Binnenland. WOENSDAG 18 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVfNüf£ ZEELAND Buitenland JOAN CARISBR0KE Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en. Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw No. 91 Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Adverteniïën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. Ontstellende cijfers. Het is van algemeens bekendheid dat het er met den export van onze land bouwproducten buitengewoon slecht uit ziet. En toch, als men de harde koude cij fers voor oogen krijgt, dan schrikt men onwillekeurig op. Dat het erg is, was bekend. Maar zóó erg In 1927 bedroeg de uitvoer van vee, vleesch en zuivelproducten in totaal 428.8 millioen gulden. In 1931 was dit cijfer reeds gedaald tot 258 millioen gulden en thans blijkt dat de uitvoer over 1932 slechts heeft bedragen 178 millioen gulden. Met de akkerbouwproducten staat het al niet veel beter. De uitvoer van diverse koolsoorten daalde van 15.5 millioen gul den in 1928 tot 4.1 millioen in 1932. Van uien van 11.7 millioen tot 6.6 millioen; de uitvoer van aardappelen van 23.3 mil lioen tot 16.6 millioen gulden, enz. En hierbij komt dan nog, dat ook de waarde van de in het eigen land geplaat ste producten sterk is verminderd. Het zijn ontstellende cijfers, die thans worden gepubliceerd. En het is nog volstrekt niet zeker, dat we ooik wat dit betreft, het dieptepunt hebben bereikt. Het tegendeel is veel meer waarschijnlijk. Niet ten onrechte werd in een der bla den de vraag gesteld „Zal dit alles uitloopen op een absoluten export-stilstand, op het einde, het ban kroet van onze zuivelfabricage, van onze veefokkerij en van den groven zoowel als den fijnen tuinbouw, om nog te zwijgen van de kweekerijen, die voor 'het buiten land werken, en van het buitenland moe ten leven." Er is geen mensch, die hier een defini tief antwoord kan geven. Maar de toekomst is wel zéér donker. Frankrijk'» financiën. Gisteren heeft de Minister van Finan ciën, Chéron, het regeeringsplan tot her stel der financiën in de Fransche Kamer ingediend. Het plan beoogt allereerst een bezuini ging van 5.326 millioen en ten tweede het invoeren van nieuwe belastingen ten be drage van 5.473 millioen. Tot de bezuini gingen behöoren o.a. het schrappen van de pensioenen van hertrouwde oorlogs: weduwen en het verhoogen van den pen sioensleeftijd van oud-strijders met vijf jaren. Als voorloopige maatregel voor 1933 zullen alle ambtenaarssalarissen van meer dan 12.000 francs worden verlaagd. Op de militaire begrooting zullen 638 millioen worden bespaard, n.l. 160 mil lioen bij het departement van oorlog, 42 millioen bij de overzeesche strijdmacht, 123 millioen bij het departement van marine, 301 millioen bij de luchtvaart, 12 millioen bij kolonën. In 1933 zullen bovendien alle belasting plichtigen 5 pet. betalen boven het bedrag dat zij tot dusver opbrachten. Minister Chéron zegt in zijn toelichting op het ontwerp, dat de economische crisis haar critieke punt heeft overschreden. De industriëele uitrusting des lands is in tact. De franc handhaaft zich dank zij de voldoende dekking, doch de kapitaal markt toont onrustbarende symptomen. Sedert 1930 nam de schuld plotseling met 18 milliard toe. Voor Chéron is het eenige geneesmid del: het stipt in evenwicht brengen van de begrooting en het volkomen ontlasten FE U I LLET (mT door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 107.) _o— Joan vroeg zich verbaasd af, hoe Mrs. Bray op het idee gekomen was. Ze had er geen oogenblik aan gedacht, dat de tocht naar Guernsey Ruby's geluk zou kunnen beïnvloeden. En toch, Ruby was niet lan ger 'n kind; heel wat meisjes van haar leeftijd waren verloofd en een mooi, lief schepseltje als zij was, moest de aandacht wel trekken. Toen Mrs. Bray weer binnen kwam om de tafel op te ruimen, aarzelde ze, alsof ze iets zeer belangrijks te zeggen had. «Er is me iets ingevallen," zei ze, wach tend op Joans toestemming om verder te spreken. „En wat dan wel, Mrs. Bray," vroeg Joan, met moeite een geeuw onderdruk kend. „Wel, ik dacht zoo, dat die mijnheer Warrendale een uitstekende partij zou zijn voor onze