EERSTE BLAD. VRIJDAG 13 JANUARI 1933 DAGBLAD VÖOR Dl PmmmiE IIELAND m j»ü ri& Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. (fyii team. j Van 20-99-ante Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonntimmor 11. PoBtcMijuo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Jlurg. Tolcf. 259. Diroctour-IIoofdrodactcur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voo? Middelburg, Goes en Ylissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Aitvortnntmn 55 eew$ por roge'. frRResontton iriüdüdeolirigon 00 cent por regel. Kleine AdvertoriMOn Dinsdags en Vrijdags <0.75, hij vooruitlietaling. Onder letter of motto f U.85. Bij contract belangrijke korting. Altijd weer de antithese. Wij staan In het politieke leven telkens weer voor eigenaardige verrassingen. Vooral ten opzichte van hen, die tot wat men noemt de linksche partijen be- hooren. Men heeft toch aan die zijde altijd vol gehouden, dat het dwaasheid is in de politiek van een principiëele antithese te spreken. De antithese is dood verklaard, begra ven, verklaard stervende te zijn, opnieuw dood verklaard en zoo voort. Daarbij heeft men niet nagelaten er den nadruk op te leggen, dat er een diep gaande tegenstelling is tusschen liberalen en socialisten. Van liberale zijde wordt steeds ontkend, dat er tusschen beide partijen een familieband zou bestaan. En omgekeerd kan men de socialisten niet meer onaangenaam zijn, dan door te be- toogen, dat er tusschen hen en de liberalen nauwe verwantschap is. De hand van de soc.-democraten, zoo heet het altijd, is tegen allen. Aan de eene zijde zijn er de „burgerlijke' of „kapitalistische" par tijen, die „vijandig" staan tegenover de arbeidersklasse en aan de andere zijde staan de soc.-democraten, wier taak het is de „kapitalistische" groepen te bestrij den tot het bittere einde. In de practijk ziet men echter telkens, dat deze theorie wordt losgelaten, en dai liberalen en soc.-democraten elkaar de hand reiken, om zich dicht aaneengeslo ten te stellen tegenover de rechtsche par tijen. Als er ergens een burgemeester be noemd moet worden, dan begint men met een optelsom te maken van alles wat links staat en als men dan door samenvoe ging van liberalen, vrijz.-democraten, so cialisten en desnoods communisten, ook maar één stem meer krijgt dan de recht sche groepen, dan heet het, dat er dus een burgemeester uit de linksche partijen benoemd moet worden. Bij wethoudersverkiezingen ziet men meermalen hetzelfde verschijnsel. Toen onlangs te Middelburg een wet houder benoemd moest worden, werd een vergadering belegd van alle leden behoo- rende tot de linksche'groepen, en in deze bijeenkomst, geleid door een soc.-demo- cratisch wethouder, werd zelfs de man, die naar den Raad werd gebracht met de speciale bedoeling om den invloed van de Socialisten te verzwakken, niet ver geten.' En dit alles werd door het liberale or gaan als de meest natuurlijke zaak van de wereld voorgesteld. Voor liberalen en soc-democraten, die in werkelijkheid tot het denkend deel be- hooren, moet dit toch wel eenige verwon dering wekken. Hoe komt men er toe de eenheid van deze groepen, die lijnrecht tegenover el kaar heeten te staan, te proclameeren? Hoe komt het, dat de socialisten een beroep doen op de „kapitalistische par tijen" van links en zelfs op den bezuini ger van professie en dat dit beroep door deze groepen onmiddellijk met instem ming wordt begroet, waarna dan gemeen schappelijk front gemaakt wordt naar rechts? De antithese is toch immers dood? En de scheidslijn loopt toch immers niet verticaal tusschen rechts en links, maar horizontaal door alle partijen om scheiding te maken tusschen democraten en conservatieven? En toch, van eenig protest hoort men niets. Noch in het liberale, noch in het socialistische kamp. Hoe dit alles te verklaren? De oplossing is niet moeilijk te vinden. Het blijkt dan toch waar te zijn wat Prof. Treub indertijd schreef: „Liberalen van allerlei slag, vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten hebben deze nega tieve eigenschap met elkander gemeen, dat zij elke politiek verwerpen, welke haar uitgangspunt neemt in een godde lijke openbaring". Hier wordt de familie band duidelijk