EERSTE BLAD. Ruwe handen DONDERDAG 5 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. ir VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR De salarissen per 1 Januari konden Belangrijkste Nieuws, Doos 30 en 60 ct. m—rmwiniBiiw «■■UM.JI Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lnngo Burg. Tclof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losss nummers 5 cent Advert,ontlfln 30 cont por regel. Ingezonden mededoüllngen 00 cont por regol. Kleine Advcrtcntittn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Ondor lottor of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dappere ongehoorzaamheid. Deze uitdrukking is, gelijk bekend, af komstig van den beer Albarda, de leider van de Soc. Dem. Kamerfractie. Hij sprak indertijd de verwachting uit, dat bij eventueel© mobilisatie de Soc.-Dem. zich afzijdig zouden houden. Daarop kwam bet althans neer. Want bij was zelf niet dapper genoeg om aan zijn woorden een nadere duidelijke ver klaring te geven. Wat dit betreft, betoonde Hitier meer dapperheid, In een rede, een paar maanden geleden te Lanenburg in Pommeren gehouden, heeft hij verklaard, dat de Hitleriaanscshe stormtroepen in geval van 'n aanval van Polen op Duitschland niet in actie zou den treden, indien niet vooraf het „sys teem" in Duitschland ten val 'zou zijn ge bracht. Maar wat wil nu het geval Het hoofdorgaan der Duitsehe S. D. A. P. de „Vorwarts", heeft Hitier verweten, zich aan „moreel landverraad" te hebben schuldig gemaakt. Naar aanleiding dezer beschuldiging heeft Hitier een klacht te gen de „Vorwarts" ingediend, welke klacht ingevolge de Kerstmisamnestie niet tot een vervolging heeft geleid. De „Vorwarts" echter blijft bij haar meening, dat Hitier „zedelijk landver raad" heeft gepleegd en herhaalt thans publiek de beschuldiging, opdat Hitier op nieuw een aanklacht zou indienen. We staan hier dus voor het merkwaar dige feit, dat het hoofdorgaan der Duit- sdhe socialisten iemand van „zedelijk landverraa d"beschuldigt, omdat deze om welke redenen laten we hier in 't midden op een gegeven oogentblik zijn troepen niet zal laten vechten, dat een so cialistisch hoofdorgaan het niet-willen- veehten als „landverraad" betitelt. De dappere ongehoorzaamheid, door den leader van onze Soc.-Dem. Kamer- fractie^'aangeprezen, wordt dus door het hoofdorgaan van de Duitsehe kameraden als „zedelijk landverraad" zonder eenige reserve veroordeeld. Wie eerlijk wil zijn In het orgaan „Het Bouwvak" was be weerd, dat de loonen der bouwvakarbei ders van 26.6 tot 40.38 pet. was gedaald. Deze bewering kwam de eer van „De Bouwer", het orgaan van den rooden Alg. Nederl. Bouwvakarbeidersbonid te na. Men zou hieruit toch de conclusie kunnen trekken, dat de roode organisaties dan al heel weinig voor hunne leden hebben ge daan. 'Om dit te voorkomen, schrijft „De Bou wer", dat de dalingspercentages veel ge ringer zijn. De daling, zoo heet bet, be draagt hoogstens 26.1 pet., waarbij dan nog komt, dat de vacantie werd ingevoerd, tengevolge waarvan de percentages ge middeld 1% pot. lager zijn, dan uit de vergelijking der werkloonen blijkt. Teneinde dit betoog meer kracht bij te zetten, heet het dan verder „Het ergste van alles is echter, dat de geheele opzet van de berekening op kwade trouw en bewust be drog steunt. Wie e e r 1 ij' k wil z ij n, rnoet^ zich ook afvragen, of de daling een'ver laging van het levenspeil beteekent, zoo als „Het Bouwvak" dit wil suggereeren. En daarvan is geen sprake. Wie de indexcijfers, die de koopkracht van bet loon demonstreeren, naast den gang van zaken met de loonen legt, kan niet anders zeggen, dan dat bet de gecon tracteerde vakbonden gelukt 'is, het levenspeil ook s i n ds 1921 'b e - langrijk op te voeren." Een merkwaardige uitspraak. Hier wordt toch niet meer of minder beweerd, dan dat een loonsverlaging van 26 pet. in verband met bet indexcijfer toch nog een stijging van het levenspeil betee kent. Wij zijn zoo vrij dit te 'betwijfelen. Maar tegenover de roode