Afloop Verkoopinp en Aanbestedingen Gemengd Nieuws. Telegrammen. DEN BOSCH. Sinds Zondag wordt te Finantiëele Berichten Marktberichten. medegedeeld, dot nu ds A. C. Christoffela met verlof is, het aantal vacaturen bij de Indische Protestantsche kerk hooger is dan ooit tevoren, n.l. 17 op de 43 plaat sen. Jaarboek Geref. Kerken. Bij de fa. Oosterbaan en Le Cointre te Goes, verscheen weer het Jaarboek ten dienste van de Geref. Kerken. Een groote plaats wordt daarin als naar gewoonte ingenomen door de statistiek. Uit de statistische tabel blijkt, dat het aantal Geref. Kerken in Nederland be droeg 735, het aantal dienstdoende predi kanten, de miss. predikanten inbegre pen, 716, het zielental 583.564 en het aan tal belijdende leden 283.667. Het aantal kerken vermeerderde met 1, dat der dienstdoende predikanten ver meerderde met 43 en verminderde met 27. Er zijn 136 emeritus-predikanten. Bij het afdrukken van het Jaarboek waren beroepbaar 15 candidaten van de Theol. School en 31 van de Vrije Univer siteit. Niet beroepbaar stelden zich resp. 6 en 5 candidaten. Van de beroepbare candidaten waren 12 als hulpprediker werkzaam; van de niet-beroepbare 1. Dr. J. C. Rullmann, die met Ds Schil der voor de redactie zorgde, geeft weer een historisch overzicht. In het In Memoriam worden 13 over leden predikanten herdacht. „Op veelvuldig verzoek" zijn in de ka lender de jubileum-data niet meer op genomen. Zakkenrollerslaatzijnslag op politie-bureau. Onlangs is te Parijs een zakkenroller gearresteerd, die zoo brutaal was zelfs op het politie-bureau toen hij daartoe de kans kreeg, zijn slag te slaan. Een inspecteur, die den dief had betrapt, bracht hem op het bureau. De zakkenroller was goed van den tongriem gesneden en wist een boel te vertellen, over die slechte wereld, waarin hij geen kans kreeg enz. Hij was volkomen ter neergeslagen en niets kon hem meer sche len, tot het oogenblik, dat de inspecteur aan de telefoon werd geroepen. Toen kreeg hij belangstelling voor een bos sleu tels, dien hij in zijn zak stopte. Daarna ontdekte hij in een kast een jas, die aan den inspecteur behoorde. Toen deze terug kwam, was de vogel gevlogen. Het bleek, dat hij kalm uit het bureau was gewan deld. De inspecteur miste zijn sleutels, zocht in zijn jas, maar ook daarin waren zij niet, Er ontbrak echter nog meer, n.l. een portefeuille met bankpapier. De in specteur had nu de onaangename taak zijn commissaris verslag uit te brengen van het gebeurde en opnieuw op zoek te gaan naar den geslepen dief. Auto rijdt op een groep kin deren in. Te Obdam is gistermiddag een brandstoffen-auto uit Amsterdam bij het uitwijken voor een op den weg loo pend kind, ingereden op een groep spe lende kinderen. Het vijfjarige dochtertje van den slager Knijn werd op slag gedood, een dochtertje van den caféhouder Dekker zeer ernstig gewond. Het kind kreeg een hersenschud ding en vermoedelijk een schedelbreuk. Een tweede kind van den heer Dekker en een van den heer Neefjes werden mini der ernstig gewond. De chauffeur verkeerde na het ongeval in hoogst overspannen toestand. Door electrischen stroom getroffen. Te Asten kwam de electri- cien v. E. bij het maken van een aan sluiting in aanraking met een electri schen draad. Hij bleef aan den draad hangen en viel even later met het hoofd op den grond. Hij is naar het gasthuis te Helmond gebracht Men acht zijn toe stand gevaarlijk. Weer in functie. De heer J. P., ambtenaar der posterijen te Winschoten, in verband met