U Hypotheek gevraagd GROOTE VERKOOPING Heeren-, Jongeheeren- en Kinderk ceding WIJN GROC Medicinale Kolawijn Fransche Appelwijn PP* Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, Hoek Gravenstraat MIDDELBURG Radio-nieuws Land- en Tuinbouw Rechtszaken Scheepstijdingen. DENEVERS FRÈRES Winterjas, Regenjas of Costume MASKARAWIJN BISSCHOPWIJN DENEVERS FRÈRES Brieven uit de Residentie. Zeer geneeskrachtige Wijn. Als Gij Wortelboer's Kruiden of 1 a 2 Wortelboer's Pillen Voor de Gemeenten Kortgene Kats, Goltjnsplaat, Wissenkerke en Kamperland, worden Adver^ tentiën en Abonnementen aan genomen door G. DE MOOR te Wissenkerke. In de „Prins van Oranje", Nleuwstraat te Goes. Manufacturen, enz. Uit de hand te koop Het tot vele doeleinden ge schikt Huis met Bovenwoning en Tuin een H ndknecht gevraagd. Wormpoeders „Fermitan" fl. 1.— per flesch In politiek opzicht zal 1933 stellig een belangrijk jaar zijn. Immers, het is een verkiezingsjaar en dat zegt reeds genoeg. Nu is het voeren van een strijd bij de stembus onder zoo gedrukte economische omstandigheden als welke wij thans be leven, niet erg aanlokkelijk. Immers, er 'heeracht verwarring naar alle zijden. Het is voor de viaschers in troebel water een gunstige tijd en de uiterste groepen beloo- pen alle kans op een zoet winstje. Wie zich opmaakt tot ernstigen constructiewen, d.w.z. opbouwenden arbeid, heeft voor waar de wind niet mee, maar wie zijn werk maakt van critiseeren en van fanta- seeren, die heeft kans op veler toejuiching. En onkunde doet daarbij zoo licht dwalen. Voorlichting, goede voorlichting, is daarom meer dan ooit een eisch des tijds. Niet, om alles maar goed te praten, ook al is het mogelijk nog zoo krom, maar om misverstand te voorkomen, of uit te roeien. Want niet weinigen gelooven maar al te grif alles wat hen gezegd wordt. Men zegt het dan toch maar en het lijkt wel, of alles, wat dan zoo maar gezegd wordt, direct voor 100 pet. waar is ook. Goede voorlichting is eerste eisch. Voor al ook door de pers en daarom verdient onze pers in dezen tijd meer dan ooit de steun van allen, die het wel meenen met de toekomst van ons volk. Bij gelegenheid der jaarwisseling heeft men kunnen lezen, hoe Dr Colijn, de leider der Antirevolutio naire partij, zijn zienswijze over de crisis nog weer eens heeft doen kennen. Dat was de uiting van iemand, die de dingen durft te zien en durft te zeggen zooals hij- ze ziet. En aan dat oordeel is zeker waarde te hechten; er wordt dan ook naar geluis terd, niet alleen in den engeren -kring der geestverwanten van Dr Golijn, maar ook ver daar buiten. Nu trof -het me, dat ik ergens een soort protest las tegen de meening van Dr. Go lijn. Niet in dezen zin, dat diens meening ernstig met de feiten en de cijfers weer legd werd, maar wel zoo dat die meening te ernstig, te somber, te pessimistisch ge acht werd. 'Men moet, dus werd daar betoogd, een geheel andere methode volgen. Hoe triest en hoe naar het ook is, men moet de men- sohen moed inspreken en zeggen: kop op! Zoo bereikt men veel meer, dan met al die zwartgallige beschouwingen. Wat daarvan te zeggen? Het is geheel onjuist, om het zoo te stellen, dat bet hier gaat over de kijk van een pessimist en die -van een optimist. Dr Colijn is absoluut geen pessimist, maar bij is iemand, die de werkelijkheid ziet en zegt. Is dat pessi misme? Neen, maar bet is integendeel luchthartigheid om te zeggen: ja, 't is wel benauwd, 't is wel donker, de verwarring neemt wel toe, maar we doen en we spre ken maar net, of er geen wolkje aan de lucht is en willen zoo trachten den moed er in te houden. Dat is onverantwoorde