JOAN CARISBR0KE Buitenland. Bij Griep WOENSDAG 11 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND F EUILLET ON. Belangrijkste Nieuws, Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcliörjuo on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg, Tolof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw me 1MR8W - N& 81 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advert.entliin 00 ce?H' per regel, fngey.onden modedoellngen 00 cent por regel. Kioino Advertentiiin Dinsdags en Vrijilngs i 0.75, bij vooniltbetnling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Verkorting arbeidstijd. Als een der middelen om te komen tot oplossing van de moeilijkheden op maat schappelijk gebied, wordt van verschillen de kanten aangegeven: verkorting van den arbeidstijd. De rationaliseering van het bedrijfs leven gaat steeds verder. Niet ten on rechte wordt reeds gesproken van de technocratie. Het gevolg is, dat steeds meer arbeiders worden uitgeschakeld, dat de werkloos heid toeneemt en dat de kans om in de toekomst voor de werkgrage handen em plooi te vinden, steeds geringer wordt. Om hieraan te ontkomen, wordt nu van meerdere kanten de invoering van de 40-urige werkweek gepropageerd. Door den werktijd met een zesde te verkorten, zal er op de arbeidsmarkt een belangrijke ontspanning intreden en zal een groot deel van de arbeiders, die nu werkloos rondloopen, weer werk kunnen vinden. Dit middel schijnt eenvoudig en doel treffend. Er is echter een maar. Want de vraag komt op: wie zal dat betalen? Als het uurloon hetzelfde blijft, dan be- teekent de verkorting van den werktijd een loondaling van ruim 16 pet. En wordt het weekloon op denzelfden voet gehandhaafd, dan beteekent dat een verhooging van de uurloonen met 20 pet., wat voor de bedrijven een niet geringe verzwaring van lasten beteekent. Het Internationaal Christelijk Vakver bond, dat dezer dagen te Königswinter vergaderde, schijnt dit laatste bezwaar niet al te ernstig te nemen. Nadat de heeren Pauwels uit Brussel en Amelink uit Utrecht over dit onder werp inleidingen hadden gehouden, werd een resolutie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt: „De bestuursraad van het I.C.V. e i s c h t dat door de algemeene invoering van een kortere werkweek een belangrijk deel der werkloozen weer arbeid en brood wordt verschaft. Deze verkorting van den arbeidsduur, die mede ook met het oog op de te snel le rationaliseering der laatste jaren ge wettigd is en waarvan de invoering het levenspeil der werknemers niet mag aantasten, moet interna tionaal worden verwezenlijkt en daarom in een internationale conventie worden neergelegd, die waarborgen geeft, dat groo- te aantallen werkloozen weer werk zullen vinden. De Bestuursraad verzoekt de Internatio nale Organisatie van den Arbeid, binnen het kader van een algemeene regeling der verkorting van den arbeidsduur en in samenwerking met de internationale or ganisaties van werkgevers en werknemers der belangrijkste bedrijven, bijzondere overeenkomsten voor te bereiden, die, voor zooverre dat noodig en uitvoerbaar is, internationaal voeren tot een verdere ver korting van den arbeidsduur, die zich bij den toestand van de verschillende bedrij ven aanpast." Wat van zulk een resolutie, waarin wij enkele woorden hebben onderstreept, te denken? Het is niet moeilijk zekere eischen te stellen, maar van menschen, die zich hun verantwoordelijkheid bewust zijn, mag men toch ook verwachten, dat zij met de uitvoerbaarheid van die eischen reke ning houden. Nu wil men de oplossing vinden door een internationale regeling te treffen. door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 101) —o— „Het is jammer, dat kinderen ouder en grooter worden." „Daar kan ik je niet heelemaal gelijk in geven, want ik ben erg trotsch op de ont wikkeling van mijn kind; oxschoon soms dat moet ik eerlijk erkennen ver lang ik wel eens terug naar de dagen, die voorbij zijn om nooit meer terug te kee- ren, toen mijn Ruby nog maar een klein ding was en niets liever deed dan op mijn schoot naar verhaaltjes luisteren. Maar ze is nog even lief en aanhankelijk als toen en ze is een knap meisje