Uit de Provincie plegen ruwe huid Kerknieuws. Onderwijs. land. Het argument, dat men onder plicht tegenover God en zijn land niets anders behoeft te verstaan, dan wat de jongens van dien leeftijd daaronder verstaan, maakt de bezwaren niet minder. Er zal nu een nieuwe vereeniging voor het noorden worden opgericht. Steun aan de Boskoopsche cultures. Op de vragen van den heer de Wilde betreffende spoedige indiening van een w.'sontwerp, houdende toekenning van steun aan de Boskoopsche cultures heeft minister Verschuur geantwoord, dat het betreffende wetsontwerp binnen korten tijd zijn Departement zal kunnen verla ten. Uitvoering Tuinbouwsteunwet. Tuinbouwers, die niet bij een veiling zijn aangesloten en die meenen op grond van de Tuinbouwsteunwet 1932 voor steun in aanmerking te komen, kunnen daartoe schriftelijk een aanvrage indie nen bij den regeeringscommissaris voor den Tuinbouwsteun, Javastraat 80, Den Haag. Aan de aanvragers zal een formulier ter invulling worden toegezonden, zoodat kan worden volstaan met het eenvoudig verzoek om toezending van dit formulier. De gelegenheid om steunaanvragen in te dienen, is opengesteld tot 10 Ja nuari a.s. Nederl. Seintoesfellenfabriek. Met ingang van Zaterdag a.s. heeft de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum 240 personen ontslag aangezegd. Naar de directie meedeelde, zijn het slechts de personen, die in September en October j.l. wegens de verwachte seizoendrukte zijn aangenomen. Dit drukke seizoen is thans weder voorbij, zoodat men tot de zen maatregel, gelijk gebruikelijk is na de seizoendrukte, overging. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Ir M. H, Damme, directeur-generaal der P.T.T., heeft gisteren voor de ambte naren van het hoofdbestuur een Nieuw jaarsrede gehouden. Spr. merkte op, dat gestreefd is naar verdere verbetering in den dienst. Door dat zekere maatregelen genomen konden woiden, heeft het bedrijf zich financieel kunnen handhaven. Tevens heeft men, hetgeen teruggenomen moest worden, zonder groote schokken kunnen verwijde ren. Leverde het jaar 1929 een overschot van f 10 millioen, 1930 gaf er een van f 6.500.000 en 1931 van ruim f 6.000.000. De verkeersindex, welke in 1931 nog was gestegen, is eerst in 1932 teruggeslagen; toen de verkeersomvang ging vermindo ren was het noodzakelijk dat zekere diensten achterwege werden gelaten. Be gin 1932 zijn daarom maatregelen geno men om te zorgen dat door tijdige bezui niging het evenwicht gehandhaafd zou blijven. De heer Damme legde er den nadruk op, dat het uiterst gevaarlijk is eerst met de bezuiniging te beginnen als de nood aan den man is. Wat betreft de telegrafie, zij heeft een voortdurenden strijd te voeren met een ernstig tekort. Wel wordt dit getem perd door de uitkomsten van de radio- telegrafie, maar de telegrafie bedruipt zichzelf niet. Bij de draadtelegrafie heeft zooveel mogelijk beperking van uitgaven plaats gevonden. Met betrekking tot de t e 1 e f o n i e is een sprekende vooruitgang te constatee- ren. Binnen weinige jaren zullen wij een telefonisch stelsel hebben, dat behoort tot de beste stelsels van Europa, ja van de wereld. Bestrijding van stalbranden. De ernstige brand te Grijpskerke (W.) op 9 April 1932, waarbij een groot aan tal stuks vee omkwam, gaf de afd. Zee land der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren aanleiding een vergadering te be leggen, ter bespreking van middelen tot bestrijding van stalbranden. Op die ver gadering is besloten tot de benoeming eener studie-commissie. Deze is tot stand gekomen en haar rapport is uitgegeven. Deze commissie bestond uit de heeren H. Bierman, commandant der brand weer te Middelburg, voorzitter; Ir J. Sie- benga te Goes, later vervangen door den heer C. Zwagerman te Middelburg; J. Kraamer, rijksveearts, Koudekerke; L. Melse, Serooskerke; K. Francke, Oostka- pelle; G. Ouwehand, dir. gemeentewerken Vlissingen. Secretaresse was mej. H. G van Hoek te Middelburg. De commissie formuleert de volgende conclusies: 1. Op Wacheren komen in de bestaan de stallen nog te veel brandgevaarlijke toestanden voor, waardoor 'tvee zeer on voldoende tegen brand beschermd is. 2. Het is van het meeste belang, dat voortaan zulke stallen niet me^r worden gebouwd. 