i I vs. Openbare Verkoopingen en Verpachtingen en Land- en Tuinbouw Op 7 Dec. j.l. kon de vlasmarkt, even- ale voordies, vast worden genoemd. De Ingezonden Stukken. Telegrammen. Radio-Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Scheepstijdingen. BALOERAN, uitr., 27 v. langer. DEMP0, thuisr., 25 v. S&bang, Financieële Berichten. Wisselkoersen. Berlijnsche Brieven erd door it kinder- Le Feber jk waxen r leiding kman het Toch viel de voor- het leeu- had weg el op zijn geleiding r te loven. Willem- 1 nog wat mooi. et harmo- Im 42 viel >n G. Th. J. O. de pinge. jleveld, te hten. eente zijn P. Slabbe- van Over- e vacature de Geref. i herkozen derling en heeren Jb mming tot k alhier ia ozen L. de de Gruij- eeshuia houden re- ,et Neder- Doorgangs- Azn., had en over de heeft, Za- ravenhage een brief het voorne- >n lezen. De f pas Zater- Le onmidel- naar V. liet ij zich naax bleek juist irende den t hem Zon- jenaar aan- lewaring te Den Haag vastgehou- net de om waren, ver- iestuur van 1 de verant- bedrag, dat overgelaten, lijnt daarbij st te zijn. de accoun- er genoegen .em de lijst nder dat hij effecten ook financiëele in orde was, n Haagsche :oop van het heer V. di- ïdigd. Men ting en ver ten behoeve deze gele- jevallen. lligheid ver- spoedigste ïadden hem 1 Januari, geheim ge- ïter toch uit- bedrag van er V. bena- oo, dat er op teringen aan ;een cent in de achter- niet eens liddellijk zijn de allerdrin- Zoodra de roffen heeft, .en vrienden adat voor de van het ge- 3 zeer gesle- V. is zelf ac- agmorgen is 'andertoestel, n Tijen naar van Tijen ge- ds. van Tijen te V. M. van Nij- laar uit Vlis- Brabant ge- róó dik was, >p den grond te zetten. Dat ging uitstekend. De mist trok op en de heer van Nijenhof toog ver der, maar goed en wel op weg kwam er weer een mistbui aan en de vlieger be sloot terug te keeren naar het veilige weiland. Op weg daarheen begonnen de toeren van den motor terug te loopen. De be stuurder koos een willekeurig veldje uit, maar kon dat niet halen, omdat de motor intusschen heelemaal gestopt was. Het toestel kwam aan den grond in een omge ploegd bietenland onder Dinteloord. De vette klei hield het onderstel vast Het brak af. De cabine raakte den grond. Het toestel sloeg over den kop. Alles brak en schoof in elkaar. De heer van Nijenhof kreeg een flinke schram aan de kin. De Adelaar is gesneuveld. Het toestel was verzekerd. Ongelukken bij de Kerstvie ring. De Kerstviering in de Vereenigde Staten heeft aan velen het leven gekost. Voorloopig weet men al van 311 dooden en 500 gekwetsten. De meeste ongelukken gebeurden met auto's. Er zijn elf men- schen verdronken, acht bij spoorwegonge lukken gedood, en 10 bij brand omgeko men. Vijf personen uit één gezin stierven door het nuttigen van een lekkernij, waar in bij ongeluk vergif was gedaan. Gemeste ezels. In het nieuwe statistische jaarboek der stad Boedapest is het merkwaardige feit opgeteekend, dat het getal der ezels in Boedapest van 124 op 39 is verminderd. Sedert dien echter is de toestand sterk veranderd. Een inge- nieuse slager, wien de sterke achteruit gang in de consumptie van paarden- vleesch opgevallen was, heeft n.l. bij wijze van proef een jongen ezel laten slachten, en het vleesch tegen 70 filler aangeboden. Het resultaat was, dat zulk een navraag ontstond, dat een varkensmesterij in Ullö bij Boedapest besloten heeft, in plaats van varkens, ezels te mesten, terwijl verder uit de buurt van Debreczen groote hoe veelheden ezels naar