het onderzoek naar den verdwenen brief met f 20.000 buiten dienst gesteld, is weer in functie getreden. De hulppostbesteller J. v. d. Sch. is nog buiten dienst. Trouwlustige dieven. Door uitsnijding van een ruit in de beneden vertrekken hebben dieven zich toegang verschaft tot de boerderij van den land bouwer R. te Zijtaart. In de hoeve heb ben de inbrekers alles overhoop gehaald; alle kasten en laden werden doorsnuffeld waarbij een bedrag aan geld werd buit gemaakt. Voorts hebben de dieven het nog nieuwe trouwcostuum van den landbou wer en de trouwjapon van. de boerin 'medegenomen. Een doos, inhoudende een aantal gouden sieraden, die blijkbaar door de inbrekers schijnt te zijn verloren, is door de eigenaars in de nabijheid der boerderij teruggevonden Door de vloer gezakt. Te Ajaccio is tijdens een begrafenisplechtig heid de vloer van een huis ingezakt. Twin tig personen en de lijkkist vielen naar be neden. Twee vrouwen zijn gedood, terwijl 15 personen min of meer ernstig ge wond werden. Van de Nederlandsch-Duit- sche grens. Men schrijft van de grens aan de Msb., dat het aantal werkloozen in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied op ontstellende wijze toeneemt. In som mige Duitsche grensplaatsen loopt bijna een kwart der bevolking werkloos en in Duuren zijn van de 20.000 valide arbei ders er 12.000 zonder werk. Vooral onder het jongere volk is de werkloosheid onheilspellend toegenomen; velen van hen gaan dan ook over in den smokkelhandel, welke de laatste weken weder enorme afmetingen heeft genomen. De Duitsche douane heeft strenge or ders gekregen om onverbiddelijk op te treden tegen iederen vorm van sluikhan del. De kommiezen staan gauw klaar met schieten en hebben in de afgeloopen week in het grensgebied tusschen Kalden- kirchen en Emmerich minstens vier smok kelaars ernstig aangeschoten. Dat schrikt de overigen echter niet af om nacht na nacht op avontuur te gaan en hun leven te wagen vóór vaak enkele Marken smok kelwaar. De Duitschers hebben zich den laatsten tijd, vooral geworpen op den margarine smokkel. Men kan gerust zeggen, dat iederen nacht duizenden op pad zijn, om hun gevaarlijk bedrijf uit te oefenen. Het aantal kilo's smokkelmargarine neemt met den dag toe en het is geen zeldzaamheid, dat in de omgeving van Nijmegen en Venlo soms alleen op één dag een paar duizend kilo, welke niet gebanderolleerd is, in beslag genomen wordt. Het gebeurt zelfs, dat in Nijmegen op klaarlichten dag kistjes smokkelmar garine naar de winkels vervoerd worden. De kommiezen zijn actiever dan ooit, maar op afdoende wijze blijken zij dezen smok kelhandel nog niet te kunnen beperken. Het blijkt, dat Duitsche groothandelaren in Rijn- en Roergebied groote partijen margarine opkoopen en deze aan vaste kantoren op Hollandsch gebied aanbren gen. In dezen smokkelhandel worden duizenden guldens verdiend. i Een oplettend machinist Zaterdagavond had te Venlo op den He- rungerweg een eigenaardig voorval plaats, dat dank zij de omstandigheden, waar onder het plaats vond, zeer gelukkig af liep. Toen de personentrein van Venlo naar Straelen, die te 5.16 uur van het station Venlo vertrekt, den overweg op den He- rungerweg, - den grooten verkeersweg VenloCrefeld, - wilde passeeren, be merkte de machinist eenige honderde me ters te voren, dat de slagboomen van den overweg niet gesloten waren. Hij stelde onmiddellijk de stoomfluit der machine, alsook de remmen in werking, zoodat de trein juist in het kruispunt