Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. NIEUWE SPOORTARIEVEN. Waf er al zoo gebeuren moet vóórdat de plaatskaarten kunnen worden afgegeven. Nu bekend is geworden, dat de reizi gerstarieven met ingang van een nader te bepalen datum verlaagd zullen worden, wordt bij herhaling en in verschillende toonaarden de vraag gesteld, waarom deze nieuwe tarieven, nu zij eenmaal door den minister van Waterstaat zijn goedgekeurd, niet aanstonds ingevoerd worden. In verband hiermede deelt de afd.-chef ie kl. der Nederl. Spoorwegen, de heer A. N. Roos, in „Spoor- en Tramwegen" mede, wat er alzoo gebeuren moet vóór dat plaatskaarten volgens het nieuwe ta rief afgegeven kunnen worden. Wij moeten daarbij de plaatskaarten onderscheiden in: a. plaatskaarten, welke aan de stations gedrukt ter afgifte in voorraad zijn; b. plaatskaarten, welke vóór de afgifte op de stations door de plaatskaarten- drukmachine gedrukt worden en c. plaatskaarten, welke door de op de stations geplaatste automaten gedrukt en aan het publiek afgeleverd worden. In de eerste en tevens in de voornaam ste plaats dus de plaatskaarten, welke aan de stations gedrukt ter afgifte in voorraad zijn. Deze worden aan elk station in door- loopende nummering in pakjes van 100 stuks, met een metalen staafje op eenvou dige wijze samengebonden op driemaan- delijksche aanvrage verstrekt door de onder de Centrale Controle ressorteerende plaatskaartendrukkerij. Behalve deze ge drukte plaatskaarten zijn de stations in het bezit van plaatsbewijzen passepartouts waarop het station van bestemming, de reisweg en de prijs door den loketambte naar ingevuld moeten worden. In het be lang van een vlugge loketbediening dient de afgifte van deze plaatsbewijzen zoo veel mogelijk beperkt te worden en worden dan ook voor bestemmingen, waarvoor de afgifte van eenige beteekenis is, ge drukte plaatskaarten verstrekt. Bij de invoering van een nieuw tarief worden ook voor al deze bestemmingen aan de verschillende stations, halten en stopplaatsen (ruim 700 in getal) nieuwe gedrukte plaatskaarten verstrekt, daar het vóór de afgifte met de pen wijzigen van de prijzen te lastig is en licht tot vergis singen aanleiding kan geven. De verstrekking van de nieuwe plaats kaarten aan de stations geschiedt dus niet op aanvrage, doch ambtshalve door de plaatskaartendrukkerij, alwaar de voor de eerste maanden voor de verschil lende bestemmingen benoodigde aantallen worden vastgesteld, steunende op de nor male afgifte, ontleend aan de driemaan- delijksche reizigersverantwoording, en verhoogd met een percentage voor de ver wachte grootere afgifte als gevolg van de lagere prijzen. Als deze aantallen voor alle stations zijn vastgesteld en de nieuwe vrachtprijzen voor de verschillende stationsverbindin gen zijn uitgerekend, kan aan de hand van de nieuwgemaakte drukkerslijsten met het drukken der plaatskaarten begonnen wor den. Ruw geschat zullen tusschen de 10 en 12 millioen plaatskaarten benoodigd zijn, die gedrukt, nagezien, opgebonden, gestempeld (de pakjes van 100 plaats kaarten worden namelijk door een afzon derlijke stempelmachine op de eerste en laatste kaart van een droogstempel en te vens aan een der zijden van lijnen voor zien, om den staat, waarin zij verzonden werden, ook later te kunnen vaststellen) en verpakt moeten worden alvorens de verzending kan plaats hebben. Het zal duidelijk zijn, welk een gewel dige arbeid verricht moet worden alvorens de plaatskaarten aan de stations ver strekt kunnen worden. Voor deze ver strekking zullen ongeveer 200 kisten en 700 pakken noodig zijn. Behalve