19" VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DINSDAG 3 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 478 JAARGANG - No. 80 Buitenland. FEU I LLETON JOAN CARISBR0KE Want Frank, die thans haar aangewe zen steun en beschermer was, vertoonde Binnenland. „Neen, neen; ik zei toch, dat het een echte Carisbroke is?" Belangrijkste Nieuws. (Wordt vervolgd.) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent AdvertontiOn 30 cont por regel Ingczondon mededecllngcn 00 cent per regel. Kleine Advortcntiön Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Zander oogkleppen. Het liberale „Handelsblad" maakt in een Nieuwjaarsbeschouwing enkele juiste opmerkingen, waarvan te hopen is. dat ze in de kringen van de liberale politici weerklank zullen vinden. „De harde waarheid, die begin Juli in het rapport der bezuinigingscommissie- Weiter aan het Nederlandsche volk werd voorgelegd kan voor een goed verstaan der geen twijfel hebben overgelaten aan gaande den zorgelijken toestand waarin wij verkeeren. Het was eerlijke zij bet dan ook onpopulaire waarschuwing, dat wij ais natie boven onzen stand leven en dat er in 1933 naar matige schatting 100 millioen zal moeten worden bezuinigd en naar onbarmhartige schatting eigenlijk wel 200 millioen. Vervolgens wordt herinnerd aan de ern- tige radio-rede van den minister-presi dent op 19 Juli, waarin de natie bezworen werd zich niet door leuzen te laten mee- sleepen, maar de werkelijkheid te zien zonder oogkleppen. In verband hiermede wordt dan nader gewezen op het treurige feit, dat er nog steeds partijen zijn, die zich niet weten te verheffen boven een enghartige partijs en groepspolitiek en die niet schijnen te beseffen, dat de natie alle zeilen zal moe ten bijzetten om door het gevaarlijke wa ter heen te komen. Hiermede was blijkbaar in de eerste plaats g e d o e 1 d op de S. D. A. P., maar het kan wel niet anders of er is ook ge- dacht aan de liberale Staatspartij. Immers, de jongste geschiedenis heeft geleerd, dat men er daar nog steeds niet toe gekomen is de werkelijkheid te zien zonder oogkleppen. Het zou in 's lands belang gewenscht zijn, dat het nieuwe jaar wat dit betreft ook een nieuwe koers te zien gaf. De tijden zijn moeilijk. Maar eerste voorwaarde om de moei lijkheden te overwinnen is de oogkleppen te verwijderen, de werkelijkheid onder de oogen te zien en in overeenstemming daar mede te handelen. Storm aan de Engelsche kust. Boven Groot Brittannië heeft een he vige storm gewoed, welke in het bijzon der aan de Oostkust van Schotland ern stige schade aanrichtte. De Schotsche stoomtreiler „Venetia" w rd bij Stonehaven op de rotsen gewor pen. De uit negen koppen bestaande be manning heeft den dood in de golven ge vonden. Ook bij Holyhead is een stoomboot op een klip geloopen. De equipage kon wor den gered. Een nieuwe Japansche actie? In de nabijheid van Shan Hai Kwan is het tot een vuurgevecht tusschen Ja panners en Chineezen gekomen. Volgens de Chineesche voorstelling van zaken openden de Japanners om een on bekende reden het vuur, dat de Ghinee zen beantwoordden, om hun stelling te kunnen handhaven. Het is nog niet duidelijk, of het hier een misverstand of een nieuwe Japansche actie betreft. Later wordt gemeld, dat de Japanners de stad Shan Hai Kwan hebben ingeno men. Eerst hadden Japansche vliegtuigen bo ven de stad twaalf bommen geworpen. Het ziet er naar uit, dat 3000 Japan sche en Mandsjoerijsche soldaten zich op- door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 94) o— Toen de zomer er dan ook eindelijk was, in zijn volle pracht, bleef de verbetering, waar men op gehoopt had, geheel en al uit. Hij was wel niet meer achteruitge gaan, doch steeds stond de invalide-wa gen, die hem naar buiten moest voeren in den zonneschijn, onbenut in de hall; zelfs het rustbed kreeg minder en minder zijn last te torsen, totdat ook dit, bij de eerste kille dagen, die een vroege herfst aan kondigden, geheel in onbruik raakte. Al spoedig