3. Wenschelijk is, dat hierin ook door de bouwverordeningen wordt voorzien. 4. Het bouwen van brandvrije stallen kost slechts 8 pGt. meer dan bij gebruik van hout. 5. In de bestaande stallen kunnen vele verbeteringen worden aangebracht, zelfs zonder noemenswaardige kosten. 6. Van bijzonder belang is het maken van meer uitgangen. 7. Het aanbrengen van bliksemafleiders wordt aanbevolen. 8. Snelblusschers dienen in ruime mate ten platten lande verspreid te zijn. 9. Een goed doordacht waarschuwings systeem, zoowel voor de naaste omgeving als voor de in de nabijheid gevestigde brandweren, is noodig. 10. Bluschwater moet ten allen tijde in de nabijheid aanwezig zijn. 11. De stallen moeten vrij van spinrag gehouden worden. 12. Rooken, stoken en gebruik van open vuur moet in stallen verboden zijn. 13. Op naleving van die verbodsbepa lingen moet door of namens de overheid gelet worden. 14. Het verdient aanbeveling alle huis- genooten een taak op te dragen, die zij bij brand moeten verrichten. Zij moeten af en toe in het snel vervullen daarvan geoefend worden. 15. Brandvrije stallen en maatregelen om branden te voorkomen en te beperken zullen moeten leiden tot premieverlaging bij verzekering. 16. Het maken van brandvrije stallen moet bij de belanghebbenden gepropa geerd worden. 17. Waar inrichtingen tot het losmaken van vee worden aangebracht, is voortdu rend controle noodzakelijk. 18. Het gebruik van hooibroei-peilijzers is van veel belang. Autobusconcessie. Ged. Sta^ ten hebben aan P. van Koeveringe te Waarde vergunning verleend voor een busdienst van Waarde over Krabbendijke en Kruiningen naar Ierseke, alleen op Woensdag. De Kanaalbrug te Mid delburg. De A.N.W.B. en de K.N. A.C. hebben in een adres aan den minister van waterstaat op 5 April 1929 verzocht om, aangezien de verbetering van den ver- keerstoestand ter plaatse zeer noodig werd geacht, den bouw van een nieuwe brug over het Kanaal door Walcheren te Mid delburg zooveel mogelijk te bevorderen. Hierop ontvingen zij op 3 Juni 1929 be richt, dat bereids opdracht was gegeven een ontwerp voor een nieuwe brug te ma ken. Inmiddels bereikten de vereenigingen bij voortduring klachten over dit verkeers obstakel; gebleken is, dat het land verkeer aldaar herhaaldelijk wordt gestremd door het openen van de brug ten behoeve van de scheepvaart. De bouw van een nieuwe burg met eleotrische beweging en verlich ting voor het steeds toenemende verkeer is wel urgent, weshalve aan den minister andermaal werd verzocht den bouw van een zoodanige brug zooveel mogelijk te willen bespoedigen. CENTRALE VERWARMING reeds voor f 450. Installateur: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Faillissementen. Door de recht bank te Middelburg is heden failliet ver klaard: M. de Dreu, kolenhandelaar en winkelier te Nieuwdorp. Rechter-commis- saris Mr J. W. Zijlstra, rechter. Curator: Mr Ph. Hugenholtz, advocaat te Goes. F. Kik, fruitteler te Haamstede. Passief bedraagt f 12665,99, waarvan preferent f 3323,20. H. Wauters, wijnhandelaar te Sas van Gent. Passief 57247,82, waarvan f 557,55 preferent. M. J. R e.ij n h o u t, koopman te M i d- d e 1 b u r g. Passief f 1747,95, waarvan preferent f 3,35. De baten in deze faillissementen zijn nog niet volledig bekend. Geëindigd: L. J. B o o g a a r t, landbouwer te Nieuwerkerk (Zeel.). Curator Mr A H. Kuipers te Middelburg, door verbin dend geworden eenige uitdeelingslijst, zonder uitkeering aan de concurrente schuldeischers. Idem het faillissement van A. Dale bout, landbouwer te Nieuwerkerk (Zeel.), curator Mr A. H. Kuipers te Middelburg, met een uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 0.269 pet. Door Z. M. den Koning van België is benoemd tot ridder in de Leopoldsorde