Staten-Generaal Uit de Provincie Kerknieuws. Gemengd Nieuws. voor het eerst lil aanmerking zouden ko men, luidde het antwoord, dat het de hoofdlijnen in het hart van ons land be trof, met Utrecht als centrum. Verdere pr6ciseering konden wij niet krijgen, maar dat o.a. UtrechtAmsterdam en Utrecht —Amersfoort in de nieuwe plannen zijn opgenomen, lijdt geen twijfel. Het ligt in de bedoeling, tenminste in dien deze plannen goedgekeurd worden, binnenkort tot verhooging van snelheid over te gaan en wel tot 100 K.M. Gelei delijk wil men dan trachten deze snelheid op te voeren tot een vaart van 120 k.m. is bereikt. Wij kregen den indruk, dat men deze snelheid en strakken dienst met gewoon materiaal en niet met electrische treinen zal proheeren in te voeren. Graaf F. C. A. van Lynden van Sandenburg t H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses hebben gisterochtend om 12 uur een bezoek gebracht aan de familie van Lynden van Sandenburg in verband met het plotseling overlijden van den graaf van Lynden van Sandenburg. In de vergadering van den Raad van State, die werd voorgezeten door Staats raad mr J. J. I. Harte van Tecklenburg en waarin ook de Prins en Prinses Ju liana tegenwoordig waren, heeft Staats raad Harte van Tecklenburg den overle den vice-president herdacht. Spr. schetste de diepe verslagenheid, welke het bericht van het overlijden niet alleen bij hen, die op het Binnenhof met hem arbeidden, maar ook in geheel den lande heeft teweeg gebracht. De uitne mende eigenschappen, welke dezen hoog- staanden persoon eigen waren en welke hij ten volle in 's lands belang aanwendde, maken zijn heengaan tot een nationaal verlies. Spr. eindigde met de verklaring, dat de leden van den Raad van State voor dat hooge en machtige voorbeeld den thans ontslapen vice-president blijvenden dank verschuldigd zijn, een schuld, waarvan zij zich slechts kunnen kwijten, door naar hun vermogen hem na te volgen. In den ochtend heeft de secretaris jhr. mr. de Beaufort alle ambtenaren en het verder personeel bijeen geroepen en woor den van droefheid en ook van dankbaar heid gewijd aan den chef, die in de vier jaren, waarin hij zijn betrekking heeft waargenomen, zich bij hoog en laag niet alleen hooggeacht maar ook hemind en onvergetelijk heeft weten te maken. Burgemeester van Zwolle. Bij Kon. besluit is aan mr dr I. A. van Rodjen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr. 1933, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zwolle, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking be wezen. Vorststeunregeling bij werkverschaffing. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen in zake de vorststeunregeling het volgende medegedeeld: le. de groepen A en B. (loonnormen van 20 cent tot en met 28 cent) worden ge combineerd. Het bedrag dat aan ongeor ganiseerden mag worden uitbetaald wordt op f 6 bepaald, dat voor de georganiseer- den op f7 en dat voor kostgangers op f 5.50. De bijslag voor elk gezinslid boven twee, blijft ongewijzigd, dus 50 cent. 2e een gesteunde volgens de vorststeun regeling, mag nimmer meer ontvangen, dan hij in den regel bij de werkverschaf fing verdiende. Evenmin mogen, zoo ter plaatse een van rijkswege gesubsidieerde steunregeling bestaat, hoogere uitkeeringen worden gedaan, dan volgens de bepalingen van die steunregeling mogelijk is. 3e. Aangezien nog eenig misverstand schijnt te bestaan omtrent de wijze van be rekening, volgt hier opnieuw een voor beeld: Voorbeeld A en B: Een georganiseerde uit de gecombineerde groep ontvangt (ba sis) f 7, verder voor 5 gezinsleden boven twee f 2.50, voor brandstoffenbijslag f 1, zoo een huurbijslagregeling bestaat, en ingevolge deze regeling wordt toegekend f 0.50, totaal f 11. In mindering te brengen: kasuitkeering f 8.40, 2/3 van ouderdomsrente ad f3 wordt f 2, totaal f 10.40; uit te keeren f 0.60. 