bleek, dat de patient zijn leger stede niet meer zou verlaten. Joan en Brenda mochten niet wenschen, dat een leven, dat steeds in klimmende mate de moeilijkheden van 't naderend einde scheen te ondervinden, nog lang zon wor den gereikt; doch zij deinsden terug van de consequenties, als hun dierbare vader er niet meer zou zijn. maken voor den opmarsch naar Tsinh- wangtao. De nieuwe heffingen In België. Gebruik makend van haar door Kamer en Senaat gegeven volmachten, heeft de Belgische regeering een ontwerp, houden de verhoogingen van sommige tol- en ac cijnsrechten aanhangig gemaakt, en wel zoo, dat de verhoogde rechten reeds Vrij dag zijn van kracht geworden. Een ware vloedgolf van indirecte belastingen is daarvoor op de verbruikers neergekomen. Tal van artikelen van dagelijksch ge bruik, zoowel uit het buitenland als het binnenland afkomstig, worden aanmerke lijk hooger belast. Ziehier de tol- en ac cijnsrechten van enkele der voornaamste artikelen. Tolrechten: cacao-boonen 115 fr. pei 100 Kg. (vroeger vrij van invoer). Thee 600 fr. per 100 Kg. (vroeger 345). Niet gebrande koffie 250 per 100 Kg. (vroeger 115). Bieten en rietsuiker 160 (vroeger 100). Onbewerkte tabak 500 of 900 naar ge lang van de soorten (vroeger 350635). Sigaren en sigaretten 2500 (vroeger 2100). Accijnsrechten: Binnenlandsch bier 2.10 fr. per Kg. aangegeven grondstof (vroeger 1.85 fr.). Suiker 100 fr. per 100 Kg. (vroeger 40), lucifers 1 fr. per 1000 stuks (vroeger 0.23), tabak 100 fr. per 100 Kg. (vroe ger 80 fr.). Zelfs mineraalwater zal met eenige punten belast worden. Het anarchistisch complot te Barcelona!. In verband met de ontdekking van het anarchistisch-communistische complot te Barcelona, heeft de politie opnieuw een aantal arrestaties verricht. Uit de in beslag genomen documenten is gebleken, dat de beweging overal in ge heel Spanje vertakkingen had. Ook in het leger had de beweging aanhangers en deze zouden de kazernes en militaire pos ten bezetten. Onder de bevolking zou schrik wor den veroorzaakt door op verschillende plaatsen bommen tot ontploffing te bren gen. De boerenonlusten in Stiermarken. In verband met de boerenbeweging in Stiermarken zijn Vorau en Harzberg in Oost-Stiermarken door afdeelingen van het bondsleger bezet. De gendarmerie handhaaft de orde, terwijl de militairen geconsigneerd zijn. Tegen den middag kwam het te Vorau op het marktplein, waar zich honderden boeren verzameld hadden, tot heftige de monstraties. De beweging heeft zich verder uitge breid. Het gebied van de gemeente Poel- lau heeft zich bij de agitatie aangesloten; zij is ook overgeslagen naar het grensge bied van Beneden-Oostenrijk. Ook van daar zijn troepen naar Vorau gezonden. Zoo nu en dan was de toestand uiterst gespannen, daar de boeren tegen enkele aanwezige gendarmen met knuppels op traden, zoodat militairen moesten wor den geconsigneerd om eventueel met traansgasbommen op te treden. Toen 's avonds te Vorau bekend werd, dat de onderhandelingen van de vertrou wensmannen der boeren met de regee- ringscommissie een wending ten gunste namen, gingen de boeren geleidelijk uit een. Korte berichten. De pers van Hearst is in de Ver- eenigde Staten een groote campagne be gonnen onder de leuze: „Koopt Ameri- kaansche waren!" De New-York Ameri can bevat een artikel van 2 pagina's te gen het gebruik van buitenlandsehe goe- deien. De actie van Hearst schijnt in vele kringen sympathie te vinden. De werkloosheid sedert de vorige maand is in Brusssel afgenomen. Ook in de Gentsche agglomeratie, welke ongeveer 220.000 inwoners telt, valt een verminde ring van het aantal geheel werklooze ar beiders te constateeren. Volgens de jong ste statistiek telt men er nog 19.992, wat toch 3416 minder is dan in October j.l. De arbeidersorganisaties in Litauen eischen instelling van een verzekering te gen de werkloosheid. Alleen te Kowno heeft men op het oogenblik 4000 werkloo- zen. In een groot aantal fabrieken van Litauen wordt slechts 2—3 dagen per week gewerkt. De loonen zijn gekort met 2030 pet. Het benoemingsdecreet van oud minister Camille Huysmans tot burge meester van Antwerpen is door den ko ning geteekend, doch zal niet voor Woensdag a.s. in de „Moniteur" geplaatst worden. