Uit de Provincie. danige maatregelen nemen, dat er een einde komt aan dergelijk optreden, waar door de bevolking ten zeerste geprikkeld wordt? Faillissementen te Batavia. Hoewel het nog niet mogelijk is, vol ledige cijfers te geven over de faillisse menten, welke in den loop van 1932 te Ba tavia werden uitgesproken, kunnen reeds thans enkele mededeelingen worden ge daan. In totaal werden in het afgeloopen jaar 442 faillissementen uitgesproken, te gen 435 in 1931. Be algemeene opmerking kan worden gemaakt, dat de faillissemen ten loopen over veel geringer bedragen en dat vooral de baten veel kleiner zijn. Het maakt den indruk, dat de groote slagen reeds zijn gevallen. De O.S.P.-leider Schmidt in BelgiS niet toegelaten. Toen de heer P. J. Schmidt uit Amster dam, voorzitter der Onafh. Socialistische partij, zich gisteren te Antwerpen naar de zaal begaf, waar hij het woord zou voeren voor den socialistischen studie kring, werd hij opgewacht door een tiental polilie-agenten, wier chef hem verzocht hem naar het politiebureau te vergezellen, om voor den commissaris te worden ge leid. Toen de leiders van den studiekring rond den heer Schmidt opdrongen, werd hij door politie-agenten omringd en onder protest zijnerzijds naar het station geleid, vanwaar hij onder escorte over de Neder- landsche grens werd gebracht. Men deelde hem enkel mee, dat hij als ongewenscht vreemdeling uit België werd gezet en wei gerde verderen uitleg. Verkorting werktijd. Door gebrek aan bestellingen heeft de directie van de N.V. Halbertsma's Hout- fabrieken te Grouw, de 40-urige werk week ingevoerd, waardoor het loon van eiken arbeider gemiddeld met vier gulden per week verlaagd is. Do directie nam dit besluit om te voor komen, dat zij opnieuw personeel zou moe ten ontslaan. In een vergadering van het personeel is besloten deze verlaging uit solidariteits gevoel tijdelijk te aanvaarden. Uitkeeringsduur werkloozenkassen landarbeidersbonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de landarbeidersbonden meege deeld dat voor het tijdvak 1 Dec. 1932 1 Mei 1933 de uitkeeringsduur der werk loozenkassen, in verband met het maxi mum percentage van 250 pet., hoogstwaar schijnlijk niet langer kan worden vastge steld dan 10 weken. Het vorig jaar was in het zelfde tijdvak de uitkeeringsduur 13 weken. Centralen-Convent A.R.-partij. Onder leiding van Dr H. Colijn werd gisteren in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een centralen convent van de A.R. partij; gehouden, dat zeer druk bezocht was. Uit alle oorden van het land waren de afgevaardigden opgekomen. In de morgen-vergadering werd het concept-verkiezingsmanifest, dat na de be handeling in de Kieskring-centrales enkele wijzigingen had ondergaan, zoo goed als onveranderd goedgekeurd. In de middag-vergadering werd behan deld het voorstel van bet Centraal Comité inzake de candidaatstelling. Na breede bespreking werd het voorstel om met één lijst voor het geheele land uit te komen, aangenomen. Inzake de nummers 17 tot 20 op de candddatenlijst, werd nog niet definitief beslist. De vergadering droeg een opgewekt en broederlijk karakter. Onze tuinbouw-uitvoer. Op verzoek van eenige lezers geeft het Hdbl. de exportcijfers in millioen guldens van een aantal tuinbouwproducten. Ten aanzien van de éérste post koolsoorten merkten wij op, zegt het blad, dat wij hebben opgeteld de uitvoerwaarde van roede, witte, bloem- en ook spruitkool. (In millioen gulden.) 