juffrouw Ruby! Ik mag hem graag zien. Hij aal een goed echtge noot zijn en hij heeft een vrouw noodig Aan het hoofd van een mooie bezitting der schatkist door uiterst strenge maat regelen. Daarna zal hij kunnen overgaan tot een consoldatieleening van om en nabij 15 milliard. Chéron zal nog binnen twee jaren alle niet-noodzakelijke ambten afschaffen. Het plan voorziet ook in een alcoholbe lasting en verhoogt met 0.15 per liter de belasting op benzine. Naar Rijksdagontbinding? Het aangekondigde onderhoud tusschen Adolf Hitler en Hugenberg heeft gisteren namiddag plaats gehad. Van het besprokene is niets uitgelekt. Men verwacht echter, dat de nationaal- socialisten zich niet meer zullen verzet ten tegen bijeenroeping van den Rijksdag op 24 Januari en voor de moties van wantrouwen zullen stemmen. In dit ge val wordt de Rijksdag ontbonden. De nieuwe verkiezingen zouden reeds op 19 Februari plaats hebben, hoewel de grondwet daarvoor zestig dagen den tijd geeft. De toestand in Spanje. Te Madrid zijn talrijke verdachte per sonen gearresteerd, die in het bezit ble ken van wapens, ontplofbare stoffen en communistische pamfletten. Te Valencia, waar eveneens eenige ar restaties werden uitgevoerd, werden ten huize van een der arrestanten 30 bommen gevonden. Te Bilbao hebben gevechten plaats ge had tusschen de civiele garde en extre misten, waarbij eenige gewonden zijn ge vallen. De politie is in het bezit gekomen van inlichtingen, waaruit blijkt, dat door de extremisten wapens en zelfs machinege weren uit Frankrijk worden ingevoerd. De politie in de verschillende gemeen ten vindt nog steeds bommen. Onlangs zijn in de stad Logrono door de politie opnieuw 200 bommen in beslag genomen. Te Murcia hebben extremisten getracht een klooster in brand te steken. De politie maakte het hun evenwel onmogelijk hun voornemen ten uitvoer te leggen. De griep. Tengevolge van de buitengewone schommelingen in de temperatuur, welke zich in verschillende streken van de Ver- eenigde Staten hebben voorgedaan, is een griepepidemie uitgebroken, welke reeds een grooten omvang heeft aangenomen. Verschillende ziekenhuizen zijn reeds overvol. Het aantal sterfgevallen is zeer groot. Ook in het Noorden van Engeland ver toont de griep-epidemie nog geen teeken van vermindering. In Manchester zijn het meestal gevallen van lichten aard. In ge noemde plaats liggen 60 lieden van hot ziekenhuispersoneel met griep te bed. Bo vendien zijn 300 beambten op kantoren van het departement van arbeid in de noordelijke districten ziek. In Manchester waren er de afgeloopen week 48 sterf gevallen aan griep tegen 22 in de week daarvoor. De verkorting van den arbeidstijd. De algemeene discussies op de voor bereidingsconferentie voor de verkorting van den arbeidstijd te Genève zijn einde lijk tot een slot gebracht. De voorzitter prof. Mahaim is zonder het zelf te willen de oorzaak geworden dat op den laatsten dag nog een vrij levendig incident ont stond. Prof. Mahaim sprak namelijk als Belgisch gedelegeerde en niet als voorzil- ter der conferentie over het behandelde onderwerp, waarbij hij ongeveer hetzelfde standpunt innam als prof. Aalberse. Do als de zijne hoort een meesteres te staan." „Zijn .moeder vervult die plaats zorgt voor de huishouding en ontvangt zijn gasten," antwoordde Joan, die nau welijks wist, wat ze zeggen moest. „Nu ja, het is een heel aardige dame, daar wil ik niets van zeggen, maar een moeder en een vrouw, zijn twee en een heer als mijnheer Warrendale behoorde te trouwen en waar kan hij een mooier inne mender meisje vinden dan onze Ruby? Ze zou Dunham Tower eer aan doen, dat zou ze zeker." „Kom, Mrs. Bray, u zegt dwaze dingen Ik hoop dat u zulke dingen niet tegen Ruby zegt. Ik verlang nog heelemaal niet, dat ze zal trouwen, ze is nog zoo'n kind." „Dat is ze ook, het lieve schatje! Maar ze wordt al gauw zeventien en als de Prins komt, zal ze plotseling ontwaken en ontdekken, dat ze volwassen is. En waar om weet ik niet, maar ik heb zoo'n idee, dat mijnbeer Warrendale de Prins zal zijn en haar voor zijn Prinses zal kiezen." „Heusch, Mrs. Bray, dat is toch al te dwaas," en met een gezicht, dat duidelijk