te Ove- ir D. van iecret aria- is en al- ervuld. Da kerkelijke sjlrjjd te Bi* z e 1 i n g e. Zondag i.l. zagen de kerkgan gers der Ned. Herv. Kerk te Biezelinge een tweetal plakkaten op elk der beide ingangen aangeplakt. Onderwijs. Rechtszaken te Ier- Telegrammen. Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand. d.v. Aloysius Petros Lievena en Anna Marktberichten. en Scheepstijdingen. Briefwisseling. Gemengd Nieuws de O. L. Aanwe- ler oudste prak rijn pkomst en ouder ier school jh te ne- mooi ge- Hein uit- het voor- >lgde een met een 'oen werd Ltigd. Een inua Alle- Irman. |rd in al- let stoffe ls. van jaren in ls diaken heelt hij van pen de groeve |ie verricht de kerk >r dit ge len ontsta len schiet- jandstorm als volgt: Gilst Az. p.; 3e J. 90 p.; 5e Albregtse 8e P. de jrheide 84 Tazelaar ;ies behaal- |js met 180 veede prijs oor eenige ten bate opgebracht Mannen-, voonte ge- avond. De I vervolgens ten gehoore skercantate Sen Hoezee oote can- Fskaaxt van fitengewoon viel zoo ls werd avond. De der aanwe- ank bracht pn mej. L. rige bege- aeeft de G. fjing met de gevierd in t-voorz. ds lingswoord -52. Iverder: op- Isamenspra- loor vonden van ern- JEERINGS- K.R.O.- rdt medege len Januari, microfoon aaggesprek- (rerband met ferking der al optreden agen. Op 13 Jbiden; daar- lerschillende or den mi- lens te Goes, Zeeland), tuur". |e heer Arts nenvattende it plan van ^t, zond het iet volgende leden is mij elen, vooral radio-voor- pt, welke de ng, met ken- .terij en een- ireik brengt, tan van den welke deze een geheele harte toe- Het eene behelsde een afschrift van een schrijven van het classikaal bestuur van Goes, waarin er op aangedrongen wordt om voor 10 Jan. e.k. zich in ■verbinding te stellen met den Raad van Beheer ten einde den aanslag voor Bie zelinge te doen vaststellen. Het andere is een afschrift van het antwoord der kerkvoogdij. Beide stukken laten wij hier volgen. Afschrift. Hansweert, 6 Jan. 1933. Aan het College van Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Biezelinge. Het Classikaal Bestuur van Goes, te Biezelinge doende wat des kerkeraads is, deelt u mede, dat het vernomen heeft, dat door u nog steeds bij den Raad van Beheer geen verzoek tot een onderhoud aangaande de vast te stellen bijdrage der Gemeente Biezelinge Is ingediend. Waar 10 Januari a.s. de agenda van de vergadering der desbetreffende oommis sie uit den Raad van Beheer moet wor den vastgesteld, deelt bet Bestuur voor noemd u mede, dat het 't laten verstrijken van dien datuiq zonder dat zulk een verzoek door uw college is ingediend als breuk van de door de leden van uw ooilege op 4 Juli j.l. afgelegde be lofte zal beschouwen. Namens het Classikaal Bestuur voor noemd: (w.g.) A. VAN SELMS. (w.g.) J. D. SCHMIDT. Afschrift. Biezelinge, 6 Jan. 1933. Aan het Classikaal Bestuur van Goes, te Biezelinge doende wat des kerkeraads is. Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 6 Januari 1933 deelen wij u mede, dait de financiëele aangelegenheden onzer ge meente een zaak is van kerkvoogden en notabelen te Biezelinge en nog nimmer is geweest een zorg voor een Classikaal Bestuur, noch van een kerkeraad. Wat verder deze "kwestie te maken heeft met breuk van afgelegde beloften, gaat buiten onze bevatting. Voor kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente te Biezelinge: (w.g.) A. VAN DE VELDE, voorz. (w.g.) A. VAN DER GRAAFF, secr. Op het schriftelijk verzoek van de lidmaten J van S'parrentak en J. Bierens ^>m een afschrift van het plaat- selijk reglement heeft de kerkvoogdij ge antwoord, dat dit reglement te verkrijgen is tegen betaling der kosten, welke ver moedelijk f3.50 zullen bedragen, bij voor uitbetaling te voldoen. Hieraan is reeds gevolg gegeven, zoodat ook deze kwes tie is opgelost en dit niet langer een ge sloten boek zal blijven. Dr J. G. Boekenoogen. f Te Bussum is, 76 jaar oud, overleden dr J. G. Boekenoogen, doopsgezind emeritus predikant. Dr Boekenoogen diende de ge meenten te Wormer en Zijp, Hindeloop en, Koudum en Krommenie. Bevestiging en intre- d e. Cand. G. van IJperen, van Vlaardin- gen, hoopt Zondag 22 Jan. a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Herv. Ge meente te Waterlandkerkje (Z.), na bevestiging door Ds F. L. Castelein, van IJzendijke, consulent. Voor het examen Duitsche Handels correspondentie „Mercuxius" slaagde dhr J. Wisse Azn., geboortig te Zaamslag. M. E. Bre- -Lekkerland, Faillissement. Door de recht bank te Middelburg rijn heden failliet verklaard: De N.V. Izaak Boassan en Zonen's Bank gevestigd te Middelburg; Rechtercommis saris Mr J. H. Bybau, rechter. Curatoren. Mr A. van der Weel, advocaat te Mid delburg en T. Zandstra, accountant te Middelburg. Polydor van Grembergen, koopman te Terneuzen. Rechtercommissaris: Mr A. van der Hoop, rechter. Curator: Mr G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. Anonieme brieven. Het Amsterdamsche Gerechtshof zal de be handeling van de strafzaak tegen Ds R thans predikant te Winterswijk, voort zetten op 6 Febr. a.s. De predikant werd Op 9 Febr. 1932 door de rechtbank te Utrecht wegens het schrijven van anonieme brieven en brief kaarten met beleedigenden inhoud, o.m. aan Jhr W. A. Ortt, directeur van de stichting Zandbergen te Amersfoort, ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf, conform den eisch van den Officier. Op 19 en 20 Mei j.l. diende de zaak in hooger beroep voor het Hof te Amster dam. De predikant hield vol onschuldig te zijn, de schriftkundigen waren echter unaniem van oordeel, dat verdachte da be wuste brieven had geschreven; hiertegen over staat, dat de brievenstroom doorging toen de predikant zich vrijwillig in isolatie bevond. De procureur-generaal eischte eveneens een maand gevangenisstraf. Na het plei dooi van Mr J. Voorink, uit Winterswijk, gelastte het Hof een nader onderzoek van de jongste schrifturen, tijdens de inter- neering binnen gekomen. In de periode tusschen 20 Mei en heden is da stroom anoniems brieven door blijven gaan. STERVEND EUROPA Aan een artikel in de „Standaard" ont- leenen wij Met name wat ons werelddeel aangaat, is er reden te over om het ergte te duch ten. Is het overdreven van een stervend Europa te spréken, als we zien hoe 't proces der versplintering al dieper in vreet en dikwijls zelfs aan de mogelijkheid van samenwerking in den eigen nationa- len kring doet wanhopen? Een werkelijke eenheid van gedachten en idealen is in Europa niet meer aan wezig. Wel in theorie, maar in de practijk loopt het op niets uit. De groote fout van ons werelddeel, in politieke aangelegen heden allereerst, is zijn ongebreideld na tionalistisch egoïsme. Groeien