DE ZEEUW I DERDE BLAD Nieuwe Borden voor Rijwielpaden Provinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie. ZoeküGhtjes. Rechtszaken Berlijnsche Brieven VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1933, Nr 84. Middagvergadering van Vrijdag. Begrootingsdebatten. Dhr Van 't Ho ff, A.-R., spreekt een woord van waardeering voor het finan cieel beleid van Ged. Staten. Daardoor staan we nu zóó, dat nog geen diep in grijpende maatregelen behoeven te wor den genomen. .Ook de critiek vanmorgen was mild. Spr. concludeert, dat Ged. Staten voor- nemens zijn de e.v. jaren te putten uit de reserves en jaarlijks de batige saldi met f25.000 te verminderen. Toch vraagt spreker, of daarnaast nog aan reserveei- ring gedacht wordt, anders sou die po litiek onvoorzichtig zijn. De financiëele toestand is niet onrust barend, maar we zitten in Zeeland met maximale belastingen. Naar verlaging daarvan moet gestreefd. Ook spreker dringt aan op een beslis sing inzake den Raad van Advies der P. Z. E. M. Dhr D o m i n i c u s meent, dat bezuini ging wel terdege noodzakelijk is. Spr. beschikt over gegevens van een accoun- tantsbureau te Goes, volgens hetwelk de 71 cliënten op 1 Mei 1930 een gezamen- lijk inkomen hadden van f 685.000 en op 1 Mei 1932 f292.886. Wat de subsidies betreft, zou spr. on- derscheid willen maken. In totaal wil spr. 10 pet. korten, maar enkele subsidies o.a. voor t.b.c.-bestrijding, onderwijs, wil spr, van de korting vrijstellen en iets meer korten op subsidies voor paarden- en schapen-fokkerij, enz. Dhr Paap, V.-B., juicht het toe, dat de salarissen nog niet behoeven te wor den aangesproken. Maar de richting, die dhr Onderdijk inwilde, acht spr. verkeerd, n.l. de bezuiniging alleen toepassen op nieuw aan te stellen personeel. Dat geelt aanleiding tot verkeerde verhoudingen. Beter is het allen gelijk te treffen. Dhr Kodde ziet de fin. toekomst voor de provincie meer pessimistisch in dan Ged. Staten. Spr. berekent, dat in de begrooting 1933 plm. f 418.000 van vorige dienstjaren wordt ingebracht en dat op den gewonen dienst f263.192 wordt ingeteerd (vorig jaar f196.000). Spr. vreest dat we niet zullen kunnen volstaan met de voorgestelde bezuiniging. Er zal nog wel een grootere korting op de subsidies moeten worden toegepast. Daar spr. bezwaren heeft tegen het we- genonderhoudsfonds, heeft spr. zeker be zwaar tegen het voorstel om f 10.000 daarin te brengen. We hebben voor het heden te veel noodig. Spr. gelooft verder, dat we aan sa larisverlaging niet zullen ontkomen. Daar- m vraagt spr. een overzicht van sala rissen uit andere provincies. Spr. acht het noodzakelijk, dat de be lastingen moeten worden verlaagd, maar de mogelijkheid ziet spr. niet. Dhr v. d. Wart brengt ook hulde aan het financiëel beleid van Ged. Staten, waardoor we nog niet voor een debacle staan. Spr. wil van de salarissen geen sluit post maken. Als het móét, is Spr. voor salarisverlaging, maar eerder niet. Spr. merkt op, dat ook bij het Rijk na 1923 aangestelde, ambtenaren minder salaris verdienen dan de ouderen. Spr. is vóór de subsidieverlaging, en, indien het uitvoerbaar is, vóór net voor- sted-Dominicus. Dhr van Duin, C.-H., bespreekt nader zijn vragen inzake het gebeurde met de boot Luctor et Emergo, enkele weken geleden. Het is geen kleinigheid, dat de passagiers 12 uren lang op die boot werden vastgehouden. De Directeur van den dienst te Zie- rikzee nam geen ettkeie maatregel meer, toen een bootkapitein f 150 vroeg, om de passagiers van de Luctor et Emergo te halen. Er waren toch in Zierikzee oOk nog andere schepen! Het was kalm weer. De passagiers zijn te lang aan hun lot overgelaten. Spr. hoopt, dat dit niet meer zal voorkomen. Spr. pleit nog voor een radio-installa tie aan boord der schepen. Ze is wed duur, maar er kunnen menschenlevens mes gemoeid zijn. Dhr Dumoleijn, R.