van den spoorweg en den verkeersweg tot stilstand kwam. Bij onderzoek bleek, dat ook de volgende spooroverweg nabij de Molen straat te Venlo nog niet was afgesloten en er geen spoorwegwachter aanwezig was. In zeer lanzame vaart en voortdurend fluitend heeft de machinist den trein ver der doen rijden, zoodat er, dank zij diens buitengewone oplettendheid geen onge vallen te betreuren zijn. Oude man van 2700 gul den beroofd. De 60-jarige koopman A„ die gedurende de zomermaanden ia Gelderland toeft, had als steeds voor den winter zijn intrek genomen in het loge ment K. te Maastricht. Gedurende den zomer had de oude man een maat leeren kennen en gezamenlijk hadden zij in het logement een kamer met twee bedden ge huurd. De koopman A., droeg op zijn borst in een binnenzak van zijn vest een portefeuille, waarin geborgen was een be drag van 1200 gulden aan contanten en een crediet-brief der Geldersche Crediet- vereeniging. Het waren zuur verdiende spaarpenningen, waaraan de oude man een appeltje voor den dorst dacht te heb ben als moeilijke dagen gingen aanbre ken. Licht kon hij zich voor dat bedrag ook een onderdak koopen in een of ander gesticht. Thans is de oude man in den slaap van zijn spaarduitjes beroofd. Zondagnamiddag had hij zich ter ruste begeven en het vest met de portefeuille aan den stijl van zijn bed opgehangen. Toen de oude man ontwaakte kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat zijn geld, f2700, verdwenen was. Zijn maat is sindsdien ook niet meer komen op dagen. Laffe moordaanslag. Zater dagmorgen werden de bewoners van de Waterpoortstraat te Geertruidenberg op geschrikt door een schot. Zekere M. uit Raamsdonksveer had aldaar de J. uit Geertruidenberg opgewacht, die daar ge regeld op dien tijd voorbij komt om naar zijn werk te gaan. Toen de J. aldaar pas seerde, kwam van achter een wagen M. te voorschijn en loste een schot op de J., dat gelukkig miste. De J. herkende in den aanvaller direct M., dezelfde per soon, die in November 's nachts zijn huis was binnengedrongen en diens vrouw tegen het leven had bedreigd. M. staat bij de politie als zeer ongunstig en zeer gevaarlijk bekend. De politie hield zooveel mogelijk dag en nacht M. in de gaten, terwijl de fami lie De J. steeds in onrust verkeerde, wel wetende, dat M. tot alles in staat is te achten. Zooals verwacht werd, is dan ook ge schied. Zaterdag j.l. wachtte M. de J. op en loste een schot op hem. Direct werd de politie gewaarschuwd om den dader op te sporen. Daar M. zeer vaak in het café van de weduwe M. vertoeft, begaven de burge meester en de agent van politie zich naar dit café en troffen aldaar inderdaad M. aan, die zich in een achterkamer schuil hield. M. werd gearresteerd en naar het gemeentehuis geleid. Aanvankelijk ontkende hij de dader te zijn, doch 's avonds legde hij een volledige bekentenis af. Smokkelauto aangehou den. Op den weg Leende—Maasheeze riepen de ambtenaren een vrachtauto aan, op vermoeden, dat het een smok kelauto zou zijn. De wagen reed echter door, ofschoon een band op een plank met spijkers, welke over den weg lag, stuk sprong. Toen kon de wagen het niet al te ver meer brengen en bij onderzoek vond men hem bij het Heezenerbosch terug, terwijl 1200 KG. suiker in de na bijheid verborgen waren. De auto en de suiker werden in beslag genomen. Tusschen auto en kar be kneld. Gisterenmiddag is op het via duct te Groningen een 56-jarige koopman die achter een kar liep, aangereden door een auto, bestuurd door