Boedapest zullen worden getransporteerd, om de navraag naar ezelsvleesch te kunnen bevredigen. Spitsvondigheden om de winkelsluitingswet te ontduiken. Op tallooze manieren heb ben sommige opposante winkeliers al ge probeerd door de mazen van de winkel sluitingswet te kruipen. Veel succes heb ben zij daarbij tot nu toe niet gehad. Nu de bepaling, dat de automaten niet meer op Zondag bijgevuld mogen worden waarschijnlijk binnenkort van kracht zal worden, heeft een winkelier te Rotterdam weer iets nieuws verzonnen. De bewuste winkelier verkoopt thans kranten. Tegen den eenigszins exhorbitan- ten prijs van bijvoorbeeld 50 cent kan men bij hem de „Maasbode" krijgen. Bij de krant krijgt men echter een doos cigaret- ten „cadeau"! Zondagmorgen liep het zaakje aanvan kelijk best, maar na eenigen tijd kwam de politie roet in het eten gooien. Een re chercheur bood den winkelier een dag vaarding aan waarin deze opgeroepen werd op 3 Jan. a.s. voor den kantonrech ter te verschijnen terzake van het verkoo- pen van kranten waarbij cigaretten wer den afgeleverd op Zondag. De winkelier maakt bezwaar tegen den term „afgeleverd" hetgeen, volgens hem iets anders is dan „cadeau gegeven". De kantonrechter zal deze puzzle moe ten oplossen. Springzeil gescheurd. Brandwacht overleden. Dezer dagen is aan de hoofdwacht van de Brandweer te Amsterdam een ongeval ge beurd dalt een droevig gevolg heeft gehad. Bij het houden! van /spring-oefeningen scheurde het springzeil toen de brand wacht Driessen uit de tweede verdieping van het klimhuis daarop sprong. Wel werd zijn val nog door het springzeil ge broken, maar de ongelukkige kwam des ondanks met een harden smak op den grond terecht. Hij werd met een bekken- fractuur opgenomen en is op den tweeden Kerstdag aan de gevolgen overleden. Electrocutie van honden en katten. De Vereeniging voor Die renbescherming te Brussel heeft proeven genomen met electrocutie van verlaten honden en katten, welke proeven zeer be vredigende resultaten hebben opgeleverd. Tot nu toe werden deze dieren met een revolver gedood. De electrocutie, welke thans zal toegepast worden, geschiedt met een spanning van 250 volt; dertig dieren kunnen zoodoende, geheel pijnloos, in een uur gedood worden. Kolendampvergiftiging. In een bakkerij te Arnhem heeft men gis termorgen den bakker Franken en zijn knecht in bewusteloozen toestand aange troffen. Het bleek, dat beide mannen door kolendamp bedwelmd zijn geraakt. Het is gelukt den knecht weer bij te brengen. De man is naar huis vervoerd. De patroon, die nog steeds bewusteloos is, is naar het ziekenhuis gebracht. Wapensmokkelaars aange houden. Na het succes, dat de politie te Rotterdam onlangs in den strijd met de wapensmokkelaars geboekt heeft, is zij scherper op den smokkelhandel in wa penen gaan letten met het gevolg, dat zij dezer dagen weer een complot op het spoor is gekomen, waarvan thans reeds twee betrokkenen gegrepen zijn. In het einde van de vorige week hield een inspecteur van politie te Rotterdam een auto aan, warin zich bij onderzoek 75 uit België gesmokkelde revolvers en een groote partij patronen bleken te bevinden. Tegen den vervoerder, den koopman O. werd proces-verbaal opgemaakt Men hield hem daarna in de gaten en toen enkele dagen daarna een man aan zijn woning aanbelde, die een pak bij zich had, hield een rechercheur, die op den uitkijk stond, dezen man aan. Het pak bleek 24 revol vers en 600 patronen te bevatten, die na tuurlijk onmiddellijk in beslag werden ge