en bloeien, maar.... ten koste van anderen. Voor ieder een plek in de zon, o ja, maar nie mand denkt er aan om van wat in vroe ger jaren, onder gunstiger constellatie verworven of ook vermeesterd werd, iets ten bate van anderen af te staan. Het na tionalisme is een soort godsdienst gewor den doch dan een religie zonder moraal. Drie-en-dertig nationale productie-appa raten, overwelfd door drie-en-dertig uit- eenloopende wetgevingen, gestuurd en ge stut door even zoovele, op de verdediging tegen óf den aanval op telkens 32 andere productie-apparaten gerichte, handels politieke stelsels! Het spreekt toch van zelf, dat een zoo vergruisd Europa op den duur overweldigd moet worden door die andere gebieden, die Europa in groot:e ver overtreffend, economische eenheden vormen: Amerika en Rusland. Een vrouw vermoord. DEN HAAG. Gisteravond heeft rich in de Scheveningsche Boschjes een vreese- lijk drama afgespeeld, waarbij een 42- jarige vrouw om het leven is gebracht. Aan het politiebureau in de Prinsestraat meldde zich een 25-jarige kleermaker, die in een zenuwacbtigen toestand verklaarde een vrouw van het leven beroofd te heb ben. Hij deelde mede met de 42-jarige C. E. B. gewandeld en baar in de Sche veningsche Boschjes gedood te hebben. Bij het door de politie ingestelde onder zoek werd inderdaad het lijk van de vrouw gevonden. Hij verklaarde plotse ling een hevige walging van haar gekre gen te hebben, omdat zij alcoholiste was. De dader is in bewaring gesteld. DEN BOSCH. Het Gerechtshof veroor deelde overeenkomstig het vonnis van de Maastrichtsche Rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf de 54-jarige vrouw uit Korkrade, die op 20 Juli haar 15-jarige dochter had geworgd. Stakingen. ZWOLLE. Hedenmorgen is bij N.V. Rijn der s oliefabrieken alhier in verband met een loonconflict een staking uitgebro ken. Van de ochtendploeg bleef het groot ste gedeelte buiten de fabriek. Slechts 34 gingen aan den arbeid. De omvang der staking is nog niet te overzien vóór do middag- en de avondploegen aan het werk zijn gegaan. AMSTERDAM. De staking in bet hee- renkleedingbedrijf is heden een feit ge worden. Meer dan 1100 personen zijn er bij betrokken. LEEUWARDEN. In de Breedstraat al hier had vannacht een ernstige vecht partij plaats, waarbij de 23-jarige ar beider R. v. D. een snede in de zij opliep. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. De vermoedelijke dader is gearresteerd. BODEGRAVEN. Toen de steenkolen- handelaar W. gisterenavond naar de kerk was, is in zijn woning ingebroken. Uit een geldkistje werd f1500 gestolen. Van den dader geen spoor. Drie huizen afgebrand. DEN BOSCH. Gisteravond 7 uur ont stond brand in de woning van den arbei der A. Visser te Raamsdonkveer. Nog vóór de brandweer ter plaatse was, waren ook de belendende woningen van W. v. S. en N. L. door het vuur aangetast. Al deze woningen waren van een rieten dak voorzien, zoodat de brandweer tegen de vuurzee niets kon uitrichten. Alleen ge lukte het de andere belendende perceelen te behouden. De drie woningen brandden tot den grond toe af. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Stoomschip gestrand. HOLLUM. Hedennacht is een schip van 2000 ton vastgeloopen. Sleepbooten en een reddingsboot voeren spoedig uit. Het bleek te zijn het Finsche stoomschip Alexa, onderweg met een lading hout van de Oostzee naar onbekende bestemming. De positie van bet schip is gevaarlijk. Er zijn 16 man aan boord, die het schip niet wenschen te verlaten. Sleepbooten zijn in de nabijheid, evenals de reddingsboot. Men vreest dat het schip vanmiddag een wrak zal worden. CHERBOURG. Het opruimingswerk aan de Atlantique wordt voortgezet. De machines hebben weinig geleden. Men vermoedt, dat de romp nog een waarde van 60 millioen francs zal hebben. Woens dag wordt het schip naar het dok ge bracht. Dan pas zal blijken, wat de waarde nog is. Het vuur moet op twee plaatsen tege lijk zijn uitgebroken. Het vermoeden van kortsluiting moet dan ook worden prijs gegeven. PARIJS. Het stoomschip Stratis, dat Zaterdagmorgen noodsignalen had uitge zonden, is nabij kaap Finisterra gezonken. De bemanning ia gered. ATHENE. Langs de kVst van TesaaliS wordt een voortdurende reeks van aard schokken gevoeld, waardoor groote onge rustheid onder de bevolking ia ontstaan. ATHENE. De Grieksche minister van financiën is afgetreden wegens een mee- ningsverschil met den minister-president DUBLIN. Zondag kwam het in de stra ten van Dublin tot ernstige onlusten. Der tig gewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een aantal personen ia gearresteerd. Japan en China. NANKING. Het Japansche hoofdkwar tier heeft voorgesteld een nieuwen onaf- hankelijken staat te stichten met Shang Hai Kwan als hoofdstad. De Chineesche regeering zal zich tegen dit voorstel met alle mogelijke middelen verzetten. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co N.V. in oprichting, Goes. Nederlandsche Handel Mij. 69 J4. Philips Gloeilampen G.B. 136. Unilever 114. Anaconda Copper 8%. Bethlehem Steel 16. U.S. Steel Corp. 30>4. Koninkl. Petroleum 15954. Shell Union 5%. Amsterdam Rubber 6554. Nederl. Scheepvaart Unie 60. Delie Maatschappij 138. Handelsverg. Amsterdam 181. 5 pet. Nederland 1932 101%. 454 pet. Nederl.-Indië 1926 95%. Door het ontbreken der New-Torksche slotkoersen was de animo niet groot. De Amerikaansche markt gaf daardoor wei nig verschil te zien. De locale afdeeling liep gedurende het beursuur hier en daar wat terug. Tabakken waren vast. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Jan., 2.S0 u. Londen 8.318.36. Parijs 9.699.73. Brussel 34.4634.51. New-York 2.4854—2.48%. Berlijn 59.06—59.10. MIDDELBURG. Bevallen: P. van den Driest, gëb. van den Vrede, d.; M. C. Roelse, geb. Provoost, d. Overleden: J. M. Grrjspaardt, 84 jr, ongeh. vt. Gehuwd: J. F. de Bruine, 23 jr en H. J. Dronkers, 24 jr. GOES. Huw. afk.: Adriaan Johannes van 'tVeer, 26 jr jm. te Kloetinge en Willemina Dina Legs, '24 jr jd. te Ka- pelle, laatst te Goes; Willem Hendrik van der Vegt, 37 jr jm. en Maria Ca- tharina van der Vegt, 27 jr jd. te Er mede. Overleden: Johanna Jacoba Eggen, 77 jr, wed. van Salomon van Eenenaam. Over de maand December. VEERE. Geboren: een zoon van J. v. d. Guchte en H. Gort. Overleden: C. H. van der Ploeg, vrouw van I. J. Groenewegen, 53 j.; P. Cevaal, vrouw van G. van Offenbeek, 87 j.; P. Lu- teijn, 61 j. ZOUTELANDE. Geboren: Cornelia, d.v Pieter Mesie en Cornelia van Sluijs. Overleden: Adriaan Boogaard, 76 j., echtgenoot van Elizabeth Francke. "sHEER ARENDSKERKE. Geboren: 14, Francina Josina Cornelia, d. v. Ja cobus Traas en Josina Boudens; 15, To bias, z. v. Kornelis Fraanje en Janna van Westen; 23, Elisabeth Hendrika, d.v. Matthewes Kopmels en Johanna Moer dijk; 28, Elisabeth Maatje, d. v. Jacob den Boer en Jannetje Meerman. Overleden: 6, Cornelia, 23 dagen, d. v. Pieter Polfliet en Adriana Grim. KORTGENE. Getrouwd. 