Man en vrouw zijn één MAANDAG 2 JANUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PW ÏNCIE ZEELAND Buitenland Binnenland. Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Belangrijkste Nieuws. Gemeenteraad van Middelburg. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquo en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advortentiön 30 cent per regel, Ingebonden medodeoilngon 00 cent pc? regel. Kleine Advortentiön Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling. Ondor lettor of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DR H. COLIJN OVER DEN HUIDIGEN TOESTAND. Het H b 1 d. heeft het oordeel van Dr H. Colijn gevraagd over den huidigen toe stand en over de vooruitzichten in de naaste toekomst. Aan het antwoord van den heer Colijn ontleenen wij: „Bij de heropening van de Phohi heeft dr Van Aalst onder anderen gezegd, dat er een einde is gekomen (en er zijn aan wijzingen, dat het geen tijdelijk einde is) aan den val, die ons tot dusver heeft neergesleept. Wij zijn op een rustpunt aangeland en wij kunnen hiervoor niet dankbaar genoeg zijn. „Met deze woorden van den heer Van Aalst kan ik mij vereenigen. Ook mij wil het voorkomen, dat wij nu wel zijn beland op een punt, dat zoowat het niveau aan geeft, waarop wij waarschijnlijk den eer sten tijd ons leven zullen moeten inrich ten. „De meeste menschen, als zij over deze crisis spreken, stellen zich dien voor als een afdalen van een hooger gelegen punt naar een lager om van dat lagere weer op te klimmen naar het hoogere. Ik behoor niet tot die gelukkigen. Ik ben al blij, dat ik, evenals dr Van Aalst, voor mijzelf kan gelooven, dat de nederwaartsche bewe ging tot staan is gekomen. Maar tege lijkertijd hen ik van oordeel, dat wij op het bereikte peil, een langeren tijd dan ons aangenaam is, zullen blijven staan. „Dat wil niet zeggen, dat er niet af en toe kleine verheffingen boven dat niveau merkbaar zullen worden, evenals er ook wel tijden zullen komen, dat wij beneden die horizontale lijn zullen dalen, maar over een ruimer tijdperk gezien, geloof ik wel te mogen zeggen, dat wij in het jaar '32 het vlak bereikt hebben, waarop wij voor vrij geruimen tijd ons leven zullen hebben te stabiliseeren. „Dat inzicht is volstrekt niet van den laatsten tijd alleen. Reeds in de eerste re de, die ik na mijn terugkeer in de politiek in November '22 in de Kamer heb gehou den, heb ik er op gewezen, dat de crisis, die toen inzette, niet een conjunctureele crisis was, maar een structureele, gevolg van de omstandigheid, dat gedurende den wereldoorlog het, vóór die oorlog bestaan de industrieele apparaat grootendeels aan zijn normale functies werd onttrokken; en daarnaast in verscheiden andere landen een industrieele capaciteit ontstaan was, die vroeger niet bestond. „Wat wij nu beleven is nog altijd de zelfde crisis, die in het eind van '21 is ingezet, en die in haar geheel gezien moet worden als een liquidatie van de econo mische veranderingen, die door en tijdens den oorlog in het leven zijn geroepen. De zoogenaamde bloeiperiode van '25'29 tast deze beschouwing niet aan, omdat die dusgenaamde bloei het gevolg is geweest van een roekelooze crediet-inflatie, die tij delijk de koopkracht heeft gestimuleerd. „Dat de toestand nog niet heelemaal gezuiverd is, laat zich vrij gemakkelijk verklaren door het feit, dat de verschil lende landen van lieverlede hun volle staatsmacht hebben ingezet om het eco nomisch leven te beheerschen. Die liqui datie zou veel sneller verloopen zijn, in dien juist niet als gevolg van door de sta ten genomen maatregelen het economische leven in boeien was geslagen en het is daarmee, dat wij ook nu nog te worstelen hebben. Het is ook daarom, dat ik geloof, om nu maar eens over te gaan van een terugblik op een blik in de toekomst, dat wij nog vrij lang zullen moeten wachten, eer er weer gehoopt kan worden op een opwaartsche beweging. Met enkele dingen zijn wij zeker op den goeden weg. Zoo staat het voor mij vast, dat het inter nationale schuldenprobleem practisch van de baan is. „Er is geen denken aan, dat