nomen. Tegen den eigenaar, zekeren V., werd proces-verbaal opgemaakt. Na aan vankelijk alle inlichtingen geweigerd te hebben, vertelde V., dat hij de wapens uit een pakhuis aan de Lombardstraat ge haald had. In dit pakhuis werd een on derzoek ingesteld, dat echter geen nieuw materiaal opleverde. De wapens zijn, zooals gewoonlijk, uit België naar hier gesmokkeld en zijn ver moedelijk voor Duitsehland bestemd. Bij het vervoeren gaan de smokkelaars zeer listig te werk. Zij weten dat de con trole aan de grensstations en op de veren over de groote rivieren zeer scherp is. Zij laden de wapens daarom in auto's die des nachts op onbewaakte plaatsen de grens passeeren. Deze auto's rijden vervolgens naar steden in Noord-Brabant, vanwaar de smokkelwaar per trein naar Amster dam of Rotterdam gestuurd wordt, ver pakt in kisten met een of ander onschul dig uitziend etiket. In de groote steden wordt de waar verhandeld, en vervolgens naar Duitsehland geëxporteerd. Verduistering van f 30.0007 Zaterdagavond is de 31-jarige procuratie houder H. M. van de Geldersche Crediet- vereeniging te Veendam, zonder achter lating van adres, verdwenen. Hij heeft intusschen een brief gezonden aan de hoofddirectie te Arnhem, en daarin me degedeeld, dat er een tekort in zijn kas was. De bankdirectie is nu bezig vast te stellen in hoever er van fraude sprake is. De aanhouding van M. is intusschen door de politie gelast. Volgens een ander bericht moet het kas tekort ongeveer f30.000 beloopen. Bedriegerij te Ede aan het licht gebracht. Het dezer dagen beëindigde accountansonderzoek van de boekhouding der gemeentegasbedrijven te Ede heeft aan het licht gebracht, dat er een aanzienlijk tekort bestaat. Men spreekt zelfs over het totaal ontbreken der reserves, die administratief f 70.000 moeten bedragen. In afwachting van het resultaat van het gerechtelijk onderzoek, is, zooals wij reeds meldden, de hoofdboekhouder H. van B. in arrest gesteld. Het geval heeft te Ede groote opschudding verwekt, daar de heer van B. een algemeen geacht ingezetene is. Te meer is de ontsteltenis groot, waar een gedeelte der reserves der gasbedrijven zou moeten dienen om de begrooting sluitend te maken. Voor zoover uit het onderzoek is komen vast te staan zijn de tekorten ontstaan door een grenzeloos nonchalant beheer. Op de balansen, die jaarlijks aan het gemeentebestuur werden overgelegd, war ren de posten geheel in overeenstemming met de bedragen, die onder de verschil lende boekingshoofden voorkwamen. De tellingen, die uiteraard door den Raad niet nauwkeurig werden gecontroleerd, waren echter onjuist, zoodat de verschil len niet in het oog sprongen. Aan Gedep. Staten, die aan de rekenin gen hun goedkeuring moesten hechten werd dan weer een andere balans gezon den, waarvan de tellingen weliswaar juist waren, maar die achter de verschillende boekingen bedragen bevatten, die met de boekingshoofden niet in overeenstemming waren. Het totaal tekort zal ongeveer f 61.000 bedragen. Dat de tekorten thans zijn ontdekt is te danken aan artikel 265 van de nieuwe Gemeentewet, dat voorschrijft, dat finan- cieele verantwoording der gemeentebedrij ven ieder jaar aan een accountantsonder zoek moet worden onderworpen. De gemeente koestert de hoop nog een belangrijk bedrag aan achterstallige vor deringen te kunnen innen. De hoofdboekhouder zoowel als de boekhouder G., aan wiens nalatigheid me de het ontstaan der tekorten te wijten i3, zijn onmiddellijk uit hun functies 'ge schorst. Nadat