deze plaatskaarten bestemd voor de afgiften door de stations moet nog een groot aantal biljetten, welke door het treinpersoneel afgegeven worden, opnieuw gedrukt en verstrekt worden. De tweede soort zijn de plaatskaarten, welke vóór de afgifte op de stations door de plaatskaarten-drukmachines gedrukt worden. Op de drukste stations, 14 in getal, zijn zoodanige machines tot een totaal aantal van 44 geplaatst. In deze machi nes (Regina plaatskaarten-drukmachines) wordt een blanco kaartje van de vereischte soort en kleur ingebracht en door middel van een voor elke bestemming en klasse in de machine aanwezige cliché's wordt bij het overhalen van een hefboom het kaar tje bedrukt. In totaal zijn in de 44 machi nes bijna 24000 cliché's aanwezig, dus ge middeld 500 per machine. Op deze cli ché's komt uit den aard der zaak dus ook de verschuldigde vrachtprijs voor en ook hier brengt een tariefswijziging dus zeer veel werk mede. Om bij prijswijziging niet het geheele cliché buiten gebruik be hoeven te stellen zijn in de cliché's losse, verwisselbare prijsplaatjes aangebracht en deze zullen dus alle door andere plaatjes vervangen moeten worden. Aan de omwis seling van deze 24000 plaatjes zit heel veel vast. In de eerste plaats moeten in de klappers, die voor elk der 44 machines be staan, de thans aangegeven prijzen voor alle bestemmingen door nieuwe vervangen worden en eerst dan kan worden vastge steld hoeveel plaatjes van de verschillen de prijzen bij het nieuwe tarief benoodigd zullen zijp. en rekening houdende met de aantallen der thans in de machines zich bevindende plaatjes hoeveel nieu we prijsplaatjes bijbesteld moeten worden. Als deze prijsplaatjes ontvangen zijn en dus over den geheelen nieuw benoodigden voorraad daarvan beschikt wordt, kan een aanvang gemaakt worden met het verwis selen der plaatjes in de cliché's. Dit is niet alleen een nauwkeurig vrark, daar de kleinste vergissing een verkeerde prijsbe rekening tengevolge zou hebben, doch ook een werk, dat met zorg voorbereid moet worden en zoo min mogelijk storing in de afgifte aan de loketten mag veroor zaken; op de allerdrukste stations bieden slechts de nachturen daarvoor gelegen heid. Bij de verwisseling van de prijs plaatjes in de machines worden de zoo genaamde hulpseries, dit zijn de series met gedrukte plaatskaarten, die op elk station naast de Reginamachines aanwe zig zijn, in gebruik genomen om zoodoen de een of meer machines tegelijkertijd aan den dienst te kunnen onttrekken. Het zal onnoodig zijn te vermelden, dat deze hulp- series vooraf van plaatskaarten volgens het nieuwe tarief voorzien moeten worden Ten slotte de derde soort plaatskaarten, namelijk die, welke door de op de stations geplaatste automaten gedrukt en aan het publiek afgeleverd worden. Van deze auto maten zijn er op een 12-tal stations in to taal 29 in gebruik. Deze plaatskaarten- automaten werken bij het inwerpen van een bepaald geldstuk en geven óf alleen de verlangde plaatskaart óf bovendien één of meer geldstukken terug. Zoo geeft b.v. een automaat voor een plaatskaart ter waarde van f 0.55 bij het inwerpen van een guldenstuk, 1 kwartje en 2 dubbel tjes terug. Voor de a.s. prijswijziging zullen dus niet alleen nieuwe cliché's in de automa ten geplaatst moeten worden, doch zal ook het mechanisme daarvan voor het in werpen en teruggeven van andere be dragen gewijzigd dienen te worden. Bij het lezen van het voorafgaande zal de vraag waarom de nieuwe tarieven niet aanstonds na de goedkeuring ingevoerd worden wel geen vraag meer zijn en zal het duidelijk worden, dat hiervoor eenige