de overeen komst van Lausanne ongedaan zal worden gemaakt en daarmede is ook aan betaling van de schulden aan Amerika een eind ge komen. „Wat blijft, dat zijn de maatregelen op het terrein van de handelspolitiek, die de verschillende landen vrijwillig of gedwon gen, jaagt in de richting van autarkie Wel is waar zal men nu in Londen bij eenkomen om verschillende economische aangelegenheden te bespreken, en zullen daarbij ook de handelspolitieke maatre gelen aan de orde komen, maar indien ik let op de resultaten, met dit werk sinds Mei '27 verkregen, zijn mijn verwachtin gen daarvan niet groot. „Wel is de noodzakelijkheid van het uit den weg ruimen der verschillende han delsbelemmeringen steeds sterker geble ken, maar aan den anderen kant is het roepen om zulke maatregelen van de zijde der bevolking in de verschillende landen aangegroeid tot een alles overstemmend gekrijsch. „Het is daarom, dat ik niet zeer hoopvol gestemd ben over de Londensche confe rentie; het is ook daarom, dat ik de mee ning uitsprak, dat wij ons niet spoedig zullen verheffen boven het huidige niveau en dat niveau veel eerder hebben te zien als een stabilisatievlak, waarmede wij voorloopig genoegen zullen moeten nemen. „Deze situatie opent, zooals vanzelf spreekt, geen verblijdende vooruitzichten. De volkeren, ook het Nederlandsche volk, onderwerpen zich slechts noode aan de gedachte, dat men het leven op lager peil zal hebben in te stellen. Ik geloof niet te overdrijven, wanneer ik zeg, dat het totale volksinkomen in de eerstvolgende jaren dertig tot veertig procent lager zal zijn dan het tot ongeveer 1930 is geweest. Zulk een toestand zal, uit den aard der zaak, altijd moeilijkheden meebrengen, maar deze moeilijkheden worden grooter, naarmate een volk zich bovendien verliest in felle partijschap, waarbij het eene deel tegenover het andere komt te staan, in- stede van in gezamenlijke wilskracht den moeilijkheden het hoofd te bieden. In dat opzicht kan ons land zeker wel iets van Engeland leeren. En niet alleen ons land. maar de meeste landen van continentaal Europa. Bijzonder hoopvol ben ik daarom trent echter niet. „Als men ziet, hoeveel moeite de regee ring heeft om tegenover een felle oppo sitie hare, betrekkelijk nog maar beschei den, bezuinigingsmaatregelen door te voe ren; en als ik dan bedenk, dat wij het vol gende jaar algemeene verkiezingen heb ben, en de eisch van een eensgezind op treden reeds daardoor alleen op een ge vaarlijke proef wordt gesteld, dan vrees ik, dat ons volk nog heel wat te leeren zal hebben, alvorens het als één man in onge broken kracht zich opmaakt om de moei lijkheden van dezen tijd te overwinnen! „Goed bedoelde Nieuwjaarswenschen gaan niet altijd in vervulling! „Tóch waag ik het, op dezen Oudejaars dag de bede uit te spreken, dat het Neder landsche volk den moed grijpe om ter overwinning van de moeilijkheden, waar mede het te worstelen heeft, kracht te zoeken in eendracht en in een blij geloo ven, dat God de wereld regeert en helpen wil, wie zich zelf helpt." Financieel schandaal te Antwerpen. Uit een eerste onderzoek van de docu menten, in beslag genomen in het „Cabi net national d'études financières", te Ant werpen blijkt, dat het aantal slachtoffers de 300 overtreft. Van 12 Juni j.l. af zijn 'de oplichters begonnen „in het groot te werken". De door de klanten gedane stortingen beloopen van 2000 tot 15.000 fres. Thans onderzoeken de deskundigen de boekhouding, teneinde het juiste bedrag van de verduisterde sommen vast te stel len. Aardbeving. De ernstigste aardbeving in de annalen van Zuid-Afrika bekend, is Zaterdag over een groote uitgestrektheid waargenomen. De sterkste schok duurde honderd secon den. Van de bevolking maakte zich een paniek meester. Eenige huizen werden be schadigd. Totnutoe is geen melding ge- maait van slachtoffers. De onrust in Bulgarije. De officieuze „Bulgarie" bevatte dezer dagen een artikel, waarin met prijzens waardige openhartigheid de diepere oor zaak jAfordt genoemd van de geweldige cnrusfr welke op het oogenhlik in Bulga rije heerscht. Het blad