1928 1929 1930 1931 1932 Koolsoorten 15.5 16.1 11.2 7.6 4.1 Tomaten 16.6 16.2 19.0 17.6 11.5 Sla 7.8 6.4 6.8 7.3 6.1 Wortelen 3.1 2.6 1.6 1.7 1.5 Komkommer 8.6 7.3 7.0 5.7 3.5 Augurken 1.5 1.0 0.9 0.5 0.4 Ingem. groenten 2.9 2.0 1.7 1.6 1.2 Aardbeien 2.1 1.3 1.6 1.3 0.7 Druiven 3.2 3.5 3.8 3.1 1.7 Vruchtenpulp 6.6 6.7 5.8 5.5 4.3 Bloembollen 42.7 40.4 46.4 29.2 19.2 Snijbloemen 4.5 5.4 6.4 7.8 3.9 Planten en heesters 6.3 6.6 6.6 4.6 2.3 Ten slotte nog de cijfers voor uien en aardappelen. Wat het laatste product be treft, hebben wij opgeteld de export-waar de van klei-, zand-, veen- en ook poot- aardappelen (In millioenen guldens.) Uien Aardapp. 1928 11.7 1928 23.3 1929 7.7 1929 20.2 1930 3.9 1930 18.9 1931 5.5 1931 23.8 1932 6.6 1932 16.6 Een niet begeerde Burgemeester. Negen van de elf raadsleden der ge meente Didam hebben een uitvoerig ver zoekschrift tot de Koningin gericht om den burgemeester bij het eindigen van diens ambtsperiode in Februari a.s. niet opnieuw te benoemen. Adressanten merken in hun adres o.m. op, dat de burgemeester absoluut onge schikt is om aan het hoofd der gemeente te staan; dat de samenwerking met den gemeenteraad onmogelijk is; dat tenge volge van de treurige disharmonie de raadsvergadering van de gemeente Didam de aandacht van het geheele land trekken; dat de meer ontwikkelde en met het be stuursbeleid meer vertrouwde personen niet bereid zijn, zich voor het lidmaat schap van den raad beschikbaar te stellen omdat zij niet onder leiding van dezen burgemeester werkzaam willen zijn. MINISTER VERSCHUUR OVER MUSSOLINI. Minister Verschuur brengt een korte vacantie door te Rome, waar een corres pondent van het „Centrum" een on derhoud met hem had. Wij ontleenen daaraan het volgende; En wat is, zoo vroeg de correspondent o.m., uw indruk van Mussolini? „Hij is niet de man, dien wij op foto's of filmjournals gewoon zijn te zien. Daar lijkt hij een standbeeld en speeld een rol, de rol van den leider. In het gewone ge sprek is hij eenvoudiger, levendiger, na tuurlijker. Maar wél is zijn markant ge zicht met de zware, zinnelijke en wils krachtige onderhelft en de prachtige, wel echt Romeinsche lijnen van oogen en voorhoofd, voortdurend in de meest ex pressieve beweging. Het wordt somber, als hij iets ongunstigs vermeldt, hard, wanneer hij een besluit weergeeft, scherp, wanneer hij ontleedt. De oogen zijn soms zóó gespannen, dat men bijna alleen wit ziet, dan weer half-gesloten in overwe ging. Uit die levendige expressiviteit van gezicht en gebaar begrijpt men, dat ook de houding, die hij tegenover de menigte aanneemt, geen leeg tooneelspel is, maar de spontane uitdrukking van zijn leiders- bewustzijn. Op deze levendige wijze spreekt hij over de meest verscheidene onderwerpen. Hij vindt scherpe, sprekende formuleeringen voor ingewikkelde kwesties; men volgt als het ware op den voet den gang van zijn gedachten, die de machtige wil aan het werk zet. Hier is het tegendeel van de zeer verbreide ondeugd, die „denkluiheid" genoemd wordt." Wat is uw indruk van de crisis in Ita lië, in vergelijking met die in Nederland? „Er is veel waars in hetgeen Mussolini opmerkte. „Wij Italianen, zei hij, zijn van de eerste verdieping gevallen, maar gij van de vijfde." De levensstandaard in Ita lië is bij de onze vergeleken zeer laag en de behoeften van de bevolking mid denstand zoowel als arbeiders zijn ook al door 't klimaat zeer gering. En die le vensstandaard wordt verwerkt in den prijs van de nationale producten. Daarom valt Italië altijd nog betrekkelijk zacht; terwijl Nederland, zoo er geen uitweg uit de econo- mischewanorde gevonden wordt, één van de zwaarst