Persil Persil 1 'q Uit de Provincie. afhankelijk moet worden gesteld van de politieke richting van den nieuwen Bur gemeester. Daardoor maakt men de posi tie van den Burgemeester, die boven de partijen behoort te staan, tot die van een partijman. De rechterzijde meent bovendien, dat daar bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten in 1931 in Middelburg een meerderheid van ongeveer 200 stem men is uitgebracht op de candidaten der rechterzijde, de eenigszins andere uitslag bij de toen gehouden Gemeenteraadsver kiezingen niet de conclusie wettigt, dat het meerendeel der Middelburgsche be volking moet worden geacht te behooren tot de linksche partijen. Immers die an dere uitslag wordt verklaard door de can- didatuur van den heer Jeronimus, wiens zetel klaarblijkelijk weder is verkregen door de actie van die kiezers, die van oordeel waren, dat het beleid van het College van B. en W. en van den Raad niet was in het belang van de gemeente Middelburg, kiezers derhalve, die moeten worden beschouwd als de ontevredenen uit alle partijen. Ook om die redenen meent de rechter zijde, dat de politieke verhoudingen zoo danig zijn, dat zoowel een linksche als een rechtsche meerderheid in het college van B. en W. gewettigd is. Ongeacht de politieke richting van den nieuwen Burgemeester meent daarom de rechterzijde aanspraak te kunnen maken op een wethouderszetel en is daarom een eventueel te benoemen rechtschen Weth. niet bereid na de benoeming van een nieuwen Burgem. zijn zetel ter beschik king te stellen. De rechterzijde is er zich van bewust, dat de linkerzijde met de hulp van dhr Jeronimus kan beletten, dat aan dezen billijken eisch van haar wordt voldaan. Zij wenscht daarom uitdrukke lijk te verklaren, dat afgezien van wat later moge gebeuren, zij het ook thans reeds als een onrecht gevoelt, wanneer haar nu de haar toekomende zetel wordt onthouden. Zij verklaart bovendien, dat zij besloten heeft, dat al haar leden hun stem zul len uitbrengen op haar candidaat den heer W. A. den Hollander. Dhr Jeronimus had over deze kwes tie niet willen spreken, maar nu zijn naam enkele malen is genoemd, wil spr. opmerken, dat z.i. bij de verkiezing van een wethouder niet alleen gelet moet worden op diens politieke, maar ook op diens economische inzichten. Dat heeft dhr v. d. Feltz over het hoofd gezien. Hij sprak niet van.vooruitstrevend, gematigd of conservatief. Spr. heeft zich om deze reden gemeend bij links te moeten aan sluiten. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Negen stemmen worden uitgebracht op den heer Boasson (v.d.) en acht op den heer den Hollander (A.R.). Gekozen is dus de heer Boasson. Deze verklaart zich bewust te zijn, dat de taak hem opgedragen, niet gemakke lijk en in de gegeven omstandigheden, ook niet aangenaam is. Spr. mag echter niet weigeren, die taak te aanvaarden en ver klaart zijn zetel ter beschikking te zullen stellen, zoodra een burgemeester is be noemd. De voorzitter wenscht den heer Boasson geluk met zijn benoeming en hoopt, dat hij, waar zijn ambtelooze leven reeds druk bezet is, tijd zal kunnen vinden, om het wethouderschap te ver vullen, tot voldoening van zichzelf en tot bevordering der gemeentebelangen. Het voorstel tot geven van grond in erfpacht aan den Kinderdijk, wordt z.h.st. aangenomen, nadat de heer Onderdijk op een vraag van den heer Jeronimus had verklaard, dat B. en W. hier erfpacht beter vonden dan verkoop. Er zit echter geen principe achter. Dhr Onderdijk deelt verder mede, dat de uitkeeringen der steunbedragen aan werkloozen boven de begrooting zijn gegaan. Hoeveel kan spr. niet zeggen, maar spr. vraagt goedkeuring van den Raad op deze overschrijding van crediet. In de e.v. Raadsvergadering zal door B. en W. een