gewor den ookl" „Hoeveel moet u van dat kind houden!" „Heel erg veel, dat kan ik u verzekeren. Als ze werkelijk mijn kind was, zou ze me niet nader aan het hart kunnen liggen! Nog nooit eerder zijn we van elkaar ge weest. Ik ben benieuwd of ze veranderd zal zijn, als we elkaar weer zien. Ik wilde, dat je haar eens zag, Arthur het kind, dat je het leven gered hebt." Wie echter weet hoe het in de practijk gegaan is metde conventie inzake de 48-urige werkweek, zal zich van bepalin gen inzake verdere verkorting van den arbeidsduur niet al te veel illusies maken. En dit geldt in nog sterkere mate van den eisch, dat de verkorting van den ar beidsduur het levenspeil van de arbei ders niet mag aantasten. Want wie ter wereld zal de daarvoor noodige waarborgen kunnen geven? In bepaalde bedrijven zal misschien iets in die richting gedaan kunnen worden, maar hoe moet het gaan met bedrijven, die afhankelijk zijn van de markt en die moeten concurreeren, met landen als Japan, waar de loonen nog op een zeer laag peil staan? Wij erkennen de groote moeilijkheden, die van de steeds verder gaande rationa liseering het gevolg zijn. En het is zeker noodig en gewenscht, dat van dit probleem studie wordt ge maakt en dat getracht wordt door inter nationale regelingen verbetering van den toestand te krijgen. Maar het stellen van eischen reeds voor men begonnen is te studeeren, schijnt ons niet minder dan onverantwoordelijk. EEN STUKJE PRACTIJK. In verband met het bovenstaande la ten wij hier volgen een artikeltje uit „Patrimonium": „De sociaal-democratische pers maakte met een zekeren ophef melding van het feit, dat de fabrikant Bruynzeel overge gaan is tot het nemen van een proef met een arbeidsweek van 40 uur en daarbij het uurloon van de volwassen arbeiders verhoogd had van 73 op 78 cent. Misschien hebben de lezers van do sociaal-democratische bladen zich niet de moeite getroost, om eens even een be rekening te maken. De werktijdverminde ring heeft een vermindering van het weekinkomen tengevolge van 162/a pCt. De verhooging van het uurloon bedraagt 6% pCt. De reëele loonsverminde ring bedraagt dus 10 pGt. Van f 35.04 daalt het weekinkomen op f 31.20. Hoe is bovendien de verhouding tusschen het aantal volwassen arbeiders en de niet-volwassenen, die geen enkele compensatie ontvingen? Wij spreken hiermede geen afkeurend oordeel uit over de daad van den fabri kant. Integendeel; het is zeer wel moge lijk, dat, gezien de omstandigheden, de handelwijze zelfs waardeering verdient Alleen maar: de sociaal-democratische pers loopt in dit geval over een vermin dering van het weekinkomen met 10 pGt. wel heel gemakkelijk heen." Een bommenfabriek ontdekt te Weenen. De Weensche politie heeft gisteren een fabriek van bommen ontdekt, die opge geven stond als parfumeriefabriek. Zij trof daar 40 Kg. ammonietpatronen aan. Deze ontdekking heeft aanleiding gege ven tot 36 huiszoekingen, o.a. ook in hex z.g. Bruine Huis, het hoofdkwartier van de nationaal-socialisten. Volgens de late avondbladen zou men te doen hebben met een nationaal-socialistisch centrum van waaruit daden van politieke terreur wer den uitgevoerd. De politie heeft echter meegedeeld, dat het verband tusschen de fabriek en de nationaal-socialisten nog niet vastgesteld is. „En ik hoop, dat ik haar spoedig eens zien zal, Joan, want ik ben niet vein plan onze hernieuwde vriendschap weer te la ten verkoelen. We zullen niet weer een periode van tien jaar laten verloopen, voor we elkaar weer zien, is het wel Joan? Mijn moeder zou niet weten, wat ze zon der jou moest beginnen; ze houdt zooveel van je Joan haast evenveel als van Minnie." „Mevrouw Warrendale is erg aardig voor me; ze is zoo zacht en vriendelijk en innemend, juist zooals ik me een moeder voorstel." „En jij bent haar ideaal van een doch ter! Ze laat je vast niet gaan en ik evenmin eer je beloofd hebt spoedig terug te komen. In het vervolg zal Dun ham Tower een thuis voor je ziin." Het werd nu erg donker en Arthur trok Joans arm door de zijne. Ze liet hem begaan, het gaf haar een gevoel van vei ligheid een aangename sensatie van afhankelijk te zijn en gesteund te worden, zooals