maanden van hard werken als voorberei ding noodig zijn. Verbetering Ruischende-Gat- Catharinapolder. Het gemeentebestuur van Boschkapelle verzocht een renteloos voorschot ten be drage der kosten van verbetering van den weg Ruischende-Gat-Gatharinapolder, ge raamd op f 27000. Na de uitvoering van de verbetering zal van den ganschen bedoelden weg de breedte der kruin 5.5 M. en die der ver harding 3.5 M. bedragen, terwijl de be strating over een lengte van ongeveer 1.9 K.M. uit keien en over een van ongeveer 825 M. uit klinkers zal bestaan. Het ge meentebestuur is voornemens het werk bij wijze van werkverschaffing en dien tengevolge in eigen beheer te doen ver richten. Ged. Staten vertrouwen, dat de staten geen overwegend bezwaar zullen hebben het gemeentebestuur vrij te stel len van de verplichting betreffende open bare aanbesteding. Wanneer de wegsver- betering als werkverschaffing zal worden uitgevoerd, zal waarschijnlijk financieele steun van de zijde van den dienst der werkloosheidsvoorziening in de te beste den arbeidsloonen kunnen worden ver kregen, hetgeen dan op het voorschot in mindering komt. Ged. Staten stellen voor het gevraagde renteloos voorschot te ver- leenen en den termijn van aflossing te be palen op 20 jaar. Verbetering tertiaire weg Eversdam. Het gemeentebestuur van Westdorpe verzocht een renteloos voorschot van 5000 gld. voor verbetering van een deel van den Everdam, in den weg, die de directe verbinding vormt tusschen de kom dier gemeente en die van Zuiddorpe. In de zen weg bevindt zich nabij de aansluiting met den Graaf jansdijk een dubbele bocht, welke in het bijzonder voor het snelver keer hinderlijk is. Bij de verbetering zal de weg recht worden doorgetrokken en zal derhalve die bocht geheel verdwijnen. Ook in dit geval zal getracht worden het werk in werkverschaffing en met subsi die in de arbeidsloonen uit te voeren, waardoor ook dit voorschot nog zal kun nen verminderen. Het zal volgen® het voorstel ook in 20 jaar moeten zijn afge lost. Verbetering Baarlandsche Zandweg. B. en W. van Baarland vragen een ren teloos voorschot van ten hoogste f 3850 voor verbetering van een deel van den Baarlandschen Zandweg, waardoor twee korte S-bochten op korten afstand van elkaar zullen verdwijnen; de kruinbreedte zal toenemen van 5.75 M. tot 7 M. en de verharde baan van 3 M. tot 3.5 M. Deze weg vormt de hoofdverbinding tusschen de kommen van Baarland en Oudelande. Ook dit gemeentebestuur wil het werk in werkverschaffing, onder toezicht van de Nederlandsche Heide-Mij uitvoeren. De traverse te Axel. De verbinding Neuzen-Axel-Belgische grens is reeds ten deele verbeterd, maar de verbinding tusschen de beide verbe terde stukken loopt door de bebouwde kom der gemeente Axel. Aangezien de tegen woordige toestand van het zuidelijke ge deelte dezer traverse ten eenen male on voldoende is voor het doorgaande verkeer, terwijl dit en het plaatselijk verkeer een wederkeerige belemmering voor elkander vormen, is verbetering noodzakelijk. Hier voor heeft de Provinciale Waterstaat een ontwerp opgemaakt, waarbij de noorde lijke aansluiting zal plaats hebben in het verlengde van de Kerkdreef in Axel en het nieuwe wegvak ongeveer de trambaan in haar huidige ligging zal volgen. Hierbij wordt dus een gedeelte van de traverse uitgeschakeld. De aansluiting van den weg Axel-Drie-Schouwen aan de traverse wordt daarentegen in noordelijke richting verplaatst. De totstandkoming van deze belangrijke verbetering is afhankelijk van een subsidiëering voor 75 pet. uit het Pro vinciaal wegenfonds. Deze bijdrage kan echter eerst in