Nederlandsche Staatsleening 1933 groot nominaal f 296.000.000.- 4 pCt. op Woensdag 11 Januari 1933 5 pCt. Staatsleening 1932, le leening, welke perl Februari 1933 geheel wordt afgelost, KOERS VAN UITGIFTE 100 pCt. Schuldbewijzen aan toonder groot f1000.-, f 500.- en f 100.- RENTENDE 4 pCt. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. met recht van voorkeur op het niet reeds geplaatste deel, voor houders Woensdag 1 Februari 1933 de NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPU, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. de AMSTERDAMSCHE BANK, N. V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. de BANK-ASSOCIATIE te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. de BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS te Amsterdam. DE TWENTSCHE BANK, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. HELDRING PIERS0N te 's-Gravenhage. HOPE Co. te Amsterdam. de INCASSO-BANK, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. LIPPMANN, ROSENTHAL Co. te Amsterdam. R. MEES Z00NEN te Rotterdam en 's-Gravenhage. de NEDERLANDSCH INDISCHE HANDELSBANK, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. de NEDERLANDSCH-INDISCHE ESC0MPT0-MAATSCHAPPIJ te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, PIERS0N Co. te Amsterdam. de ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, GEBR. TEIXEIRA DE MATT0S te Amsterdam. VERMEER Co. te Amsterdam. ring de secretaris der Z. L. M. als spre ker uit te noodigen. Koudekerks. In de vergadering van Woensdag j.l. besloot de Raad o.a. ook aan de werkloozen, die bij de werkver schaffing zijn geplaatst, een extra uitkee ring van f 2 te doen. De burgemeester, die reeds uit de mini- etrieele circulaire had opgemaakt, dat dit niet toelaatbaar was, heeft ter zake tele grafische inlichtingen aan den nr nister gevraagd, die eveneens telegrafisch ant woordde, dat zulk een uitkeering niet zijn toestemming kan verkrijgen. Arnemuiden. Onder presidium van bur gemeester Horninge kwam Zaterdag de Raad dezer gemeente in spoedeischende vergadering bijeen. Na opening deelde de voorzitter mede, dat met kennisgeving af wezig waren de heeren J. K. Cruccj en G. S. van Eenennaam; zonder kennisgeving dhrn Schuit en Gornelisse. Wegens onvoltalligheid sloot de voor zitter de vergadering. De werkverschaf fing wordt vanaf heden in verband hier mede tot nadere aankondiging stop gezet. De Raad is nu tegen Dinsdagmiddag a.s. bijeengeroepen. Oostkapelle. Zaterdag vergaderde de ge meenteraad voltallig. Ingekomen is een verzoek van de villaparkbewoners om een lantaarn te plaatsen tasschen de lan taarn voor het villapark en dien bij Hoog duin. Met algemeene stemmen toegestaan. Ingekomen is een schrijven van den Ghr. Besturenbond voor Oostkapelle en Omstreken, waarin verzocht wordt terug te komen op het genomen raadsbesluit inzake werkverschaffing, en le of elke categorie een dag per week meer te werk te stellen of het dagloon te stellen op f 1.80; 2e een steunregeling in het leven te roepen ingeval dat wegens vorst of sneeuw niet kan worden gewerkt in de werkverschaffing. In de toelichting wordt nog gewezen op de wenschelijkheid om aan bouwvakarbei ders bij het verrichten van productief werk waar vakkennis voor noodig is een hooger loon te betalen. B. en W. zijn van meening dat er niet moet overgegaan wor den tot inwilliging van het verzoek omdat het loon in de werkverschaffing niet hoo ger moet zijn dan in de vrije bedrijven en dit zou door verhooging tot f 1.80 wel het geval zijn, en wat het aantal dagen be treft. B. en W. zullen wanneer er veel personen zich voor de werkverschaffing aanmelden niet voldoende werkobjecten, kunnen vinden. Daarom komen B. en W. met het voorstel om voor alle categorieën f 1 per week gedurende Jan., Febr. en Maart kolentoeslag te geven. Verder stellen B. en W. voor om geen steunregeling in te voeren, maar bij een vorst- of sneeuwperiode, wanneer ver scheidene dagen achtereen niet kan wor den gewerkt, het loon toch uit te betalen. Om de bouwvakarbeiders meer loon te betalen, daar voelen B. en W. niets