haar ongenoegen toonde, draaide Joan het gas neer en maakte zich gereed om naar boven te gaan. „Wat zullen we nu hebben? Zoo heb ik haar nog nooit gezien!" overpeinsde Mrs Bray, terwijl ze na haar meesteres de ka mer uitging. „Ik had er heelemaal geen idee van, dat ik vrijpostig was en andere conferentie had ook naar zijn meening niet het recht een zuiver negatieve hou ding aan te nemen, doch moest op gron dige wijze nagaan of niet inderdaad door een conventie inzake den 40-urigen ar beidsweek een aanzienlijke vermindering der werkloosheid te verkrijgen zou zijn. Prof. Mahaim sprak daarbij een woord van critiek over de houding der werkge vers, die uitsluitend negatief was ge weest. Hij vergalloppeerde zich daarbij eenigs- zins door tevens te verklaren, dat hij hoopte, dat de regeeringen niet in den valstrik zouden loopen, die de werkge vers gespannen hadden door hun voorstel thans reeds een weigering uit te spreken. De voorzitter van de werkgeversgroep Oersted, protesteerde hier terstond op le- vendigen toon tegen. Mahaim verklaarde dat hij door het ge bruik van het woord valstrik zeker niet de werkgevers van onfatsoenlijkheid of van iets dergelijks had willen beschuldi gen, en verklaarde zich gaarne bereid het woord valstrik in te trekken. Rotsinstorting in Frankrijk. Bij de „Lanterne de Rocheeorbon", een bekende rots tusschen Vouvry en Tour (Fr.), is Maandag onverwacht een groet rotsblok losgeraakt en op drie in het dal liggende huizen terechtgekomen, welke geheel werden vernield. Een der drie huizen werd bij het onge luk een prooi der vlammen. Uit bet puin werden de lijken geborgen van twee vrou wen. Zes zwaargewonden moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar een van hen, even na aankomst overleed. Ingenieurs hadden reeds langen tijd ge wezen op het gevaar van een dergelijke rotsstorting en de bewoners der drie hui zen aangeraden de huizen te verlaten. Dezen waren daar toen niet op ingegaan. De instorting is nog van ernstiger aard geweest, dan de eerste berichten deden veronderstellen. In het geheel zijn vier huizen verwoest, terwijl een tweetal hui zen zijn ontruimd. In het geheel zijn drie personen gedood en tien gewond. Incident in den Pruisischen Landdag. In den Pruisischen Landdag is he*. Dinsdagmiddag tot een ernstig incident gekomen, tijdens de redevoering van een communist, die tegenover de nationaal- socialisten een uitdrukking bezigde, waar door dezen zich beleedigd achtten. Een aantal nationaal-socialisten stormde op het spreegestoelte af. Een nationaal- socialist, die den spreker te lijf wild', werd daarvan op het laatste oogenblik teruggehouden door den fractieleider Kube. Door het optreden van bezonnen afgevaardigden werden handtastelijkhe den voorkomen. Toen de nationaal-socia listen hierop staande het Horst-Wessel- lied aanhieven, schorste president Kerrl de zitting. Korte berichten. De correspondent van de „Times" te Genève verwacht, dat Japan uit den vol kenbond zal treden, indien de commissie van negentien vandaag een resolutie voorstelt, waarin geen rekening wordt gehouden met bet voorbehoud, dat Japan ten opzichte van verschillende punten ge mankt heeft. Acht menschen uit de Italiaansche gemeente Crodo, die eenige dagen geleden naar Zwitserland waren gevlucht, wor den vermist. Ook gisteren heeft de sneeuwval in Engeland en Schotland voortgeduurd. In laat ze me toch altijd vrijuit mijn meening zeggen. Maar ik denk, dat ze doodmoe is en een beetje uit baar humeur, omdat ze zoo plotseling naar huis moest terugkee- ren, geen wonder! En dan, ze is niet meer zoo jong als toen we pas Chestnut House betrokken, in den tijd van die arme juf frouw Martin en dominee." HOOFDSTUK XXXVI. AI haar onrust en angst ten spijt was Joan spoedig vast in slaap, want ze was totaal uitgeput van de vermoeienissen en wederwaardigheden van de laatste vier en twintig uur. Ze ontwaakte eerst door het leven dat de meiden maakten bij het aan kant maken van de kamers beneden en toen ze op haar horloge keek, bemerkte ze tot haar schrik dat het al negen uur was. Haastig maakte ze haar toilet, want ze had zich den vorigen dag voorgeno men om vroeg op pad