hennepe. ws. MAANDAQ 0 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANS - Nu. 8§ Buitenland FEUILLETON. JOAN CARISBROKE Binnenland. Belangrijkste Nieuws. „ik kan niet gelooven, dat eenig schep sel of het moest een oester zijn altijd dezelfde blijft. Maar tusschen twee haakjes w-aar zijn we eigenlijk. be moot eerlijk bekennen, dat ik er, door het praten, niet op gelet heb waar we gingen. Het Dunham bosch zijn we 'blijk baar allang uit. We zijn bepaald naar den verkeerden kant afgeslagen." (Wordt vervolgd.) moet houden, jouwen, meer jeld aan voer, ligt dan ook van het aan- de hoedanig- pluimvee moe hoe? De fok- lee moeten le- jel verdwenen dan kosten [wat meer dan Zoodoende niet loonend i,ar de boeren- door gebrek fcr staan dus foop voer voor graanbouwers eieren tegen- ieren duurder Ihter ook niet, |der, dan koopt [tot op zekere te duur, dan lij die slechts worden. Bo- A gebaat met ler van land- iet buitenland, artikelen der koopt. Daar- t, de arbeiders land niet meer 1 steeds verder Is verder naar len zitten ook behoeve der op beperking als ten slotte lestelde en in- l./de pluimvee- ^aat, dan gaan too: men kan Ijzen verhoogen jmen kan niet Ikoopen. Wordt zal bet jaren lieren weer po- ^.ee£t de pluim- gekregen. De >d in ons land itschland niet I wetenscbappe- I minder op ge- Irbazen over de fleerden en der uitgegeven Iers voor 1933, fehouder, voor n, een waarde ren boekje van lei interessante [r voedingsleer, ellen over ver- andere is een [losse blaadjes, psante foto's en ng. Ik durf .ust hart aan- 1933 zeer veel zonder twijfel luitsche weten De titels en uit luchten 1933. lorff te Berlin. |tje. De aardige ider für Geflü- 1 Facher en Fi- fctreffende, kun- lorden gezonden |aardesingel 96a or antwoord in- ag 9 Januari. hïtV-uitzending. Itatie. 8.159.30 Ten dienst. 11.00 nofoonpl. 12.30 [le scholen. 2.35 Knipcursus, lamofoonpl. 6.30 |RV-Kleinorkest. Ters. 9.30 Viool- porkest. Algemeen Pro- |de VARA. 8.00 Morgenwijding. J „D'e Notenkra- amofoon.pl. 5.10 |b. Rott. Philh. gen 10 uur. Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolefoonnummor 11. Postchèquo cn Glrorokoning 44455. Bijkantoor Middolburg, Lange Burg. Tclcf. 200. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Loaae nummers 5 cent. Advortontfön DO cont pof rogol. ïngc»o«clon mododoollngon 00 cont per regol. KSoino Advortcntiön Dinsdags cn Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto I 0.85. Bij contract belangrijke korting. Werk aan den winkel. Er komt weer werk aan den politieken winkel. Onze kiesvereenigingen zullen zich straks hebben bezig te houden met de voorbereiding van de verkiezingen. De candidaatstelling moet worden ge regeld en er moeten vergaderingen wor den belegd om de kiezers op te wekken en voor te lichten. Van meer belang is echter nog het stille werk waarvan naar buiten weinig blijkt, het huisbezoek, 'tls een moeilijke en tijdroovende arbeid, maar ook een werk dat rijke vruchten kan afwerpen. Het is niet meer als vroeger, toen door een stevige campagne soms honderden kiezers konden worden gewonnen. Iedere partij heeft thans haar eigen candidaten en de herstemmingen waarbij velen genoodzaakt werden op een anderen candidaat over te gaan, behooren tot het verleden. Toch is het huisbezoek nog altijd on misbaar. Vooral nul De verwarring is zoo gTOot. En er is gevolg van verkeerde voor lichting zooveel misverstand. Vooral de Anti-revolutionaire partij, heeft als steeds, te lijden onder verdacht making van allerlei aard. Men stelt het voor alsof zij het niet ernstig neemt met hare beginselen. En dan weer heet het, dat de belangen van de verschillende groepen der bevolking bij haar niet veilig zijn. Daarom zijn twee dingen noodig. In de eerste plaats moet aan de weife lende kiezers worden duidelijk gemaakt, dat de A.