NIVEA HT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DINSDAG 10 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland FEUILLETON JOAN CARISBR0KE Binnenland. Beiangrijkste Nieuws» ■WW—WMWMWWBB—MBUUIWWW—KBOMW—PP—MOTM—WiU!: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et •Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquo en Girorokoning 44455, Bijkantoor Middelburg, Lango Burg, Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.29. Loss9 nummers 5 coat Advert.ontikn 30 cent por regel, ïngozrmiton iriotloilcellngun 00 cent por regel. Kleine Advertentie,n Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder lettor of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Kiezersvrees? Mr P. H. Marchant, de leider van den Vrijzinnig Democratischen Bond, heeft te Groningen een rede gehouden, waarin zeer verstandige dingen werden gezegd. Zoo b.v. toen hij waarschuwde tegen de politieke wonderdokters, die slechts hun eigen belang op het oog hebben en die den toestand wel erger kunnen maken, maar niet verbeteren. Zoo ook, toen hij er op aandrong de werkelijkheid onder de oogen te zien: dat als maar in het wilde weg schulden wor den gemaakt, een volk zijn ondergang na bij is, waarom thans bezuiniging een eer ste eisch is. Zoo mede, toen hij betoogde, dat regee- ren thans een uiterst moeilijke bezigheid is; dat het nu voor de regeering geen tijd is om voor Sinterklaas te spelen en dat vele Kamerleden de regeering niet durven te prijzen, uit vrees voor de kiezers. Dat was alles heel juist. Alleen komt, wanneer men dit leest, de vraag op, waarom de Vrijz. Democraten in de Kamer vaak zoo weinig handelen in overeenstemming met wat hier betoogd werd. Als de regeering pogingen doet om de uitgaven en de ontvangsten in evenwicht te brengen en op de uitgaven b.v. voor onderwijs te bezuinigen omdat de bittere noodzaak daartoe dwingt, dan krijgt ze als regel, van Vrijz.-Dem. zijde weinig steun. Behooren Mr Marchant en zijn poli tieke vrienden soms ook tot degenen die de regeering niet durven te steunen uit vrees dat de kiezers zich ontstemd zullen toonen? De ramp van de „Atlantique". De directie van L. Smit Go.'s Inter nationale Sleepdienst verklaart inzake de berging van de „Atlantique": Bij Smit hecht men, zooals vanzelf spreekt, weinig waarde aan de debatten van ondeskundigen over dit sleepwerk. Alle schepen, die aan de berging hebben meegewerkt, hebben recht op bergloon. Die zaak zal wel geregeld worden zooals dat altijd in dergelijke gevallen geschiedt, overeenkomstig de daarvoor geldende be palingen. De verhalen over de moeilijkheden tus- schen de sleepbooten met de berging zijn blijkbaar in de wereld gebracht door de Fransche journalisten, die zich aan boord van Fransche sleepbooten bevonden en die niet voldoende deskundig waren om een oordeel te vellen over het sleepwerk. Vol gens het rapport van kapitein Klinge zijn er in het eerste kwartier eenige geschillen geweest, die later zijn bijgelegd. De Fran sche boot schijnt eerder aangekomen te zijn en een Franschman is iets eerder aan boord geweest, maar heeft het schip weer veriaten. Onze mannen hebben van het oogenblik af, dat zij aan boord zijn gegaan, de ge- heele reis meegemaakt. De Fransehen hebben het wellicht minder prettig gevon den, dat de sleep onder Nederlansche lei ding stond. De verhalen over het opzet telijk kappen van trossen missen echter allen grond. Onze Nederlandsche zeesleepers hebben op het gebied van hachelijke sleepkar- weien een ervaring als geen andere en dat hun door den kapitein van de „Atlan tique" de leiding van het bergingswerk werd opgedragen behoeft dus heelemaal geen verwondering te baren. door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 100) o— En zoo togen de twee onder de steeds langer wordende schaduwen verder het scheen Joan toe, dat ze steeds verder van de zee af raakten. Een troost was het echter, dat het pad steeds breeder werd en karsporen vertoonde van recenten da tum. Er was dus geen gevaar, dat ze langs een van die kronkelpaadjes nog dieper het bosch in zouden raken. Eindelijk