Huidei SANGUINOSE Marktberichten. Briefwisseling. Radio-nieuws Land- en Tuinbouw Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, Hoek Gravenstraat MIDDELBURG EERST Buil Zuiver plantaardig Tonicum. DRAlSlflA-vANVALKEMBURG'S- A -'iLEVERTRy Wormpoeders „Fermitan" Als Gij Wortelboer's Kruiden of 1 a 2 Wortelboer's Pillen PASTILLES ALTIJD WELKOM! DONDERDAG 5 Dit nummer be: KRABBENDIJKE, Gehuwd: 15, Th. H. Slabbekoorn 24 j. en Cath. H. van Luyk, 23 j. Geboren: 12, Adriaan, s. v. Francois Hirdes en M. P. Stevense; 18, Elizabeth Johanna, d. v. Laurens van Pagee en Joh. Weststrate. Overleden: 9, Maxinus Andries Staal, z. v. Adr. Staal en Geertruida van Boven. KLOETTNGE. Gehuwd: 1, Jan Sonke, 60 j., weduwnr. van Geertruid Polderman te Kruiningen en Maria Huijzen, 44 j. Geboren: 1, Leendert Marinus, z. v. Huibrecht Jacob Slabbekoorn en Ste- phina Johanna Helmstrijd; 4, Cornelia Jan, z. v. Gornelis Looij en Catharina Riemens; 8, Cornelia Jannie, d. v. Jo- bannis Pieter van As en Elizabeth Maatje Janse; 6, Neeltje Geertruid, d. v. Dinge- nis Minnaard en Catharina Paardekoo- per; 17, Leuntje, d. v. Jacobus Burger eü Helena de Schipper; 16, Neeltje Maria, d. v. Jacob van der Weele en Lourina Walhout; 20, Maria, d. v. Willem Bazen en Pieternella Neeltje Florijn. Overleden: 6. Boudewijn Nieuwen- huijse, 78 j., weduwnaar van Geertruida de Groene; 12, Pieter de Dreu, 68 j., we duwnaar van Kornelia Bruinooge (te El- lewoutsdijk)18, Pieternella Bliek, 60 j., echtgenoote van Marinus Maat. THOLEN. Ondertrouwd: 22, A. van der Spoel, 27 j. te Breda enJ. G. Lievisse Adriaanse, 26 j.; 30, A. de Geus, 27 j. te Binteloord en J. M. Geluk, 21 j. Gehuwd: 22, P. W. Kaat, 24 j. te Poort vliet en T. v. Luik, 25 j. Geboren: 6, Adriaan Johannes, z. v. D. G. Schot en G. M. Praat; 12, Jan, z. v. J. Bout en W. P. Braai; 12, Arendje Ge- raida, d. v. P. J. Goossen en J. v. Driel; 14, Adriana Anna, d. v. J. W. Hage en P. C. v. d. Male; 20, Wilhelmina Cornelia, d. v. J. M. Verkamman en D. H. Vroeoop; 20, Martina Johanna, d. v. L. M. Moer land en H. J. Verkamman; 28, Willem, z. v. J. Schot en T. Bout. Overleden: 10, Jacob Johannes, 31 d., z. v. A. BoutQuist; 20, Janna Johanna Baak, 20 j. jd. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Groentenveiling van 4 Januari. Spruiten 1417, id. uitschot 5, Wortelen S, Kroten 1.40, Stekuien 1.301.40, alles per 100 Kg.; Prei 68 per 100 bos; Bloemkool 68, id. lie soort 25, Groe ne Savoyekool 2.102.80, Boerenkool 1.40 per 100 stuks. MIDDELBURG, 3 Jan. Op de veiling deden: Zeeuwsche blauwe aardappelen 23 ct. per 25 Kg.; veldsla 2425, spruiten 11—20, witlof 121, schorseneeren 10, koolrapen 12, wijnpeen 12, peen 13, uien 14 kroten 13, rammenas 1, roode kool 3, rapen 2 ct., alles per Kg.; bego nia's 20, primula's maliordes 7 ct. per pot; peen 8, rapen 2,5, prei 45,5, sel derie 33,5, knolselderie 28,5 ct., alles per bos; savoyekool 1,55,5, roodekool 3—5%, boerekool 2—2,5, bloemkool 2— 18, andijvie 0,52 'A ct., alles per stuk. VLISSINGEN. Veiling van 8 Jan. Jo sephine de Molières 35, Goudreinet 15 18, Zure Bellefleur 18, Pipping 14, Roo dekool 12, Bruine boonen 89, Uien 3, Spruiten 1014, Wijnpeeën 1, kleine peeën 2 ct., alles per Kg.; Roodekool 3,5, Savoyekool 24, Bloemkool 49 ct., al les per stuk; Selderie 12,5, Prei 37, Peuën 2, Kroten 2 ct., alles per bos; Pe terselie 79, Fransche Postelein 23 ct. per chipje; Andijvie 1251 ct. per kist. Op de gisteren in het Veilingslokaal Warmoezierstraat 37—39 te Rotterdam gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed: Kipeieren f 3.15f 4.70, Eendeieren f 3f 4.60. Aanvoer 140.000 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Vei wachting tot den avond van 5 Jan.: Matige tot zwakke, Zuidel. