€5» STROOP Eerste Hulp >K m mmmm - Ne, m EERSTE BLAD. De ziel van den boer. PUROL IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! [te hennepe. ZATERDAG 14 JANUARI 1933 DAGBLAD V00R DE PROVISIE ZEELAND Qit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws, Witte tanden: Chlórodont Binnenland. (houdt gefl» |op wat niet precies we en oudere opmaken, fipen ons ge bracht heb- ig geen ge- zijn kippen jtn thans vol aken om te tg is de toe- iouders nog leloopen jaar truipen doet pareeren op |e. Ik wijs er op, dat men maken met |op pullorum 'II zal ik weer a vermelden; met de op- zorgen, dat ,n gaan fok- pp pullorum per tweemaal beslist in den pan plukken. I afwijkingen [toornen thuis Ie beenzwakte berekenen, t jaar willen Ihien wel een [én voor elke Itemher 1933 fig te hebben. 1 dat een goe- ktage kuikens I kunstmoeder aikens opfokt [el best, maar ede bedoelin- door zooge- ligheden enz., ■zoo gemakke- ie jonge hen- pdoende goede broedeieren en tijd dat u goede over- lerk tege77 bet lnen ben. Ook lvoorjaarswerk [lling der fok- 1 bet nu maar uen rekenen. op den ge- jreerstandsver- leratie die» we llagen dit jaar 1 boven op te J mogelijk zijn, [ren gaan fok-i In, als we een Ier zwakt weer- 1 kanten liggen beste manier ten van krach ten. I voorjaar met Jaschikken, laat lócb maar van lbroeden, maar In, dat u broed- [en koopen van n.bijtijds onze [we rustig den e onderbande naast gebeuren Idieren fokken, |d heb over de litputting door nu al vitami- rijf ze niet te iets vertellen loroedmacbines, [aak is; nu wil L waarnemen u voor pluimvee- Noteer even op 20 en 21 Ja- te Internationale aklijke Vereeni- [rentuin in Den Is zóó te schik- liling kunt gaan [dit jaar werko- zelf bestuurs- i wat meer dan alvast vertellen, al 3000 dieren ndsche en bui- ■aösa stands van lx zeer veel valt maken we dit [g voor slacht- n wat bet beste iht. U kunt lee- net slachten ge- rorden en opge- n gemaakt wor- Jhet groote pu- oven omtrent bet 'op deze manier ut te bevorde- dagen allerlei luivenliefhebbers allemaal enthou- utrent van alles voor Avicultura, |n op en trek ge- ^treffende, kun- -vorden gezonden gaardesingel 9ba voor antwoord Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcfoonnummcr 11. PosteluVjuo cn Girorekening 14405, Bijkontoor Middelburg, Lango Burg, Tclof. 250. Dirccteur-IIoofdrcdactcur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i 2.50 per krvsrtaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en yiissingcn f 0.20, Losse nuaynara 5 cent. Arlverfcnti/ip .30 ,csn£ per pegel. Jpgopnndnfs jnüdodcülingetv 00 cwrt por regel. Ki&iüO AflvertontiiSn Dinsdags on Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder lotter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Met schier verbijsterende snelheid vol gen de boeken van Prof. Dr. P. A. Die penhorst elkaar op. Een van zijn laatste werken draagt tot titel: „Onze Landbouw". Het is een boek dat ongetwijfeld kan meewerken om de belangstelling voor onzen, den N e- derlandsehen Landbouw te vermeerderen. Niet het minst belangrijke in dit over zichtelijke werk, dat zich, zooals wij dat van Prof. Diepenhorst gewoon zijn, ge makkelijk laat lezen, is bet hoofdstuk waarin gehandeld wordt over de boeren- ziel. In hooge mate belangwekkend, wonder lijk ingewikkeld, vol onverklaarbare te genstellingen is de ziel van den boer. „Omdat bij is hoekig en zwaar van be weging, leeft bij niet weinigen de gedach te, dat de boer is een groote lummel, on kundig en ongevoelig, met een huid dik ker dan van een beer. En toch buist onder dien groven kiel meermalen een rijk en