verklaart onomwonden, dat het groeiende communistische gevaar zijn oorzaak vindt in het gebrek aan gods dienstzin bij het volk en in het gods- dienstlooze onderwijs op scholen, welke vijandig tegenover de kerk staan. De vorige regeering heeft het gods dienstonderricht van het schoolprogram ma geschrapt. Daarentegen heeft zij tal van middelbare scholen geopend, waar les wordt gegeven door godsdienstlooze, of den godsdienst vijandige onderwijzers. Van deze scholen komt thans een acade misch proletariaat, dat een geschikte voe dingsbodem vormt voor het communisme. Storm verwacht door de Nazis. De chef van den staf der S. A„ Roehn, heeft in den „Voelkischer Beobachter" een oproep aan de S. A. gericht, waarin hij o.a. zegt: „Alles wijst er op, dat storm verwacht moet worden. De eindstrijd zal spoedig plaats vinden. Bolschewisme en nationaal-socialisme, daarover wordt op het oogenblik in Duitschland gestreden. De fiscus in Spanje De nieuwe belastingwetten van de re- publikeinsche autoriteiten stellen zeer zware straffen op belasting-ontduiking. Behalve dat men belasting zal moeten betalen over het niet opgegeven deel van zijn inkomen, wordt de ontdekte met een boete gestraft, welke de helft van zijn jaarlijksch inkomen bedraagt. Volgens de nieuwe belastingregeling moet op een inkomen van meer dan 100.000 peseta's 1 pet. belasting betaald worden, hetgeen tot 6,84 pet. wordt ver hoogd voor inkomens van een millioen peseta's. Op deze wijze hopen de republikeinsche autoriteiten aam inkomstenbelasting een bedrag van 25 millioen peseta's te ont vangen. Verwacht wordt, dat onder de repu bliek de belastinginning beter zal worden georganiseerd, dan zulks onder de mo- naicbie bet geval was. Wat zal 1933 brengen? De „Nordische Verkehrsgesellschaft" heeft zich tot verschillende bekende per soonlijkheden gewend, om hun oordeel ever de vooruitzichten voor het jaar 1933 te vernemen. Voor het grootste gedeelte hebben de gevraagde personen een optimistisch ant woord, dat van veel vertrouwen in de toe komst getuigt, gegeven, hoewel aan den anderen kant ook er op gewezen wordt, dat nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Robert Bosch, de bekende Stuttgarter gioot-industrieel is van oordeel, dat een opleving in het economische leven merk baar is geworden. Een overeenstemming met Frankrijk en een verwijdering van de belemmeringen van hinnenlandschen po- litieken aard zullen wonderen doen. Dr Hugo Eckener is eveneens van op vatting, dat een verbetering in het econo misch organisme merkbaar is geworden. Frowein, de president van de interna tionale kamer van koophandel acht het gerechtvaardigd, voor 1933 een meer hoopvolle prognose te stellen. De bekende bankier Fürstenberg meent eveneens het begin van een verbetering te kunnen vaststellen. De eerste bankoverval op IJsand. Voor de eerste maal sedert menschen- heugenis heeft op IJsland een bankover val naar "Wïld-West-model plaats gehad. Des avonds omstreeks 5 uur verscheen een tweetal jonge lieden in het Visscherij- kantoor. Alleen een 70-jarige ambtenaar was daar aanwezig voor het uitbetalen van de loongelden. De roovers wierpen hem een regenjas over het hoofd, sloegen hem tegen den grond en bonden hem vast. Nadat zijn familie tot 's avonds 8 uur tevergeefs op hem had gewacht, begaf de zoon zich naar de bank, waar hij zijn va der bewusteloos vond. De kas met 2100 kronen was gestolen. De ambtenaar heeft door den overval zooveel schade aan zijn gezondheid gele den, dat hij zijn functie waarschijnlijk niet meer zal kunnen uitoefenen. De roovers zijn ontkomen zonder her kend te zijn. Korie berichten. Volgens een opgaaf van den Duit- schen stedendag is het aantal werkloozen die door de gemeenten ondersteund wor den, in November met 110.000 gestegen tot 2,310.000. Naar Reuter nit Moskou seint, heb ben de sovjets gedecreteerd, dat geen of- ficieele Nieuwjaarsviering zal plaats heb ben in Rusland, ofschoon Nieuwjaar sa menvalt met het begin van het tweede vijfjarenplan. De bisschop van Orenburg is wegens bestrijding van de beweging der godloo- zen tot 6 