LOOP DER BEVOLKING. X Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Pollema, betreffende de ongelijke toepas sing van de crisispachtwet, heeft de mi nister van justitie geantwoord: Het is in het algemeen belang en dat van de justitiabelen, dat de wetten in het geheele land op gelijke wijze worden toe gepast. Elke ongelijke toepassing van de Crisispachtwet 1932, voorzoover niet door verschil in plaatselijke omstandigheden gemotiveerd, schaadt in zooverre dus deze belangen. Deze overweging is echter niet de eenige, welke beteekenis heeft bij de vraag aan wie de toepassing van genoem de wet moet worden toevertrouwd. Ware het anders, dan moest de toepassing ge centraliseerd zijn bij een lichaam. Dit is evenwel niet geschied, omdat in de centralisatie bij de kamers voor crisis pachtzaken bepaalde voordeelen zijn ge zien: naast de mogelijkheid van snellere afdoening, in het bijzonder de deelneming aan de berechting in hoogste ressort door niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, ten aanzien van de verhoudin gen op landbouwgebied ter plaatse bijzon derlijk deskundig. De ondergeteekende, gelijke wetstoepas sing in het algemeen belang en dat der justitiabelen achtende, beantwoordt ook de derde vraag bevestigend, mits de woor den „zooveel mogelijk" ruimte laten, dat overwegingen, welke de wetgever evenzeer moet laten gelden, tot de conclusie leiden, dat een bepaald denkbeeld, op zich zelf strekkende ter bevordering van de eenbeid van wetstoepassing, niet is te verwezenlij ken en dus niet mogelijk is. Ten aanzien van het bepaalde denkbeeld om van „de voornaamste beslissingen" van de kamers voor crisispachtzaken hoo- ger beroep open te stellen een denk beeld overigens, dat, wat de mogelijkheid van verscheidenheid in de toepassing be treft, slechts een gradueel verschil ople vert met het tegenwoordige stelsel is de ondergeteekende nog niet tot een concrete conclusie gekomen. Hij zal zich daar omtrent verder beraden mede in verband met het bij de Tweede Kamer aanhan gige ontwerp van wet tot wijziging van de Crisispachtwet. Eenige door den ondergeteekende ver zamelde gegevens nopens de toepassing van de Crisispachtwet zullen dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statis tiek worden gepubliceerd als Mededee- lingen van de Justitioneele Statistiek; de de noodige exemplaren zuilen den Staten- Gen9raal ter beschikking worden gesteld. Bovendien ligt het in de bedoeling, dat verzameling en bewerking van gegevens en wel in vollediger vorm door ge noemd bureau zal worden voortgezet. Welke radio-maatregelen zijn te wachten? Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, lid van de Tweede Kamer, heeft den mi nister van Waterstaat gevraagd: Heeft de minister reeds advies van den Radioraad ingewonnen, waarvan sprake is in de rede van den minister op 6 De cember? Kan bij bevestigende beantwoording de minister aangeven tegen wanneer bij be nadering de mededeeling aan de Tweede Kamer van het bedoelde advies kan wor den tegemoet gezien, welke mededeeling ter zelfder plaatse in uitzicht is gesteld? Kerstgaven aan werkloozen. Als gevolg van het besluit van den raad van Zutphen om een uitkeering van f 10 of f 6 aan te werk gestelden en steun- trekkenden te geven, heeft de minister van Binnenlandsche zaken die in het begin van de vorige week aan den bur gemeester had doen weten, dat, indien dat raadsbesluit niet werd ingetrokken, geen financieele hulp meer aan de Zut- phensche werkverschaffing zou worden verleend thans ook nog aan het ge meente bestuur bericht, dat deze financi eele hulp voor voorloopig vier weken stop gezet wordt, in verband met de Kerstuit- keering tot kleiner bedrag, waartoe het armbestuur vóór het raadsbesluit wbis overgegaan. B. en W. hebben nu op in trekking van die laatste beslissing aan gedrongen; wordt ze gehandhaafd, dan zal dat de gemeente op wellicht f 10.000 te staan komen. Sterk gedupeerden door de Crisis- Varkenswet. De minister