BASTERDSUIKER A ten EERSTE BLAD. In den storm. IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PR fNClE ZEELAND 47c mimm - No. 78 m. Dit nummer bestaat uit 4 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. A. C. VAN DER REST, Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Posleliüijno en Girorekening 44-155. iBijlmritoor Middelburg, Larige Jiurg. Telef. 250. Directeur-IIoofdrcdactcur: It. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertent,ifln .10 cent per roge!, Ingebonden mededeel ingen 00 cent por regel. Kloino AdverlenM'in Dinsdags cn Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. r. 3 W. Middel hij op de as- dwang- rilde be- iem het te wei zonder acht dat Ma. As- 3 was bij ;ake ver ren welk Dec. program.» >nplatea. Lgd. 4 u. ert. 6.40 vondpro- program- P. B. te V. Mo-r- J.Hz. te ïnch-con- Aria uit erkdienst ur). 7 >.-orkest, 1.30 Om7 rijz. wij- emeenten .000 41/a nk voor voor een dat bij ce reduc- der go- llioen, is f20 mil- Wie vanavond de Oudejaarsbeschou- wingen in de diverse bladen leest, zal toch wel eenigermate onder den indruk moeten komen van den ernst van den tijd waarin wij leven. Die ernst wordt niet altijd gevoeld. Zeker, er is niemand of hij heeft te kla gen over achteruitgang in de zaken, over verminderd salaris, over moeiten en zor gen, maar hij dat alles leeft toch de stille hoop, dat we te doen hebben met een cri sis van voorbijgaanden aard. Trouwens, wie is in staat zich volko men te realiseeren de gevaren die op elk gebied dreigen? Bij eenig nadenken is het echter wel duidelijk, dat die gevaren niet gering zijn. De economische toestand, internatio naal bezien, biedt geen enkel lichtpunt. De sociale nood is beangstigend groot, wat temeer gevoeld wordt, nu we een pe riode van betrekkelijke welvaart achter den rug hebben. Op politiek gebied heerscht een schier grenzenlooze verwarring. De democratie waarvan men zich wonderen voorstelde, en die ook werkelijk hier en daar belang rijke verbeteringen heeft gebracht dreigt ten onder te gaan en te bezwijken onder de slagen van het Communisme, het Fas cisme enz. die ten doel hebben de volks vrijheden te vernietigen en de dictatuur in te voeren. En op godsdienstig en zedelijk gebied is het niet veel beter. Het heidendom wordt in de centra van de Christenlanden met open armen ont vangen; de strijd tegen den godsdienst neemt in sommige landen groote afme tingen aan en de Christelijke moraal wordt openlijk ondermijnd. De toestand is internationaal, maar óók nationaal, ernstig en vertoont veel over eenkomst met een schip, dat na een ge lukkige reis op de rotsen verpletterd dreigt te worden. En wat is nu in dezen crisistijd, onze taak? De heer Albarda heeft in een Kerst vergadering van de S.D.A.F. dit wijzs woord gesproken; r„Als het schip in woelig water is, en er komt storm, dan moet de bemanning niet schreeuwend aan dek komen, of over boord springen. Maar zij moet met volle zelfbeheersching haar werk doen." Ja, zoo behoorde het te zijn. Maar wat doen de Soc.-Democraten zelf? Toonen ze nu te willen helpen en op bouwend werk te willen verrichten? Helaas neen! Zij komen aan dek, niet om te pompen, maar om eischen te stellen en voor zichzelf een goede plaats te krij gen. De Liberalen doen niet anders. Zij be seffen niet dat er in dezen tijd natio naal werk valt te doen. Zij staren zich blind op eigen kleine wenschen en missen de zelfbeheersching om met kracht mee te helpen het schip door de branding te brengen. Zelfs aan de rechterzijde zijn er groep jes die een soortgelijke tactiek volgen, die met veel geroep aan dek verschijnen, maar om te critiseeren en het werk te be moeilijken. Wie iets van de ernst van het oogen- blik verstaat, zal gevoelen, dat dit een