Wm LEVENSMIIIELEI BERTELS EERSTE BLAD. Een belangrijk jaar. Buitenland. IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! SfT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "Wê Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie ZATERDAG 7 JANUARI 1933 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, §4 Dit nummer bestaat uit 3 bladen Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummor 11. Postclièquo on Glrorokonlng 44455. Bijkantoor Middeliiurg, Lango Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg,. Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortontlün 00 cont per rogol. Ingezonden mededeel ingen 00 cent por rcgol. Kleine Advertentiün Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het jaar 1933 belooft in meerdere op zichten een zeer belangrijk jaar te worden. Internationaal, omdat groote en diep ingrijpende vraagstukken toom oplossing vragen. Wij denken hierbij o.a. aan de kwes tie van de ontwapening, of wil men de beperking van bewapening. Voorts zullen ook de problemen van de schuldenregeling en het handelsverkeer op een of andere wijze tot oplossing gebracht moeten wor den. In elk geval zullen (P-a gingen in die richting moeten worden gedaan. En de uitslag van dat pogen zal voor de toekomst van het grootste gewicht zijn. Weten de volken elkaar te vinden en is er de oprechte begeerte het goede te zoe ken voor de wereld, dan zal het allicht mogelijk zijn de spanning te verminderen en de rust en den vrede te bevorderen. Maar is dat niet het geval, dan worden de moeilijkheden steeds grooter en dreigt het gevaar dat het 'tenslotte tot een explosie komt. Daarom mag wel ons gebed opgaan voor hen die leiding hebben te geven; voor de regeeringen en de volksvertegenwoordi gers en allen die door God in een hooge positie werden geplaatst. Maar ook nationaal kan 1933 van groo te beteekenis worden. Het bedrijfsleven in al zijn vertakkin gen heeft met groote moeilijkheden te worstelen en als gevolg daarvan wordt ook het leed van den arbeid of in dit geval van den niet-arbeid al meer gevoeld. Maar wij denken hier meer speciaal aan het politieke leven. In den loop van dit jaar zullen de alge- meene verkiezingen voor de Tweede Ka mer worden gehouden. En het resultaat daarvan kan van be slissende beteekenis zijn voor ons volks leven. De groote vraag waarom het daarbij gaat is, of in de regeering des lands met Gods Woord en Wet zal worden gerekend, of de christelijke grondslagen van ons volksleven zullen worden geëerbiedigd, dan wel of 'tzal gaan in revolutionaire richting en of de partijen die meenen het in 't staatkundige leven zonder God te kunnen stellen, de meerderheid zullen be halen. De groote moeilijkheid hierbij is, dat thans alles er op gezet schijnt te zullen worden om deze tegenstelling te verdoeze len. Dat er duizenden en tienduizenden zijn, die niet inzien, waarom het eigen lijk gaat. Zij meenen misschien fn alle oprecht heid dat het bij de komende verkiezingen niet gaat om de beginselen, maar om be langen. Allerlei belangengroepen dringen zich op den voorgrond en op de meest dema gogische wijze wordt door hen van de moeilijkheden waaronder velen gebukt gaan, gebruik gemankt om de kiezers op hun hand te krijgen. Aan scherpe en vaak ongemotiveerde critiek aan de eene en schoone beloften aan de andere zijde ontbreekt het daarbij niet. Alles wordt er op gezet de kiezers te misleiden en ze de werkelijkheid uit het oog te doen verliezen. En het gevaar is waarlijk niet gering, dat er straks velen zullen zijn, die meenen zonder schade te doen aan hun beginsel, zekere belangengroepen te kunnen steu nen. Maar zij vergeten dat tenslotte niet het belang, maar het beginsel den doorslag geeft. Men heeft dat kunnen zien in de Twee de Kamer. Waar is b.v. de heer Floris Vos, die als man van de Middengroep naar de