Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Tel ..«MS" - Fa A| AFBRAAKVI DRAISMAvanV^I A jLE moeders hFOCUS" zet zj middelburg serooskerke lt Als datum voor deze groepsvergade ringen werd aangegeven Zaterdag 25 Fe bruari 1933. Varkensvleesch-accijns verhoogd. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft het bedrag, bedoeld in art. 5, b, A van het Crisisvarkensbesluit 1932, voor de periode van 15 Jan. tot en met 11 Febr. 1933 bepaald op 10 cent per K.G. geslacht (tot nu toe 9 cent) gewicht, met dien verstande, dat ten aanzien van gecasreerde beeren, welke voor de var kensfokkerij hebben gediend en uitsluitend voor eigen gebruik geslacht worden, dit bedrag verminderd wordt met 95 pet. Uit de Communistische Partij. Naar het „Hbld." verneemt, heeft het congres der Communistische Partij Hol land besloten, den heer Wijnkoop (die se dert 1925 geen lid meer is van het par tijbestuur) op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer een zoodanige plaats toe te kennen, dat zijn herkiezing tot lid van de Kamer uitgesloten moet worden ge acht. De plaats van den heer Wijnkoop zou moeten worden ingenomen door den heer Beuzemaker, die pas geruimen tijd to Moskou heeft vertoefd. Den heer Seegers, het Amsterdamsche gemeenteraadslid, zou eenzelfde lot be schoren zijn. Ook deze zal zijn mandaat van de Communistische Partij Holland niet hernieuwd krijgen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 1 April eervol ontslagen met dankbetui ging P. H. Baron Taets van Amerongen van Natewisch als burgemeester van Markelo. Stakingbij dewerkverschaf- fing. Door een ploeg van de werkloo- zen te Oostburg werd Woensdag gewei gerd het werk te hervatten, naar men zegt op grond van de te lage belooning. Deze is 24 cent per uur overeenkomstig de rijksvoorschriften. Vermoed wordt, dat de werklieden in den waan verkeerden, dat alles van de gemeente uitging en dat men nu op deze wijze het gemeentebestuur zou dwingen. Dit is niet meegevallen: toevallig kwam dien eigen dag een beambte van de Heide maatschappij om het werk op te nemen en vond hij niemand aan het werk. Gis teren hebben de stakers den wensch te kennen gegeven het werk te hervatten, en daarover zelfs met de autoriteiten getele foneerd, doch namens den minister is schorsing bevolen. De zaak wordt nu nader onderzocht. (VI. C.) Middelburg. De eerste week, dat het lokaal in het Militair Hospitaal des mid dags voor de werkloozen geopend is, heb ben telkens zeer velen van de gelegenheid gebruik te maken om daar een deel van hun te veel aan vrijen tijd door te bren gen. Hierbij is gebleken, dat er aan schaak-, dam- en dominospelen nog een tekort is en daarom brengen wij het ver zoek van de Commissie voor ontspanning van werkloozen over aan hen, die voor dit doel zulk een spel willen afstaan, dit in het Militair Hospitaal te doen be zorgen. 's-Gravenpolder. De openbare vergade ring van de A.R. Kiesvereeniging is nader bepaald op Woensdag 25 Januari. Borssele. Gisteravond hield de vereeni- ging „Het Musschengilde" haar jaarver gadering. Totaal waren ingeleverd 1875 musschen. Dhr J. Bruinooge Az. werd tot koning benoemd, terwijl de aftredende bestuursleden J. v. d. Velde en Jac. Pries ter werden herkozen. Kapelle. In algemeene ledenvergadering kwam de vereeniging van Oud-leerlingen van de tuinhouwcursussen bijeen onder voorzitterschap van dhr W. Glas. Na het welkomstwoord van den voor zitter tot de talrijk opgekomenen, werden allereerst behandeld de vragen, gesteld vanwege de commissie van Oud-leerlin gen van de Tuinhouwcursussen in Zeeland welke luiden: 1. Hoe kunnen oude boomgaarden weer rendabel gemaakt worden? 