II de heer G. Heuts, verificateur der in voerrechten en accijnzen te Vlissingen. Tot deskundige belast met de schat ting der pachtwaarde van gronden gelegen in het Calamiteuze Waterschap Oud- en Jong-Breskens (gemeente Breskens) is door de Rechtbank tte Middelburg be noemd de heer P. Erasmus te Oostburg. Door Ged. Staten is benoemd de heer D. J. Dees te Terneuzen en door den Dijk- raad de heer Iz. de Bruynevan Melle te Breskens. Een gevaarlijk heer. Door de politie te Clinge werd aangehouden een persoon die op Oudejaarsavond in die ge meente de woning van een paar bejaarde menschen was binnengedrongen, gewa pend met een bijl. Onder bedreiging met geweldplegen heeft hij gepoogd de men schen geld af te zetten, hetgeen hem even wel niet is mogen gelukken. Bij zijn aan houding ontkende hij de feiten, doch werd door de oude lieden pertinent herkend. De aangehoudene bleek een Belgisch de serteur te zijn. Toen de politie hem he denmorgen uit de cel van het gemeente huis wilde halen om hem aan de Justitie te Middelburg voor te geleiden ,wist hij te ontsnappen en in de nabijzijnde bosschen te vluchten. i Diefstal met braak. Tijdens de afwezigheid van de bewoners, is op Oudejaarsavond ingebroken bij een win kelier te Boscbkapelle. In de woning wer den kasten en laden opengebroken en on derzocht, terwijl ook een bezoek werd ge bracht aan den winkel waar de inbrekers een bedrag van f 6 aan centen in handen viel. Deze buit is hen ten slotte noodlottig geworden, want de politie die naar het geval een onderzoek instelde, ontdekte alras dat eenige personen in sommige café's ter plaatse hun verteringen uitslui ten met centen hadden betaald. Een drie- lal personen werden door haar aangehou den en aan de Justitie te Middelburg voorgeleid. Middelburg. Ds Haring van Giessen- dam, Herv. (Geref.) predikant aldaar, zal a.s. Woensdag, des avonds in de Gast- huiskerk een tijdwoord spreken en wel over: „De oordeelen Gods op aarde". Vlissingen. De Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" heeft, gelet op de tijds omstandigheden in 1932 nog vrijwat werk gehad. In 1932 zijn afgeleverd de duik boot „O 14" voor het Departement van Defensie, het motorvrachtschip „Benga len" voor den Rotterdamschen Lloyd, de motorveerboot „Prins Hendrik" voor den Prov. Stoombootdienst op de Wester- schelde, twee motoren voor het motor schip „Indrapoera" van den Rotterdam schen Lloyd, vijf landwaterpijpketels, drie kleine stoomketels. Het verdere werk als sluisdeuren, staalconstructie voor het Prov. Electr. Bedrijf te Groningen, brug gen bij Zalt-Bommel valt buiten den scheepsbouw. Op het oogenblik heeft „De Schelde" nog onderhanden: „flottieljevaartuig „Jo- han Maurits van Nassau" voor het depar tement van Defensie, drie motorveerboo- ten voor den Prov. Stoombootdienst, twee motoren voor het pantserschip „Brinio", machines en ketels voor den nieuwen kiuiser voor het Dep. van Defensie, als mede twee turbogeneratoren, twee land waterpijpketels, een kleinen stoomketel, vier brugconstructies, constructiewerk voor de Staatsmijn „Maurits" en herstel ling en gedeeltelijke vernieuwing van de Noordponton in de buitenhaven te Vlis singen. „De Schelde" heeft dus werk, al is het niet allemaal op scheepsbouwgebied Maar ook hier geldt het: waar blijven de nieuwe opdrachten? Nochtans: niet versagenl (Hbld.) Goes. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Gisteravond hield Dr Joh. H. van Burkom, algemeen voorzitter van de N. N. V. in 't Schuttershof alhier een voordracht over de aanpassingsver schijnselen in het planten- en dierenrijk. Aanpassing, aldus Spr., is de betrek king, die er bestaat tusschen een soort en zijn omgeving. Wij zien alle dieren en planten door hun lichaamsbouw aange past aan hun omgeving, d.w.z. er is een harmonisch verband tusschen lichaams bouw en omgeving. Spr. is zich bewust, dat dit onderwerp te uitgebreid is om op één avond te behandelen. Hij stelt zich daarom voor hier en daar een greep te doen. Mimikry is