Stillen de hoest Maken los Buitenland Binnenland. JOAN CARISBROKE Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 4 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. 31 FEUILLETON. En toen Frank wegging, speet het bent Want kort voor de geboorte vaa het Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs I 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. .Losse nummers 5 cent. Advortontiön SO cont por rogol. Ingezonden mododoolingon 00 cont por rsgol. Kloina Advortontiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Ondor lettor of motto I 0.85. Bij contract belangrijke korting. den grond der zaak om een „nieuwen geest". Dan beschuldigen we niet meer den oorlog, het kapitalisme, de overproductie, de tariefmuren of de techniek, maar zoe ken we de oorzaak van al het kwaad in de eerste plaats bij den m e n s c h. Dan zien we de crisis als een probleem des harten, dat alleen kan worden op gelost door het „vragen naar de oude pa den", door den terugkeer tot de Wet ten, die Hooger Macht ook voor het vol- kerenleven heeft besteld." Sjanhaikwan door de Japanners bezet. Officieele telegrammen melden, dat de Japanners de bezetting van Sjanhaikwan voltooid hebben. Naar volgens een bericht uit Washing ton verklaard wordt, volgt do minister van Buitenlandsche Zaken Stimson, den toestand in Sjanhaikwan zeer aandach tig. Men verheelt niet dat hij den toestand als zeer ernstig beschouwt. Aan de bezetting van Sjanghaikwan door Japansche troepen is een groote Ja- pansche aanval voorafgegaan, waaraan werd deelgenomen door 4000 man infan terie, zeven vliegtuigen, twee torpedoja gers en 20 stuks veldgeschut. Nadat door j het artillerievuur een groote bres in den 1 muur was geslagen, gingen de Japanners tot den eersten stormaanval over, welke evenwel door de Chineezen werd afgesla gen. De tweede aanval der Japanners beeft succes gehad. Het Japansche ministerie van Oorlog verklaart een telegram te hebben ontvan gen van den chef van het Japansche le ger in China, Nakamoera, waarin wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen de stad zijn binnengerukt en alle open bare gebouwen hebben bezet. De Chinee- sche troepen hebben, zonder tegenstand te bieden, Sjanghaikwan verlaten en wor den door het Japansche leger achter volgd. Communistische leiders ter dood veroor deeld. De rechtbank te Dnjepropetrowsk heeft uitspraak gedaan in een proces tegen e enige leidende functionarissen der com munistische partij. Zij werden beschul digd van het „opzettelijk saboteeren der graaninzameling", bestaande in het op stellen van rapporten, waarin ten onrech te werd medegedeeld, dat groote gedeelten van den oogst waren mislukt, alsmede van het aansporen der individueele boe ren en kolchozen om de opgaven betref fende den oogst te vervalschen en het percentage, dat mislukt was, te hoog op te geven Van de elf beschuldigden werden drie ter dood veroordeeld, de anderen kregen gevangenisstraffen van 8 tot 10 jaar. Stranding van den ijsbreker „Malygin". De positie van den bij Spitsbergen ge- stranden Russischen ijsbreker „Malygin" is ernstig. In de machinekamer is water gedrongen, dat niet kan worden wegge pompt. Er bestaat zelfs gevaar, dat het water de geheele machinekamer zal vul len. De kapitein van den ijsbreker heeft opnieuw hulp verzocht. De Russische ijs breker „Lenin" is op weg gegaan naar Spitsbergen. De „Malygin" is in volle vaart des nachts op een ijsberg gestooten en heeft daarbij een groot lek gekregen. Direct na de botsing werden s.o.s.-seinen uitgezon den, die door de radio-stations langs de kust van de IJszee werden opgevangen. Gedurende den nacht hebben deze sta tions voortdurend met de „Malygin" in verbinding gestaan, doch Dinsdagochtend hielden de seinen plotseling op. Men vreest daarom dat de ijsbreker zinken de is. Aan boord van de „Malygin" bevindt zich een bemanning van meer dan hon derd koppen. Politieke gevangenen ontvlucht. Uit Villa Cisneros in de Spaansche ko lonie Rio de Oro aan de westkust van Afrika wordt gemeld, dat 29 van de daar heen verbannen officieren en aristocraten met behulp van inboorlingen en visschers op een Fransch zeilschip zijn gevlucht en zee hebben gekozen. Onder hen bevindt zich prins Alfonso van Bourbon. Het