lijk. Het gaat in het gewone leven ook wel eens zoo. Er is iemand dood ziek, zoodat ■het best kan wezen, dat het afloopt. Er komt een bezoeker en die meent het te weten en zegtKom, -kom, zoo erg is het niet, binnenkort loop je weer op straat. Is dat optimisme Neen, dat is te laken luchthartigheid. Want het kan best wezen, dat de zieke ernstig zegtik weet wel beter. Is die zieke dan pessimist Abso luut niet, alleen hij speelt niet met den ernst der dingen. En is iemand, die ernstig met hem spréékt over de mogelijkheid, dat het wel eens mis kan loopen en dat het altijd goed is om bereid te zijn, is zoo iemand een pessimist? Al weer moet die vraag met ernst ontkennend worden be antwoord. Wij moeten ons volk eerlijk durven zeg gen, waarop het in dezen tijd staat. Dat maakt niet populair, dat verwekt geen hosanna-geroep, maar dat -geeft de rust van hem, die weet zijn plicht te doen te genover zijn volk, maar bovenal tegenover zijn God. Dr Colijn is niet zwartgallig. Integen- deefl, -hij durft als het moet, de hakken wel in de Wei te zetten en te zeggen hier sta ik. Maar 'hij wenscht, dat wij, als ernstige mensc'hen, gelouterd uit deze crisis te voorschijn zullen treden. Dat we er iets uit zullen leeren. En de luchthartigheid is daarvoor juist -het ergste beletsel. De luchthartige leert niet, die is zoo de pijn vergeten en doet en leeft, alsof hij noodt Mappen gehad heeft. Maar de ern stige mensch heeft geen vlinder-natuur, doch tracht zich de toestanden en de fei ten te realiseeren. Niet, om er met het hoofd in den schoot, als een wanhopige, bij neer te zitten, maar ook niet, om net te doen alsof er geen wolkje aan de lucht is. Wie even buiten Leiden komt, treft daar een café, dat -heet: ik leer nog. Waarom het zoo heet, weet ik niet, "k heb alleen in -het voorbij rijden den naam meermalen gezien. Maar, het was te hopen, dat dit van ons allen gezegd kon worden, ook in dezen tijd ik leer nog I Dan zou veel ontevredenheid opgeruimd worden evenals veel misverstand. Dan worden de moeilijkheden en de zorgen en de malaise niet minder, maar dan staan we er anders tegenover. En ik vermoed, dat Dr Colijn dat juist zoo gaarne zou wil len. Opdat de veïdwazing wijke en ook de luchthartigheid van niet weinigen plaats make voor een ernstige en weldoordachte poging, om uit de werkelijkheid aan de naaste toekomst te bouwen. En dan heb ben de afbrekers, de critici geen kans. Die moeten ze ook niet hebben. J. H. Programma van Donderdag 12 Jan. HUIZEN, 296 M. 8—9.15 en 10 Gramo- foonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo- foonpl. 12.15 Orkestconcert. 2 Handwerk- cursus. 4 Bijbellezing. 5 Liederenrecital. 5.45 Cursus Handenarbeid. 8 Joodsch- Christelijke Getuigenis-Avond. 9.15 Popu lair orgelconcert. 10.10—11.30 Gramofoon- platen. t HILVERSUM, 1875 M. AVRO-uitzending. 8 Gramofoonpl. 10. Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. 11 Kook- en Bakpraatje. 11.30 Concert. 12 AVRO-Ka- merorkest 2.15 Gramofoonplaten. 3 Naai cursus. 3.45 Gramofoonpl. 4 Halfuur voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Piano recital. 5 Halfuur voor groote kinderen. 5.30 AVRO-Kleinorkest. 