jaar gevangenisstraf, en tot ver banning voor den duur van 5 jaar veroor deeld. De sovjet-regeering heeft besloten om in 30 verschillende landen van Euro pa en Amerika schitterend verzorgde tijd schriften in de volkstaal van het land uit te geven om daardoor de communistische ideeën meer te verspreiden. Boeren in werkverschaffing. Het Tweede Kamerlid, de heer Braaf, stelde aan den minister van Binnenland- sche Zaken de volgende vragen: I. Is het den minister bekend, dat kleine boeren, die eigenaar zijn van b.v. meer dan 1 H.A. land, zij het dan ook ook zwaar belast, evenals hun gebouwen, dikwijls van werkverschaffing worden uitgesloten? H. Is het den minister voorts bekend, dat veel werk thans bij wijze van werk verschaffing wordt uitgevoerd dat oor spronkelijk daartoe niet was bestemd en dat mede daardoor vele kleine boeren en tuinders, benevens kleine middenstanders en z.g. rijke arbeiders zonder inkomen of werk zijn? n. Is de minister bereid maatregelen te treffen, dat de bedoelde personen wel in de werkverschaffing worden begrepen en als norm van toelating een inkomengrens te bepalen? Broodelooze varkenshandelaren. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Sluis heeft aan den minister van Econo mische Zaken en Arbeid gevraagd: I. Kan de minister mededeelen, hoeveel varkenshandelaren broodeloos zijn gewor den door de werking van de varkenscen trale? 2. Kan de minister mededeelen, óf en zoo ja op welke wijze deze menschen zijn geholpen? De West-Friesche middenstand. Vele middenstanders in West-Friesland hebben zich tot de Regeering gewend om steun in den vorm van rentelooze voor schotten, omdat zij tengevolge van den slechten toestand in den landbouw zeer veel credieten hebben verloren. Teneinde te kunnen aantoonen hoe hoog de nood wel gestegen is belegt men nu in tal van plaatsen in West-Friesland ver gaderingen, waar de noodtoestand wordt besproken. Het doel dezer bijeenkomsten is verder, de betrokken credietgevers te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat de credietgenietenden schuldbekentenis sen teekenen tot het verschuldigde be drag. Daaraan wordt vrij algemeen vol daan. Georganiseerd overleg bij de N.V. P. Z. E. M. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Christelijken Ambtenaarsband deelt in een adres aan de Staten mede, dat het in 1931 aan den Raad van Be stuur der N.V. P. Z. E. M. verzocht tot de instelling van een commissie voor georga niseerd overleg over te gaan. De Raad van bestuur deelde echter mee, dat de belan gen van het bedrijf daarmede niet zouden gediend zijn en de behoefte van georgani seerd overleg door hem niet werd ge voeld. Thans vraagt het hoofdbestuur aan de Staten hulp teneinde de instelling van h«t georganiseerd overleg bij genoemd bedrijf te bevorderen. Het hoofdbestuur wijst er op, dat bij onderscheidene soortgelijke electriciteits- bedrijven een commissie van overleg be staat en deze meermalen in het belang van het bedrijf waren, doordat er een gere geld contact ontstond tusschen directie en het personeel. Volgens het hoofdbestuur is instelling van een commissie ook de wenscb van het personeel. Ged. Staten zonden dit adres om advies naar den Rand van bestuur der P. Z. E. M., die o.a. antwoordde, dat wel verre van in georganiseerd overleg een middel te zien, dat de eenheid tusschen de verschil lende belangengroepen bevordert, gelijk de Bond stelde, de Raad van bestuur daarin een instituut ziet, dat de tegenstellingen in de belangen van het bedrijf eenerzijds en het personeel anderzijds zal verscher pen. Dat de behoefte aan georganiseerd overleg bij het bedrijf bestaat, is destijds door den Bond wel gesteld, maar niet verder toegelicht. De Raad van beheer ontkent het bestaan van die behoefte, niet alleen zijnerzijds, doch ook voor het per soneel. Indien vereenigingen, waarin per soneel van het bedrijf georganiseerd is, of individueels leden van dit personeel wenschen of bezwaren hebben, is steeds de gelegenheid gegeven, die kenbaar te ma ken, terwijl, zoo dit verlangd werd, mon delinge toelichting van wenschen of