Ingezonden Stukken. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Briefwisseling. Telegrammen. Marktberichten, Burgerlijke Stand. Advertentiën. 00RSUIZEN De ondergeteekenden geven kennis dat hunne Kantoren op MAANDAG 2 JANUAR11933 den GEHEELEN DAG GESLOTEN zullen zijn. EN THANS EEN ELECTRISCHE KLOK SIMONS' GOUDZAAK - GOES. Te koop bij inschrijving: 1.1230 HA 2 G. 258 H. WEU Loonsverlaging kan niet voorkomen mor den gezien de drang der regeering. Hoe is het met de gasfabriek? en hoe met de definitieve regeling van het ha venbedrijf? Dhr Andriessen, R.K., zei, dat de hulp aan jonggehuwde werkloozen door Maatsch. Hulpbetoon beneden alle cri- tiek is. Deze menschen hebben recht op een betere steun. Dhr van Oorscüot hield een zeer uitvoerig betoog waaruit bleek, dat hij zich op het zuiver socialistisch standpunt blijft plaatsen. Hij kan dan ook niet mede gaan met maatregelen, die in de kapitalistische maatschappij worden genomen en die verslechtering der arbeiders tot gevolg hebben als de voorgestelde belastingver- hooging en loonsverlaging. Men moet het geld halen waar het is. Mej. M e ij e r kwam op tegen de woor den van haar fractiegenoot, dhr Andries sen, die blijkt te vergeten, dat de R.K. Charitas bereid is te helpen en die te veel den openbaren steun plaatst boven hel particuliere initiatief. Dhr S o r e 1 is verheugd over de goede samenwerking in het college van B. en W. Uitstel van de ziekenhuiskwestie had destijds geen zin. Inzake de Kerstgave voelden de A.R. beter de verantwoordelijk heid tegenover de gemeente dan de an dere partijen. De salariskorting is niet te voorkomen. Dhr M a r ij s meende er op te moeten wijzen, dat de ziekenhuiskwestie niet uit gegaan is van Bethesda, dat alleen aan drong op vrije ziekenhuiskeuze. Dhr W esseling ging met de be- giooting accoord. Spr. wees op de nood zakelijkheid van bezuinigen. De levensstandaard is gedaald en daar om is 3 pet. loonsverlaging geen bezwaar. Spr. zou op alle subsidies 5 pet. verlaging vullen toepassen. Dhr van Spanning meende, dat de grothandelsprijzen juist weer stijgen. De heer P. G. Laernoes meent, dat de ziekenhuiskwestie normaal is behan deld. De belastingverhooging kan niet voorkomen worden al zou zij in normale omstandigheden af te keuren zijn. Tot dhr Andriessen zegt Spr. niet te begrijpen, dat deze met zijn klacht in den Raad komt. Dit hoort bij Maatschappelijk Hulpbe toon. Men moet maar niet trouwen en een huis huren en dan denken, dat de ge meente het toch wel betaalt. Dhr van Oor schot neemt een gemakkelijk standpunt in en trekt zich van de verantwoordelijk heid niets aan. B. en W. doen wat zij kun nen. De subsidies zijn gegeven na grondig onderzoek. Dhr d e M e ij wees op een groot ver schil tusschen dhr van Oorschot en zijn fractie inzake de gemeentepolitiek. Het was nauwelijks mogelijk de touwtjes aan elkaar te knoopen. Als het mogelijk was geweest zou men zeker de reserve van de waterleiding niet hebben gebruikt. Dhr van Oorschot kan gemakkelijk praten want als eenling kan men toch niets be reiken. Maar als men macht krijgt moet men de zaak van alle kanten bekijken. Inzake de bestrating zal men zich moe ten bepalen tot herstellingen. Het plantsoen zal aan onderhoud toch nog meer kosten dan in 1932, doordat het uitbreiding heeft ondergaan. Het is z.i. niet gezond, dat de gemeente het Rijk inzake de salariskorting moet volgen. Waar dhr Wesseling ook 3 pet. wilde aftrekken van het presentiegeld der raadsleden wees spr. er op, dat dit zou beteekenen van f 5 op f 