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Stand van hedenmiddag 8 uur: F oo i e n s fe 1 s e 1. Naar aanleiding van wat wij hierover de vorige week op namen, wordt er ons van andere zijde op gewezen, dat niet vergeten moet worden dat een betrekking bij de gemeentereini ging zeer veel onpleizierige kanten heeft, terwijl bovendien het geven van een nieuwjaarsfooitje meer beschouwd kan worden als een soort belooning, oen blijk van waardeering voor niet verplichte diensten Programma van Donderdag 5 Jan, HUIZEN, 296 M. 8-9.15 en 10 Gramo- foon. 10.15 Morgenwijding. 10.45 Gramo- foon. 11 id. 12.15 Orkestconcert. 2 Cursus fraaie handwerken. 3 Voor de Vrouw. 4 Bijbellezing door Ds H. Stalk. 5 Concert. 5.45 Handenarbeid. 8 Concert door de Accordeonclub „Excelsior". 9 Voor de ouders. 9.30 Orgelspel. HILVERSUM, 1875 M. AVRO-uitzen- ding. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon. 11.30 Kamerorkest. 2 Voor de Vrouw. 4 Ziekenuur. 4.30 Radio- kinderkoorzang. 5 Kinderverhalen. 5.30 Kleinorkest. 8.15 Concertgebouworkest. Stand van gistermiddag 3 uur: 763. Licht op voor fietsers: Donderdag: 4 u. 26 min. Diploma boter. Aan de Coöp. Melkinrichting en stoom- zuivelfabriek „Walcheren" werd ook over het jaar 1932 weer een diploma toegekend voor de inzendingen boter, welke regelma tig over het geheele land plaats hebben, op de keuringen, welke door den Brabant- schen Zuivelbond worden gehouden. Dunschaiige eieren. Een lezer vraagt mijIk heb een hok van 2 bij 2 M. en 1.75 M. hoog en daarin verblijven zes kippen. Ze worden gevoerd uit een vaststaande bak met ochtendvoer en grit, en 's avonds krijgen ze gemengd voer. Ik raap steeds windeieren. Wat is daar aan te doen? 2. Ik zou graag een zwaar soort kip willen hebben, echter geen witte, welk soort is aan de beste? De eerste vraag is van belang, omdat zij een klacht betreft, die op het oogen- blik veel voorkomt, n.1. het leggen van dunschaiige of van windeieren. Komt het leggen van zulke eieren voor bij een enkele kip van een koppel, dan duidt dat meestal er op, dat de kip een afwijking heeft aan haar legapparaat en wel van het laatste deel daarvan, op de plaats waar de kalkkliertjes liggen. In zoo'n geval kan men beter een dergelijke patiënt opruimen. Soms komt bet omdat de kippen te veel op leg geforceerd zijn. Waar echter in dit geval de abnormale eieren bij alle kippen voorkomen, ligt er hoogstwaarschijnlijk een fout bij het voer en denken wij aan een tekort aan minera len of aan een tekort aan de stoffen welke deze mineralen in het lichaam doen op nemen en het gehalte der mineralen van het bloed regelen, n.l. de vitaminen. Nu gaan we dus zoeken. De eigenaar heeft een hok dat meer dan ruim genoeg is voor deze 6 kippetjes en kan deze die ren dan ook, als hij voldoet aan wat ik de vorige keer over de inrichting der hokken schreef, gevoeglijk binnen laten. Zitten de kippen echter steeds binnen, dan hebben ze om te beginnen zeer groote behoefte aan het zonneschijn-vitamine, aan vitamine D. Dit vitamine regelt in 't lichaam de opname en vertering der mi nerale zouten en als het