van Economische Zaken en Arbeid, Mr T. J. Verschuur, heeft op de vragen van den heer W. van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, betreffende het verstrekken eener opgave van het aan tal varkenshandelaren, hetwelk broode loos is geworden door de werking der Varkenscentrale en betreffende de aan die handelaren te verleenen hulp, geant woord: Er is een lijst samengesteld van namen van personen, die te kennen hebben gege ven, dat zij door de werking van de Cri sis-Varkenswet ernstig in hun bestaan zijn bedreigd. Het aantal namen op deze lijst vermeld, bedraagt 727. Thans wordt onderzocht in hoeverre bij deze personen van ernstige benadeeling sprake is. Begrijpelijkerwijze neemt het verkrijgen van betrouwbare gegevens daar omtrent eenigen tijd in beslag. Ook zal deze aangelegenheid ten spoedigste in een vergadering van de „Commissie van Ad vies inzake uitvoering der Crisis-Varkens- wet" worden behandeld. Aan enkele personen, ten aanzien van wie op goede gronden kan worden aan genomen, dat zij door de werking der on derhavige wet ernstig zijn getroffen, werd reeds tweemaal een bedrag als voorloopige tegemoetkoming verstrekt. Bij het thans aanhangige onderzoek wordt tevens na gegaan of aan werkelijk getroffenen op andere wijze dan door geldelijken steun hulp kan worden geboden binnen 't raam van de organisatie voor de uitvoering der Crisis-V arkenswet. 1 Januari 1932 Geboren Gevestigd "3 Overleden Vertrokken 1 Januari 1933 GEMEENTE M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Koudekerke 1843 1894 3737 48 43 91 112 120 232 34 25 79 100 121 221 1869 1911 3780 1347 1359 2706 23 22 45 28 32 60 37 15 7 22 39 58 97 1348 1344 2692 Baarland 767 5 7 12 7 9 16 1 2 3 9 13 22 395 375 770 Oudelande 743 6 12 18 19 26 45 1 1 2 11 11 22 406 376 782 Cadzand 923 4 7 11 19 17 36 3 3 6 14 23 37 477 442 919 1134 1150 2284 16 22 38 71 84 155 18 12 15 27 65 72 137 1144 1139 2283 St.-Annaland 1335 1299 2634 26 22 48 33 32 65 21 11 20 31 23 29 52 1360 1304 2664 St -Philipsland 1134 1060 2194 19 21 40 22 15 37 16 7 14 21 40 39 79 1128 1044 2172 Nieuwerkerk 959 918 1877 20 19 39 38 51 89 10 13 13 26 50 51 101 954 924 1878 NIET VRIJMOEDIG, MAAR RECHT VAARDIG. Het schijnt, zegt „De Rotterdammer", dat sommigen ter linkerzijde op een nieu we schoolstrijd aansturen. Is dat juist, dan willen we deze „palstaandere" en hardleersche heeren bij voorbaat de ver zekering geven die strijd begeeren wij niet, doch als 't moet schuwen we hem ook niet. Hoe het ook gaat, de bijzondere school' zal er geen schade door 'lijden. En zulks niet, omdat de rechten voor de vrije school in de wet verankerd liggen maar omdat de liefde groeit, naarmate de eigen school aangevochten wordt. De toeleg schijnt te zijn, om al meer de indruk te vestigen, dat de bizondere school in een bevoorrechte positie staat en de openbare de slagen krijgt. Er wordt, zoo zegt het schoolblad van het N.O.G., dpor de rechtschen een guerilla gevoerd tegen de openbare school. En als voorbeeld wijst het blad op wat in Zwolle geschied moet zijn. In Overijsels hoofdstad, zoo luidt het verhaal, deden B. en W. het voorstel, twee openbare scholen op te heffen. Maar de wethouder van Onderwijs, die tevens wet houder van Financiën is, leverde op zijn eentje een minderheidsnota in tegen deze opheffing. Hij berekende in „een scherp zinnig betoog", dat de gemeente in 1933 géén voordeel zou hebben, in 1934 plm. f4000, „of zooveel meer als er nieuwe vacatures" zouden komen waarop wei nig kans bestaat. Het gevolg van „dit knappe betoog" was, dat de liberalen zich lieten overtui gen, maar de rechterzijde stemde eenparig voor de opheffing, met uitzondering van een lid der R.K. Volkspartij, die met zijn stem de openbare scholen redde. Wij kunnen de berekeningen van den wethouder niet controleeren; waarschijn lijk zal er wel wat op afgedongen zijn, want het klinkt apocrief, dat de opheffing van twee scholen geen financieel voordeel voor de gemeente