WtT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws- DONDERDAG 12 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCE IIELAND 4?3 liMRSÜIö N®, Si Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Largo Vorststraat 70, Goes. Tulufoonnummor 11. l'rmlclifM[iu) en Girorekening 44455, Bljltnril.oor Middelburg, Lnngn flnrg. Telef. 200. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZU1DEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Adyeptwtifin 3-1 Wtö per yrgo|. fngesnnden ïnerlrwleeHrigen 00 cent por,, regel. Kleine Advortentiftn Dinsdags on Vrij.legs HI.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of inollo f 0.85. JBij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaa uit 2 bladen Sprekende cijfers. De tegenstanders van de bijzondere school gaan, hoewel het tegendeel reeds tientallen malen met de cijfers is aange toond, nog maar steeds door met hun be wering, dat bet de bijzondere school is di" het onderwijs zoo duur maakt. Daarom zijn wij ook wel genoodzaak', om telkens weer, met de cijfers het tegen deel aan te toonen. Ditmaal geven we de cijfers omtrent de drie-jaarlijksche afrekening over 1927, 1928 en 1929 van het bijzonder onderwijs te Almelo, zooals we die in de „Stan daard" vermeld vonden. „Voor een Openbare School bedroegen de onkosten in 1927 (volgens Art. 107 der L.O.-Wet) f2517.17; een Christelijke School recht hebbende op eenzelfde be drag bracht echter slechts in rekening f 1684.26. In 1928 waren deze cijfers resp. f 2996.24 en f 1941.87; in 1929 f3767.62 en f 3080.45. Bovenstaande cijfers, die betreffen twee Scholen van elk plm. 225 leerlingen, ge ven dus voor de Bijzondere Scholen in den tijd van 3 jaren een uitgave die f2574.45 minder bedraagt dan die voor een Openbare School met hetzelfde aantal leerlingen." Wat hier uit Almelo gemeld wordt is niet iets bijzonders. In zeer vele gemeenten zijn de uitgaven voor de bijzondere scholen la g e r dan die voor het openbare onderwijs. En het omgekeerde kan niet voorko men, aangezien een bijzondere school nooit meer kan declareeren, dan aan de openbare school is ten koste gelegd. De onlusten in Spanje. Naar verluidt is de politie, die de ver takkingen van de samenzwering, die ge leid heeft tot de onlusten der laatste da gen in Spanje op het spoor gekomen van feiten, die er op zouden wijzen, dat de an- archistisch-syndicalistisehe oproeren, niet zoozeer bedoeld waren als een werkelijk revolutionaire beweging, maar veeleer beschouwd moeten worden als een poging om het de huidige regeering moeilijk te maken, welke poging gefinancierd zou zijn met middelen afkomstig uit monar chistische kringen. Zelfs wordt gesproken van Fontainebleau, waar Alfonso domici lie houdt. In dit verband wordt tevens gewezen op het feit, dat in vele gevallen gesneu velde of gevangen „pistoleros" in het be zit bleken te zijn van tweehonderd en driehonderd peseta's in nieuwe bankbil jetten. Wel is men van meening, dat ook com munistische gelden Spanje binnendrup pelen, doch dit kan nooit een zoodanigen omvang hebben aangenomen, dat derge lijke bedragen daarvan zouden hebben kunnen worden uitgegeven. Contact tusschen Von Papen en eeniga in- dustrieeien uit het Rijnland. Veel waarde wordt gehecht aan het on derhoud, dat v. Papen dezer dagen met eenige groot-industrieelen uit het Rijn land heeft gehad, o.a. met Albert Voegler, hoofd van de Staaltrust en Friedr. Sprin- gorum. De industrieelen van het Rijnland zouden gaarne een coalitie zien tusschen de nazi en D.-nationalen, welke tot uiting zou komen in een regeering HitierVon Papen; terwijl Von Schleicher dan de lei ding van het ministerie van rijksweer zou krijgen. De industrieelen willen deze oplossing niet alleen om aldus nieuwe verkiezingen te voorkomen, maar ook omdat zij Schlei- chers aftreden als rijkskanselier wen- schen, zij zijn tegen hem; omdat hij de economische plannen van v. Papen heeft geschonden en met de vakvereenigingen contact heeft gezocht. Voorbereiding van een revolutie. Onder het opschrift „communistische voorbereiding van burgeroorlog" publi ceert de Westdeutsche Beobachter op zienbarende onthullingen over den spion- nagedienst der communistische partij. Hei blad doet dit aan de band van een vra genlijst, die in het