diep zieleleven. „Daar wordt in den kring van den land man dikwijls aangetroffen zekere waar digheid en kiesebbeid, zekere Christelijke beschaving, die den buitenstaander niet kan ontgaan. „Wonderlijke tegenstellingen huizen in de boerenziel. Pijnlijke voorzichtigheid kenmerkt over bet algemeen den landman, Groote dingen gebeuren wanneer inkt en pen voor den dag worden gebaald om de bandteekening te plaatsen. Het papier wordt van allen kant bekeken, de bril langzaam in rechte positie gebracht, de vrouw wordt geraadpleegd en dan, wan neer alle gevolgen die de signatuur met zich kan sleepen rijpelijk zijn overwogen, wordt na keelgeschraap, soms ook met prijsgeving van enkele met tabak ver mengde vochtsbestanddeelen baal voor baal uitgestippeld. Maar dezelfde Jan Securissimus teekent wanneer hij boer kan worden of blijven, soms met zekere zorgeloosheid een pacbttcntract, welks inhoud hij voor een deel niet kent en dat hem verplichtingen oplegt, wier vervulling straks onoverkomelijke moei lijkbeden zal baren". Als een andere tegenstelling wordt ge noemd, de pijnlijke zuinigheid in het ge wone leven en de royaliteit die tot uiting komt bij bijzondere gebeurtenissen als bruiloften enz. Prof. Diepenhorst behandelt verder verschillende scherp geteekende trekken in der boeren psychologische gesteldheid als zijn ontembare vrijheidsdrang, zijn hartstochtelijke liefde voor zijn beroep, zijn grond en zijn arbeid. Hierin schuilt veel sympathieks, hoe wel de gevaren van dit trotsche stands bewustzijn zich vooral in de streken van het groot-grondbedrijf ernstig doen gevoe len. „Souvereine minachting voor de wer kers met het hoofd wordt maar al te zeer aangetroffen. Bekend is het verhaal van den wanhopigen vader, die zijn zoon, ten einde raad, rechten laat studeeren, omdat hij toch te dom was om een fat soenlijk boer te worden. Bekend is de toe spraak van den boer, die, aan de huis- slacht bezig, den op bezoek komenden en toezienden pastor toevoegde: „Dat is anders werken, dan twee keer per week een uurtje praten". Als een sterk sprekende trek wordt ver der genoemd des boeren vasthoudend heid aan het historisch gewordene, zijn eerbied voor de traditie. Hierin schuilt een sterk conserveerende macht, hoewel hier aan den anderen kant het ontzetten de gevaar dreigt, dat religie en geloof zelf niet meer zijn dan zede, traditioneel ge bruik, zonder innerlijke kracht. Het ge vaar, dat met het veranderen van de zeden, mede als gevolg van de nauwe aanraking tusschen stad en platteland ook de godsdienstige kracht onzer dorpelin gen wordt ondermijnd. Dit hoofdstuk eindigt met een ernstige waarschuwing aan hen, die op het platte land tot leiding geroepen zijn om geen middel te verzaken, dat kan helpen om de goede eigenschappen van de buiten lieden: reinheid van gemoed, degelijkheid, blijmoedige eenvoud, innige godsvrucht niet te loor te doen gaan. De boerenziel zal aldus moeten worden geleid, dat het goede wordt behouden, het kwade afgesneden. „Verkeerde boerentrots zal moeten wor den gebreideld door de herinnering, dat niet slechts het boerenbedrijf, maar alle eerbaar beroep wordt geadeld door den glans der goddelijke roeping, die er op afstraalt. „Egoïstische standpolitiek zal moeten worden geadeld door het besef van waar achtige solidariteit, die ook den zedelijken band met de arbeiders terdege doet ge voelen. Benepen conservatisme zal moeten worden opgewekt aan de ontwikkeling der tijden de hand te reiken. De dorps zede zal moeten worden getuchtigd door haar te stellen onder de klem der Godde lijke wet," Het is zeer interessant