2. Is er voor gele Metser als onderstam toekomst; zoo ja, op welke gronden en welke soorten? 3. Is de aardbeiencultuur nog rendabel en is uitbreiding nog aan te bevelen? Een zeer drukke, leerzame bespreking volgde. Besloten werd een commissie te benoemen tot samenstelling en indiening van het rapport. Het plan bestaat om uit de rapporten der verschillende vereenigingen een geheel te vormen op de te houden vergadering van de commissie van Oud-leerlingen in Zeeland. Ingewilligd werd het bestuursvoorstel tot aanschaffing van het boekwerk „Fruit teelt in Amerika". Ook werd besloten om weder proeven te nemen inzake ziektebestrijding. Gisterenavond vargaderde in de consistorie van de Geref. Kerk alhier de Ring Zuid-Beveland Oost van den Ned. Bond van J.V. op G.G. Aanwezig waren 65 leden. Als eerste inleider trad op dhr P. Wïskerke van Rilland-Bah met: Cal vinisme, Naionalisme en Fascisme, en na de pauze dhr J. Pouwer van Goes met het onderwerp „Sport". Op beide inleidingen volgde een zeer geanimeerde bespreking. Rilland-Bath. Gistermiddag had onder groote belangstelling de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van dhr W. Griep, in leven secretaris en ontvanger dezer gemeente. Aan do groeve werd het woord gevoerd achtereenvolgens door dhr Steketee, secretaris der gemeente Beets en Oudendijk, als oud-burger en zwager van den overledene, door den burgemeester dezer gemeente namens het gemeentebestuur en de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Beveland, door dhr M. N. v. d. Linde, na^- mens kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier, van welk college de overledene secretaris was, door Ds A. A. Wildschut te IJmuiden als vriend der familie, terwijl door Ds Ch. de Beus al hier een Schriftgedeelte werd gelezen en de plechtigheid met dankgebed werd ge sloten. Door de oudste zoon van den over ledene, Dr C. Griep te Heinkenszand, werd een kort woord van dank gesproken. Serooskerke. (W.) Zooals in dit nr wordt aangekondigd, zal de heer A. Janse uit Biggekerke Woensdagavond voor Patri monium een lezing houden. Gaarne wek ken wij tot druk bezoek op. Kortgene. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig dhr De Looff met kennisgeving. Na de opening geeft de voorzitter een kort overzicht over het af geloopen jaar. De omstandigheden zijn van dien aard, dat een voorzichtig finan cieel beleid noodzakelijk is. In de maand December stonden 39 werkloozen inge schreven. De nieuwe haven heeft wat meer inkomsten opgebracht, doch daar staat tegenover, dat de oude haven weer een schaduw over het zonnetje werpt. Ook de wegsverbetering kost veel geld. De heer Salomé beantwoordt deze woorden. Ingekomen stukken. Verzoek van de Nederl. Land- en Tuinbouw arbeidersbon den om aan de landarbeiders 78 dagen steun te geven. Adres van het Comité tot bestrijding van de iepenziekte. Een schrijven van B. en W. uit de ge meente Hardenberg. Genoemd college wil de belasting van de ongebouwde belast bare eigendommen verlagen en verzoekt hieraan adhaesie te betuigen. De voorzit ter is tegen adhaesie-betuiging. De 20 op centen op ongebouwde belastbare eigen dommen gaan er dit jaar toch af. Alle stukken voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor om het honora rium van den agent van de arbeidersbe middeling van f 10 op f 25 te brengen, daar het aantal werkloozen steeds grooter wordt en ook omdat de administratie zoo veel tijd eischt. Met algem. st. aldus be sloten. B. en W. geven in overweging over te gaan tot aankoop van een stukje grond van plm. 70 M2. Een gedeelte is in erf pacht en eigendom van den heer J. M. de Kater en een ander gedeelte is van