aangegeven. De antithese, de allesbeheerschende tegenstelling, hoe vaak ook doodverklaard en met het noodige misbaar begraven, blijkt dan toch nog te leven en in eere te zijn. Daarom, hoezeer het optreden van de linksche partijen te Middelburg plus den bezuiniger, ook afkeuring verdient, er zit toch iets goeds in. Dit: dat het de oogen van hen, die nog willen zien, kan openen. Dat het nogeens duidelijk maakt, dat het in den politieken strijd toch wel degelijk gaat om begin sel e n. Het conflict tusschen het Duitsche kabinet en den Duitschen landbouw. Het bestuur van den Rijkslandbond heeft naar aanleiding van het besluit der Rijksregeering om de betrekkingen met den Rijkslandbond af te breken (de oor zaak hiervan is een motie), een verklaring gepubliceerd, waarin het zijn houding rechtvaardigt. Juist het feit, dat de onderhandelingen met de Rijksregeering niet tot practische maatregelen ten aanzien van den land bouw hadden geleid, leidde tot het opstel len van de motie. Om geen poging achterwege te laten, de regeering tot de noodzakelijke maatre gelen te bewegen, werd verder besloten den Rijkspresident te verzoeken audiëntie te verleenen aan eenige bestuursvertegen- woordigers. Deze audiëntie werd nog 's middags door den president in persoon verleend. De bij dit bezoek gedane uiteenzetting maakte zoo'n diepen indruk op den Rijks president, dat hij besloot, den landbond tot een nieuwe bespreking met den Rijks kanselier, den minister van Economische Zaken en den minister van Voedingswe zen nog denzelfden dag uit te noodigen. Deze bespreking werd onder voorzitter schap van den Rijkspresident eenige uren later gehouden. In bet afbreken der onderhandelingen ziet de Landbond een bewijs, dat de Rijks regeering de bede om steun voor den landbouw niet hooren wil of den toestand niet inziet. De Rijksregeering beeft geen aanlei ding gevonden om na de verklaring van den Rijkslandbond baar houding in eenig opzicht te wijzigen. De regeering zal haar werk ten behoeve van den landbouw voortzetten, zonder zich verder om de ver wijten van den Rijkslandbond te bekom meren. Uit de geheele regeeringspolitiek blijkt, dat bet kabinet zeer goed de behoeften en nooden van den landbouw kent. Het eerste probleem is de margarine verordening. De hulp door vermenging met boter is ook voor den landbouw zeer problematisch en zij moet dus zeer voor zichtig toegepast worden. Ook andere landen, zooals bijv. Nederland, Zwe den en Noorwegen zijn hierbij zeer be hoedzaam te werk gegaan. Het gevaar be staat n.l., dat een te gToote vermenging met boter den consument nog sterker van de boter tot de margarine brengt. Het tweede groote agTarische probleem is, dat der agrarische invoerrechten. De maatregelen der andere landen dwingen ook Duitschland maatregelen te nemen tot bescherming van den eigen landbouw. Want het gevolg van deze buitenlandsche maatregelen is, dat de Duitsche markt van alle kanten wordt overstroomd met goederen tegen prijzen, waardoor de eigen productie wordt verstikt. Détails over de douanemaatregelen kun nen thans nog niet bekend worden ge maakt wegens het gevaar van bespoedigde invoeren. In de derde plaats gaat het om bet recht van executie. Dit zal het hoofdpun; van de verordening zijn. De Rijksregeering heeft zich reeds ge- ruimen tijd met dit punt bezig gehouden. De bescherming tegen executie zal waar schijnlijk in het geheele Rijk toepasselijk zijn, maar ook de belangen der crediteu ren zullen niet uit het oog verloren wor den. Schip in nood. Het 3650 ton metende Sovjet Russische stoomschip „Sachalin" is met een beman ning van 54 koppen en 200 passagiers aan boord in de Ochotskische Zee in nood. Het schip wordt als verloren beschouwd. Alle pogingen draadlooze verbinding tot stand te brengen met het Sovjetstoom schip bleven vergeefsch. Gevreesd wordt, dat het stoomschip verloren is gegaan. De zee van Ochotsk is e'en deel van den Stillen Oceaan, dat aan de Oostkust van Siberië is gelegen. De griep in Engeland. In de afgeloopen week zijn in de groote steden van Engeland en Wales 681 per sonen aan de griep overleden, waarvan 163 te Londen en voorsteden, 163 te Bir mingham, 45 te Newcastle, 24 te Sunder land, 23 te