wat Prof. Diepen horst schrijft over de ziel van den boer. Maar geheel bevredigen doet het ons toch niet. Wij komen hierop nog in een vol gend artikel terug. De „Atlantique"-ramp. De „Journal des Débats" publiceert een telegram uit Bourdeaux, waarin wordt medegedeeld, dat de commissie, die be last is met het onderzoek naar de oorzaak van den „Atlantique"-brand, vernomen heeft, dat 's Maandags vóór het vertrek van het schip van Pauillac naar Havre een taxi-chauffeur een individu van Bor deaux naar Pauillac heeft vervoerd en dat deze persoon in het bezit was van een pak. Met dit pak heeft hij zich aan boord van de „Atlantique" begeven en twintig minuten later is hij, zonder het pak, te ruggekeerd, Op zichzelf zou deze geschiedenis niet veel te beduiden hebben, maar het is in- tusschen óók bekend geworden, dat 's an deren daags De Bourayne, administrateur van den marine-chef, een anoniemen brief ontving, waarin werd medegedeeld, dat de „Atlantique" op weg naar Havre in brand zou vliegen. dergelijke vermeerdering der productie kosten niets afschrikwekkends heeft, aan gezien naar veler deskundig oordeel juist een stijging van het wereldpeil der prijzen nagestreefd moet worden. Het doel daarvan moet zijn de zoo spoedig mogelijke invoering van de 40- urige arbeidsweek in de nijverheid. Ser- rarens zou het niet raadzaam vinden, de conventie ook voor den landbouw en den handel te doen gelden, daar dit te groote vertraging zou veroorzaken. Hij zou het evenmin aanbevelenswaard achten, in de conventie zelf bepalingen over het loon op te nemen, ofschoon hij op het standpunt staat, dat de verkorting niet tot loondaling mag leiden. Tenslotte verklaarde Serrarens, dat hij niet over de sociale zijde van het vraag- Om in het gezin aan groot en klein, dade lijk hulp te kunnen verleenen bij Brand wonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube stuk gesproken had, omdat hij overtuigd is, dat de geheele conferentie er van door drongen is, dat de demoraliseering, die een gevolg is van de werkloosheid in dezen geweldigen omvang, de grootste gevaren voor den staat medebrengt. In naam van de internationale federatie van christelijke vakvereenigingen en in Zij verdienen hiermede meer dan d„ 900 gulden per jaar die zij als politieman nen ontvangen. Als de regeering het decreet ten uitvoer legt, zullen de politiemannen een schrif telijke verklaring teekenen, dat zij den po litiedienst „onder dwang verlaten". Naar de bladen melden, is het bij Ga- sas Vie jas opnieuw tot botsingen geko men tusschen opstandelingen en politie. De plaats zelf is thans geheel door de gendarmerie bezet. De gendarmerie heeft nog versterking gevraagd, wijl ze tot een nieuw offensief tegen de rebellen wil overgaan. Te Valencia, niet ver van het station, werden de rails opgebroken en te Valla- cas, een voorstadje van Madrid, hebben de anarchisten getracht een kerk in brand te steken. De politie heeft te Cordova een geheime vergadering van syndicalisten overvallen en zestien personen gearresteerd. Een konijnenplaag in Nieuw Zuid-Wales. De regeering van Nieuw-Zuid-Wales heeft besloten een bedrag van 200.000 pond uit te trekken voor de bestrijding van de konijnenplaag op het platteland. De konijnen zijn zoo groot in aantal, dat zij een ware bedreiging voor den land bouw vormen en den boeren het leven bijna onmogelijk maken. Op een landgoed zijn in één enkele week niet minder dan 35.000 koijnen ge dood en op een ander groot bezit, waar twee nachten lang een groote jacht op de schadelijke dieren werd gemaakt, wer den tezamen 11000 exemplaren gedood. De