Bij Pijnen Mijnhardt's Poeders Uit de Provincie. Kerknieuws. Provinciale Staten van Zeeland. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders. Kiespijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Hoestpoeders. Rheu- matiekpoeders. Maagpoeders. Pijn stillende poeders. Vraag Mijnhardt's Poe ders en zie toe dat de naam Mijnhardt Poeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijg baar bij Uw Drogist. De heer Spoelstra ontraadde samengaan en adviseerde de binnenkomende stoom- treilers te lossen. Daarna hebben de lei ders van den christelijken bond de verga dering verlaten, gevolgd door enkele le den. De groote massa van de leden van den christelijken bond besloot echter met de leden van den centralen bond de sche pen niet te lossen. De zeelieden, aangesloten bij den Ghr. Bond, hebben zich tot nu toe aan de beslissing van hun eigen vergadering ge houden. In antwoord op deze afwijzing van de havenarbeiders heeft de Reedersvereeni- ging gisteravond zelf het werk ter hand genomen. De reeders zijn om half acht begonnen met het lossen van de twaalf treilers, die in de haven liggen (inbegre pen dus de acht, die Dinsdag zijn aange komen). Het werk ging natuurlijk niet zoo vlot als de havenarbeiders het doen, maar het ging en dat was de hoofdzaak. Onder bescherming van de politie kon de lossing der schepen ongehinderd ge schieden. Ook het sorteeren in de vischhallen na men de reeders zelf ter hand, wat het ver werken van ongeveer 2000 manden visch beteekent. Afvloeiing van onderofficieren. Met 1 April a.s. zullen worden ontsla gen 54 adjudanten-onderofficier-admini strateur en sergeant-majoors-administra teur en 21 adjudanten-onderofficier-in structeur, 8 magazijnbeheerders le en 2e kl., 23 adjudanten-onderofficier-schrijvers der infanterie. Bij de bereden artillerie verlaten 11 ad judanten-onderofficier-administrateur, 7 idem instructeur, 1 opperwachtmeester instructeur en 2 idem pikeur; bij de on bereden artillerie 11 adjudanten-onderof ficier-administrateur, 1 sergeant-majoor administrateur, 9 adjudanten-onderoffi cier-instructeur, 1 sergeant-majoor-in structeur, 20 magazijnbeheerders, 1 adju dant-onderofficier-vuurwerker en 1 ser geant-majoor idem den dienst. In totaal verlaten dus wegens de reor ganisatie 186 onderofficieren den dienst. Naar het orgaan der Vereenigiug van onderofficieren der Kon. landmacht ter oore is gekomen, zullen mede als gevolg van de voorgenomen beschikbaarstelling van 16 beroepsofficieren der infanterie voor het vooroefeningsinstituut, bij die infanterie nog omstreeks 80 officieren, verdeeld over den majoors-, kapiteins- en luitenantsrang, moeten afvloeien, terwijl bij de artillerie slechts een zeer beperkte dienstverlating van officieren (ongeveer 5) en bij de administratie zoo goed als geen afvloeiing zal behoeven te geschie den. Pensioengrens wordt verhoogd. „De Java-Bode" meldt, dat een nieuwe pensioenregeling, waarbij de leeftijdsgrens voor normaal pensioen, die thans voor de G-, B- en A-schalen, resp. 45, 47 en 50 jaar bedraagt, zal warden verhoogd tot 50, 52 en 55 jaar, in een stadium van voorbereiding is. De nieuwe regeling zal niet toepasselijk zijn op de thans pensioengerechtigden. Geen R. K. geestelijken in de Tweede Kamer? Pater G. Vrijmoed heeft aan de Nieuwe Delftsche Courant medegedeeld, dat hij geen candidatuur voor de Tweede Kamer zal aanvaarden. Dr Vrijmoed was eenige jaren geleden in een der r.k. kiesvereenigingen candi- daat gesteld, doch het Episcopaat verleen