zou beteekenen. De rechtsche raadsfractie dacht er blijkbaar anders over, want voor de liefhebberij heft men geen scholen op. Intusschen de zaak zelf moet plaatselijk bekeken en besloten worden; er valt met allerlei omstandigheden rekening te hou den waarover de buitenstaander niet oor- deelen kan. Onze bedoeling is slechts protest aan te teekeoen tegen de beschuldigingen, welke het Schoolblad slingert naar de hoofden der rechtpche raadsleden. Volgens de re dactie „gaat hun vrijmoedigheid over de grenzen van het brutale heen" en het Mad lastert Zóó willen de heeren het wel„hun" schoolbesturen spreken de gemeentekas aan voor „hun" scholen; maar als raads leden amputeeren zij z.g.n. om de ge- meentebegrooting sluitend te makenl de openbare school. Is het noodig, hier aan toe te voegen, dat zij op 'n vraag van een Vrijz. demofcr. raadslid, of zij bereid zouden zijn soort gelijke maatregelen voor de bizondere scholen te bevorderen, in alle talen 'zwe gen?" Dit is nu het toppunt van brutaliteit. De schoolbesturen kunnen niets uit de gemeentekas voor ,hun" scholen halen, als de heeren der openbare school dit een vo rig jaar ook niet gedaan hebben en dan geen cent meer. En de vrijzinnige heeren in den raad be hoeven de voorstanders van bizonder on derwijs geen verhoor op vraagpunten af te nemen; zij kennen de Onderwijswet toch wel en ze kunnen dus weten als ze wil len! dat het bizonder onderwijs de be zuinigingen, op het openbare toegepast, trouw en eerlijk volgt, volgen moet en meestal eerder volgt, dan de wet voor schrijft. En wanneer een rechtsche raadsmeer- derheid bezuinigt op het openbaar onder wijs dan is men niet vrijmoedig maar rechtvaardig; en dat niet alleen tegen over het openbaar, maar ook tegenover het bizonder onderwijs. i 39 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen de beste service bij aanschaffing van een N.S.F. of Philips- radiotoestel. Hoofdagent: J. M. Folder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Tegen gisteravond had de Commissie voor vakopleiding, ontwikke ling en ontspanning van werkloozen te Middelburg, verschillende personen ui'tge- noodigd tot bijwoning van de opening van het onltspanningslokaal in het Militair Hospitaal. De voorz. der centrale commissie, de heer IrB. C. RoetersvanLennep, heette allen welkom en verzekerde, dat de commissie het op hoogen prijs stelde, dat zoovelen aanwezig waren. Spr. heette in het bijzonder welkom het college van B. en W. en de spreekster mejuffrouw W. H Harttorff uit Amsterdam, adjunct secreta resse van de Landelijke Commissie ter be strijding van de gevolgen van jeugdwerk loosheid. Spr. herinnerde er aan, dat in den winter van 19311932 de cursussen nog niet veel succes hadden, door het vele verloop in het aantal cursisten. In Oc tober 1932 is daarom de zaak beter aan gepakt en direct verbinding gezocht het vakvereenigingen en jeugdorganisaties, met onderwijzers en leeraren en enkele in- dustrieelen. Van den minister is nog geen bericht ontvangen, op welke rijkssubsidie voor de ontwikkelingscursussen kan worden gere kend. Dit is jammer, omdat de winter maanden zich zoo eigenen voor die cur sussen, waarop juist van boven af is aan gedrongen. De commissie heeft gemeend daarop niet verder te moeten wachten, maar nog deze week de cursussen te be ginnen. Voor de ontspanning is men ge heel aangewezen op vrije bijdragen en spr. herinnert aan den goed geslaagden bloem- pjesdag op 24 Dec. en aan de giften van verschillende organisaties. Daardoor was het mogelijk de lokalen in te richten, die door den minister van defensie zijn afge staan. Men heeft reeds verschillende ontspan ningsavonden gehad. Er is ook een begin gemaakt met sport, athletiek en turnen. Spr. meent, dat dit lokaal rustig en stem mig in orde is gebracht en brengt dank aan de verschillende personen, voor hun persoonlijken arbeid of voor giften in na- tura. Vooral de secretaris, dhr J. Lorier Jr. heeft veel werk gedaan voor de