regeering wil de bestrijding van de Ingezonden mededeelingen. Hoe men in Moskou het gezin ondermijnt. Zooals bekend, is het 't streven der sov jetautoriteiten ook - de vrouwen zooveel mogelijk in het productieproces te betrek ken en haar op fabrieken enz. te werk te stellen. Te dien einde zijn sinds jaren maatregelen in uitvoering om de arbei ders en arbeidsters, alsmede hun kinderen in eethuizen hun maal te doen gebruiken, en de gezinsmaaltijden af te schaffen Hoe de staat van zaken thans is, blijkt uit een bericht in de „Prawda", waarin een over zicht wordt gegeven van de z.g. gemeen schappelijke voeding in de Russische hoofdstad. Van de ruim 3 millioen inwo ners gebruiken dagelijks nu reeds twee millioen hun maaltijd in de eethuizen, die in alle deelen der stad, voornamelijk bij de fabrieken zijn opgericht. Behalve door de spoorwegen, die bij de emplacementen eethuizen hebben opgericht, waar circa 60.000 arbeiders tegen betaling het mid dag- en avondeten gebruiken, zijn ook nog door een kleinere coöperatie eethuizen voor ongeveer 25.000 personen opgericht, doch het grootste gedeelte der eethuizen ressorteert onder de stedelijke onderne ming „Mosnarpit" (Moskousche volksvoe ding) waarbij dagelijks circa 1.850.000 personen hun maal gebruiken. Van de arbeiders in de hoofdindustrie- en maken volgens genoemd blad 100 pet. van deze eethuizen gebruik en hetzelfde kan gezegd worden van de studenten, ter wijl 90 pet. der schoolkinderen er voor hun ontbijt en middagmaal op zijn aan gewezen. volle overeenstemming met de arbeiders van andere politieke richtingen, richtte Serrarens een dringend beroep tot de re geeringen, om de oplossing van het vraag stuk der werkloosheid met moed aan te pakken en met vastberadenheid door te zetten. Verder hebben gisteren de werkgevers vertegenwoordigers uit België, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk, Polen en Zwitser land het sluiten van een conventie over de 40-urige arbeidsweek bestreden, terwijl de arbeidersgedelegeerden uit Engeland, Ita lië en Zwitserland zich, evenals SerraTens, ten gunste van dit denkbeeld hebben uit- Het is het plan van de regeeringen van Duitscbland, Frankrijk en Italië, om een gemeenschappelijke resolutie 'bij de slui ting der algemeene beraadslagingen in te dienen, waarin gezegd zal worden, dat de invoering van de 40-urige arbeidsweek tot vermindering der werkloosheid zou 'kun nen bijdragen, mits daardoor het levens peil der arbeidersklasse niet zou worden verlaagd. Het verzet tegen de fiscale maatregelen in België. Niet alleen in de hoofdstad en in het Henegouwsche Centrumbek'ken, ook te Verviers te Moeskroen en elders, nog in de provincie hebben de socialistische par tij-organisaties Donderdag en gisteren straathetoogingen gehouden tegen de ver hooging der douane- en accijnsrechten. Zondag zullen, in denzelfden geest, he- toogingen plaats hebben te Antwerpen, plaag ter hand nemen door middel van het vangen in netten en deze maatregel brengt een groote bedrijvigheid teweeg in de netten-industrie. De fabrieken worden met orders overstelpt en kunnen aan de aanvraag nauwelijks voldoen. De „Sachalin" staat in brand. Het radiostation te Tokio heeft een draadloos bericht opgevangen van een Russisch stoomschip, dat met spoed uit Nikolajefsk is vertrokken, om hulp te bieden aan het Russische stoomschip „Sa chalin", dat in de Zee van Ochotsk schip breuk heeft geleden. De „Cachalin" heeft naar men weet, meer dan 200 passagiers 1 aan boord en staat in lichtelaaie. Invoer van melkroom in België. De Belgische regeering zal den import van melkroom