Rijnsch-Westfaalsche nijverheidsgebied aan communistische ar beiders in de groote bedrijven is gericht. De gestelde vragen luiden, of er in die be drijven een veiligheidsdienst bestaat, hos sterk de poorten bezet zijn, hoe het per soneel van de veiligheidsdienst gezind is, over hoeveel vuurwapenen en munitie het beschikt en waar deze zijn opgesla gen. Verder worden gegevens gevraagd over de alarm-inrichtingen en ten slotte hst oordsel van degenen, tot wie de vra genlijst is gericht, hoe h.i. een „actie" het best zou kunnen worden uitgevoerd. Toenemende vrees voor een algemeeno staking in België. In goed ingelichte politieke kringen te Brussel neemt de vrees voor de socialisti sche agitatie tegen de fiscale maatregelen der regeering zienderoogen toe. Allerlei geruchten doen in dit vemand de ronde en zoo deelde een blad, dat nauwe betrekkin ken onderhoudt met de regeering, gisteren mede, dat de socialisten zich op een lang durige algemeene staking voorbereiden. Van de Roede Internationale zou de cen trale van Belgische metaalbewerkers, in dit verband, een som van 350.000 gulden hebben ontvangen. Daar ook de commu nisten hun best doen om de agitatie onder de arbeiders te verhoogen, is men beducht, voor het overslaan van een socialisti sche staking tot een revolutionaire bewe ging in den zin van de onlusten die zich in Juli 1932 in de provincie Henegouwen voordeden. De regeeringscommissie voor de handhaving der openbare orde heeft nieuwe maatregelen getroffen welke be stemd zijn om, in geval van oproer, da be weging in de kiem te smoren. den schept, die niet zonder ernstig gevaar voor sociale rampen kunnen voortduren. Chr. Zang- en Oratorlum-vereenigingen. Op voorstel van de zangvereeniging „De Lofstem" te Sassenbeim zal ter gele genheid van den Bondsdag van den Bond van Chr. Zangvereenigingen te Leiden te houden op den 2den Paaschdag des mid dags een tocht naar de bloembollenvelden worden ondernomen per tram. Het gezelschap zal door het gemeente bestuur van Sassenbeim ten Gemeente huize worden ontvangen. Naar meer eenheid bij de steunverleenlng De gemeentebesturen hebben van het departement van Binnenlandsche Zaken j een circulaire met vragenlijst ontvangen omtrent de ter plaatse geheven opcenten op de gemeentefondsbelasting en verdere heffingen, de voor werkloozensteun en werkverschaffing uitgetrokken bedragen en of al dan niet rijksbijdrage voor crisis- werkloozen en rijks- en provinciale sub sidies voor werkverschaffing werdt geno de reeders in de klem te hebben gezet. Er werd voor ongeveer f200.000 visch van de uitgevaren schepen verwacht; als die visch in de schepen bleef liggen, met kans op verrotting, zouden de reeders wel toe happen. Dat is anders geloopen. De reeders heb ben gezamenlijk de lossing en sorteering uitgevoerd. Daarmee is niet alleen den stakenden werkloozen getoond, dat de reeders zich wel weten te redden; maar de minister heeft daaruit ook de gevolgtrek king kunnen maken, dat er aan dien kant te IJmuiden wel samenwerking is. Er zijn nu door de reeders, sinds 5 Ja nuari al 46 treilers gelost, met een totaio besomming van f 121.000; er worden nog 19 treilers verwacht gisteravond zou den er nog enkele binnen komen en ook die zullen door de reeders worden ge lost. Dat het werk niet slecht is uitgevoerd blijkt uit de besomming en uit het feit, dat bijv. den eersten nacht de schepen met 75 man gelost zijn. Voor datzelfde werk had men in normalen tijd 135 havenar beiders gebruikt. Door het geleidelijk binnenkomen van alle uitgevaren schepen wordt de situatie Ingezonden Mededeeling. Geeft China toe? "Woensdagmiddag is bekend geworden, dat de Ghineesche autoriteiten de com mandant van bet Japansche leger te Shan Hai Kwan een nota hebben doen toeko men, waarin zij zich bereid verklaren, de verplichtingen, vervat in het boxerspro tocol, inzake de terugtrekking van de Ghi neesche troepen, na te komen en daarme de het geschil bij te leggen. Of de Japansche troepen, na aanvaar ding der voorstellen, Shan Hai Kwan echter zullen verlaten is niet de zaak van het Japansche ministerie, maar van de Japansche hooge militaire autoriteiten. Invoer van boter in België. De Dernière Heure bevat een bericht, volgens hetwelk de Belgische regeering binnenkort zal