4.85 brengen. Men moet er geen carricatuur van maken. Het is z.i. niet goed de subsidies aan te tas ten. De belasting gaat tot een ongekende hoogte, wat feitelijk te ver gaat. De verbreeding van de Boulevard bij het haventje van Meijer ondervindt moei lijkheden, omdat de polder Walcheren meent, dat dan de sluis het niet houden zal. De verbetering rond de Bomvrije is kostbaar en geeft geen goed object voor werkverschaffing. Voor de Nolledijkverbreeding is geen grond aanwezig; de kwestie der gasfa briek, waarvan de concessie in 1935 af loopt, is in voorbereiding. Dhr Edelman zegt, dat thans onge veer 200 werkloozen aan de cursussen medewerken. Het plan is er ook in 1933 mede voort te gaan. Bij de replieken bleef dhr van Hal vasthouden aan zijn bezwaar inzake do ziekenhuiskwestie en de Kerstgave. Dhr v. Spanning betoogde dait de steun aan pas gehuwden te laag is. Dhr Andriessen zeide, dat hij in Maatsch. Hulpbetoon zijn zin niet kreeg en toen zeide er in den raad mede te zul len komen. Het verschil met mej. Meijer zal hij in de Kiesvereeniging bespreken. Dhr v. Oorschot zeide, dat de zie kenhuiskwestie niet in het algemeen be lang is opgelost. Vrije ziekenhuiskeuze is theorie door opheffing van het gasthuis. Er is wel degelijk een noodkreet! ge slaakt door Bethesda. Spr. blijft tegen belastingverhooging en loonsverlaging. Inzake het trouwen van werkloozen zegt spr., dat het leven doorgaat, en vraagt of als de crisis 10 jaar duurt, men het aangaan van huwelijken zou willen stop zetten. Hierna wordt te zes uur gepauzeerd. Avondvergadering. Dhr Wesseling wees er op, dat men de economische bakens moet verzet ten als het getij verloopt. Dhr M a r ij s zeide met belangstelling de schermutseling tusschen dhr de Meij en v. Oorschot te hebben gevolgd. Inzake de loonsverlaging verwondert het spr., dat Ged. Staten daarop aandringen, maar bet •zelf voor de provinciale ambtenaren niet 1 voorstellen. Dhr de Meij is principieel ook niet voor de salarisverlaging. Men moest nu echter concessies doen. Spr. meent dat hij en zijn fractie op de goede weg zijn, beter dan dhr v. Oorschot. Dhr v. Oorschot zal als alleenstaande niets bereiken voor de bevordering van het socialisme. Het is onzin dat de gemeente het geld zou kunnen halen waar het is. Dat kan alleen het Rijk. Artikelsgewijze be handeling. Dhr R o r ij e wees op de schade voor de drukkers doorhet typen en cyclosti- seeren van verslag en begrooting. Dhr M a r ij s zou willen weten onder welke arbeidsvoorwaarden dat werk ge beurt. Dhr v. Spanning bepleitte onder- grondsche kabels voor het electrische net bij de hoog noodige verbetering. De Raad handhaafde den post burger wacht met 11 tegen 7 st., die van de so cialisten en van dhr Andriessen. De post bestrating deed verschillende wenschen naar voren komen. Dhr v. Spanning meende, uit de cijfers der begrooting te kunnen opma ken, dat de ziekenhuisverpleging, in stede van minder, dit jaar f 30.000 meer zal kosten. Dhr Paap meende, dat het aantal ver pleegden belangrijk zal dalen. Dhr Laernoes meende, dat het niet zoo'n vaart zal loopen. Dhr v. Spanning betoogde verder, dat alleen voor de verpleging voor reke ning van Maatschappelijk Hulpbetoon f 17.000 meer wordt geraamd. Dhr R o r ij e wees er op, dat de gepu bliceerde cijfers een bezuiniging van f47 duizend deden verwachten. Spr. bepleitte de belangen der ontsla gen verpleegsters, die z.i. niet krijgen wat is toegezegd, doordat niet gerekend wordt met het zuiver salaris bij de uit- keering van een maand salaris