pzichter, Mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR I OMAAT erkingen „Diikzicht", Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 3 nieuwe den. Jaren en achter erschillende ttaleeren en keuze, van ■radig heeft rk dat U verlichting >op) :htingen en et fabrieks- - GOES. :SCH BE- lap „Schou ten voor et kans op iar. pCt Vrije 1 1933. >ek van de :ht vóór de e sollicita- van getuig- in aan den Waterschap idijke, vóór nnismaking den sollici- en medege- b zenden. 133. jrnoemd, r. ntv.-Griffier. 3 6: INTLUST" Koedam, be- Schuur en Tuin, Boom- ïden, samen c.A. r c.a. bouw- op van den 1 Maart '33. rijgt de be- mer in het en 28 Ja- uur; bijeen- toegangs- rijgbaar ten AN DISSEL ïtingen zijn sgave van 2 mededeeling 'orden inge- genoemden Fanuari 1933. i pachten keuze van GEBUIJS te artoe behoo- uw- en Wei- eiderswonin- .lles staande sn en te Me- Klinkerland, ïlizabeth, sa- U (03 G. 137 ran den Bni- ikerland met lagen, groot V. Maat). en Weilan- vwoning met laart 1933. nen ten kan- DER SLUYS :antore uiter- oarl 1933 ge- riljetten wor- DÖNÖERDAG IS JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PR8VÏNÜ1E Ï1EIAND Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PoBtchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw 4?$ MÉUHiftü - $9. g'l Abonnementsprijs t &50 per kwartaal, weekabonnementen voer Middelburg, Goes en Vlissipwen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenyësu tent per regel. Inlezenden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Gisteren is in de dienstwoning van den voorzitter van den Pruisischen Landdag Kerrl, een politiek diner gegeven. Als gasten waxen, behalve de voorzitter van den Rijksdag Goerling, ook de natio- naal-socialistische partijleider, Adolf Hit ler, en de industrieel Dr Thyssen versche nen. Volgens een ander bericht zou ook de ex-kanselier von Papen mee hebben aan gezeten. Wolff meldt nader, dat het bericht om trent de aanwezigheid van von Papen op het noenmaal bij Kerrl wel tegengespro ken is, maar dat er geen twijfel aan be staat, dat een ontmoeting tusschen von Papen en Hitier heeft plaats gehad gis teren buiten het noenmaal om. Men gelooft, dat von Papen zijn be moeiingen voortgezet heeft, om Hitier en den Rijkskanselier bij elkaar te brengen. Deze pogingen schijnen echter een nega tief resultaat te hebben gehad. •Dit blijkt hieruit, dat de besprekingen Hitler-von Papen wel niet voortgezet zul len worden en anderzijds uit het feit. dat men in bevoegde kringen thans geen mo gelijkheid voor een onderhoud tusschen Hitler en Schleicher ziet. Het is kenschetsend voor den toestand, dat in de kringen der Rijksregeering op nieuw betoogd wordt, dat de Rijkskanse lier ongetwijfeld volmacht zal krijgen tot ontbinding van den Rijksdag, wanneer de parlementaire toestand haar noodzakelijk maakt. In wel ingelichte politieke kringen be staat algemeen de indruk, dat de gebeur tenissen zullen leiden tot een conflict tus schen Rijksregeering en Rijksdag. De 19de Februari wordt reeds genoemd als de dag, waarop de nieuwe verkiezin gen zullen worden gehouden. Het Japansch-Chineesche geschil vóór de Commissie van 19. De commissie van 19 uit de buitenge wone volkenbondsvergadering voor bet QhineeschJapansche geschil is weer bijeen geweest en heeft kennis genomen van een schrijven van de Japansche re geering over 'het ontwerp verzoeningsreso lutie van half December. Nieuwe voorstel len van Japan schijnen niet te zijn gedaan. In het schrijven van de Japansche regee- ring wordt met bijzonderen nadruk be zwaar gemaakt tegen het voorstel der