breken met het stelsel van de invoervergunningen voor boter en in plaats daarvan een belasting met wisse lend tarief en een zeker maximum zal vaststellen voor geïmporteerde boter. Deze belasting moet uitsluitend dienen om evenwicht te brengen tusschen den prijs van ingevoerde en inlandsche boter. Voor den invoer van versche room zal eenzelfde maatregel getroffen worden. Ook voor vleesch zal men een soortgelijke even- wichtsbelasting invoeren. Bevroren vleesch blijft vrij. Daling van de belastingopbrengst In Engeland. De vrees van het Engelsche departe ment van Financiën, dat de opbrengst der inkomstenbelasting aanzienlijk zou dalen, is reeds de eerste week van Januari be vestigd. Van 17 Jan. ontving de schat kist 9,5 millioen pond inkomstenbelasting, tegenover 21.3 millioen pond in de eerste negen dagen van Januari 1932. Ook aan opcenten werd in dezelfde periode iets meer dan de helft dan in de overeenkom stige periode van het vorige jaar ontvan gen. In totaal heeft men van 17 Jan. 30 millioen pond minder ontvangen dan ver leden jaar. Korte berichten. In de tweede helft van December is de werkloosheid in Duitschland ten ge volge van seizoenoorzaken verder geste gen, doch in een langzamer tempo dan in de eerste helft van de maand. Het aantal werkloozen bedroeg op 31 December 5.773.000, zijnde 169.000 meer dan op 15 December. De „Echo de Paris" meldt uit Duin kerken, dat maatregelen zijn genomen om nieuwe stakingsonlusten te verhinderen. Het blad verwacht, dat een spoedig einde aan het conflict komt. Uit Boekarest wordt gemeld: In het noordelijk Moldau-gebied woedt sinds twee dagen zonder onderbreking een bui tengewone hevige sneeuwstorm. Daar de toestand steeds gevaarlijker wordt, wer den militairen ontboden om bedreigde ste den hulp te verleenen. Op den Donau is het verkeer geheel verlamd. Ook tal van treinen konden niet rijden. Volgens de Litausche regeeringspers zijn er in heel Litauen slechts 3000 werk loozen, waarvan er 2000 openbare werker, uitvoeren en 1000 door de gemeenten worden ondersteund. In de internationale arbeidsconfe- rentie hield de leider der Fransche vak beweging Léon Jouhaux een pleidooi voor de werkweek van 40 uur. Hij verklaarde, dat de buitengewone technische vooruit gang van de laatste 15 jaar geleid heeft tot een economiiohe crisis, die toestan - ten of is aangevraagd. Dit optreden wordt in verband gebracht met de in sommige gemeenten bestaande ontstemming over het klaarblijkelijk ont breken van een systeem bij het toewijzen van rijkssteun. Hierdoor achten gemeen tebesturen, die tot het uiterste trachten hun werkloozen zelf te onderhouden, ten koste van de contribuale ingezetenen zich gedupeerd als zij zien, dat andere gemeen ten soms al te gemakkelijk overgaan tot het aanvragen en aanvaarden van rijks- en provinciale bijdragen voor crisissteun en werkverschaffing Korting jaarwedden wethouders. Ged. Staten van Zeeland hebben be paald, dat, ingaande 1 Januari 1933, voor den tijd van drie jaar, een tijdelijke korting op de jaarwedden van wethou ders die meer dan f 100 ontvangen, moet worden toegepast en wel voor gehuw den 2 Vi pGt. van de eerste f 2000, en voor ongehuwden 2% pCt. van de eer ste f 1000 en 5 pCt. van het meerdere der bezoldiging. Vice-president Raad van State. Aan het Hbld. wordt gemeld: Omtrent de voornemens der regeering ten aanzien van de vervulling van het vice-president van den Raad van State doen allerlei geruchten de ronde. Zoo hebben wij al hooren verluiden, dat het kabinet den post voorloopig onbezet zou laten om dezen, zoodra het ministerie zal heengaan, door een der tegenwoordige bewindslieden te doen innemen. In hoeverre men hier met louter ver moedens te doen heeft, dan wel met een gerucht, waarvoor eenige grond aanwezig is, valt op dit oogenblik al even moeilijk na te gaan als de vraag, of de namen, die men zooal hoort noemen, werkelijk binnen den kring van den ministerraad een ern stig punt van i overweging hebben uitge maakt of binnenkort zullen uitmaken. Wel echter schijnt men, naar wat wij ver namen, als vrijwel vaststaand te mogen beschouwen, dat onze gezant te Brussel, dien sommige bladen als aanstaand vice- president doodverfden, zijn diplomatieken post voor deze functie n i e t zal