-K., bespreekt oOk de verlegging van den weg Driekwart- Philippine. De gevaarlijke traverse door Philippine moet worden vermeden. Spr. vraagt medewerking voor verbe tering van den weg Hulst-Absdale-Kijkuit. Dhr Vojgelaar, A.-., had gaarne ge zien, dat Ged. Staten verder ingrijpende maatregelen hadden genomen ter bestrij ding van de crisis. Spr. vreest, dat da toestand ernstiger zal worden dan vele leden hier meenen. Spr. is voor een flirike bezuiniging over de geheele linie en niet alleen op de sub sidies. Als dat niet gebeurt, zal Spr. stem men voor behoud van alle subsidies. Dhr den Boer, A.-R., ziet ook den toestand niet zoo gunstig in, maar hij wil elke door Ged. Staten voorgestelde be zuiniging met beide handen aangrijpen. Spr. acht het niet juist, de begrooting jpluitend te maken met de reserves. Hoe zal het dan in 1936 zijn, als de reser ves uitgeput zijn? Versobering is moeiljjk. Een bezuini- ging van f5600 is niets .maar we moeten ieon msk&L E? saï ©og ©teer moeten volgen. Dhr Onderdak merkt op, dat er nu reeds bij het prov. personeel onderscheid is in bezoldiging. De oudere ambtenaren hebben woningtoelage, de jongere niet. Spr. heeft niet gehoord, dat dit tot ge harrewar aanleiding gaf. Spr. meent, dat jyegeiiverbetering wel bij den buitengewonen dienst gebracht kan worden. Het nageslacht mag ook wat betalen. Spr. laakt het, dat Ged. Staten in gun stige jaren een pessimistisch geluid lie den hooren en voorstellen betreffende get- zondheidszorg afwezen. Ook ziet spr. geen reden, om nu op de subsidies te korten. Moet er later op groote schaal worden bezuinigd, dan is daarover te praten. Dhr Paap blijft er bij, dat, als er op de salarissen moet bezuinigd worden, dit dan op afle en niet op de nieuw aan- I gestelde ambtenaren moet worden gedaan. Dhr Bosselaar, A.-R., vraagt, of het juist is, dat est bij den aanlag van een weg met sleenen naar de arbeiders is gegooid. Dhr Kalle vraagt om subsidie voor het Wit-Gale Kruis. Dhr D iele man antwoordt, dat het ambtenaren-reglement voor de polders en waterschappen nog niet Koninklijk js goedgekeurd. Spr. zegt toe eenige mededealingen te zullen doen in het Prov. verslag over den arbeid der commissie voor werkloos heidsbestrijding uit Ged. Staten. In de volgende vergadering zullen voor stellen aan de orde komen betreffende de tertiaire wegen. Dit is ook werkver schaffing. De oprichting van het water schap in Gost Zeeuwsch-Vlaanderen is ook het resultaat van den arbeid der commissie. v De commissie is voortdurend aan den arbeid en moet vaak polder- en gemeente besturen tot elkaar brengen. Vooral pol derbesturen zijn vaak kortzichtig en bang om eenige uitgaven te doen. De weg hij Philippine is in studie. De financiën spreken een woordje mee en •pok het Rijk heeft een stem in het ka pittel. De weg RapenburgTol zal zoo spoe dig mogelijk in 't voorjaar svorden ver beterd. Wat de loonen bij de wegver- beitering te Boschkapelle betreft, die va- riëeren van f2f3 por dag (taakloon) Van steenen gooien is niets bekend. Er is eenige rivaliteit tusschen de arbeiders uit enkele gemeenten Omtrent den weg Hulst—Absdale—Kijk uit kan spr nog niets officiëels zeggen. •De Minister beeft aan den heer Lockefeer rijksbijdrage toegezegd. Maar de polders zullen moeten medewerken. Dhr Dusseldorp dankt de leden, die geprezen hebben