als bovenbedoeld in het leven wordt geroepen. De wet opent daartoe uitdrukkelijk de mogelijkheid in art. 59, 2e lid. De Minister merkt bij zijn vorenbe doeld verzoek nog op, dat de Ned. Ver- eeniging voor Volkscredietwezen en Woe kerbestrijding een model van een veror dening als bovenbedoeld, heeft ontwor pen. Wissenkerke. Door den heer Maris, hoofd der O.L. school alhier, is opgericht een cursus in Esperanto (Wereldtaal) met aanvankelijk 28 deelnemers. Grij'pskerke. Dinsdag vergaderde de afd. Grijpskerke van den Chr. Boeren- en Tuindersbond onder voorzitterschap van dhr A, F, Koster. Na opening met gebed

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1