den heer W. uit Gasselternijveen. De koopman raakte be kneld tusschen den duwboom en de auto en werd in ernstigen toestand.naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De bestuurder van de auto beweert door het weigeren van de voetrem den man te hebben aangereden. Botvangst op het IJssel- meer. Telken jare, in de wintermaan den, was de botvangst op de Zuiderzee zeer gering en werden de visschersvaar- tuigen stilgelegd. Nu de Zuiderzee afgesloten is, doet zich het verschijnsel voor, dat op het IJssel- meer, vooral langs de Hollandsche kust, een ongekend ruime botvangst gedaan wordt. Bovendien is de visch zeer zwaar, vele wegen twee a drie pond per stuk. De vischafslagen te Enkhuizen, Volen- dam en elders zijn sedert enkele weken overvoerd, waardoor de gemiddelde prijs tot 10 a 12 cent per pond daalde. Bloedvergiftiging. Zaterdag middag bezeerde de heer C. de R. te Ouderkerk zich aan een roestigen spijker ter hoogte van de rechterknie. Zondag be gon het been op te zwellen, zoodat spoed opname in een ziekenhuis noodig bleek en Maandagmorgen moest het been we gens ernstige bloedvergiftiging worden geamputeerd. WIJZE WOORDEN. De heer Marchant, zegt de Maasbo de, spreekt, behalve sarcastische, op z'n tijd ook wijze woorden. Zoo b.v. in een politieke rede te Groningen. Wel kras klinkt de verklaring van de zen Haagschen wethouder: „Regeeren be hoort thans niet tot de aangenaamste bezigheden. Een goed regeerder kan op dit oogenblik geen vrienden hebben. De Kamerleden durven de regeering niet te prijzen, omdat zij vrees hebben, van de kiezers het verwijt te zullen krijgen: hoe durf je deze regeering lof toe te zwaaien?" Onvermengd wijs is het woord in die zelfde rede, dat men in dezen tijd geen voorstellen mag doen, die in strijd zijn met de werkelijkheid. Hoofdzaak bij alles moet zijn: vertrouwen in het beginsel en in de personen, die met de regeeringstaak zijn belast, een taak, die des te moeilijker wordt, naarmate de toestand zich ver scherpt. Een antwoord, dat hij aan een der de baters gaf, getuigt van zijn politiek in stinct: „Vast staat, dat de vrijzinnig-de mocraten slechts dan aan een oorlogsbe- grooting hun stem zullen geven, als deze de duidelijke teekenen draagt, dat wordt gestuurd in de richting van het vrijz.-dem. partijprogram". Naar onze meening had de heer Marchant, van dit standpunt uitgaande, met veel fatsoen zijn stem reeds kunnen kwijt worden aan de begrootingen van minister Deckers. Ook in den Haagschen raad sprak wet houder Marchant verstandige woorden, waarmede zelfs het Kamerlid Marchant zijn voordeel zou kunnen doen, b.v.: „wat betreft het voorstel tot salarisverlaging, men doet zulk een voorstel niet voor zijn genoegen. De financieels toestand dwingt er toe." En de sociaal-democratische wethouder van financiën, de heer Dees, wilde in wijs heid voor zijn collega van onderwijs niet onderdoen, en sprak: „Een behoorlijke toestand der financiën is in de eerste plaats een belang der arbeidersklasse." Verantwoordelijkheid kweekt bezonnen wijsheid! AMSTERDAM. In verband met de be schikking van den Minister van Oorlog waarbij het orgaan „Kerk en Vrede" ver boden wordt in alle kazernes is tegen den hoofdredacteur, Ds J. B. Hugenholtz te Ammerstol een aanklacht ingediend door O. Costerus bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland. Deze aanklacht is ge grond op art. 2 van het alg. reglement. Verzocht wordt aan Ds Hugenholtz te ge lasten onmiddellijk te zorgen, dat zijn