de hem destijds geen toestemming deze candidatuur te aanvaarden, omdat er reeds een priester Kamerlid was, n.l. mgr. Nolens en dit voldoende geacht werd. Naar thans verluidt, zou het Episco paat besloten hebben, niet meer aan geestelijken toestemming te verleenen tot het aanvaarden van een candidatuur voor de Tweede Kamer. Uit de Textiel-industrie. De voorstellen ter beslechting van het dreigend conflict in de Wolindustrie te Tilburg, die de rijksbemiddelaar, prof. mr Aalberse gisteren in Den Haag had gedaan, zijn besproken in een ledenverga dering van den modernen .textielarbei- dersbond „De Eendracht" met algemeene stemmen afgewezen. Van zeer goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat het hoofdbestuur van St. Lambertus eveneens zijn leden zal advi- seeren, de voorstellen van den rijksbemid delaar te verwerpen. Gisteren had te Almelo een conferentie plaats, waartoe de Almelosche Fabrikan- tenvereeniging de besturen van „De Een dracht", „St. Lambertus", „Unitas", de politiek onafhankelijke organisatie en de Federatie van Textielarbeiders had uit- genoodigd. In bespreking kwam het voorstel der werkgevers, de loonen met 1215 pot. te verlagen. De voorzitter, dhr Jten Cate, lichtte in het kort toe, waarom deze ver laging noodzakelijk zou zijn. Van de zijde der organisatiebesturen werd betoogd, dat zeker, mede döor den toestand te 41melo, het voorstel der werkgevers niet voor be spreking vatbaar was. Bij deze conferentie verklaarde de heer Ten Cate dat, indien de loonsverlaging niet werd ingevoerd, men de fabrieken zou moeten sluiten, vooral daar de loonen in Almelo veel hooger waren dan in andere plaatsen en men dus niet kon concurree- reü. EEN UITBRANDER VAN MOSKOU. Onze communistische partij, zegt de „Volkskrant", heeft een uitbrander uit Moskou gekregen. En dien uitbrander drukt de „Tribune" b*aaf af. Maar op een slimme manier, zóó dat het niet al te zeer in de gaten loopt, dat de partijleiding door de hooge oomes te Moskou hooge oomes maar tegelijk on- veibiddeli.ke tirannen geducht bij de ooren is gegrepen. Er deugt, naar het oordeel van Moskou, in de Nederlandsche communistische par tij niets. In deze parij komen zoowel „rechtsche afwijkingen" als „linksche overdrijvin gen" voor. En deemoedig verzekert de „Tribune", dat de strijd tegen de afwijkingen onver zoenlijk moet worden gevoerd „als voor waarde om onze zwakheden te overwin nen". De rechtsche afwijkingen bestaan hier in, dat er in de partij zoowel onwil als cnvermogen bestaat om voor de commu nistische eischen oe te komen. De groote meerderheid der afdeelingen doet niets inzake de werkloozenbeweging, met het gevolg, dat de breede massa's niet in beweging komen en „de massa-invloed der sociaal-democratie en van de verra- deilijke confessioneels reformistische lei ders niet ondergraven wordt". En als weeromstuit van de laksheid bij de „rechterzijde" der communistische partij, van het „sectarisch en opportunis tisch onvermogen" ontstaat het gevaar voor „linksche" overdrijvingen. De „revolutionaire voorhoede" geeft toe aan „anarchistische warhoofderij", meent dat een massale beweging alleen kan ont staan als met de politie wordt gevochten, en praat van „massale demonstratieve stakingen", hetgeen alleen geschikt is om de arbeiders, hen met leuzen bedwelmend, aan het reformisme te ketenen. Hier staat men toch even stil. Afgekeurd wordt nu de opwekking tot „massale demonstratieve stakingen", en de „Tribune" vergeet dat zij zelf tot dus ver geen dag