Kamer ging, als het gaat om principieele vraagstukken? /Onverander lijk bij de linkerzijde. Met den heer Braat is het niet anders. Hij heet te zijn een plattelandsafgevaar digde, maar bij zaken die het beginsel ra ken, staat hij naast liberalen, socialisten en communisten. Een sterk sprekend voorbeeld, waar het heengaat met de z.g. belangencarididaten heeft men ook in den Middelburgschen Raad, waarin de heer Jeronimus als be zuiniger zitting nam. Als het gaat om de benoeming van een wethouder, dan drukt de liberale „Middel burger" hem als man van de linkerzijde aan het hart, dan noodigt de soc. dem. wethouder hem bij een vergadering van de linkerzijde en dan beschouwt de heer Je ronimus het als de meest natuurlijke zaak van de wereld, dat hij mee moet helpen om de meerderheid aan de linkerzijde te verzekeren en de rechterzijde de wet te stellen. Zoo gaat het a 11 ij d. En zoo zal het ook in de toekomst gaan. En daarom ia het zaak, de oogen van de kiezers hiervoor te openen. Hen duidelijk te maken, dat het, ook al gaat het schijn baar om belangen, toch altijd gaat om de diepere beginselen. Om de vraag of in de regeering des lands al dan niet met de ordeningen Gods moet worden gerekend. Daarom is 1933 een hoogst belangrijk jaar. Een jaar, dat veel van onze werkkracht en van ons verantwoordelijkheidsbesef zal vragen. De berging van de „Atlantlque". Volgens een gistermiddag ontvangen be richt, hadden de navolgende sleepbooten het schip L'Atlantique op sleeptouw: Roode Zee, kapt. Jacob Klinge; Witte Zee, kapt. J. H. v. d. Hoeven; Lauwerzee, kapt. Hein van Dijk; de Duitsche sleepboot Sim- son, de Fransche sleepbooten Abeille 21, Abeille 22 en de Monitoure, alle onder commando van Jacob Klinge, den kapi tein van de Roode Zee. Het schip is nog steeds bemand met de drie zeelui van de Lauwerzee. De brand is veel verminderd en woedt nog slechts on der in het schip. onderdeelen naar Leningrad te vervoeren. De berichten uit Moskou stellen het voor, alsof het luchtschip niet vernield is. Ernstige vulkanische uitbarstingen in Chili. Uit het Andesgebied worden hevige vulkanische uitbarstingen gemeld. De vulkanen Lonquimay, Galbuco en Llaima (Chili) zijn in werking. Groote asch- en rookwolken worden ontwikkeld. Vuurzui len schieten hoog in de lucht op, zoodat zij van verre zichtbaar zijn. De in de om geving liggende prairiën lijden groote schade ten gevolge van den hevigen aschregen. Er zijn tegelijkertijd sterke aardschokken waargenomen, terwijl de uitbarstingen vergezeld gaan van electri- sche stormen. De invoer van geslacht vee in België. In goedingelichte kringen wordt verze kerd, dat de Belgische minister van land bouw het inzicht heeft, zeer spoedig tot een aanzienlijke beperking van den invoer van geslacht vleesch over te gaan. De libe rale Indépendance Beige, die tot dusver de vrijhandelsgedachte verdedigde, ver heugt zich over dit ministerieele voorne men, en beweert zelf „dit schitterend idee" eenige dagen geleden te hebben vooruit gezet, ten einde aldus meer werk te bezor- De Eendracht heeft zich op het stand punt gesteld, dat elke verslechtering zon der meer behoort te worden afgewezen. Het hoofdbestuur van St. Lambertus had niet de overtuiging gekregen, dat de aan gekondigde verlagingen reeds thans ab soluut noodzakelijk zijn tot instandhou ding van de wollenstoffenindustrie. Ook het voorstel van den rijksbemiddelaar werd niet bevredigend geacht, doch men vond het raadzaam om, alvorens een de finitieve beslissing te nemen, op korten termijn met de werkgeversorganisaties nog een conferentie aan te vragen. De meerderheid van de leden wenschte evenwel absolute verwerping van de voor stellen en afkondiging van de staking op 9 Januari a.s., op welken datum de ver laging zou ingaan. Het hoofdbestuur voorkwam echter een beslissing, zoodat men alsnog in nieuwe