inrichting van het lokaal. Hierna verzocht spr. den heer Onderdijk vice-voorzitter der commissie, in zijn kwa liteit van waarnemend burgemeester, het lokaal te openen. Dhr Onderdijk zeide volgaarne aan dit verzoek te willen voldoen. Te meer om dat destijds het initiatief van het gemeen tebestuur is uitgegaan, dat medewerking kreeg van den Chr. B. B. en den Middelb. B. B. en van directeuren en leeraren van de Handelsschool en de Ambachtsschool. Ook spr. wees op het geringe succes van het eerste jaar. Men begreep, dat niet al leen ontwikkeling voldoende is, maar er ook ontspanning naast moet staan. Spr. bengt dank aan allen die spontaan him me dewerking tot oprichting der commissie verleenden en wilden medewerken om van dezen arbeid te maken wat er van te maken is. Het is boven verwachting, dat men zoo goed met een ontspanningslokaal geslaagd is. Het gemeentebestuur heeft alles gedaan om te weten te komen wat het rijk zal bij dragen voor de cursussen, maar op tele grafisch verzoek kwam bericht nog niet met gesubsidieerde cursussen te beginnen. Spr. meent te mogen verwachten, dat de beslissing in ieder geval nog in Jan. zal vallen. Daarvan zal ook de gemeentelijke steun afhangen en spr. verzekert, dat als het mogelijk ware, het gemeentebestuur in deze de commissie nog zou overtreffen. Met de beste wenschen voor het succes van het streven der commissie verklaarde spr. het ontspanningslokaal geopend. Daarna was het woord aan mej. Hart torff, die zeide te willen spreken over de geschiedenis, het principe en de prak tijk van het werk. In zake de geschiedenis wees spr. er op, dat reeds voor de circulaire van den minister in October 1931 op enkele plaat sen in deze richting is gewerkt. Op een vergadering in Jan. '32 bleek de noodzake lijkheid nog eens goed na te gaan hoeveel jeugdige werkloozen in de verschillende plaatsen waren. Een onderzoek wees uit. dat van de 1100 gemeenten in ons land er nog slechts in 52 werk in deze richting werd verricht. Toen werden in Juli 5 commissies be noemd, die in Augustus reeds rapporten uitbrachten aan de hand waarvan den mi nister is verzocht een tweede circulaire uit te zenden, welke eerst in November verscheen. Het gaat voor de werkloozen niet alleen om het derven van het loon, maar om schade aan de levensvreugde, want voor de meeste menschen is arbeid een voor naam onderdeel van het leven. Men moet daarom trachten arbeid te geven, maar zorgen, dat dit geen concurrentie wordt voor de nog werkende arbeiders. Spr. acht dwang uit den booze. Men moet ten d6ze voeling houden met de vak organisaties maar ook met de werkge versorganisaties. Spr wijst op persoonlijke ervaring van afwisseling in het aantal op komende cursisten, ook te Amsterdam en doet uitkomen, dat elke les zooveel mo gelijk op zichzelf een geheel moet vormen. Spr. wijst op de wenschelijkheid ook des zomers het werk voort te zetten. Men moet de jongelui bij elkaar houden, een kern vormen, om zoo noodig volgenden winter weer door te gaan. Een der voorwaarden voor goed slagen is een prettig lokaal en een aangename, deskundige leiding. Nadat eenige bespreking was gevolgd, dankte de voorzitter de spreekster voor haar rede. De heer W o 11 e r s bracht namens de commissie voor ontspanning allen harte lijk dank, die aan dit werk medewerkten, waardoor de commissie zich ten volle kan ontplooien. Spr. wijst op het titanenwerk verricht door den secretaris, dhr Lorier, die over dag en 's avonds, ja tot in den nacht toe, heeft gearbeid. Ook brengt spr. dank aan verschillende personen, aan allen, die iets voor het lokaal afstonden en aan de ge heele burgerij van Middelburg, die de col lecte een succes deed worden. Spr. hoopt ook in de toekomst op aller steun te mo gen rekenen. (Applaus). De voorzitter noodigde nu de aanwezi gen uit de zalen nader te bekijken. Als aanvulling op hetgeen wij daarover reeds schreven, deelen wij mede, dat er ook een keuken ter beschikking is voor het zetten van