verlaten. Nederlandsche Spoorwegen. Met ingang van 1 Juni zal als inspec teur van het vervoer te Groningen optre den ir W. J. Berdenis van. Berlekom, thans inspecteur 1ste klasse in de inspec tie Groningen, in de plaats van E. F. ba ron van Haersolte, die dan benoemd wordt tot afdeelingschef 1ste klasse bij den dienst van het vervoer te Utrecht. Het conflict te IJmuiden. De stoomtreiler Gerard IJm. 123, die 28 December ter visscherij was vertrokken, is eergisteren te Wesermünde binnengeko men en heeft daar de vangst verkocht. De opvarenden hebben, daar de schipper weer ter visscherij wilde vertrekken, een telegram gezonden aan het bestuur van den Centralen Bond te IJmuiden met het verzoek om inlichtingen inzake het af sluiten van het collectief contract. Ge noemd bestuur heeft daarop geseind, dat de staking was geproclameerd. De opva renden van de Gerard weigerden daarop een nieuwe reis te maken, zoodat het schip naar IJmuiden zal komen. Nader wordt nog gemeld, dat aanvan kelijk de opzet van de leiders der Fede ratie is mislukt. Door het niet nakomen van de toezegging' om de vóór 31 Decem ber uitgevaren schepen bij binnenkomst nog te lossen, dacht het Federatiebestuur natuurlijk anders. De reeders hebben dan geen onmiddellijk belang meer bij de zaak en de werknemers aan den wal zijn niet meer uitsluitend werkloozen. De binnen komende zeelieden vernemen van de werkloozen, dat ze moeten staken, omdat de werkloozen daartoe tijdens hun afwe zigheid besloten hebben. Het is een vraag of de vergadering van de organisaties dan eenzelfde beslissing zal nemen als op 2 Januari genomen is. Electrificatie baanvak RotterdamDordt. De plannen tot electrificatie van den spoorweg RotterdamDordt zijn al in het eerste stadium van uitvoering. Nabij bet station Barendrecht is men n.l., naar het „Rott. Nwsbl." meldt, met de voorberei dende werkzaamheden begonnen. Daar worden de masten ter bevestiging van de stroomdraden reeds opgezet, terwijl op het stationsemplacement te Dordrecht de zer dagen de rails, in verband met de plaatsing der masten, waar noodig was, eenigszins zijn verlegd. Wet op de Grondbelasting. De Ned. Bond van Huis- en Grondeige naren en bouwondernemers heeft den Mi nister van Financiën een adres gezonden, waarin den Minister wordt verzocht het wel daarheen te willen leiden, dat: Artikel 52 der Wet op de grondbelasting worde gewijzigd in dier voege, dat ingeval één of meer gedeelten van gebouwde eigendom men met hunne gebouwde aanhoorighd- den gedurende twaalf maanden onge bruikt en onverhuurd gebleven zijn terug gave van belasting voor een evenredig deel plaats hebbe aan hem, die gedurende dat geheele tijdvak daarvoor is aangesla gen en de termijn in vorenbedoeld artikel worde teruggebracht van twaalf op drie maanden. De Weeldeverteringsbelasting. De Bond van Nederl. Vereenigingen in den edelmetaalhandel en nijverheid, heeft een adres gezonden aan den minister van Financiën, waarbij hij als zijn meening uit, dat het huidige tarief van de waar- borgbelasting reeds als een te hooge weel debelasting op de edelmetaalnijverheid is aan te merken, weshalve hij reeds meer malen heeft verzocht ten aanzien hiervan een wijziging ten goede te doen aanbren gen. Nu voelt de edelmetaalnijverheid en -handel zich door de voorgestelde weelde verteringsbelasting echter zeer bedreigd. Deze zal den detailprijs van gouden en zilveren werken alweer aanzienlijk ver hoogen; immers, een heffing van 10 pet. naar de waarde bij de bron beteekent een verhooging van den detailprijs met ten minste 15 pet. De voorgestelde weeldeverteringsbelas ting heeft, doordat de heffing aan de bron geschiedt, en dus fabrikant en grossier deze belasting moeten voorschieten, d.i. wederom een gedeelte van hun bedrijfs kapitaal voor de financiering van hun voorraden en debiteuren zullen moeten missen, voor deze beide categorieën de uit werking van een heffing in eens van het bedrijfskapitaal. Ook de winkelier zal wederom een ge deelte van het hem ter beschikking staan de kapitaal in belasting moeten gaan vast leggen. Wanneer adressant thans dringend ver zoekt de producten der edelmetaalnijver heid uit het wetsontwerp Weeldeverte- ringsbelastingwet te lichten, dan geschiedt dit niet omdat zij zich k priori tegen iede