uitzicht worden gesteld wanneer het ontworpen wegsgedeelte op het Prov. wegenplan is gebracht. Daartoe moet de lengte van den weg Axel-Drie Schouwen, welke nu met 1.3 K.M. op het Prov. wegenplan voorkomt, worden ver hoogd tot 1.403 K.M. Ged. Staten 6tellen voor daartoe te besluiten. EERST KIJKEN naar de volmaakte „NILFISK", voordat U een stofzuiger koopt. Demonstraties bij J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) A u t o-o ngeval onder Se- rooskerke. Gistermiddag slipte op den weg OranjezonSerooskerke een auto van de gasfabriek te Vlissingen, -waariu was gezeten de directeur dier fabriek, de heer Van der Jagt. De wagen moest voor een andere auto uitwijken, slipte en reed toen tegen een boom aan. De heer v. d. Jagt bekwam een vrij die pe hoofdwonde, terwijl de beide andere in zittenden, een opzichter der fabriek en de chauffeur, geen letsel opliepen. De auto werd zwaar beschadigd. De heer van der Jagt is naar het ziekenhuis te Vlissingen gebracht, waar de wond gehecht werd. Hij kon toen huiswaarts keeren. De Justitie stelde een onderzoek in. De auto is in beslag genomen. Middelburg. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling van Patrimonium onder lei ding van dhr W. A. den Hollander. De voorzitter wijist in zijn Nieuwjaarsrede op de groote nationale en internationale moeilijkheden, op de in 1932 toegenomen werkloosheid, ook in ons land. Gelukkig gaan er den laatsten tijd stemmen op van gezaghebbende personen die van meening zijn, dat het laagtepunt der crisis is be reikt. Laten we ons evenwel door geen verkeerd optimisme laten leiden. Gevoelig werd de afdeeling getroffen door het plotseling sterven van Mr. A. A. de Veer, die zoovele jaren lid der afd. was. Spr. brengt hulde aan zijn nagedachtenis. Met de beste wenschen voor de afdeeling en voor de leden persoonlijk besluit spr., waarop dhr Duivekot namens de afd. en het bestuur den voorz. toespreekt. De secr. brengt verslag uit van de werkzaamheden over het afgeloopen jaar, memoreert de genomen besluiten en het werk dat werd gedaan. De bibliothecaris geeft cijfers over de uitgeleende boeken. Momenteel zijn 292 boeken ter lezing disponibel. De penningmeester geeft een overzicht van den stand der kas, die op 31 Dec. 1932 een batig saldo van f 110.35 aangeeft. Dhr v. d. Kuip doet verslag van het fonds weduwenhulp. Op 31 Dec. 1932 was de stand der kas f 277.21. De 4 aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen. Hoedekenskerke. Zondagmiddag is, toen de bewoners naar de kerk waren, ingebro ken in de alleenstaande woning van G. H., in den Boonepodder alhier. Toegang tot de woning is waarschijnlijk met behulp van een valschen sleutel verschaft. Een bedrag van pl.m. f 11 wordt vermist. 1 Loop der bevolking over de maand December 1932. Vertrokken: Jannetje van 't Veer, zon der beroep, naar 's-Heerenhoek. Susanna Looij, dienstbode, naar Schore. Arnemuiden. Dinsdagmiddag j.l. verga- derde de Gemeenteraad. Dhrn Schuit en Gornelisse zonder kennisgeving afwezig. Door den voorzitter wordt een Nieuw jaarstoespraak gehouden. Spr. hoopte, dat de persoonlijke antipathie door de raads leden opzij gezet zal worden en gezamen lijk de belangen der gemeente zullen be hartigd worden, wat in dezen tijd zoo hard noodig is. Dhr Franse als oudste raadslid beantwoordde den voorzitter en deed tevens een beroep op den Raad om de belangen van de gemeente gezamenlijk te behartigen. Thans komt ter tafel een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent het in de vorige vergadering ge nomen besluit om zonder opzicht van de Heidemaatschappij de