getroffenen zal zijn en zijn levensstandaard veel meer in de richting van het primitieve zou zien verarmen." INSTALLATIE BURGEMEESTER KEIJZER TE WEMELDINGE. Nadat de loco-burgemeester A. Domi- nicUs den nieuwen functionaris den ambtsketen had omgehangen, nam wet houder J. A. Dominicus het woord en sprak: Mijnheer de Burgemeester, Mevrouw Keijzer, Bij de woorden van welkom en heil- wensch, U zoo juist door onzen loco-bur gemeester toegevoegd, sluit ook ik mij vol gaarne aan. Moge het u beiden in onze gemeente, in uw nieuwe betrekking wel gaan. Deze vergadering roept voor mij wel heel sterk in gedachten terug onze laatst- gehoudene. Toen heerschte hier in deze zaad zooiets wat ik oudejaarsstemming zou willen noemen. Het was de laatste vergadering die wij hielden in 1932. Maar het was ook de laatste raadsvergadering, die burgemeester Waheke in zijn kwa liteit van burgemeester althans zou presideeren. Een levensperiode, een zeer belangrijke zelfs, werd daardoor voor zijn Edelachtbare afgesloten. Maar gelijk in den regel bij degenen, die „oud en nieuw" vieren, de stemming omslaat, zoodra de klokslag van het mid dernachtelijk uur heeft aangekondigd, dat het nieuwe jaar begon, zoo mag ik ook thans constateeren, dat de stemming hier gansch anders is geworden. Alles is weer nieuw alles wijst ons thans vooruit. Wij mochten door Gods gunst weer een nieuw jaar beleven, en wij kregen in u weer een nieuwen voorzitter, en zien hoop vol weer de toekomst in. Die toekomst is voor ons verborgen. De tijden zijn donker. Wij hopen en vertrouwen, dat u al uw krachten zult willen aanwenden in het besturen dezer gemeente en vooral, dat daarbij ook in het dagelijksch bestuur een prettige samenwerking moge bestaan. Spr. deelde nu een en ander uit de gemeente mede. Spr. meent, dat het we gennet in deze gemeente aan bescheiden eischen voldoet. Het gemeente gasbedrijf ging in zijn geheel aan de gemeente Goes over Aan sluiting aan het net der Prov. Electr. Mij. kwam op het laatst van 1931 tot stand. Wel drukt ook hier de malaise, die schier overal heerschende is. Werkloozen- zorg eischt voortdurend veel zorg. Werk verschaffing verschaft veel werk, vooral op de secretarie en voor steunregeling valt voortdurend heel wat te regelen, ter wijl ten slotte het zoeken naar werkver ruiming ook het administratieve werk nog steeds verruimt en dit alles nogal zware offers aan de gemeentekas vraagt. Het was dan ook noodig, dat tot be- lastingverhooging werd overgegaan ten einde voor 1933 een sluitende begrooting te krijgen. Spr. meent dus te mogen zeggen, dat de burgemeester, zij het dan niet geheel on der normale, dan toch ook weer niet on der buitengewone omstandigheden zijn in trede in deze gemeente doet. Ik kan mij voorstellen, aldus Spr., dat U, nog vóór het leven staande zoo ge heel in uw volle kracht hoopvol deze taak aanvaardt, en vertrouw, dat u het ook biddend doet, en niet in eigen kracht beginnen wilt, maar uw hulp zult zoeken bij God. Moge des Heeren zegen in rijke mate op u beiden, op uw gezin, en op uw ar beid rusten. Vervolgens nam het raadslid P. L i n- denbergh het woord. Hij wenschte een persoonlijk woord te spreken. Spr. zal zich ofschoon reeds oud, niet schamen onder zulk een jeugdig burgemeester te dienen. Spr. zal burgemeester Keijzer gaarne steunen. Dat u tot de A. R. partij behoort, is voor mij, als lid van een an dere partij geen bezwaar. Het was voor Spr. wel een kleine teleurstelling, dat geen „Wemeldinger", volgens traditie, was be noemd. Deze kleine teleurstelling kan ech ter goedgemaakt