demagogen, die b.v. in de Tweede Kamer elke salaris verlaging als een aanslag op het levens peil afwijzen, is deze uitspraak toch wel van bet eekenis. Wie eerlijk wil zijn Moeten we uit deze uitspraak van het roode orgaan afleiden, dat men in dien hoek als het gaat over het levenspeil, met de eerlijkheid op gespannen voet staat De nieuwe burgemeester van Antwerpen. De „Staatscourant" van Woensdag kon digde de offieieele benoeming af van den heer dr G. Huijsmans, socialistisch oud minister van kunsten en wetenschappen tot burgemeester van Antwerpen. In een interview heeft de nieuwe bur gemeester medegedeeld, dat hij een pro gramma beeft ontworpen voor het bestuur der stad, maar dat de verwezenlijking er van moeilijk zal zijn. „Antwerpen", vervolgde hij, „heeft mo rn. nteel een hegrootingstekort van 20 a 25 millioen frs., doch de stad is eigena resse van 49 pet. van haar grondgebied. Antwerpen is de rijkste stad van het land." Om de werkloosheid aan de haven zoo veel mogelijk te ondervangen, wordt een programma van groote werken bestu deerd. De Duitsehe Rijksdag. Het seniorenconvent van den rijksdag heeft besloten den rijksdag tegen Dinsdag 24 Januari bijeen te roepen. Omtrent de agenda zal in een tweede zitting worden beslist. De communisten hadden de bijeenroe ping op 9, de socialisten op 10 Jan. voor gesteld, de nazi's wilden de beslissing aan Göring overlaten. De communisten en de socialisten heb ben moties van wantrouwen ingediend. De communistische leden der commissie van buitenlandscbe zaken hebben de bij eenroeping dezer commissie tegen 12 Jan. gevraagd, opdat de rijksregeering in die zitting o.a. een verklaring zal afleggen omtrent baar standpunt ten aanzien van den „roofoverval van bet Japansche im perialisme op China." Voor het eerst geen ijs en sneeuw. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het land is Finland dit jaar zonder ijs en sneeuw, aldus Reuter. De winter is dit jaar buitengewoon zacht en terwijl anders in dezen tijd van het jaar de rivieren en meren bijna geheel zijn dichtgevToeren, ia er nu nog niet eens een vliesje op. Het nieuwe luchtschip „L Z. 129". Omtrent het te Friedrichsh'aven in aan bouw zijnde nieuwe luchtschip „L. Z. 129" wordt bekend, dat het grooter zal worden dan het luchtschip „Graf Zeppelin". De lengte zal 248 M. bedragen, zijn grootste doorsnee 41 M„ zoodat op deze wijze een belangrijke vergrooting van het volumen en de draagkracht wordt bereikt. Het luchtschip wordt door schotten, een 1'6-tal, in afzonderlijke ruimen verdeeld. De constructie van den roimp blijft in hoofdzaak gelijk aan die van „Graf Zep pelin". De architect, prof. Breuhaus, heeft er naar gestreefd, den 50 passagiers, welke zullen kunnen worden aan boord genomen, dezelfde accomodatie te bieden als op moderne Oceaanschepen. Op het bovenste dek komt de eetzaal, waaraan een rook- salon grenst. In het daaronder liggende dek komen de slaapruimten voor de be manning. De „L. Z. 129" zal met heliumgas wor den gevuld. Daardoor wordt het brandge vaar uiterst beperkt. Ook benzine-inetal- laties zijn vermeden. Het luchtschip zal gedreven worden door 4 Maybach-ruwe oliemotoren, welke ieder een capaciteit van 800 tot 1000 P.K. hebben, waardoor het luchtschip een snel heid van 130 tot 150 K.M. per uur zal kunnen ontwikkelen. Welken naam de „L. Z. 129" zal krij gen, is niet bekend; het vermoeden, dat het dien van den rijkspresident zal krij gen, schijnt vooralsnog voorbarig. Groote brand bij Liverpool. Te Ellesmere Port bij Liverpool is een benzinetank der Sheü-Mex-Cy., welke een capaciteit heeft van 3800 H.L. geëxplo deerd. Het deksel van de tank is met don derend geraas na een boog door de luebt te hebben beschreven, op de aarde terecht gekomen. Het mag een wonder heeten, dat niemand werd gedood of gewond. De tank Toelating werkverschaffingen gehuwden. Terwijl thans onder bepaalde voor waarden reeds kostgangers van 21-jarigen leeftijd tot de werkverschaffingen mogen worden toegelaten, 'kunnen tijdens hun werkloosheid gehuwde personen eerst op 23-jarigen leeftijd in de werkverschaffing geplaatst worden. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft aan de organi saties, welke op verlaging van dien leef tijd hebben aangedrongen, meegedeeld, dat in de toelatingsvoorwaarden van ge huwden beneden 23-jarigen leeftijd geen wijziging kan worden aangebracht, op grond, dat huwen een vrijwillige daad ia, en de betrokken personen rekening moe ten houden met de moeilijke tijden. Subsidie voor werkloozenkassen. De minister van Binnenlandsche Zaken beeft bepaald, dat ten 'behoeve van de werkl oozenka ssen in bedrijfstakken, welke in bijzondere mate door de crisis zijn ge teisterd, over 1933 een subsidie kan wor den toegekend, dat, voorzoover noodig, meer dan 100 pot. zal bedragen, doch, be houdens voor enkele groepen, niet boven 200 pet. zal kunnen stijgen. Voor de kas sen van enkele groepen o.m. houtbewer kers, landarbeiders metaalbewerkers, steenfabrieksarbeiders en textielarbeiders ■kan een subsidie van ten hoogste 250 pet. worden toegekend, onder bepaalde voor waarden, als een verplicht lidmaatschap van tea minste 5i2 weken, uitschakeling van het lidmaatschap van personen boven 65 jaar en doorbetaling van de contributie tijdens de werkloosheid. Contract van Varkenscentrale met Baconfabrikanten. De beer H. Amelimk, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Economi sche Zaken en Arbeid gevraagd Ingezonden Mededeeling. Talrijke winkeliers, vooral van winter sportartikelen, verkeeren in 'groote moei lijkheden, daar zij met hun voorraden 'blijven zitten. Japan's optreden te Sjanhaikwan. De uit Sjanhaikwan teruggetrokken Ghi- neezen hebben zich op eenigen afstand van de stad geconcentreerd om eventueel opnieuw tegenstand te bieden. Te Tient sin is de staat van beleg afgekondigd. Engeland beeft te Tokio opheldering gevraagd omtrent de gebeurtenissen te Sjanhaikwan. Japan heeft den Ghineeschen autori teiten zeer vérgaande eischen gesteld ter bijlegging van het conflict. De bezetting door de Japanners van Sjanhaikwan wekt in Amerika, Groot- Brittannië en Frankrijk ernstigen weer klank. China zou er naar streven, het con flict te localiseeren. Japan zou aan Maar schalk Tsjang Sjoe liang drie eischen ge steld hebben. Volgens zekere ramingen zou het aan tal der in de gevechten van Sjanhaikwan om het leven gekomen Ghineezen 1700 bedragen. De economische wereldconferentie. De commissie ter voorbereiding van de economische wereldconferentie zal Maan dag te Genève onder voorzitterschap van Mr Trip, den president der Nederland- sche Bank, bijeenkomen, ter bespreking van de agenda der conferentie en zoo noo dig ter uitwerking van voorstellen. Het vraagstuk der oorlogsschulden, dat aanvankelijk op verlangen van de Vereen. Staten niet behandeld zou hebben, zal thans een der voornaamste punten van de conferentie uitmaken. De Belgische gedelegeerde Francqui zal voorstellen tot verbetering van den mone- tairen toestand in verschillende landen uitwerken. Ex-keizer Wilhelm naar Buckeburg? Te Buckeburg loopt het gerucht, dat ex- keizer Wilhelm Doorn zou willen verlaten om naar Buckeburg te verbuizen, waar hij bet nieuwe paleis aan de markt gekocht zou hebben. Onlangs is de gemalin van den keizer te Buckeburg geweest en beeft daar 't paleis bezichtigd. Ook een nationaal-socialistiscb Mad te Buckenburg, dat beweert inlich tingen van bevoegde zijde te hebben ont vangen, brengt een desbetreffend bericht. Officieel wordt verklaard, dat van een verkoop van het kasteel aan den ex-kei- zer niets bekend is. Wel heeft de gemalin van den ex-keizer onlangs te Buckenburg vertoefd en bij den vroegeren staatssecre taris von der Briigghen gelogeerd, doch dit bezoek wordt hierdoor verklaard, dat haar dochter in 't naburige Obernkirchen een huishoudschool bezoekt. is thans met de naaste omgeving een vlammenzee. Direct na de ontploffing schoten de vlammen tot 50 M. omhoog en ontwikkelden dichte rookkolommen. De brandweer had urenlang werk eer een