be richt wordt door het Spaansche ministe rie van binnenlandsche zaken bevestigd. De ontsnapten hebben gebruik gemaakt van het feit, dat het garnizoen Nieuw jaar vierde. Achteruitgang van den wijnoogst. In vele deelen van Frankrijk is de wijn oogst dit jaar belangrijk beneden dien van het vorig jaar gebleven. De officieele cijfers toonen aan, dat in 1932 geprodu ceerd is 1.047.200.000 gallons, hetgeen 220.000.000 gallons minder is dan in 1931. Aan den anderen kant is door uit breiding van wijnbergen de opbrengst in Algerië gestegen met 66.000.000 tot 402.600.000 gallons. In Frankrijk zelf is de oogst beneden de verwachtingen gehleven, voornamelijk in de vier zuidelijke departementen, die de helft van de Fransche wijnproductie leve ren. In de Zuid-Westelijke departementen is de achteruitgang minder merkbaar. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de qualiteit van den wijn teleurstelt. Geen aanstelling van nieuw personeel. De president der Fransche republiek heeft op voorstel van den premier en van den minister van financiën een besluit on derteekend, waarbij tot 31 December 1933 iedere nieuwe aanstelling van ambtena ren, beambten en arbeiders door den staat verboden wordt. Uitzonderingen kunnen alleen worden toegelaten als de benoe mingen gecontrasigneerd zijn door den minister van financiën en den betrokken minister. De regeering wil met dezen maatregel den eersten stap zetten op den weg naar invoering van nieuwe arbeidsmethoden en naar een hervorming van het staatsbe heer. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogiften Verkorting arbeidsduur. Naar men verneemt, heeft het bestuur van bet Christelijk Nationaal Vakverbond aan den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid inlichtingen gevraagd over de samenstelling der commissie uit dien Raad, welke prae-advies zal uitbrengen over de vraag of het al of niet gewenscht is ter beperking van de crisis-werkloos- beid tijdelijk wettelijke maatregelen te ne men, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur en eventueel daar- DE ECONOMISCHE OORLOG. In zijn altijd interessante jaaroverzich ten in „De Standaard" bespreekt de heer Baarbé de economische situatie die geens zins verbeterd is in bet afgeloopen jaar. Na bet fiasco van Genève, waren de overeenkomsten van Oslo en Ouchy kleine lichtpunten. Maar.... Ottawa wierp roet in de brei, eer ze nog op 'tvuur was gezet. „Ottawa is 't tegenovergestelde van een overeenkomst als die van Ouchy.* Hier worden wederzijdsche verlagingen toege staan, en de overige wereld wordt uitge- noodigd om mede te doen en er ook van te genieten. Ginds heeft Engeland eerst tegen de buitenwereld nieuwe tarieven moeten opstellen, om aan de Dominions voorkeuren te kunnen toestaan, en om voorkeuren is het te doen: die nieuwe ta rieven en enkele andere mogen voor een aantal jaren niet worden verlaagd. Daar naast beeft Engeland doen weten, dat het aan de volstrekte meestbegunstiging wenscht vast te houden, wat natuurlijk een ernstige belemmering is voor de in werking-treding van bet verdrag van Ouchy, dat tusschen Nederland, België en Luxemburg in een verlaging van invoer rechten voorziet, die alléén voor de ver- dragslanden zal gelden. De terugkeer tot liet internationaal gezond verstand wordt hier dus door het protectionistisch ge worden Engeland tegengewerkt. Beteekende Ouchy een zwakke licht straal in de duisternis van den tarieven- strijd, als Engeland dit verdrag, door uitvoering te geven aan de overeenkom sten van Ottawa, dwarsboomt, zal de ta- rievencommissie van de a.s. Wereldcon- ferntie al een heel zware taak hebben om de vrijhandelsidee te doen zegevieren boven het streven naar autarchie, dat te genwoordig in tal van landen als strijd middel wordt gekozen ter bescherming van eigen industrie en landbouw. Niettemin is nu weer alle hoop op die Wereldconferentie gericht. Zij moet won deren doenl Heeft niet Hoover in zijn Boodschap van 6 Dec. aan bet Ameri- kaansche Congres de uitspraak aange- duifd, dat als die conferentie slaagde, er g weldige wegen ten goede voor heel de wereld zouden worden ontsloten? Maar zal tegen dien tijd Genève bet bewijs le veren, dat de „ontwapening der geesten" belangrijke vorderingen heeft gemaakt