koffie en thee voor cursisten en be zoekers van het ontspanningslokaal. Morgen (Woensdag) avond houdt Ds L. Nieuwpoort wederom een Bijbelle zing in de Engelsche Kerk. Men zie de advertentie in dit nummer. Vlissingen. Een flinke uitbreiding is tot stand gekomen van het St. Josephzieken- huis alhier. In een bijgebouwden vleugel is plaats gemaakt voor 25 nieuwe bedden, waardoor het totaal aantal plaatsen tot 100 is uitgebreid. Deze 25 nieuwe bed den zijn verdeeld over 2 zalen en 4 iso latiekamers. Dit geldt alles de uitbrei ding van het aantal derde klasse plaat sen, terwijl tevens inrichtingen zijn ge maakt voor zonnebaden, zoowel voor vrouwelijke als voor mannelijke patiën ten. Aan den nieuwen vleugel is op het zuiden een flinke veranda gebouwd, die Zaterdag, den dag waarop vele genoo- digden de aanwinst met belangstelling kwamen in oogenschouw nemen, gevuld was met bloemen, toegezonden door vrien den van deze inrichting. Voor het eerst bereikte het aantal werkloozen het cijfer 1200, tegen de vo rige week 1175. Bij de werkverschaffing zijn 104 werkloozen te werk gesteld. Goes. Wij herinneren aan de vergade ring van de A. R. Kiesvereeniging, die morgen (Woensdag) avond in de Christ. Bewaarschool wordt gehouden. Mr P. A. Schwartz hoopt dan te spreken over het onderwerp: „In dagen van druk". Dezer dagen mocht de voorzitter van den Chr. Besturenbond van een on bekenden gever 25 pond koffie ontvangen ter distributie onder de Goesche werkloo- ze leden van de aangesloten organisaties. Dit geschenk is in grooten dank aanvaard en onder de daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen verdeeld. Schore. Gisternacht zijn door een tot dusver onbekend gebleven hond een vier- tal schapen, weidende in de Ierseksche moer, afgemaakt. Eén der schapen is ver dronken, terwijl de drie andere door be ten zijn gedood. Oostdijk. Maandagavond vergaderde de A. R. kiesvereeniging. De voorzitter, dhr M. Maas, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. De secretaris bracht jaarverslag uit, hetwelk getuigde, dat de opkomst zeer goed was, de bespreking doelmatig was en de onderwerpen actueel waren. De penningmeester sloot het boekjaar met een batig saldo. Dhr M. Meeuwsen behandelde: „De dic tatuur en het A. R. beginsel", waarop een zeer drukke bespreking volgde. De ver- eeniging ging accoord met de voorstellen van het centralen convent. Na een slot woord door den voorzitter eindigde dhr Haverhoek van Krabbendijke met dank zegging. Oastkapelle. Maandagavond hield het varkensfonds „Helpt Elkander" zijn alg. vergadering onder voorzitterschap van dhr P. Wattel Jacz. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat voor drie ge storven varkens vergoeding was uitbe taald, terwijl twee varkens uit nood war ren geslacht. De penningmeester meldde een goed slot van f 700.40. Er werden 121 varkens door den veearts ingeënt. De aftredende bestuursleden F. Boone Pz. en P. Wijk- huijs werden herkozen. Besloten werd met alg. st. in het komende vereenigingsjaar de kosten van inënting uit de kas te ver goeden. De vergadering was bezocht door 35 van de 77 leden. Rithem. Maandagmiddag slipte, even buiten het dorp, de auto van de firma Joz. Ovaa Zoon door de gladheid van den weg. De auto kwam in een sloot met water terecht. De chauffeur wist zich uit den auto te redden. Een kraanwagen uit Middelburg moest gehaald worden om den auto op het droge te brengen. Geluk kig liep dit ongeval slechts met eenige materieele schade af. Kats. Maandagavond vergaderde de Landbouwvereeniging. De voorzitter deel de mede, dat het bestuur Zaterdag j.l. een vergadering heeft gehad met de besturen der vereenigingen uit de omliggende ge meenten tot een bespreking van gezamen- lijken aankoop van kunstmest, waarvoor dan een gezamenlijke aanbesteding zou worden gehouden. Besloten werd om de eerste besteding te Kortgene te houden. De kunstmest zal te Kortgene in de haven komen en met vrachtauto's worden thuis bezorgd. Dhr Korteknie vroeg of de in schrijving voor de auto's in het geheel of per gemeente gaat. Daarop werd geant woord, dat alles gelijk wordt aanbesteed. De eerste levering zal zijn half Februari en de tweede half Maart. Hierna sluiting. Haamstede. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad kwa men o.m. aan de orde voorstellen tot behoud van het vliegveld Haamstede, n.l. uitbreiding en egaliseering van het veld, zoo mogelijk met Rijkssteun en het in huur nemen van het veld van de N.V. „Nieuw Haamstede". Nadat door den voorzitter in een degelijk en uitgebreid betoog de noodzakelijkheid van het be houd van het vliegveld en den vlieg- dienst uiteengezet is en hij verschillende vragen omtrent zekerheidsstelling beves tigend beantwoord heeft, besluit de Raad met alg. stemmen tot uitbreiding en ega liseering van genoemd veld zoo mogelijk met Rijkssteun en 2e. tot het in huur nemen van het veld voor zes jaar, mits de omliggende gemeenten, corporaties enz. finantieelen steun verleenen. Axel. In 't bestuur der A.R. kiesvereen. is eenige verandering gekomen. De heeren A. P. de Ruijter, voorz., en G. de Put ter, secr., hebben gemeend deze functies te moeten neerleggen, wegens andere drukke werkzaamheden. Zij zijn echter lid van het bestuur gebleven. Het Bestuur is nu als volgt samenge steld: W. A. den Boggende, voorz., A. P. de Ruijter, tweede voorz., B. J. Knieriem secr., H. van Luijk tweede secr., G. van Kampen penningm., G. de Putter, F. van Langevelde, L. P. Bakker, A. de Visser, le den. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Grevelduin-Capelle, H. A. de Geus te De Bilt. Bedankt voor Giessen Oudekerk, J. T. Klamer cand. te Amsterdam. Voor Blan kenham, J. R. Stratingh te Beers. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Arnhem, J. Drenth te Broek op Langendijk en J. L. de Vries te Bus- sum. Geref. Gem. Tweetal te Dordrecht, J. Fraanje te Barneveld en M. Heikoop te Utrecht. Begrafenis prof. L. Linde boom. Gistermiddag is te Kampen on der groote belangstelling het stoffelijk overschot van prof. L. Lindeboom, oud- hoogleeraar der Theologische School al daar ter aarde besteld. Overeenkomstig het verlangen van den overledene heeft de begrafenis een zeer eenvoudig karakter gehad. Nadat de lijkkist op een podium was geplaatst, daar heen gedragen door de oudste studenten der Theologische School, nam als eenige spreker ds Schoemakers het woord, om den overledene te herden ken als Christen bij uitnemendheid, als strijder tegen de zonde en als dienaar der barmhartigheid. De kracht van al zijn werkzaamheid was het geloof, hem door Gods genade geschonken. De oudste zoon van den overledene ds Lindeboom uit Amsterdam, sprak een woord van dank, waarna gezongen werd Ps. 89:8. - Tot lid van het hoofdbestuur van 't Nederlandsch Onderwijzersgenootschap is in plaats van den heer H. de Zeeuw te Veere, die deze functie tal van jaren heeft bekleed, maar thans zich niet meer herkiesbaar stelde gekozen de heer W. Spinnaaij te Middelburg. - Benoemd tot leeraar aan de Am bachtsschool te Zierikzee, de heer H. H. de Boois te Amsterdam. Geslaagd voor he examen boekhou den Mercurius dhr G. J. de Jonge Czn, Damstraat te Ierseke. Ontstemde curatoren. Het college van curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Leeuwarden heeft en bloc besloten als zoodanig af te treden. Dit aftreden moet verband houden met het feit, dat de Leeuwarder gemeenteraad on langs, bij de benoeming van een curator in de vacature van Dr J. C. Schreuder, is afgeweken van de door dat college opge maakte aanbeveling. De gemeenteraad verkoos n.l. Dr H. de Jong, die de benoe ming aannam. Relletjes te Zwolle. Gis teravond kwam het na het uitgaan van de Reinders Oliefabrieken te Zwolle tot ern stige onregelmatigheden. Bij een der werk willigen werden de ruiten ingegooid. Ver scheidene werkwilligen werden onderweg gemolesteerd, enkelen mishandeld. Aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2