onderhandelingen met de werkgeversorganisaties zal treden. In de Vrijdagmiddag gehouden bijeen komst van de vereeniging van Tilburgsche wollenstoffen-fahrikanten zijn de bemid delingsvoorstellen van den rijksbemidde laar prof. mr Aalberse volledig aanvaard. Na een conferentie met het hoofdbestuur van de textielarbeidersorganisatie St. Lambertus is besloten, de tot stand geko men wijziging, welke a.s. Maandag in Ingezonden mededeelingen. De minister voor de handelsmarine heeft aan een vertegenwoordiger van de „Paris-Midi" omtrent den brand ver klaard, dat deze noch aan kortsluiting, noch aan nalatigheid is toe te schrijven. In een hut eerste klasse waren ongeveer dertig wollen matrassen ondergebracht. Ah een lid der bemanning hier een brandende sigaret heeft weggeworpen, kunnen de matrassen gemakkelijk uren lang hebben liggen smeulen voordat de eigenlijke brand uitbrak. De minister zeide ervoor te zullen zor gen, dat in de toekomst voor het binnen werk van het schip minder hout gebruikt zal worden, dat twee radiokamers zullen worden ingebouwd, een voor en een ach ter, en dat aan de bemanning brandweer lieden van beroep zullen worden toege voegd. De „Atlantique" zal, zooals gemeld, niet naar Havre, doch naar Cherbourg worden gesleept. Het schijnt dat kapitein Schoofs daartoe opdracht heeft gegeven, zoowel wegens de holle zee als om den naijver, welke er klaarblijkelijk met de kapiteins van de Nederlandsche sleepbooten bestaat. Hedennacht 1 uur is de „Atlantique" in Cherbourg gearriveerd. Nieuwe aardschokken in Griekenland. Donderdagavond zijn wederom in Grie kenland verscheiden aardschokken waar genomen, waarvan de eerste en krach tigste vijf seconden duurde. Er is veel schade aangericht. De be volking bracht hier en daar den nacht in de open lucht door. gen aan het personeel der Belgische slachthuizen en de arbeidsloosheid te be strijden. Het blijkt echter, dat de liberale ministers zich in de te houden bijeen komst van het kabinet tegen den voorge nomen contingenteerdngsmaatregel zullen verzetten. Rumoer om hei onderhoud van Hitler en Von Papen. Er wordt in Duitsche politieke kringen en in de pers druk gesproken over het onderhoud, dat Hitler en Van Papen ten huize van een Keulsch bankier hebben ge had. Het nationaal-socMistisch corres- pondentiehureau beperkt zich tot de nuch tere verzekering, dat Hitier en Von Papen de politieke vraagstukken van de laatste weken hebben 'besproken. De Völkische Beobaohter gaat een stap verder. Het blad verneemt, dat Von Pa pen het verlangen heeft gehad den leider van de grootste Duitsche partij interes sante bijzonderheden mede te deelen over de voorgeschiedenis van den val zijner re geering in November van verleden jaar. Het Berliner Tageblatt stelt hierop de vraag, waarom Von Papen juist thans dit verlangen koestert en hoe het eigen lijk met zijn loyaliteit tegenover Von Schleicher gesteld is. Het Berliner Tageblatt vermoedt overi gens, in verband met de gebeurtenissen der laatste dagen, dat klaarblijkelijk po gingen worden ondernomen om bet Hartz- burger front weder te herstellen. Een an der doel kan de ontmoeting van Hitler met Von Papen nauwelijks hebben gehad. werking treedt, Zaterdag in de fabrieken af te kondigen. Een dreigend conflict is hiermee voorkomen. Met hypotheek bezwaarde boeren, tuin ders en landverpachters. De heer Braat heeft verder aan den minister van oeconomische zaken en ar beid gevraagd: 1. Is het den minister bekend: dat zeer veel met hypotheek bezwaarde boeren, tuinders en landverpachters, die zwaar getroffen zijn door niet tijdige en onvoldoende bescherming van hun be drijven door de regeering, aangezien aan voer van ook door hen geproduceerde producten uit het buitenland wordt toege laten, waardoor pacht- en grondwaar den enorm gedaald zijn, dientengevolge thans in groote moeilijkheden geraakt zijn, omdat zij hun rente en aflossing niet kunnen betalen, en daardoor finan cieel te onder zullen gaan; dat deze menschen ver achterstaan bij hen, die nu recht op pachtverlaging heb ben verkregen? 