mmm no. BBT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DINSDAG 17 JANUARI 1933 Buitenland. Binnenland. JOAN CARISBROKE Belanqrijkste Nieuws. /£3C\ Tégen ruwe huid DAGBLAD VOOR DE PBOViNütE EEELAND Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 444,55. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weakabonnementen voor Middelburg, Goes eR Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Vrees voor verantwoordelijkheid. Dat is een kwaad ding in dezen critie- ken tijd nu het overal spant en kraakt: vrees voor verantwoordelijkheid. We kunnen dat eiken dag waarnemen. Toen Hitier bij de Rijksdagverkiezin gen in Duitschland zijn groote overwin ning had behaald, deinsde hij er voor te rug ook de regeeringsverantwoordelijk- heid mee te dragen. Uit Spanje wordt gemeld, dat de so ciaal-democraten voornemens zijn zich uit de regeering terug te trekken, omdat zij bevreesd zijn dat anders de positie van de p a r t ij zal worden ondermijnd. Maar we behoeven niet zoo ver te gaan. In ons land zien we slag op slag het zelfde. In Noord-Holland werkten de soc.-de- mocratische Gedeputeerden mee aan een voorstel tot salarisverlaging voor de Pro vinciale ambtenaren, maar toen het er op aankwam, stemden ze tegen hun eigen voorstel. Zij durfden de verantwoordelijk heid voor wat zij1 in 't belang der Provin cie noodig achtten, niet te dragen. In tal van gemeenteraden heeft men hetzelfde kunnen zien evenals in de Twee de Kamer. Toen in November van het vorige jaar het bezuinigings-ontwerp-Terpstra aan de orde kwam, spraken toonaangevende liberale bladen de verwachting uit, dat de Staten-Generaal deze noodzakelijke bezuiniging zouden aanvaarden. Zelfs werd de meening uitgesproken dat de Minister veel meer had moeten bezuini gen. Bij de behandeling van het wetsont werp weigerden echter de liberale afge vaardigden hun medewerking. Zij hadden niet den moed de verant woordelijkheid voor deze voor velen wei nig sympathieke maatregelen mee te dra gen. Een treurig verschijnsel is dat, al is het wel eenigszins te verklaren. Wie de werkelijkheid dapper onder de oogen ziet en dienovereenkomstig handelt, heeft het niet altijd gemakkelijk. Toen Minister Colijn in 1923 geroepen werd ten opzichte van 's lands financiën orde op zaken te stellen, begon hij met zich te realiseeren dat het voor hem per soonlijk steenen zou regenen en dat de partij;, wier leider hij was, bij de stembus daarvan de onaangename gevolgen zou ondervinden. Dat was geen prettig vooruitzicht. Toch heeft hij, niet geaarzeld te doen en de verantwoordelijkheid te dragen voor wat hij in 's lands belang noodzakelijk achtte. Daartegenover staan er maar al te ve len die in hun hart toejuichen dat er krachtig wordt ingegrepen, maar die zelf geen vinger uitsteken om te helpen of zelfs tegenwerken, omdat zij de verant woordelijkheid schuwen. Bij de komende verkiezingen moge hier mede terdege rekening worden gehouden. Op de verantwoordelijke posten moeten geplaatst worden mannen, die staan voor hunne overtuiging, onbevreesd de verantwoordelijkheid te dragen van wat 's lands belang en het beginsel eischt. tegen een wettelijke invoering van de 40- urige arbeidsweek verzette. Hij bestreed uitvoerig den eisch van de arbeidersgroep voor behoud van de loonen. Wanneer men zich rekenschap geeft van de werkelijk heid, moet men, wanneer 't loon behouden moet blijven, tegen de voorgestelde her vormingen zijn. Omgekeerd: wil men do 40-urige arbeidsweek invoeren, dan moot men ook toegeven in een loonsverlaging De heer Gort van der Linden achtte zich veroorloofd te verklaren, dat de voorge stelde conventie niet de minste kansen op succes heeft. De werkelijke middelen voor de werk loosheidsbestrijding liggen ergens anders en deze vergadering is niet bevoegd deze middelen te bespreken. Het zijn de op- lossing van het schuldenvraagstuk, het goudprobleem en de kwestie van de han delsbelemmeringen. In den namiddag kwam de Nederland- sche regeeringsgedelegeerde