blad weer door den Minister van de zwar te lijst wordt afgevoerd of anders hem op grond van art 2 uit het ambt te ont zetten. EINHOVEN. Sinds 2 Januari wordt hier vermist de 18-jarige M. v. D. Ze heeft dien dag per fiets de ouderlijke woning verlaten. Sindsdien heeft men niets meer van haar vernomen. VELDHOVEN. Doordat een auto van Philips een paal van de electrische gelei ding omver reed, zat deze gemeente gis teravond vier uren in het donker. APELDOORN. Gedurende de laatste maanden werden hier herhaaldelijk auto's gestolen. In totaal werden er 22 ontvreemd waarvan er sommige later in buitenwijken werden teruggevonden. Thans zijn negen personen aangehouden, in verband met deze diefstallen. DEDEMSVAART. De politie heeft ge vankelijk naar Zwolle overgebracht H. S., 19 jaar en J. A. S., 24 jaar, verdacht van brandstichting in de woning van de Wed. J. S., winkelierster te Dedemsvaart, bij wie zij inwoonden. Veghel vermist de 21-jarige D. Hij heeft Zondag de ouderlijke woning verlaten en is nog niet teruggekeerd. DEN BOSCH. De vermiste dochter van de K. te Zwaluwe is te Terheijde opge spoord. ALMELO. De Rijksbemiddelaar heeft beide partijen, betrokken bij het dreigende conflict in de Almelosche textiel-indu- strié, om inlichtingen verzocht. De pa troons hadden een loonsverlaging voor gesteld, variëerende van 12 tot 15 pet., over welk voorstel de arbeiders, gezien de huidige loonsverhoudingen, zelfs niet wilden confereeren. TOKIO. Japansche troepen hebben bij het'verder oprukken de stad Tsjoemenkwo ongeveer 20 KM. ten Noorden van Sjan- haikwan bezet Het Japansche ministerie van Oorlog heeft verklaard, dat het voor naamste doel van deze expeditie is de aldaar geconcentreerde troepen van hun basis in Noord-China af te snijden. PEKING. Volgens hier ontvangen be richten, bevinden de Chineesche troepen zich nog niet te Tsjoemenkwo. Weliswaar zijn de Japansche troepen langs de Chinee sche muur verder opgerukt, maar hun doel hebben zij niet kunnen bereiken. TüBINGEN (Duitschland). De Chinee sche minister-president, die in een sana torium te Tübingen een kuur doormaakt, is heden plotseling vertrokken. Men brengt dit in verband met de jongste ge beurtenissen in China. MADRID. De regeering besloot in de gebieden, waar het nog niet rustig is, den staat van beleg af te kondigen. MOSCOU. In Turkestan is een reeks van aardschokken gevoeld. Goes. Dinsdagavond werd alhier door de notarissen H. Jonkers en E. G. van Dissel te Goes publiek verkocht: 1. Een heerenhuis met plaatsje en erf aan de Klokstraat nummer 3 aan de a heer G. A. Hajenius voor f 6010. 2. De heerenhuizen en kantoorgebou wen aan de Klokstraat nummers 5, 7 en 9 met schuur en garage aan den Keizers- dijk nummers 4 en 6 en het woonhuis met erf aan de Kreukelmarkt nr 8, aan den heer P. Chamuleau q.q. te Goes voor f 33.250. Samen f 39.260. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. in oprichting, Goes. Het eerste cijfer geeft aan de vorige koers en het tweede cijfer de koers van heden. Nederlandsche Handel Mij. 6970%. Philips Gloeilampen G. B. 131%133%. Unilever 112%114%. Anaconda Copper 8%8%-9. Bethlehem Steel 15%17%. U.S. Steel Corp. 29% —32%. Konink. Petroleum 157%161. Shel Union 5%5%. Amsterdam Rubber 64%65. Nederl. Scheepvaart Unie 59%59%. Deli Maatschappij 134135%. Handelsverg. Amsterdam 179%183. 5 pot. Nederland 1932 101%1013/ie. 4% pet. Nederl.