staat van uitgaven worden overgelegd. Dit wordt goedgevonden. Rondvraag. Dhr Heemskerk vraagt, hoever het met de begrooting staat. De voorzitter antwoordt, dat het rapport van de commissie van fabricage is ingekomen en door B. en W. beant woord. Het wachten is nu op het rapport der commissie van financiën. Dhr v. d. Feltz merkt op, dat ook dit is verzonden. Afscheid burgemeester. Hierna heeft het afscheid van den burgemeester plaats. Na het afscheidswoord van wethouder Onderdijk, waarvan wij Zaterdag reeds verslag gaven, voerde de heer Heems kerk als oudste lid in jaren, het woord. Spr. sïoot zich van harte aan bij de woorden van weth. Onderdijk en acht het zich een voorrecht namens alle frac ties te mogen spreken. Dit is hem uit drukkelijk opgedragen. Spr. ziet daarin een blijk van algemeene waardeering van het werk van den burgemeester door ge meente en Raad. Spr. herinnert er aan, dat hij in 1915 den heer Dumon Tak op den Dam feli citeerde met zijn benoeming tot burge meester, met deze woorden: U hebt U zelf inverdiend. Hij was na de langdurige ziekte van zijn voorganger de aangewezen persoon. Het werk van den heer Dumon Tak heeft onder alle fracties waardeering ge vonden. Zijn naam zal met eere in deze zaal voortleven, zoolang er hier menschen zitten, die zijn arbeid gekend hebben. De heer v. d. Feltz herinnerde er aan hoe hij tusschentijds lid van den raad werd en jaren lang het jongste raadslid was, de baby der raadsleden met alle onbesuisdheid, onstuimigheid en lastig heid dien kinderlijken leeftijd eigen. Maar dank zij de voortreffelijke lei ding van den burgemeester, leerde hij spoedig in het gareel loopen en mocht hij na de laatste verkiezing zitting nemen in de commissie van financiën en thans als voorzitter dier commissie den burge meester namens den Raad toespreken. Hij heeft zich daar zeer in verheugd, omdat hij het een voorrecht vindt thans op dit voor den burgemeester ontroerend oogen- blik, uiting te mogen geven aan de be wondering voor de wijze, waarop deze als voorzitter van den raad aan dit college leiding heeft weten te geven. Spr. heeft zijn bewondering hierover nooit onder stoelen of banken geschoven en toen de heer Tak hem voor de raadszitting in Juni toefluisterde tegen 1 Januari ontslag te zullen vragen als burgemeester, heeft spr. daarop geantwoord, dat het hem zeer speet en hij wil dit thans in nog sterker bewoordingen herhalen. Maar tegelijk schoot hem iets anders in de gedachte, een boutade van een zeer be roemd Fransch Staatsman, Georges Cle- menceau, die zich eens bij een verge lijking tusschen Poincaré en Briand, liet ontvallen: „Poincaré sait tout et ne comprend rien" en „Briand ne sait rien et comprend tout". Wanneer spr. deze woorden in de Mid delburgsche sfeer in den Raad mag over brengen, dan voelt hij onwillekeurig nei ging om op den burgemeester beide uit drukkingen gecombineerd van toepassing te verklaren. Als geboren en getogen Mid delburger, jarenlang lid van den raad en wethouder en daarna 18 jaar burge meester, kan men van den heer Tak zeg gen, dat hij omtrent Middelburg alles wist. En door de wijze, waarop hij den raad wist te leiden, waarop hij de stem ming aanvatte, waarop hij de juiste sfeer wist te scheppen, mocht men zonder over drijving zeggen, dat hij alles begreep. Maar geroepen om een keuze tusschen beide te doen, zou men den heer Tak ongetwijfeld tot volgeling van Briand moeten verklaren. Hij was niet slechts een goed voorzitter van den raad, dat zijn er wel meer in ons land, maar hij heeft jarenlang den raad geleid met een bijna onnavolgbare genialiteit en artisticiteit, doordat hij een sfeer van gemoedelijkheid wist te schep pen, die het zijn in den raad altijd tot een prettigen plicht maakte en die