bereik ten de wandelaars een breeden kruisweg van diepe wagensporen doorploegd. Ar thur Warrendale bleef stü staan. „Ik ben hier nog nooit van mijn leven geweest," zeide hij, klaarblijkelijk geheel de kluts kwijt. En om de waarheid te zeggen, heb ik zelfs niet het flauwste vermoeden, welke richting we in moeten slaan. We zijn hopeloos verdwaald, of lie ver, ik ben verdwaald, en ik heb u mee gesleept." „Dan moeten we trachten den juisten weg weder te vinden," was Joan's op gewekt wederwoord. Laat ons eens na gaan. Heeft u er geen voorstelling van, hoe de windstreken liggen?" De economische wereldconferentie. De groote voorbereidende commissie van deskundigen voor de Economische Wereldconferentie is gisteren voor een tweede zitting te Genève bijeen gekomen. De zitting werd geopend door den voor zitter der commissie, Mr L. J. A. Trip, met een zeer ernstige waarschuwing aan de commissie om toch eindelijk tot resul taten te komen, tot practische besluiten, die men echter slechts zou kunnen berei ken door wederzijds begrip en wederzijd- sche concessies en niet langs den weg der tot nog toe gevolgde economische isolatie en economischen strijd. De deskundigen-commissie zal begin nen met algemeene discussies over de groote financieele en economische pro blemen. De verdere werkzaamheden zul len gesplitst worden in de beide groote commissies voor de financieele en politiek -economische kwesties. Ernstige botsingen te Duinkerken. Alle havenarbeiders van de Fransche havensteden hebben, zooals bekend, eeni- gen tijd geleden na hun vergeefsche po gingen hun looneischen vervuld te krij gen, den arbeid weer hervat, met uitzon dering van die te Duinkerken. De haven arbeiders in deze stad hebben geweigerd zich bij het desbetreffende besluit neer te leggen en zijn een verbitterden strijd te gen de reederijen blijven voeren, waarbij zij iederen dag protestbetoogingen hou den. Bij een gisteren gehouden betooging, waaraan door meer dan 2000 stakers werd deelgenomen, deden zich ernstige incidenten voor. Ondanks het verbod der politie wilden zich groote groepen demon stranten naar de haven begeven. Bij do kaden kwamen zij in botsing met een cor don bereden politie, waarna tusschen de zen en de stakers een vechtpartij ont stond, die ruim een half uur duurde. Al lerlei voorwerpen werden naar de politie agenten geworpen en de stakers probeer den hen van de paarden te duwen. De agenten zagen zich genoodzaakt driemaal een charge met de blanke sabel te on dernemen op de stakers, die vluchtten of ijlings in visschersbootjes sprongen. Na eenige oogenblikken werd de strijd op de kaden echter weer op verwoede wijze voortgezet. Opnieuw werden de agenten te paard met projectielen van allerlei aard gebombardeerd; vrouwen wierpen met bloempotten en flesschen uit de hui zen. Ten slotte werd de politie te paard versterkt met agenten te voet en daarna gelukte het de orde te herstellen. Van de politie werd niemand ernstig gewond; hoeveel stakers gewond werden is niet bekend, daar de gewonden door hun ka meraden werden weggedragen. China niet meer achterlijk? China, dat zeer lang een achterlijk land is geweest op het gebied van levensver zekeringen, is den laatsten tijd van hou ding veranderd en talrijke levensverzeke ringen worden afgesloten door buiten- landsche maatschappijen. De diep-gewortelde afkeer van de Chi- neezen om te spreken over aangelegen heden, betrekking hebbend op den dood, is één van de oorzaken, waarom de Chi- neezen niet tot verzekering van hun le ven overgaan, terwijl de assurantiemaat schappijen min of meer huiverig waren, risico's op zich te nemen in een land, waar geen sterfte-statistieken zijn. Nu begint de toestand hoe langer hoe meer te veranderen en de Ghineezen, in wie een sterk gevoel bestaat van verant woordelijkheid voor hun familie, zien meer en meer in, dat hun verplichting op gemakkelijke wijze door de verzekerings maatschappijen kan worden overgeno men. Anarchistisch complot in Spanje mislukt. De Spaansche Minister van binnenland- scbe Zaken maakt bijzonderheden bekend over de