geconstateerd was, dat de betrok ken hoofdboekhouder de tekorten niet tot eigen baat had aangewend, is hij weer op vrije voeten gesteld. Het is een wonderlijke geschiedenis bij het beheer van de gasbedrijven in Ede. Nadat de vroegere directeur van de gas fabriek, de heer Noorman, in 1928 wegens het accepteeren van steekpenningen ont slagen was, is de leiding van het bedrijf gedurende korten tijd in handen geweest van een directeur, die deze taak niet be hoorlijk bleek te kunnen vervullen. Tech nisch ging het bedrijf hard achteruit, zoo dat de gemeenteraad verplicht was, naar een andere oplossing om te zien. Men vond deze oplossing in dien zin, dat de admi nistratieve leiding werd opgedragen aan den hoofdboekhouder van B., terwijl daar naast voor de technische leiding tijdelijk een adviseur zou worden benoemd. De raad benoemde in deze functie den zelfden heer Noorman, die kort tevoren als directeur ontslagen was. Toen korten tijd daarop besloten werd, den technischen adviseur in vasten dienst aan te stellen, liet de raad zich door een hartroerenden brief van den heer Noor man vermurwenmet 14 tegen 5 stem men werd den ontslagen directeur dezen post toevertrouwd. Vermoedelijk zal in de gemeenteraads zitting van a.s. Vrijdag over deze kwestie een hartig woordje gesproken worden. Hoogere vlasprijzen verwacht In Letland. laatste verkoopen van Sovjet-Rusland vonden plaats tegen prijzen van 3737.5 pd. st. per ton. Van die zijde is in totaal 35.000 ton van den oogst van dit jaar verkocht. Men verwacht hoogere prijzen, omdat men meent té mogen aannemen, dat Sov jet-Rusland in het loopende jaar slechts 7075000 ton zal exporteeren. Aangezien de helft daarvan reeds verkocht iB, zijn de verkoopers zeer terughoudend. Een prijs van 40 pd st. wordt voorspeld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Ware het niet dat door den heer Wisse mijn naam is gebezigd, het „geval" verga dering Melkveehouders te Goes liet mij koud. Het moet den veehouders op Zuid-Be veland wel zijn opgevallen, dat de voor zitter, dhr Wisse, vertelde, gezien de ad vertentie van mij, de lust om room te le veren, verminderd zou worden. Dat dhr Wisse na een onderhoud met een fa brieksdirecteur te Middelburg een beteren prijs kan bedingen, klinkt wel heel eigen aardig. Het geeft zoo den indruk, dat er een „handeltje" gedreven moet worden met de Zuid-Bevelandsche room. Ik meen de heeren melkveehouders thans wel te mogen waarschuwen, eerst eens goed te informeeren, wat de gelde lijke opbrengsten van roomlevering zul len zijn. Het kon eens tegenvallen. Nu zijn er tegenvallers genoeg op Zuid-Beve land met „eigen" verwerking gebeurd. Ook het verwerken van den room is een nieuwigheid, die nergens ingang heeft ge vonden, alleen dan in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Was het transport over de Schelde niet zoo duur, dan hadden wij daar wel eens gekeken. Want heusch daar is de industriemelk goedkoop. Tenslotte de opmerking „dat ik iets be loof en niet nakom". Nu ja, die uitdruk kingen kennen we. Zooiets wordt wel eens meer gezegd, wanneer coöperatieve bedoelingen voorzitten. Misschien is door den heer Wisse ook wel eens wat aan de boeren beloofd, ten opzichte van de fa briek te Goes. Men moet niet vergeten, dat de boeren bij ons „los" melk leveren, en geen aansprakelijkheid dragen, terwijl langs coöperatieven weg een handteeke- ning wel eens duizenden guldens heeft gekost R. S. MEINEN. Middelburg, 28 Dec. 1932. DEN HAAG. H. K. H. Prinses Juliana