het werk ten goede kwam. Daarmede heeft hij bereikt, dat nu, terwijl spr. reeds meer dan 4 jaar in den raad zit, hij nog niet kan zeggen of de raad in zijn geheel ge nomen al of niet een moeilijk tee hantee- ren raadscollege moet worden geacht. Wanneer spr. van den heer van Andel kijkt naar den heer Paul, en van deze naar den heer Jeronimus om dan via den heer Mes weer bij den heer van Andel te belanden, dan ontmoet zijn blik stellig wel personen, die ieder voor zich in staat zouden zijn hier een storm te verwekken (de heer Jeronimus interrum peert: Hij vergeet zichzelf), maar de allen beheerschende en toch weer niet voelbare leiding van den burgemeester, heeft het tot nu toe niet mogelijk gemaakt in deze op grond van ervaring te kunnen spre ken. De voorzitter weet, dat spr. het niet altijd met hem eens was en hij meer malen meende, dat B. en W. niet vol doende opschoten, en wel met de vuist op de tafel sloeg omdat hij daden wilde zien. Maar thans nu men op het punt van scheiden staat, nu moet spr. erken nen, dat hij toch niet altijd gelijk heeft gehad, want hij heeft het nu begrepen, de wijsheid van het beleid van den bur gemeester, hoe voortreffelijk deze het surtout pas trop de zèle in toepassing wist te brengen, omdat wanneer er moei lijkheden zijn de tijd en het uitstel in deze gewoonlijk het best een oplossing geven. En is men ook in den raad niet vrij van eenige breedsprakigheid en al gaat men prat op een zekere welsprekendheid toch ontvloeit wel eens iets aan den mond, dat onbeholpen is van vorm, dat onduide lijk is van uitdrukking. Dan echter heeft spr. den burgemeester meermalen met bewondering gade geslagen. Dan wist deze zoo meesterlijk met een paar woorden samen te vatten, wat de heer die en die had willen zeggen. In dat opzicht was de burgemeester werkelijk onovertrefbaar en de spreker begreep meermalen dan eerst pas volkomen wat hij eigenlijk had willen zeggen. (Gelach). En wat heeft men zonder het belang der zaken uit het oog te verliezen dik wijls gul uit en hartelijk gelachen om de gevatheid en kwinkslagen van den burgemeester. Spr. kan zonder overdrijving met vol komen overtuiging niet slechts namens zichzelf, maar namens den geheelen raad verklaren, dat het een voorrecht was hier nimmer die raadsvergaderingen te heb ben gehad, die men in andere plaatsen wel heeft, waaruit men verbitterd, ver hit en met roode hoofden huiswaarts gaat. Zoo was het nooit. Hier was het altijd prettig, hier heerschte altijd een gullen sfeer en mocht ook in principiëele kwesties de toon fel verontwaardigd heb ben geklonken, de hamer, die het einde aankondigde, was nog niet gevallen of lachend welwillend stroomde men te samen en zonder eenige rancune gingen de tegenstanders van zoo even gezamen lijk in pais en vrede naar huis toe. Dat alles was niet de verdienste der leden, dat alles was het werk van den voor zitter. Zoo zal de heer Tak dan ook in de herinnering van de raadsleden blijven leven als diegene, die door bijzondere gaven niet slechts op niet te strakke wijze dezen raad wist te leiden, maar die bovenal een sfeer wist te scheppen van welwillendheid en gemoedelijkheid, die de behandeling der zaken verge makkelijkt en deze beter tot hun recht doet komen. Wanneer spr. zich het laatst tot den heer Tak richt als voorzitter, dan doet hij dit in de eerste plaats met een wensch, met den wensch, dat mevrouw Dumon Tak spoedig weer hersteld met haar echtgenoot de nieuwe woonplaats kan gaan betrekken en dat deze in op gewektheid en vol levenslust van een 65- jarige, waarmede spr. nog zeer in het bijzonder gelukwenschen aanbiedt, met prettige herinneringen mag denken aan het vele voortreffelijke werk, dat hij heeft gedaan als voorzitter van den Middel- burgschen raad. Dhr