tijdelijk contingenteeren op de importbasis der jaren 1930 en 1931, in afwachting van de evenredigheidstarie ven, die binnen enkele weken worden ingevoerd. Deze contingenteering is he den te verwachten. Korte berichten. Koningin Ioanna van Bulgarije heeft gisteren het leven geschonken aan een dochter. Donderdagavond is de Engadin-ex- pres op het stationsemplacement van Sar- gane (Zw.) ingereden op een rangeerende locomotief, welke zich ten gevolge van een verkeerden wisselstand op de rails van den exprestrein bevond. Slechts de ma chinist van de rangeerende locomotief zou gewond zijn. Ingezonden Mededeeling. Het 40 uur-debat. Bij' de voortzetting van de algemeene debatten op de voorbereidende conferen ties voor bekorting van den arbeidstijd, heeft de Nederlandsche arbeidersvertegen woordiger, het Eerste Kamerlid Serra rens, het woord gevoerd. Tenzij men de geschiedenis weder zon willen laten terugdraaien en de nieuwe machines enz. gaan vernietigen, blijft niets anders over dan de koopkracht der bevol king te vermeerderen. Het beste middel, dat terstond een goede invloed zou uitoefenen, is de ver meerdering van de 'koopkracht van de be volking der industrie-landen. Men moet de werkloozen weder het in dustrie-leven doen binnentreden en wel op I zoodanige wijze, dat zij daardoor de koop kracht van de thans arbeidenden niet ver zwakken. Serrarens wendde zich vervolgens tegen hen, die de 40-urige arbeidsweek bestrij den, omdat deze tot een vermeerdering der productie-kosten leidt. Aan de hand van Fransche en Engelsche deskundigen-ver- klaringen wees Serrarens er op, dat een Oostende, Leuven, Meohelen, Charleroi, enz. Van goedingelichte zijde wordt verze kerd, dat nieuwe plaatselijke en regionale stakingen te verwachten zijn. Talrijke agenten van de Süreté bevin den zich, sedert eenige dagen, in de Hene gouwsche industriecentra en gaan er de handelingen van zekere Belgische en vreemde communistische en anarchisti sche elementen na. De Spaansche wanorde. Ongeveer 1500 politiemannen te Madrid bijna de helft van de geheele politie macht dreigen hun ontslag te zullen indienen, als gevolg van een door «de re- geering afgekondigd decreet, waarbij hei aan de politiemannen verboden wordt in hun vrijen tijd tegen betaling andere werkzaamheden te verrichten. Dit regeeringsdecreet zal met ingang van 1 Februari as. van kracht worden. Talrijke Madrileensche politiemannen hebben zeer goed betaalde bij-baantjes, o.a, bij de spoorwegen, de staatsbanken van leening en de telefoon. Binnenland. Moord te Heerlen. De G.-H. Unie en de Kamerverkiezingen. De heer Wijnkoop uit de Tweede Kamer gezet. Buitenland. Het debat over de 40-urige werkweek. De onrust in Spanje. Dreigende stakingen in België. schade wordt begroot op een millioen dollars. - De oude Koerdische stad Kharpoet (Turkije) is door een geweldigen brand geteisterd. Twee moskeeën en honderd bouten winkels werden een prooi der vlammen. Om de prijzen op de varkensmarkt te verbeteren, hebben Deensche fokkers zich onderling verbonden in de eerste vier maanden van dit jaar het aantal varkens, dat zij naar de abattoirs plegen te zenden, met een vijfde te verminderen. Sedert eenige dagen blijken talrijke valsche geldstukken van 20 frank in om loop te zijn in West-Vlaanderen, 't Zuid- Oosten van Oost-Vlaanderen en de Brus- selsche agglomeratie. De valsche stukken dragen het jaartal 1931 en zijn vrij grof nagemaakt. In de buurt van Knoxville (Am.) heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gehad. Twee personentreinen kwamen in volle vaart met elkander in botsing. Uit het puin werden 4 dooden en 23 gewon den geborgen. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het arsenaal van het 5de regiment der nationale garde te Balti more. De buizen in den omtrek moesten worden ontruimd. De brandweer is er nog i tijdig in geslaagd, de munitie naar veilige plaatsen over te brengen. De materieele DE 100.000 BIGGEN. Nog geen sprake van vernietiging. Naar aanleiding van de vele geruchten welke in de pers hebben gecirculeerd over de 100.000 biggen, welke door de Var kenscentrale zouden zijn aangekocht in verband met de overproductie van jonge varkens, heeft het „Vaderland" een onder houd gehad met den directeur der Var kenscentrale, den heer Zwanenberg. Deze deelde in bet kort het volgende mede: De Varkenscentrale is bezig 100.000 biggen op te koopen, en in verband daar mede zijn verschillende rayons gewaar schuwd. Hierop zijn reeds enkele duizen den opgaven van landbouwers binnenge komen, doch tot dusverre is nog geen big in bet bezit van de Varkenscentrale overgegaan. Het bericht, dat er te Oss reeds varkentjes zouden zijn vernietigd sprak de heer Zwanenberg dan ook met de grootste stelligheid tegen. In Oss is nog geen big geweest!! Er is dus nog nietsvernietigd! De Varkenscentrale probeert juist op alle mogelijke manieren te ontkomen aan de uiteindelijke noodzaak van vernieti ging. Daaruit is allereerst voortgevloeid bet aanbod aan het Nationaal Crisis Comité, dat, zeer tot verwondering van de Cen trale, niet werd geaccepteerd. Er worden thans pogingen in het werk gesteld met verschillende gemeenten in Noord-Holland en elders, o.m. Ede, om tot een oplossing te komen. De biggen worden geheel gratis en franco ter plaat se afgeleverd, zoodat de betrokken ge meente alleen maar slacht- en keurloon te betalen beeft. Eventueel komt ook een exportslagerij voor het verkrijgen van de biggen in aan merking, mits er voldoende zekerheid be staat, dat de dieren niet voor binnen- landsche consumptie worden verwerkt. De heer Zwanenburg deelde nog mede, dat men van zekere zijde opzettelijk poogt onjuiste berichten over deze aangelegen heid de wereld in te sturen. Nader wordt nog gemeld'. De Nederlandsche Varkenscentrale is er in geslaagd voor een gedeelte der aange kochte 100.000 speenvarkens een bestem ming te vinden, waardoor deze beesten niet vernietigd behoeven te worden. De speenvarkens, welke de volgende week door de Varkenscentrale afgenomen zul len worden, zijn bestemd voor consump tie en export. Zij zullen worden vervoerd naar eenige fabrieken in ons land, die voor den export werken en op de buiten- landscbe markt worden gebracht. Christelijk Historische Unie. In een vergadering van het „Versterkte Hoofdbestuur" van de Cbr. Hist. Unie, werd na uitvoerig beraad met groote meerderheid besloten, dit jaar in alle Ka merkringen uit te komen met één gelijk luidende lijst van 20 candidaten. Alleen in den kieskring Maastricht zal nog een bijlijst worden ingediend, waarop mede namen van tien reserve candidaten voor komen. Bepaald werd verder, dat de stemming tot vorming der candidatenlijst gelijk in 1929, zal plaats hebben in zeven groeps vergaderingen: 1. Kamerkring Leeuwar den; 2. Kamerkringen Groningen en As sen; 3. Kamerkringen Zwolle en Arnhem, benevens den Statenkring Aalten; 4. Ka merkring Nijmegen, behalve den Staten kring Aalten en de Kamerkring Utrecht; 5. Kamerkringen Amsterdam, Helder en Haarlem; 6. Kamerkringen 's-Gravenha- ge, Rotterdam, Leiden en Dordrecht; 7. Kamerkringen Middelburg, 's-Hertogen- bosch, Tilburg en Maastricht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1