be zwaren steeds is toegestaan. De Raad van bestuur acht op deze wijze de belangen van het personeel beter gewaarborgd dan door de instelling van georganiseerd over leg. Ged. Staten deelen mede zich te kunnen vereenigen met den inhoud van dit ant woord en stellen dan ook voor het verzoek van genoemd hoofdbestuur al te wijzen, Binnenland. Dr H. Colijn over den huidigen toestand. Gemeenteraad van Middelburg. Een 4 pCt. Nederlandsche staatsleening. Staking onder de havenarbeiders te IJmuiden. Verlaging passagierstarieven naar Ne- derlandsch-Indië. Buitenland. Duitsche voorspellingen over 1933. Aardbeving in Zuid-Afrika. Onlusten in Stiermarken. in bun lof' over „Zij"-crême. Zij is inder daad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onbe rispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. Renteloos voorschot voor verbe tering weg onder Nisse. B. en W. van Nisse verzochten toeken ning van een renteloos voorschot van f 3883 voor verbreeding van een deel van den Grintweg naar Heinkenszand. Mede naar aanleiding van een rapport van den hoofdingenieur van den Provincialen wa terstaat stellen Ged. Staten voor dit be drag nader te bepalen op f 4175,50 en den termijn van aflossing op ten minste 20 jaar. Het geldt hier een lengte van 585 M. van een tertiairen weg. Zaterdag vergaderde de Gemeenteraad van Middelburg, onder voorzitterschap van den burgemeester. De publieke tri bune was dicht bezet. Onder de vele aan wezigen merkten wij op: familieleden van den burgemeester, hoofdambtenaren der gemeente, enkele oud-Raadsleden, eenige ambtenaren der rechterlijke macht, enkele burgemeesters van omliggende gemeen ten, enz. Nadat de heer Chr de Bruin (tot Raads lid benoemd verklaard in de vacature wijlen mr de Veer) is binnengeleid en de vereischte eeden heeft afgelegd, wordt hij als Raadslid door den voor zitter geïnstalleerd en met zijn Raadslid maatschap geluk gewenscht. Ingekomen is een dankbetuiging van den heer Mr G. W A. de Veer voor den krans, dien de gemeente heeft doen leg gen op de baar van zijn vader. Verder deelt de voorzitter mede, dat hij zoo juist bericht heeft ontvangen van den burgemeester van Oostkapelle, dat deze gemeente vandaag heeft besloten tot aan sluiting aan de waterleiding Spr. noemt dit een heuglijke gebeurtenis op den laat sten dag van het jaar. Dhr v. d. F e 11 zeen zondaar, die zich bekeert! Wethoudersverkiezing (vac.- Mr de Veer). Dhr Portheine (V.B.) legt namens de linkerzijde de volgende verklaring af: Aangezien de rechterzijde eenstemmig te kennen heeft gegeven, dat, ongeacht de richting van den te benoemen Burgemees ter, zij een onvoorwaardelijk recht wil er kend zien op het bezetten der vacante Wethouderszetel en zelfs niet bereid bleek mede te werken tot de benoeming van een Wethouder van rechtsche zijde, die zijn zetel ter beschikking zou stellen na het vervullen der Burgemeestersvacature, verklaar ik, namens de overige leden van den Raad dat, waar één hunner zich wel onder hetzelfde voorbehoud bereid heeft verklaard een benoeming te aanvaarden, zij gezamenlijk hun stem op dat lid zul len uitbrengen. Zij stellen er prijs op tegelijkertijd te verklaren het te betreuren, dat niet één lid der rechterzijde zich een zoodanige benoeming wilde laten welgevallen, ter wijl dan toch de rechterzijde hafe hier- voren uitgesproken meening zou kunnen handhaven bij het hernieuwd bezetten van den Wethouderszetel. Dhr v. d. F e 11 z, C.H., verklaart namens de rechterzijde het volgende: De rechterzijde heeft ook na nadere besprekingen gemeend te moeten volhar den bij het standpunt door haar inge nomen in de onderlinge besprekingen door haar gehouden met de linkerzijde op 21 December 1.1. Zij meent, dat gezien de verhoudingen in den Raad, die bestaat uit 8 leden van de linkerzijde plus den heer Jeronimus en daarnaast 8 leden van de rechterzijde, de rechterzijde aanspraak kan maken op een Wethouderszetel. Zij kon zich niet vereenigen met de meening der linkerzijde, dat de bezetting van den opengevallen Wethoudemstel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1