vermomming, waarbij Spr. wijst op de doorzichtigheid van de zee dieren en op de kleuren van de landdie ren, die geheel dezelfde zijn, als die van de omgeving. Vlinders met opvallend^ kleuren tijdens de vlucht, worden on zichtbaar zoo gauw zij zich neerzetten. Aan de hand van een reeks lantaarn plaatjes liet Spr. zien, hoe vele vogels in hun omgeving niet te herkennen zijn. Naast deze passieve mimikry komt de actieve ter sprake. Spr. wijst op de kleur- wisseling van kameleon, van enkele kreeftachtige dieren enz. Met enkele woorden wijst Spr. op de aanpassingsverschijnselen van de diep- zeedieren, om vervolgens tot een nieuw onderwerp de voeding over te gaan. Zoowel gebit als darmkanaal van de zoogdieren zijn aangepast aan een be paald voedsel. De kikvorsch, die van planteneter vleescheter wordt, krijgt even eens een naar verhouding tot de lichaams lengte korter darmkanaal. De parallelle adapatie, d. w. z. de aanpassing van uit- eenloopende diergroepen in gelijke rich ting in verband met de gelijke leefwijze, komt ter sprake bij den bek van walvisch en eend. Na parasietisme, zoowel ecto- als endo-, besproken te hebben, waarbij de degeneratie zoo sterk op den voorgrond treedt, beschrijft Spr. hoe de vogels aan gepast zijn aan het leven in de lucht. Vele landdieren, die luchtademers zijn, heb ben als zij onder water leven, bijzon dere inrichtingen, waardoor zij in staat zijn boven water te ademen. Na de pauze treedt Spr. in beschou wing, hoe die aanpassing tot stand komt. De lichaamsvorm van elk dier wordt be paald door de inwendinge (erfelijke) eigenschappen en de uitwendige omstan digheden. Het is noodlottig, als men ach ter elk onderdeel van de organisatie een doel wil zoeken. Men komt dan tot tegen strijdigheden, waarvan Spr. enkele voor beelden nader toelicht. Spr. ziet in den lichaamsbouw een groote doelmatigheid, maar acht het uit den booze achter elk onderdeel een doel te zoeken. Tenslotte wekt hij alle aanwezigen op om zelf de natuur in te gaan en nader het leven te leeren kennen, om te bewon deren de schoonheid van den bouw van een bloem, die aangepast is aan het in sect, dat het stuifmeel moet overdragen, zooals omgekeerd het insect aangepast is aan den bouw van de bloera. En niet al leen deze onderdeelen, ook de natuur in haar geheel trekt ons door haar grootsch- heid. Aan deze opwekking hebben vooral de tegenwoordige menschen behoefte, daar de economische toestanden vaak ter neer drukken. De N. N. V. helpt allen de natuur te leeren kennen en daardoor lief te krijgen. Na deze voordracht bleek het, dat bij vele aanwezigen de behoefte aanwezig was, naast de afdeeling Walcheren een afdeeling Goes e.o. op te richten. Staande de vergadering sloten zich 20 personen aan, terwijl het te verwachten is, dat nog velen als lid zullen toetreden. Het adres van den secretaris van het voorloopig bestuur is: H. Th. Nieuwen- huijsen, Oostsingel 150, Goes, die bereid is, nadere inlichtingen te verstrekken. Mej. M. Rottier Cd., telefoniste le kl. is benoemd tot toezichthoudster bij den interlocalen telefoondienst alhier. Gisteren speelde de Ghr. voetbalver- eeniging alhier een vriendschappelijken wedstrijd tegen Goes 5. Ruststand 10 voor „Excelsior". Eindstand 33. Kloetïnge. Bevolking. Ingekomen: A. P. Jongepier en gezin, inspecteur bedrijf s- verzekering, Kloetingsche weg B 124; J. van Luijk en gezin, pakhuisknecht, Heer- nisseweg B 12; J. L. Kloet, zonder beroep, Kloetingsche weg B 140; Ka. Kesselaar, zonder beroep, Achterweg A 180; A. M. van Liere en gezin, controleur B. B., Pa- tijnweg B 180; Ca. Nieuwenhuijse, zonder beroen Nieuwstr. A 104; Ja. Leijs, dienst bode, Oude Singel B 8; P. Jonker, banket bakker, Buijs Ballotstr. B 107; G. v. Zwee- den en gezin, kantoorbediende, B 158. Vertrokken: Ma. Huijzen, zonder be roep, en Ma. Sonke geb. Huijzen, zonder beroep, beiden naar Kruiningen; J. J. Trimpe en gezin, landbouwersknecht, naar Goes, de Ruijterlaan 30; L. J. Adriaan- sen en gezin, adj.