Paul (voorzitter van de commis sie van fabricage) meent ook te mogen zeggen, dat de voorzitter geen partijdige leiding heeft gegeven. Hij liet alle rich tingen en denkwijzen ten volle recht wedervaren. De leden hebben het den burgemeester niet altijd gemakkelijk gemaakt. Ook was er vaak wisseling in den Raad. Van de genen, die in 1915 lid van den Raad waren, is nu alleen de heer Onderdijk nog lid. Maar al wisselden de personen, de voorzitter leidde steeds de debatten in het goede spoor. Van de werken, die onder de leiding van den burgemeester tot stand kwamen, noemt spr.: overnemen van de reiniging in eigen beheer, bouw van arbeiders woningen, idem van woningen aan den Karelsgang, aankoop en bouwrijp maken van bouwterrein Noordsingel, aankoop van Poelendale en Griffioen, uitbreiding en verbetering der waterleiding en aan leg van het reservoir daarvoor, verbou wing gasfabriek, rioleering in de buiten wijken, aankoop sproeiwagens, de bouw van de Koepoortbrug, verbetering Veer- sche- en Nieuwe Vlissingsche weg, aanleg sportterrein en reorganisatie brandweer, terwijl gewerkt is aan de voorbereiding van verbetering Poelendalesingel en Blauwendijk en bouw van een abattoir. We zullen zoo eindigde spr. steeds aan U blijven denken als aan een goed Raadsvoorzitter. Wij wenschen U nog vele jaren van rust met de Uwen toe. Na al deze redevoeringen klonk ap plaus. Öe voorzitter moet voor de eerste maal erkennen, dat het hem niet gemak kelijk valt om de goede woorden te kie zen om op dit oogenblik zijn gevoelens te vertolken. Hartelijk zegt spr. dank voor het prach tige geschenk van Raad en Secretaris. Zoolang ik leef, zegt spr., zal ik steeds met groote dankbaarheid terugdenken aan mijn burgemeesterschap van Middel burg, aan den helaas ontslapen wethou der. Mr de Veer, aan weth. Onderdijk en den Secretaris voor de wijze waarop de vergaderingen van B. en W. steeds zijn gehouden. Steeds hebben B. en W. ge tracht homogeen te zijn, maar nooit met prijsgeving van eigen principes. Altijd is in prettige harmonie samengewerkt. Daar is spr. ten zeerste dankbaar voor. Getroffen is spr. door de woorden van de drie Raadsleden. Maar veel van dien dank wil spr. renvoyeeren naar den Raad. Met lust en liefde heeft spr. 18 jaar geleden het ambt aanvaard, omdat hij dit ambt en Middelburg lief had, maar wanneer het hem gelukt is, iets te be reiken, dan is dat grootendeels aan den Raad te danken Steeds worden hier de zaken behandeld op een wijze, die getuigt van waardee ring voor elkanders overtuiging. We zaten hier toch allen om de belangen van de gemeente te behartigen. Wanneer de welsprekendheid wel eens grooter omvang aannam dan spr. noodig voorkwam, heeft hij toch altijd gedacht, dat al die woorden even belangrijk wa ren (gelach) en heeft hij ieder laten uit spreken en hun woorden gewaardeerd. Spr. hoopt, dat ook zijn opvolger zal begrijpen, dat gij allen hier zit in 't be lang van de gemeente en dat allen het goede bedoelen, Spr. eindigt met den wensch, dat de leden nog vele jaren het besturend col lege van Middelburg zullen uitmaken. Zoowel in 1915 als nu leven we in dagen van crisis. Moogt ge aldus spr. Mid delburg op de beste wijze door deze crisis heen helpen. Ten slotte geef ik u de verzekering, dat mijn hart aan Middelburg verpand blijft. Hierna werd de officiëele Raadsverga dering gesloten. Nadat met toestemming van den voor zitter en den Raad de hoofdambtenaren zich bij de Raadsleden hadden gevoegd, sprak de heer Vermeulen namens de hoofdambtenaren den burgemeester toe. Van zijn rede gaven wij reeds Zaterdag verslag. Ook voor deze woorden dankte de voor zitter hartelijk. Eveneens voor de aange boden ets van het Stadhuis. Dit cadeau was niet noodig, zegt spr., om de her innering aan het Stadhuis levendig te hou- j den,- want ik zal het nooit vergeten. 