is voornemens om vergezeld van Barones Bentinck en baron Palt de begrafenis van Graaf van Lynden van Sandenburg te Neerlangbroek bij te wonen. Z. K. H. Prins Hendrik zal vergezeld zijn van Jhr Laman Trip en van luitenant ter zee Termijtelen AMSTERDAM. Dr A. Sizoo is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de litterari- sche faculteit der Vrije Universiteit om onderwijs te geven in de Latijnsche en Grieksche taal en letterkunde vanaf 31 v. Chr. AMSTERDAM. Tijdens stormachtig weer is de schipper S. W. van het tjalk schip „Watergeus" overboord geslagen en verdronken. Hij was gedomiciliëerd te Delfzijl. HAARLEM. Gisteravond ontdekte een nachtwaker op het terrein van den bouw- materialenhandel der fa. F. twee mannen, die bij zijn nadering op de vlucht sloe gen. Een wielrijder wist een der mannen te achterhalen. Het bleek te zijn de 22-ja- rige los werkman S., die tegenover do politie bekende met den 22-jarigen smid v. D. te hebben willen inbreken in de beschuitfabriek der firma van Dijk. Later is ook v. D. aangehouden, die evenwel zei van niets te weten. S. werd in het bezit gevonden van een wegenbelasting- kaart ten name van iemand uit Lisse, wiens auto kort geleden is gestolen. S. zei echter de kaart gevonden te hebben. De politie stelt een verder onderzoek in. HEERLEN Vannacht is ingebroken in de R.-K. Kerk te Schaesberg—Leemhof. Alle offerblokken zijn opengebroken. Verschil lende gouden vaten en andere voorwer pen van den eeredienst worden vermist. De hostie lag over den grond verspreid. De daders zijn vermoedelijk Duitschers. PUTBROEK. De jager B. had het onge luk zich op de jacht een hand af te schie ten. Hij is overgebracht naar het Gasthuis te Sittard. BERLIJN. Het maismonopolie is uitge breid tot andere graansoorten, o.a. tot rijst en rijstproducten. Steun aan de Duitsche zulvelproduccnten. Een menggebod voor margarine. BERLIJN. Door een noodverordening van den Rijkspresident is de Duitsche re geering o.a. gemachtigd ter bevordering van het gebruik van inlandsche dierlijke vetten een menggebpd van boter bij de margarine-fabricage uit te vaardigen. De regeering hoopt op deze wijze den landbouw, speciaal de zuivelproductie, te helpen. De thans voorgestelde maatregel is bedoeld als aanvulling op de invoer- contingenteering van boter en reuzel en heeft tot strekking den invoer van bui- tenlandsche grondstoffen-te verminderen. De margarine-industrie gebruikt 97 tot 98 pet. buitenlandsche producten. Men hoopt nu door een menggebod de boter markt te ontlasten. Het percentage boter zal echter zóó klein zijn, dat de prijs van de margarine niet noemenswaard zal stij gen. De regeering hoopt de verordening met behulp van de margarine-producen ten zonder dwangmaatregelen te kunnen uitvoeren. Deo. 29 Krabbendijke, twee boomgaarden, v. Dijke. 30 Borsselen, scheepsafbraak, da Wilde en Heijboer. Jan. 4 Oostkapelle, Westhove, geslagen kap hout, enz., Blaupot ten Gate. 5 Kloetinge, woonhuis en bouwland, v. Dissel. 6 Westkapelle, huis, schuur, erf en tuin, bouw- en weiland, Loeff. 10 Oostkapelle, Overduin, geslagen kap hout, enz., Blaupot ten Gate. 10 Goes, woon- en winkelhuis, Verbist. 10 Goes, Kantoorgebouw met tuin, 3 woonhuizen, schuur en garage, Jon kers en v. Dissel. 13 Nieuwdorp, huis, schuur, bouwland, Beth. 16 Biezelinge, hofstede 's Lands Hoefje, Verbist. i Hansweert, scheepsbouwwerf „Zee land", Jonkers. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft Woensdagmorgen te Middelburg aanbesteed: a. het onderhoud van de havenwerken te Rreskens, gedurende 1933. Raming f 13.000. Inschrijvers: A. Kaan, Terneu- zen f 13.120; N.V. Th. Smeulders' Aanne mersbedrijf, Rotterdam f 12.860; A. A. de Wilde, Middelburg f 12.248; J. van 't Hoff, Hoek f 11.980; Iz. La Gasse en Zoon, Kou- dekerke f 11.492; P. Dekker, Veere f 11.480; N.V. A. v. d. Straaten's Aanne mersbedrijf, Hansweert f 11.200; J. J. Jansen, Middelburg f 10.980; Hh. Cambier te Breskens f 10.900, P. J. v, d. Sande te Breskens f9547. b. het onderhoud van het Nederlandscb gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge gedurende 1933, 1934 en 1935; raming f 460 per jaar. Inschrijvers: A. Kaan, Terneuzen f745; Th. Cambier, Breskens f426; en P. J. van de Sande, Breskens f 368 per jaar. Kruiningen. Bij inschrijving werden door de familie Smit verpacht de volgen de perceelen bouwland alhier: perc. 1, Paardekerkhof aan A Dek voor f 45; perc 2 Nisse aan W. Kievit voor f 38, perc. 3, 't Heultje aan Chr. Dek voor f35; perc. 4 Polderwegje aan A. Sinke voor f 41, perc. 5. Halvemetje aan A. Dek voor f 52. Alles per gemet. Programma van Donderdag 29 Dec.: HUIZEN, 1875 M. 8—9.15 en 10 Gra- mofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gra- mofoonpl. 12.15 Muziek. 2 Cursus Hand werken. 4 Bijbellezing. 5 Zang. 5.45 Han denarbeid. 8.10 „Oudejaarsgesprek" hoor spel. 8.45 „Terugblik over 1932". 9.30 Or gelspel. 10.3512 Gramofoonplaten. HILVERSUM. 296i M. AVRO-uitzen- ding. 8 Gramofoonpl. 9 AVRO-kameror- kest. 10 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonplaten. 10.30 Concert. 11 Kook- en bakpraatje. 11.30 Concert. 122.15 Om roeporkest. 2.30 Gramofoonpl. 3 Kamer muziek. 3.30 Gramofoonpl. 4 Ziekenuur. 6 Concert. 7 Zang door Kinderkoor. 8.05 AVRO-Kleinorkest. 9 Gramofoonplatea- revue. MIDDELBURG. Bevallen: A. van Iren Osté, z.; N. Nevevan Aken, z. Overleden: P. C. de Pagter 61 j. geh. met G. van Ballegojen. GOES. GeborenDirk Anthonie, z. v. Lodewijk Kesselaar en Adriana Maria van Eekelen. GOES. Veiling van 28 December 1932. Witlof 19, idem 2e soort 1213, spruiten 1011, idem 2e soort 78, uien 0.80 0.90 gld. alles p. 100 k.g.; Prei 27, wor telen 2 gld. beide p. 100 bos; bloemen 13 gld. p. 100 pot; bloemkool 710, idem 2e soort 27, idem uitschot 1, gele savoye kool 33.20, groene savoye kool 1.80— 3.40, knolselderie 0.201.90 gld. alles p. 100 stuks. ROTTERDAM. 27 Dec. Op de heden in het veilingslokaal, Warmoezierstraat 37 39 gehouden veiling werden de vol gende prijzen besteedKipieren f 3.25 f5. Eendeieren f4.10f4.30, beide per 100 stuks. Aanvoer 115000 stuks. Stoomvaart-Mij. Nederland. JOH. v„ OLDENBARNEVELT, thuisr., pass. 26 Perim. POELAU LAUT, thuisr., 27 te Londen. POELAU ROEBIAH, 27 v. Amst. ta Ba tavia. POELAU TELLO, uitr., pass. 24 Perim. TABIAN, thuisr., 27 v. Genua. TABINTA, 27 v. Amst. via Antwerpen n Batavia. TANIMBAR, uiltr., 26 te Macassar. Rotterdamsche Lloyd. JACATRA, uitr., pass. 26 P, da Galle. KOTA BAROE, thuisr., pass. 27 P. de Gallö. KOTA NOPAN, 27 v. Rott. te Hamburg. TAPANOELI, thuisr., 27 v. Port Said. Amsterdam, 28 Dec. 1932. 