te gaan, daar het een heel eind was naar Hampslead Heath Heit was dan oo';- reeds tegen elf uur, toen ze aan het v, waar ze wezen moest, aankwam. No. 1, het huis naast dat van haar broer, was een keurige woning, wel een tegenstelling met pand no. 2, dat er verwaarloosd uitzag. No. 1 had ramen, die blonken als een spiegel, met daarach ter frissche en keurig gestreken gordijnen, een heldere stoep, terwijl het koper aan Zuid-Yorkshire is het verkeer tusschen enkele dorpen gestoord. Fellner, de penningmeester, en Dr Meinshausen, de plaatsvervangende lei der van het district Groot-Berlijn van de nationaal-socialistische partij, zijn „met verlof". Zij hebben hun functies ter be schikking van het partijbestuur moeten stellen. Maandagnacht heeft te Lissabon een wervelstorm gewoed. In de haven zijn zes lichters gezonken; de bemanningen wer den slechts met moeite gered. De sneltrein van Madrid naar Bar celona is gisterochtend in het station Ce- tina met een boemeltrein in de richting van Madrid in botsing gekomen. Er zijn twee doodeD en verscheiden gewonden, onder welke twee zwaar. In Noord- en Midden-Span je sneeuwt het hevig. Ook te Madrid ligt de sneeuw eenige centimeters dik. De laatste maal dat het in Spanje hevig heeft ge sneeuwd was tien jaren geleden. Het conflict te IJmiriden. Gisteren hebben de reeders gelost twee stoomtreilers en het restant der vangst van den stoomtreiler Sylvain. Eén stoom- treiler is blijven liggen, de vangst daarvan zal vandaag verkocht worden. Voorts wa ren er gisteren 5 motorloggers aan den afslag, terwijl er ook weer veel visch uil Denemarken aangevoerd was. Verscheidene reederijen hebben aan bet kantoorpersoneel tegen Zaterdag ontslag aangezegd. Ook de meeste arbeiders in de nevenbedrijven, als werkplaatsen, giete rijen enz. hebben ontslag gekregen. Het personeel der ijsfabrieken wordt ook ver minderd. Gistermorgen heeft het bestuur van den Christelijken Bond een manifest verspreid gericht aan het Nederlandsche volk, waar in het nogmaals zijn standpunt inzake het conflict uiteenzet. In dit manifest zegt het bestuur, dat een terreur té IJmuiden wordt uitge oefend, die iedere beschrijving te boven gaat. Gemeente en bioscopen. Zooals gemeld, beeft de Raad der ge meente Weert op 22 Dec. de algemeene politieverordening aangevuld met een be paling, krachtens welke de bioscopen op Zondagen en daarmede gelijk gestelde feestdagen moeten gesloten zijn om 10 uur namiddag. Het hoofdbestuur van den Ned. Bios coop Bond heeft bereids den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht te willen bevorderen, dat op dit raadsbesluit als zijnde in strijd met de wet, het koninklijk vernietigingsrecht wordt toegepast. Wij vernemen thans, dat Ged. Staten van Limburg de gewijzigde verordening aan den Raad der gemeente Weert hebben teruggezonden ter intrekking wegens strijd met de wet, daar ze alleen tot stand gekomen is in het belang van de herber giers en ze niet strekt in het belang der openbare orde, zedelijkheid of gezondheid en ook niet de huishouding der gemeente betreft. Trekt de Raad de verordening eventueel niet in, dan zullen Ged. Staten deze ter vernietiging voordragen aan de Kroon. De sfeun aan de suikerbietenteelt. Het Tweede Kamerlid Bierema heeft tot den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: de deur in het zonlicht schitterde. Enkele potten met bloemen fleurden in de ven sterbank, waar in een hoek een welgedane poes zich te goed zat te doen aan de zon newarmte. No. 2, helaas, droeg al de spo ren van een verwaarloosd huishouden; ramen en kozijnen waren vervuild en onooglijk, een gescheurd gordijn trachtte de armoede van het inwendige nog wat te verhelen, terwijl de stoep zeker in geen weken geschrobd was. Joan trok aan de bel; men hoorde het geraas van ijzerdraad, dat tegen den muur ratelde, maar het contact met de schel was klaarblijkelijk verbroken, want ze ging niet over. Na een halve minuut wach- tens waagde Joan een tweede poging. We der verliep geruimen tijd, men hoorde voetstappen op de gang boven, totdat ein delijk de deur op een kier geopend werd en een slonzig schepsel met een slordig kapsel haar hoofd om de deur stak. „Wat wilt u?" vroeg de dame norsch terwijl ze de bezoekster van het hoofd tot de voeten opnam. „Ik zou graag mevrouw Carisbroke even spreken, ze verwacht me," antwoord de Joan. „Wie kan ik zeggen dat er is?" luidde de volgende vraag, terwijl de deur steeds op dezelfde nauwe kier geopend bleef. „Juffrouw Carisbroke van Chestnut House, zegt u maar; U kunt me wel bin nen laten." Binnenland. Het conflict te IJmuiden. De steun aan de suikerbietenteelt. Buitenland. De Fransche belastingvoorstellen. De anarchie in Spanje. De debatten over de 40-urige werkweek gesloten. Griep in Engeland en Amerika. 