-R. beginselen, zooals die door onze voormannen in de Kamer worden verdedigd, waarlijk zijn tot heil van land en volk. En in de tweede plaats moet met de feiten worden aangetoond, dat bij het behartigen van de algemeene volksbelan gen de A.R. partij, met name in dezen cri sistijd, in het eerste gelid stond. Hiervoor is rustig huisbezoek in tal van gevallen onmisbaar. Maar en daarop moet de nadruk worden gelegd dit huisbezoek moet niet maar op goed geluk, te hooi en te gras geschieden, maar systematisch, wèl voorbereid. Er is voor de komende dagen werk te over. Moge het aan toegewijde werkers on- ders ons niet ontbreken I 3 u.: 766. fietsers: Weer een Fransch schip In brand. Aan boord van het Fransche Oceaan schip „France", dat in de haven van Le Havre voor ander ligt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag in een der luxe hutten brand uitgebroken. Het vuur beidde zich met buitengewoons snelheid uit tot het geheele dekgedeelte der eerste klasse. De havenbrandweer, welke direct ter plaatse was, kon niet tot den eigenlij ken vuurhaard doordringen en moest zich er toe bepalen den brand van een afstond te bestrijden. Precies zooals bij de „Atlantique" wer den de blusschingswerkza&mheden in de eerste plaats bemoeilijkt door de hevige rookontwikkeling. Na twee uren is het gelukt den brand te blusschen. Het ge heele brandweerkorps van Le Havre was ter plaatse. Niettemin is de materieele schade vrij aanzienlijk, daar de meeste der eersteklassehutten volkomen uitgebrand zijn. De commandant van het marinede pot heeft een streng onderzoek ingesteld. door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 99) o— Spoedig hadden ze den ouden, gemak- kelijken omgangstoon hervonden. Ze spra ken over alle mogelijke onderwerpen en genoten ten volle van hun reis. Maar toen de heuvels zich tegen den horizon begon nen af te teekenen werd Joan stiller, ver vuld als ze was van herinneringen. Het was vloed. De wijde baai glinsterde in het zonlicht, alles was juist, zooals Joan voor het eerst het prachtige landschap had gezien, zooals het nog stèeds leefde in haar herinnering; en toch scheen alles anders, zooveel was er gebeurd, sinds ze hier langs was gespoord met Meliora aan haar zijde. „Ach, Meliora", zei ze in zich zelf, toen ze dien avond alleen in haar kamer voor het open raam stond, kijkend naar den zonsondergang, „jij bent heengegaan en de wereld is nog precies even mooi. Het leven is bard." HOOFDSTUK XXXIII. Maar apoedig week Joan's weemoedige Barcelona In opstand. Volgens berichten uit Barcelona heb ben Zondagavond Syndicalisten met com munisten weer een poging tot revolutie gedaan. Tot dusver staat vast, dat een infante rie kazerne en het gebouw van de politie- directie bestormd zijn. Bovendien is het Gentraal-station van Barcelona in handen der opstandelingen gevallen. Zij maken een buitengewoon druk gebruik van bommen en handgrana- ,terl. In de geheele stad klinkt krachtig ma chine-geweervuur. Reeds zouden tal van dooden en gewonden gevallen zijn. Grieksch stoomschip in nood. Volgens een bericht uit Marseille ver keert h£t Grieksche stoomschip „Stratis" op vier mülen ten Noorden van Kaap Fi- nisterre in nood. Het schip heeft draad loos dringende hulp verzocht. Het Grieksche stoomschip Stratis is vol gens een nader bericht gezonken. De be manning, welke in de reddingsbooten was gegaan, werd door het Deensche stoom schip Virginia gered en later overgegeven aan de Duitsche sleepboot Max Berendt. Besi betaalde bewindsman. De president van de Spaansche repu bliek, Alcala Zamora, is de best betaalde bewindsman in Europa. In de begrooting