voor ieder dienstjaar en men kost en inwoning niet mede doet tellen. Dhr Laernoes meende, dat men eer der woorden van waardeering had moe ten doen hooren, waar de zusters op arbeidscontract werkten. Het ooilege kan niet zoo ver gaan ook kost en inwoning te doen medetellen. Dhr van Oorschot bepleitte ook de belangen der verpleegsters. Dhr Rorije stelde voor aan de zus ters een maand salaris toe te kennen met berekening van kost en inwoning. Dhr Laernoes noemde dit nakaar ten, al vond hij zelf dat wellicht een zuster, die .werkelijk in behoeftige om standigheden verkeerde, iets meer had kunnen 'krijgen. Het voorstel zal plm. 1300 gld kosten. De raad verwierp het voorstel-Rorije met 13 tegen 5 stemmen, die der socia listen, behalve de heer de Meij. Dhr van Oorschot besprak de werkverschaffing. Spr. zou een contact commissie willen hebben. Dhr Laernoes zeide, dat er heel wat moeilijkheden bij de werkverschaf fing zijn. Men vraagt nu een nieuwe oommissie en zet dus de bestaande op zij, n.l. de commissie B van Maatschap pelijk Hulpbetoon. De moeilijkheden ont staan bijna altijd door de tewerkgestelden zelf. Het werk lijdt onder de conferenties en dan wordt er minder verdiend. Er moet orde en regel zijn. Dhr van Oorschot wil juist moei lijkheden voorkomen. Dhr Laernoes zeide, dat men bij een werk, waar menschen uit vijf ge meenten werken, juist met de Vlissingers het meest moeite heeft. Dhr van Scanning meende, dat de klachten moeten inkomen bij de organi saties. Dhr Koning toeende, dat de Vlis- singsche werkgevers meer gebruik moe ten maken van de arbeidsbeurs. Dhr de M e jj zal gaarne in die rich ting werkzaam zijn. Bij de stemming over de verlaging van de salarissen en loonen met 3 pet. ver zocht de heer Van Oorschot aanteekening te hebben tegengestemd. Big den post opbrengst van de kermis verklaarde dhr Sorel namens de A.-R. fractie hetzelfde en dhr van Oorschot bij de belastingverhooging en ten slotte bij de geheale begrooting. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter de vergadering. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Even moesten we de oogen uitwrijven, toen we het verslag lazen van de laatst gehouden vergadering van den Raad van Rilland. Vooral toen enkele vrienden (die deze vergadering hadden bijgewoond) ons nog eenige nadere mededeelingen deden. Daar is in de eerste plaats, de van rijkswege gesubsidieerde werkverschaf fing bij de Valkenissegeul. Deze zaak was zoo goed als 't kon voor elkaar, dat zelfs van de hoegrootheid van het loon de toe kenning van een brandstoffentoeslag af hankelijk werd gesteld. En nu maakt het toch een potsierlijken indruk, als de voor waarden van den Minister ter tafel zijn, en als dan in eens in den raad een wet houder zich met de noodige felheid tegen zoo'n zaak keert. En bovendien zijn collega dit bedrijf nog steunt. Wij kunnen ons niet indenken, dat zulks kan geschieden, door mannen, die de waarachtige belangen der gemeente moe ten behartigen. Wij1 vragen ons af: is zulks uit onkunde, of zit er iets anders achter? Waarschijnlijk het laatste. Want het is overbekend, dat weth. Deurloo zich al lang schrap gezet heeft tegen de orga nisatie. Niet alleen 'de georganiseerden zijn van dit drama de dupe, maar inzon derheid ook zij, die nog ongeorganiseerd zijn. Want als het voorstel door den Bur gemeester zoo warm verdedigd, was aan genomen, was men reeds vein j.l. Dinsdag af aan 't werk geweest. En wat nu: mis schien nog 14 dagen wachten. En wat voorbij is voor den arbeider, komt nim mer