mej. wed. J. de Kater. Als er besloten werd tot aankoop van den grond, dam zou de draai in den Achterweg, vooral wat het uitzicht betreft, veel verbeterd worden. De koopsom zou f250 bedragen, waarbij dan nog komen de kosten van overdracht enz. Dhrn Wolse en Salomé vinden den prijs te hoog. Dhr Hollestelle zegt dat de prijs van f250 meer dan de helft te hoog is. Dhr Salomé wil f200 betalen. Met 4 st. vóór en 2 tegen (weths. Boot en Dorst) wordt besloten om f 200 te geven. Gaat de familie De Kater hiermee niet accoord, dan komt er van den koop niets. Wegverbetering van den dijk Kortgene- Geersdijk. B. en W. stellen voor om over te gaan tot betaling van één vierde ge deelte in de kosten van deze wegverbete ring, hetgeen geraamd is op f 63000. Aan den Geersdijkpolder is gevraagd om f 25 subsidie per jaar voor onderhoud, waar mee genoemde polder accoord gaat. Daar na komt in behandeling of het werk uit gevoerd zal worden in eigen of in provin ciaal beheer. De raad gaat in geheime zit ting. In de daarna weer openbare zitting deelt de voorzitter mee, dat besloten is om het werk van provinciewege te laten uit voeren; ook al duurt het werk 2 jaar. Dhr Salomé wil nog een poging wagen om het werk in 1 jaar uit te laten voeren. Dhr Wolse ondersteunt dit. Weth. Dorst pleit voor 2 jaar. Dhr Hollestelle is ook voor 2 jaar. Dhr Dees denkt, dat het werk min der zal kosten als er ineens aanbesteed wordt. Het voorstel van Salomé werd in stemming gebracht, om het werk in 1 jaar uit te laten voeren. De uitslag is als volgt: De heeren Wolse, Dees en Salomé stem men voor, de heeren Hollestelle, Boot en Dorst tegen. Uitslag 33. Het voorstel werd aangehouden tot een volgende ver gadering. Zierikzee. Alhier is een Christelijk film comité gevormd, dat zich ten doel stelt één- of tweemaal per jaar filmavonden te organiseeren, waarop dan leerzame films zullen worden vertoond, welke voor het Christelijk gezin geschikt kunnen ge acht worden. De behoefte aan een dergelijk comité deed zich reeds geruimen tijd gevoelen, vooral sedert geen winterlezingen meer worden gehouden. Getracht zal worden nog dezen winter vermoedelijk in Februari de eerste filmavond te geven. 1 Het comité bestaat voor de helft uit Gereformeerden en voor de andere helft I uit Hervormden, waarbij de functies zijn verdeeld aan Dr J. v. Lonkhuijzen, voor zitter; Ds J. Gerritsen, 2e voorzitter; dhrn P. J. v. d. Doe, secretaris; J. P. Brouwer, penningmeester en W. J. van Schelven, algemeen adjunct. Colijnsplaat. Donderdagavond vergader de alhier 't varkensfonds „Hulp in Nood" onder voorzitterschap van dhr A. de Pree. Aanwezig waren 20 van de 22 leden. Uit j het verslag van den penningmeester bleek dat tengevolge van den gunstigen toe stand in het afgeloopen jaar de kas met f 30 is vooruitgegaan, zoodat op 't «ogen blik het kasgeld ruim f 1000 bedraagt. Als bestuursleden werden herkozen dhrn L. M. Vink en J. Schrier. Het onlangs gevormde comité ter ontwikkeling en ontspanning voor werk loozen, heeft een begin gemaakt met avon den te organiseeren voor genoemd doel. Gisteravond n.l. werd door dhr Felius, hoofd der O. L. School alhier, een lezing gehouden over het werk in de steenkolen mijnen. Nadat Spr. eerst iets had verteld over de steenkool, werden vervolgens de aan wezigen bepaald bij een bezoek aan de staatsmijn „Wilhelmina" in Limburg. Na de lezing werd een en ander in beeld vertoond. De burgemeester sprak, na een woord van dank aan dhr Felius, den wensch uit, dat nog meer van dergelijke avonden mogen volgen. i De collecte langs de hui zen ten bate der vereen, tot verspreiding der Heilige Schrift, bracht f30 op. (Be langeloos