DEZEEDW TWEEDE BLAD, r Uit de Provincie JOAN CARISBROKE Gemengd Nieuws. VAN F E ÜTL L E T O N HOOFDSTUK XXXII. LOOP DER BEVOLKING. (Wordt vervolgd.) ,1 DONDERDAG 5 JANUARI 1933, Nr 82. Ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding-Maatschappij. In vervolg op onze berichten hierovex deelt men ons nog het volgende mede: Zooals men zal weten, was bovenge noemde N.V. op het doode punt gekomen. Het is niet noodig om heel de jammerlijke geschiedenis hier nog eens uitvoerig mede te deelen. Alleen dit: de gemeenten, die indertijd besloten hadden de N.V. op te richten, wilden, toen het aandeelenkapi taal gestort moest worden dit niet doen, of beter gezegd, het meerendeel der ge meenten. Alleen Terneuzen, Hulst, Sas van Gent, Aardenburg en Breskens ble ven trouw, maar hadden niet de meerder heid. Toen hebben de B. en W.'s van deze trouw gebleven gemeenten een nieuwe commissie benoemd, de z.g.n. reconstruc tiecommissie, bestaande uit zes personen, van elke gemeente één. Deze heeft hard, maar stil gewerkt en een ontwerp ge maakt van nieuwe statuten. Na vele ver gaderingen is men tot overeenstemming gekomen, het ontwerp is gezonden naar Den Haag en na enkele wijzigingen is dit goedgekeurd. Maar om te komen tot een nieuwe N.V. moest eerst de oude verdwijnen. Vandaar de eenstemmigheid in het ontbindingsbe- sluit. In de Dinsdag 3 Januari gehouden ver gadering waren alle gemeenten vertegen woordigd. De voorzitter, de heer Diele- man, releveerde aan het begin der verga dering de feiten van de laatste jaren. Het zal voor hem, die zooveel van zijn energie heeft gegeven, om de Zeeuwsch Vlamin gen hun waterleiding te bezorgen, toch wel een hard oogenblik zijn geweest, toen hi. moest adviseeren tot opheffing, maar met het optimisme hem eigen, kon hij toch aan het slot van zijn rede zeggen, dat straks een nieuwe N.V. zou worden opge richt, die de waterleiding tot stand zou brengen, de waterleiding, die voor Zeeuwsch-Vlaanderen van zoo groote be- teekenis zal zijn. Bij de stemming was er wonderlijke eenstemmigheid, iets vreemds in Z. Vlaanderen. Alleen Sluis stemde tegen, om praktische redenen. Een liquidatie commissie werd benoemd en het zieke kind is verdwenen. Een uur later werd door de gemeenten Aardenburg, Breskens, Hulst, Neuzen, Oostburg en Sas van Gent een nieuwe N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding maatschappij opgericht en de desbetref fende acte verleden voor notaris Callen- fels. De aandeelen van deze gemeenten werden direct volgestort, de nieuwe com missarissen, de heeren Huizinga, Trofino, Overmaat en Hoefnagels traden in func tie, en hot nieuwe kindje was geboren. Laten wij hopen, dat het meer levens kracht bezitten zal dan het vorige. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaar 1: J. Poppe, landbouwer te Meliskerke, B 24. Rechter-commissaris Mr Th. Portheine, rechter. Curator: Mr T. G. W. Baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, advocaat te Middelburg. Diefstal. Zooals reeds gemeld, hel ben tijdens de afwezigheid van de be woners, die naar de kerk waren, Zondag middag j.l. zich ongewenschte bezoekers toegang verschaft tot de in den polder on der de gemeente Hoedekenskerke staande woning van H. Inbraak was niet geschied zoodat het vermoeden bestaat, dat men zich den toegang heeft verschaft door ge bruik te maken van een valschen sleutel. Aangezien eenige personen op het tijdstip waarop de diefstal moet hebben plaats ge had, de gebr. B. uit 's Gravenpolder, in de nabijheid van de woning hebben gezien, heeft de politie termen gevonden beiden 96) door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. „Kom dezen zomer bij ons logeeren, Joan; we gaan terug naar ons oude huis in Argendale." Het was mevrouw Warren dale, die deze woorden sprak. Ze was nu weduwe en tien jaar waren voorbij gegaan, sinds