heeft verzuimd op het aam beeld der demonstratieve staking te hame ren, dag aan dag de „reformisten" ver wijtend, dat zij voor de kapitalisten de vlag streken inplaats van ze door stakin gen tot rede te brengen. Meineed? Ter terechtzitting van het Kantongerecht te Middelburg bij1 de behandeling van een overtreding van de Vuurwapenwet, n.l. het afleveren van een vuurwapen aan een minderjarige tegen S. de J., wapenhandelaar te Middelburg, heeft de Kantonrechter termen aanwezig geacht een getuige, n.l. een zoon van ver dachte, te doen aanhouden omdat hij hem verdacht een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. De verdachte werd ter beschikking gesteld van den Of ficier van Justitie en na verhoor naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zichzelf aangemeld. De van bedreiging met misdrijf tegen het leven verdachte B. te Glinge, die dezer dagen ■bij zijn overbrenging aan zijn geleider wist te ontsnappen, heeft zich denzelfden dag als deserteur van het Belgische leger bij de gendarmerie te St. Gilles Waes, België, aangemeld. Goes. Bevolking. Ingekomen: P. M. de Kunder en gezin, zonder beroep van Bors- sele, 's H. H.kinderenstr. 20; wed. J. A. A. Marcussen, zonder beroep, van Den Haag, Kamperfoeliestr. 27; J. J. Trimpe en ge zin, landbouwer, van Kloetinge, Ruijter- laan 30; H. J. Gulikers, schoenmaker, van Amersfoort, Voorstad 33 a; J. W. Huis- soon, bakkerskn. van Vlissingen, Tromp- etr. 13; N. J. v. d. Vorm, koopman, van Rotterdam, Bocht van Guinea 5; L. J. Adriaansen, ambt. P. T. T. van Kloetinge, Stationsplein 2; G. J. Luijk, reiziger van Souburg, 's H. H.kinderendijk 34; G. Bruel geb. Ringelberg, van Schiedam, Matth. Smalleg. buurt 11; J. G. Brandt en gezin, veldarbeider, van Kattendijke, St. Jacobstr. 40; D'. Pellis, religieuse, van Etten en Leur, Staistr. 3; J. M. Rijn, ar beider, van Pijnakker, Scheldestr. 2; G. A. Weststrate, dienstbode, van Kattendijke, Gr. Markt 24; G. Dieleman, winkelbedien de, van Borsselen, Spiegelstr. 15; L. Scherp, dienstbode van Kortgene, Oude Vischmarkt 4; A. E. G. J. Stappaerts, apoth. ass., van Boxtel, Voorstad 11; H. J. G. Holthuis, beambte N. S., van Zwolle, Rommeigwalestr. 2; M. Sustronk en gezin, koopman, van Rotterdam, Kloetingsche weg 14; M., M. de Hullu, dienstbode van Schoondijke, Groote Markt 1; L. J. Adri aansen en gezin, timmerman, van Middel burg, Stationsplein 2; W. van Wou we, on derwijzer, van Stad Hardehberg, Zaag- molenstr. 1; Vertrokken: P. v. d. Ploeg en gezin, rei ziger, naar Leeuwarderadeel, Bosboom- str. 32; W. v. d. Slikke, schilder, naar Tho- len; W. A. Sturm, dienstbode, naar Wis- senkerke A 66; G. G. J. Boonacker en gezin, off. koopvaardij, naar Haarlem, Parklaan 94; R. M. v. d. Berge, surn. R. D., naar Den Haag, Laan v, N.O.I. 160; W. B, Leijs; dienstbode, naar Kar pelle A 87; D. C. Vermaire, filiaalhouder, naar Dordrecht, Voorstr. 192 rood; J. van Luijk en gezin, pakhuisknecht, naar Kloe tinge B 12. D. Feleus, dienstbode, naar Kattendijke A 37; A. Foudraine, banketbakker, naar Breda, Lange Brugstraat; J. Kasselaar, dienstbode, naar 's-Gravenpolder A 19; G. Geelhoed, dienstbode, naar Colijnsplaat A 199; C. Nieuwenhuijse, zonder beroep, naar Kloetinge A 104; C. Reijerse, tele foniste, naar Zeist, Louise de Golignyplein 27; N. Paauwe, dienstbode, naar Nisse, 34; J. Hirdes, geb. Kole, zonder beroep, naar Krabbendijke, A 193; M. K. Sper- mon, bankwerker, naar Rotterdam, Nieu we Binnenweg 384; A. P. de Jonge, dienst bode, naar Heinkenszand, A 