prof. Aalber- se aan het woord. Hij wees er op, dat in Nederland door den Hoogen Raad van Arbeid en door den minister van Arbeid een onderzoek is ingesteld naar de vraag of de 40-urige arbeidsweek een verminde ring van de werkloosheid kan teweeg brengen. Hij hoopt, dat deze onderzoe kingen tegen Juni. wanneer de arbeidscon- ferentie een definitief besluit zal moeten nemen, geëindigd zullen zijn. Prof. Aalberse heeft zich het recht voorbehouden om zich eerst, wanneer de resultaten van de werkzaamheden der conferentie bekend zijn voor of tegen de conventie uit te spreken. met contingenteeringsvergunningen. Deze beide nieuwe belastingen moeten 450 mil- lioen opbrengen. De nationale crisisbelasting geldt alleen voor 1933. Alle burgers, daartoe in staat, moeten elk naar zijn vermogen, het hunne bijdragen tot het werk van herstel. Er is een minimum gesteld voor vrij stelling dat voor salarissen, loonen, pen sioenen enz. 12.000 frs, bedraagt (10000 frs. voor ongehuwden) en voor handelaars industrieelen, alsmeide beoefenaars van vrije beroepen, waar het netto-inkomen als maatstaf van aanslag geldt, 10.000 frs (8000 frs. voor ongehuwden). De belasting is progressief en bedraagt van 1 tot 4 pet. De bijzondere belasting op de buitenge wone winsten uit de contingenteerings- maatregelen wordt geheven tot een per centage van 60, met terugwerkende kracht van een halfjaar. De dreigende algemeene uitsluiting in Denemarken. Nu het bestuur van de Deensche werk geversorganisatie Vrijdagavond voor het eerst de algemeene uitsluiting heeft aan gekondigd, beoordeelen de bladen den toe stand buitengewoon pessimistisch. Minister-president Stauning heeft zich gewend tot de werkgevers- en werkne mersorganisaties en met klem verzocht in dezen crisistijd den vrede te bewaren. De werknemers hebben verklaard, in geen goval te kunnen onderhandelen op den grondslag van een verlaagde loon schaal. Wegens de moeilijkheden, die Ka- iandaris bij de vorming van een Grieksch Kabinet ontmoet heeft, is besloten tot vorming van een Kabinet-Venizelos. Om acht uur gisteravond zijn de leden der nieuwe regeering reeds door den staats president beëindigd. De Russisch-Engelsche onderhande lingen betreffende een handelsverdrag zijn thans op het doode punt gekomen. De po gingen der Russen de onderhandelingen te bespoedigen zijn mislukt. In Opper-Italië sneeuwt het sedert 24 uur onafgebroken. Dikke sneeuwmas sa's vallen neer. Het verkeer is overal zeer gestremd. In Milaan moesten den ge- heelen dag sneeuwploegen de tramrails en de straten vrij houden. De treinen onder vinden vertragingen van uren. De Fransche ministerraad heeft be sloten het goede voorbeeld te geven in een verlaging der ministerssalarissen met 10 pet. Intusschen duurt het verzet der ambtenaren tegen de salarisverlagingen voort. Tariefonderhandelingen worden te Londen gevoerd met de vertegenwoordi gers van Noorwegen. Denemarken, Zwe den en IJsland, terwijl als deze afgeslo ten zullen zijn, besprekingen zullen wor den aangevangen met de Baltische landen en Polen. Ingezonden Mededeeling. De 40-urige werkweek. Weer Neder landers aan het woord. In de intern, conferentie werd gisteren gesproken door den Nederl. werkgevers vertegenwoordiger mr Gort van der Lin den, die zich gelijk de overige werkgevers, Het lot van de „Sachalin". De passagiers van het Russische stoom schip „Sachalin" zijn volgens een draad loos bericht van het schip op het ijs ge land. Het bovendek van het schip staat in vlammen. De toestand in Duitschland. De toestand is ten gevolge van den uit slag der verkiezingen in Lippe geheel ge wijzigd en men acht het onwaarschijnlijk dat thans nog een bespreking tusschen van Schleicher en Hitier zal plaats heb ben. De indruk in politieke kringen, dat de uitslag van de verkiezingen in Lippe de parlementarie situatie in het rijk nog ge compliceerder gemaakt heeft, komt ook hierin tot uitdrukking, dat men reeds over den vermoedelijken datum van de nieuwe verkiezingen spreekt. Men noemt algemeen den 19den of 26en Februari als stembusdag, daar de rijks- regeering in het belang der economie een langdurigen verkiezingsstrijd zou willen vermijden. 