wordt een bedrag van 2.250.000 peseta's uitgetrokken voor den president der repu bliek. Dit bedrag omvat 1.000.000 peseta's als honorarium; 750.000 peseta's voor het onderhoud van zijn ambtswoning; 250.000 peseta's voor reiskosten en 250.000 voor algemeene onkosten. Het salaris der ministers bedraagt 30.000 peseta's. De salariskorting van New-York's personeel. De daarvoor ingestelde commissie heeft het besluit tot verlaging der salarissen van het New-Yorksche gemeentepersoneel goedgekeurd. De toegepaste korting va rieert van 6 pet. voor de eerste 2000 dollar inkomen tot 33.9 pet. op salarissen boven de 15000 dollar. Onder deze nieuwe regeling zal het salaris van den burge meester John O'Breen worden verlaagd van 40.000 dollar tot 29.915 dollar per jaar. De waarnemende burgemeester na het aftreden van James Walker, Joseph McKee, thans voorzitter van het college van wethouders, ziet zijn salaris vermin deren van 25.000 dollar tot 20.000 dollar. De districtsvoorzitters zien hun salaris dalen van 20.000 op 16.695 dollar per jaar. Coolidge's uitvaart. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den dertigsten president der Vereenigde Staten Coolidge, bijgezet in het graf van zijn vader en zijn zoon te Plymouth in den staat Vermont. De plechtigheid droeg op verzoek van mevrouw Coolidge een uiterst eenvoudig karakter. Van een lijkrede had men, blijkbaar op verlangen van den overledene afgezien. Alleen werd er een gebed uitgesproken. Orgelspel en zingen van een psalm vormden bet slot der plechtigheid. Loonsverhooging In Rusland verboden. Naar uit Moskou vernomen wordt, heeft de volkscommissaris van arbeid een verordening uitgevaardigd, waarbij voortaan iedere vorm van loonsverhoo ging in de bedrijven en industrieels on dernemingen verboden wordt. Iedere be stemming en werd ze weer het blijmoe dige, hoewel ernstige meisje, dat Arthur zich zoo goed herinnerde. Arthur en zij deden lange wandelingen samen. Me vrouw Warrendale was niet meer zoo erg goed ter been en voelde meer voor een ritje in een gemakkelijk rijtuig of zelfs voor een rustig theeuurtje thuis, dan voor de lange tochten, waarvan ze vroeger evenzeer genoten had als de jongere gene ratie. Soms ook gingen ze uit rijden en lieten mevrouw Warrendale op een be schut plekje in het bosch achter terwijl zij den omtrek gingen verkennen. Op zekeren avond, na een bijzonder drukkenden dag, gingen Joan en Arthur nog uit om een lange wandeling te ma ken. Het was nog zoo warm, dat ze zich nauwlijks buiten het park gewaagd zou den hebben, als de frissche avondkoelte, die hun van den zeekant tegemoet waai de, hen niet verlokt had. Door het bosch kwamen zij aan een open plek, vanwaar men een prachtig uitzicht had op de rot sige vallei en de grijze klippen, die als grimmige wachters het land bescherm den. „Wat is het hier schitterend", zeide Joan, die met volle teugen de zilte zee lucht inademde. „Dat is het inderdaad", luidde Arhurs antwoord. „Weet je, Joan, ik heb half Europa bereisd; ik heb de Alpen beklom- diijfsleider, die zonder verlof der centrale regeering de tegenwoordige loonen zou durven verhoogen, zal gestraft worden, omdat zulks de belangen van den staat zou benadeelen. Luchtmanoeuvres In Japan. Het Japansche leger zal dit jaar lucht manoeuvres houden, zoo groot als nog nimmer hebben plaats gehad. De geheele militaire luchtvloot zal wor den gemobiliseerd en de leden van de luchtvaartscholen zullen deelnemen aan de oefeningen, die boven het dichtbevolkte deel van Centraal-Japan zullen worden gehouden. De militaire autoriteiten zullen de be volking oproepen aan de oefeningen deel te nemen door hun huizen en steden te beschermen tegen de aanvallen van „vij andelijke" vliegtuigen, die