Liverpool, 22 te Manchester en 19 te Portsmouth. Voorts zijn te Glasgow 36 en te Edinburg 14 personen aan griep overleden. Hef 40-uur-voorstel heeff geen kans. Gisteren hebben bij de voortzetting van de algemeene beschouwingen twee regee- ringsgedelegeerden, n.l. die van Japan en Zwitserland, drie arbeidersvertegenwoor digers van Duitschland, Polen en Spanje en vier werkgevers van Denemarken, Italië, Roemenië en Tsjecho-Slowakië het woord gevoerd. De Japansche regeeringsgedelegeerde was tegen een conventie tot invoering van een 40-urige arbeidsweek, zoodat, waar ook Engeland eergisteren zich daartegen verklaard heeft, thans reeds vaststaat, dat twee groote mogendheden niet willen meedoen. Aan een in werkingtreding van een con ventie is dus niet te denken, want ook de regeeringen, die voorstanders van een conventie zijn, willen alleen ratificeeren, als alle belangrijke industriestaten dit ook doen. De Zwitsersche regeeringsgedelegeer de heeft thans een compromis-denkbeeld aan de hand gedaan, n.l. dat een conven tie zal gesloten worden, die uitsluitend voor enkele bepaalde industriegroepen gel den zal. Dit denkbeeld schijnt ook in de krin gen der Nederlandsche regeeringsdelega- tie met sympathie ontvangen te zijn. „Rust" in Spanje. De onlusten in Spanje duren voort. Op verschillende plaatsen is het opnieuw ge komen tot botsingen tusschen politie en de stakers. Te Casas Viejas in de provincie Gadix hadden 19 oproerlingen zich in een huis verbarricadeerd. De politie, bijgestaan door de burgerwacht, belegerde het huis, doch was ten slotte genoodzaakt van gra naten gebruik te maken. De 19 oproerlin gen zijn alle om het leven gekomen. Van de burgerwacht en de politie werden vijf man gewond of gedood. De minister van binnenlandsche zaken meldt, dat volgens de laatste berichten de rust in de provincie is terug gekeerd, behalve in het gebied van Gadix (waar te Gesas Viejas boven vermelde gevechten plaats grepen). Stakingen In België. Het aantal deelnemers aan de staking van 24 uur in het centrum van de pro vincie Henegouwen is Donderdagmiddag nog aanzienlijk toegenomen. In de meeste mijnen en in 19 groote fabrieken lag het geheele bedrijf stil. In vijf andere fabrieken waren slechts eenige tientallen arbeiders aan bet werk geble ven, terwijl in vier fabrieken de toestand normaal was. Ook in de chocoladefabriek Kwatta was de staking algemeen. In den loop van den middag werden in verschil lende groote gemeenten optochten geor ganiseerd, die zich naar La Louvière be gaven, waar de deelnemers ten getale van ongeveer 20.000 door de socialistische leiders werden toegesproken. Al de rede naars spoorden de arbeiders aan tot eens gezindheid en krachtdadig verzet tegen de nieuwe belastingen en accijnzen en eet waren. Te Brussel hebben de socialistische vak- vereenigingen Donderdagavond op hun beurt een groote straatbetooging gehou den, welke door verscheidene duizenden arbeiders werd bijgewoond. Ook van de zijde van het publiek was zeer veel be langstelling. Zeven menschen over den Atlantischen Oceaan. De vlieger Mermoz is gistervoormiddag om tien uur met zijn vliegtuig „Are en Giel" van bet luchtvaartterrein Istres bij Marseille opgestegen om in étappes een vlucht over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan te maken. Het driemotorige Fransche vliegtuig heeft een zevenkoppige bemanning. Tusschenlandingen worden gemaakt te Casablanca in Marokko, Senegal in Fransch-West-Afrika en Natal, een onge veer 1000 K.M. ten noorden van Pernam- buco aan de Braziliaansche kust gelegen stad. Het einddoel is Brazilië. Woekerprijzen in België. Tal van winkeliers te Brussel maken op schandalige wijze misbruik van de stijging der prijzen, die eerstdaags aan de band der nieuwe belastingen te verwach ten zijn. Zoo zijn er winkeliers, die den prijs van de koffie maar liefst met 4 francs per K.G. hebben verhoogd, terwijl de nieuwe rechten „maar" 1.75 fr. per K.G. bedragen. De regeering heeft laten doorscheme ren, dat zij bet parket tegen de woeke raars zal doen optreden, doch de na-oor- logsche ondervinding heeft geleerd, dat daar nooit iets van terecht is gekomen. De levensvoorwaarden In Rusland nog niet schitterend. Stalin heeft