en de voornaamste Staten elkander op po litiek terrein hebben leeren verstaan? De eerste taak, die de conferentie wacht, zal wel zijn bet rechtzetten der geldstel sels, die zulks behoeven. Daarna komt dan de terugkeer naar vrij ruilverkeer aan de orde. Ook als het niet enkel brj praten blijft, zal er vooreerst weinig meer dan voorbereidend werk kunnen worden gedaan. Men make zich in geen geval il lusies. Dit is zeker: plotseling alle beperkende maatregelen op te heffen, zou even ver keerd zijn, als wanneer men een ernstig- zieke eensklaps aan de ruwe en toch ge zondheid aanbrengende buitenlucht bloot stelde. Langzaam méér beslist moet er aangestuurd op een slechten der tarief muien, waardoor weer bet onbeperkte verkeer op handelsgebied kan worden verkregen. Als men dien weg met beleid volgt, zijn er stellig resultaten te verwach ten. Onmisbaar blijven daartoe een mo- reele kracht, een moreele maatstaf èn een zakelijk ideaal. De wereld vraagt om overwining van bet ego-centrische, zoowel bij de volkeren ais bij de groepen en de individuen. Ook hier gaat het in door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 95) o— „Ik had het veel te druk om uitvoerig te schrijven; ik heb je toen gevraagd, zelf te komen en te oordeelen. Waarom ben je weggebleven?" „Ik kon niet komen. Ada is den heelen zomer nogal minnetjes geweest. 'Ik mocht haar onder geen beding opwinden, daar dat zeer schadelijk voor haar zou kun nen z'ijn." „Maar waarom zou het haar opwinden, als jij je eigen vader een bezoek brengt, jij, zijn eenige zoon?" „Om je de waarheid te zeggen, heeft ze een tegenzin tegen jullie allemaal opge vat; vooral tegen jou, Joan; en het is jullie eigen schuld, want je hebt nooit geprobeerd met haar op goeden voet te komen." „Dat spijt me erg, ik meende, dat we gepoogd hebben haar vriendelijk en te gemoetkomend te behandelen de keeren, dat je haar mee hebt gebracht Maar het komt me zoo voor, dat je vtouw talent heeft .om iemands woorden ver keerd uit te leggen, ze hoort overal be- leedigingen in, waar ze heelemaal niet bedoeld zijn, zelfs als je naar haar kij'kt, voelt ze zich verongelijkt." „Ik weet wel, dat je van het begin af een vooroordeel tegen haar hebt gehad en hoe minder jullie elkaar ziet, hoe beter het is," „Uitstekend", antwoordde Joan koel, „als dat jouw gevoelens en de hare zijn, zal ik er zeker niet op aandringen be zoeken te wisselen. Maar waarom jij dan van ons moet vervreemden, begrijp ik niet. En al geef je dan niet om je zus ters, je vader heeft toch een zeker recht op je". „O, ik zal hem natuurlijk van tijd tot tijd komen opzoeken, hoewel ik niet ge loof, dat hij me zou mlissenj, als ik gei- heel en al wegbleef. Naar mijn meening zal hij het niet lang meer malken. Ifc zou zeggen, dat hij nauwelijks het eind van het jaar zal halen. En waarom zou je er om huilen? Het leven is geen genoe gen meer voor hem en evenmin voor iemand anders; in zulke gevallen is de dood een ware bevrijding", „Ongetwijfeld", zei Joan verontwaar digd, „maar wij zullen hem verschrikke lijk missen. Hij is alles, wat we hebben, Brenda, Ruby en ik, nu Lavinia en Mag gie naar den anderen kamt van de wereld zijn getrokken en jij on# behandelt of we vreemden in plaats van je naaste familie leden zijn," „Neen, dat doe ik niet. Koip, huil nu niet. Ik wilde, dat vrouwen de waterlan ders niet altijd zoo bij de hand hadden! Ik kan je verzekeren, Joan, als ik te eeniger tijd iets voor je kan doen, wat binnen mijn bereik ligt, dan zal ifc geen, oogenblik aarzelen, je ter hulp te snel len. Het treft al heel ongelukkig, dat Ada en jij het niet met elkaar kunt vinden, want ifc zou graag hebben, dat je den kleinen jongen eens zag." „Ik zou wat graag mijn neefje eens zien, daar ik mijn nichtjes, de twee meis jes van Lavinia met .geen mogelijkheid kan opzoeken. Ik weet eigenlijk nauwe»- lijks, dat ifc tante ben." „Nu, ifc zal zien, wat ifc er aan kam doen. Misschien wil Ada wel eens met hem hier komen, ais ze weer op is, of ju zoudt op een avond eens een kopje thee bij haar kunnen komen 'drinken. Ik zou helt wel zoo prettig vinden, ais jul lie op vriendschappelijken voet met elkaar omgingen." „Ik heb eï niet het minste bezwaar tegen om vriendschap te sluiten. Je vrouw moet