1 Spr. dankt de hoofdambtenaren voor hun toewijding en medewerking. Grooten dank is spr. verschuldigd aan den Secre taris, met wien spr. het meest in contact stond. Altijd heeft hij spr. terzijde ge staan en dikwijls met goeden raad ge diend. Alle ambtenaren van hoog tot laag dankt spr., want ze zijn hem steeds ter wille geweest. Hij heeft van hen nooit anders dan vriendelijkheid ondervonden. Nadat spr. ten slotte de pers had dank gebracht voor het „verslaan", der Raads vergaderingen en haar voorlichting van het publiek, verklaarde spr. de bijeen komst voor gesloten. Ingezonden Mededeellng. Keurig is dat weer geworden! Persil is daar éénig voor Trouwens, 't hielp met glans en glorie Mij héél twee en dertig door. Met Persil ga 'k drie en dertig Vroolijk lachend tegemoet; 't Is geen kunst om „goed" te wawhen Als Persil het voor je doet. 't Beste wat Ik jou kan wenschen» Voor je zélf en je gezin: Neem Persil, want daar zit elke Wensch voor drie en dertig in. o IS Ostermann Co's Handel Mij. N.V., Amsterdam. fabrieken te Jutphocs-Uti-echt Na afloop namen velen met een hand druk afscheid van den scheidenden bur gemeester. Aangehouden. Door de Justitie te Middelburg is Zaterdag j.l. aangehou den zekere J. C., landbouwersknecht te Oostkapelle, die er van verdacht wordt in den loop der vorige week aan een land bouwer een schrijven te hebben gericht waarin bedreigingen voorkwamen tegen het leven gericht. Bij Kon. Besluit van 16 Dec. 1932 is ongegrond verklaard het beroep inge- gevolge de Waterstaatswet 1900, ingesteld door dhr W. F. K. Lenshoek te Kloetinge, in hoedanigheid van bewindvoerder van de fidei-com m issiaire nalatenschap van Vrouwe J. M. baronesse de Perponcher, douarière George James, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, houdende afwijzing van zijn verzoek om vernietiging van het besluit van het bestuur van het waterschap Oud-Wolf aarts dijk, waarbij hem in zijn gemelde hoedanigheid gelast werd de sloot, grenzende aan den hem toebehoorenden dijk tusschen de polders Oud-Sabbinge en Zuiderland, behoorlijk te delven. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziét de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. In het ziekenhuis St Joanna al hier is opgenomen een dochtertje van den landbouwer v. d. D. te Ovezand, dat een speld had doorgeslikt. De speld is nog niet verwijderd. Wel zijn photo's geno men. Waarde. Vrijdag 30 Dec. gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" van Rilland-Bath (directeur dhr Adr. Kouse maker), in de Ned. Herv. Kerk alhier een uitvoering. Er werden 16 nummers gezongen, afgewisseld door een orgelcon cert van dhr C. Dieleman te Krabbendijke. Alles werd keurig uitgevoerd en aan be langstelling heft het niet ontbroken. Ds Hoogenraad dankte de vereeniging als aller aanwezigen tolk en hoopte een spoedig tot weerziens. Daarna sloot hij met dankgebed. Krabbendijke. Loop der bevolking over de maand December 1932. Ingekomen: Dirk K. Bal van 's-Graven- hage; Jannetje A. Hoekman van 's-Gra- venhage; Joh. Hirdes van Kruiningen. Jac. Kole van Goes; M. P. Allewijn en Zoon van Den Helder; Jacoba J. Lobbe- zoo van Rilland-Bath. Vertrokken: Jac. van Haneghem naar Alkmaar; M. W. J. de Vrieze naar Delft: A. A. Nieuwkerk en gezin naar Bergen op Zoom, Willem II straat 28; El. Jac. Spijk naar Ierseke; Geertrui de Graaf n. Leiden. Wclfaartsdijk. Toen Zaterdag j.l. de vrachtauto-ondernemer J. van den Berge zijn garage uitreed en den weg naar het Wolfaartsdijksche veer insloeg, naderde met groote vaart de motorrijder vafcLeeu- wen, alhier woonachtig. Door de grooté vaart en den glibberigen weg kon de mo torrijder geen vaart verminderen, zoodat hij de vrachtauto in den flank aanreed en een zijruit van de cabine verbrijzelde. Het gevolg was, dat v. L. kwam te vallen en vanwege den schrik en zijn kwetsuren de woning van v. d. Berge moest worden binnengedragen. Bij geneeskundig onder zoek bleek, dat hij een verwonding had bekomen «tan den hals door glasscherven en een gekneusd been. Zijn toestand was Zondagmorgen redelijk. Kruiningen. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad voltallig. Ingekomen is een brief van J. Feijtel als werkloos op ticien om steun. De voorzitter zegt, dat dit verzoek spoedig behandeld zal worden door de commissie. Dhrn Burkunk en Witte vragen naar het woord commissie, daar ze meenen, dat B. en W. zulks rege len zullen. De voorzitter zegt, dat het woord commissie eigenlijk niet juist is; bedoeld is meer adviseurs. De verzoeker J. Feytel op de publieke tribune aanwe zig, wil het woord nemen; zulks wordt door den voorzitter niet toegestaan. B. en W. vragen evenals de vorige maal machtiging om 53.5 roeden grond in Wel hoek te verkoopen van f 15 per roede aan de woningbouwvereeniging. Dhr Witte meent, dat het perceel te klein is voor vier of vijf behoorlijke woningen. Dhr Sinke (voorzitter woningbouwvereeniging) zegt, dat de inspecteur juist op soberheid heeft aangedrongen. De voorzitter zegt, dat de zaak nog eens kan onderzocht worden. Z. h. st. wordt besloten een geldleening aan te gaan, groot f 17.500 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen een ren te van 5 pet. tegen een koers van 100 pet. Z. h. st. wordt overeenkomstig diens verzoek onder dankbetuiging eervol ont slag verleend aan dhr M. van Vliet als keuringsveearts, hoofd van dienst van den Keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Kruiningen. De jaarwedde van den nieuw te benoe men keuringsveearts wordt vastgesteld op f 2000. Benoemd wordt daarna met alge meene stemmen no. 1 der voordracht, dhr W. J. L. de Groof. Tot gemachtigde naar de vergadering der N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland wordt herkozen dhr A. v. d. Straaten en in de plaats van dhr van Hoo- tegem, welke zijn plaats ter beschikking stelde, wordt gekozen burgemeester B. G. de Mul. Rondvraag. Dhr Witte vraagt hoe het met het delfwerk zit. De voorzitter zegt, dat overleg is gepleegd met het Polderbe stuur en dat getracht zal worden zoo spoedig mogelijk daarmee te beginnen. Dhr Burkunk wijst op de inkrimping der publieke vermakelijkheden welke de voorzitter toepast. Spr. keurt dit af. De voorzitter zegt, dat, hoewel hij hr op niet behoeft te antwoorden, als beboerende tot de bevoegdheid van den burgemeester, hij gemeend heeft deze regeling in het be lang der gemeente te moeten nemen. Dhr de Bat vraagt een andere regeling bij aangifte der huisslachting, nu dhr de Groof benoemd is, welke nogal ver van de kom der gemeente woont. De voorzitter zegt toe, dat de aangifte b.v. ter secretarie kan geschieden. Dhr de Groof vraagt of het bericht in de bladen waar is, dat besloten is gas uit Goes te betrekken. De voorzitter zegt, dat dit een zeer voorbarig bericht is. Wel is de gascommissie in onderhandeling, doch een besluit moet in de verschillende ge meenteraden worden genomen. (Dit is ook in ons blad er bij vermeld. Red. Z.). Vrouwepolder. Vrijdag hield de land- bouwvereen. „Landbouwbelang" een alge meene vergadering onder voorzitterschap van dhr L. Maas. Uit het financieel ver slag bleek, dat de rekening sloot met een saldo van f 29,47 H. Besloten werd inza ke de circulaire „Landbouwboekhouden" van de Z. L. M. pogingen in het werk te stellen een korte cursus in landbouwboek houden te organiseeren. Voorts werd nog besloten voor de eerstvolgende vergade-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2