commissie van 19, dat Amerika en Sow- jet Rusland zouden worden uitgenoodigd aan den verzoeningsarbeid der commissie van 19 deel te nemen. Met 'het oog hierop beeft de commissie van 19 besloten met de Japansche en Ohineesche regeeringen in nadere bespre kingen te treden over de schrapping van •dit gedeelte der ontworpen resolutie. In dien de Japansche regeering dan de reso lutie van half-December zou willen aan vaarden zou de commissie van negentien wel bereid zijn de uitnoodiging van Ame rika en Sow jet Rusland te laten vallen. Men is echter in kringen der commissie zelf zeer sceptisch over de kans, dat Japan na de schrapping van deze uitnoodiging werkelijk de resolutie van December zou willen aanvaarden. De commissie van 19 zal Vrijdag weer bijeenkomen om van de Ghineesche en Ja pansche antwoorden kennis te nemen. intusschen dreigen zoowel Japan als Ohina uit den Volkenbond te zullen tre den. feuiliTeton JOAN CARISBR0KE door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 108.) o— Eu wat voor een eetkamer. Er was nau welijks plaats voor vier personen om te gaan zitten, hoe listig men de stoelen ook schikte. Het karpet was geheel versleten, het tafelkleed lag vol met kruim en vertoonde vlekken van den meest uiteenloopenden aard. En voorts vond men allerlei zaken op de tafel, die niets hadden uit te staan met hetgeen men voor een maaltijd noo- dig heeft. Daar stonden de overblijfselen van een laat ontbijt op een roestige brood korf, een werkmand, volgeprokt met ka potte kousen en sokken, een kleurboek, zonder omslag en vól met vettige ezels- ooren, poppen zonder hoofden of armen, een ketel met gescheurden tuit en zonder hengsel, een kam en borstel in een staat, die zich beter niet laat beschrijven en ten slotte een sterk riekende flesch met haar- olie zonder kurk, die .in voortdurend ge vaar verkeerde om al hetgeen er op de ongelukkige tafel stond nog meer te be smeuren dan het al was. Ada zat op een gekra&kten schommel- Oostenrijk voor goed neutraal? De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." meldt, dat Frankrijk opnieuw diplomatieke stappen heeft gedaan voor een regeling van de internationale positie van Oostenrijk, teneinde de aansluiting 1 van Oostenrijk aan Duitschland te ver hinderen. Het plan komt hierop neer, dat Oos tenrijk voor goed neutraal zal worden verklaard, ongeveer zooals dit bij Zwit serland het geval is, welke toestand dan door den Volkenbond erkend en gewaar borgd zou moeten worden. De Fransche diplomatie heeft reeds desbetreffende stappen te Londen, Rome en Berlijn gedaan. Niet alleen wil het nieuwe plan de aan sluiting van Oostenrijk aan Duitschland doch ook iedere tol- of economische unie zoowel tusschen Oostenrijk en Duitsch land als tusschen Oostenrijk en Italië ver hinderen. Wat dit laatste land' betreft, moet het argument gelden, dat op deze wijze iedere directe grens tusschen Italië en Duitschland vermeden zal worden. Winkelsluiting op Zondag. Kan de gemeenteraad alge- meene ontheffing verleenen? Eind November 1932 had de Arnhem- sche gemeenteraad besloten den Arnhem- schen winkeliers toestemming te verlee nen hun winkels op Zondag 4 December den geheelen dag open te houden dit met het oog op het St. Nicolaasfeest en op grond van art. 9 lid 3. Toen de christ raadsfractie zich tot den Minister wendde om dit besluit ongedaan te maken, ver klaarde de Minister aan een rechterlijke uitspraak de voorkeur te geven. Op 4 December is dan ook tegen enkelo winkeliers proces-verbaal opgemaakt. Een van hen stond gisteren voor den Arnhemschen