zij en Joan elkaar voor het eerst leerden kennen. Ze hadden elkaar gedurende dien tijd slechts zelden ontmoet, daar de War- rendales meerdere jaren in het buitenland hadden doorgebracht, terwille van mijn heer Warren dale's gezondheid. Ze waren naar de Duitsche badplaatsen getrokken en daar het klimaat den zieke veel goed deed, hadden ze er een gemeubileerde wo ning betrokken en hun eigen huis in War- rendale op langen termijn verhuurd. Na een poosje huwde Minnie Warren- dale een Engelschman, die zich in Hei delberg gevestigd had en spoedig daar na knoopte Arthur handelsbetrekkingen wkow te a&Jaw»«R>8S. Ess hunner ie aaBgahoasdsa OBulat feget hasn ernstige vermoedens zijn gerezen. Uit de woning werd medegenomen een kinder- spaarpot met ongeveer f 6 inhoud, terwijl uit een daarbij liggende portemonnaie f 5 werd ontvreemd. Zeeuwsche Dambond. Com petitiewedstrijd Goes IIYerseke. M. HarinckA. de Putter 20; J. Mange J. Bom 02; L. Machielse—A. v. Spar- rentak 210; C. N.A. C. Willemse 02; B. CornelisseW. L. Hirdes 11; C. v. d. ZandeA. Goeman 02; P. v. Li ere J. Sinke 20; S. HoogesteegerJ. Wis- kerke 20; J. de JongeA. Bom 0—2; M. Bverse 02. Totaal 911. Oesterverzending. In Dec. 1932 werden oesters verzonden naar Ne derland 620.857, België 2.221.419, Duitsch- land451.660, Engeland 1.397.300, Frank rijk 94.275, overige landen 20.716, totaal 4.806.227. In December 1931 5.263.651. AAN 39 AGENTEN in Zuid- en Noord-Beveland kunt U een gratis de monstratie van de nieuwe N.S.F. en Phi- lips-Radiotoestellen vragen. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv Krabbendijke. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand December 1932 ingelegd f 5289,48, terug betaald f 7537,21. Het laatste door dat Kantoor uitgegeven boekje draagt 't num mer 4865. Kapelle. Loop der bevolking over de maand December 1932. Ingekomen: C. G. J. Klap, van 'e-Heer Arendskerke naar Kapelle, A 216. W. D. Ieijs, van Goes naar Kapelle, A 87. J. G. van Raaij en gezin, van Colijnsplaat naar Kapelle, A 34. Jac.de Bokx van Wol- faartsdijk naar Kapelle. Vertrokken: C. J. G. J. den Hamer, van Kapelle naar Bergen op Zoom, Zuivel- plein 6. M. Schrijver, vaji Biezelinge naar Bergen op Zoom. W. C. Rovers, naar Utrecht, Moreelschelaan 2. Rilland Bath. Gisterenmiddag hield de commissie ter behartiging der belangen van jeugdige Verkloozen in deze gemeen te een openbare vergadering onder leiding van den burgemeester Mr P. A. Schwartz, voorzitter. Medegedeeld werd door hem, dat a.s. Maandag, des voorm. te half tien, de cursussen zullen aanvangen in het St Jozefgebouw. De morgenuren zullen be stemd worden voor ontspanning, figuur zagen enz., onder leiding van Ds J. Hete- brij. Voorloopig zal des middags een keer per week een onderwerp door een der commissieleden warden behandeld. Twin tig deelnemers gaven zich op. Schore. Loop der bevolking over de maand December 1932. Ingekomen: Adr. Maasmans en gezin, koopman, van Breda. Sa Looij, dienstbode van Hoedekenskerke. Ha Ja van Oijen, cchtg. van G. M. Kole, van Budel. Vertrokken: Hendr. van Everdinck en gezin, verzekeringsagent, naar Heinkensi- zand. Melchert Bakker, stationschef, naar Haarlem. Jansje Schoen, huishoudster, n. Haarlem. Gisternacht is te Vlake getracht in te breken. Omstreeks half twee ontdekte de alleen wonende 83-jarige J. van Koe- veringe eenig onraad en verliet zijn bed, waarop hij zich van 'n broodmes voorzag en zich onverschrokken voor het opge schoven raam posteerde. Toen de onver laten (blijkens eenige sporen waren het er twee) bemerkten, dat zij ontdekt waren en dat de few» «st mal ds ©üJk maak te, hsbbss ïij dts vfc&t genomen. Eau en ander heeft een kléin half uur geduurd. De politie stelt een onderzoek in. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand December 1932. Vertrokken: Johannes Wiegel naar Mid delburg. Grijpskerke. Loop der bevolking over de maand December 1932. Ingekomen: Geert Krijger van St Lau rens. Joost van den Broeke van 0.- en W.- Souburg. Leijntje Hugense van Aagteker- ke. Johanna Kaljouw van Middelburg. Vertrokken: Pieter Kaljouw naar Kou- dekerke (Z.). Domburg. Loop der bevolking over de maand December. Ingekomen: A. J. Fokker uit Dordrecht; Fam. A. Louws uit Westkapelle. Vertrokken: A. M. de Voogd naar Haar lem; Fam. Si Maas naar Biggekerke. Tholen. Aan het postkantoor alhier en daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1932 ingelegd f 41.811,81 en werd teugbetaald 15,147,48. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het no. 14958. Terneuzen. De bevolking dezer gemeente is in 'het afgeloopen jaar gestegen met een totaal van 209 inwoners, nl van 10.506 op 1 Januari tot 10.715 op 3! Dec. 1932 Het aantal vestigingen bedroeg in totaal 639, dat der geboorten 182. Oofk uit deze cijfers blijkt de regelmatige groei van deze gemeente. Kortgene. Woensdagmiddag reed de 'boerenknecht P. S. van Kortgene met een span paarden naar de hofstede van den heer M. de Vos. In den Langeweg gingen de paarden op hol. De wagen kwam in de sloot terecht, terwijl de voorwielen over het lichaam van den knecht gingen. S. kon zich met groote moeite naar huis begeven, waarna hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Woensdagavond draaide voor den kring „Noord-Beveland" van de Z. L. M. in „De Stadswijnkeider" alhier de film „De groote gedachte." NIEUW LEVEN IN EEN OUDE STAD. Rev. James P. Leynse schrijft ons uit Peiping (China): Wat een heerlijke voorbereiding voor de Kerstdagen, welk een groot wonder heeft God gewrocht. De oude stad Peiping, tot nu toe veelal koud en gereserveerd, heeft een groote geestelijke opwekking doorge maakt. Een opwekking die deel uitmaakt van een diepe geestelijke strooming, die zich reeds wijd vertakt heeft over Noord- China. Gedurende een maand van opwekkings diensten hebben wij vaak een duizendtal menschen zien neerknielen en gezamen lijk, ieder voor zich, hard op hooren bidden, zoodat het klonk als het ruischen van vele wateren. Nooit te voren hebben wij te Peiping zooveel menschen naar vier diensten per dag zien komen. Nooit te voren onze kerkleden zoo in vuur gezien voor het winnen van hun naasten. Honderden beleden hunne zonden en kozen openlijk de zijde van Christus. Een groot aantal beloofden geld, op een oneer lijke manier verkregen, terug te zullen betalen. Een oude rijke heer gaf het be zit van zijn jonge concubine op, een an dere zijn opiumpijp, een voorname dame gestolen goederen, een student zijn anar chistische voornemens en een jonge man beleed een «wird aSJan WJ gepleegd had. Bedienden bekaden hun afzetterij-sy steem en waardige regeerings-ambtena- reu nun valsche pretenties. Diep verbor gen zonden werden openbaar gemaakt en de verlossende kracht van Golgotha zag men in de vreugdetranen en stralende ge zichten. Kerkleden, voorheen koud en critisch, werden vervuld met een nieuwe levens kracht. Hun leven en werken sproken nu van een Goddelijke energie. Predikanten en evangelisten wijdden zich opnieuw tot hun levenstaak, en kerkleden gaven zich aan het ongesalarieerd evangelisatie werk. Op een Zondagmorgen knielden 80 van onze leden neer om te worden inge zegend tot dezen arbeid. Na tien dagen van bijeenkomsten in onze kerk trokken wij naar een groot ge bouw in het centrum van de stad. Daar hielden wij gezamenlijk bijeenkomsten, 3 maal per dag, in het geheel 32 dagen. In de wijdingsdiensten werden 76 evangelisa- tiegroepen gevormd, iedere groep bestaan de uit 3 tot 7 „vrijwilligers". Het euthu- siasme waarmede de menschen de banier des kruises volgden was een inspiratie. Waardige oude heeren in zijden en sa tijnen gewaden, dames in auto's, jongens en meisjes van de Zendingsscholen, stu denten en de