voor. Dhr Zwemer wil voorstellen om de eer ste twee categorieën een dag per week meer te doen werken en de laatste catego rie Yi dag per week meer. Ook zou hij dan nog de kolentoeslag willen geven. Dhr Maas ondersteunt dit voorstel. Het motief van hooger loon dan in de vrije bedrijven geldt niet, omdat men feitelijk van het loon niet leven kan. Weth. Janse zegt, dat B. en W. juist met het voorstel van den kolentoeslag zijn gekomen in verband met het ontbreken van werkobjecten. Verder is de oude re geling, waarin eerst een week moest wor den gewacht vervallen en worden de da gen waarop in het vrije bedrijf kan wor den gewerkt niet afgetrokken. Iedereen die werkloos is en geen uitkeering uit de werkloozenkas ontvangt wordit tewerk gesteld. Dhr Brand stelt voor, om eiken dag, dat niet wegens de weersomstandigheden kan worden gewerkt, toch uit ,te betalen. B. en W. nemen dit voorstel over. Ver der stelt dhr Brand voor om de eerste twee categorieën f 1 kolentoeslag te geven en de 3e categorie, dus die met de groot ste gezinnen, f 1.50 per week. Dhr Zwemer trekt zijn voorstel in. Het voorstel van dhr Brand wordt aangeno men met alg. stemmen. De voorz. stelt voor de regeling zooda nig aan te vullen, dat de ongeorganiseer den 8 dagen werkloos moeten zijn voor zij worden toegelaten, en dat aan allen ge lijk loon zal worden uitbetaald. Dhr Zwemer wil werkelijke gemoedsbe zwaarden direct te werk stellen. Dhr Brand zegt, dat die zich dan ook een of fer moeten getroosten. De georganiseer- den doen dit ook door het betalen hunner contributie. Aldus wordt besloten. (Dhr Zwemer tegen.) Met algemeene stemmen wordt besloten tot aankoop van eenig brandweermate riaal. Aan de orde komt nu de aansluiting aan het waterleidingbedrijf van Dom burg. De voorz. deelt mede, dat met de ge meente Domburg een regeling is getroffen, waarin deze aan onze gemeente water wil leveren tegen hetzelfde tarief als Domburg binnen 40 M. van het buizen net. De voorz. dringt aan op aanneming van dit voorstel, aangezien men anders de kans van aansluiting laat voorbijgaan, daar er met de grootte der buizen reke ning kan worden gehouden. Het tarief zal niet worden berekend naar de huur waarde, maar naar het aantal en de grootte van de kamers, ongeacht het aan tal kranen en het verbruik. Een tapkraan zal aan het gemeentebuis worden aan gebracht alleen voor degenen die buiten da 40 M. wonen. Voor elke brandkraan moet f 25 worden betaald. De gemeente moet garant zijn voor f650 gedurende 40 jaar doch krijgt voor elke aansluiting f10 terug. B. en W. stellen voor om deze regeling aan te gaan. De voorz. leest voor een 145- tal sympathiebetuigingen van ingezete nen binnen de bebouwde kom. Er kan wel op 40 aansluitingen gerekend worden. De tarieven zullen voor een gewone arbei derswoning ongeveer f 12 per jaar zijn. Dhr Zwemer vraagt of wij toch niet voor verplichte aansluiting kunnen ge plaatst worden. De voorz. zegt, dat dit aan den Raad ligt. Met alg. stemmen wordt besloten aan te sluiten aan de waterleiding. De voorz. betuigt zijn blijdschap over dit genomen besluit. Aangezien de verschillende uitgaven voor de gemeente zijn toegenomen, stel len B. en W. voor, om 20 opcenten op de Personeele belasting te heffen. Van de Personeele belasting zijn de opcenten het laatst afgevoerd. Dhr Maas is tegen op centen op de Personeele belasting. Hij vindt, dat de middenstanders gedupeerd worden, en zou het van de grondbelasting willen heffen. Met 6 tegen 1 stem (dhr Maas) wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Huizen (3e pr.pl.), B. N. B. Bouthoorn te Renkum. Bedankt voor Maartensdijk, D. J. v. d. Graaf te Ede. Geref. Gemeenten. Beroepen te Goes, M. Heikoop te Utrecht. Afscheid Ds D. Ringnalda. Nieuwjaarsdag heeft Ds D. Ringnalda in een stampvolle Noorderkerk afscheid ge nomen van de Geref. Kerk te Middel burg met een predikatie over Prediker 12:13 enl4: „Van alles, wat gehoord is, is het einde van de zaak: Vrees God en houd Zijne geboden, want dit betaamt allen menschen; want God zal ieder werk in het gericht brengen, met al wat verbor gen