-Indië 1926 961/m97. De lokale markt was stil met iets hoo- gere koersen. Voor de nieuwe 4 pet. lee ning Nederland, waarop heden de in schrijving openstond was zeer veel be langstelling. De markt was speciaal vast voor staalwaarden, terwijl Duitsche waarden tegen hoogere koersen uit de markt werden genomen. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Jan., 2.30 u. Londen 8.338.37. Parijs 9.70—9.72%. Brussel 34.4934.53. Berlijn 59.0559.10. New-York 2.48%—2.49. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Veiling van 10 Januari 1933. Peren: Gieser Wildeman 1922, Klei- peer 1519, Winterlouwtjes 15, Brede- rodes 14, Francois Borgia 15, Pondspeer 1617, Kroetperen 46 per 100 Kg. Appels: Goudreinette extra 1822, id. A 17—19, id. B. 14—16, id. G 9—12, Salomé A 15, id. B 13, id. G 1012, Ster appels 20, Annanas Reinette 14, Kasseier Reinette 11, Zure Bellefleur 1216, Mei- pipping 10, Rembour Mortier 10, Grauw- zuur 10, Krab de Kruin 10, Courtpendu 912, Zoete Campagner 1516, Zoete Armgaarde 15—21, Zoete Bellefleur 15 17, Zoete Ruster 1316, Pomme d'Oranje 1519, Tuinzoet 16, Kroet- en Stekappels 16, alles per 100 Kg. Diversen: Bloemen 1075 per 100 pot; Honing 0.50 per flacon; Kipeieren 34, Kropsla 7.60, Bloemkool 8, alles per 100 stuks. GOES, 11 Jan. 1932. Groentenveiling: Spruiten f6f10, Idem 2e soort f3f5, Wortelen f2.90, Wijnpeen f0.50, Uien f3.30, Pootuien f3.10, Stekuien f0.40— fl.10, alles per 100 KG. Bloemkool f5 f 7, Idem 2e soort f 1f 4, Roode kool f 4.80 Idem 2e soort f0.60, Groene Savoye kool f 1.90f2, Idem 2e soort f0.70, Boerenkool f 1.70—f 1.90, Knolselderij f 1.80, Prei f 0.90, alles per 100 stuks. Prei f5—f7 per 100 bos. VLISSINGEN. Veiling van 10 Jan. Gieser Wildeman 15, Pondsperen 17—18, B. Alex. Lucas 22, Goudreinet 17—19, Zure Bellefleur 18» Mispels 15, Roodekool 23, Gelekool 3,5, Bruine bottnen 111, Uien 34, Rapen 2, Koolraap 1, Sprui ten 916, Kroten 11,5, Wijnpeen 1, Kleine peen 1, Witlof 1113 ct., alles per Kg.; Boerekool 12,5, Savoyekool 1,54, Bloemkool 216 ct., alles per stuk; Selderie 22,5, Prei 47,5, Rapen 0,5—4 ct., alles per bos; Veldsla 14 ct. per chipje; Andijvie 15-=58, Veldsla 21—31 ct. per kist. Op de gisteren het Veilingslokaal Warmoezierstraat 3739 te Rotterdam gehouden veiling warden de volgende prijzen besteed: Kipeieren f2.40f4.05, Eendeieren f2.50f 3.50. Aanv. 125.000 stuks. WILHELM CUNO. f Onze Berlijnsche correspondent schreef de vorige week: Geheel onverwacht is Streseman's voor ganger, rijkskanselier geheimraad Guno, sedert dien voorzitter der Hamburg-Ame- rika-lijn op 57-jarigen leeftijd tengevolge van een beroerte overleden. Hij moet tot de velen gerekend worden, die sedert de omwenteling op betrekkelijk jeugdigen leeftijd het slachtoffer werden van hun energiek streven naar den wederopbouw van Duitschland. Hij werd loor den dood verrast, toen hij voornemens was, op ad vies van professor Schottmüller ter ont spanning een reis naar het buitenland te ondernemen. Zijn dood volgt ongeveer tien jaar, nadat bij als kanselier van den passieven tegen stand tegen de Fransche bezetting van het Roergebied naar voren trad. November 1922 werd hij1 na den val van kanselier Wirth naar de Wilhelmstrasse ontboden en tot rijkskanselier benoemd. „Erst Brot, dann Reparationen", zoo luidde bet devies, waarmede hij zich kantte tegen den econo- mischen waanzin der tributen. Voor de eerste maal beleefden wij in Duitschland een energieke geste tegen de eiscben der Entente en dit passief verzet was onge twijfeld het begin eener wijziging in de nationale politiek van het Duitsche