ongeletterde man uit het steegje droegen allen banieren en vlaggen niet Bijbelteksten in hun begeeren om het Evangelie te verspreiden. Dr Kung, wiens familieleden in 1900 terwille van het evangelie vermoord werd, en die een lidteeken op zijn hoofd heeft sinds den dag dat hij zelf voor het Ko ninkrijk Gods bijna onthoofd werd, getuig de, dat hij in de 40 jaren van zijn Zen- dingsdienst nog nooit zoo'n groote en diepe geestelijke opwekking heeft mede gemaakt. Het begon op onzen Zendingspost. Sinds jaren hadden wij de behoefte voelen groeien voor een nieuwe openbaring van geestelijke kracht, en hadden wij gewerkt voor zielen. Maanden lang waren wij ons bewust geweest, dat de Heilige Geest ko mende was. Wij hoorden dat er te Shanghai een Evangelisatiegroep, ge naamd Bethel, bestond en inviteerden hen naar Peiping te komen. Vijf Chineesche jonge mannen arriveerden. Dr John Sung en Ds Andrew Gih als sprekers, de heer Frank Lin als evangelist en vertaler, en de heeren Philip Lee en Lincoln Nieg als solo-zangers, zangleiders en werkers on der studenten en scholieren. Reeds de tweede dag begrepen wij dat in deze jon ge mannen de kracht Gods in bijzondere mate tegenwoordig was. Zeer speciaal wa ren zij voor hun moeilijke taak geschikt. Zij preekten zeer eenvoudig maar doel bewust. Hun toespraken waren een open baring van Chineesche evangelisatie-tac tiek. Zij namen geen bijbelteksten van hier en daar, maar verklaarden de Schriften in woord en beeld, speciaal in beeld. Vers na vers en hoofdstuk na hoofdstuk legden zij uit, veelal een geheel hoofdstuk in een preek, zoodat de harmonie van den Bij bel duidelijk werd. Al naar gelang de preek zich voortzette lazen de menschen gezamenlijk en hardop dé bijbelverzen. Zooveel mogelijk maakten zij den dienst minder dominee's centrisch. Zij lieten de gemeente gezamenlijk en hardop bidden, in overeenstemming met Chineesche tra ditie en gebruik, zonder dat het eenige verwarring te weeg bracht. Zij lieten de menschen pakkende chorussen zingen, veelal uit bijbelteksten geconstrueerd en herhaalden die aldoor gedurende de ver schillende punten van de preek. Bij 't uit- GEMEENTE 1 Januari 1932 Geboren Gevestigd Huwel. Overleden Vertrokken 1 Januari 1933 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Kruiningen 2012 1897 3909 36 36 72 73 101 174 31 21 14 35 74 93 167 2026 1927 3953 Kapelle 1435 1366 2801 23 31 54 45 55 100 12 7 18 25 41 59 100 1455 1375 2830 336 305 641 7 8 15 16 10 26 7 3 1 4 16 10 26 340 312 652 Domburg 633 664 1297 10 7 17 22 27 49 4 6 10 17 34 51 644 658 1302 Grijpskerke 478 443 921 13 10 23 22 15 37 6 4 7 11 30 26 56 479 435 914 Meliskerke 366 347 713 10 13 23 8 13 21 4 2 3 5 12 17 29 370 353 723 's-Gravenpolder 552 562 1114 13 11 24 17 32 49 2 7 9 13 31 44 567 567 1134 N.- en St.-Joosland 599 557 1156 13 12 25 30 39 69 10 4 9 13 29 27 56 609 572 1181 Oostkapelle 677 683 1360 13 15 28 49 62 111 9 6 5 11 40 42 82 693 713 1406 Serooskerke (W.) 825 823 1648 17 14 31 25 35 60 13 4 13 17 37 43 80 826 816 1642 met hem aan, die zijn voortdurende aan wezigheid in de omgeving noodzakelijk maakten. Mijnheer Warrendale kocht een alleraardigst klein Schloss, dat men beter met den naam villa had kunnen betitelen en hield zich voornamelijk bezig met tuinieren, zijn gezondheid ging steeds vooruit, hij ging van tijd tot tijd naar Engeland, soms vergezeld van zijn vrouw en zoon, maar het thuis van de Warren- dales was gedurende vele jaren in Dxiitschland. Toen begon mijnheer Warrendales ge zondheid weer te tanen en na een korte ziekte overleed hij plotseling; terzelfder tijd was de termijn, gedurende welke het huis en park te Argendale verhuurd wa ren, verstreken en Arthur, die nu heer en meester was van Dunham Tower, be sloot onmiddellijk naar zijn geboorteland terug te keeren, zijn erfenis te aanvaar den en het leven