ze nog nooit gekend had! En terwijl ze een stijl oploopende laan insloegen den naasten weg naar Dunham Tower leunend op dien sterken arm, voelde ze zich wonderlijk gelukkig. En plotseling drong het tot haar door, dat Arthur War rendale meer voor haar beteekende, dan eenig ander mensch ooit gedaan had en dit zonder hem het leven een heeleboel van zijn beteekenis zou verliezen. De beroering in Spanje. Uit Sevilla wordt gemeld, dat de vak- vereenigingen aldaar de algemeene sta king hebben geproclameerd. Voor het universiteitsgebouw kwam het tot een schietpartij tusschen politie en stakers. Zes personen, o.w. twee politiebeambten, zijn gewond. Twee der gewonden bevin den zich in levensgevaar. Volgens een bericht van Fabra uit Se villa trekken gewapende stakers door de fabrieken om de arbeiders te bewegen hel werk neer te leggen. Daar er eenige scho ten op de trams zijn gelost, rijden deze niet meer in de buitenwijken. Behalve in de stad is het ook in de omgeving van Sevilla tot schietpartijen gekomen. In eenige dorpen trachtten de landarbeiders het raadhuis te bezetten, waarbij zij in botsing kwamen met de politie. In den loop van den middag ge lukte het de orde weer te herstellen. Ook te Gastelion en Murcia kwam het tot ongeregeldheden. In de provincie Mur cia deden anarchisten aanvallen op ver schillende dorpen en poogden zich mees ter te maken van een kruitmagazijn. Te gelijkertijd sneden zij de telefoonverbin dingen door en zetten de straten af. Ook hier slaagde de politie er in de aanval lers op de vlucht te drijven. Daden van sabotage op de spoorlijn Murcia-Garta- gena zijn tijdig ontdekt, zoodat alleen ver traging ontstond. In Barcelona blijven voorloopig de bui tengewone veiligheidsmaatregelen, de po- litieversterking, de voortdurende verlich ting der straten tijdens den nacht, en de fouilleering van verdachte personen naar wapens van kracht. Extremisten hebben zich meester go- maakt van het stadhuis in het dorp Bu- garra, waar zij politie met geweervuur afwachtten. Er zijn drie politie-mannen gedood. Het conflict In het verre Oosten. Officiëus wordt medegedeeld, dat Dins dag de militaire actie van het Japansche leger tegen de Chineesche troepen aan de grens der provincie Dzjehol is ingezet. I De Japansche troepenbeweging ge schiedt in de richting van de hoofdstad Tsjau Jan. De Japansche troepen hebben bevel ontvangen de Chineesche grensplaat sen in ieder geval te bezetten en iederen Chineeschen tegenstand te breken. De Ja pansche vliegers hebben een aanvang ge maakt met het bombardement der ver bindingswegen en van de spoorlijnen. Vo<n Papen naar Hindenburg. Oud rijkskanselier Von Papen zal nog heden worden ontvangen door den Rijks president. Over het doel van deze audiën tie loopen de meeningen uiteen. Over het onderhoud dat Von Papen met den Rijkskanselier heeft gehad, vernemen enkele bladen nog, dat Von Papen zijn verbazing heeft uitgesproken over de op schudding, welke zijn onderhoud met Hit- Ier heeft veroorzaakt. Hij voegde er aan toe, dat het uitsluitend in zijn bedoeling heeft gelegen bij te dragen tot de stabili seering van het tegenwoordige kabinet. Door zijn onderhoud met Hitier hoopte hij een toenadering tusschen Rijksregee- ring en de grootste Duitsche partij tot stand te kunnen doen komen, waardoor het aanvaarden van een motie van wan trouwen in het kabinet Schleicher zou kunnen worden verhinderd. Een Amerikaansch pleidooi voor den gouden standaard. Het herstel van een vaste verhouding tusschen den dollar en de buitenlandsche Het was bijna elf uur voor ze Dunham Tower bereikten, waar ze mevrouw War rendale in hevige angst vonden, dat ze naar de verraderlijke Earnseat kust zou den zijn gegaan en daar overvallen wa ren door den vloed. Ze wilde Arthur een standje geven, dat hij niet beter op juf frouw Carisbroke gepast had, maar ze was zoo blij hen weer veilig en wel voor zich te zien, dat ze slechts uiting wist te geven aan haar dankbaarheid. •Ze ging mei Joan mee naar "haar kamer, hielp haar bij het ontkleeden en bracht haar nog een bordje met allerhande lek kernijen, want ze zon wel honger heb ben na haar lange wandeling. „Goeden naoht, lieve