het beleid van Ged. Staten Spr. bestrijdt, dat Ged. Staten een minder sombere toon hebben aan geslagen dan vorig jaar. Spreker vraagt, of het een kwestie viaji tactiek was, dat de heer Onderdijk zoo sprak. De toestand is inderdaad som ber. Het betoog van den heer Onderdijk was spr. niet sympathiek. Ged. Staten luisteren niet naar de stem van de S. D. A. P. als van His Masters Voice, zeoals de heer Onderdijk dacht. Spr. acht het goed, dat er in goede tij den meer dan noodig was, is afgelost. We teren nu sterk in. We moeten deze begrooting niet op zichzelf zien, maar als een deel van een reeks, die tot 1936, misschien tot 1938, duurt. Mocht dan de toestand nog ernstig zijn, dan zal weer raad geschaft moeten worden Spr raadt aan de bqgrooting in haar geheel aan te nemen De salarissen hebben hij Ged. Staten een ernstig punt van bespreking uitge maakt. Maar een voorstel tot verlaging is niet gekomen. De salarissen van hoo- gere ambtenaren staan ver achter bij an dere provincies. Het lagere personeel ver- dient een goed loon, maar Prov. Staten hebben reeds meermalen uitgesproken, dat ze de salarissen als één geheel willen beschouwen. De hoogere ambtenaren ko men nu door de tegenwoordige omstan digheden in wat betere conditie. Hoe het het volgend jaar zal zijn, is nog niet te zeggen. Wat de subsidies betreft, Ged. Staten wilden aanvankelijk de subsidies in drie •categorieën verdeëlen en resp. korten 5, 10 en 15 pet. Maar de meeningen over de rubriceering waren te zeer verdeeld. Toen is men gekomen tot een uniforme korting van 10 pet. Waarom korting voorgesteld? Het is beter langzaam een vereeniging voor te bereiden op een grootere korting dan ze op eens in moeilijkheden te bréngen. 10 pot. korting is reëel. Lang niet alle ver- eenigingen krijgen het volle geraamde subsidie. De ,10 pet. gaat af van de raming en niet van de werkelijke sub sidie Spr. geeft ernstig in overweging, het voorstel van Ged. Staten aan te nemen. Men moet niet spreken van een be- greeting van 21/2 mihioen. Het overgroote deel der uitgaven zijn bedragen, waar we niet aan tornen kunnen. Wanneer men 1 opcent van de grond- belasting afdoet, beteekeent dat f 8000. Wanneer men 1 pot. op de salarissen kort, dat beteekent dat f 2500. De salaris sen zouden dus met 3 pet. moeten wor den gekort om de opcenten op de grond belasting met 1 te kunnen verminderen. Spr. is bereid de vraae in Ged. Sta ten te brengen, of de doodsklok over den raad van advies der P. Z. E. M. imoet worden geluid. Ged. Staten zijn ook bereid de subsidie- kwestie met het Wit-Gele Kruis nog eens te bespre&sa. Dhr v. BottMü! Vloten .erde- digt de storting van f 10.000 in het wegen- onderhoudsfonds en licht dit toe Dhr v. R 0 m p u zet uiteen, dat de toe stand te Walsoorden anders is dan in Hansweert, Vlissingen, enz. Wanneer we daarin verandering zouden brengen, zou den een paar man vast aangesteld moe ten worden. De agent te Walsoorden is ook agent voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tram en van de Telegraaf-boot. De agent betaalt zijn personeel. Dezelfde toestand bestaat ook te Kortgene, Wolf aartsdijk, Kamperland en Zierikzee. Door Ged. Staten is wel overwogen pen sioen voor het personeel te Walsoorden en weduwenpensioen in te voeren. Aan het geval met de Luctor et Emergo kan niemand iets doen; daar de mist de oorzaak was. Een radio-installatie aan boord van de Prov. booten acht Spr. niet noodig. De bediening is ook zoo eenvoudig niet en gebruikt men ze niet, dan is ze niet ra orde, als men ze noodig heeft. Spr. meent, dat in het geval met de Luotor et