te leiden van een En gelsch landedelman. Zakendoen was heel mooi en goed, zoolang er geen eigen grond was om te verzorgen, geen pachters, op wie hij toezicht moest uitoefenen zijn vader had de heele bezitting toevertrouwd aan een rentmeester, die voornamelijk de rol van den ontrouwen dienstknecht had vervuld maar zoodra zijn plichten hem naar huis riepen, begon Arthur zijn za kenrelaties met zijn schoonbroer te ver breken en zich klaar te maken om zoo spoedig mogelijk naar Engeland terug te keeren. Hij was nog niet getrouwd tot groote teleurstelling van zijn ouders, voor al van zijn vader, die graag een erfge naam had gezien voor hij stierf. Mevrouw Warrendale en Arthur namen in den nazomer hun intrek in Dunham Tower en bleven daar gedurende den ganschen winter; maar toen het voorjaar aanbrak gevoelden beiden behoefte aan wat meer gezelschap dan Argendale kon bieden en kort na Paschen vertrokken zij naar Londen, waar ze tot midden in den zomer dachten te blijven. Op een helderen morgen in het begin van Juni vroeg Arthur Warrendale aan zijn moeder: „Heeft u juffrouw Caris- broke nog een bezoek gebracht, zooals u van plan was?" „Ik schaam me te moeten zeggen, dat het nog niet gebeurd is," luidde het ant woord. „De vorige week wilde ik telkens naar Hampstaed gaan, maar voortdurend kwam er iets tusschen; het scheen wel, of ik er niet heen mocht." „Kunt u vanmiddag niet gaan?" „Zeer zeker. Ga je met me mee?" „Neen. Het lijkt me beter van niet, het is zoo lang geleden sinds we de Caris- brokes gesproken hebben." „Wensch je de kennismaking weer aan te knoopen, Arthur?" „Ja, als u er tenminste geen bezwaar tegen heeft, moeder. Ik heb vaak aan Joan Carisbroke gedacht en me de pret tige uren voor den geest gebaald, die we in Argendale hebben doorgebracht ze ven acht ja, hoeveel jaren al ge leden?" „Tien! Ja, ja, de tijd vliegt snel. Die aardige kleine Ruby, die je nog eens van verdrinken gered hebt, moet wel haast een jongedame zijn." „Ja, dat zal wel. Hoe het komt, weet ik niet, maar ik denk altijd aan haar als aan het stralende kleine meisje, dat ze toen was. Maar u heeft haar sinds dien toch nog wel gezien, is het niet moeder?" „Maar een keer. Eiken keer, dat ik met je lieven vader in Engeland was, heb ik een bezoek aan Chestnut House gebracht; maar het trof net zoo, dat juffrouw Ruby gewoonlijk niet thuis was. Gewoonlijk kreeg ik Joan te zien en genoot van een uurtje praten met haar." „Ze moet nu al naar de dertig loopen, ze was iets ouder dan ik, herinner ik me. Hoe zag Joan er uit, toen u haar voor het laatst zag?"v „Uitstekend. Ik heb je altijd wel gezegd, dat ze zich tot een werkelijk knappe vrouw zou ontwikkelen en ik heb gelijk gekregen. Ze is niet bepaald mooi, mis schien, maar ik heb zelden iemand ont moet, die een beschaafder indruk maakte. Als je haar in het Park tegenkwam, of gaan werd dit weev herhaald en vaak door de menschen voortgezet tot ver op straat. Soms ook was er voor de preek gelegen heid om met een enkele zin iets te zeg gen, op een Zondagmorgen deden dat bijna honderd menschen in vijftien mi- 1 nuten. 1 In overeenstemming met de Chineesche mentaliteit legden de sprekers den na druk op het belijden der zonden. Daartoe hielden zij tusschen de bijeenkomsten spreekuren in ons huis. De huis-, eet-, stu deerkamer en gang, ja zelfs de slaapka mers waren vaak vol met zoekende zie len. Humphrey en Waldo, terug van school, liepen soms in verwondering en vrees tusschen al die knielende menschen door. Dikwijls ervaarden wij gedurende die dagen Markus 3 20: „En zij kwamen I in huis, en er vergaderde wederom een schare, alzoo dat zij ook zelfs niet kon den brood eten". Vele kerkleden brachten voedsel mee naar den middagdienst, zoodat zij hun plaatsen konden behouden voor de avond bijeenkomst. Degenen, die in de buurt wo nen, hielden open tafel voor