zelf weten, wat ze doen wil. Als Ada me wil zie/nj, zal ik haar, zoo gauw het jullie schikt een bezoek brengen." toe strekkende voorstellen zal doen. Blij kens een persbericht zijn in deze commis sie benoemd zes leden die geacht kunnen woiden de werkgevers-, boeren- en mid denstanders-organisaties te vertegen woordigen en slechts vier leden die ge acht kunnen worden vertegenwoordigers te zijn van de arbeiders-vakcentrales, te weten twee van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen en twee van Let R.K. Werklieden-Verbond. Het G.N.V. met zijn 116555 leden heeft, indien deze berichten juist zijn, geen enkele vertegen woordiger in deze commissie. Het geschil in de Tilburgsche textiel nijverheid. In de gistermiddag gehouden bespre king van partijen, betrokken bij het ge schil in de wollenstoffenindustrie te Til burg, beeft de rijksbemiddelaar in het vierde district, prof. Aalberse, do volgen de voorstellen gedaan: le. de minimum-uurloonen zullen in plaats van met 1% pet. met 5 pet ver laagd worden; 2e. de kindertoeslagen zullen verhoogd worden met dien verstande, dat voor het derde kind 75 cents en voor elk volgend kind f 1 bijslag op het weekloon zal wor den gegeven, ongezien het aantal werk uren per week; 3e. de loonsverlaging zal niet toege past worden op uurwerkers beneden 24 jaar en uurwerksters beneden 19 jaar, doch door stopzetting van de periodieke verhooging zullen deze categorieën in een r.ieuwe loonschaal vallen. Na de besprekingen heeft de rijksbemid delaar een vierde punt aan dit voorstel toegevoegd, hetwelk partijen telegrafisch is medegedeeld: 4e. voor de vacantiedagen zal aan alle arbeiders het loon worden uitbetaald. Tegen het alcoholisme. De vorige week heeft te Utrecht de na tionale commissie tegen het alcoholisme vergaderd, onder voorziiterschap van prof. dr J. A. Slotemaker de Bruine. Besloten werd een leidraad samen te stellen en uit te geven voor besturen van drankbestrijdersvereenigingen inzake mid delen tot het bevorderen van een richtige uitvoering van de Drankwet. Een commissie zal worden ingesteld ter bestudeering van het vraagstuk van het anti-alcohol-onderwijs op de scholen. De nationale commissie zal toetreden tot de gemengde commissie voor de ver vaardiging van alcoholvrije dranken uit Nederlandsche vruchten. Prof. A. M. Sprenger uit Wageningen hield een lezing over deze bereiding van zoete most, vruch tensap, verkregen door uitpersing van verschillende vruchten, dat door filtratie door een „entkeimungsfilter" steriel wordt gemaakt. De verschillende soorten zoete most vielen zeer in den smaak. De Rotterdamsche tram. Voor de Rotterdamsche Electrische tram was 1932 geen voordeelig jaar. Zij heeft in de maand December vervoerd 5,829,816 reizigers, met een opbrengst van f 602,132, tegen 7,049,245 reizigers en f 728.411 opbrengst in December van het vorige jaar. De jaarcijfers zijn: 73,098,344 reizigers met f 7,501,712 opbrengst, tegen 86,538,477 reizigers en f 8,567,740 opbrengst in 1931. Wijziging van de Winkelsluitingswet. Enkele weken geleden heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regee ring het vraagstuk van de wijziging der werkelijk, dat zijn vrouw en zijn familie zoo weinig met elkaar omgingen en in zijn hart was hij» er van overtuigd, dat de schuld geheel en al bij Ada lag. Maar toen hij eenige dagen later de mogelijk heid opperde, dat Joan en Brenda eens op visite zouden komen, weigerde Ada kort en goed haar te ontvangen. „Ifc wil ze niet zien!" zei ze boos. „Ze min achten mij en ik minacht haar en we zouden vechten als katten, als we bjj elkaar waren." „Mijn zusters vechten nooit als katten". „Wat zooveel wil zeggen, dat je vrouw het wel doet. 