kind, en moge God je zege nen", waren haar afscheidswoorden. Maar hoe vermoeid Joan ook was, ze voelde nog heelemaal geen neiging om te gaan slapen. Ze lag klaar wakker, denkend aan een nieuw, onuitsprekelijk geluk: want ze wist, hoewel er niets bepaalds gezegd was, dat Arthur Warren dale haar lief had. „En hij is de eenige man, met wie ik zou willen trouwen", zei ze tot zichzelf toen ze zich telkens weer, eiken blik, elk woord, dat tusschen hen gewisseld was, voor den geest had gehaald. Arthur had baar niet gezegd, dat hij haar liefhad, dat was waar, maar zjjn toon had zoo veel laten doorschemeren, hij had haar hand zoo stevig vastgehouden, dat ze valuta's is een levenskwestie voor het economisch herstel in de Ver. Staten, ver klaarde Mitchell, de president van den Raad van Beheer der National City Bank van New-York in een rede op de alge meene jaarvergadering. Mitchell zeide verder, dat een algemeene terugkeer tot den gouden standaard de eenige oplossing is en met dit oogmerk bepleitte hij samen werking met de andere naties, om de hinderpalen weg te nemen, die haar nog kunnen beletten tot den gouden standaard terug te keeren. Dichte mist boven Engeland. Boven geheel Engeland hing gisteren een buitengewoon dichte mist. Overal heeft het verkeer ernstige stagnatie ondervon den. In de Theemstunnel te Londen heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, waarbij 11 personen werden gewond. Nader wordt gemeld, dat de Batavier II en de Foreland in den mist met elkaar in aanvaring zijn gekomen. Beide schepen zijn licht beschadigd. De Atlantique. De „Intransigeant" meldt, dat de door het ministerie van Koopvaardij aangewezen deskundigen de oorzaak van den brand aan boord van de Atlantique niet hebben kunnen vaststellen. Havas verklaart, dat men te Cherbourg er algemeen op rekent, dat de Atlantique voor sloop verkocht zal worden. De financieels toestand in Frankrijk. In den gisteren te Parijs gehouden kabi netsraad heeft de minister van financien Chéron, een uiteenzetting gegeven van het deskundigenrapport en van den economi- sehen, monetairen, financieelen en hudge- tairen toestand van Frankrijk. Chéron besprak de volgende punten: le. Het herstel van het evenwicht der begrooting, waaraan ieder moet deelne men, hoe streng de opofferingen ook mo gen zijn, die dit herstel vereischen; 2e. het ontlasten van de schatkist door de uit gifte van een consolidatie-leening, welke onontbeerlijk is voor de liquidatie van het verleden; 3e. absolute waarborgen van de onafhankelijkheid van de depot- en amor tisatiekassen; 4e. de minister stelt voor het begrotingsevenwicht te bereiken door 5326 millioen francs bezuinigingen en 5453 millioen fiscale maatregelen, waar door ter dekking van het tekort nog een veiligheidsmarge blijft van 203 millioen. Het financieele plan voorziet verder in een vermindering der belasting op de spoor wegen, maatregelen ter bescherming van de spaargelden en strijd tegen het dure leven. De ministerraad zal heden een be sluit nemen over Chérons voorstellen. Revolutiepoging in Argentinië onderdrukt. Het Argentijnsche ministerie van Bui tenlandsche zaken deelt mede, dat in ver band met de mislukte revolutiepoging in de provincie Corrientes, verscheiden troe pen getracht hebben, de telegraafbureaux en andere openbare gebouwen in tal van plaatsen van de provincie Buenos Aires te bezetten, maar door de politie in de uitvoering van bun plan verhinderd zijn. Vijf en twintig personen zijn gearresteerd. De orde is overal hersteld. De politie is overgegaan tot de arres tatie van den ex-minister van binnen- landsche zaken, Elpidio Gonzalez, in ver band met de onlangs gedane poging tot revolutie in de hoofdstad. De gisting In Britsch-lndië. De toestand in Al war, in het Noorden van Radsjpoetana, moet zeer kritiek ge niet aan de waarheid kon twijfelen. „En als ik niet met hem trouw, dan blijf ik mijn heele leven ongetrouwd, net als Meliora", was haar laatste gedachte, voor de slaap haar in den vroege morgensche mering verraste. HOOFDSTUK XXXIV. Het was al laat, voor Joan ontwaakte en zoo vast had ze geslapen, dat ze zich de eerste oogenbiik'ken niet herin