15, Jooephus Franciscus Hendricus Theewis, 24 j. te Bergen op Zoom en Willemina Martina Smallegange, 21 j. Overleden: 20, Pieter van Gilst, 64 j., echtgenoot van Maria Verburg; 21, Din- geman van den Berge, 46 j., echtgen. van Semina Kanters. AXEL. Gehuwd: 15, Hermanus Zegers, 23 j. jm. te Zaamslag en Pieternella Schieman, 16 j. jd.; 29, Ludovicus Rom- bout, 32 j. jm. te Dordrecht en Adèle Strasser, 25 j. jd. Overleden: 6, Maria Beuyze, 74 j., we duwe van Adriaan de Ruyter; 15, Corne lia Jacobus van Sweeden, 70 j., weduw naar van Anna van de Wege; 17, Adria na van Cadsand, 83 j., weduwe van Hen- drikus Jonkman; 23, Leunt je van de Vel de, 65 j., weduwe van Pieter Simons; 30, Adriaan Schuitvlot, 22 j., ongeh.; 31, Pie ter Francies Jansen, 63 j., echtgenoot van Charlotta van Camp en. Geboren: 1, Cornelia Levinus, z. v. Jo hannes van de Velde en Janna Jacomina Dieleman; 1, Abraham, z. v. Marinus Jan Brandes en Helena Anna van Aalten; 4, Aarnoud, z. v. Cornelia Vos en Jacoba Meijers; 5, Maria, d. v. Jan Wisse en Adriana Jozina Wisse; 9, Jacobus en Cornelia (tweel.), z. v. Cornelis de Putter en Janna de Feijter; 16, Catharina Eli sabeth, d. v. Leendert Pieter van Cad sand en Suzanna den Engelsman; 18, Abraham, z. v. Pieter Jansen van Ro- sendaal en Maatje Dieleman; 17, Corne lis, z. v. Cornelis Deij en Geertruida Eli sabeth Baremaa; 17, Annie Antonetta, Maria Naessens; 28, Adriana Levina, d.v. Cornelis Antonie Hoogstrate en Clara de Visser; 28, Marinus Adriaan, z. v. Wil lem Verhelst en Tannetje Dieleman; 29, Pieter, z. v. Jan Schuitvlot en Tanneke Goossen. Rotterdam, 9 Jan. 1933. Veemarkt. Aanvoer: 533 koeien en ossen, 347 vette kalveren, 814 schapen en lammeren, 1364 varkens. Prijzen per pond: koeien 1317, 24 27, 29—31; ossen 15—16, 21—23, 26—29, vette kalveren 2530, 3540, 5156, lammeren p. st. f6f 10; varkens 14, 14,5, 15 ct. p. pond. Koeien aanvoer behoorlijk, handel traag. Dezelfde prijzen van 1.1. Dinsdag werden besteed. Een beste koe nog 1 ct. boven no teering. Stieren onvoldoende aanvoer, geen noteering. Vette kalveren wederom ruim ter markt, handel slecht. Hoewel on geveer dezelfde prijzen van Dinsdag wer den besteed, waren ze toch moeilijk te handhaven. Een prima kalf tot 2,5 ct. boven noteering. Schapen aanvoer ruimer dan Maandag LL, handel williger, prijzen op dezelfde hoogte. Varkens aanvoer beter dan 1.1. Maandag, handel lui, prijzen niet hooger dan 15 cent, dus 0.5 ct. lager dan vorige week. Zouters niet aangevoerd. Zaden: Karwijzaad 118119, Lijnzaad wit bloei zaai f12f14, Lijnzaad blauw bloei zaai f 12f 13, blauw Maanzaad 136 j gy_ Vlas: 4650 KG. Blauw f0.45-f0.65, 500 KG. Wit 10.40—f 0.55, 8500 KG. Holl. geel f 0.40—f 0.55, 3000 K.G. Groningsch f 0.40 f0.50, 1500 KG. Dauwroot f 0.40-10.45. Aanvoer iets grooter. Stemming iets beter. Evenwel betreft dit lagere soorten, die tot wat hoogere prijzen verhandeld werden. De betere soorten bleven echter nog verlaten. Aardappelen: Brielsche eigenheimers f 0.85—11.30, Zeeuwsche eigenheimers 10.7510.90, Blauwe eigenheimers 10.80 