kantonrechter, Mr J. van Brake, terecht. De ambtenaar van het O.M. gaf als zijn meening te kennen, dat in verband met art. 2 der winkelsluitings wet van een sluitingsuur op Zondag geen sprake kan zijn, daar de wet bepaalt, dat Ingezonden Mededeeling. gegrond op de juiste overweging, dat pro paganda als de hierbedoelde in de weer macht niet op haar plaats is. In het be lang van de handhaving der krijgstucht moet worden voorkomen, dat eenige or ganisatie haar politiek-economische actie overbrengt naar de militaire verblijven. Tomaten naar Duitschland. Op grond eener Dinsdag onderteekende Duitsch-Spaansche overeenkomst zal het Duitsche invoerrecht op tomaten, voorloo- pig tot 15 Februari a.s., worden verlaagd van 20 op 10 mark per 100 kilo. Normale werken in werkverschaffing. Het Tweede Kamerlid Braat had o.m. de volgende schriftelijke vraag gesteld: Is het den Minister bekend, dat veel werk thans bij wijze van werkverschaf fing wordt uitgevoerd dat oorspronkelijk daartoe niet was bestemd en dat mede daardoor vele kleine boeren en tuinders benevens kleine middenstanders en z.g. rijke arbeiders zonder inkomen of werk zijn? Het tweede plan van vijf jaren in Rusland. Officieel wordt medegedeeld, dat de Executieve der Sowjet Unie op 23 Jan. te Moskou zal worden geopend, j Een belangrijk punt daarin is het aan- i leggen van nieuwe spoorlijnen door Le ningrad, teneinde de verschillende sta tions met elkaar te verbinden. Dit netwerk van nieuwe lijnen zal zoo danig worden aangelegd, dat de treinen van het eene eindpunt der stad naar het andere kunnen dooirijden. Ofschoon het goederentransport hier door zeer wordt vergemakkelijkt, wordt verklaard, dat het voornaamste doel de zer nieuwe lijnen is gemakkelijke troepen verplaatsing naar strategische punten. De griep. Onder de bemanningen der voor IJs land liggende visschersschepen, meest Engelschen, is een ernstige griepepidemie uitgebroken. Vele schepen moesten in IJs- landsche havens binnenvallen. Negen tiende der bemanning is ziek. I Te Kopenhagen heerscht ook een griep epidemie. Terwijl in de eerste week van Janüari nauwelijks 250 gevallen bekend werden, is het aantal ziektegevallen in deze week reeds tot meer dan 1700 ge stegen. Te Bronswijk heerscht de griep in zoo hevige mate, dat alle lagere en middel bare scholen zullen worden gesloten. De ziekte heeft tot dusver een goedaar dig karakter. Kirte berichten. De Roemeensche regeering heeft tot een hernieuwde verlaging van traktemen ten en salarissen besloten. Uitgezonderd zijn de rechters en officieren. De verla ging zal in de groote steden tien pCt. en in de provincie 121/2 pet. bedragen. De beslissing hierover zal bij de begrooting vallen. stoel, bezig met een schraaluitziende baby, die in een opmerkelijk vuile shawl was gewikkeld, terwijl een ander kind aan haar voeten zat, met een zakje met zoetig heid in haar handje, waarmede ze haar geheele bleeke gezichtje vol smeerde; twee grootere kinderen kibbelden om een onge lukkig, halfdood gekweld katje, dat klage lijk miauwde, alsof bet snakte, van zijn plaaggeesten verlost te worden of dat men althans ineens een einde maakte aan zijn kommervol bestaan. Ada Carisbroke ge bood haar kroost juist op krijschenden toon zich althans een oogenblik behoorlijk te gedragen, toen Joan binnentrad op straffe van anders in het kolenhok te worden opgesloten, waar de booze man die ondeugende kinderen opat, huisde! De kinderen trokken er zich echter niets van aan; klaarblijkelijk had de moeder iD haar eigen gezin niets in te brengen; en het rumoer werd nog verergerd door