nerde, waar ze was. Ze ging opzitten en wreef zich de oogen uit en werd zich zoo langzamerhand bewust, dat iets, ze wist eigenlijk niet precies wat haar ere gelukkig maakte. Langzamer hand begon ze zich de gebeurtenissen van den vorigen avond weer voor den geest te halen, toen er op de deur ge klopt werd en mevrouw Warrendale bin nentrad. „Wel, lieve", klonk haar begroeting, ,',ben je uitgerust? Dit 'is de derde maal dat ik op je kamer kom, maar je sliep telkens nog zoo vast, dat ik maar weer stilletjes wegging en de meiden opdracht gaf zoo zacht mogelijk aan het weik te gaan aan den anderen kant van het huis. Ik meende, dat niets je zooveel goed zou dqen, als eens lekker uit te rusten." „U is buitengewoon vriendelijk, me vrouw Warrendale; maar ik schaam me om zoo'n gat in den dag te slapen en Buitenland. Het wetsontwerp inzake de haven van Vlissingen door de Eerste Kamer aan genomen. Speenvarkens voor de werkloozen. Het conflict te IJmuiden. Binnenland. Gisting in Britsch-lndië. Revolutionaire actie in Spanje. Wat wil Von Papen? Japan en China. Financieele maatregelen in Frankrijk. en ziek gevoel door gevatte koude, als mede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoe- ders. Hoestpoeders. Rheumaüekpoe- ders. Hoofdpijnpoeders. Kiespijn- poeders. Maagpoeders. enz. Vraag Mijnhardt's Poeders en zie toe, dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voor komt» Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. worden zijn. De Engelsche adviseur van den marabadja beeft te Delhi duizend man Indische cavalerie aangevraagd. Het aantal opstandelingen moet reeds 80.000 bedragen. Zij behooren tot een oorlogszuchtigen stam en staan onder lei ding van oud-officieren. Een groot ge deelte moet van vuurwapenen voorzien zijn. De opstandelingen hebben Hindoe-hei ligdommen verwoest en vele zaken geplun derd. De regeeringstroepen moeten in den strijd tegen de opstandelingen reeds eeni ge nederlagen hebben geleden, boewei het bun gelukte de opstandelingen bij een aanval op de regeeringsgebouwen te rug te slaan. De opstandelingen zouden daarbij ruim 80 dooden achtergelaten hebben. De Meos hebben later den regeerings troepen een nieuwe nederlaag toege bracht. Tal van soldaten werden gedood en gewond. Korte berichten. Bij' het spoorwegongeluk bij Boeka rest zijn tot gistermiddag 10 dooden en 25 zwaar gewonden geborgen. i In Noord-Griekenland heeft bet he vig gesneeuwd. In eenige streken van Ma cedonië is de temperatuur tot tien graden beneden nul gedaald. Nadat bet gisteren te Munchen den geheelen dag bad geregend, begon het tegen middernacht te sneeuwen. De stad was met een dicht wit kleed bedekt. Ook in de bergen sneeuwt het. Volgens een bericht uit Stamboel is Trotzki sedert acht dagen ziek. Een zij ner secretarissen is op reis om een Euro- peeschen specialist te halen. Het aantal vrouwen, dat in Rusland in fabrieken en werkplaatsen werkzaam is, is van 827.000 in 1929 tot 1.700.000 in 1932 gestegen, betgeen een derde van het totale aantal arbeiders is. dat nog wel op zoo'n prachtigen morgen. Hoe laat is het wel?" „De stalklok sloeg tien uur, toen ik! door de gang ging, dus nog niet eens zoo erg laat. Nu ga ik je ontbijt halen." „O, als het u belieft niet, mevrouw Warrendale. U mag me niet bedienen. Ik voel pae volmaakt .gezond en ben klaar om op te staan." „Daar komt niets van in voor je ont beten hebt. Bovendien is alles al op geruimd beneden. We moesten wat vroe ger zijn dan anders, want nadat je gis teravond naar bed was gegaan, herin nerde Arthur zich plotseling, dat hij van morgen een belangrijke vergadering in St. Ulpha moest bijwonen. Hij moest zich nog haasten om den trein van 9.40 uit Earnseat te halen. Wees nu een lief meisje en doe, wat ik ja vraag." „U weet niet, hoe heerlijk het is, ook eens te moeten gehoorzamen. Altijd ben ik eenig en onbetwistbaar autoriteit. Nar tuuilijk moét er een hoofd en een 'flinlk hoofd zjjn in een huishouding als de onze; maar ik verzoek Brenda en Ruby toch wel eens zich niet Al te gewillig voor me te huigen, daar ik dan groote kans loop een echte tiran te worden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1