208; H. A. Rouw en gezin, boekhouder, naar Alk maar, Leeghwaterstraat 33; F. A. M. de Vocht, cand. notaris, naar Oirschot, Markt; P. van Zunderen geb. v. d. Dor pel, zonder beroep, naar 's-Heerenhoek, Kerkstraat 13; C. van Zweeden, kantoor- bed., naar Kloetinge B 158; A. P. Le Coq, smid, naar Hilversum, Eikbosscherweg 23; C. de Jager, dienstbode, naar Nisse, Lange- weg 116; A. A. M. Poggemann, kinder juffrouw, naar Medemblik, Bagijnhof 18; P. A. van Oosten, dienstbode, naar Ier- seke, A 122. Bevolking. Toestand per 1 Jan. 1932 4393 mannen, 4860 vrouwen, totaal 9253 personen. Vermeerderd door geboorte met 94 m., 72 vr., totaal 166 pers.; vestiging met 240 m., 305 vr., totaal 545 pers., te zamen dus 334 m., 377 vr., totaal 711 personen. Verminderd door: overlijden met 38 m., 41 vr., totaal 79 pers.; vertrek met 222 m., 303 vr., totaal 525 pers. Te zamen dus 260 m., 344 vr., totaal 604 personen. Totale vermeerdering 74 m., 33 vr., to taal 107 personen. Toestand op 31 December 1932 4467 m., 4893 vr., totaal 9360 personen. Veere. Maandag had alhier de eerste ledenvergadering der afd. Veere van den G. B. en T. B. plaats. Als voorzitter werd gekozen dhr P. de Kroo, secr. dhr W. Wouters en A. P. Kasse, J. de Buck en A. Huijbregtse als bestuursleden. Het regle ment der vereen, werd vastgesteld en verschillende zaken van practischen aard geregeld. Arnemuiden. Vandaag viert onze ge meente-veldwachter dhr N. Kievit als zoo danig zijn 30-jarig ambtsjubileum. De ju bilaris is 1 Maart 1897 als agent van po litie te Middelburg in dienst getreden, al waar hij zijn dienst met nauwgezette plichtsbetrachting vervulde. Den 5en Jan. 1903 werd hij tot gemeenteveldwachter alhier benoemd, waarna hij Middelburg verliet om zich alhier te vestigen. Over het algemeen genomen geniet dhr Kievit de achting der bevolking, daar hij al dien tijd getoond heeft politieman en tevens man van karakter te zijn. In deze 30 jaar heeft dhr Kievit onder vier burgemeesters gediend, n.l. wijlen dhr S. v. Eenennaam, Lantsheer, Blok en H. G. Horninge. Koudekerke. Bevolking van 1631 Dec. Ingekomen: P. Kaljouw, D 189 uit Grijps- kerke; J. de Smit met gezin, E 197 uit 0. en W. Souburg; J. de Waard met ge zin, E 28 uit Middelburg; W. Vreeken, D 223 uit Sassenheim; A. de Potter, B 29 uit Grijpskerke; mej. J. Bijlebijl, B 60 uit Vlissingen; L. Geschiere D 208. Vertrokken: A. Joziasse van B 171 naar 0. en W. Souburg; P. de Kievit met ge zin van B 308 naar Vlissingen; P. G. Wisse van E 67 naar Aagtekerke; W. Kruft met gezin van E 28 naar Middel burg; mej. M. Alewijnse van D 133 naar Vlissingen; G. Willems met gezin van E 95 naar Vlissingen; mej. S. de Klerk van E 100 naar Geertruidenberg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem, H. J. Hak te Alk maar. Geref. Kerken. Tweetal te Harkstede, F. J. Jonkhoff, cand. te Groningen en G. Veenhof, cand. te Doorn. Geref. Gemeenten. Tweetal te Gouda, A. de Blois te Dirks- land en J. D. Barth te Borssele. Beroepen te Gouda, A. de Blois te Dirks- land. Bedankt voor Tholen, J. Fraanje te Barneveld. Heinkenszand. Bij de Geref. Kerk alhier zijn gekozen tot ouderling de heer G. Westveer en tot diaken de heer G. van Baaien. Aanwezig 41 leden. Afwezig dhr Goossens met kennisge ving. De voorzitter biedt de leden zijn beste wenschen aan voor 1933 voor hen en hun gezinnen. Moge voorspoed en ge zondheid Uw aller deel zijn. Ook spreekt Spr. zijn beste wenschen uit voor de wel vaart der provincie. We leven in zorgvolle tijden. Spr. be