overslaan van den brand op de andere 36 tanks als uitgesloten kon worden be schouwd. Korfe berichten. Ongeveer 500 wevers van Rijssel en Armentières zijn heden instaking ge gaan. De stakers hopen, dat zich ook de werknemers van andere weverij-districten bij hun beweging zullen aansluiten. De N oor scbe r egeering heeft door middel van een voorloopige verorde ning den uitvoer van obligatiën en cou pons, welke in Noorsche of buitenland- sehe valuta luiden verboden. Deze veror dening geldt alleen gedurende den tijd, dat de gouden standaard zal zijn opgeheven. Deze bepaling is echter niet van toepas sing op stukken, welke zich in bet bezit van buitenlanders bevinden. De gemeenteraad van Manchester- Salford beeft gisteren het voorstel der ar beiderspartij om bioscopen op de bekende voorwaarden ook op Zondag open te stel len, na ampele discussie, verworpen. Te Manchester geschiedde dit met 73—17 stemmen, in de voorstad Salford met 2822 stemmen. De New-Yorksbbe correspondent van de Daily Express meldt, dat de mogelijk heid na de jongste 'besprekingen tusschen Roosevelt en Norman Davis niet is uit gesloten, dat de Amerikaansche regeering een permanenten waarnemer bij den Vol kenbond zal benoemen. Blijkens de statistiek van de Engel- sche communistische partij' is er in het afgeloopen jaar een achteruitgang in het aantal leden der partij vast te stellen. Het ledental was van November 1930 tot Sep tember 1931 van 2.155 gestegen 6.363, doch op het einde van 1932 weer gedaald tot 5.500. De douane te Kiel heeft in de vrije haven een smokkelcomplot ontdekt van uit Nederland afkomstige tabak, waardoor de fiscus voor tenminste 35.000 mark aan in voerrechten benadeeld is. Een der smok kelaars, een hekend lid der communis tische partij, is aangehouden en heeft 'be kend. Maandagnacht zijn in Kirgistan op tal van plaatsen krachtige aardschokken waargenomen, die eenige seconden hebben geduurd. Verscheidene huizen in het Kir- giezengebied zijn beschadigd. Is het juist, dat krachtens een contract, afgesloten tusschen de Varkenscentrale en de baconfabrikanten, aan de baconfabri kanten drieërlei vergoeding wordt uitge keerd, waaronder vergoeding van alle vaste bedrijfskostenrentevergoeding op het geïnvesteerde kapitaal afschrijving op gebouwen, materialen en inventaris, te rugbetaling der uitgekeerde vaste salaris sen en andere kosten? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat ook voor de loonen en sala rissen van het personeel, dat bij de bacon fabrikanten in dienst is, een regeling had dienen te worden getroffen? 'Zoo ja, is de minister dan bereid te be vorderen, dat alsnog zoodanige wijziging in het contract tusschen de Varkenscen trale en de baconfabrikanten aangebracht wordt, waardoor de baconfabrikanten ver plicht worden aan hun arbeiders een loon te betalen op basis van de collectieve ar beidsovereenkomst, die voor sommige do zer bedrijven van kracht is? Is het juist, dat de te verwerken var kens zoodanig onregelmatig over de ba- conbedrijven zijn verdeeld, dat te Oss in vol-continu gewerkt wordt, terwijl men bijv. in Hardenberg de arbeiders naar de werkverschaffing zendt wegens gebrek aan werk Is de minister 'bereid, wanneer de voor gaande vraag bevestigend wordt beant woord, te bevorderen, dat dergelijke mis standen worden voorkomen en uitvoering wordt gegeven aan die clausule uit het contract tusschen de Varkenscentrale en de baconfabrikanten, die in uitzicht stelt, dat personeel in eenige plaats overbodig geworden, elders in het bedrijf te werk ge steld wordt Groentenexport naar Frankrijk. D'e minister van Economische Zaken en Aibeid heeft bepaald, dat in zijn beschik king' tot regeling van den uitvoer van ver- sche groente naar Frankrijk onder 1. van deze beschikking achter „met uitzonde ring van witte kool voor zuurkoolberei ding)" is in te voegen „uien en witlof". Met het afgeven van certificaten voor den uitvoer van uien naar Frankrijk is belast L. Niemöller te 's Gravenhage. Het in art. 3 van het K.B. van 