verkeerde, hoogst gevaarlijke tactiek is. En hij zal zich voornemen, als straks ook op hem een beroep wordt gedaan niet met de handen in de zakken te blijven staan, en niet mee te helpen de verwar ring te vergrooten, maar rustig mee te werken om zoo God wil, het schip van staat en maatschappij in de rustige ha ven te brengen. Dit kan echter alleen, als er een goed functionneerend kompas aan boord is. Een stuurman, die het zonder kompas meent te kunnen stellen, zal zichzelf en anderen naar het ongeluk voeren. Welnu er is een kompas. Een stuurman die het zonder kompas baar is en dat altijd de juiste richting wijst. Het Anti-revolutionaire kompas. Het Woord van God: een lamp voor den voet en een licht op het pad. Ook op het pad van het sociale en staat kundige leven. Met dit kompas aan boord, en sterk door eendracht, dan het nieuwe jaar in! Gouden standaard opgeheven. De opheffing van den gouden stan daard in de Unie van Zuid-Afrika is of ficieel bekend gemaakt. Alle banken van het land waren reeds vroeg in den mor gen belegerd door een groote menschen- menigte, die nog wilden trachten geld naar het buitenland over te maken. De banken konden deze transacties echter niet meer uitvoeren. In heel Zuid-Afrika heerscht groote opwinding. Beperking invoer van Boter. Bij Kon. besluit van 27 December is, uit overweging dat het wenschelijk is, de tij delijke beperking van den invoer van bo ter voort te zetten, o.m. bepaald: Gedu rende een tijdvak van 12 maanden, aan vangende 1 Januari 1933 en eindigende 1 Januari 1934, is de invoer van boter uit ieder land verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld in de ja ren 1928, 1929 en 1930 uit dat land is in gevoerd. Rijksinspecteurs voor de werkverschaffing Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn de heeren Gonst. Ste vens, rijkslandhouwconsulent te Goes, J. J. van Buitenen, wethouder van de ge meente Breda, J. F. Ploegmakers, burge meester der gemeente Oss, en J. H. Mar tin,, burgemeester der gemeente Eygels- hoven, resp. adj.-inspeoteur voor de werk verschaffing in de provincie Zeeland, N. Brabant westelijk deel, N.-Brabant ooste lijk deel en Limburg, met ingang van 1 Jan. bevorderd tot rijksinspecteur voor de werkverschaffing. De nood der hypotheekboeren. De besturen van den Drentschen, Gro ninger en Overijselschen Boerenbond en van den Agrarischen Bond in Friesland schrijven in een adres aan den voorzitter van den ministerraad onder meer: De billijkheid gebiedt, dat, waar zeer vele met hypotheek bezwaarde verhuur ders door den wetgever verplicht worden, afstand te doen van hun contractueel vastgelegde vorderingen, zij ook door dien zelfden wetgever geholpen dienen te wor den om te voorkomen, dat zij tengevolge van hun contractueel vastgelegde verplich tingen aan executie worden blootgesteld. Waar eenzijdig de contractueele vorde ringen aan den met hypotheek bezwaar den verhuurder door den wetgever zou den worden ontzegd, doch diens verplich tingen in' vollen omvang zouden worden gehandhaafd, zou hij als slachtoffer val len van de wettelijke hulp aan den pach ter, wat toch nooit de bedoeling van den wetgever kan zijn. Technische herziening1 invoerrechten. De Minister van Financien heeft thans ingesteld een commissie ter voorbereiding van een technische herziening van het tarief van invoerrechten. In deze commissie zijn benoemd als lid Ingezonden mededeelingen. De influenza-epidemie. Uit verschillende deelen van Engeland wordt gemeld, dat de influenza-epidemie een ernstigen omvang heeft aangenomen, al wordt verklaard, dat de ziekte niet zulk een gevaarlijk karakter heeft als die van drie jaren geleden. In de afgeloopen week zijn 30 personen aan de ziekte over leden. De gezondheidsdienst te New-York