werkverschaffing voort te zetten. De Minister deelt mede, dat, aangezien gebleken is, dat het vorige jaar de uitvoering der werkzaamheden zeer onvoldoende was, nu geen subsidie meer gegeven wordt zonder opzicht der Heide-Mij. Het is hem bekend, dat nu be hoorlijk werk wordt verricht. Dhr Franse heeft ook wel vermoed, dat het niet gemakkelijk zou zijn om van de Heide-Mij. af te komen, maar gezien de hooge uitgaven voor de gemeente wil hij toch trachten zoo spoedig mogelijk vrij te komen. Spr. wijst nog op de gevraagde samenwerking in den Raad, die Spr. zoo dikwijls gewild heeft om de werkverschaf fing gezamenlijk met den Raad uit te voeren, maar die dezen steeds geweigerd heeft. Spr. stelt voor tot 1 Febr. de Heide- Mij. nog aan te houden. Db.r Puipe antwoordt, dat dhr Franse toch wel weet, waarom de Raad niet met hem samen wou werken, daar deze het vertrouwen niet heeft. Meermalen heeft Spr. op de wantoestanden bij de werk verschaffing gewezen en tevens ook ge waarschuwd, dat de subsidie voor de ge meente in gevaar zou komen als Let zoo verder ging. Dhr van Eenennaam kan zich met het voorstel van dhr Franse vereenigen om nog een maand de Heide-Mij. aan te hou den en daarna uit de gemeente eenige werklooze menschen als leiders aan te stellen. Dhr Crucq spreekt er zijn verwonde ring over uit, dat juist de twee leden, die mee geholpen hebben de Heide-Mij. weg te sturen voor de tweede maal achterblij ven zonder kennisgeving. Verder zegt hij, af te keuren, om ploegbazen aan te stellen uit de werkloozen. Voorbeelden zijn er ge leverd in het afgeloopen jaar, waarover men toch niet tevreden kan zijn. Als men 34 ploegbazen aanstelt die wat meer moeten verdienen dan een gewoon werk looze, dan is men evenveel aan loon kwijt als we nu aan de Heide-Mij. kwijt zijn, daar we voor deze ploegbazen geen sub sidie van het Rijk ontvangen. Spr. vreest voor minder werkprestatie. Spr. wil, dat de Raad terugkomt op zijn vorig besluit en de Heide-Mij. het werk dat met genoemde Mij. reeds besproken is, uit te laten voeren. Later kan worden besproken hoe verder te handelen, om de 70 pet., die we niet kunnen missen, te mo gen behouden. Weth. Baaijens wil alle steun, zoowel van de bonden als kassen intrekken, de werkloozen den boer opjagen en deze ge deeltelijk steunen. Zijn voorstel vindt ech ter geen steun bij den Raad. Het voorstel van dhr Franse om de Heide-Mij. nog tot 1 Febr. a.s. te behou den, wordt met 2 tegen 3 st. verworpen (tegen dhrn Puipe, Baaijens en Gr acq). Het voorstel van dhr Grucq om de werkzaamheden, die reeds besproken zijn met de Heide-Mij. verder uit te voeren, wordt met 4 tegen 1 stem aangenomen (tegen weth. Baaijens). Aangenomen wordt om deel te nemen aan de stichting van een gemeenschappe lijke ziekenbarak tegen 2.5 cent per inwo ner jaarlijksche contributie. Goedgevonden wordt om eenige linde- boomen aan den grintweg naar Nieuw- land en tevens een gedeelte straat aan te brengen in den Molenpolder. Dhr Franse vraagt om de uitgaven in de aanstaande Raadsvergadering te mogen hooren van de werkverschaffing tot 1 Jan. 1933. Dhr van Eenennaam vraagt naar de oorzaak van de stoplegging der werkzaam heden aan den Molendijk. Door de voor zitter wordt medegedeeld, dat dit niet door het vorig bestuur is aangevraagd. De Provinciale opzichter wilde, zoolang er geen nadere gegevens bekend zijn van de verandering aan den dijk dit werk doen eindigen. Dhr Crucq verzoekt eenige kleine stei gertjes in het kanaal aan te brengen voor de visschersschepen. Overweging wordt toegezegd Hierna sluiting. Biggekerke. Bevolking. Ingekomen: Si mon