worden, als u boven de partijen wilt staan, wat Spr. vertrouwt, dat Z. Edelachtbare doen zal. Gods zegen ruste op uw persoon, uw gezin en op uw werk. Thans verkrijgt oud-burgemeester W a- b e k e het woord. Spr. wenscht zijn jeug digen opvolger op humoristische en va derlijke wijze geluk. U bent nu „de man" van Wemeldinge, zegt Spr. "Wees niet al leen een burgemeester, maar ook een bur gervader. Spr. geeft dezen raad mede, die hij zelve bij het aanvaarden ontving, dat hij mocht wezen: „rechtvaardig, wijs en zacht". Dan zal er wederkeerige liefde ko men. Daarna sprak de heer G y s o u w, de vertegenwoordiger der S. G. P. Spr. wees er op, dat het burgemeestersambt een overheidsambt is, waardoor moet worden verstaan een bekleeding met gezag. Voorzeker een niet geringe taak, want het gezag is van Goddelijken oorsprong, reeds van de grijze oudheid af. De eerste mensch werd gezag gegeven over de die ren en de gewijde en ongewijde geschie- nenis zijn daar, om te bewijzen, dat alle eeuwen door, mannen op kennelijke wijze van Godswege tot gezagsposities zijn ge roepen geworden. Zoo wordt het dan ook blijkbaar door de Nederlandsche regeering tot veler voldoe ning nog steeds verstaan, want iedere wet die in het Staatsblad verschijnt, vangt aan met de woorden: „bij de gratie Gods". Spr. hoopt en vertrouwt volkomen, dat ook door den burgemeester het ambt en gezag in dien zin wordt opgevat. Dan al leen is een goede grondslag aanwezig tot uitoefening van het eerste en handha ving van het tweede. Inzonderheid in den tegenwoordigen tijd, nu het gezag door revolutiegeesten zoo droevig wordt mis kend, is handhaving van hetzelve een ge biedende eisch. Ongetwijfeld zult u af en toe min of meer moeilijke problemen hebben op te lossen, maar er is raad; de Schrift zegt ons: „indien iemand wijsheid ontbreekt, dat hij ze van God begeert'" De Koning Salomo strekke in dozen tot voorbeeld. Ik wensch van harte, dat Let U ver gund moge zijn de gemeente Wemeldinge op waardige wijze te besturen. Hierna houdt de burgemeester zijn intreerede: Rede van den burgemeester. Bij de aanvaarding van het ambt van burgemeester Uwer gemeente, aldus Spr., zij het mij vergund, van deze plaats mijn dank te betuigen aan Hare Majesteit, on ze geëerbiedigde Koningin, voor het in mij gestelde vertrouwen, om mij te be noemen tot burgemeester dezer gemeente; aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissa ris der Koningin in deze Provincie, die mijn benoeming hebben bevorderd. U, heeren Wethouders en Raadsleden, betuig ik mijn dank voor de waardeerende woorden zoo juist tot mij gericht. Ik meen de tolk van den Raad en de gemeente te zijn, wanneer ik wethouder Dominicus hartelijk dankzeg voor de wij ze, waarop hij tijdens de vacature het ambt heeft waargenomen. Het is voor mij geen gemakkelijke taak om als burgemeester dezer gemeente op te treden en ik aanvaard deze dan ook niet zonder schroom. Ik moet hier een burgemeester opvol gen, die gedurende dertig jaren lief en leed met de gemeente heeft gedeeld en die zich in dien tijd heeft onderscheiden als een hoogst bekwaam burgervader. Hij kende de bevolking en wist de maatschap pelijke nooden uwer gemeente. De heer Waheke en Wemeldinge waren „één". Voor mij is alles vreemd en het nieuwe geeft een zekere beklemming. Al moge het mij in den beginne moei lijk vallen de voetstappen van mijn hoog- geachten ambtsvoorganger te drukken, toch stel ik mij voor alles te doen, wat in mijn vermogen is, om ook tot groei en bloei van deze mooie gemeente werkzaam te zijn, mij