bericht.) Kafs. Vrijdagmorgen had op de hofstede van H. v. d. Maas, bij het dorschen, de arbeider J. Breas het ongeluk met zijn hand in den binder terecht te komen. Zijn hand kwam klem te zitten tusschen het rad en de ketting, waarop de binder stil kwam te staan. Toen hij zijn hand zelf wilde bevrijden, kwam de binder weer in het werk en kwam ook zijn andere hand in aanraking met ketting en rad. Beide handen zijn leelijk gehavend. Het ongeluk, dat zich eerst ernstig liet aan zien, liep nog goed af. Na verbonden te zijn, kon 's middags de arbeider weer aan het werk gaan. Axel. Dinsdag hield Vreemdelingenver keer haar jaarvergadering. De voorz. deed mededeeling van een ontvangen schrijven van de commissie belast met het onder zoek in welk jaar Axel stadsrechten had verkregen. Hieruit bleek, dat dit niet was in 1183 zooals men meende, doch in 1213. In behandeling kwam een voorstel tot aansluiting bij de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, waaruit noodwen dig voortsproot; Voorstel tot het uitgeven en versprei den van drukwerk met foto's als reclame voor Axel en omgeving. Beide werden goedgevonden. Voorstel om te komen tot inrichting van een Axelsche hoerenkamer (ouder- wetsche kleederdrachten). De vergadering voelde dit als een nood zakelijk iets, temeer nog, daar de Axel sche kleederdracht in de toekomst geheel zal verdwijnen. Het voorstel werd aange nomen en als eerste stap om daartoe te geraken, besloot men lid te worden van de Oudheidkundige kring „De Vier Ambach ten van Hulst". Ten slotte deelde de voorzitter een en ander mede over de feestplannen 1933. Op Hemelvaartsdag zou de turnvereen. „Medioburgum van Middelburg gevraagd worden, terwijl des avonds een concert zou gegeven worden door een gunstig be kend staand korps uit een andere ge meente. Op 2e Pinksterdag concours-hippique met paardendressuur. Bij de rondvraag werd teleurstelling uitgesproken over het opheffen der jaar- lijksche veemarkt vanwege de gemeente. De heer D. J. Oggel J.M.z. deelde mede, dat deze in 1339 werd ingesteld en dus in 1939 het 600-jarig bestaan zou kunnen worden gevierd. De gemeenteraad schafte de veemarkt af om bezuinigingsredenen, waarom hij voorstelt dat V. V. V. een subsidie verleent. Met algemeene stemmen wordt dit goedgevonden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haskerhorne, H. Morra te Huizinge. Te Papendrecht, J. G. Abbringh te Wilsum. Bedankt voor Elburg, D. Bax te Blauw kapel. Voor de Lier en Roswinkel, H. G. Groenewoud te Gelselaar. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zuilichem, H. C. Voorneveld, cand. te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dordrecht, M. Heijkoop te Utrecht. Dr J. H. Gunning J.Hzn., te Bilt- hoven, Huize „Sursum Corda", (de be kende redacteur van „Pniël"), hoopt, naar de „Rotterd." meldt, op 23 Januari a.s. zijn 75sten verjaardag te vieren. Zondag 15 Januari 1933. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. Ds Homburg, av. Ds Steinz. Wilhelminadorp, v.m. Ds v. d. Heil, n.m. Ds Homburg. Geersdijk, v.m. dhr de Jager, n.m. lees- dienst. Wissenkerke, v.m. en n.m. Ds Louwerse. Hansweert, 9.30 en 6.30 u. ds v. Selms. Kruiningen, v.m d.s Diederiks van Hil versum, n.m. Ds Ter Haar Romeny. Koudekerke, 9.30 en 2 u. Ds R. ten Kate. (Vm. Voorber. H. Av. en av. H. Doop) 'tZand, 10 u. Ds v. Empel, 2 u. Ds Tjeb- bes. Serooskerke, v.m. en n.m. Ds Hietkamp (Bed. H. Av. en Dankz.) Nisse, 9.30 en 6 u. Ds Blanson Henke- mans. Geref. Kerken. Wissekerke, v.m. en n.m. cand. van Nes te Teraeuzen. Colijnsplaat, v.m. en av. cand. Muys te Bilthoven. 's Gravenpolder v.m. en n.m. leesdienst. 