Emergo het mogelijke ge daan is. Replieken. Aan de replieken nemen verschillende leden deel. Wij teekenen er het volgende van aan: Dhr H a m e 1 i n k is niet tevreden met hetgeen de heer van Rompu over het per soneel te Walsoorden heeft gezegd. De toe stand is ergerlijk. Spr. kondigt een voor stel in de zomerzitting aan, als Ged. Sta ten geen toezegging doen. Dhr Staverman bepleit nogmaals: geen korting op de subsidies voor gezond heidszorg. Ged. Staten willen de salaris sen van het Prov. personeel niet korten, maar de subsidies gaan ook voor een groot deel aan salarissen weg. Dhr de B a a r e ziet ook geen nood zaak voor korting op subsidies voor de door hem in eerste instantie genoemde doeleinden. Ged. Staten willen een buiging maken naar de zijde van de leden, die vóór alles willen bezuinigen. Dhr Van Duin herhaalt, dat er in Zierikzee booten voorradig waren, om de Luctor et Emergo te hulp te komen. De di recteur is ernstig in verzuim gebleven. De motie-de Baare (geen korting toe te passen op enkele categorieën subsidies) wordt verworpen met 24 tegen 12 st. Reeds enkele Statenleden waren ver trokken. Het voorstel tot 10 pet. korting orp 'de subsidie voor de paardenfokkerij wordt aangenomen met 20 tegen 10 st. Over enkele volgende posten wordt niet gestemd, maar verschillende leden ver zoeken aanteekening, tegen gestemd te hebben. Over de korting op de subsidie voor ver pleging van doofstommen Btaken de stem men (18 tegen 18 st.) De korting voor de verpleging van be hoeftige blinden wordt verworpen met 19 tegen 17 stemmen. Die voor de t.b.c.-bestrijding wordt ver worpen met 19 tegen 17 st. Over die voor het Groene Kruis staken de stemmen (18 tegen 18 st.). Korting voor kinderherstellingsoorden, enz. Staking van stemmen. Idem voor Hygiëne van het kind. Sta king van stemmen. Idem voor drankbestrijding: Aangeno men met 24 tegen 12 st. of 23 tegen 13 st. Voor Aig. Ned. Wielrijdersbond. Aan genomen. Voor Ned. Heide-Mij;. en Centrale Ver een. ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Aan genomen. De begrooting wordt z.h.st. aangenomen. De volgende vergadering wordt bepaald op Dinsdag 24 Jan. te tien uur. MM W- V-MMMMMMMMMMMMK SMMMMMMMHMM. MMMMMMMMMMMMMnMHMBMM NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Schadevaring. De visschersbot- ter Br. 24 uit Breskens is, tengevolge van mist, op paalhoofd no. 9 onder Groede terecht gekomen. Het schip vernielde 9 palen van het hoofd en de botter kreeg een paar lekken en moest op het strand worden gezet. Na voorloopige herstelling kon de botter naar Breskens terugkeeren. Morgenland-zending. Wij vestigen de aandacht op een in dit num mer voorkomende advertentie betreffende den ondersteunings- en evangelisatie-ar beid onder de Armeensche Christenen in Syrië. Mej. C. de Witte, in Zeeland bij velen een goede bekende, zal in de ko mende week in verschillende plaatsen lezingen houden, waarvoor ook nu wel weer belangstelling zal zijn. Door de Justitie ie aangehouden zekme D. B., 18 jaar, wonende te 's-Gra- venpolder, die er van verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een dezer dagen in die omge\ ing plaats gehad hebbende in braak. Zierikzee. Donderdag j.l. vergaderde de gewestelijke afdeeling van Schouwen en Duiveland van den Christelijken Boeren en Tuindersbond, in het Huis van Nassau alhier. De vergadering was zeer druk be zocht en stond onder de leiding van den waara. voorzitter dhr W. J. van Schelven. Deze opende de vergadering met gebed en Schriftlezing en sprak 'n korte Nieuw jaarsrede uit, er op wijzende hoe het rond om ons alles nog