voor het centrale uitvoe rende comité der communistische partij een uiteenzetting gegeven van den toe stand, waarin hij de resultaten van het eerste vijfjarenplan verdedigde. Dit expo sé staat in geheel sovjet-Rusland thans in het middelpunt der openbare belang stelling. Twee punten in Stalin's verklaring trekken bij de bevolking bijzonder de aan dacht, n.l. de mededeeling, dat het tempo der industrialisatie zal worden gematigd en dat de genadelooze strijd tegen de ..klasse-vijanden" met kracht zal worden voortgezet. In verband met dit laatste wordt door de bladen herinnerd aan de invoering van de paspoorten, de jongste zuiveringen dei* partij en het fusilleeren van graan- zwendelaars en dieven, welke maatrege len alle een onderdeel vormen van den strijd tegen de vijanden van de Sovjet. Stalin's mededeeling, dat, ofschoon de levensvoorwaarden zullen verbeteren, zij nog niet zullen zijn, zooals zij behooren te zijn, heeft intusschen teleurstelling ge-' wekt. Japansch-Chineesch incident. Bij bet staatsdepartement te Washing ton is uit Shan Hai Kwan bericht ont vangen, dat de Japansche troepen het gebouw van de Amerikaanscbe Methodis tenmissie hebben ingericht tot machine geweer-nest en de kaslocaliteiten gebrui ken als paardenstallen. Het Amerikaanscbe departement geeft opnieuw de verzekering, dat de regeering alle noodzakelijke stappen tot beveiliging van leven en eigendom van Amerikaan scbe onderdanen in het Verre Oosten zal doen. De Amerikaansche ambassade stelt een diepgaand onderzoek in naar het inci dent. De berichten uit China trekken meer en meer de belangstelling van Engelsche politieke kringen, die in den aanvang ge hoopt hadden, dat Shan Hai Kwan geen gevolgen achter zich aan zou sleepen. Thans echter ontstaat de vrees, dat deze nieuwe Japansche actie de verovering van geheel Jehol op het oog heeft. Aan gezien deze gebeurtenissen echter 16 Ja nuari a.s. te Genéve aan de orde komen, is men te Londen algemeen van opvatting dat het thans aan den volkenbond is deze nieuwe incidenten te behandelen. De Ghineesche pers meldt, dat de con centratie en de opmarsch van sterke Jar- pansche strijdkrachten, en wel cavalerie zoo goed als infanterie, langs den Ghinee- schen muur wordt voortgezet. De Japansche troepen hebben bevel ge kregen alle belangrijke punten en groo- tere plaatsen aan de grens der provincie Jebol te bezetten. China's vertegenwoordiger te Genève heeft er bij zijn regeering op aangedron gen, dat onverwijld troepen zullen worden uitgezonden om Shan Hai Kwan op de Japanners te heroveren. In het telegram aan de Chineesche re geering verklaart de man uit Genève, dat, als China maar toont, in staat te zijn, zelf zijn belangen te verdedigen, het ook op de hulp van de bevriende mogendheden mag hopen. De Chineesche minister-president Wang Sen Wei heeft een in buitengewoon scher pen toon gestelde verklaring gepubliceerd, waarin hij den volkenbond verwijt door zijn passieve houding niet alleen zijn eigen aanzien ten zeerste geschaad te hebben, doch daarbij ook Japan in zijn verove ringspolitiek gestijfd te hebben. Korte berichten. - Sinds eenige weken heerscht in de industrie-gemeenten van het Siegerland een diptherie-epidemie. Vooral de plaat- sensen Neukirchen en F*' ->rfeld worden door de epidemie geteisterd. Uit Eiser- feld worden drie sterfgevallen gemeld. Uit Sydney (Australië) wordt gemeld, dat een gebied, ongeveer 230 K.M. van Sydney verwijderd, door een hevige aard beving geteisterd is. De schokken hielden een minuut aan. Vooral de steden Goul- burn en Yass moeten zeer geteisterd zijn. Verscheidene huizen hebben meters lange scheuren bekomen. De havenstaking te Duinkerken, wel ke tot ernstige incidenten dezer dagen aanleiding gaf, is geëindigd. Bevestigd wordt, dat België spoedig een aanvang zal maken met den bouw van forten in de buurt van Battico (prov. Luik), welke de straatwegen naar Aken zullen beheerschen. Bij Pepinster zal het eerste fort van deze reeks komen. Voor de uitvoering dezer werkzaam heden zal een bedrag van een vierde mil liard franken noodig zijn. Geruchten zijn in omloop, dat de communisten in geheel Tsjecho-Slowakije uitsluitend om partij-redenen, een mijn werkersstaking willen uitlokken. De Grieksche regeering is afgetre den. De oppositiepartijen beschikken over de meerderheid in de Kamer. Sieun aan de vlasteelt. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, de Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond en bet Kon. Ned. Landbouwcomité hebben aan den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid het volgende verzoek met betrekking tot den steun aan de vlasteelt gezonden: „De uitlatingen van Uwe Excellentie in Binnenland. De 4 pet. Staatsleening'. Nog meer bezuinigingen in Indië. Wijziging der Kieswet. Buitenland. De 40-urige werkweek beeft geen kans. Stakingen in België. Japan en China. Russisch schip vergaan? De toestand in Spanje. De Duitsche regeering en ds Duitsche landbouw. de Tweede Kamer ter gelegenheid van de vaststelling van Hoofdstuk X der Rijks- begrooting 1933, hebben bij de telers van vlas algemeen groote teleurstelling ge wekt. Uwe Excellentie deed daarbij uit komen van meening te zijn, dat de thans geldende steunregeling, waarbij een tegemoetkoming van f 160 per H.A. vlas wordt verleend, zijnde f 50 bestemd voor den boer, en f 110 voor de fabriek, vol doende is. Hoewel de vorm van den steun mogelijkerwijze anders zou.zijn als zij dit jaar is geweest, zou de regeling toch over eenkomen met het resultaat van dit jaar. Door de vlastelers wordt hieruit ge concludeerd en ook onze organisaties komen tot geen andere gevolgtrekking dat de steun weer f 160 in totaal per H.A. zal bedragen, waarvan nog afgaat een be drag aan algemeene onkosten, verbonden aan de uitvoering der regeling. Met dit vooruitzicht is bet duidelijk, dat de steunregeling voor 1933 evenzeer op een mislukking zal uitloopen als met die van 1932 het geval is geweest. Inplaats van de 6000 H.A., waarop de regeling was gebaseerd, werd dit jaar slechts plm. 1600 H.A. beteeld. Van het toegestane bedrag ad f 960.000 wordt dus slechts een klein deel gebruikt. Op d^ze wijze zal de vlasteelt bier te lande niet in stand kunnen blijven, het geen zeer te betreuren is, temeer, omdat bet bier een arbeids-intensieve cultuur betreft. Eenmaal te niet gegaan, zal het bezwaarlijk zijn, de teelt opnieuw ingang te doen vinden, aangezien de technische vaardigheid en de routine der arbeids krachten, welke bij deze cultuur een groo te rol spelen, na betrekkelijk korten tijd verloren gaan. De drie Centrale Landbouw Organisar ties verzoeken dan ook Uwe Excellentie beleefd doch dringend, wel te willen be vorderen, dat de vlassteunregeling zooda nig worde opgezet, dat er meerdere zeker heid komt, dat een bebouwde oppervlakte van 6000 H.A., waarop de vorige rege ling zich baseerde, inderdaad wordt be reikt". Woningwet-voorschriften. Nu bet Rijk een leening uitgeeft van f 296 millioen tegen een rente van 4 pet., vestigt de Nationale Woningraad de aan dacht van de ministers van Binnenland sche Zaken en van Financiën op de rente der rijksvoorschotten ingevolge de Wo ningwet. Het bestuur verzoekt dringend de rente voor nieuwe Woningwet-voorschotten in overeenstemming te brengen met de rente der staatsleening, welke thans wordt aan gegaan. Daarnaast verzoekt het bestuur den mi nisters ook de rente der loopende voor schotten, met name die der 6 pet. voor schotten, te herzien. Verlenging vleesch-contingenteering. Naar wij vernemen zal dezer dagen een Kon. Besl. gepubliceerd worden, waarbij de contingenteering van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch, benevens van be vroren vleesch verlengd wordt. De contingenteeringsbepalingen blijven ongewijzigd (60 pet. naar gewicht in de basisjaren 1929, 1930 en 1931). In de thans afgeloopen periode waren voor het versehe vleesch en voor het be vroren vleesch afzonderlijke besluiten vastgesteld. Thans is de contingenteering van beide artikelen inéén besluit ge regeld. De nieuwe bepalingen zullen voor zes maanden gelden, n.l. van 16 Jan. tot 16 Juli. Eerste Kamer. De afdeelingen der Eerste Kamer heb ben tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen bij de staatsbegrooting go- kozen de heeren prof. Van Embden, prof. dr Anema, prof. De Savornin Lohman, dr Wibaut en mr Van Lanschot.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1