deelt mede, dat het aantal ziektegevallen van griep- en longontsteking in den staat New-York en in de omliggende staten nog steeds toeneemt. In de stad New-York alleen werden Dinsdag j.l. 107 gevallen van griep ge meld en Woensdag j.l. 127 gevallen, waar van 7 een doodelyk verloop hadden. Dinsdag werden 91 gevallen van long ontsteking en Woensdag 191 gevallen ge meld. Het meest komt de ziekte voor in de dichtbevolkte stadsdeelen, in de gevange nissen en onder de werkiooze bevolking. Steunregeling werkloozen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de antt. 10, litt. c, en 20 lid 1 zijner steunregeling van 15 Jan. 1932 voor on- bepaalden tijd ingetrokken. Art. 10, litt. c luidt: Geen uitkeering wordt verstrekt aan diegenen, die een jaar of langer uit een werkloozenkas en/of volgens deze steunregeling uitkeering heb ben genoten, zonder in dien tijd ten min ste een maand in het vrije bedrijf te heb ben gewerkt. Art. 20, lid 1, luidt: Aan deze groepen (reglementair nog niet rechthebbenden, dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseer den) kan op grond van deze regeling steun worden verleend gedurende ten hoogste: le. dubbel-uitgetrokkenen: a. 15 weken aan kostgangers; b. 21 weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinners; 2e. reglementair nog niet rechthebbenden en ongeorganiseerden; a. 26 weken aan kost gangers, b. 35 weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinners. en voorzitter Dr H. J. Lovink, lid der Tweede Kamer, te Alphen a. d. Rijn; als leden: Prof. Mr G. W. J. Bruins, voorzit ter van de Commissie van Advies nopens bevordering der economische samenwer king tusschen Nederland en Ned.-Inöië, te Wassenaar; Mr J. Gerritsz, secretaris van de Rijkscommissie van Advms voor Werkverruiming, te Haarlem- Dr H M- Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid aan het ministerie van Economische Zaken en Arbeid te 's-Gra- venhage; Ir G. A. Kessler. directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N. V. te IJmuiden; Mr L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer te 's-Graven- hage; L. Meijers, administrateur, hoofd der afdeeling invoerrechten en accijnzen van het ministerie van Financien, 's-Gra- venhage en Sj. Wouda. lid van den Ny- verheidsraad, buitengewoon lid van de Tariefcommissie te Utrecht. Aan de commissie is als secretaris toe gevoegd F. W. A. M. Paymans, inspec- Ingezonden Mededeeling. De duizend bommen. Omtrent de vondst van 1000 bommen te Barcelona wordt nader gemeld, dat de opslagplaats behoorde aan de syndicalis ten, die behalve een duizendtal zware bommen ook 2000 ontstekers, vijftig K.G. dynamiet en verscheidene revolvers en geweren daar hadden opgeslagen. Uit de gevonden documenten bleek, dat deze wapens bestemd waren voor een grootsch opgezette revolutionaire bewe ging, die tegelijkertijd met de voorgeno men spoorwegstaking zou uitbarsten. Bij het complot zouden officieren en soldarten van verschillende 'garnizoenen betrokken zijn en de omwentelingspoging zou reeds over eenige dagen loskomen. Volgens een later bericht zouden nog slechts drie personen in verband met dit complot gearresteerd zijn. De financieele misère te Chicago^ Honderden onderwijzers, staats- en ge meente-ambtenaren te Chicago verkeeren op het oogenblik in nood, daar hun sa larissen niet uitbetaald worden, wijl de stad in financieele moeilijkheden zit. Verscheidene ambtenaren hebben hun woningen moeten verlaten en slapen thans in tehuizen voor dakloozen. Het bureau voor „Public Welfare" heeft regelingen getroffen om allen amb tenaren, wier salaris in zes maanden of langer niet uitbetaald is, speciale hulp te verleenen. Het eerste half uur dat het bureau geopend was, hadden zich reeds 150 personen om steun aangemeld. Korte berichten. Acht Amerikaansche directeuren der Internationale Match Corporation te New-York, een der dochtermaatschap pijen van het Kreuger-corcern, zijn aan geklaagd wegens bedriegerijen. De berichten in de Londensche pers over het aftreden van den onderkoning in Br. Indië, alsmede van de invrijheidstel ling van Gandhi, welke 1 Jan. a.s, zou plaats hebben, zijn pure verzinsels. De Crisisvarkenswet. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft den termijn, bedoeld in zijn beschikkingen betreffende de heffingen krachtens de crisisvarkenswet, tot 14 Januari verlengd. De vleeschcontingenteering. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfsvleesch, zegt de minister van Economische Zaken en Ar beid, dat hij zich niet geheel kan ver eenigen met de meeningen van die leden, die betoogen, dat de binnenlandsche han del in versch of gekoeld rund- en kalfs vleesch een dubbele bescherming geniet. Immers de invoerbeperking welke uitgaat van de verhooging der inkomende rech ten welke in den aanvang van dit jaar in werking is getreden, is in de practijk ge bleken van geen beteekenis te zijn. Ge zien de uiterst lage prijzen op de vleesch- markt van het grootste exportland is dan ook het aan dat land toegewezen contin gent ten volle bereikt. Uit de wijziging van de basisjaren van deze contingenteering, welke bij de ver lenging van het contingent op 16 April 1.1. tot stand werd gebracht, moge [blijken dat bij1 den minister het streven voorzart han delspolitieke moeiiykheden te elimineeren. Het deed den minister genoegen, dat anderzijds instemming met dit wetsont werp werd betuigd. Indien al by den invoer van bepaalde artikelen in Denemarken mdeilykheden werden ondervonden, is dit veéleer toe te schrijven aan de moeiiyke economische en financieele omstandigheden Waarin ook dat land verkeert, dan aan by,zonder ge volg van de onderhavige contingentee- ringsmaatregelen De moeiiykheden, die de Ned.-Indische Koffie-export ondervond, hadden in dit verband 's ministers byzondere aandacht. teur der directe belastingen, invoerrech ten en accy'nzen aan het ministerie van Financien te 's-Gravenhage. Dr Eckener op weg naar Ned.-lndië. De bekende luchtschipbestuurder Dr Eckener is van Friedrichshaven naar Marseille vertrokken, waar hij zich zal in schepen om naar Ned.-lndië te gaan. Hü zal, zooals men weet, de mogelykheid van een Zeppelin-verbinding met IiKjië bestu- deeren. Dr Eckener heeft zich te Marseille aan boord van de „Baloeran" begeven. Rijksarchivaris. Met ingang van 1 Jan. a.s. is aan Prof. Mr R. F r u i n op zijn verzoek eervol ont slag verleend als algemeen rijksarchivaris, met dankbetuiging voor de langdurige en 'belangryke diensten door theon aan den lande bewezen, en is 'hy benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau. Benoemd tot algemeen rijksarchivaris Mr R. B y 1 s m a te 's-Gravenhage, thans rijksarchivaris by het algemeen rijks archief. Navordering van opcenten op den Suikeraccijns. Volgens de wet van 24 Dec. 1932, zullen met ingang van 1 Januari 1933 twin tig extra -opcenten worden geheven op den suikeraccyns, welke tevens zullen worden nagevorderd van de met ingang van 1 Januari in het vrije verkeer zijnde suiker. Met suiker rijn ten deze bedoeld alle suikersoorten, met uitzondering van Stropen. Het na te vorderen bedrag is f 4.50 per 100 kg., ongeacht de soort en kwaliteit van de suiker. Van de navordering zijn uitgezonderd de voorraden suiker, niet grooter dan 500 kg., welke iemand op dat tijdstip inde zelfde gemeente in één of meer op slagplaatsen voorhanden heeft, met inbe grip van de hoeveelheden, welke dan naar die opslagplaatsen in vervoer rijn. Voorraden, grooter dan 500 kg. rijn