duister is en geen licht puntje valt te ontdekken, 't zij geestelijk, maatschappelijk of economisch. Hij wees daarbij op het woord van Jesaja 21: „de morgenstond is gekomen en het is nog nacht" dit in verband met 'het nieuw in getreden jaar en wees dan op hetgeen ge schreven staat in Marcus 13 waar Jezus zeide: „Ziet toe, waakt en bidt." Na lezing der notulen werd overgegaan tot het definitief vaststellen van statuten en huishoudelijk reglement en werd be sloten het bestuur uit te breiden tot 7 leden wat eventueel op de eerstkomende Jaar vergadering zal geschieden. Hierbij zal worden rekening gehouden met een ver- deeling over 't geheele eiland. Voorts werd de regeling der contributie uitvoerig be sproken na toelichting door den secr.- pennlngmeester, dhr J. A. van Waveren en daarop vastgesteld. De heer Kristalijn gaf nog een keurig verslag, betreffende een door hem bijgewoonde vergadering in Goes van den Keuringsdienst van de gewassen te velde. Een zeer geannimeerde discussie volgde ten aanzien van het keuren van ge wassen te velde, terwijl ook nog uitvoe rig gesproken werd over eventueel© werk zaamheden, welke in het belang van de af deeling en leden nog 'kunnen geschieden. Een en ander zal ter verdere voorberei ding de aandacht van het bestuur hebben. Aan de orde kwam daarna het vaststel len van eenige data's voor de volgende te houden vergaderingen. Besloten werd 9 Febr. wederom te Zierikzee te vergaderen, alwaar als spreker zal optreden de 'heer J. A. Bakker, lid van Tweede Kamer, te Me- naldum (Fr.). Verder werd 'bepaald, dat ds jaarvergadering zal plaats hebben op 23 Februari a.s. St Laurens. Loop der bevolking over de maand December 1932. Ingekomen: J. Krijger en zoon, landb., A 15, uit Oostkapelle; M. Krijger-Ruissen, zonder beroep, A 15, uit Serooskerke; J. J. de Muijnck en gezin, gem. veldwachter Fig. 1. Oud* totiiani Bij een weg, waarlangs een goed rijwielpad voorkomt, en waar daarom de rijweg voor rij wielen verboden is, plaatst men het halfronde verbodsbord (rood van kleur) terwijl boven dien het rijwielpad met de bekende bordjes aangeduid wordt (zie fig. 1.) Vanaf 1 Januari 1933 wordt deze toestand anders aangeduid (zie fig. 2): bij den rijweg wordt geen bord meer geplaatst en alléén bij het rijwielpad komt een rond blauw bord te staan met een witte fiets erop. Dat beteekent: „Gij, wielrijders, zljt verplicht op dit pad te rijden, da rijweg is voor U onveilig en bovendien verboden." De aanduidingen van fig. 1 blijven geldig. Nadere inlichtingen verschaft zoo noodig de A.N.W.B. - Toe ristenbond voor Nederland, Den Haag, Parkstraat 18-20; Am- sterdam, Kei zersgracht 588-590. Een klein maar veelzeggend bericht in de bladen, trok dezer dagen mijn- aan dacht. Uit Calcutta werd n.l. gemeld, dat een aantal Boeddistische zendelingen uit Ran goon zijn vertrekken om een tocht te maken door Azië en Europa tot verbrei ding van hun geloof. De leider van deze missie verklaarde aan een dagblad-correspondent, dat de Westersche landen verlangend uitzien naar het Boeddisme en dat hij daarom een missie in Europa wil beginnen. Dit laatste is, dunkt me, wel wat te scherp uitgedrukt. Maar 't is helaas wel een feit, dat in Europa velen de verkon digers van een dergelijke troostelooze en hopelooze „religie" met open armen ont vangen. Dat is toch wel vreeselijk! Het Licht is in de wereld gekomen, maar de menschen hebben de duisternis liever gehad dan het licht. „Mij de springader des levenden waters, hebben zij verlaten, om zichzelven bakken uit te houwen, gebrokene bakken, die geen water houden." OPMERKER. A 22, uit