anarchistische beweging. Te Valencia werd een bom geworpen, die echter geen schade berokkende. Drie personen werden gearresteerd, van wie twee bommen bij zich bleken te hebben. Extremisten maakten zich meester van het gemeentehuis van Tabernes de Vall- digna, doch een troepenmacht heeft hen er opgesloten. Alle telegraaflijnen, die Gandia met de rest van de provincie ver binden, werden doorgesneden. In ver scheidene steden der provincie hebben de autoriteiten de bewakingsdiensten ver sterkt. Gisteren was het te Barcelona kalm. Het aantal gearresteerde personen be draagt 47. In totaal werden 266 bommen en 24 revolvers ingezameld. Volgens een Havasbericht uit Madrid zijn in den nacht van Zondag op Maan dag in de nabijheid van twee kazernes, bij een vuurgevecht 14 extremisten gear resteerd. Het blad „Information" meldt over de onlusten in Katalonië, dat het aantal doo- den 910, het aantal gewonden 30, en het aantal gearresteerden 100 beloopt. De politie heeft 2 dooden. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken heeft aan de vertegenwoordi gers der pers verklaard, dat hij reeds Zaterdagavond kennis droeg van een anarchistisch complot en dat hij reeds overal heen instructies had getelegrafeerd over het treffen van voorzorgsmaatrege len Overal waren deze instructies tijdig in acht genomen en met succes uitge voerd. Slechts te Lerida had men het tele gram niet tijdig genoeg ontvangen en dientengevolge waren daar ernstige bot singen ontstaan. De minister verklaarde nog, dat de beweging van zuiver anar- chistischen aard was en dat de regeering er in was geslaagd, overal de orde te her stellen. Korte berichten. i Te Moskou zijn weder twaalf „klasse vijanden" ter dood veroordeeld. De ge- vonnisten hadden roof gepleegd op col- lecieve boerderijen en zich om materieele overwegingen in de communistische par tij gedrongen. Spijsvetten. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat de beschikkingen van den Minister van Economische Zaken en arbeid betreffende voorraden spijsvetten, die niet na 8 October 1932 zijn vervoerd, met ingang van 10 Jan. 1933 vervallen. Alsdan zullen voor die voorraden gelden de bepalingen over het ten verkoop, ter af levering of in opslag voorhanden hebben, welke tot dusver slechts toepassing von den voor spijsvetten na 8 October 1932 vervoerd. Dr H. J. Lovink. Naar de „Nederlander" verneemt, ligt het in de bedoeling van het Tweede Ka merlid, dr H. J. Lovink, indien hij bij de a.s. verkiezingen als lid der Tweede Ka mer herkozen wordt, te bedanken als bur gemeester van Alphen a. d. Rijn. Een automatenverbod geldig? De gemeenteraad van Veendam heeft kortgeleden besloten alle tabaks-automa ten in die gemeente te verbieden. Begrij pelijk waren de sigarenwinkeliers-auto maathouders hierover slecht te spreken en een hunner liet zich verbaliseeren, waarbij tevens de bedoeling voorzat prin cipieel te doen uitmaken of een absoluut automatenverbod wel rechtsgeldig is. De kantonrechter te Zuidbroek heeft den handelaar schuldig verklaard en hem veroordeeld tot een boete van f0,50 subs. 1 d. h. De gemeenteraad oordeelde, dat anders nimmer de hand kon worden gehouden aan een andere gemeentelijke verorde ning waarbij de verkoop van rookmidde- len aan jeugdige personen was verboden Geen staking in Tilburg. Zaterdagnamiddag, bij het uitgaan der wol-fabrieken te Tilburg, is aan alle ar beiders de nieuwe loonregeling, zooals die gisteren van kracht werd, ter hand gesteld. Tegen de verwachting in hebben Maan dagmorgen alle arbeiders het werk op normale wijze en zonder eenige uitzonde ring hervat. Er werden nergens pogingen aangewend om de arbeiders van het werk te houden. In belanghebbende kringen wordt thans het conflict, dat een ietwat zonder ling verloop heeft gehad, definitief als geëindigd beschouwd. Salariskorting te 's Gravenhage. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen Gemeenteraad, werd het voorstel van B. en W. om 234 pet. op de salarissen te korten over de geheele linie aangenomen met 25 tegen 17 stem men. Tegen stemden de S.-D. met inbe grip der beide S.