8.15 Concertge- bouw-Kleinorkest. Inventarisatie aardappelvoorraden. Zooals wij reeds meldden, stelt ook thans de directie van den Landbouw weer een onderzoek in naar de bij de verbou wers aanwezige aardappelvoorraden. Degene, die vanwege het gemeentebe stuur bij de landbouwers zal rondgaan, zal noteeren de op 15 Januari 1933 bij hen aanwezige aardappelvoorraden, uitgedrukt in procenten van de op de boerderij ge oogste hoeveelheid. Zoowel de aardappelen voor eigen ge bruik, als die voor verkoop zijn bestemd, moeten in de inventarisatie worden be grepen. Men denke nu niet, wordt gezegd, dat als gevolg van de vermoedelijk nog zeer groote voorraden aardappelen een inven tarisatie van geen belang isl Niet alleen dat waardevol materiaal wordt verkregen, dat in volgende jaren kan dienen als vergelijkingsmateriaal, doch ook kunnen eventueele overdreven geruchten omtrent de grootte der voor raden tot de werkelijke verhoudingen wor den teruggebracht. Laten allen dus medewerken om deze inventarisatie zoo goed mogelijk te doen slagen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Jan. 1933. E. B. de M., 25 jaar, monteur te Oost burg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, waarbij hij wegens het als be stuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer worden belemmerd en in gevaar gebracht, werd veroordeeld tot f 25 of 10 d. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep. J. M. L., 49 jaar, koopman te Middel burg, had zich te verantwoorden wegens mishandeling van H. Huitema, op 19 No vember 1932, door dezen met een mes te steken. Eisch: 1 mnd gev. straf. K. v. B., 36 jaar, bode en vrachtrijder te Krabbendijke; P. v. S., 27 jaar, bode en vrachtrijder te Krabbendijke; J. M., 43 jaar, bode en vrachtrijder te Oudelande; J. S., 62 jaar, bode en vrachtrijder te Ovezande; J. T., 62 jaar, bode en vracht rijder te Hoedekenskerke, waren allen in hooger beroep gekomen tegen vonnissen van den Kantonrechter te Goes, waarbij zij wegens het als bestuurder van een openbaar middel van vervoer tegen genot van vracht, brieven vervoeren, werden veroordeeld ieder tot een geldboete van f 10 of 10 d. De Officier van Justitie eischte voor ieder: bevestiging van het vonnis, waar van hooger beroep. G. J. V., 30 jaar, arbeider te Zierikzee, stond terecht terzake, dat hij als pen ningmeester van de afdeeling Zierikzee van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, 'n geldsbedrag van f226,72, toebe-boorende aan voornoemden bond, welk geld hij had ontvangen van de leden van de afdeeling Zierikzee als contributie en andere bijdra gen en welk geld hij weer moest afdragen aan het Hoofdbestuur voornoemd, heeft verduisterd. Eisch: 2 mnd. gev. straf. J. A. K., 28 jaar, koopman, reizende met een woonwagen, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens in een woonwagen wonen, zonder dat in die woonwagen op duidelijk waarneemba re wijze is opgehangen de voor het ge bruik van die woonwagen verleende ver gunning, werd veroordeeld tot f 15 of 15 d. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. N. P., 35 jaar, slager, wonende te Wis- senkerke, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij als werkgever, die de rentekaart in bewaring heeft genomen, niet voldoen aan de vordering bedoeld in de Invaliditeitswet, werd veroordeeld tot f 25 boete of 25 d. Eisch: bevestiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. N. P., 35 jaar, slager, wonende te Wis- senkerke, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij het als werkgever niet tijdig nakomen van de bepalingen, vervat in art. 43 der Ongevallenwet werd ver oordeeld tot f 25 of 10 d. Eisch: 25 of 10 dagen. Brandstichter. Eenige weken geleden heeft voor de rechtbank te Rot terdam een zaak gediend tegen een 30- jarigen arbeider uit Melissant, gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Rot terdam, die in de woning van zijn va der brand zou hebben gesticht om een diefstal van ongeveer f200 geheim te houden. Indertijd ontkende verdachte den brand te hebben gesticht en te hebben ge stolen. De vertegenwoordiger