900 millioen meer uit belastingen In het Belgische Staatsblad zijn de ko ninklijke hesluiten verschenen ten aanzien van de nieuwe belastingen. Er moest in het geheel 900 millioen fr. meer uit belastingen worden gehaald, waarvan 600 millioen uit de directe be- I lastingen. Om dit laatste bedrag te be reiken zijn de bestaande belastingen met 150 millioen verhoogd en zijn er twee j nieuwe vormen van belasting ingevoerd, n.l. een nationale crisisbijdrage en een heffing op buitengewone winsten gemaakt Het bestuur der werkgeversorganisatie heeft tegen a.s. Vrijdag een algemeene vergadering uitgeschreven, ten einde bui tengewone volmachten te krijgen voor een algemeene uitsluiting. Op z'n vroegst zou de uitsluiting den eersten Februari kun nen ingaan. Mocht bet tot uitsluiting ko men, dan wordt de toestand nog verwar der, doordat dan de werkloozenonder- steuningen grootendeels zouden worden gestaakt. Behalve de uit te sluiten arbei ders, meer dan 100.000, zouden 50.000 werkloozen, die tot de arbeidersklasse behooren, welke zouden worden uitgeslo ten, worden getroffen. Het conflict JapanChina. President Hoover beeft den Amerikaan- scben ambassadeur te Londen, Mellon, in structie gegeven het Britscbe ministerie van buitenlandsche zaken mede te deelen, dat, volgens de meening der Amerikaan- sche regeering, de Volkenbond bij de be handeling van het Gbineesch-Japansche geschil reeds te veel tijd heeft verloren, dat alle maatregelen terzake eener ver zoening zijn mislukt en dat de Volken bond thans overeenkomstig het Volken bondsstatuut moet optreden. De Commissie van Negentien die gis teren te Genève bijeenkwam, is tot mor gen verdaagd in verband met de indie ning van nieuwe Japansche argumenten. Dan zal zij haar laatste verzoeningspo ging in het GhineeschJapansche con flict ondernemen. Korte berichten. Op verschillende plaatsen in Frank rijk en Engeland is veel sneeuw gevallen. De temperatuur is sterk gedaald. Minister de Geer. De Minister van Financien, Jhr Mr de Geer is van zijn kort verlof in de residen tie teruggekeerd en heeft zijn ambtsbe zigheden hervat. Werkverschaffingen stopgezet. Te Jipsingbuizen is de Centrale werk verschaffing voor de provincie Groningen, waar ruim 2000 werklooze arbeiders te werk gesteld zijn wegens de ingevallen vorst gesloten. De uitvriesregeling wordt nu toegepast. Ook de gemeentelijke werkverschaffin gen zijn nu stopgezet. Wet en werkelijkheid. Dezer dagen gebeurde iets zoo ernstigs dat zwijgen er over aan de „Msb." onge- wenscht lijkt. Een der bekendste en meest geachte oud-hoogleeraren van een rijksuniversi teit overleed en zijn stoffelijk overschot werd verbrand. En niet alleen was de lijk baar, die naar bet crematorium trok, ge dekt door kransen van H. M. de Konin gin, van de Koningin-Moeder en van den Prins, maar daarachter liepen de presi dent-curator van een rijksuniversiteit en een stoet hoogleeraren, onder wie drie R. K. professoren. Wij leggen geen nadruk op de konink lijke belangstelling: dat zij bij dit over lijden werd betoond, lag in den aard der zaak. Dat zij tot uiting kwam bij de c r e- m a t i e, kan 'n gevolg zijn geweest van het feit, dat men deze niet had voorzien. Ware dit wel het geval geweest, er zou FEUILLETON door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 106.) o— „Neen, ze heeft me er hier en daar stukken uit voorgelezen. Ze was heele- maal van streek en vreesde niet alleen, dat haar broer zichzelf in moeilijkheden had gebracht, maar ook, dat zijn daden wel eens minder eervol konden zijn. Als het alleen een kwestie van geld is, zal ik haar natuurlijk helpen om alles weer in het reine te brengen". „Als ze het goedvindtl" „0, daar kan ik haar wel toe bewegen en als u meent, dat haar besluit om ons te verlaten onwrikbaar vast