Bellingwolde; H. G. Maris, tuin der, B 176, uit Rotterdam. Vertrokken: G. Krijger, zonder beroep, van A 15 naar Grijpskerke; J. Roosp en gezin, landbouwer, van A 10 naar Seroos kerke; P. F. van Hoepen en gezin, koop man, van B 145 naar Middelburg; J. Snoep en gezin, zonder beroep, van B 162 naar Middelburg; Q. van Dalen, landarb., van A. 40 naar Brouwershaven; E. W. G. L. Th. de Thouars en echtg., zonder be roep, van B 164 naar 's-Cravenliago. Rechtbank te Middelburg. In de zjtting van 6 Januari waren de volgende personen gedagvaard. J. J., 28 jaar, winkelbediende te Vlis singen, was jn hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg waarbjj hij wegens het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht, werd veroordeeld tot een boete van f10 of 10 d.h. en f50 schadevergoeding te betalen aan M. de Jonge te Vlissingen. Eisch: Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. J. P., 62 jaar, wonende te Hoek, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Terneu- zen, waarbij hij wegens het als bestuur der van een voertuig daarmede op den 'openbaren weg rijdende, niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van een motorrijtuig, werd veroordeeld tot f10 b. of 5 d.h. Eisch: Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. A. de B., 21 jaar, A. de B., 25 jaar, A. J. H., 23 jaar, allen van beroep schip per en wonende te Hontenisse waren in hooger beroep gekomen tegen een von- nis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij zij wegens overtreding van het Raggerreglement, n.l. het sleepen van kor netten in de Westerschelde binnen een afstand van 6Ö0 Meter landafwaarts, zon der voorzien te zjjn van een schriftelijke vergunning van den Minister van Wa terstaat, werden veroordeeld ieder tot eten boete van f10 of 5 d.h, Eisch: Beves tiging van het vonnis waarvan hooger beroep. A. H. B. P., 25 jaar, veekoopman te Clinge, had zich te verantwoorden we gens het door zijn schuld veroorzaken van lichamelijk letsel, door op 20 Sept. j.l. in de gemeente Hontenisse als be stuurder van een motorrijtuig te rijden op den openbaren weg en bij heit pas seren van een in dezelfde richting gaan de motorrijwiel dat van richting wilde veranderen, geen signalen te geven, ten gevolge waardoor heide Voertuigen! tegen elkander zijn gebotst en zekere v. Driesse daarbij een beenbreuk bekwam. De Officier van Justitie eischte een boete van 'f 15 of 10 d.h. De verdediger van verdachte Mr P. C. Adriaanse, be pleitte vrijspraak. J. F. C. T., 31 jaar, landbouwer te Hoofdplaat stond terecht wegens valsch- heid in geschrifte, door in Februari of Maart 1931 in het Arrondissement Mid delburg in een bewijs van inschrijving van de Vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard" ten name van de merrie „Adelheid" valschelijk een ver klaring te zetten, n.l.: „Ondergeteekende verklaart de vorenomschreven merrie te hebben verkocht aan J. F. C. Temmer- man-Lannoye, landbouwer te Hoofdplaat. Gedaan te Sluis 25 Februari 1931. Get. L. de Bruyckere, Sluis" zulks terwijl deze verklaring onwaar bleek te zijn. Eisch: f 100 b. of 10 d.h. Uitspraak in alle zaken 20 Jan. a.s. ZWARTE DAGEN VOOR HET BRUINE HUIS. De N. S. D. A. P. maakt een moeilijke crisis door. Het aanzien der machtige Hitler-partij werd de laatste maanden door allerlei gebeurtenissen deerlijk ge schokt. Een tijdlang bleef het apparaat der partij de situatie door strenge disci pline nog meester, maar sedert een der meest vooraanstaande en algemeen ge waardeerde nationaal-socialistenGregor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9