1. Is bet den minister bekend, dat voor den verbouw van suikerbieten bier te lan de dikwijls gebruik wordt gemaakt van buitenlandsch en met name van Duitscb zaad, ofschoon uitstekend in ons land ver bouwd zaad in meer dan voldoende hoe veelheid beschikbaar is? 2. Is het den minister bekend, dat Duitschland den invoer van Nederlandsch bietenzaad belemmeringen in den weg legt? 3. Is de minister bereid aan het verlee- nen van steun aan de bietenteelt de voor waarde te verbinden, dat de gesteunde suikerbieten gegroeid moeten zijn uit in- heemsch bietenzaad? Distributie van Speenvarkens. De overtollige speenvarkens, waarmee men eerst geen weg scheen te weten, wor den nu in verschillende plaatsen gedis tribueerd. Dezer dagen is te Uithoorn een verga dering gehouden van burgemeesters van gemeenten in de omgeving van Amster dam, waarin in beginsel besloten is, een aanbod van de directie der thermoge- nische fabriek tot bet afnemen van een aantal speenvarkentjes aan te nemen. Deze varkentjes zullen te Uithoorn worden geslacht en dan tegen den prijs van 15 cent per stuk worden verkocht aan de ter vergadering tegenwoordige gemeenten, waaronder Nieuwer-Amstel, Nieuwveen, Ter Aar, RijnsaJterwoude, Alkemade, Lei- muiden en Uithoorn. De gemeentebesturen zullen de biggen kosteloos onder werkloo- zen distribueeren. De Vakcentrales te 's Gravenhage on derhandelen met bet gemeentebestuur over een distributie in dezen vorm, dat de door de Varkenscentrale te leveren speenvarkens aan de gegadigden zullen worden verstrekt a 25 ot. per half var kentje, inclusief het vet voor de toebe reiding. Het gemeentebestuur van Wormerveer beeft mede een zending aangevaagd. Het slachthuis zal zorgen voor de toebe reiding en voor de verdeeling onder de groote gezinnen van steuntrekkenden. Notariaat. Bij Kon. Besl. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer R. Nicolaï als notaris te Amsterdam en wel met in gang van 1 Maart a.s. Uitvoering Crisisvarkenswet. Het Tweede Kamerlid Van Dis beeft tot den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat op 10 December te Bergambacht 29 varkens in beslag zijn genomen, die al reeds ver kocht waren en die de kooper van voor nemen was te laten merken, zoodra ze zouden worden vervoerd? 2. Wil de minister ten spoedigste zoo- „Dat is niet degeen waar de juffrouw naar uitkeek; zij sprak van een juffrouw Jones of zooiets." „Dat klopt; mijn naam is Joan Caris broke." „Dan zal ik nog maar eens effen gaan vragen of 'tgoed is, zou ik zoo zeggen, voor ik u binnen laat. De juffrouw wil anders niemand zien." En voor Joan er nog een woord aan toe kon voegen ging de deur dicht en boorde ze de gedienstige met tragen tred de trap weer opsloffen. Er bleef haar niets over, dan geduldig te wachten, ofschoon de ont vangst, na zoo'n verre reis gemaakt te hebben, baar niet meeviel. Spoediger ech ter dan ze verwacht had, hoorde ze iemand met groote haast de trap afdalen en het zelfde wonderlijke schepsel liet haar in een portaaltje, dat zeker in geen jaren met de witkwast had kennis gemaakt en nog minder met een ragebol, ,,'tfs in orde," kreet ze triomfantelijk. Hoe kon ik ook weten, dat u twee namen had. En de juf frouw is niet gemakkelijk, als ik een stom miteit uithaal. Ze is in de eetkamer." Joan volgde de gedienstige de uitgesle ten trap op, die zoo donker was, dat men gevaar liep zijn hals te breken, en be landde eindelijk in een klein alkoofje, dat met den weidschen naam van eetkamer betiteld werd. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1