meer terug. Een sterk staaltje zouden we kunnen publiceeren van wat weth. Deurloo deed inzake het te werk stellen van ongeorga niseerden. Maar gelukkig door bemidde ling van den burgemeester kwam dit been nog in 't lid. Wij weten niet hoe wij: zulk optreden moeten kwalificeeren of het demagogie was of niet. Maar dit weet de heer Deurloo wel, dat er met de organi saties niet te spotten valt en dat hij be nauwde uren heeft doorgemaakt. Heeft hij nu wellicht uit baloorigheid de geheele zaak in de war gestuurd? Is dit zoo, dan is misschien dit de bedoelingvan onder den Minister vandaan te komen. Vrijheid: blijheid. Maar niet voor de werkloozen. Voor hen vrijheid (geen werk) dus droef heid. Wat waren onze menschen 'blij! Juist met deze feestdagen werk onder goede voorwaarden van het rijk. Ja! weet de heer Deurloo wie de centen uit de Valkenissegeul hadden gesleept; die de gemeente had moeten betalen? De ar beiders uit Rilland zelf en niemand anders en bovendien nog de door den Minister toegezegde rijkssubsidie. Inmiddels had den B en W. stappen kunnen doen bij den Minister voor rijkssubsidie voor werkver schaffing hier op Rilland. Dat beteeken- de dus heel den winter werk en goede voorwaarden en nu? Dat ook de tweede wethouder zoo han delde, is ons een raadsel en evenmin be grijpen we den heer Dronkers, raadslid (V.D.), die bij de gratie der S.D.A.P.-ers zitting heeft. Deze stelde wel voor de Kerstgave te verhoogen met vijftig cent, maar keerde zich tegen de werkverschaf fing bij de Valkenissegeul. En dat had elke week vele malen .50 cent binnenge bracht. Dhr Dronkers ziet zeker liever de menschen over straat loopen, even stem pelen en klaar. Neen! Werk, dat willen we en dan onder goede waarborgen. En 'dan niet los van den Minister en afhankelijk van de gemeente alleen. Daarom een woord van dank aan de heeren Dansen (C.H.) en v. 't Leven (A.R.), die voorstemden die kwamen juist voor de belangen der werkloozen op en tevens bewezen zij' de gemeente een goeden dienst. Nu krijgen we dus een vrije of nog juis ter een wilde werkverschaffing, zonder rijkssubsidie, geheel voor rekening der ge meente. We hopen, -dat het meevalt, maar we vreezen met groote vreeze. De besturen, van den Ned. Ghr. Landarbeide'rsbond en van den R.K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit. Kantongerecht te Middelburg Zitting van 28 December 1932. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: 's Avonds fietsen zonder licht en zonder rood achterlicht of reflector: J. M. te Westkapelle, C. G. te Biggekerke, beiden f 2 of 2 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. V. te Middelburg f 5 of 5 d. 's Avonds rijden met een motorrijtuig terwijl 't niet is voorzien van rood achter licht en zonder dat nummer met letter is verlicht: T. B. te Vlissingen f 1 en f 2 of 1 en 2 d.; J. v. d. M. te Vlissingen f 3 en f 3 of 2 en 3 d. Idem, zonder dat het motorrijtuig aan voor- en achterzijde op eenige wijze was verlicht: A. T. te Westkapelle. Geen straf toegepast. Dronkenschap op den openbaren weg: S. v. E. te Rotterdam f 15 of 15 d. Leeuwarder boternoteering. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter is vastgesteld op 71 cent per K.G. (vorige week 73 cent). Fooienstelsel. Van één onzer lezers ontvingen wij een ingezonden stuk, waarin hij er op wijst, dat te Goes door het personeel van den Gemeentelijken reinigingsdienst bij het begin van een nieuw jaar nog steeds fooien worden op gehaald. Hij acht dit fooienstelsel be schamend voor de menschen, die toch een vast inkomen genieten, beschamend voor de Bonden waarin zij georganiseerd zijn en ook voor de gemeente Goes. DEN HAAG. De prijs van het crisis- boterinerk voor de week van 1 tot 7 Januari is bepaald op 85 cent per K.G. en die voor de vervoervergunning van bui- tenlandsche boter op 80 cent per K.G. AMSTERDAM Het onderzoek naar de geestvermogens van den gearresteerden notaris heeft uitgewezen, dat hij tien jaar geleden geheel toerekenbaar was Hij is heden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Verzoeken van cliënten en van notarissen uit andere plaatsen zjjh ingekomen om hem voorwaardelijk 'in vrijheid te stellen. HEERLEN. Vanmorgen heeft de 51. jarige mijnwerker M. uit Valkenburg (ge- huwd en vader van drie kinderen) een 32-jarige vrouw, met wie hij in zekere verhouding leefde, op straat met een mes zoodanig gestoken, dat ze in le. vensgevaaxljfken toestand in het Zieken, huis moest worden opgenomen. De man (is aangehouden. ROERMOND. Bij de Limburgsche tram wegmaatschappij zal een loonsverlaging van 3 pet., ingaande 1 Maart e.k., wor den ingevoerd. AMSTERDAM. De politie heeft thans den vermoedelijken dader gearresteerd van den overval op een bankbediende op 2 Maart j.l. Het is een 24j,arige kan-, toorbediende. VAALS. Het conflict aan de Vaalser textielfabriek is opgelost. De onderhan delingen hebben gisteren tot een gunstig geleid. Het werk is hedenmorgen hervat. ENSCHEDE. In een perceel in de Le- deboerstraat heeft de politie een volledige distilleerderij aangetroffen. De bewoner zou juist vanavond met stoken beginnen. IJMUIDEN. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft besloten tegen 2 Januari de staking te proclameeren voor zeelieden, havenarbeiders en kolenwer- kers, indien de reederijen hui^ standpunt handhaven. In geen geval zal zonder contract de arbeid worden voortgezet. WASHINGTON. Het tekort over het eerste halfjaar 1932 zal in de Vereen. Sta ten 1190 millioen dollar bedragen. PARIJS. Behalve te Havre is ook te Brest de staking der havenarbeiders op geheven. BRUSSEL. Verschillende tariefsverhoo- gingen, o.a. op alcohol, suiker, tabak, koffie en bier zullen worden ingevoerd. BOMBAY. Gandhi heeft zijn voorgeno men hongerstaking voor de toelating der onaanraakbaren in de Hindoetempels voor onbepaalden tijd uitgesteld, aange zien de campagne voor deze zaak reeds zeer goede vorderingen maakt. MADRID. In een woning te Barcelona zijn 1000 bommen ontdekt, benevens een groote hoeveelheid buskruit, wapens en munitie. In een auto waaruit de inzit tenden ontkwamen werd ook een groote hoeveelheid wapens aangetroffen. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Dec. 2.30 uur. Londen 8.218.251/2- Parijs 9.70—9.721/2. Brussel 34.45—34.49. New-York 2.487/s2.49. Berlijn 59.22—59.27. MIDDELBURG, 29 Dec. 1932. Op de fruitveiling deden: Gieser Wildeman 6-21, Pondspeer 16-17, Kleipeer 12-14, Joden- peer 8, Le Lectier 25-37, Winter Louwtjes 11-15, Comtesse de Paris 18,alles per K.G. Appels: Goudreinet 4-18, Campagnezoet 13-18, Ermgaard 15-18, Cox Orange pip ping 26, Zure bellefleur 13-17, Roode Bakker 12, Lane's prince Albert 11, Drui ven 29, Mispels 9, alles per K.G. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Gxoentenveiling van 30 Dec. 1932. Spruiten 1317, id. Ie soort 89, Wit lof Ie soort 15, Uien 1,20, Kleine Uien 0.20, Wortelen 0.90, Wijnpeen 0.60, alles per 100 Kg.; Bloemkool 710, id. lie soort 46, Roodekool 2.603.80, Groene Savoyekool 2.403.20, Wittekool 1.10, Boerenkool 1.202, Knolselderij 0.90— 1.10, Kipeieren 4, alles per 100 stuks; Prei 36 per 100 bos; Hazen 2.31—2.70, Partijzen 0.37 per stuk. MIDDELBURG. Ondertrouwd: G. Gilde, 23 j. en H. G. Houmes, 23 j. Gehuwd: J. G. Rozendal, 26 j. en A. M. H. Verkleij, 20 j. L. L. Vermaat, 26 j. en G. Batus, 19 j. Bevallen: C. Vogel-Tilroe, z. M. de Jon- ge-Sazma, z. J. C. Wal thuis-Andriesse, z. Overleden: P. van der Hoek, 72 j., geh. met J. P. Reijnders Schilt. van 2228 December 1932. VLISSINGEN. Ondertrouwd: S. Cupido 24 j. en W. M. van Bel, 22 j. Getrouwd: A. H. van Koeveringe, 23 j. en G. A. J. Somers, 23 j. J. W. Baten, 25 j. en G. H. L. Naerebout, 24 j. R. W. K. Bahlke, 27 j. en M. A. L. Muller, 33 j. Bevallen: L. M. J. van der Linde, geb. Lievense, d. M. M. Davidse, geb. in den Bosch, d. P. A. de Vos, geb. Schunse- laar, z. A. M. L. Gorissen, geh. De Decker, d. A. M. Leeuwen, geb. van Dijk, z. M. de Rijcke, geb. Schipper, d. P. Post- huma, geb. Kaland, z. G. Quite, geb. Tim merman, z. G. M. S. Meijer, geb. Behage, zoon. Overleden: P. Vos, 76 j., man vein J. Potjewijd. H. de Meijer, z. 11 m. J. L. Schautteet, jd. 18 j. (Vliss. Grt.). WISSENKERKE. Geboren: 10, Maria Catharina d.v. Gornelis Huiszoon en Pie- ternella Wolse, 18, Pieternella d.v. Cor nells de Bruine en Cornelia Maria Visser, 19, Pieternella Adriana d.v. Huibrecht v. de Kreeke en Maria Adriana Geelhoed, 21, Tannetje Cornelia d.v. Marinus Koole en Pieternella Begtel; 23, Jacobus Thomas z v. Krijn de Kam en Lena Adriana v. d. Kreeke. Levenloos aangegeven: 4, kind van het vrouwelijk geslacht van Jaoobus Antho- nius de Looff en Adriana Kramer; 14, kind van het mannelijk geslacht van Ja oobus Gerard de Looff en Adriana Aartje Filius. Overleden. 2, Jannetje Broekes 77 j. echtgenoote van Cornelis Priester. Johan na Geldof, 85 j., echtgenoote van Krien v. Liere. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verw. tot den avond van 31 Deo.: Matige Zuid-Oostel. tot Zuid-Westel. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, wel licht aanvankelijk eenige neerslag in het Westen, in het Oosten weinig of geen neerslag, iets zachter 's nachts. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 772. Licht op voor fietsers: Zaterdag 4 u. 14 min. Krabbendijke. Gisteren werd door No- taris van Dijke van Kruiningen publiek verkocht de boomgaard van de wed. A. Wabeke. Hoogste inschrijver voor het le perceel G. Houtekamer Hz. voor f850 per gemet. Kooper B. Wabeke voor f 910. Perceel 2. Hoogste inschrijver G. Hou tekamer Hz. voor f920 per gemet. Koo per W v. d. Berge Lz. voor f 930. Gun ning 8 dagen aangehouden Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geachten Patroon, den heer CORNELIS GOEDBLOED, betuigen wij onzen hartelijken dank, inzonderheid aan Dr Bloos en Zus ter Meijer, voor hun liefderijke be handeling. Ca. MELIEFSTE. Ritthem, 30 December 1932. De Commissie der Zondagsschool te Nieuw- en Sint-Joosland betuigt haar hartelijken dank aan allen, die hebben meegewerkt aan het wel slagen van het Kerstfeest. en doofheid ook ouderdoms- doofheid, oorverkalking, loo- pende ooren, brommen, sulzen, fluiten, geraas in het hoofd, enz. Vraagt kosteloos brochure nr. 4 omtrent „genezing". S. WIJNBERG, Oosterpark 45, Amsterdam. De Notarissen: E. C. VAN DISSEL A. TH. VERBIST. H. JONKERS. voor f 15.— in Krommenhoeke te Biggekerke. In pacht geweest bij den heer C. Zachariasse Lz. Briefjes in te leveren vóór den 13 Januari 1933 ten kantore van No taris STRUVE te Middelburg, al waar nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3