Maas en gezin, A 46 a, van Domburg. Vertrokken: Hendrik Brasser van A 112 naar Middelburg. Oud-Vossemeer. Gisteravond sprak in de O.L. School alhier de heer A. de Lan ge uit Goes voor een goed bezochte ver gadering over „Een arbeid, die dringend noodig is". Na door den voorzitter, dhr Stelwagen, ingeleid te zijn, zette Spr. uiteen het be ginsel, waarvan Patrimonium uitgaat en het doel, dat het beoogt. Ook deelde Spr. een en ander mede uit de geschiedenis van Patrimonium en van het practische werk, dat het Verbond in stad en dorp verricht. Nog steeds is er veel werk voor Patri monium te doen, zooals: bestudeering der Chr. sociale beginselen, behandeling van actueele onderwerpen, bevordering van toenadering tusschen de maatschappelijke groepen, lectuurverspreiding, zoo noodig oprichting van bibliotheken, avondcursus sen voor jongelieden, bevordering Wo ningbouw, bestrijding van allerlei volks zonden, enz. Na deze rede volgde een breedvoerige bespreking, waarbij Spr. gelegenheid vond er den nadruk op te leggen, dat Pa trimonium geen kerkelijke of politieke organisatie is en dat het een vereeniging is, waar Christen werkgevers, midden standers en arbeiders elkander behooren te ontmoeten. Waar het nog niet mogelijk was, een afdeeling op te richten, werden enkele personen bereid gevonden, een comité te vormen, dat verder de propaganda zal voeren. Poortvliet. De Gemeenteraad willigde met alg. st. in een verzoek van den kring Tholen der Z. L. M. om gebruik te mogen maken van een schoollokaal voor het hou den van een cursus in aardappelselectie. Een verzoek van de Chr. Zangvereen. om een schoollokaal voor een zangavond te gebruiken, werd toegestaan met 4 st tegen 3. Axel. Gisteren was de A. R. kiesvereen. in jaarvergadering bijeen. In zijn ope ningswoord wees de voorz., dhr A. P. de Ruyter er op, dat op alle terreinen van het leven het jaar 1932 wel een bijzon der donker jaar is geweest. 1933 zal een jaar van strijd zijn, een kamp voor onze beginselen. Laat ons geloovend en ver trouwend on® overgeven aan onzen God en Vader en onze roeping verstaan. De secretaris, dhr C. de Putter, wijst in zijn jaarverslag er op, dat het ledental op peil bleef en de werkzaamheden gere geld door konden gaan. Vervolgens kwam ter sprake het ver kiezingsmanifest. Algemeen ging de ver gadering er mee accoord, maar toch was men van oordeel, dat de A. R. fracties in de Kamers te weinig open oog hadden voor het feit, dat werkelijk de geheele levensstandaard naar beneden moet. An deren waren van meening, dat onze man nen dit wel zien, en het ook trachten te verwezenlijken, maar alleen zóó, dat er zij en blijve sociale gerechtigheid. Een voorstel van dhr G. van Kampen om aan het Centraal Comité te schrijven, dat de A. R. partij alles in het werk zal stellen, dat geheel het leven op het niveau moet worden gebracht, waarop net, ge zien de economische toestand van land en volk, behoort te staan, wordt met 29 tegen 12 stemmen verworpen. De aftredende bestuursleden, dhrn W. A. den Boggende, A. P. de Ruijter en A. de Visser, worden herkozen. De penningmeester, dhr W. A. den Bog gende. levert zijn verslag over 1932, waar uit blijkt, dat er een batig saldo is van f 75.34. De begrooting wordt vastgesteld voor 1933 met een inkomst en uitgaaf van f 300.34. Besloten wordt een verkiezingskas te vormen voor de Kamerverkiezingen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Driesum (Fr.) L. G. Bruijn te Katwijk a. d. Rijn. Prof. dr H. Bouwman. Naar gemeld wordt is de toestand van prof. dr H. Bouwman, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, die