Binnenland. Navordering opcenten suikeraccyns. Brand te Vlissingen. Afscheid van den burgemeester van Mid delburg. Buitenland. De opheffing van den gouden standaard in Zuid-Afrika. De influenza-epidemie. Het ontdekt complot in Spanje. Ingezonden Mededeeling. Ass. APOTHEKER Lange Kerkstraat, Goes. p.f. voor de volle hoeveelheid aan navorde ring onderworpen. Van de belastbare voorraden moet op den tweeden Januari 1933 (by latere in slag van reeds vóór 1 Januari afgezonden hoeveelheden op den eerst volgen den werk dag na den inslag) schriftelijk aangifte worden gedaan by den ontvanger der ac cijnzen over de gemeente van opslag. De aangiften, waarvoor geen formulie ren worden verstrekt, moeten zijn onder teekend en moeten bevatten a. naam en woonplaats van den aan gever b. aanduiding van de opslagplaatsen c. de hoeveelheid suiker in iedere op slagplaats. De ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen zyn gedurende de maand Januari 1933 bevoegd de voorraden op te nemen. De veerdienst Vlissingen- Terneuzen. H. van P. schrijft daar omtrent in het „Rott. Nwsbl." het volgen de: De directie van bovengenoemden dienst heeft om voor ons duistere redenen, op de lijn Vlissingen-Ter Neuzen, een boot ingelegd, welke maar drie auto's kan ver voeren. Om te voorkomen, dat het onze collega's vergaat als ons, geven wij hier onder het relaas van hetgeen ons vorige week Vrijdag is overkomen. Wy kwamen dan dien avond tijdig genoeg in Ter Neu zen aan, om onze auto te bevrachten naar Vlissingen. Ons werd meegedeeld, dat er geen plaats meer was, aangezien er al drie wagens ingeschreven stonden. Nood gedwongen moesten wy toen wel over Breskens naar Vlissingen, wat een extra- rit van plm. 25 K.M. beteekende en ons 2 uur later thuis bracht. Prettig als je zooiets overkomt en dan te weten, dat een bekendmaking van bovengenoemde wyzi- ging ons deze teleurstelling had kunnen besparen. Waar het ons bekend is, dat vele collega's uit Brabant en Holland, als zij Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht hebben, over Terneuzen-Vlissingen gaan, om in Vlissingen-Middelburg nog enkele relaties te bezoeken, hopen wy, dat zy met boven staande rekening houden om teleurstelling te voorkomen. Immers verhaal is er niet op, wanneer men niet mee kan, want het reglement van den Prov. Stoombootdienst houdt o.m. in, dat: 3e. Het vervoer van auto's, vee en goe deren facultatief is, en zoo spoedig moge lijk zal plaats vinden. 5e. De stoombootdienst neemt geen en kele verantwoordelijkheid op zich. Nog maken wy gewag van het feit, dat wegens te lage waterstand dien avond ook Ter Neuzen-Hoedekenskerke geen auto's kon vervoeren. Door den voorzitter van de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van gemeen te-ambtenaren zyn benoemd verklaard tot bestuursleden van die afdeeling: voor de onderafdeeling Walcheren de heer J. Ph. Koene, commies ter secretarie te Middel burg (herbenoemd); voor de onderafdee ling West Zeeuwsch-Vlaanderen, dhr M. A. Aalbregtse, secretaris van Oostburg; voor Schouwen-Duiveland de heer F. Nae- rebout, hoofdcommies ter secretarie te Zierikzee. Middelburg. De wethoudersver kiezing. Naar de „Midd. Crt." ver neemt is onder voorzitterschap van den heer Onderdyk een bijeenkomst gehouden van alle niet tot de rechterzyde behoo- rende Raadsleden, teneinde nogmaals overleg te plegen omtrent de a.s. wethou derskeuze. De byeenkomst kwam tot deze conclu sie; dat zy bereid bleef mede te werken tot de verkiezing van een wethouder uit de rechterzyde, indien deze wethouder, (ongeacht de opvattingen aan die zijde omtrent het recht op een vasten recht- schen wethouderszetel) zich onder de hui dige omstandigheden bereid zoude yer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1