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 10 Januari, des avonds te half negen. De voorzitter is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de af deelingen te doen onderzoeken op Woens dag 11 Januari, des morgens elf uur, met voortzetting op volgende dagen, de onder scheidene wetsontwerpen betreffende de rijksbegrooting voor 1933, de heffing van opcenten op de gemeentefondsöelasting en de vermogensbelasting over 't belasting jaar 19331934, en de tijdelijke voorzie ning met betrekking tot het ter beschik king van de regeering stellen van perso nen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens be stond. In de openbare vergadering der Kamer op 10 Januari zullen voorts worden be handeld de wetsontwerpen: machtiging van de ministers van Waterstaat en van Financiën tot oprichting van de N. V. „Haven van Vlissingen" en rege ling van den invoer van versch of ge koeld en van bevroren rund- en kalfst- vleesch. De Minister van Financien. De Minister van Financien, Jhr de Geer, heeft gisteren met kort verlof de residentie verlaten. Wet openbare vervoermiddelen. De Minister van Waterstaat maakt be kend, dat de ambtenaren van het toezicht op de spoorwegen, die ingevolge artikel 13, eerste lid, der Wet Openbare Vervoer middelen mede zijn belast met de opspo ring van overtredingen van genoemde wet en van den daarop steunenden algemeenen maatregel van bestuur, als teeken voor bestuurders van voertuigen, dat dezen het voertuig moeten doen stilhouden, zooveel mogelijk gebruik zullen maken van een schijf, geschilderd: in de nationale kleuren, namelijk een hart van 5 c.M. middellijn in rood en daaromheen kringen van 2.5 c.M. breed in wit en blauw. De stakingi (e Uitluiden. Gistermiddag vergaderden de leden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders inzake het con flict te IJmuiden. Be gehouden stemming had tot resultaat, dat van de zeelieden 112 zich voor en 43 zich tegen de voorstellen van het bondsbestuur om niet te staken, uitspraken. Bij de havenarbeiders bestond een groo te oppositie tegen de bestuursvoorstellen. Deze voorstellen werden met 94 tegen 8 stemmen verworpen. Dit beteekent, dat de havenarbeiders zich in principe uitspra ken voor de staking. Gisteravond zou het bestuur van den Ghristelijken Bond wederom een bespre king houden met het bestuur der Reeders- vereeniging. De IJmuider Federatie heeft reeds op verschillende plaatsen rondom de haven posten uitgezet. Het totaal aantal zeelieden en havenar beiders die bij dit conflict betrokken zijn, omvat ongeveer 1500 personen. Er bevinden zich nog ongeveer 60 boo ten op zee met ruim 600 man aan boord. De vischomzet te IJmuiden. De totaal-opbrengst van de in het afge- loopen jaar aan den Rijksafslag te IJmui den geveilde visch bedroeg f 8 millioen tegen f 11.5 millioen in 1931. Sinds 1929 is de omzet steeds dalende geweest; in ge noemd jaar bedroeg hij f 16.7 millioen; in 1930 f 14.5 millioen; in 1931 f 11.5 millioen en in 1932 slechts f 8 millioen. C. L. Bresser f Zondagavond is te Dongen overleden 76 jaar oud, de heer G. L. Bressers, oud lid van Ged Staten van Noord-Brabant, oud-lid der Eerste Kamer. De Raad van Stale. Naar de „N. R. Crt" verneemt, komt voor het vice-presidentschap van den Raad van State, dat door het overlijden van Graaf van Lijnden van Sandenburg is opengevallen, ernstig in aanmerking Jhr Mr O. F. A. M. van Nispen tot Se- venaer, gezant te Brussel en oud-voor zitter van de Tweede Kamer. Het werk van den Raad van State. De Raad van State verstrekte in het aigeloopen jaar adviezen omtrent 540 za ken; daarnevens werden 892 zaken door de afd. geschillen van algemeen bestuur behandeld. De Kon. Luchtvaartmaatschappij. Ondanks de zeer ongunstige economi sche omstandigheden, kan