re belasting verzet, doch omdat, vooral onder de gegeven omstandigheden, een Binnenland. De nood in de klompenindustrie. Korting wethouderssalarissen in Zeeland De 100.000 speenvarkens. Buitenland. De actie van Von Papen. Revolutionaire actie in Duitschland. De onlusten in Spanje. Geeft China toe? verdere belasting van het goud- en zilver- smidsbedrijf, den ondergang van velen zal ten gevolge hebben en de werkloosheid in dezen tak van nijverheid zal doen stij gen. Adressant verzoekt van de weeldebe lasting zooveel mogelijk uit te sluiten die zaken, welke reeds aanleiding geven tot heffing van andere vrij hooge belastingen. Adressant geeft ten slotte enkele voorbeel den die toelichten hoe zwaar de waar- borgbelasting reeds drukt op het goud en zilver. De Crisis-zuiveiweL De minister van economische zaken en arbeid heeft het formulier van den eed of de belofte, af te leggen door de con troleurs Grisis-zuivelwet 1932 (St.bl. no. 290), als volgt vastgesteld: „Ik zweer (verklaar), dat ik om tot controleur Grisis-zuivelwet 1932 (St.bl. no 290) te worden benoemd, aan geen per sonen, onder welken naam of onder welk voorwendsel ook, middellijk of onmiddel lijk iets beloofd of gegeven heb. Ik zweer (beloof), dat ik de wetten en verordeningen van den Staat nakomen, mijn ambt met getrouwheid waarnemen en mij in den dienst op de vervulling mij ner verplichtingen overeenkomstig de mij gegeven instructies toeleggen zal". DE VEERTIG-URIGE WERKWEEK De voorbereidende conferentie voor de verkorting van den arbeidstijd is begon nen met de algemeene beschouwingen. Voor de arbeidersgroep heeft Jouhaux gewezen op de vele millioenen werkloo zen en de millioenen guldens, die uit de staatskassen besteed worden, om de werk loozen te ondersteunen. Alle tot dusverre beproefde redmiddelen, aldus Jouhaux, hebben niets gebaat. De arbeidersgroep doet een beroep op de conferentie, om thans over te gaan tot het eenige, dat naar de meening der arbeidersklasse in derdaad uitkomst zal kunnen brengen, U.I. verkorting van den arbeidsduur tot veertig uren per week onder behoud van het tegenwoordige arbeidsloon. De vertegenwoordiger der werkgevers, de Deen Oersted, bestreed namens zijn groep het denkbeeld. De werkgevers vree zen, dat de verkorting van den arbeids tijd, vooral wanneer deze met behoud van het tegenwoordige loon gepaard zal moe ten gaan, tot een verhooging der produc tiekosten zal leiden, waardoor de levens- kosten voor de bevolking nog duurder zul len worden en de geheele bevolking dus zal worden verarmd. Niet vermindering, doch juist uitbreiding der werkloosheid zou het gevolg hiervan zijn. Voor de regeeringen hebben reeds het woord gevoerd de gedelegeerden van Duitschland, Spanje en Zweden, die zich ten gunste van een conventie tot invoering van de 40-urige arbeidersweek uitspra ken, de Fransche gedelegeerde, die een zeer voorzichtige houding aannam en zoo wel de voordeelen als de nadeelen der voorgestelde hervormingen toegaf en de Engelsche regeeringsgedelegeerde, die sterk tegen een conventie gesproken heeft. Tegenover de vrees van de werkgevers voor verhooging der productiekosten wees de Duitsche regeeringsgedelegeerde erop, dat deze verhooging niet meer dan één procent der geheele productie-kosten zal bedragen en dat daartegenover zouden wegvallen de belangrijke kosten, die thans voor den werkloozensteun noodzakelijk zijn. De Duitscher gaf intusschen toe, dat een zekere aanpassing van de loonen aan de verkorting van den arbeidsduur nood zakelijk zou zijn. De Engelsche regeeringsgedelegeerde grondde zijn tegenstand vooral op de vrees, dat tal van arbeidersconflicten ont staan zouden over de loonregeling bij ver korting van den arbeidstijd, want hier over iets in de conventie te schrijven zou ondoenlijk zijn. Met het oog op deze houding van de Engelsche regeering staat het reeds vrij wel vast, dat een conventie tot invoering van de veertigurige arbeidsweek, zelfs als zij in Juni op de arbeidsconferentie de vereischte meerderheid zou verkrijgen, toch niet zou kunnen inwerking treden, daar bij gebreken van de Engelsche ratifi catie ook de andere regeeringen, al zijn zij zelf voorstandster», niet tot ratificatie zul len overgaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1