27 VarkenB in een luxe Ren&ult. „We hebben 'n Crisisvar- kenswet, schrijft het Dagbl. van N.-Br. Daaraan zit vast het z.g. merken van de ooren der krulstaarten. Dat oormerken schijnt hier en daar niet precies volgens plicht en wet te geschieden. Dat bewijst de ervaring der grensautoriteiten, die opmer ken, dat er duizenden ongemerkte varkens vanuit het binnenland naar de grens wor den vervoerd en frauduleus worden over gebracht. Doch ook gemerkte varkens voert men naar België uit. Voor de smok kelaars was dit echter gevaarlijk. Een gemerkt varken immers is een Hollandsch varken en dus frauduleus in België in gevoerd. Gevolg, dat overal, waar der gelijke varkens aangetroffen werden, ze meteen in beslag genomen zijn. Toen sne den de smokkelaars zonder scrupules de dieren eenvoudig de gemerkte ooren af. De Belgische autoriteiten treden thans tegen deze schandelijke dierenmishandeling met kracht op, al moet in zoo'n geval een strafrechterlijke vervolging zich beperken tot procesverbaal wegens dierenmishande ling. Groote kwantums der frauduleus vervoerde varkens komen over den Moer dijk, doch ook op de Brabantsche vee markten worden nog tallooze ongemerkte varkens verhandeld. En hoe worden die beestjes nu ver voerd? Enkele dagen geleden kwam onder Nieuwmoer een Nederlandsche luxe wa gen, 'n Renault, met groote vaart de grens oveï. In de bocht van den straatweg naar Wuestwezel, nabij de kerk, reed deze auto in volle vaart tegen een bierwagen op, be spannen met een paard. Het paard werd onderst boven tegen den grond gesmakt De auto zwenkte door, doch reed daarop met groote kracht tegen een paal op. De twee inzittenden sprongen uit den wagen en liepen er hard vandoor. De gendarmen namen den wagen in beslag en vonden niet minder dan27 varkens opeen geperst in het luxe-interieur. Ramen en deuren waren afgesloten. Het vervoeren van varkens op deze wijze schijnt thans de nieuwste methode. Het vervoer gaat snel ler en met meer kans op succes kan men de kommiezen ontgaan. Tal van personen worden er voorts re gelmatig aangehouden, die met var kens in zakken en manden op de fiets door de binnenpaden over de grens trach ten te komen. De grensautoriteiten zijn ervan over tuigd, dat wat aan varkens aangehouden wordt, maar een schimmetje van de hoe veelheid is, die frauduleus over de gren3 gaat." Vliegen in den mist Het „Va derland" meldt: Interessant was het te zien hoe gisteren bij zeer laag hangenden mist, de K.L.M.- en Farman-vliegtuigen op Waalhaven landden. Op magnetischen koers, opgegeven door het peilstation, wordt het veld aangedaan, daarna vliegt de piloot er over heen en na eenige mi nuten keert hij, om in den vastgestelden koers, op aanwijzing van vuurpijlen, te landen. Als zulk een vuurpijl wordt af geschoten, verdwijnt deze al op 50 M. hoogte in den mist; eenige seconden later vallen plotseling de lichtkogels uit het mistdek op het veld. Deze lichtkogels ge ven magnesiumlicht en blijven op het gras nabranden, waardoor de piloot de aardoppervlakte kan verkennen. Vol bewondering zijn wij voor de be hendigheid der K.L.M.-piloten, die hun kist uit den ondoordringbaren mist veilig op den grond krijgen. Vliegproeven in den mist worden nu ge nomen om den piloot, behalve de peiling in één horizontale richting, ook tegelijker tijd een peiling ongeveer in loodrechte richting te geven, .zoodat hij op een zeker moment precies weet waar het toestel zich ten opzichte van het landingsterrein be vindt, daar de hoogte hem uit de instru menten bekend is. Niettemin blijft ook dan nog de manoeuvre van het landen bestaan, die groote ervaring eischt. Voor twee ton aan ef fecten zoek. De Off. van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem verzoekt aanhouding en voorgeleiding van Adrianus Josephus Franciscus Maria Staamer, wonende te Velp, gem. Rheden. Dit staat in verband met de geruchtma kende advertenties, welke Maandagavond vanwege het Recherche- en Informatie bureau Alex Snatager en Co., Stations weg te 'sGravenhage in de grootste dag bladen en in financieele organen versche nen. Dat bureau publiceerde een lijst van vermiste effecten tot een waarde van on geveer f200.000 en verzocht mededeeling wanneer deze effecten, waarvan series en nummers bekend waren, bij de een of andere bankinstelling ter beleening of ten verkoop zouden worden aangeboden. Het spreekt vanzelf dat deze adver tenties groot opzien verwekten in hoofd zaak wel om het ongewoon groote bedrag waarom het hier ging. De politie was van de zaak niet op de hoogte. Later bleek echter dat de publicatie van het bureau Snatager betrekking had op den heer A. J. F. M. Staamer, te Velp, gem. Rhe den. De heer S. is sinds korten tijd ge huwd. Zijn vrouw bezat eenig vermogen en is vóór haar huwelijk verschillende malen gewaarschuwd om niet met S. te trouwen. Zij heeft dit toch gedaan.Tbans is sinds eenige dagen de heer S. verdwe nen met medeneming van een partij effec ten ter waarde van f200.000, vermoede lijk toebehoorende aan zijn vrouw. Maandag j.l. is het faillissemént van den heer S. uitgesproken en in verband hiermede wenschte de Officier van Justi tie hem te hooren over het bezit der ef fecten. S. was echter niet verschenen en daar om is zijn aanhouding en voorgeleiding gelast. Er zijn enkele aanwijzingen, welke er op duiden, dat S. reeds in het buiten land zit. Kindje verbrand. Van het 3- jarig kindje van S. te Breda, geraakten gisteren de kleertjes in brand, vermoede lijk doordat deze in aanraking kwamen met de kachel. Toen de moeder op het ge huil van de kleine kwam toeloopen, stond het volop in vlammen. Het bekwam zoo danige brandwonden, dat het in den loop van den dag na een smartelijk lijden is overleden. „Onschuldige" slangen naar Engeland. Naar een telegram uit Glasgow meldt, is daar gisteren uit Rotterdam een zending slangen aangeko men, welke volgens opgave „ongevaarlijk" waren. Een bediende, die de zending uil- pakte, werd door een der slangen aange vallen en gebeten .Kort daarop vertoon den zich bij hem ernstige vergiftigings verschijnselen. Terstond werd de Londen- sche „Zoo" gewaarschuwd, welke een se rum zond, waarmede de ongelukkige werd ingespoten. Bij een nader onderzoek bleek, dat hij gebeten was door een „groene mamba", een der meest gevaarlijke soor ten gifslang. Zijn toestand is zorgelijk. Terstond zijn alle pogingen in het werk gesteld, om den afzender der slangen, die wellicht nog meer „ongevaarlijke" slan gen in zijn bezit heeft te waarschuwen. Botsing tusschen auto en autobus. Gisteravond heeft tusschen Rinkerode en Drensteinfurt in de nabij heid van Munster een ernstig verkeers ongeluk plaats gevonden. Een Nederlandsche personenauto, af komstig uit Hengelo, welke met vijf in zittenden op den terugweg van de te Dort mund gehouden „Zesdaagsche" was, kwam in botsing met een uit de richting Munster komende autobus, waarin zich een 20-tal leerlingen van de landbouw school uit Epe bevond. De autobus sloeg om. De Nederlandsche wagen sloeg 50 M. verder over den kop. De vijf inzittenden van den Nederlandschen wagen en een leerling van de landbouwschool werden gewond. Verschillende leerlingen werden door glasscherven licht gewond. De verwondingen bleken niet van zulk een ernstigen aard te zijn, als aanvanke lijk werd gemeld. Zij konden allen, na ter plaatse te zijn verbonden, naar huis