de K. L. M. op de in 1932 verkregen resultaten met te vredenheid terugzien. Weliswaar stond de omzet in extra 'vluchten en het aantal vervoerde pleziervliegers iets achter bij 1931, en liep 't goederenvervoer tengevol ge van de contingenteering en andere het verkeer schadende maatregelen, met 30 pet. achteruit. Daartegenover staat, dat het vervoer van passagiers en post voor uitging en het vervoer op de lijn Amster- dam-Batavia eveneens bevredigend was. Het aantal passagiers op de trajecten in Europa bedroeg 20.600, terwijl 829.500 K.G. goederen en 130.000 K.G. post wer den vervoerd; op de route Amsterdam- Batavia bestond het vervoer uit 420 pas sagiers, 5000 K.G. vracht en 26.500 K.G. post. Mil Ingezonden Mededeeling. zich zelden in Chestnut House.. Al zijn voornemens ten spijt, was hij geheel onder den invloed gekomen van de familie van zijn vrouw. Ada had al het heerschzuch- tige van een frivole natuur en zij kende al spoedig Frank's zwakke punten om er tot haar voordeel gebruik van te maken. Ze koesterde een groeiende afkeer van haar schoonzusters, „de schoolfrikken", zooals zij ze gaarne noemde; noch was haar ver houding tot haar man er op verbeterd, toen zij de verwantschap gewaar werd tusschen hem en de Pattersons. Ze ver weet hem zelfs, haar opzettelijk bedrogen te hebben, hem onder tranen bezwerende, dat ze hem nimmer gehuwd zou hebben, als ze ,„zijn geringe afkomst" zou hebben gekend. Dan had ze nog altijd beter een winkelier met geld 'kunnen trouwen, ver zekerde ze hem! En ze dacht met wan gunst aan haar zuster Anna Mathilda, die hoe was het mogelijk! over gelukkig was met haar boter-en-kaasman, wiens eenige fout scheen, dat hij een hekel aan haar moeder had, en die er niet van af te brengen was, zijn vrouw eenvoudig weg Nancy te noemen. Gedurende de lente en den zomer was Ada's gezondheid niet zoo erg goed en hiervan maakte ze gebruik om Frank meer dan ooit te tiranniseeren. Vooral, als hij den wensch uitsprak om naar Chestnut House te gaan, kreeg ze hevige hoofdpijnaanvallen, kwam het soms zelfs tot een flauwte en eindelijk wist ze het zoover te brengen, dat haar man haar beloofde, zijn zusters niet meer te be zoeken. Ze had nu eenmaal het idee-fixe dat deze haar minachtten, en Frank te gen haar opzetten. Maar op een mooien Octoberdag wan delde Frank naar Hanipstead Heath om het heugelijk nieuws van de geboorte van een zoon en erfgenaam te brengen. Hij was zeer trotsch op zijn vaderschap en wilde zich het genoegen niet laten ontnemen, zelf de tijding aan zijn fami lie mee te deelen. Rij had hen in eenige maanden niet gezien en hij schrok van de verandering, die zijn vader geduren de dien tijd ondergaan had. Zijn ontstel tenis werd nog grooter, toen hij bemerk te, dat het nog lang niet meeviel den ouden heer duidelijk te maken, wat er gebeurd was. „Ik kom u gelukwenschen met de ge boorte van een kleinzoon,, vader", zei Frank, noodeloos zijn stem verheffend, alsof zijn vader doof was „met den dood neen! Ik bedoel met de geboorte van uw eersten kleinzoon! Begrijpt u het niet?" |Want gijn vader bleef hem met nietszeggende oogen aankijken en toon de in het geheel geen belangstelling in het nieuws. „Ja, ja", antwoordde dominee Caris- broke aarzelend; „met de geboorte van een kleinzoonl "Wie heeft een kleinzoon gekregen?" „Wel u. Ada heeft me vanmorgen een pracht van een jongen geschonken." „O Ada heeft je vanmorgen een pracht van een jongen geschonken. Wie is Ada?" „Lieve help, vader I herinnert u zich dat niet? Wel, Ada is mijn vrouw." „Ik wist niet, dat je een vrouw had, Frankl Ên ze heeft dus een jongetje. Daar ben ik erg blij om." „En moeder en kind maken het buiten gewoon goed", vervolgde Frank, verlan gend het gesprek voort te zetten. „De dokter zegt, dat hij nog nooit zoo'n flink kind gezien heeft." „O werkelijk! hg heeft nog nooit zoo'n flink kind gezien." „Het ia een echte Carisbroke; hij lijkt op zijn vader en zijn grootvader, ofschoon juffrouw Cook beweert, dat hij meer van haar familie weg heeft." „Zoo, heeft hg meer van haar familie weg?" Binnenland. Het P.T.T.