staat, dan doe ik waarschijnlijk het beste baar naar de stad te vergezellen. Maar bet is en blijft verbazend onaangenaam". „Je weet, niets kan Joan afbrengen van wat ze baar plicht acht. Ook voor mij is bet een groote teleurstelling, ik had me zooveel van de komende dagen voorge steld." Even later trad Joan de kamer binnen, bleek, maar vastbesloten, een geopend spoorboekje in de hand, Ze ging zitten en begon na te kijken, of er nog een trein ging, waarmee ze denzelfden dag Londen kon bereiken. „Je kunt onmogelijk vandaag gaan," zei Arthur, die over haar schouder heen mee keek, „het is zoo'n lange reis naar de stad." „Als je me naar Junction wilt brengen dan is het wel te doen. Vandaar vertrekt er een trein om even een uur, die me niet al te laat in Londen zal brengen." „Morgen is toch ook nog wel vroeg ge noeg, lieve Joan?" „Ik zou liever onmiddellijk gaan. Ik zie er tegen op een avond hier door te bren gen met het vooruitzicht den volgenden morgen te moeten vertrekken. En boven dien, wil ik van eenig nut zijn, dan moet ik mijn reis niet uitstellen." „Als je dan gaan moet, dan zal ik met je mee gaa en toe zien, dat je veilig en wel in Chestnut House aankomt." En zoo geschiedde. Ze bereikten Junc- ton ruim op tijd en terwijl Arthur kaar tjes kocht, nam Joan afscheid van mevr. Warrendale, die ben naar het station vergezeld had. Het werd een vervelende reis. Er zaten verscheidene medereizigers in de coupé, zoodat ze geen vertrouwelijk woord konden wisselen. Toen ze in Lon den aan kwamen was Joan doodop. Geluk kig wist Arthur een rijtuig te bemachtigen om hen naar Hampstead te brengen. „Ik kan morgen zoo vroeg, als je wilt, bij je zijn en het eenige wat ik van je vraag is, laat me je zooveel mogelijk moeite besparen. Laat mij maar eens pra ten met mijnheer Carisbroke." „Je weet niet, wat een heerlijke gedach te het voor me is, te weten, dat jij bij de hand bent om me zoo noodig te helpen, maar ik geloof, dat je me in deze maar alleen mijn gang moet laten gaan, voor- loopig althans. Het is van bet meeste be lang dat ik van alle bijzonderheden op de hoogte kom en Frank noch Ada zullen openlijk spreken, als ik niet alleen kom. Het is dus beter, dat je me 's avonds komt opzoeken als je er geen bezwaar tegen hebt." „Natuurlijk heb ik er bezwaar tegen Maar als je wenscht, als je bet verstanadi- ger acht er eerst zonder mij been te gaan, zal ik je mijn gezelschap niet opdringen. Ik wensch je werkelijk van nut te zijn, liefste Joan en bet lijkt me, dat ik je bet beste kan helpen, door me geheel naar jou wenschen te richten. Mag ik morgen tegen een uur of zes een kopje thee bij je komen drinken? Dan kunnen we eens praten over wat je vernomen hebt." Toen Arthur vertrokken was, kreeg ze het gevoel, dat de gebeurtenissen van de laatste weken vooral van de laatste paar dagen slechts een droom waren en dat ze nu langzamerhand ontwaakte in de stille, wat sombere werkkamer, die ze nooit scheen verlaten te hebben. Daar waren het verschoten kleed, het gestopte tafelkleed, de globe en de piano, waarop de leerlingen studeerden. Het was hier bijna moeilijk te gelooven en nog moeilij ker zich voor te stellen, dat ze verloofd was beloofd had met Arthur Warren dale te trouwen. Even later kwam mrs. Bray binnen. „Ik heb maar wat ham en eieren voor u klaar laten maken, juffrouw Joan," zei de goede vrouw. „Ik veronderstel, dat u doodmoe bent en wel trek zult hebben in een hartig hapje." „Dat laatste kan ik niet beamen," zei Joan, met een vermoeid glimlachje, „ik heb wat biscuitjes gebruikt en een glas sherry. Ik was erg bang, dat me weer een van die erge hoofdpijnaanvallen te wach ten stond." „Ik meende al aan de donkere kringen onder uw oogen te zien, dat u hoofdpijn had. Ik kan niet zeggen, dat uw uitstapje u kwaad heeft gedaan, maar ik denk, dat die plotselinge terugkeer u stellig geen goed heeft gedaan. Ik hoop, dat er niets gebeurd is?" „Ik vrees, dat er bij mijn broer iets niet in orde is. Vanmorgen