met haar bevolking één ge voelend, steeds voor een ieder hebbend een open oor en een open hart, niet van mijn ambt een sinecure makend, maar trouw en eerlijk mijn taak waar te nemen. Vooral in de donkere tijden die wij thans beleven, eischt het burgemeester schap den geheelen persoon. Wij bidden van deze plaats, dat God geve, dat deze geweldige wereldcrisis spoedig tot het verleden mag behooren en wij weer betere tijden mogen gaan bele ven. Ik doe een beroep op aller medewer king. Het is overbekend bij welke politieke partij ik ben aangesloten en aangesloten hoop te blijven, maar ik stel mij voor in het belang der gemeente te handelen, mij, als haar burgemeester, zonder mijn be ginsel te verloochenen, boven alle poli tieke partijen te stellen. Met alle gemeente-ambtenaren hoop ik op de meest aangename wijze samen te werken. Het doet mij bijzonder veel genoegen, onder de vele aanwezigen ook de hoog geachte heer Salverda, gemeente-secre taris van Alphen aan den Rijn te mogen opmerken. Ook namens mijn echtgenoote breng ik allen hartelijk dank voor de innige ont vangst, die men ons bereid heeft. Wij ho pen ons spoedig hier thuis te gevoelen en ons geheel te geven aan de gemeente. Ik aanvaard dan hierbij mijn taak als burgemeester uwer gemeente, dankbaar voor de toezegging, die men mij gedaan heeft, in het gevoel van eigen zwak- en kleinheid, met de bede, dat God "rmj tot mijn zware taak bekwame en mij wijsheid geve om mijn ambt vele jaren getrouw waar te nemen, tot heil en in het belang van deze mooie gemeente en haar nijvere bevolking. Moge 's Heeren zegen op onzen arbeid rusten. Nu vraagt dhr Salverda, gemeente secretaris van Alphen aan den Rijn het woord. Hij is geroerd door de hartelijke ontvangst, die zijn voormalige ambtenaar ten deel viel. Spr. wenscht Wemeldinge geluk met dezen nieuwen burgemeester. Noode zien wij hem uit Alp hen vertrek ken. Het is een eerste kracht. Dat blijkt wel uit zijn promotie. Heden, op zijn 28en jaardag, burgemeester. Zoo iets gebeurt weinig. Ten slotte wekt Spr. hem op, om niet op zichzelf te zien, maar op God. En wie het met God waagt, zal zéker slagen. Nadat ook de gemeente-secretaris, dhr Glerum, nog een hartelijk welkomst woord had gesproken, sloot burgemeester K e ij z e r deze vergadering. Met de muziek voorop ging het nu door het dorp en werden de openbare gebou wen bezocht. Te vier uur had een druk bezochte re ceptie plaats, waaraan velen deelnamen. Namens de Ned. Herv. Gem. verwelkom de Dr J. J. Woldendorp den nieuwen bur gemeester. Namens de Geref. Kerk ouder ling J. Gok en namens de A.-R. Kies kring dhr J. Hoogerheide. Diefstal. Ten nadeele van zekere G. te V'Iissingen, werd dezer dagen een rijwiel, dat hij aan het rijwielpad langs de duinen onder de gemeente Koudekerke had geplaatst, ontvreemd. Verplaatst. Met ingang van 20 Januari a.s. is de Rijksveldwachter B. G. van Boekei, verplaatst van Amsterdam naar Middelburg. AAN 39 AGENTEN in Zuid- en Noord-Beveland kunt U een gratis de monstratie van de nieuwe N.S.F. en Phi- lips-Radiotoestellen vragen. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) De heer B. van Asperen Vervennc te Den Haag, assistent-rijkspluimveeteelt- consulent, is tijdelijk werkzaam gesteld bij den Rijksvoorlichtingsdienst voor Pluimveeteelt in de provincie Zeeland. Demosselprijs. Men schrijft ons uit Ierseke, naar aanleiding van het ge schrijf uit Bruinisse, dat de prijsverlaging van mosselen te Antwerpen een gevolg schijnt te wezen van de groote concur rentie, die de Ierseksche mosselkweekers den kooplui uit Antwerpen op de Parij- sche markt aandoen, dat men de zaken van verschillend standpunt kan bezien. Wat toch is 't geval? De kweekers wo nen in Zeeland, de afzet van beteekenis is Parijs (Frankrijk). Wie moet nu ver- koopen? Een koopman in Antwerpen of de kweeker uit Zeeland? De koopman in Antwerpen legt er, laten we nu maar zeg gen 5 10 frank op. Maar dat kan de kweeker toch in zijn zak steken? Nu is het altoos zoo geweest, dat alle mosselen via Antwerpen naar Parijs gin gen, maar de oogen zijn open gegaan. Philippine verzendt reeds jaren recht streeks en nu is Ierseke ook begonnen. Met auto's en via Terneuzen gaan ieder jaar meer mosselen en zullen er ieder jaar meer gaan. De fout zit in den tusschenhandel van Antwerpen. Gaat men de mosselkweekers rond, dan zal men zien, dat de kweekers te Ierseke en op andere plaatsen door hun mosselen zijn. En Bruinisse, dat nog dapper bij zijn ouden koopman te Ant werpen is gebleven, zit er nog dik in. Vanaf Ierseke gaan dagelijks zware vrachtauto's met volle vrachten mosselen naar Parijs, naar Roubaix, enz. enz. En dit zal nog toenemen. Reeds meerderen zien uit om zware wagens te koppen en met dien vooruitgang mee te doen en daarvan te profiteeren. Waarom ook niet? We lezen toch geen courant van een maal in de week, maar een dagblad. Er varen toch geen trekschuiten meer? Laat ook Bruinisse de nieuwe wegen zoeken en rechtstreeks verzenden. Wie zou er aan denken onder de oesterkweekers om een adres op te zoeken in Antwerpen of Rot terdam om oesters te gaan verzenden naar Londen? Dat doen ze toch rechtstreeks? Middelburg. Maandagavond 1.1. verga derde de afdeeling Middelburg van den Ned. Militairen Bond, onder leiding van dhr J. A. Vertregt. Na opening der vergadering wijdde deze zeer waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overleden voorzit ter. De secretaris memoreerde eveneens in zijn verslag het gevoelig verlies dat de afdeeling getroffen had door het over lijden van haren eminenten voorzitter, Mr A. A. de Veer, die een der oprichters was van het Mil. Tehuis en jarenlang zijn ga ven, krachten en invloed gegeven had om dit werk in stand te houden en te be vorderen. Uit zijn verslag bleek, dat de werkzaam heden in hert afgeloopen jaar geregeld wa ren voortgegaan. Leestafel en bibliotheek werden goed verzorgd; gezelschapsspe len en radio veel gebruikt; de huisvader en huismoeder deden het hunne om het den bezoekers gezellig te maken; eiken avond werd met Schriftlezing en gebed gesloten. Op enkele samenkomsten werd het woord gevoerd door Ds Hartjes van Vlis- singen en Ds Hagen te Delft. De Men- taway-film (zending) werd vertoond en onderscheidene z.g. gezellige avonden werden georganiseerd, ook werden sjoel en schietwedstrijden gehouden, waarvoor aardige prijzen beschikbaar werden ge steld door enkele burgers in en buiten Middelburg. 2230 bezoeken werden aan het tehuis gebracht, wat bevredigend werd genoemd, met het oog op het kleine garnizoen hier ter stede. De afdeeling telde 225 begunstigers en ontving subsidie van den Militairen Bond. van de Staten van Zeeland en de mede werking van Pro Rege, wat zeer op prijs werd gesteld. Als een bizonderheid werd medegedeeld dat Z. Exc. de Minister van Defensie op 26 Oct. '32 het Tehuis vereerde met een bezoek. Voorts dart het Hoofdbestuur van den Ned. Bond een schrijven had ontvan gen dat het subsidie der Regeering met 15 pet. zou worden verminderd en de Staten van Zeeland het subsidie aan de afdeeling Middelburg waarschijnlijk even eens zouden moeten verminderen, wegens