brandende bommen zullen neerwerpen. De winter in aantocht? Vrijdagnacht is het te Londen en in Oostelijk Engeland zeer koud geweest; te South Farnborough wees de thermo meter 14 graden vorst. Te Kew werd op den grond een temperatuur van 28 gr. Fahrenheit opgeteekend. In het Westen en over de Iersche Zee zijn de temperatu ren echter nog van 5 tot 8 graden boven normaal. Werkzaamheden te Genève. Vandaag komt de voorbereidende com missie bijeen voor de economische we reldconferentie, teneinde de agenda dezer conferentie vast te stellen. Morgen wordt de buitengewone ar- beidsconferentie geopend ter behandeling van de kwestie der veertig-uren-week. MoTgen komt ook de volkenbondsraad bijeen ter bespreking van bet Mandsjoe- rijsche conflict. Tenslotte vergadert morgen te Genève het bureau der ontwapeningsconferentie. Wie borg de „Atlantique?" Het wrak van de „Atlantique" is in de haven van Cherbourg aangekomen. Tusschen de Nederlanders en de Fran- schen is geschil ontstaan over de vraag, wie het wrak geborgen heeft. Zooals bekend, verklaren de kapiteins der Nederlandsche sleepbooten, dat zij het eerst aan boord van de „Atlantique" manschappen hebben afgezet. De kapitein van een Fransche sleepboot verklaart daartegenover, dat hij als eerste in gezel schap van een matroos reeds voor de Nederlanders aan boord geweest is en de Fransche vlag geheschen heeft. Tenge volge van de hitte en de sterke rookont wikkeling moest hij echter op zijn sleep boot terugkeeren. Het staat echter vast, dat drie Neder landsche zeelieden gedurende de geheele sleepreis van de „Atlantique" aan boord van het brandende schip zijn gebleven. Waarschijnlijk zal dit geschil op een arbitrage tusschen de Nederlandsche en Fransche belanghebbenden uitloopen. Korte berichten. Het meteorologisch instituut bij Tax- bes heeft Vrijdagochtend een aardbeving uit Zuid-Oostelijke richting waargeno men, welke ongeveer anderhalf uur duurde. Volgens officieele gegevens is de havenbeweging van Gent, sedert het vo rige jaar, met 16 pet. teruggeloopen. In deze haven kwamen, in 1932, 2117 sche pen, metende 2.139.641 ton Moorsom bin nen, tegen 2540 schepen metende 2.573.813 ton in 1931. Dit resultaat wordt toch nog bevredigend geacht daar het overeenkomt men de Mont Blanc ik ben in de Abruzzen geweest, en de Appenijnen. Maar vooral den laatsten tijd verbeeld ik me, dat er niets aantrekkelijker en grootscher is, dan ons eigen land op avon den als deze!" „Ik heb nog zoo weinig van de wereld buiten ons land gezien; maar ik geloof, dat ik hier altijd mee tevreden zou kun nen zijn. Argendale heeft me van den eersten keer, dat ik er den voet zette, een van de schoonste plekjes, die ik ooit gezien heb, toegeschenen. En o, hoe heer lijk frisch is de lucht hier. Het heeft me wel eens verbaasd, Mijnheer Warrendale, hoe het toch mogelijk was, dat u zoo langen tijd uw ouderlijk huis heeft kun nen verwaarloozen nog wel een familie- goed!" „Dat vraag ik me zelf ook wel eens af, nu ik weer goed en wel hier ben. Maar we hadden het niet heelemaal voor het kiezen, weet u; vader kon hier met zijn kwaal niet langer blijven, en de lucht in Heidelberg bekwam hem goed. Niet zoodra echter werd ik eigenaar van Dun ham Tower gave God, dat dit nog jaren had mogen duren of ik begon er naar te verlangen. En ns vaders heen gaan, zijn we, zoo gauw we onze zaken daar afgewikkeld hadden, naar huis ge komen. „U ia zeker hier geboren?" met de cijfers van het geenszins onvoor spoedige jaar 1928. Tot en met 15 December 1.1. werden totaal 11.483.000 balen Brazdelkoffie door den Koffieraad vernietigd. Volgens Green, den voorzitter van de Federatie van Vakvereenigingen, zijn de georganiseerde arbeiders in de