hoort niet tot hen, die reeds een dageraad van een nieuwe wereld zien aanbreken. Ook niet tot hen, die meenen, dat de duisternis nog dichter zal worden en dat we nog niet aan het dieptepunt van de crisis toe zijn. Geen sterveling kan weten wat de toekomst brengen zal. We hebben noodig een rotsvast geloof, dat wanneer het God bJaaagt; weer licht zal aanbreken en een onverzwakte hoop op betere tijden. Houdt goeden moed, zegt Spr. Moge in 1933 menige lichtstraal doorbreken en eenige opleving worden geconstateerd op alle gebied van ons volksleven. Moge onder Gods zegen en de regeering van H. M. de Koningin spoedig een nieuw tijdperk van welvaart aanbreken en onze provincie daarin deelen. Laat ons volgen den weg van eer en plicht en moge Gods zegen op den arbeid der Statenleden rus ten. (Applaus.) Dhr Dumoleijn (R.K.) dankt als oudste lid in jaren den voorzitter voor deze wenschen. Wederkeerig biedt Spr. den voorzitter zijn beste wenschen aan en moge de Commissaris en zijn familie voor onheilen bewaard worden (Applaus). Verschillende voorstellen van Gedep. Staten gaan naar de afdeelingen. Reis-, en verblijfkosten en pre sentiegeld. Ged. Staten stellen voor een wijziging te brengen in de vergoeding van verblijf kosten voor de leden der Prov. en der Ge- dep. Staten met dien verstande, dat deze f 10 bedraagt per etmaal, en voor elke reis afzonderlijk berekend wordt over het tijdvak aanvangende met het uur van ver trek en eindigende met het uur waarop de reis eindigt, terwijl 12 uur of meer voor een etmaal en minder dan 12 uur voor een half etmaal berekend wordt. Een reis, die om 7 uur aanvangt en niet later dan 18 uur eindigt geeft geen recht op hoogere vergoeding dan f3. In de afdeelingen zijn verschillende be zwaren tegen dit voorstel naar voren ge komen. Zoo vroeg men of ook de tijd voor fractievergaderingen in rekening mag worden gebracht. Andere leden en cok leden van Gedep. Staten bestreden dit. Met abnormale gevallen als mist en dergelijke, waardoor het geraden kan zijn veel vroeger dan strikt noodzakelijk van huis te gaan, zal zeer zeker rekening worden gehouden. Dhrn Overhoff, Van'tHoffen Kodde maken enkele opmerkingen. Dhr v. d. Putte antwoordt, dat het aan de leden van de Staten blijft overge laten evenals vroeger om den avond vóór of den morgen van de vergadering op reis te gaan. Met de vergoedingen zal dezelfde soe pelheid als vroeger worden toegepast. De nieuwe regeling sluit aan bij die van het Rijk. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Vordering Steigerrechten. Ged. Staten stelden voor als recht voor het gebruik van de steigers voor iederen reiziger, aldaar met een door mechanische kracht voortbewogen vaartuig aankomen de of vertrekkende, 10 cent te heffen. In de tweede afdeeling kwam de wen- schelijkheid naar voren om aan gezel schappen reductie te verleenen en daar toe aan Ged. Staten bevoegdheid toe te kennen. Ged. Staten wijzen er op, dat ingevolge de Provinciale wet zoowel het bedrag als de grondslagen der belasting door de Sta ten moeten worden vastgesteld, onder goedkeuring van de Kroon. Aan Ged. Sta ten kan dus niet de bevoegdheid tot af wijking worden verleend. Overigens be staat bij Ged. Staten tegen het denkbeeld zelf bezwaar. Dhr H a m e 1 i n k (s.d.) merkt op, dat het voor gezelschappen bezwaarlijk is om gebruik te maken van Prov. steigers. Spr stelt voor voor gezelschapsreizen de helft van het tarief te berekenen. Met gezel schappen zijn bedoeld groepen personen van meer dan 150 