-D. wethouders, de com munist Schaddelee en de R.K. leden Moo- nen en Guit. De herziening van de IJkwet. Over het voorontwerp inzake de wij ziging van de IJkwet vernam de „Tel." dat dit aan de Kamers van Koophandel ter advies is toegezonden. De Kamers zul len op hun beurt weder belanghebbenden raadplegen. De bedoeling is, dat meer nog dan thans alles wat maten en gewichten betreft, on der de officieele keuring wordt gebracht. Daartoe worden de verschillende meet- en weegwerktuigen in twee categorieën ver deeld. Eén waarvoor de individueele ijk, zooals die thans bestaat, van toepassing blijft, en een tweede rubriek, waarbij de keuring naar model.zal plaats hebben. Hoe deze laatste keuring tot in bijzon derheden zal worden uitgewerkt, zal nog nader overwogen worden. De grondslag van deze keuring zal zijn, dat een model wordt ingediend, en wanneer dit wordt goedgekeurd, andere gelijksoortige voor werpen die overeenstemmen met dat mo del, dan zonder individueelen ijk gebruikt kunnen worden. Natuurlijk zal daarop in Ingezonden Mededeeling. „Was dat maar waar. Toen we op weg gingen, liepen we zuidwaarts, maar siuds dien hebben we zoo dikwijls gedraaid langs al die kronkelpaadjes, dat ik er nu geen flauw begrip meer van heb. Het spijt me zoo, Joan, ik vrees dat je doodmoe zult zijn." „O, dat zal wel schikken; en daar zul len we niet van bederven. Maar wacht eens een oogenblik." Joan stond stil en sloot haar oogen, enkele minuten lang. „Wat ben je nu aan het doen?" vroeg Arthur verbaasd. „Ik tracht te zien." „Nogal een tamelijk vreemde manier, zou ik zeggen," antwoordde Arthur ge amuseerd. „Wel, en nu leg je je handen over je oogen!" „Heb je dat ook niet eens gedaan, als je op een donkeren avond voor het eerst uit het licht in de duisternis kwam?" „Vaak genoeg. Maar alles, wat er hier mee te winnen valt, is dat je de mos plantjes aan je voet wat beter onder scheidt. En dat zal ons niet veel op weg helpen." „Zou je denken. Laat ik nu eens kijken in het schemerduister. Misschien kan ik waarnémen wat zoo straks onzichtbaar voor ons was. Zoowaar, ik heb een aan wijzing!" „Wat zeg je?" „Zie je daar die dennen, waar het bout het dichtst schijnt? Daar boven zie ik nog een zwak-rooden weerschijn. Dus daar ongeveer is de zon ondergegaan. We staan dus met onzen rug naar de Chalfonts Fells en ik zou zeggen, dat dan dit het pad is, dat ons uit het bosch zal voereu." „Alles wel beschouwd, is het niet eens zoo'n erg groot bosch. Ik denk, dat we in een kringetje rond hebben geloopen. Je raadt dus aan dat we links afslaan?" „Ja, ik ben er vrij zeker van, dat we zoo het eerst weer op bekend terrein zul len komen. Als we recht doorloopen, ver meerderen we met elke schrede den af stand tusschen ons en Dunham Tower en als we erg laat terug komen, zal mevrouw Warrendale zich ongerust gaan maken." „Je hebt gelijk, laten we ons beste been tje voor zetten en uit deze duisternis trachten te geraken. Het pad wordt bree der en we kunnen nu tenminste de lucht weer zien. En de boomen staan lang zoo dicht niet meer in elkaar, bovendien is het al veel minder donker dat eenige minuten geleden. Kijk, een hek, dat blijkbaar toe gang geeft tot de heide." Eenige oogenblikken later hadden ze den rand van het bosch bereikt en be vonden ze zich nu op een woest, oploo pend terrein. Maar nergens hoorden of zagen ze iets van de zee en zoowel Arthur als Joian keken verbaasd om zich heen. „Ik begrijp nog steeds niet waar we kunnen zijn." zei de eerste. „We moeten op de een of andere manier een heel eind van de kust zijn afgedwaald." „Als we een eindje doorloopen, komen we hooger te staan en dan moeten we vast wel het een of ander bekend punt in het oog krijgen. Ja, ik dacht het wel, daar is Wharstone Grag en daar de Leyton Mosses! Mijnheer Warrendale, ik geloof dat we ergens in de nabijheid van het bodemlooze meer zijn." „Zoo ver kunnen we toch niet afge dwaald zijn! En toch lijkt dit landschap heel veel op de andere zijde van Beetle Fell ik bedoel, den kant, die we van Argendale nooit zien. Laten we dit pad nemen en er ons zoo