Ver. Staten van plan een algemeen estaking te pro- clameeren om een werkweek van 36 uren af te dwingen. In November waren er in de Ver. Staten 11.590.000 werkloozen, deelt de pre sident der Amerikaansche federatie van den arbeid mede, hetgeen een record zou zijn. Nochtans zegt de president, schijnt de werkloosheid thans niet zoo snel toe te nemen als in de overeenkomstige pe riode van de vorige jaren. In de Rijkskanselarij te Berlijn heeft Zaterdag een bespreking plaats gehad tusschen den rijkskanselier, den rijks minister voor de voedselvoorziening en den rijksminister voor economische za ken, welke in hoofdzaak betrekking heeft gehad op de voorgenomen maatregelen op het gebied van den landbouw en de handelspolitiek. Er zou overeenstemming zijn bereikt. Prof. dr B. J. Kouwer. t Na een langdurige ongesteldheid is Zondagmiddag op 72-jarigen leeftijd te Utrecht overleden prof. dr B. J. Kouwer, oud-hoogleeraar in de geneeskunde aan de Utrechtsche Universiteit. De overledene werd in 1899 benoemd tot hoogleeraar in de verloskunde en de vrouwenziekten aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Prof. Kouwer had als gynae coloog een grooten naam. In 1926 nam hij als hoogleeraar ontslag. Dreigende staking te Almelo. De Almelosche Fahrikantenvereeniging waarbij bijna alle Almelosche textielfa brikanten aangesloten zijn, heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 23 Januari a.s. alle loonen een verlaging zullen on dergaan van 12 tot 15 pet. In een confe rentie, die werd gehouden met de ver schillende vakorganisaties, werd deze loonsverlaging eenparig door alle organi saties afgewezen, men wilde er zelfs niet over spreken. De verwachting is, dat door de vakorganisaties van textielarbeiders een ultimatum zal worden gesteld, waar in een algemeene staking in de Almelo sche textielindustrie aangekondigd wordt, tenzij de loonsverlaging wordt ingetrok ken. De werkloosheid in het bouwbedrijf. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft op een schrijven van de geza menlijke organisaties in het bouwbedrijf, waarin de werkverschaffing in het bouw bedrijf uitvoerig uiteengezet werd, geant woord, dat hij ten volle bereid is mede te werken om den nood, ten gevolge van de groote werkloosheid in dit bedrijf ont staan, te lenigen. Zooals de minister in zijn rede in de Tweede Kamer op 7 De cember j.l. beeft uiteengezet, acht hij het niettemin onjuist om in het tot nu toe ge volgde stelsel principieel wijziging te brengen. De voorstellen der organisaties kan de Minister dus niet overnemen. Invoer van vleesch in België nader beperkt. Naar aanleiding van de talrijke klach ten uit alle kringen van het Belgisch j veehoudersbedrijf en op grond van ie „Ja, en nog wel in de Tower zelf; ik bedoel daarmee niet in den nieuwen vleugel, die we bewonen. Er is een soort familieoverlevering, dat een van de oude kamers altijd als kraamvertrek heeft ge diend; en ik geloof ook, dat mijn vader de allereerste nazaat is, die nfet in deze kamer gestorven is ook. Dat is nu eenmaal eisch van de familietraditie, om, in wat we de Torenkamer noemen, te worden geboren en er te sterven." „Nu, wat het eerste betreft, dat is nog .wel te regelen, maar wie zal zeggen, wanneer en waar we sterven I Ik geloof, als ik een gebaren Warrendale was, dat ik er juist op uit zou zijn, ergens anders te mogen sterven, om de betoovering te verbreken; ofschoon wat doet het er eigenlijk toe, waar wie dood gaan." „Daar heb je het. Daarbij komt, dat het alleen geldt voor mannelijke nazaten. Als bet echter van mij afhangt, zal mijn doodsbed niet in de Torenkamer staan; ni'et omdat ik opzettelijk tegen de traditie in wil gaan, maar eenvoudig, omdat ik bet de akeligste kamer