personen. Dhr S t i e g e r meent, dat het niet an- gaat rauwelijks een voorstel in te dienen. I.aat men Ged. Staten uitnoodigen in de volgende vergadering met een voorstel tol wijziging te komen. Ged. Staten staan er niet heel sympathiek tegenover. Moeten we een klein voordeeltje maar direct prijsgeven? De bootdiensten kosten al zoo veel. Dhr v. d. Wart (C.H.) meent, dat het voorstel Hamelink niet voor aanneming va'baar is. Het begrip gezelschap is rek baar. Gaat men voor plezier op reis, dan kan men ook wel 10 cent steigergeld betalen. Dhr Van 'tHoff voorziet practische moeilijkheden. Dhr Onderdijk noemt dit muggen zifterij. Spr. merkt op, dat de spoorwegen juist gezelschapsreizen aanmoedigen. De provincie moet ze niet tegenwerken. Nu mijden groote gezelschappen de prov. stei gers. Dhr Stieger herhaalt zijn vraag aan den voorsteller om een verzoek tot Ged. Staten te richten om in de e.v. vergade ring met een voorstel te komen. Dhr H a m e 1 i n k vindt goed, dat Ged. Staten in de volgende vergadering prae- advies zullen uitbrengen. De voorzitter zegt dit toe. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Waterschap de Vrije Polders on der Tholen. Ged. Staten stelden een wijziging voor in het bijzonder reglement voor bovenge noemd waterschap en wel zoo, dat in af wijking met de thans geldende regeling de polders Oud-Strijen en Schakerloo, ook per H.A. evenveel zullen bijdragen als de andere polders. Tegen toetreding van den Polder Deurloo tot het waterschap heb ben Ged. Staten bezwaren. Dhr S o n k e, A.-R., meent, dat de voor gestelde regeling pas in 1946 toepassing kan vinden. Spr. zal tegenstemmen en bestrijdt het voorstel. Dhr Moeiker, v.b., verdedigt met warmte het voorstel van Ged. Staten als ingelande van den polder Schakerloo. Dhr Boender zet de historie en de situatie van de betrokken polders uit een. Spr. bepleit de zelfstandigheid van den Deurloo-polder, die mee wil beslissen in zaken, waar hij aan mee moet betalen. Spr. vindt het jammer, dat de ingelanden van den Schakerloopolder zich tegen de voorgestelde regeling hebben verzet. Spr. zal het voorstel steunen uit billijkheids overwegingen. Dhr Adriaans e, v.d., zegt, dat ach ter deze kwestie zit het opzijzetten van een eenmaal aangegaan contract. Gaan we dezen kant uit, dan zijn we als Duitschland, dat verdragen als vodjes papier beschouwde. Dhr Dieleman noemt de bezwaren niet zoo ernstig. Er is een groot verschil tusschen overeenkomsten van privaat- en publiekrechterlijken aard. Het gaat in dit geval om het publiek belang. Het voorstel van Ged. Staten is gebaseerd op grond wet, prov. wet en polderreglement. Prov. Staten zijn bevoegd om een beslissing te nemen, waarvoor spr. de jurispruden tie noemt. Het voorstel van Ged. Staten is billijk. De omstandigheden zijn geheel veranderd. Ged. Staten zullen zoo conciliant mogelijk zijn. De polder Deurloo kan opname vra gen in waterschapsverband, maar dit is zoo eenvoudig niet. Dan moet bij besluit van Prov. Staten één uitwateringswater schap worden gesticht. Dhr S o n k e zegt, dat zijn rechtsgevoel tegen het voorstel opkomt. Dhr Adriaanse merkt op, dat men noch een privaat- nóch een publiekrech terlijke overeenkomst mag schenden. Een woord is een woord. Zoolang de contrac tanten het contract niet opzeggen, mag de Overheid het niet verbreken. Dhr H e ij b o e r, Stk. Geref., was eerst van plan tegen het voorstel te stemmen, maar zal, gehoord de discussies, vóór stemmen. Dhr Dieleman spreekt tegen, dat hier