is, hetzij goed, of hetzij kwaad." Z.Eerw. zegt, dat hij de blijvende slot som zijner prediking samenvat: I. De vreeze Gods moet zijn in ons aller levens houding; II. Het gericht Gods zal gaan over ons aller levenswerk. De roeping van Gods volk is niet zuchten, maar voort trekken, voorttrekken achter den Heere aan, Hem vertrouwen en dienen in liefde, of zooals deze tekst het zegt: Hem vree zen en Zijn geboden houden, want dat is betamelijk voor alle menschen. Dat vree zen maakt zwaarmoedigen tot bruilofts- menschen en geeft verbrijzelden een be ginsel der eeuwige vreugde. De wereldliefde en wereldgelijkvormig heid verdragen zich niet met de vreeze Gods en Zijn geboden. God zal ieder werk in het gericht brengen, al ons levenswerk. Dat stelt ons voor groote levensverant woordelijkheid. De klemmende levens vraag is: Hoe zal mijn levenswerk onder Gods gericht verschijnen? Het kan voor God niet bestaan. Het is alleen mogelijk door de gerechtigheid van Christus. Z.Eerw. neemt in hartelijke bewoordin gen afscheid van zijn collega en vriend Ds D. Scheele, den kerkeraad, commissie van beheer, kosters en gemeente en dankt voor de verrassende blijken van sympa thie. Ds D. Scheele spreekt hem als vriend en collega toe namens gemeente en kerke raad, waarna de scheidende predikant staande wordt toegezongen Ps. 121:4. Na afloop van den dienst was nog ge legenheid van Ds en Mevr. Ringnalda persoonlijk afscheid te nemen, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. i Prof. dr ir J. G. Kluyver f. Te Leiden is overleden prof. dr. ir J. G. Kluyver, oud-hoogleeraar in de hoogere stelkunde, de differentiaal- en integraal rekening enz. aan de Universiteit aldaar. Hij is 72 jaren oud geworden. De overval te Dinxper- 1 o. Omtrent den overval te Dinxperlo ver nemen we nog, dat de vier aangehoude nen, allen uit Mülheim afkomstig en resp. 25, 35, 36 en 38 jaar, blijven ontkennen schuldig te zijn. Behalve de heer Boland, beeft de conducteur van de autobus, waarin de aanvaller was meegere den en een klompenmaker te Dinxperlo dezen man herkend. Men meent, dat nog twee personen bij het complot betrokken zijn en aan de grens op wacht hebben gestaan. Daarnaar wordt thans een onderzoek ingesteld. De verdachten zijn nu in de gevange nis opgesloten. Autobanditisme. Zondag middag kwam een vrachtauto, komende uit de richting Nieuwerkerk op den Hoofdweg te Hilligersberg en hield stil voor de woning van den rijwielhandelaar v. d. B., die daar een benzinepomp heeft staan. De bestuurder verzocht aan v. d. B. 20 L. benzine in zijn tank te doen, Toen hieraan door v. d. B. was voldaan, vroeg de bestuurder om een emmer wa ter om zijn reservoir bij te vullen. De niets kwaads vermoedende rijwielhande laar wilde hieraan voldoen, toen hij den motor van de auto hoorde aanslaaan en zag, dat de auto zich in beweging zette. Hij heeft den wagen nog weten in te halen i en zich daaraan vast te klemmen. KONINKRIJK DER NEDERLftNDEH uitgegeven krachtens de Derde Leenlngwet 1932 (Staatsblad No. 632), waarvan reeds is geplaatst f 56.200.000.terwijl bovendien de deelneming is verzekerd tol een bedrag van f 59.000.000. Aflosbaar k pari, bij uitloting, in ten hoogste 40 jaar, te beginnen 1 Februari 1934 De coupons zijn betaalbaar per 1 Februari en 1 Augustus. De inschrijving geschiedt: van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, van obligatiën der bij Werthelm Gompertz 1834 en Credietvereeniging 1853, N.V. De gelegenheid tot Inschrijving Is eveneens opengesteld bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, Inschrijvingsbiljetten en prospectussen zijn bij deze kantoren kosteloos verkrijgbaar. De STORTING van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore van inschrijving, op: Voor verdere bijzondèrheden raadplege men het Prospectus. 