van het heels huis vind. Ik ben geen liefhebber van oude gewoonten, tenzij ze waard zjjn, door ons te worden overgenomen." „Dat ben ik met u eens; maar denkt u niet, dat men in onzen tijd er toch wel' eens wat te veel op uit is, om a priori tei breken met iets, omdat bet oud ia?" Binnenland, Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de wijziging der tarwewet. Een voorgewende moordaanslag te Zitid- Beijerland. Dreigend conflict te Almelo. Wordt de el verboden? Moord te 's Gravenhage. Buitenland. Weer brand in een Fransch schip. Salariskorting te New-York. Invoer van vleesch in België beperkt. Opstand in Barcelona. dringende verzoeken die den laatsten tijd in overstelpende mate tot hem weid den en worden gericht, heeft de minister van landbouw in België besloten de in voercontingenten voor alle soorten vleesch belangrijk te beperken. Het is nog niet bekend met welk per centage de contingenten verlaagd wor den, maar in dezen voor onzen export zoo moeilijken tijd is iedere nieuwe vermin dering van de uitvoergelegenheid, hoe klein die op zichzelf ook is, van groote beteekenis. Naiionaal-Socialisien. Zaterdag hebben de Nederlandsche Na- tionaal-Socialisten, de groep, die onder leiding staat van ir. A. A, Mussert, hun eersten landdag gehouden te Utrecht in het gebouw voor K. en W. op de Maria- plaats. Gadegeslagen door een dikke haag pu bliek, marcheerde men eerst van het huis der Nat.-Soc. op de Oudegracht naar de Mariaplaats. De uniformen der Nat.-Socialistische weerbaarheid schenen nog al prikkelend te werken op een gedeelte van het publiek, maar tot handtastelijkheden kwam het niet. In de vergadering, die door een zeer groot aantal jonge mannen en vrouwen werd bijgewoond, hielden ir A. A. Mus sert en de heer G. v. d. Voort van Zijp re devoeringen. Ir. Mussert werd ook voor 1933 tot lei der gekozen op voorstel van een der groepsleiders. Rookverbod op ponten. 'tls gebleken, dat aan het uitgevaar digde rookverbod op de ponten van het veer tusschen Moerdijk en Willemsdorp niet streng de hand wordt gehouden. In hoofdzaak moet zulks geweten worden aan de omstandigheid, dat het veerper- soneel geen politioneele bevoegdheid be zit. Aangezien de aanwezigheid van vuur met het oog op de licht ontvlambare stof fen en dampen op de ponten, hoogst ge vaarlijk is, heeft de B.B.N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, zich ge wend tot de ministers van Waterstaat en Justitie om te willen bevorderen, dat aan het veerpersoneel zoodanige politioneele bevoegdheid wordt verleend, dat de na koming van het rookverbod desnoods kan worden afgedwongen. De Nederl.-lndische Spoorwegen. Het bestuur der N.I.S. is, naar de „Java-Bode" meldt, voornemens op 1 Juli a.s. een nieuwe korting van 10 procent door te voeren voor het lagere personeel. Voor dit personeel werden reeds de vol gende kortingen ingevoerd: in 1932 van 10 procent; per ultimo 1932 nog 20 pro cent van het restant; hierbij komt dan „Och, zoo zal Met altijd weF zijn ge-' wieest. De wereld ontwikkelt zich steeds verder. En wat zich niet ontwikkelt, sterft af of verkwijnt. Ook de mensch is op Oude Jaar een geheel andere, dan toen hij het jaar begon. „En toch heb ik wel menschen ge kend, die er prat op gingen, dat zij- net waren en deden ais hun vaderen vóór hen." „Als we eens terugkeerden?" „Dat lijkt me biet profijtelijk. Het is hier zcro'n labyrinth van paden, dat we waarschijnlijk toch zouden verdwalen. Eü bet wordt al zoo donker onder de hoo rnen. Het lijkt me het beste, zoo gauw mogelijk verder te gaan, dat we geheel in de open ruimte komen. Want daar zal ik me wel kunnen oriënteeren. 'Laten we dit pad eens volgen."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1