mogelijk aan hou den, want ik zie aan het riet overal om ons heen, dat we in de nabijheid van een moeras zijn." Ze volgden het pad, dat eigenlijk niet veel meer was dan een schapenspoor, en dat eindigde in een rotsig platform. Van hier uit had men een mooi overzicht van het sombere meer, waarvan zulke eigen aardige verhalen de ronde deden. Great Heyeswater lag nagenoeg aan hun voe ten. Het zag er onvriendelijk en somber uit in het donker van den schier gevallen avond en Joan kon een gebaar van afkeer niet onderdrukken. „O, wat ziet het water er nu zwart en onheilspellend uit!" riep ze uit. Het was blauw op dien gedenkwaardi- Binnenland. Subsidie aan werkloozenkassen. Relletjes te Zwolle. De toepassing van de crisispachtwet. Gedupeerden door de crisisvarkenswet. Roofoverval te Oude Niedorp. Buitenland. Botsingen te Duinkerken. Anarchistisch complot in Spanje ont dekt. Ingezonden Mededeeling. to imm. witui eti «meeuw de practijk controle worden uitgeoefend. Onder de tweede rubriek vallen maat- en weegwerktuigen als benzinepompen, snelwegers e. d. Subsidie werkloozenkassen. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijxen gericht tot de besturen der gemeenten, die tot het Werkloosheidsbesluit 1917 zijn toegetreden. De minister deelt hierin mee, dat de regeering besloten heeft voor Het jaar 1933 ten behoeve van de werkloozen kassen van vereenigingen, gesubsidieerd volgens het Werkloosheidsbesluit 1917, 'n subsidie toe te kennen van ten hoogste 200 pet., met deze uitzondering, dat voor eenige groepen (landarbeiders, metaalbe werkers, houtbewerkers, textielarbeiders en steenfabrieksarbeiders) een subsidie zal worden toegekend van ten hoogste 250 pet. en voor de groep van technisch en opzichthoudend personeel een subsidie van ten hoogste 150 pet. Het definitief percentage van subsidie kan uiteraard eerst na afloop van het jaar 1933 worden vastgesteld en wordt zoodanig bepaald, dat niet meer wordt gegeven dan noodig is, tot de bovenge noemde maxima. Aan de besturen van de betrokken werk loozenkassen is in overweging gegeven, om maatregelen te treffen, die het moge lijk maken, met het in den aanhef ge noemde subsidie aan de reglementaire verplichtingen te kunnen voldoen. In het algemeen is daarbij door de re geering als voorwaarde gesteld, dat: le. de termijn, na welken nieuwe leden recht op uitkeering kunnen doen gelden, wordt gesteld op 52 weken; 2. aan gehuwde vrouwen geen uitkeering wordt gegeven; 3e. aan personen van 65 jaar of ouder geen uitkeering wordt gegeven; 4e. de bijdrage voor de werkloozenkas, in geval van werkloosheid als uitkeering uit de werkloozenkas wordt genoten, wordt door betaald. Verschillende kassen zullen verdere maatregelen moeten nemen, waarover thans overleg wordt gepleegd. Zoodra ten aanzien van eenige kas vast staat, welke wijzigingen zullen worden aangebracht, zal daarvan mededeeling ge daan worden. De toepassing van de Crisispachtwet. Op vragen van het Eerste Kamerlid gen dag, dien we nimmer vergeten zullen." „Het is meer de schaduw der rotsen dan het water zelf, dat zoo'n donker schijnsel geeft. Het lijkt wel, of het meer grooter geworden is. Intusschen geef ik je gelijk, dat het er niet vriendelijk uit ziet; en ik zou hier niet graag den nacht doorbrengen. Kom, laten we nu den pas er nog eens in zetten! Maar toch zullen we niet vóór half tien thuis zijn." „Moeten we dwars door die duinen heen?" „Neen, er is een pad, dat er geheel om heen leidt, 't Verbaast me niets, dat je weer terug moet denken aan hetgeen er op dien bewusten dag gebeurde." „Wat gebeurd zou zijn, als gij er niet geweest waart! Ruby, zoo jong als ze toen was, heeft het nimmer vergeten, Arthur. Den dag na het ongeluk heeft ze voor je gebeden, en het zou me niet verwonderen als ze het nog doet; zuiver zieltje was kleine Ruby in die dagen. Maar nu is ze geen kind meer. En toch moet ik altijd aan haar terugdenken, zooals ik haar toen kende de verpersoonlijking van kinderlijke lieftalligheid, in haar korte witte jurk met rood band afgezet!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1