-bedrijf in 1932. Het conflict te IJmuiden. De K.L.M. in 1932. Burgemeestersbenoemingen te Wemel- dinge en Biervliet. Buitenland. De onlusten in Stiermarken Nieuwe heffingen in België. Storm boven Engeland. Weer gevechten tusschen Japan en China. Het Iersche parlement ontbonden. Aan de rondvluchten hebben 13.120 per sonen deelgenomen, van wie 5480 op Schiphol en 3490 op Waalhaven. In totaal hebben de vliegtuigen der K. L. M. afgelegd 3.089.000 K.M. (1.547.000 K.M. in Europa en 1.542.000 K.M. op de Indië-route, hetgeen overeenkomt met meer dan 77 maal den omtrek der aarde. Het weer in December en in het af geloop en jaar. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de och tendtemp eratuur 0.5 gr. G. boven normaal. Zij was in de eerste decade 1 gr. te laag, in de tweede 1/3 resp. 11.5 gr. te hoog. De grootste afwijking kwam voor op 12 en 18 Dec. met resp. 6 gr. en 5 gr. boven normaal. De gemiddelde maximum- en minimum temperatuur was ongeveer 1 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te De Bilt 12 tegen 14 normaal. Op den 17den werd te Maastricht een maxi mumtemperatuur van 17 gr. waargeno men, terwijl het hoogste maximum in De cember tot nu toe daar waargenomen 15 gr. bedroeg. De neerslag was over het geheele land belangrijk beneden normaal. In 't Noord oosten viel 3040 pet. van de normale hoeveelheid, in het overig deel slechts 20 tot 30 pet. Te De Bilt werden 72 uren zonneschijn waargenomen tegen 37 normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 0.3 gr. te hoog. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart met 1.4 gr. beneden en in Augustus, met 2.7 gr. boven normaal. De jaarsom van den neerslag was 8 pet boven de normale hoeveelheid van 691 m.M., de grootste afwijking vertoonden October en December met resp. 144 en 72 pet. beneden het normale. Het aantal uren zonneschijn gemiddeld: over de 5 hoofdstations, dat normaal 1476 bedraagt, was in het af geloopen jaar 71 daarboven. De grootste afwijking kwam voor in Maart en Mei met resp. 61 uur boven en 44 uur beneden normaal. Scheuring in de padvinderij. De leiders van de Nederlandsche Pad- vindersvereeniging in het Noorden des lands hebben besloten zich af te scheiden van de vereeniging. Hoewel vele leiders uit de districten Groningen en Drente persoonlijk geen be zwaar hadden tegen de gewijzigde belofte, hebben zij zich reeds langen tijd eendrach tig schrap gezet tegen een geloftewijziging, als thans wordt voorbereid. Het hoofdbe stuur wil n.l. de internationale belofte in voeren en de woorden; „mijn plicht" ver anderen in: „mijn plicht tegenover God en mijn land". Vele ouders nu hebben bezwaren hun jongens van 12 tot 16 jaar de belofte te laten afleggen, dat zij. hun plicht zullen doen tegenover God en hun „Zoo, een echte Carisbroke I" „Lieve tijd, is hij jaltijd zoo?" riep Frank boos uit, zich tot Joan wendend. „Hij doet niets dan mijn woorden her halen. Begrijpt hij me niet?" „Ik ben bang van niet. Dit is een van zijn slechte dagen. Val hem alsjeblieft maar niet lastig; het geeft toch niets en maakt hem maar erger. Hij' vergeet toch weer alles wat je tegen hem zegt." Frank stond perplex. Hij zweeg en bin nen enkele minuten was de zieke in zijn gewonen doezeligen toestand teruggeval len en scheen de aanwezigheid van zijn zoon niet eens meer op te merken. „Is hij allang zoo?" vroeg Frank op lui den fluistertoon. „Hij is niet meer de oude geworden na dien aanval 'van den winter", ant woordde Joan, haar broer mee naar de andere kamer nemend. „Ik spreek niet graag over hem in zijn bijzijn, want soms begrijpt hij het en herinnert het zich later. Maar ik heb je toch eenige maan den geleden geschreven en je verteld, wat ik wat we allemaal vreezen." „Ja vreesde, dat het tegen het einde liep, maar je hebt me niet van den wa ren staat van zaken op de hoogte ge bracht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1