2. Is de minister bereid deze menschen in hun noodtoestand tegemoet te komen en verjaging van huis en erf te voorko men door: a. voor hen rente en aflossing te beta len en b. bij opzegging van hun hypotheek deze over te nemen, omdat zij bij niemand opnieuw daarvoor geld kunnen leenen? 3. Is Z.Ex. bereid mee te deelen, hoe de regeering, indien zij dezen weg niet op wil, deze menschen denkt te hulp te ko men? Ingezonden Mededeeling. Japan en China. Velschillende provinciale regeeringen van Zuid-China, onder leiding van de Kantonregeering hebben een oproep gepu bliceerd, waarin zij het Chineesche volk opwekken tot den strijd tegen het Japan- sche imperialisme. Het Japansche kabinet heeft Vrijdag met algemeene stemmen de houding goed gekeurd der Japansche militaire autori teiten van Shang Hai Kwan. Russisch luchtschip verongelukt. Berichten uit Helsingfors en Moskou maken melding van het verongelukken van het Russische 3-motorige luchtschip „S.S.S.R. W. 11", dat op 1 Januari was opgestegen voor een vlucht van Moskou naar Leningrad, waar het voorgoed go- stationneerd zou worden. De berichten uit Helsingfors melden, dat kort na het opstijgen de motoren wei gerden, zoodat het luchtschip wegens den sterken tegenwind Leningrad niet kon be reiken en daarom besloten werd, een noodlanding te maken, welke ook gelukte. Donderdagmorgen wilde het luchtschip opnieuw opstijgen, om de reis voort 'e zetten, doch ook thans bleken de motoren niet in orde te zijn Het dreef af in de richting van Nowgorod, waar het in een bosch terecht kwam en bij de botsing met de boomen vernield werd. De bemanning slaagde erin, zich te redden. Men tracht thans het geraamte van het luohtschip te dememteeren, teneinde de Burgemeesters. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 18 Januari, onder dank voor langdurige diensten, eervol ontslagen jhr. J. K. Hes- selt van Dinter als burgemeester van Nootdorp. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Oosterhout P. A. M. Ie Maire, thans notaris te Dordrecht. Loonen in het landbouwbedrijf. In de wijziging van de Tarwewet hebben de besturen van de afdeelingen Haarlem mermeer van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, Ghr. Boeren- en Tuin- dersbond aanleiding gevonden hun leden te adviseeren voor 1933/34 de loonen van de vaste arbeiders, zoo eenigszins moge lijk, op hetzelfde peil te doen blijven als in het loopende contractjaar. Mocht in bepaalde gevallen die handhaving abso luut onmogelijk zijn, dan is het dringend advies der werkgeversbesturen, om in geen geval een grootere loonsverlaging dan van f 1 per week toe te passen. Het loongeschll in de Tilburgsche wollenstoffenlndustrie. De textielorganisaties St. Lambertus en de Eendracht hebben in druk bezochte ledenvergaderingen de bemiddelingsvoor stellen van den rijksbemiddela&r nader besproken. VAN EEN WETHOUDERSVERKIEZING. Ons overzicht van het gebeurde in de op 31 December te Middelburg ge houden raadsvergadering, geeft de libe rale „Middelb. Grt" aanleiding om tei spreken van „rare voorlichting". Een opvatting, die als volgt wordt ge motiveerd: „De linkerzijde heeft tot bet laatste oogenblik rechts .voorgehouden: „wij er kennen uw recht om van meening te z ij n, dat gij, ongeacht de politieke kleur van den aanstaanden nieuwen burgemees ter, aanspraak moogt maken op een rechtschen wethouderszetel. Wij willen echter, als linksche meerderheid in deze zaak onze houding bepalen, wanneer wij eenmaal weten, wie hier burgemeester zal worden. Wij zeggen nu nog n i e t, dat wij geen rechtschen wethouder willen, als er een rechtsche burgemeester komt. Wij