aan geelzucht lij dende is en reeds 14 dagen te bed ligt, re delijk wel. Verwacht wordt dat hij nog eenigen tijd het bed zal moeten houden. Prof. L. L i n d e b o o m. Uit de naaste omgeving van prof. L. Lindeboom, emeritus-hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, wordt meegedeeld, dat de tóe stand van den hoogbejaarden patiënt thans achteruitgaande genoemd moet worden. Men vreest, zegt de N. Pr. Gr. Crt., dat het einde spoedig zal komen. Biezelinge. Door een zich noemend voorloopig comité is een vergadering uit geschreven met het doel een stemming door de Ned. Herv. lidmaten te houden om van onder het toezicht te geraken. Wolfaartsdijk. Benoemd tot president kerkvoogd dhr S. A. N. van Oeveren. Tot onderwijzer aan de Chr. Bur gerschool (Singelstraat) ,te Middelburg is benoemd de heer A. P. Steketee, hoofd der Koningin-Wilhelminaschooi te Maas sluis. De heer Steketee is vroeger ook als on derwijzer aan de Chr. Burgerschool ver bonden geweest. Bij Kon. besluit is aan M. Klok, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Neuzen en is tijdelijk benoemd tot leerares aan die school mej. M. H. van Eek te 's Gravenhage. Aanslag op een Belgi schen postwagen. In Augustus j.l. werd een aanslag gepleegd op den postwagen van een avondtrein nabij de Antwerpsche voorstad Hoboken. Twee postzakken met geld en andere waarden werden door twee gemaskerde en met re- volgers gewapende bandieten uit den rij denden trein geroofd. De schelmen, die tot dusver onvindbaar waren gebleven, zijn nu in Duitschland gearresteerd. Hun uitlevering zal deze week nog plaats heb ben. Een extra sterke bril Na een studie van zeven jaren en tallooze experimenten is de bekende Amerikaan- sche oogarts dr William Feinbloom er vol gens een Reuterbericht uit Chicago in ge slaagd een bril te construeeren, die perso nen, wier gezichtsvermogen slechts 2 pet. van het normale bedraagt, en die vroeger als geheel blind werden beschouwd, in staat stelt alles gewoon te kunnen waar nemen. Deze nieuwe bril moet bestaan uit drie telescopische glazen voor ieder oog en kan als een gewone bril gedragen worden. Dr Feinbloom beeft zijn uitvinding uiteen gezet voor de American Academy of Opto- metrie en in optische kringen wordt aan zijn uitvinding groot belang gehecht, daar hierdoor 40 pet. van de blinden in Ame rika weer zullen kunnen zien. Ziekenhuis-torenhuis. Te Rijsel is men van gemeentewege be gonnen met den bouw van de z.g. zieken huis-stad, welke uitvoering geeft aan een groot plan, waarvan de kosten op 400 millioen franc zijn geraamd. Nelson, een Parijsch architect, is de bouwmeester en de twee voornaamste bouwwerken, die het plan omvat, zullenj als torengebouwen verrijzen. De ziekenhuis-stad zal een zie kenhuis met 1710 bedden krijgen, een sa natorium met 200 kamers, een hospitium met 2000 bedden, een verpleegsterhuis en een rusthuis voor 200 menschen. Felle brand te Oss. Gis termiddag is een felle brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer J. van Tuyl te Geffen. Het vuur vond gretig voedsel in het rieten dak. In een oogwerk stond de hofstede in lichte laaie. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel niets kon worden gered. Een paard en eenige kippen kwamen in de vlammen om. De boerderij met stalling en schuren brandden tot den grond toe af. Ook de landbouwinventaris en een partij hooi en stroo gingen verloren. Door den feilen wind sloegen de vlam men over naar de belendende boerderij van den landbouwer en brandstoffenhan- delaar Schuurmans. Daar beeft men bet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2