te- rugkeeren. De auto is geheel vernield. Moordaanslag te Nijme- g e n. Gisterenmiddag heeft de chauffeur H., te Nijmegen, die sinds eenige weken in echtscheidingsproces ligt met zijn vrouw, een moordaanslag op haar ge pleegd. De vrouw wandelde met haar zus ter in de Passage aan de Groote Markt. De man trad op haar toe en wilde een gesprek met haar aangaan. Zij weigerde, waarop hij een knipmes trok en de vtouw in den rug stak, waarbij de recht erlong werd geraakt. De man wierp zijn mes weg en snelde rechtstreeks naar het politie bureau, waar hij zich aanmeldde en den moordaanslag bekende. Hij was in zeer opgewonden toestand. De vrouw werd door voorbijgangers hevig bloedend opge nomen. Per ziekenauto werd zij naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor haar leven. Motorrijder gedood. Vrijdag middag heeft op den Utrechtschen Weg te Arnhem een ongeval met doodelijken af loop plaats gehad. Door tot nu toe on bekende oorzaak is de motorrijder, de 28- jarige Michels uit Renkum in botsing ge komen met een auto, bestuurd door den heer S. uit Oosterbeek. De botsing was zoo hevig, dat de motor rijder van zijn motor werd geslingerd en bijna onmiddellijk werd gedood. Het mo torrijwiel werd toaal vernield. Boter-débacle. Zooals wij reeds meldden, bedraagt de Leeuwarder commissie-noteering, de groothandelsprijs voor boter, deze week 69 cents. Ter vergelijking herinneren wij er aan, dat deze noteering vorig jaar, medio Fe bruari, toen de toestand in de veehouderij reeds slecht was, nog f 1.42 bedroeg. Bij menschenheugenis is zulk een lage Januari-prijs voor boter dan ook niet voorgekomen! Zelfs met den accijns van 90 cents of 130 pet. der waarde is de bo- terprijs voor den consument nog laag voor dezen tijd van het jaar, n.l. 9095 cents per pond in den winkel. De afbraakprijs, welken de boter op 't oogenblik op de vrije markt maakt, is spoedig verklaard, wanneer men ziet, dal blijkens de juist verschenen in- en uit- voerstatistiek in 't afgeloopen jaar slechts 20 millioen Kg. boter werd uitgevoerd, te gen 33 in 1931; 42 in 1930; 47 in 1929, 1928 en daarvóór. De boterexport heeft dus een tuimeling gemaakt van 47 millioen kilo in de jaren voor 1930 tot 20 millioen k.g. in 't afge loopen jaar. Een achteruitgang dus met 57% pct.l (Boterexport naar Duitse li la n d.) 1929 36.083 ton f 66.490.000 1930 31.390 - 47.787.000 1931 18.958 - 23.610.000 1932 9.885 - 8.879.000 De hoeveelha naar DuitschlfJ drie jaren gelij en de waarde De waarde van 87 millioel gulden, dus mj Het sterkste f uitgang van d land, welk laa 79 pet. van a] HEERLEN. Hoensbroek eej gehad. De 25-ja| 23-jarige Anna T lijk te Hoensbrl van zekere R. f gesneden. De j(| den van haar uit jaloezie gJ teerd. VENLO. Eenl uit Ottersum il water gevallen! wondingen ovel Hiermede treurigen plil geven van hel te overlijden f den Man HENDHJ in den gezegi van 93 jaar. Wed. M| Driewegen, 13 Voor Uw deeli| het overlijden Zuster en Tante LOURU betuigen wij dank. Uit Wed.l Krabbendijke, 121 Voor de vele en medeleven, on| ziekte en na onzen geliefden Oom Dr J. A. betuigen dank. wij G. DE JJ J. DE JJ A. j. DE F. DE JJ Nieuwdorp, 14 Ja LEZING MET L| door den Heer JC bijenteelt oc Donderdag L 7 uur, in de SocJ noeging (ingang| Middelburg. Tq alle belangstellend^ Afd. VJaÜ voor Bijej Serooskerke. Voo hoopt D.V. Woei 's nam. 7 u. o. t L, A. Janse, H. d. Cl kerke, om te sprek, lijke boosheden opl Gelegenh. tot bespij Lange Burg C 102 OP WALCi «uilen plaats hebbJ a s. DINSDAG1 OOMBURG 1 uur. Laatste plaats nol 7pflaz® Schotl IJzeren Binten, h! Pen, Marmer. HOORf Du« niet Maa Vermeld weid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2