het gekrijt van den zuigeling, zoadat Joan hooren en zien verging. „O Joan, het spijt me zoo," klaagde Ada, „maar ik kan ze niet tot bedaren krijgen. Die slechte, onnatuurlijke schep seltjes zullen nog mijn dood zijn. Frankie, als je er niet dadelijk mee ophoudt, om Dolf aan zijn haar te trekken, zal ik je ranselen tot je er bij neervalt." En toen, op geheel anderen toon: „Kom, wees nu brave kinderen, als je zoet bent, zal tante Joan je elk een kwartje geven, om suiker goed te koopeal" de winkels op Zondag niet geopend mo- i gen zijn. Het besluit van den Gemeente raad was dus niet van kracht. Daar de winkelier vertrouwde op het gemeente raadsbesluit, eischte spreker ontslag van rechtsvervolging van verdachte. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Nieuw materiaal voor de Nederl. Spoorwegen. Naar de „Utr. Crt." verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen in den loop van dit jaar doen aanmaken: 40 Die sel electrische motortreinstellen, 10 door gangsrijtuigen eerste en tweede klasse, 15 rijtuigen derde klasse met 12 comparti menten, 20 vierassige bagagewagens en 12 locomotieven. Een en ander tot een totaal bedrag van ongeveer f9.000.000. Bovendien zullen dit jaar 1470 wagons van de Kunze-Knorr-rem worden voor zien. Jhr ir H. Rappard f. Gisteren is te Zeist plotseling Overle den, 69 jaar oud, de heer jhr ir Hendrik Rappard, oud-directeur der Rijkswerven te Den Helder. Kath. Democratische Bond. Te 's Gravenhage is gisteren de oprich tingsvergadering gehouden van den Ka tholiek Democratischen Bond onder lei ding van den voorzitter van het voorloo- pig comité, prof. dr J. A. Veraart. Nadat deze een redevoering had uit gesproken zijn de statuten van de nieuwe organisatie behandeld en goedgekeurd. Hierop verklaarde de voorzitter den Ka tholiek Democratischen Bond voor opge richt. Ten slotte werd nog een crisis-pro gramma behandeld en goedgekeurd. Handhaving der krijgstucht. Op de vragen van den heer K. ter Laan betreffende een verbod van den ka pitein der 4de Compagnie hospitaalsolda ten te Breda tot uitreiking van een pakje sluitzegels voor de 40-urige arbeidsweek aan een dienstplichtige, heeft minister Deckers geantwoord, dat het verbod is „Een kwartje de man!" schreeuwden Frank en Dolf in koor, terwijl Regy, het derde kind, hen na-lispelde: „Kartje, mum-ma?" Joan had een diepingewortel- den hekel, om kinderen met geld te paai en, en temeer, nu een ander het voor haar deed; maar in dit geval was ze tot alles bereid om stilte te verkrijgen. Ze wendde zich tot haar hoopvolle neefjes en zei: „Ik zal jullie elk een kwartje geven, waar je mee doen mag, wat je wilt, als pe zoete kinderen bent". Onmiddellijk werden drie vuile handjes naar haar uitgestrekt; maar tante Joan richtte haar statige gestalte op en zei: „Ik heb gezegd als jullie zoete kinderen waart". „Geef ons eerst maar de centen, dan zullen we daarna wel zoet zijn", diep jongeheer Frank uit. „Neen", zei tante Joan beslist; „eerst moet je zoete kinderen zijn en dan krijg je achteraf de belooning." „Hoe lang duurt dat achteraf?" „Dat kan ik niet precies zeggen tot mama en ik met elkaar hebben gespro ken. Maar jullie moet heel stil zijn en dat arme, Vei: 1 katje met rost laten." Want zelfs, terwijl het gesprek over zoet zijn aan den gang was, zwaaide Regy het ongelukkige dier bij zijn staart in de ronde. Verontwaardigd riep Joan ,toen het beestje van pijn en angst luid miauw de: „Hoe durf je zoo wreed zijn? Hoe zou jij het vinden, als Ik je eens aan je haar De minister van Binnenlandsche Zaken formuleert hierop