-commies P.T.T., naar Goes, Stationsplein 2; J. J. Dagevos, zon der beroep, naar Utrecht, Stadhouders laan 5; Fa. Walhout, dienstbode, naar Borssele, Molenpad 226; Ta. Louwerse, zonder beroep, naar Bleiswijk. Wolfaartsdijk. Maandagavond gaf de Chr. zangvereen. „Psalm en Lied" haar tiende uitvoering in de Geref. kerk. De Eerevoorzitter Ds van Heiningen opende het samenzijn en gaf daarna de leiding over aan den directeur, dhr J. H. Tam- minga. Het programma telde 18 liede ren, waarvan sommige op zeer schoone wijze werden vertolkt. Bovendien werden drie liederen op het orgel gespeeld door dhr A. Weijns, begeleid door vioolspel van dhr Tamminga. Na een hartelijk en waardeerend slot woord sloot ds van Heiningen het samen zijn met dankgebed. De opkomst had wel beter kunnen zijn. Ierseke. Dhr J. Padmos Sr. heeft zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbe stuur aangenomen, dus nu is ten slotte de vacature J. Bakker vervuld. Aagtekerke. Bevolking. Ingekomen: uit Koudekerke P. Wisse; Vertrokken: naar Middelburg Elizabeth v. d. Driest. Meliskerke. Vrijdag vergaderde deland- bouwvereeniging. Voorzitter dhr J. Ge- schiere. De opkomst was zeer goed. Voor een melkcursus zal worden ge-' werkt; aandacht zal geschonken worden aan de verbetering van het varkensras. (Denen). Ir J. D. Dorst zal 16 Jan. een lezing houden met lichtbeelden. Herkozen werd als bestuurslid dhr Iz. Matthijsse. De con tributie zal met 15 pet. verlaagd, worden. Het musschengilde krijgt f 5 subsidie. Sas van Gent. In een spoedeischende vergadering, waarbij de heer Verschaf fel afwezig was, besloot de Gemeenteraad tot storting van f 400 op vier aandeelen in de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij en dit op 3 Januari 1933. De voorzitter gaf eenigen uitleg over dit voorstel en liet hierbij uitkomen, dat, zoodra de oude N.V. is ontbonden, de nieuwe practisch werk kan doen. De wa terleiding zou eerst worden gelegd in Ter- neuzen, Hulst en Sas van Gent, terwijl het plan voor zes gemeenten strekt, waar van de andere drie in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Colijnsplaat Vrijdagavond vergaderde alhier de Ghr. Werkliedenvereen. „Draagt elkanders lasten", onder voorzitterschap van dhr A. van Gilst. Deze opende de ver gadering op gebruikelijke wijze. Aanwe zig waren 29 van de ruim 100 leden. In gekomen was een schrijven van ds F. Staal, waarin deze ontslag vraagt als lid van de Commissie van Toezicht, wegens aanstaand vertrek. Zulks wordt hem eer vol verleend. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester, dhr P. Goulooze, blijkt, dat het ledental is verminderd met 5, waarvan 1 overleden. Uitgekeerd is dit jaar aan ziektegeld f 526.38 Herkozen werd als bestuurslid dhr St. Visser, en gekozen in de vacature P. de Smit, dhr W. Provoost. Als lid van de Comm. van Toezicht werd herkozen dhr J. van Dis. Beslaten werd, begin Februari nog maals te vergaderen. Een tweetal onder werpen zal dan worden behandeld. Ds Bons, thans mede-adviseerend lid der vereeniging, zal dan een sociaal on derwerp behandelen en een der leden een Bijbelsch onderwerp. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken werden besproken, eindigde Ds Bons deze gezellige vergadering met dankgebed. Kats. Maandagmiddag werd hier een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Kats en Goesche Boys, welke werd gewonnen door Goesche Boys met 4—3. Ruststand 20 voor Kats. Biervliet. De heer P. W. Maarleveld sedert 1892 secretaris en sedert 1906 bur gemeester van deze gemeente, heeft in de raadsvergadering van gisteren afscheid als zoodanig genomen. Wethouder Verplanke heeft den schei dende dank gebracht voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. De nieuwe secretaris, dhr Kostense, is als zoodanig beëedigd. Ingezonden Mededeellng. vIhhivhi ^5^?rij^Jdi^0-90cE! Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Amerongen, G. J. Schweitzer te Amsterdam. Bedankt voor Gorinchem, H. Mondt te Zelhem. Voor Amsterdam, K. H. Mis- kotte te Haarlem. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Paterson (N.A.), M. Hei koop te Utrecht. Ver. van Kerkvoogdijen in d e N e d. H e r v. K e r k. In den loop van het vorig jaar zijn 25 nieuwe leden tot de vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk toegetreden,- o.a. Eüewouts- dijk, Brouwershaven, 's-Heer Hendriksi- kinderen, Kattendijke, Ovezande, Waarde, Wilhelminadorp, Kortgene, Middelburg en Kamperland. Het ledental ligt thans dicht bij de zes honderd. Nieuw- en St Joosland. Als onderwijzer aan de O. L. school alhier is benoemd dhr P. K. Polderdijk, volontair aan die school Met hem stonden op de voordracht dhrn Bakker te Burgh en Biersma te Vlissin gen. OUDEJAARSAVOND-REDE VAN DEN LANDVOOGD VAN NED.-INDIë. Zaterdagavond te acht uur hield de gouverneur-generaal van Ned-Indië te Buitenzorg zijn reeds aangekondigde Oudejaarsavondrede, welke door den K. R. O. werd heruitgezonden. „Toen men mij, aldus de landvoogd, vroeg voor de microfoon een enkel woord te spreken op dezen Oudejaarsdag, voelde ik daar eerst weinig voor; ik meende, dat men behoefte had aan een extra nummer in het radioprogramma en het lokte mij niet aan te moeten treden tusschen een tango en een foxtrott. Maar over het ver zoek nadenkende, kwam ik tot een ander inzicht. Op den Oudejaarsavond immers zoekt men elkander op, heeft men behoefte aan gezelschap, aan een kort ernstig woord." „Wat ik dagelijks verneem" aldus jhr De Jonge „doet lang niet altijd even prettig aan, maar ik begrijp dat alles vol komen. De toestand is zeker ver re van aangenaam en ver betering is verder af dan eenige maanden geleden. Toen waren verschillende teekenen van opleving merkbaar, maar sindsdien schijnt alles op de wereld weer te hokke n." Z.Exc. gaf daarna een korte uiteen zetting van de voornaamste feiten op in ternationaal gebied die z.i. reden waren, dat de wereld er niet opwekkend iitziet om dan te vervolgen: Het behoeft geen betoog, dat wij daar van de gevolgen ondervinden en genoemde feiten hebben dan ook niet nagelaten hier te lande andere feiten in het leven te roe pen, waarvan ik thans alleen dit eene wil noemen, n.l. dat de landsinkomsten op de huidige basis niet meer bedragen dan on geveer de helft van dit bedrag in 1929. Laten wij daarbij eens een oogenblik stilstaan. Gij, die klaagt over een salariskorting van zeventien pet. en ik die weet hoe zwaar die voor velen te dragen is, kan u verzekeren dat ik zeker niet lichtvaardig aan haar medewerkte gaaft gij u wel eens rekenschap ervan wat een korting van v ij f t i g procent beteekent in de landshuishouding, die ook van haar in komsten moet leven en op ongewoon zwa re lasten zit? Overweegt u die vraag eens ernstigl Een ieder heeft allereerst oog voor de bijzondere belangen die hem zoo ter harte gaan, waarvoor hij steeds streed. Men wenscht te strijden voor zijn ras, groep, vakvereeniging of bond; men hecht aan een bepaalde soort van onderwijs, aan kunst of wetenschap. Men streeft naar be vordering van zending en ontwikkeling van eeredienst, of wel wijdt zijn krachten aan bloei en groei van landbouw, nijver heid of handel, en bovenal willen we zor gen, en behooren we te zorgen, voor onze meer persoonlijke belangen, die van onze familie, onze kinderen en ons zelf. Al die belangen wenscht men aller eerst veilig te stellen! In uw gezin vraagt gij aller medewerking, ten einde aan de groeiende moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden. Mag en moet het land niet zelfde doen, wanneer de inkomsten van dat groote gezin zoo zijn verminderd als ik u zooeven mededeelde! Nimmer mag uit het oog worden verlo ren, dat dit groote gezin bijeen gehouden moet kunnen worden, zijn normale func ties moet blijven vervullen, wil er sprake van zijn dat de bijzondere belangen van de leden daarvan behartiging kunnen vin den. Of ge die waarheid wilt erkennen en u daarnaar gedragen, daarin ligt uw groote verantwoordelijkheid. Inderdaad,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2