2.30 uur. Londen, 8.27—8.31. Parijs 9.70—9.73. Berlijn, 59.26-59.31. Brussel 34.5634.60. New-York 2.48%—2.49%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 29 Dec.: Meest matige, Zuidelijke tot Zuid-Wes telijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog weinig of geen neer slag, iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 uur 772. Licht op voor fietsers: Donderdag 4 uur 11 min. DR. DIBELIUS OVER D. MUMM. De General-superintendent" der koer- mark, dr Dibelius, hield zich dezer dagen bezig met den persoon en het leven van den kortelings overleden licent D. Mumm, wiens activiteit in den Christelijk-socia- len Volksdienst wij van dichtbij steeds met aandacht en waardeering volgden. Dr Dibelius vertelt over zijn vriend en tijdgenoot het volgende: Er is een boek verschenen onder den titel„De Chris- telijk-sociale gedachte" met den ondertitel „Verslag van een levenswerk in zwaren tijd". Dit boek werd geschreven, "door D. Mumm. Hij heeft het tijdens zijn ernstige ziekte voltooid. Toen hij de pen neerlegde is hij overleden. Dit boek vertelt, hoe Reinhard Mumm als jeugdig student tot Adolf Stöcker over ging, om medewerker in de Christelijk- sociale beweging te worden. Reeds als man van dertig jaar stond hij midden in het sociale leven. Nu eens ontmoette men hem onder de handarbeiders en slagers, in de kleine christelijk-sociale onderaf dee lingen, dan weer tijdens de verkiezingen of op groote kerkelijke bijeenkomsten. Al tijd was hij doende, om de drie krachten, welke hem en zijn vrienden bezielden, tot een harmonisch geheel uit te werken: zijn sterk positief christelijk geloof, het erf deel zijner vaderen, zijn patriottische overtuiging en zijn liefde voor den een- voudigen arbeidersstand, dien hij in zijn nood tehulp wilde komen. Toen Stöcker gestorven was, werd Mumm diens opvolger, voorzoover een sterke persoonlijkheid, gelijk Stöcker was, een opvolger kan vinden. Als christelijk- sociaal afgevaardigde kwam Mumm 1912 in den Rijksdag. Tijdens een studiereis naar Oost-Afrika werd hij door den oor log verrast, dien hij deels te velde, deels in zijn vaderland meemaakte. Steeds hielden zijn gedachten zich bezig met de toekomst en hij streefde ernaar, de zede lijke krachten in de weerbaarheid leven dig te houden. De revolutie zag hem te Berlijn. Nu begon zijn groote tijd. De Christelijk-sociale partij was niet groot genoeg, om zich tegen den storm der re volutiedagen te kunnen handhaven. Der halve ging Mumm met zijn vrienden over tot de Duitsch-nationale partij en werd hij opnieuw in de Nationale Vergadering te Weimar gekozen. Hier ontwikkelde hij een activiteit, welke pas later tot haar volle recht zal komen. Hij was te Wei- mar de vertrouwensman der Evangelische kerk. Wanneer het in die dagen gelukte, vele der vijandige maatregelen, welke tij dens de omwenteling als logisch golden, te verhinderen, wanneer de kerk als open baar-juridische organisatie erkend bleef, wanneer de staat zijn juridisch vastge legde verplichtingen tegenover de kerk niet zonder meer van zich afschudde, wan neer de wereldsche school niet het mono polie verkreeg, maar ook voor de christe lijke school nog een plaats overbleef dan is dat voor een belangrijk deel aan de ac tiviteit van D. Mumm toe te schrijven. De partij, waartoe Mumm toen behoor de, was op de Nationale vergadering slechts een kleine meerderheid, maar men werd gewaar, dat vakkennis en rustelooze totwijding, verbonden met parlementaire ervaring en persoonlijke bekwaamheid ook den vertegenwoordiger eener minder heid aan invloed kunnen helpen. Toen begon de rijksdag op de basis eener nieuwe grondwet weer met zijn werk. D. Mumm stond in de voorste gele deren der parlementariërs. Hij behoorde reeds tot de oudere generatie, tot de volke- vertegenwoordigers-van-vóór-den-oorlog, wier ervaren advies men broodnoodig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3