ontbreekt, kunnen we net zoo veel kalkzouten voeren als we willen, het helpt ons niets, het lichaam kan ze niet verwerken. Juist in de wintermaanden hebben de dieren groot gebrek aan vitamine D, wat ze anders, als de zon schijnt, zelf in hun huidvet vormen kunnen. Een der beste bronnen van vitamine D is de gewone ouderwetsche levertraan en het eerste wat we nu bij deze kippetjes probeeren is, ze iederen dag per stuk minstens 1 gram le vertraan te voeren. Meestal bevatten de voedermengsels reeds levertraan, maar het ongeluk is tegenwoordig, dart alles goedkoop moet zijn en dan neemt men al gauw goedkoope levertraan die vaak niets waard is. Verder kunnen ook andere vitaminen, die allerlei werkzaamheden in het lichaam regelen, ontbreken en raad ik U aan ook wat gist te voeren. De gewone bakkersgisrt bevat een hoog gehalte aan vitamine B. Voor groote bedrijven is deze gist veel te duur en gebruikt men gedroogde biergist, die even goed is. Voor U loont dat echter de moeite niert en ik raad u aan bakkers- gist te nemen. Reken per kip maar 2 gram per dag. Nu kunt U voor deze 6 kippen bet gemakkelijkst van de 12 gram gist en de 6 gram levertraan een deegje maken, met zooveel ochtendvoer er bij dat er pillen van te maken zijn, ongeveer zoo groort als een knikker. Geef nu de kippen desnoods 's avonds, als ze rustig op stok zitten, zooveel pillen dat ze hun portie krijgen. Dompel de pil len even in wart lauw water en stop ze de kippen achter in de keel, dan slikken ze ze vlot door. Is U dat toedienen van pillen te veel moeite, meng dan een hoeveelheid gist en levertraan met wat ochtendvoer aan, b.v. voor veertien dagen. Geef de kippen 's morgens dit meelvoer alleen in een bakje, zoodart ze bet schoon op moeten eten voor ze wat anders krijgen. Is er wat boerenkool ter beschikking of ander groenvoer, hang dit dan in het hok in een netje op en wel zoo boog dat ze er net aan kunnen komen. Dit groenvoer werkt ook gunstig op de spijsvertering. Tenslotte zegt u, dat u grit voert, doch wat is grit? Grit is allerlei materiaal, dat in de kippenmaag mee kan helpen het in de krop voorgeweekte voer te malen. Als zoodanig kan dus dienen grint, puin, schelpen, enz. Er is echter een groot ver schil tusschen grintsteentjes en puin aan den eenen kant en schelpjes aan den an deren kant. Grintsteentjes lossen name lijk niet op in het zoutzuur der maag, en blijven in de maag liggen, schelpjes, voor het grootste gedeelte uit koolzure kalk bestaande, lossen wel op, komen in het bloed terecht en kunnen vandaar weer meehelpen aan de vorming van eierscha len. Voert men dus de kippen goed och tendvoer met levertraan en gist en geeft ze daarbij onoplosbaar grit (steentjes) dan krijgen ze vaak geen mineralen genoeg om eierschalen te vormen. Voert men ze echter bij hetzelfde voer schelpjes dan krijgen ze wel kalkzouten genoeg. We hebben dus nu Ochtendvoer zon der levertraan en gist kan, als het ge voerd wordt met schelpengrit toch wind eieren geven omdat de vitaminen ont breken. Ochtendvoer met levertraan en gist gevoerd met grit van kiezelsteentjes kan weer windeieren geven, omdat de kippen geen kalkzouten genoeg krijgen. In het geval van den lezer raad ik dus aanvoer levertraan en gist met schel pengrit. Als u dan met een paar weken geen verbetering ziet, dan zit de oorzaak bij de kippen. Wat de tweede vraag betreft, raad ik aan Rhode Island Reds. Dit zijn mooie, zware kippen, rustig en gehard tegen weer en vocht, Niet alle kippen met roode veeren zijn echter Rhode Island Reds en niet elke Rhode Island Red is een goede legkip. Wilt u dus goede, jonge legkippen wendt u dan tot een betrouwbaar adres en als u geen ander weet, schrijf dan maar .aan mevr. Schiltvan Bork, te Groenekam bij Utrecht. Deze dame is se cretaresse der Nederlandsche Fokkersver- eeniging en heeft adressen van goede fok kers te kust en te keur voor u. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonnè's worden ingezonden, aan dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, te Rotterdam, doch postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Heden overleed zacht en kalm ons innig geliefd Zoon tje en Broertje JACOBUS, in den ouderdom van 4 maanden. J. DE WITTE. A. DE WITTE—BESUIJEN. ADRIAAN. Koudekerke, 3 Jan. 1933. Met wederkeerigen gelukwensch mijn dank voor de betoonde belang stelling op 1 dezer. JOH. PILAAR. Goes, 3 Januari 1933. Mr J. W. GOEDBLOED zegt dank voor de aangeboden gelukwenschen en biedt wederkeerig de zijne aan. Goes, 4 Januari 1933. De heer en Mevr. WOUDA— BOERMA danken hartelijk voor de gelukwenschen bij de jaarwisseling ontvangen en bieden wederkeerig de hunne aan. Kloetinge, 3 Januari 1933. DE BURGEMEESTER van Elle- woutsdijk en Mevrouw SMALLE- GANGESOFFERS betuigen, onder wederkeerige felicitatie, hun harte- lijken dank. voor de vele gelukwen schen met Nieuwjaar. DE BURGEMEESTER van Dom burg en Mevrouw VAN VOORT- HUYSENVON STEIN CALLEN- FELS betuigen hun dank aan allen, die van hunne belangstelling deden blijken bij de wisseling des jaars, en wenschen hun wederkeerig Gods onmisbaren zegen toe in 1933. Algemeene verzwakking, zenuwzwakte, is honderd malen het gevolg van een ziekte; maar ze gaat ook menigmalen eene ziekte vooraf. Het is dikwijls een noodlottige cirkel. Het bloed is arm, de organen zijn zwak. De organen zijn zwak, de opname is ge ring; het bloed wordt arm, en blijft arm. Ziet gij kans het bloed te verbeteren, dan zijt ge er. Wordt het bloed beter, de maag wordt sterker; wordt de eetlust beter, dan wordt ook het bloed krachtiger. In al die talrijke en verschillende gevallen is de beste raad: de Sanguinose! De Sanguinose geeft aan het bloed nieuwe levenskracht; en versterkt het, door het in aanraking te brengen met die natuurlijke levenwekkende bestanddeelen, die zij put uit het levende plantenrijk. De SANGUINOSE kost per flacon ƒ2.—, 6 fl. ƒ11.—, 12 fl. ƒ21.—. Bij alle Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4 Den Haag. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. genaamd werken BETER dan alle andere wormmiddelen en mogen niet gelijk gesteld worden met worm patronen, wormkoekjes, bon bons, torentjes, enz., daar al deze middelen niet die kracht bezitten die er van verwacht wordt. Wormpoeders genaamd „Fermitan" bezitten een bij zondere vindingrijke samen stelling en verdrijven zeker: Spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, zoowel bij volwassenen als bij kinderen. Wormpoeders, genaamd „Fer mitan" kosten 85 cent per doos, 3 doozen f 2.40. Overal verkrijgbaar of dl r e c t van Jacoba Maria Wortelboer Postgiro 17039 te Oudepekela. Fermitan wordt door de Nederlandsche Wet beschermd. Wormpoeders niet voorzien van het woord „Fermitan" worden als namaak beschouwd. Men wachte zich dus voor namaak. ongesteld zijt, neem dan 's mor gens, 's middags en 's avonds een weinig van de van ouds be roemde geneeskrachtige en gij zijt s p o e d ig hersteld. Beter en goedkooper huismid delen bestaan er nu eenmaal niet. Duizenden hebben er reeds baat door gevonden en zij zullen ook U helpen, De Wortel- boer's Kruiden en Wortelboer's Pillen verdrijven gal, slijm, koortsigheid,verstopping, maag- en hoofdpijn, wekken den eet lust op, bevorderen de spijs vertering, regelen den stoelgang, zuiveren het bloed, maag en ingewanden enz. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje, Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, drie doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar of direct van Jaooba Maria Wortelboer Postgiro 17039 te Oudepekela. Zending geschiedt franco na ontvangst van het bedrag. Gevraagd begin Februari in een gezin van 3 pers. een Dienstbode, die netjes werkt en eenv. kan koken of een Huishoudster. Br. onder letter A aan den Boekhandel Fa D'HUIJ, L. Burg, Middelburg. Hulde voor die Droste-Pastilles, die zoo uniek van samenstelling zijn, zoo geweldig van kwaliteit. Droste-Pastilles ontketenen overal een jubel! Men weet algemeen dat het de meest verrukkelijke snoeperij is, die er in chocolade wordt bereid. U kunt ze in luxe-doozen krijgen. Maar als U véél snoeplustigen trac- teeren wilt, dan is de groote verpak king aan te bevelen (l kilo f. 3.50). Die is voordeeliger in zoo'n geval. Vraagt naar de origineele .1- Uitg.: N.V. Uitgevi Emergo" ter exploit! Bureaux Lang Tclcfc Postchèquo c Bijkantoor Mlddclb Dirccteur-IIoofd Dappere on Deze uitdrukking komstig van den h van de Soc. Dem. Hij sprak inderti dat bij eventueele m zich afzijdig zoude Daarop kwam bi hij was zelf niet d zijn woorden een klaring te geven. Wat dit betreft, dapperheid. In een rede, een te Lanenburg in heeft hij verklaard, stormtroepen in ge Polen op Duitschh den treden, indien teem" in Duitschla bracht. IMaar wat wil n Het hoofdorgaan P. de „Vorwarts", zich aan „moreel 1 schuldig gemaakt, beschuldiging heef gen de „Vorwarts" ingevolge de Kers een vervolging bee De „Vorwarts" meening, dat Hit raad" heeft geplc< publiek de beschuit nieuw een aanklat We staan hier d dige feit, dat bet sc)he socialisten lan dverraa d" om welke reder midden op een troepen niet zal lat cialistiscb hoofd or vechten als „landvt De dappere on den leider van on fractie^aangepreze: hoofdorgaan van c als „zedelijk landv reserve veroordeelt Wie eerlijk In bet orgaan weerd, dat de looi ders van 26.6 tot Deze bewering i Bouwer", het orga; Nederl. Bouwvakar zou hieruit toch trekken, dat de roe heel weinig voor h daan. 'Om dit te voorko wer", dat de dalir ringer zijn. De da draagt hoogstens nog komt, dat de vi tengevolge waarva middeld pet. vergelijking der we Teneinde dit het zetten, heet het da „Het ergste v de geheele opzet kwade trou drog steunt. Wie eerlij ook afvragen, laging van hert le als „Het Bouwv. En daarvan i indexcijfers, die loon demonstrei van zaken met anders zeggen, tracteerde vakbi levenspeil langrijk op Een merkwaard Hier wordt tocl beweerd, dan dat 26 pet. in verband nog een stijging vï kent. Wij zijn zoo vrij Maar tegenover die b.v. in de Twe< verlaging als een peil afwijzen, is d van beteekenis. Wie eerlijk wil Moeten we uit roode orgaan afle hoek als het gaat de eerlijkheid op g De nieuwe burgen De „Staatscourar digde de officieele beer dr C. Huijsn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 4