vrienden van ver weg. Anderen hadden kerkleden te lo geeren. lederen nacht bleven een aantal ihristenen op banken en deuren in het evangelisatielokaal, dat dicht bij de kerk staat, slapen om toch maar op tijd te zijn voor den vroegen morgendienst. Een oude vrouw, op kleine gebonden voetjes, strompelde iederen dag vier uur over straat om alle diensten te kunnen bijwo nen. Een man liep iederen morgen en iederen avond twee uur heen en weer naar de kerk. Moeders stonden om vier uur op om het huishouden tijdig op orde te hebben en geheele families besloten geen warm eten te gebruiken zoodat allen naar de bijeenkomsten zouden kunnen gaan. Het afscheid op den laatsten avond was zeer indrukwekkend. Honderden men schen stonden met lichtende lampions langs de donkere straat van onzen Zen dingspost. Het muziekcorps, het zingen van de menschen, het gebed op straat, en de vele jonge mannen die de auto voort trokken, maakten een cxnvergetelijken in druk. Ook op het perron was een groote menigte aanwezig. Vrouwen schreiden en mannen zongen toen de trein vertrok, maar allen baden dat de blijde boodschap des heils naar andere plaatsen zou wor den verspreid. Bidt voor ons te Peiping. Comitó's voot de voortzetting van het werk zijn reeds druk bezig. „Voluntairs" verkondigen het evangelie. Bijbel-klassen en cursussen voor leiders zijn reeds begonnen. In de „Wachttoren", een kamertje in onze kerk, is iederen dag van 's morgens zeven tot 's avonds zes iemand aanwezig om te bid den; ieder Christen heeft een vastgesteld uur. Speciale wekelijksche verslag-bij- eenkomsten zijn druk bezocht. Huis-bij eenkomsten en morgen-bidstonden zijn ge organiseerd. Wij rekenen op Uwe mede werking in gebed. Geve de Heere ons Zijn volle overwinning. Met een hartelijke Kerstgroet en een rijk gezegend 1933 toegewenscht van ons vijven, Uwe voor Christus en China, JAMES P. LEYNSE. De roofmoord In Numansdorp. Numansdorp is in groote 'opschudding gebracht door het bekend worden van den moord op den 36-jarigen landbouwer J. de Reus. Het justitioneel onderzoek is nog in vollen gang. In een onderhoud met den burgemees ter van Numansdorp vernam de Msb. nog de volgende bijzonderheden over den moord. Gelijk reeds gereleveerd ligt de boerderij van de Reus vrij eenzaam. Dins dagavond omstreeks 10 uur vertoefde het slachtoffer in de schuur, toen hij werd aangevallen door vermoedelijk twee per sonen, die per rijwiel waren gearriveerd. Aldus is het vermoeden van de echtge- noote van den verslagene, die op het rumoer der worsteling kwam toegesneld en bij het zien van de vechtenden ijlings vluchtte om bij de buren hulp te halen. Onmiddellijk begaven zich drie moedige jongelui, twee zoons der familie Havelaar haar zag, als ze uit een winkel in West end kwam, zou je verwachten, haar in een rijtuig te zien stappen met een kroon tje op het portier. Het verbaasd me, dat ze mag niet getrouwd is." „Mij ook! Maar toch, ik weet niet; ze is juist de vrouw, zou ik zeggen, om eerst laat tot haar volle ontwikkeling te komen. Ze is niet iemand, die haar liefde onbe raden wegschenkt. Lang niet iedere man zal bij Joan Carisbroke in den smaak val len. Ze zal misschien nooit trouwen, tenzij ze een man vindt, die geestelijk verwant schap met haar toont." „Je bedoelt, tenzij de man in kwestie haar vindt! Vrouwen, mijn beste Arthur, hebben niet evenveel vrijheid van keuze als mannen. Dat is ongetwijfeld de reden, waarom er zooveel ongetrouwd blijven. Mannen kunnen kiezen, wie zij willen, vrouwen hebben slechts het voorrecht hun aanzoek aan te namen of te weigeren. Al les wel beschouwd, verbaast het me niets, dat Joan Carisbroke nog ongetrouwd is" „U denkt, dat ze iemand heeft liefge had., die haar liefde niet beantwoordde en nu besloten is haar leven verder alleen te slijten?"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5