zeggen nu alleen nog maar, dat wij onze houding dan pas nader bepalen kunnen en willen. Gedurende het interregum willen wij echter gaarne medewerken om een college van twee wethouders, één van links en één van rechts, tot stand te brengen. Onzv eenige voorwaarde daartoe is, dat de te benoemen rechtsche wethou der zijn ontslag inzendt, als de nieuwe burgemeester er is, opdat men dan weer kunne zien. Op de weigering dit, naar onze mee ning, volkomen nuohtere en faire voor- Binnenland. Wijziging der ziektewet. Prov. Staten van Zeeland. Buitenland. De Atlantique te Cherbourg aangekomen. Vulkanische uitbarstingen in Chili. |Het conflict JapanChina. stel te aanvaarden, is, als demon stratie, de verkiezing van den heer Boasson gevolgd. Maar van dit hoofdar gument rept het Raadsoverzicht van „De Zeeuw" met geen woord. Dat noemen wij rare voorlichting. Ofschaamt men zich een beetje? Erkend moet worden, dat hier op deze kwestie een ander licht wordt geworpen. De rechterzijde stelde zich op het stand punt, dat zij een zeker recht op een wethouderszetel kon doen gelden. Maar dat is volgens het liberale orgaan heelemaal mis. De linkerzijde wil wel erkennen, riet recht van de rechterzijde om van mee ning te zijn, dat zij op 6en wethouders- zetel aanspraak kan maken, maar te be- slissen heeft rechts hier niets. Dat doet de linkerzijde. Zij zegt nog niet, dat er geen recht schen wethouder komt, weineen, maar zij zegt nu alleen, dat ze daarover nu nog niet wenscht te beslissen 1 Zoolang die definitieve beslissing niet gevallen is mag een rechtsche wethou der zitting nemen, maar om dan ook on middellijk weer te verdwijnen als de lin kerzijde dat eischt. Men gevoelt, dat het ongelijk hier bij rechts is. Inplaats van dit „volkomen nuchtere en faire voorstel" zooals de „M. Crt." dat noemt met beide banden aan te grijpen en meer dan dankbaar te zijn, dat haar recht om er een meening op na te houden door links goedgunstig wordt erkent, meent zij van 'n recht te mo gen spreken. En dat gaat natuurlijk niet. De linkerzijde, en zij alléén, zal beslis sen. En rechts heeft geduldig af te wach ten wat er over haar beslist wordt. Om dit te demonstreeren, zegt bet libe rale orgaan, is de verkiezing van den heer Boasson gevolgd. De smaken ver schillen. Maar een eervolle onderschei ding lijkt ons een dergelijke benoeming niet. Schaamt men zich een beetje? vraagt het liberale blad. Wie de commentaar, die het op de gehouden verkiezing gaf rus tig naleest, zal erkennen, dat het ze ker niet de rechterzijde is, die zich behoeft te schamen. Goes. De Antirevolutionaire Kiesver- eeniging zal a.s. Woensdag vergaderen Als spreker hoopt dan op te treden Mr P. A. Schwartz, voorzitter van het Pro vinciaal Comité. Het bestuur rekent op een druk bezoek. Worde het in deze ver wachting niet teleurgesteld. Arnemuiden. Donderdag vierde, zooals gemeld, de heer Kievit zijn 30-jarige in diensttreding als 'gemeente-veldwachter al'hier. Het heeft den jubilaris niet aan bewijzen van belangstelling ontbroken. Ingezonden Mededeeling. Voordeelen: sterker kuikens en pluimvee, korter rui, méér wintereieren, méér en grooter kwaliteits-eieren, arbeid- en voederbesparende voedering, lager productiekosten van het ei. „Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoedera: „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f6.75 p. 50 Kg. „Ratio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaan; de gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertela' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zall ieder,een Bertela' Kunat- korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brochure pluimvee en elerlijsten gratis. Bestel bi) Uw leverancier in Uwe plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje 1 Oliefabrieken N.V., Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1