11, Zeeuwsche bonte en -blauwe 11.35— 11.80, Poters 10.45—10.70, Bravo's 11.40— f 1.80 per H.L. Westl. ronde 3—4 ct per KG. Aanvoer flink .handel kalm. Graanmarkt. Gerst Chevallier 4.50 5.50, Haver 44.50, Kleine groene erwten 711, extra kwaliteit tot 12.50, Schokkers 1315, verder van 812, Bruine boonen 78.50, alles per 100 Kg.; La plata mais f 69 per last. MIDDELBURG. Veiling van 6 Jan. Zeeuwsche bl. 38 ct. p. 25 k.g.; baksla 35 broeisla 33, molsla 37, veldsla 923, spruiten 6—18, witlof 416, schorse- neeren 10, koolrapen 12, peen 13, uien 15, kroten 12, rapen 0.12, roo- de kool 3 ct. alles per k.g.; begonia's 20, primula's 19 ct. p. pot, snijgxoen 4—10, chrysanthen 8 ct. p. bos. Peen 1,53,5, kroten 1,53,5, prei 1,5 6, selderie 1—4,5, knolselderie 1,54, rammenas 2,5, savoye kool 1,56, roode kool 16,5, boere kool 0.545, bloemkool 120,5, andijvie 0.5—2 ct. GOES. Veiling van 9 Jan. Spruiten 7 12, idem 2e soort 36, wortelen 3.40, wijnpeen 11.10, kroten 0.90, uien 1.50, stekuien 0.600.90 gld. p. 100 k.g.; prei 48 gld. p. 100 bos; bloemkool 711, boerenkool 1.802 gld. p. 100 stuks. 1 De Rijkswaterstaat gunde het op ruimen van een in de Westerscbelde on der Rilland-Bah gezonken vaartuig voor f 88.300 bij overeenkomst aan de N.V. W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf te Rot terdam. i Het onderhoud van de havenwerken te Breskens heeft de Rijkswaterstaat voor f9547 gegund aan P. J. van de Sande aldaar. Aagtekerke Zaterdag werd door de CenltraLe Walchersche Brandstoffenver- eeniging de vOorjaarsleveranitie aanbe steed, zijnde 650 ton brandstoffen, welke leverantie werd opgedragen aan de N.V. Wibaut en Zn. te Vlissingen. De leveran tie van 25.000 turven werd gegund aan schipper L. J. Woudstra. Stoomvaart-Mij. Nederland. TABIAN, thuisr., 7 v. Liverpool n. Am sterdam. TABINTA, uitr., 7 nam. v. Genua. JOH. v. OLDENBARNEVELT, (thuisr., pass. 6 Gibraltar. JOH. DE WITT, thuisr., 6 v. Singapore. TARAKAN, uitr., 7 te Genua. Rotterdamsche Uoyd. BALOERAN, uitr., pass. 7 Perim. KOTA BAROE, thuisr., 7 van Port Said. TAPANOELI, thuisr., pass. 7 Finisterre. KOTA AGOENG, thuisr., 7 (6 n.m.) v. Londen. TOSARI, uitr., 7 v. Napels. Nog enkele correspondenten bleven in gebreke hun nota over het vierde kwartaal 1932, alsmede de opgaaf der bevolking in hun gemeente over 1932 in te zenden. Spoedige toezending, uiterlijk a.s. Woensdag, wordt verzocht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 10 Jan.: Matige tot zwakke, N.W. tol Westel. of Z.W. wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur: 776. Licht op voor fietsers: Dinsdag 4 u. 31 min. Een overval voorgewend. Zaterdagavond laat kreeg de Rotterdam sche politie een melding uit Zuid-Beijer- land, dat daar een boerenarbeider, die al leen in een boerderij verbleef, zou zijn aangevallen door twee mannen. De arbei der was gewond, en de aanvallers, zoo luidde het bericht, waren op de fiets gevlucht. Daar het mogelijk was, dat zij in de richting van Rotterdam zouden zijn gereden, werd verzocht een oogje in bet zeil te willen houden. Behalve Rotterdam werden ook andere gemeenten gewaar schuwd, zoodat de overvallers weinig kans zouden hebben gehad om te ontko men. Eerst daarna bleek, dat er in het geheel geen overval had plaats gehad, maar dat de boerenarbeider deze had voorgewend. De man, een zekere K., beeft dit evenwel niet gedaan om een diefstal te bemantelen, maar handelde louter onder angst-psychose. De overval en de moord op den landbou wer De Reus te Numansdorp heeft op de Z.