's-GRAVENHAGE, 2 Januari 1933. De Minister van Financiën, DE GEER. De bestuurder, dit ziende, is met buiten gewone snelheid gaan rijden, terwijl een ander inzittende met 'n stuk hout den rij wielhandelaar een paar gevoelige klappen heeft toegediend, met het gevolg, dat hij genoodzaakt was de auto los te laten, waarna hij met een smak op den weg viel en zich vrij ernstig heeft verwond. Oog getuigen en omwonenden hebben den man zijn woning binnengedragen. Het nummer van de auto kon niet worden opgenomen, omdat de inzittenden de nummerplaat met een doek hadden omwikkeld. De recherche heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, met het gevolg, dat te Aarlanderveen is aangehouden de 27- jarige chauffeur H., die zich aan dit feit zou hebben schuldig gemaakt. Later op den avond zijn te Bleiswijk de twee inzittenden aangehouden, t.w. de 26- jarige G. en de 28-jarige S. Alle drie heb ben bekend. 'Tot „haringkoning" uit geroepen. Tot „baringkoning" is dit jaar uitgeroepen kapitein August Nahr- wald uit Hvese, die in 7 reizen met den stoomlogger „Mime" van de haringvis- scherijmaatschappij Bremen-Vegesack in totaal 288 last haringen thuis bracht. Kapitein Nahrwald heeft zoodoende de hoogste vangsten gehaald. Ook verleden jaar verwierf hij den titel van „haringkoning". De reederij keert ieder jaar een prijs uit aan den winnaar van den titel. Ruiter door auto gegre pen. Bij het oversteken van den rijksweg te Laren (N,-H.) werd de heer B. uit Am sterdam, toen hij! te paard uit een zijweg kwam, door een auto aangereden. Het paard werd op slag gedood. De heer B. liep een ernstige hersenschudding op en een gebroken dijbeen. De laatste tocht. Vrijdag avond hebben de bewoners van de bloem bollenstreek afscheid genomen van Kun stoomtram. Toen de laaiste tram uit Leiden om kwart voor twaalf vertrok, was de locomotief met kransen, groen en lin ten versierd. Ook de eerste wagen was met guirlandes en vlaggetjes opgetuigd Een commissie van Hillegommers bad in dezen wagon plaats genomen en wist er met muzikale medewerking van een paar harmonicaspelers 'n goede stemming in te houden. In café Zomerzorg te Leiden werd de officieele afscheidsmaaltijd gehouden. Vele auto's en fietsen vergezelden de stoomtram op haar laaitsten tocht. In alle dorpen was een groote menigte op de been en werd de laatste tram luide toegejuicht Tegen een boom gebotst. Zondagmiddag is te Lonneker door tot nu toe onbekende oorzaak een personen auto met drie personen, twee heeren en een dame, tegen een boom gebotst. De botsing was vrij hevig en de wagen werd geheel vernield. Alle drie inzittenden ge raakten bewusteloos. Het bleek, dat de dame een bovenbeenfractuur had opge- loopen, benevens verschillende snjjwon- den. Een der beide heeren had eveneens een aantal snijwonden, terwijl de derde inzittende geen verwondingen had gekre gen, wel was hij geheel versuft. De drie personen kwamen vrij spoedig weer bij kennis. Alle drie zijn zij opgenomen in het ziekenhuis te Enschedé. De spoorbaan bijAboöu- de beschadigd. Zaterdagnacht, om streeks één uur is op het baanvak Utrecht Amsterdam tusscben LoenenVreeland en Abcoude een vooras van een der wa gons van een langen kolentrein, welke op weg was naar Amsterdam, gebroken. Als gevolg biervan is bet achterste gedeelte van den trein hevig gaan schommelen, waardoor de koppeling van den achtersten wagon, waarin zich een remmer bevond, is gebroken en deze wagen is ontspoord en alleen op de spoorbaan is achtergeble ven. De machinist had niets van het onge val bemerkt. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat over een afstand van 500600 Meter een groot aantal dwarsliggers waxen vernield. Bovendien was langs de baan, op ver schillende plaatsen, o.a. aan het perron van bet station Abcoude, schade toege bracht, veroorzaakt door een over een breedte van vier Meter uitstekende balk. Gisteren om twee uur waren alle ver nielde dwarsliggers door nieuwe vervan gen en kon bet spoorwegverkeer, dat tot dat tijdstip over één spoor was geleid, weer op normale wijze plaats vinden. Brand in een sanatorium. Zondagmiddag is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in bet sanatorium „Huize Overdonck" te Bon gen. Het paviljoen, waarin de brand ont stond, deed dienst als novicaat en was sinds enkele dagen ontruimd. De brand-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3