van hot O. M. eischte indertijd een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. Onmiddellijk na de behande ling in openbare zitting vroeg verdachte den officier van justitie te spreken en bij legde een volledige bekentenis af. De rechtbank wees toen de zaak terug naar den rechter-commissaris voor nader on derzoek. Gisterochtend diende de zaak opnieuw. Verdachte verklaarde nu, telkens wanneer hij geld noodig had gehad, van zijn ouders bij wie bij woonde te hebben gesto len. Het gestolene groeide zoo onrustba rend aan, dat verdachte ten slotte geen weg meer wist en om ontdekking te voor komen brand stichtte. Het O. M. persisteerde bij zijn eisch. Kwakzalverij met bestra lingstoestellen. Voor het kanton gerecht te Medemblik moesten twee man nen terechtstaan wegens bet onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Beide ver dachten waren niet verschenen. Zij hebben volgens de dagvaarding te Hoogwoud bestralingstoestellen verkocht, na deze te hebben aanbevolen als een af doend geneesmiddel tegen rheumatiek, galziekte enz. Een demonstratie hadden de heeren van tevoren gegeven. Drie getuigen werden gehoord. Zij ver klaarden, dat te bunnen'huize zieken war ren behandeld met een bestralingstoestel volgens een geschreven gebruiksaanwij zing. De apparaten werden in rekening gebracht voor f 150, desgewenscht op af betaling. De ambtenaar van het O. M. noemde deze handelingen schandelijke oplichterij met valsche voorspiegelingen. Bovendien is het gebruik van de toestellen niet zon der gevaar. Argelooze plattelandsbewo ners loopen erin. Ongeoorloofd uitoefenen der geneeskunde achtte het O.M. bewe zen. Tegen elk der verdachten luidde de eisch f 300 boete of 300 dagen hechtenis. Vonnis conform. Een handtastelijk inspec teur van politie. Het is nu al weer eenigen tijd geleden, dat de Rotterdam- scbe politierechter een zaak tegen een in specteur van politie, die bij een buren ruzie zijn buurvrouw zou hebben mishan- i deld, verwees naar de volle kamer. Do rechtbank heeft gisteren de zaak tegen den inspecteur behandeld. De inspecteur heeft op 8 September van het vorige jaar op het trapportaal na een woordenwisse ling zijn buurvrouw geslagen, juist in het bijzijn van een agent van politie, die te hulp was geroepen. De president van de rechtbank is van meening, dat verdachte zich ontactisch heeft gedragen. Nadat getuigen waren gehoord, requi- reerde de vertegenwoordiger van het O.M. een geldboete van f 30, snbs. 10 d. h. Stoomvaart-Mij. Nederland. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 10 van Batavia te Amsterdam. TABIAN, 10 v. Batavia te Amsterdam. TRAKAN, thuisr., 9 nam. v. Marseille. CHR. HUYGENS, uitr., 10 v. Algiers. MARNIX VAN ST.-ALDEGONDE, uitr., 9 v. Belawan. Rotterdamsclie Lloyd. KOTA GEDE, 10 v. Batavia n. Rott. KOTA MAROE, thuisr., pass. 10 Kaap del Armi. TAPANOELI, thuisr., 10 (4 n.m.) te Londen. DEMPO, thuisr., 10 (5 n.m.) v. Marseille. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 12 Jan.: Meest matige Z.W. tot N.W. wind, af wisselende bewolking, weinig of geen neerslag, later iets konder. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 777. Licht op voor fietsers: Donderdag 4 u. 34 min. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader WILLEM GRIEP, in leven Gemeente-Secretaris van Rilland-Bath, in den ouderdom van 62 jaar. Rilland-Bath: Wed. W. GRIEP— VERPLANKE. Heinkenszand: C. GRIEP. C. A. GRIEP—DUINKER en Kinderen. Amsterdam: J. P. J. GRIEP. A. GRIEP—ALINK en Kind. Tholen: N. DUINKER—GRIEP. P. J. DUINKER en Kinderen. Amsterdam: W. C. GRIEP. Rilland-Bath: A. W. GRIEP. W. A. GRIEP. Rilland-Bath, 10 Jan. 1933. Heden overleed plotseling onze lieve Opa WILLEM GRIEP. IETEKE. ATTIE. NANNIE. Heinkenszand, 10 Jan. 1933. van f1500. Liefst van particulier. Voldoende onderpand. Brieven no. 25 Bureau De Zeeuw, Goes, geïmporteerd uit Frankrijk, der Firma DE BRANSAC. Marseille. Aanbevolen door H.H. Doctoren voor zenuwziekten en hart kwalen. Vervangt alle beste medicijnen. Per fleschf 1.75. geïmporteerd uit Normandië der Firma CASSAGNAC, zeer fijn en vooral geschikt voor medicinaal gebruik. Per flesch f 1. Alleen verkrijgbaar bij de Importeurs Wijnhandel Lange Delft Middelburg. Levering franco. mmmam ongesteld zijt, neem dan 's mor gens, 's middags en 's avonds een weinig van de van ouds be roemde geneeskrachtige en gij zijt s p o e d ig hersteld. Beter en goedkooper huismid delen bestaan er nu eenmaal niet. Duizenden hebben er reeds baat door gevonden en zij zullen ook U helpen, De Wortel boer's Kruiden en Wortelboer's Pillen verdrijven gal, slijm, koortsigheid,verstopping, maag- en hoofdpijn, wekken den eet lust op, bevorderen de spijs vertering. regelen den stoelgang, zuiveren het bloed, maag en ingewanden enz. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje, Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, drie doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar of direct van Jacoba Maria Wortelboer Postgiro 17039 te Oudepekela. Zending geschiedt franco na ontvangst van het bedrag. P. DE WILDE zal verkoopen voor de firma J. GERRITZEN, een zeer groote partij Alle goederen worden verkocht tegen getaxeerde prijzen. B.v. van f 2030. 40, 50, 60, 70. 80. 90 voor f 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45 Jekkers, alle mogelijke Manu facturen, Bedden, Wollen, Molton en gestikte Dekens, prachtige Stoffen voor Dames mantels en Costumes. Verder partij Vitrages en Fluweelen, Werkmansgoederen, Mode artikelen, zooals Petten, Hoeden, Dassen, Sjaals, Jum pers, enz. Prachtige pluchette Overgordijnen, Tafelkleeden, enz. Partijtje Heeren Winter jassen f 3 50. Geen winkel opruiming, doch alle prima goederen en voor dit seizoen vervaardigd. De verkoop heeft plaats: Dinsdag 10 Januari, Woensdag II Jan., Donderdag 12 JanVrijdag 13 Jan. en Zaterdag 14 Jan. van 10—8 uur. Betaaldag 15 April 1933. Contante koopers geen opgeld. aan de Nieuwstraat te Middelburg, G 218, beneden ingericht tot ver gaderlokaal. Inschrijvingsbriefjes inleveren uiter lijk 21 Januari a. s., ten kantore van ISAAC DE WOLFF, alwaar nadere inlichtingen verkrijgbaar. Hypotheek beschikbaar tegen 48/4 0. Met Mei F. VAN VLAANDEREN, Koudekerke. genaamd werken BETER dan alle andere wormmiddelen en mogen niet gelijk gesteld worden met worm patronen, wormkoekjes, bon bons, torentjes, enz., daar al deze middelen niet die kracht bezitten die er van verwacht wordt. Wormpoeders genaamd „Fermitan" bezitten een bij zondere vindingrijke samen stelling en verdrijven zeker Spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, zoowel bij volwassenen als bij kinderen. Wormpoeders, genaamd „Fer mitan" kosten 85 cent per doos, 3 doozen f 2.40. Overal verkrijgbaar of di r e c t van Jacoba Maria Wortelboer Postgiro 17039 te Oudepekela. Fermitan wordt door de Nederlandsche Wet beschermd. Wormpoeders niet voorzien van het woord „Fermitan" worden als namaak beschouwd. Men wachte zich dus voor namaak. Drinkt nu 's avonds en dan alleen van onzen géïmpor- teerden zwaren donkeren der Fransch-Afrikaansche Kolonie en onzen prima van zuiveren Bordeauxwijn, beiden Alleen verkrijgbaar bij de Importeurs LANGEDELFT - MIDDELBURG.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 4