de tijdsomstandigheden; dat naast deze vermindering in ontvangsten een ver meerdering van werkzaamheden voor de deur stond. Met 1 April a.s. zal n.l. de school voor dienstplichtige onderofficieren worden verplaatst van Breda naar Middelburg. Deze onderofficieren hebben verplichte eigen oefening, ter plaatse waar zij ver kiezen en worden aldaar gecontroleerd. Onderscheidene hunner zullen het Tehuis kiezen als plaa'ts hunner studie. Hun daartoe de gelegenheid te geven zal aan zienlijke kosten medebrengen. Een en ander gaf aanleiding om de vrienden van het Tehuis krachtig aan te sporen om te doen wat hun hand vindt om te doen. De rekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van f 19.27. De vergadering koos tot voorzitter dhr J. A. Vertregt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Vertregt en Ds Tjebbes en gekozen de 'heeren Mr J. H. 'Bytbau en Ds J. Dippel in de vacatures- de Veer en v. Empel. Zij vormen met de heeren G. W. Graafhuis en Mr H. F. Lantsheer het bestuur. Goes. Zaterdagavond kwam het bestuur van de afd. Goes van 't Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vac.- kolonies bijeen om afscheid te nemen van haar voorzitter, den heer Abeleven. De nieuw gekozen voorzitter, de heer Smits, directeur van de Bank van Zeeland, werd eeist met hartelijke bewoordingen door den heer Abeleven, geïnstalleerd, waarna de heer dr Snoek het woord nam en me moreerde wat de heer Abeleven in al die jaren voor de vereeniging en voor 't zwak ke kind in 't bijzonder had gedaan. Spr. bood als aandenken hiervoor aan een vacht voor zijn bureau. Bij monde van mej. M. de Koning werd mevrouw Abe leven, die ook heel veel voor de vereeni ging heeft gedaan, onder dankzegging een vaas bloemen aangeboden. De collecte voor het crisis-comité bracht deze weeik f 70.30 op. Dinsdagmiddag hield de Prov. afd. van den Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- bond alhier een propaganda-vergadering, met het doel om te komen tot het oprich ten van een afdeeling op Zuid-Beveland. Na een openingswoord van dhr A. L. Louws, voorzitter der Prov. afd., sprak deze een rede uit, waarin hij wees op de roeping van den Christen, om in het or ganisatieleven ook de Christelijke beginse len uit te dragen. Hij zette daartoe het doel en werkwijze der organisatie uiteen. Ouderen zitten vastgeroest in de neu trale vereeniging. Wij jongeren gaan niet op dat pad. De 'Ghr. Jongeren Boeren- en Tuindershond zal niet rusten voordat ze alle jongemannen, die lid kunnen zijn van deze vereeniging, heeft ingeschreven. Door de aanwezigen werden nog enkele vragen gesteld, waarna men besloot om een afdeeling 05 te richten. Vc rloopig voor geheel Zuid-<Beveland. Natuurlijk is de bedoeling om in elke plaats leden te krijgen en dan de vereeniging te splitsen in plaatselijke afdeelingen. Dhr Wisse, vertegenwoordiger van den G.B.T.B. bracht de groeten over en wekte de jongeren op om aan te sluiten. Gekozen werden tot voorloopige be stuursleden: J. W. de Vrieze, voorzitter; D. Koster, secretaris, beide te Kloetinge en A. Sandee Johz. te Nieuwdorp. Kloetinge. Gisterenmiddag ongeveer half vijf had het zoontje van den landbou wersknecht J. v. d. Schraaf, op de hof stede van Johan de Vrieze het ongeluk met eep hand in den snijmo'len te geraken, waarvan hem drie vingers werden afge sneden. De spoedig ontboden geneesheer, Dr Wouda, achtte opname in St. Joanna noodig. Waarde. Bij Kon. besluit is op zijn ver zoek aan den heer G. Bal, met ingang vao

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2