'Ik heb opgemerkt, dat, wanneer die schoolfrikken ter sprake ko men, je altijd ruw tegen me bent. En, als je dan in aanmerking neemt, hoe verschrikkelijk je me bedrogen hebt, wat je familie en je inkomen betreft, dan verbaast het me, dat je nog over je zus ters durft te spreken. Want zij wisten natuurlijk wel, hoe je me voor den gek hield! Ma heeft al herhaaldelijk gezegd, dat ze nooit haar toestemming tot ons huwelijk zou hetbben gegeven, had ze geweten, dat je inkomen maar de helft was van wat je voorgaf; en ik kan ja wel verzekeren, dat nog geen zeven paar den me naar het altaar zouden hebben ge sleept, had ik geweten, dat je moeder uit een ras van winkeliers stamde." Binnenland. Wijziging Winkelsluitingswet op komst? Groote branden. Moord te Numansdorp. Prof. L. Lindeboom overleden. Het conflict te IJmuiden verscherpt. Buitenland. Inflatie van den Dollar. Geen nieuw rijkspersoneel in Frankrijk. Strijd tusschen Japan en China. Fransch stoomschip in brand. Winkelsluitingswet ernstig in studie had genomen. Naar de „Tel." verneemt, zal een beslis sing van de regeering dezer dagen tege moet gezien kunnen worden. Is het blad wel ingelicht, dan betreffen de wijzigin gen, welke van regeeringszijde wensche- lijk worden geacht, in het bijzonder do Zondagsluiting. De Kamerverkiezingen. De „Utr. Ct." verneemt, dat dr A. J. B. Oomen, geneesheer te Utrecht, voorzitter der r.k. fractie in den Utrechtschen ge meenteraad, in de Rijkskieskringen can- didaat zal worden gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer en daarbij den steun zal erlangen van de R.K. Art- senvereeniging en de organisatie Het Wit-Gele Kruis. Handelsverdrag Nederland-Zwitserland. In de memorie van antwoord der Eer ste Kamer inzake bet wetsontwerp tot goedkeuring van het op 26 Mei 1930 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Zwitserland gesloten handelsverdrag met het daarbij behoorend slotprotocol, als mede van het op 10 Juni 1931 te Genève geteekende additioneele protocol zegt de Regeering, dat het in de bedoeling ligt, de voordeelen, uit 't „verdrag van Ouchy" voortvloeiende, niet krachtens de meest begunstiging te doen overgaan op Staten, die met Nederland een meestbegunsti- gingsverdrag hebben gesloten, doch niet tot genoemd verdrag zijn toegetreden. De aard van dit verdrag, dat een alge meen verdrag is, tot hetwelk alle Staten kunnen toetreden, en van veel wijder strekking dan het onderhavige handels verdrag, brengt mede, dat de uitzonde ringsbepalingen, in art. 3 opgenomen, met veel meer landen rekening moeten houden. Gezien de desiderata van de verschillende staten waarmede over bet sluiten van han delsverdragen wordt onderhandeld, is het wel haast onmogelijk, op dit punt tot een voor verschillende verdragen gelijkluiden de redactie te geraken, waarnaar intus- schen van Nederlandsche zijde wel wordt gestreefd. Toen het verdrag met Zwitserland werd gesloten, is de wenschelijkheid om voor Nederland een reserve te maken analoog aan die, welke Zwitserland in het ver drag meende te doen opnemen, onder zocht. De wenschelijkheid scheen noch tans destijds niet aanwezig. Sedert dien heeft zich op het gebied van de interna tionale handelspolitiek inderdaad een en ander voorgedaan, dat een ander licht op de zaak werpt. In verband daarmede is de Regeering voornemens met de Zwit- serscbe Regeering in overleg te treden over de aanvaarding van een Nederland sche reserve in den geest als vorenbedoeld. Minister Deckers. De Minister van Defensie Mr Dr L. N. Deckers heeft met kort verlof de residen tie verlaten. kind, voor wien ze een dwaas kostbaar uitzet wilde aanschaffen, bad Ada ont dekt, dat Frank te boog van zijn salaris had opgegeven en, wait ze nüg erger vond, dat er geen sprake was van deelgenoot worden in de zaak. Zoo wachtte Joan dus vergeefs op een uitnoodiging om baar neefje te komen zien, maar al gauw dacht ze er niet meer aan in haar groote angst voor haar vader, die meer en meer achteruit ging, naar mate de dagen kouder en korter werden. Ten laatste, waarschuwde dokter Par ker haar en Brenda, dat het einde nabij was. Ze schreef Frank een kort briefje, waarin ze hem kortweg mededeelde, hoe de zaken stonden en dat hij, wilde hij1 zijn vader nog levend zien, zijn bezoek niet langer moest uitstellen. Maar ongelukkigerwijs viel de brief in Ada's handen en daar ze Joans hand schrift kende, wierp ze hem met een min achtend gebaar ter zijde. Twee dagen ver streken voor Frank hem vond. Natuurlijk maakte hij zijn vrouw de bitterste ver wijten en haastte zich zoo snel hij kon naar Hampstead, maar hij kwam juist een halven dag te laat. To-r. hij Chestnut House bereikte, waren alle gordijnen neer gelaten. Dominee Carisbroke was dien morgen overleden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1