volk. Cuno's voorstellen tot een meer mensche- lijke regeling van het verdrag van Ver sailles vonden echter weinig weerklank bij den voormaligen vijand. Een internatio nale commissie ingenieurs werd naar Duitschland gezonden, om de economische toestand te bestudeeren, den lOen Januari 1923 kwamen zij Duitschland binnen en negen dagen later vaardigde de rijksre- geering de verordening uit, volgens wel ke de ambtenaren gerechtigd werden, passieven tegenstand te bieden. Deze ver ordening was het signaal tot leidelijk verzet) en sedertdien is ook Frankrijk duidelijk geworden, dat het dictaat van Versailles geenszins onaantastbaar is. Helaas is een eerzaam koopman nog lang niet altijd een geboren diplomaat; aan Guno's oprechte patriotische gezind heid mag door niemand getwijfeld worden, niettemin miste hij1 den natuurlijken tact, waardoor het zijn opvolger Stresemann vergund werd, de distantie tusschen Duitschland en zijn voormalige vijanden al kleiner en kleiner te maken. Guno was niet de doortastende staatsman, dien de toen malige harde tijd verlangde: hij: bleek niet opgewassen tegen de toenmalige gecom pliceerde politieke si((uajtie en als een donkere schaduw blijft op zijn kanselier schap de snel toenemende inflatie druk ken. Zijn onmiddellijke raadgevers, Beo- ker-Hessen, Rosenberg en hoe zij verder heetten, bleken al evenmin voor hun taak berekend. Wanneer men hem onder de rijkskanseliers der laatste twintig jaar wil placeeren, dan moet zijn portret wor den neergehangen tusschen Michaelis en von Papen. Vooral met den „ridder zonder vrees of blaam" had hij frappante over eenkomst. Guno was minstens evenzeer als von Papen een representatieve figuur, hij had een belangrijk deel van de wereld bereisd, was vriendelijk tegen iedereen en vermeed het zorgvuldig, het beleid van zijn voorgangers aan onvruchtbare kritiek te onderwerpen. Toen hij, de doelloosheid van zijn passieven tegenstand inziende, zijn ontslag indiende als rijkskanselier liet hij een puinhoop achter: den Roeroorlog had hij verloren, de staatshuishouding was door de inflatie geruïneerd, in het Rijn land begon het separatisme bemerkbaar te worden en in Beieren vierde het particu larisme hoogtij. Het einde van het eens zoo machtige rijk scheen gekomen. Maar Stresemann en Luther sprongen op het laatste nippertje in de bres en wisten te redden, wat er nog te redden viel. Mijn eerste persoonlijke ontmoeting met dr Guno vond in het najaar van 1922 te Hamburg plaats. Naar aanleiding vaü de „Uberseewoche" begaven wij ons met den toenmaligen rijkspresident Ebert naar de trotsche Hansastad en werden ten stadhuize door den eersten burge meester Petersen (wiens naam thans vaak genoemd wordt als eventueel op volger van Hindenburg) begroet. Den volgenden dag waren wij door de Hapag uitgenoodigd tot een ontbijt aan boord van de Reliance. Aan bet eind van deze ontvangst werd mij verzocht, uit naam van de buitenlandscbe pers een paar woorden te zeggen. Ik stelde de vraag, of wij Linnen afzienbaren tijd het voor recht zouden hebben, een der meest voor aanstaande persoonlijkheden van de vrije stad Hamburg in Berlijn als kanselier te begroeten? Deze vraag werd met eenstem mig applaus begroet en pas weken later werd ik gewaar, dat men voornemens was. dr Cuno als opvolgeer van Wirth voor te stellen. Helaas beantwoordde zijn kanse lierschap niet aan de grootsche verwach tingen, welke velen ervan gekoesterd hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3