kreeg ik een brief van mevrouw Carisbroke met bet verzoek onmiddellijk terug te keeren." „Vanmorgen! Dan heeft u er ook geen gras over laten groeien, juffrouw Joan. Was morgen niet vroeg genoeg geweest?" „Misschien wel; maar ik kon de onze kerheid niet verdragen. En als ik mijn vrienden dan toch moest verlaten, leek het me hoe eerder, hoe beter". „Het was heel vriendelijk van mijn Binnenland. De rijksmiddelen-opbrengst. De Minister vraagt financieele gegevens aan de Gemeentebesturen. Burgemeesters-installatie te Wemeldinge. Buitenland. De 40-urige werkweek. Het conflict Japan-China. Dreigende uitsluiting in Denemarken. Nieuwe verkiezingen in Duitschland? Belastingverhooging in België. Kr Trijj ïo-90 Cf5- een rare situatie ontstaan voor de Regee ring, welke nog altijd geacht, moet worden op de eerste plaats zelve de wetten des lands te handhaven. Maar wel vragen wij aandacht voor de juridische zijde der zaak. Lijkverbranding is nog altijd om geen sterke woorden te gebruiken niet in overeenstemming met de wet. De wet eischt begrafenis. En hier zien wij toch eigenlijk wetsschennis en de burgemeester van één onzer groot ste steden, mitsgaders een heele rij booge dienaren van den staat, allemaal behoor lijke burgers, doen alsof er iets volkomen normaals geschiedt. Er is geen béter mid del om de eerbied voor de wet te onder mijnen. Herdenking Prins Willem van Oranje. De Commissie voor de viering van bet 4e eeuwfeest der geboorte van Prins Wil lem van Oranje (24 April 1933), zal bij gelegenheid van de te houden feesten, aan de leerlingen van de hoogste klassen van alle Lagere Scholen in bet Rijk en Kolo niën, een keurig uitgevoerd portret van Prins Willem van Oranje ten geschenke geven. Aan de behoefte tot het verstrekken van een feestgave aan de leerlingen van d9 andere klassen, zal worden voorzien, door het verkrijgbaar stellen van meerdere exemplaren tegen een zeer lagen prijs en bet tevens verkrijgbaar stellen van ver kleinde reproducties in prentbriefkaart- vorm, ook in dezelfde kleuren uitgevoerd. De exploitatie daarvan is opgedragen aan de Uitg. Comp. „De Branding" te De Bilt. De teekening is gemaakt naar het be kende schilderij van Adriaen Thomas Key, geplaatst in het Mauritshuis te 's Gravenhage. Rijksmiddelen in 1932. De Rijksmiddelen brachten in Decem ber j.l. f9.616.077 minder op dan in de zelfde maand van bet vorige jaar. Over bet gebeele jaar 1932 bleven de middelen f 52.274.273 onder de opbrengst in 1931 en nog f 17.683.130 onder de ra ming voor 1932. De staking te IJmuiden. Er is nog steeds geen verandering ge komen in bet conflict bij bet visscherij- bedrijf. De geheele trawlervloot is thans in de haven teruggekeerd. De ladingen van de laatste stoomtrawlers, welke van heer Warrendale om u te vergezellen I Hij beeft zeker zaken in de stad en hij moet zich daar buiten wel gaan vervelen, een jonge man van zijn leeftijd, die gewend is veel te reizen en altijd in de groote stad heeft gewoond. Maar toch was bet erg vriendelijk van hem u onder zijn boe- de te nemen, vindt u ook niet, juffrouw Joan?" „Ja zeker." Joan bad er meer dan genoeg van om te hooren over Arthur Warrendale's vriendelijkheid. Ms. Bray scheen hem te beschouwen als een jongen man, die een goed huwelijk zou kunnen doen, terwijl Joan haar voorbestemd scheen om onge trouwd te blijven. Dat er een nadere band tusschen deze twee kon bestaan, kwam geen oogenblik bij haar op. En het deed Joan pijn, zoo geheel uit de rij der huw bare vrouwen geschrapt te worden. Al gauw begon Mrs Bray te praten over alles, wat er gebeurd was, sinds de dames vertrokken waren en over den lieven brief, dien ze van juffrouw Ruby bad ontvan gen en ze sprak bet vermoeden uit, dat „het lieve kind" wel eens verloofd van Guernsey kon terug komen. Juffrouw Macdonald bad broers, naar Mrs. begre pen had en een van hen was een bui tengewoon aardig jongmenscb, met een heel goede positie. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1