4 Jan. bedoel de tijdvak is door den minister voor uien vastgesteld van 1 Oct. 1931 tot 1 April 1932. De kosten aan het afgeven der cer tificaten verbonden, zijn vastgesteld op 5 ct. per 100 Kg. met een minimum van 50 ct. per certificaat. Een gemeente zonder financiën. Doordat de geldmiddelen der gemeente Beerta op 1 Januari j.l. waren uitgeput, kon geen enkele betaling meer worden ge daan. Binnenland. Vergadering Prov. Staten van Zeeland. Ontbinding N.V. Z,-Vlaamsche waterlei ding. De roofmoord te Numansdorp. Buitenland. Finland zonder ijs en sneeuw. De economische wereldconferentie. De brand aan boord van de „Atlantic". niet meer ten volle worden uitbetaald, te- wijl ook de gelden voor steunregeling en armenverzorging deze week niet meer kunnen worden uitgekeerd, tenzij door de regeering wordt ingegrepen. Door de gemeente ia voor 1933 een rijksbijdrage geraamd op f 35.000. Aan het verleenen hiervan werden door de regeering verschillende voorwaarden gesteld, die in de laatste raadsvergade ring echter bijna alle werden verworpen. Invoering verreschrijfdienst door P. T. T. In beginsel heeft de P.T.T.-dienst be sloten om, voorloopig op proef, door mid del van verreschrijf-verbindingen, gele genheid te geven tot onderling particulier telegraafverkeer over telefoon-aansluitin gen, zoowel in locaal ais in interlocaal verkeer. Naar men zich zal herinneren, is voor af door demonstratie van in bedrijf zijnde toestellen op de Jaarbeurs in Sept. j.l. en door schriftelijke en persoonlijke gedachten wisseling met daarvoor in aan merking komende instellingen de be langstelling gepeild voor dezen nieuwen verkeersvorm. De opgedane ervaringen zijn van dien aaid, dat het bedrijf thans tot de aan schaffing van een eersten voorraad toe stellen zal overgaan. Het jaarabonnement voor huur van de apparatuur van een dergelijke verre- schrijfverbinding zal f480 bedragen, met inbegrip van onderhoud en controle der toestellen. Voor het gebruik van de ver binding zal het gewone telefoongesprek- kentarief in rekening worden gebracht, met toepassing eventueel van een tijdta- rief voor locaal verkeer. De executies van landbouwbedrijven. Gisteren is de volgende motie aan de regeering gezonden: De algemeene vergadering van den boe renbond van den L. T. B. op 3 Januari te Haarlem bijeen, dringt er bij de regee ring ten sterkste op aan onmiddellijk maatregelen te nemen, teneinde executies van landbouwbedrijven te voorkomen. Minister Terpstra. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich voor korten tijd met vacantie buiten Den Haag bege ven. Slapte in het bedrijf. Tegen het eind dezer week is het per soneel der klokkengieterij van den heer Van Bergen te Heili'gerlee, wegens slapte in het bedrijf ontslagen. Een weigerachtige Gemeenteraad. De gemeenteraad van Huizen was gis teravond in geheime vergadering bijeen geroepen, ter behandeling van de begroo ting. Eenige leden verMa,arden, dat zij geen tijd hadden gehad om haar te be- studeeren; men wenschte de besprekingen niet te openen, waarna de voorzitter, se cretaris en een der wethouders vertrokken. Naar verluidt, zal de raad ook in de openbare zitting, welke tegen vandaag is uitgeschreven, de begrooting niet willen behandelen. De weigering moet zijn ge baseerd op 's Raads ontstemming over het feit, dat de gemeente-architect, aangaan de wiens beheer een justitieel onderzoek wordt ingesteld, niet is geschorst. Men wil zijn cijfers van de begrooting van open bare werken niet aanvaarden. Zoodra B. en W. tot schorsing over gaan, zou de Raad de begrooting nader willen beschouwen. Het conflict in het vfsscherijbedrijf te IJmuiden. Gistermiddag hebben de havenar beiders, georganiseerd in den centra- ten bond en den Christelijken bond van transportarbeiders een gecombineerde vergadering gehouden, waarin de heeren Spoelstra, lid van het hoofdbestuur van den christelijken bond en Brandsteder, voor den ceatralen bond, hebben gespro ken. u

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1