zijn antwoord als volgt: „Aan deze vraag ligt, naar de onderge- teekende meent te mogen aannemen, de veronderstelling ten grondslag, dat z.g. normale werken bij wijze van werkver schaffing zullen worden uitgevoerd en dat zulks ten nadeele zou strekken van de werkgelegenheid ten plattelande. Indien de strekking van de vraag juist is weergegeven, luidt het antwoord, dat door het toekennen van subsidies veel werk, dat voor den landbouw nuttig is, doch door de ernstige tijdsomstandighe den niet op normale wijze kan worden uitgevoerd, thans wordt aangevat. Hier door wordt de mogelijkheid, om kleine boeren en tuinders te werk te stellen, ver groot." Steun aan fabrieks-aardappelen- verbouwers. De Minister van Economische Zaken en Arbeid deelt mede, dat, waar hem bekend is dat de positie der verbouwers van fa brieksaardappelen nog ongunstig ge noemd moet worden, hij ook voor den oogst 1932 een steunverleening heeft be raamd. Het desbetreffende ontwerp van wet heeft bereids zijn Departement ver laten. Wijziging Winkelsluitingswet. Het Tweede Kamerlid van Hellenberg Hubar heeft tot den minister van oecono- mische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vraag gesteld: "Wil de minister meedeelen: Ie. Of het door den minister ingestelde onderzoek naar de werking der Winkel sluitingswet is beëindigd; He. Tot welke conclusies de overwe ging van de resultaten van genoemd on derzoek den minister heeft geleid? Dreigend conflict te Almelo. Nadat gisteren de partijen betrokken bij de in de Almelosche textielindustrie aangekondigde loonsverlaging van 12 tot 15 procent den geheelen middag onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer J. B. Westerdijk, hadden vergaderd is men uiteengegaan. Besloten is opnieuw optilde en rondzwaaide? Ada, dat poesje heeft toch ook gevoel, laat ze het toch niet zoo kwellen!" „Ik heb het als speelgoed voor hen ge nomen", antwoordde Ada onverschillig. „Je wordt toch een echte oude jonge juffrouw, Joan, om over een kat zoo'n drukte te maken. Het is bovendien een akelig, kwaadaardig, klein monster en ik geloof, dat ik het maar zal verdrinken. Gisteren heeft het Ethie nog zoo ver schrikkelijk gekrabd en ze warmde hem alleen maar voor het keukenvuur." „Ze speelde met hem, dat ze vleesch aan het braden was", viel Frankie ia de rede; „maar het is beter, als hij dood is; we hebben er allemaal meer dan ge noeg van. Dan hebben Dolf en ik ten minste nog het plezier om hem te verdrin ken, dat mogen we immers, mam?" Ondertusschen deed Ada pogingen om een stoel voor Joan vrij te maken, maar dat was geen gemakkelijke taak, waxit op de eene stond baby's bad met vuil water, op een andere de theepot en op een derde lag een hoop vuile luiers, terwijl een vier de bedekt was met een heterogene massa van allerlei rammel. Joan keek rond en nam de omgeving zoo goed mogelijk in zich op. „Ada," zei ze op dien rustigen toon, die gewoonlijk haar brutaalste leerlingen ont zag inboezemde, „je hebt me iets belang rijks mee te deelen; het is onmogelijk hier te praten. Het schikte me al buitengewoon Binnenland. Groote brand te Rotterdam. Initiatief-voorstel tot uitbreiding der staatsloterij. Brand te Kapelle. Buitenland. Het conflict tusschen Japan en China. De griep. Ruslands tweede vijf-jaren-plan. Weer een schip verbrand. De verkorting van de arbeidsweek. De politiek toestand in Duitschland on zeker. bijeen te komen ten einde de conferentie voort te zetten en wel wederom te Almelo op Maandag 30 Januari. In verband hiermede is de aangekon digde loonsverlaging die a.s. Maandag zou ingaan, voorloopig 14 dagen uitge steld. Uitbreiding der Staatsloterij. De heer K. ter Laan c.s. heeft een voor stel van wet ingediend tot wijziging van artikel 2 van de wet van 23 Juli 1885 tot regJing der Staatsloterij. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat dit voorstel geen verande ring van het stelsel der Staatsloterij op het oog heeft; het is enkel gedaan met de bedoeling, tijdelijk het aantal loten te ver- grooten, opdat het publiek niet meer in de noodzakelijkheid verkeert een lot aan te schaffen bij een particuliere binnen landsche of bij een buitenlandsche onder neming. In de toelichting zetten de voorstellers verder uiteen, dat het Nederlandsche volk doorloopend een veel grooter aantal loten verlangt dan de Staatsloterij beschikbaar stelt. Zoo is de tegenwoordige Wet op de Staatsloterij zelf de aanleiding tot de op komst en bloei van verschillende particu liere loterijen. Reeds sedert vele jaren wordt het land overstroomd met aanbiedingen van buiten landsche loterijen. Beter is, het geld in het land te houden. De leuze, dat men Nederlandsch fabrikaat moet koopen, is ook door de regeering bij menige gelegen heid aangeheven en in dit geval is er meer dan één reden vóór, geen enkele tegen. De Staatsloterij levert een jaarlijksche winst voor de schatkist op van f 650.000. Dit bedrag is onmiddellijk zonder eenige moeite te verdubbelen. Het is de voorstel lers niet in de eerste plaats om deze meer dere winst te doen. Zij wenschen de uit breiding der Staatsloterij op zichzelf, om daarmede te bereiken, dat het publiek in elke belangrijke gemeente in de gelegen heid gesteld worde, zich een lot aan te schaffen, waarbij elke twijfel aan een min der betrouwbare behandeling van zaken uitgesloten is. En wanneer dan bovendien nog een bate van 6.5 ton jaarlijks van den nieuwen maatregel, die een verbetering op zichzelf is, wordt verkregen, dan is er reden te meer om tot dien maatregel over te gaan. De nummerborden van automobielen. Naar aanleiding van de beschikking van den Minister van Waterstaat met be trekking tot de plaatsing van de letter op het nummerbord van auto's deelt de Minister Reijmer thans mee, dat blijkens de practijk bij de nummerborden, waarop de letter ter zijde boven het nummer is aangebracht, de verlichting bijna steeds slecht, maar toch heb ik aan je verzoek om hier te komen, gehoor gegeven; natuurlijk ben ik nu zeer nieuwsgierig om te verne men, wat er eigenlijk aan de hand is. Zou den we maar niet met de baby naar de an dere kamer gaan?" Ada keek hulpeloos rond. „Neen, bier kunnen we moeilijk rustig praten," gaf ze toe; „dan zou ik ze eerst allemaal in bed moeten stoppen, want als ik ze alleen laat, weet ik niet wat ze zullen uitvoeren. Ze hebben elkaar al eens in brand gestoken en ze hebben het buis ook al eens bijna in vlammen laten opgaan en een andere keer...." „Maar nu is er immers geen vuur in de kamer," viel Joan haar wat ongedul dig in de rede; „en je laat ze toch zeker niet met lucifers rondloopen? Kan je meisje niet een poosje op ze passen?" „O, als het meisje op ze past, is er hee- lemaal niets met ben te beginnen! Ik kan je niet zeggen, wat een last ik al met meis jes heb gehad, Joan ik heb veranderd en veranderd, tot ik er akelig van was; deze is tenminste eerlijk, voor zoover ik kan nagaan de vorige beleende de koeke- pan! 1 en ze drinkt niet en gebruikt geen gemeene woorden; rpaar ze doet niet meer dan waarin ze lust neeft en stompt de kinderen, als ze haar boos maken en scheldt hen uit." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1