-H. eilanden grooten schrik verspreid, vooral bij de menschen, die op de afgele gen hofsteden wonen. Men is huiverig geworden om alleen in een schuur te gaan, als men lawaai beeft vernomen; en ver schillende menschen nemen allerlei voor- zichtigheidtemaa'tjregelen in acht, waar aan men vroeger niet zou hebben ge dacht. De angst zit er in bij de menschen. En die angst is ook oorzaak geworden, dat de boerenarbeider K., een man van 39 jaar, een overval fingeerde. Omstreeks half 11 Zaterdagavond is K. bij' den veldwachter in Zuid-Beijerland ge komen. Aan weerszijden van het gelaat had hij bloedende wonden. De man vertel de, dat hij alleen in de boerenhofstede van rijn baas, de landbouwer Kaptein, was geweest en dat er toen twee kerels waren binnengedrongen, die hem hadden neergeslagen en verwond. De kerels, zoo zei hij, waren gevlucht, voor dat zij buit hadden kunnen maken. De veldwachter stelde hiervan den burgemeester op de hoogte, die op zijn beurt overleg pleegde met den brigadecommandant van de rijks- veldwacbt te Numansdorp, majoor Drost. Daarop werden de politie te Rotterdam en in andere gemeenten gewaarschuwd, om te letten op twee kerels, die op de fiets waren gevlucht. Deze maatregel werd ge nomen, omdat de overvallers nog niet ver weg konden zijn, zoodat er alle kans moest bestaan, dat zij in den val zouden loopen. De Rotterdamsche politie hield de grens van de gemeente in het Zuiden voortdurend in de gaten, maar zonder re sultaat. Toen de burgemeester en majoor Dorst de noodige maatregelen genomen hadden, hebben rij samen den boerenarbeider K. op het gemeentehuis te Zuid-Beijerland verhoord. De man viel toen al gauw door de mand. K. is getrouwd en woont in een klein huisje op eenigen afstand van de hofstede van Kaptein. Deze hofstede ligt op grondgebied van Zuid-Beijerland, dicht bij de grens van Numansdorp en aan denzelfden dijk waar de hofstede van den vermoorden landbouwer Reus staat. Kap tein was Zaterdagavond weggegaan, zoo dat K. alleen op de eenzame hofstede achterbleef. De man heeft zich toen zeer beangst gemaakt. Hij heeft lawaai in de schuur gehoord, maar durfde niet gaan kijken. Later is gebleken, dat een paard zich had losge rukt. De man wilde toen van de hofstede wegloopen, maar durfde dit blijkbaar toch zoo, zonder meer, niet te doen. Hij heeft toen een stroowisch genomen en zich daarmee aan beide zijden van het gelaat wonden toegebracht, waarna hij den veldwachter het verhaal van den overval ging doen. De wonden bleken niet ernstig, al bloedden zij aanvankelijk nog al. Toen K. door de mand was gevallen en verteld had, dat hij uit angst was weggeloopen en dat hij de wonden zelf had toegebracht, heeft men een onderzoek op de hofstede ingesteld, waarbij bleek, dat er niets ver mist werd, zoodat men dan ook met stel ligheid aanneemt, dat de man onder een angst-psychose heeft gehandeld. Bedriegeljjke bankbreuk Naar het persbureau Vaz D'ias meldt, is Vrjjdag de 52-jarige heer D B., een der vroegere directeuren der Friesóbe credietbank te Leeuwarden, thans wo nende te Amersfoort, in laatstgenoemde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3