onrecht gepleegd wordt. Er is hier een wettelijk bevoegd gezag, dat verandering in de overeenkomsten kan en mag bren gen. Dat is juist het onderscheid tusschen privaat en publiek recht. Dhr Sonke herinnert aan Ps. 15: Heeft iemand tot zijn schade gezworen, even wel verandert hij niet. Dhr Adriaanse is niet overtuigd en houdt zijn meening staande. Het voorstel van Ged. Staten wordt aan genomen met 36 tegen 5 st. (Tegen dhrn Sonke, v. Duin, Staver- man, Adriaanse en Paap). Afkoop tol op den weg Goes Katsche veer. Ged. Staten stelden voor bovengenoem- den tol af te koopen van de Maatschappij „De Wilhelminapolder" en wel voor f 15.000 en hen op te dragen ten hoogste f 2000 uit de eventueel van Rijkswege te ontvangen bijdrage voor tolafkoop aan de Maatschappij uit te keeren. Bij de beantwoording van opmerkingen in de afdeelingen:, deelen Ged. Staten mede, dat de Rijkstollencommissie aan de provincie Zeeland f 10.000 heeft^&oege- zegd. De oorzaak van het niet zoo'n vlot verloop hebben van de onderhandelingen is, dat de Wilhelminapolder geen pu bliekrechtelijk lichaam, doch een burger lijke maatschappij is. Na veel loven en bie den is men eindelijk tot overeenstemming gekomen, om aan den polder f2000 te geven, wat Ged. Staten alleen voorstellen voor het geval een Rijksbijdrage aan de provincie ten goede komt. Zoodra de on derhavige tol is afgekocht trekt de Pro vincie ongeveer f 5000 uit het Wegen fonds en levert het eerste jaar de Pro vincie een voordeel op van f 3000 en ver volgens van f 5000. Op andere vragen dee len Ged. Staten nog mede, dat de f 2000 een extra-tegemoetkoming vormen voor af koop van rechten, die het bezit zijn van ge noemde maatschappij. Zekerheid over de Rijksuitkeering is er momenteel nog niet. De maatschappij zal niet in afkoop treden als de f 2000 niet worden betaald. Dhr de B a a r e vraagt of de rijksbij drage zeker zal worden ontvangen. Dhr Kodde acht het van belang, dat de wegen tolvrij worden, maar vraagt of hier niet te veel de belangen van den Wilhelminapolder worden gediend. Dhr Van Bommel van Vloten antwoordt, dat er nog geen zekerheid is omtrent de rijksbijdrage. De particuliere maatschappij „De Wil helminapolder" denkt over een tol anders dan een andere polder. Zoolang de tol bestaat, kan de weg niet op het Prov. wegenplan worden gebracht. Dhr Kodde is niet bevredigd en was het niet een van de laatste tollen, dan zou Spr. tegenstemmen. Dit voorstel is niet billijk. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Afkoop 'tol weg Aardenburg Belgische grens. Ged. Staten stelden voor den tol op den weg van Aardenburg langs de Eider- schans over Heille naar de Rijksgrens in de richting Middelburg in Oost-Vlaande ren af te koopen van de concessinarisse van den tol, de weduwe M. J. T. Goppens de Jonghe te Eede voor f 2600. In antwoord op een vraag van dhr Bosselaar antwoordt mr Dieleman dat de weg goed is, maar te smal voor het moderne verkeer. Het bedrag van f2600 is billijk. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Weg MiddelburgAbeele. Ged. Stellen voor het wegsgedeelte van de brug in den Vlissingschen singel te Middelburg tot de tramhalte te Abeele met ingang van 1 Jan. 1933 in beheer en on derhoud van de gemeente Middelburg over te nemen onder voorwaarde, dat de ge meente Middelburg jaarlijks een bedrag van f 784.80 in de Provinciale kas stort en de gemeente het verhardingsmateriaal, de afwateringamiddelen en wat verder als tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2