4e. Wanneer is er bij vorst sprake van regenverlet en wanneer werkt de vorst steunregeling? Duurt de vorst slechts één of twee da gen, dan wordt de regenverletregeling toe gepast. De verrekening heeft dan op de werkverschaffingsloonlijsten plaats en wa terschappen, particuliere ontginners, ont ginningsmaatschappijen enz. dragen, wanneer het onderbreken van het werk niet langer dan 2 dagen heeft geduurd, in de uitgaven bij. Wanneer de vorst en dus de onderbreking van het werk evenwel langer duurt dan twee dagen, dan func- tionneert de vorstregeling. Evenwel zul len dan de beide eerste vorstdagen ook worden beschouwd als te zijn „vorstrege- lingsdagen" en de uitkeeringen ingevolge die regeling berekend moetien worden. Waterschappen e.d. zullen dan niet in de kosten hebben bij te dragen. De Tarwewef en de graanhandel. Naar aanleiding van hetgeen de minis ter van Econ. Zaken en Arbeid bij de be handeling van de wijziging der Tarwewet in de Tweede Kamer heeft opgemerkt om trent de positie van den graanhandel, heeft de Nederl. Industrie en Handels- raad voor Land- en Tuinbouw er in een adres aan de Tweede Kamer de aandacht op gevestigd, dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen, aan te dringen op het verschaffen van werk aan Nederland- sche graanhandelaren. De raad meent dat de Nederlandsche graanhandel zonder kostenverhooging, zonder wijziging in de principieele uitvoering der wet, met vol ledige inachtneming van de belangen der producenten, zijn oorspronkelijke taak we derom kan vervullen. Adressant verzoekt daarom de Kamer, bij den minister haar invloed te willen aanwenden, om van hem alsnog de toe zegging te verkrijgen, dat bij de uitvoering van de Tarwewet de graanhandel zooveel mogelijk in zijn normale functie wordt in geschakeld, meer in het bijzonder ten aan zien van het inzamelen, de waardebepa ling, het bewaren en het afleveren der tar we. Deze toezegging zou moeten inhouden dat de inschakeling niet afhankelijk wordt gesteld van den goeden wil der geweste lijke organisaties, zoowel wat het prin cipe als de wijze van uitvoering betreft, doch zou door den minister dienen te war den voorgeschreven. De Afsluitdijk en het autoverkeer. De A.N.W.B. en de K.N.A.G. hebben aan den directeur-generaal der Zuiderzee werken gevraagd, of gedurende de auto tentoonstelling te Amsterdam van 27 Jan. tot en met 5 Febr. a.s. de Afsluitdijk niet voor eenig verkeer met personen auto's met ten hoogste zes zitplaatsen zou kunnen worden opengesteld. De directeur- generaal heeft daarop geantwoord, dat hij dienaangaande met het oog op het winter seizoen geen enkele toezegging kan doen. Verder heeft hij medegedeeld, dat om trent de definitieve openstelling van den weg thans in verband met het verbreeden van den toegangsweg in Friesland nog niets met zekerheid is te zeggen. Loonen in het bouwbedrijf. In de Friesche bouwvakken is tusschen de federatie van timmerliedenpatroons- vereenigingen en de bouwarbeidersbonden geen overeenstemming verkregen inzake een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. De patroonsorganisaties hebben nu met ingang van 1 Jan. de loonen voor de geschoolde werklieden (timmerlieden en metselaars) als volgt vastgesteld: le klasse 51 ct., 2e klasse 46 en 3e klasse 43 ct. per uur. Invoer van schoeisel. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft de hoeveelheid schoeisel en leestklaar schoenwerk, waarvoor als nog toewijzing zal worden verstrekt, vast gesteld op 25 pet. van de hoeveelheid, waarop de aanvrager overeenkomstig de gestelde regelen ten hoogste aanspraak kan maken. SAMENVOEGING KLEINE GEMEENTEN. Zooals steeds in dagen van gevaar, zegt de Standaard, komen er op het pu blieke erf ook thans allerlei uitvinders, die een middel, soms „het" middel, tot redding uit den financiëelen nood hebben gevonden. Eén van die middelen, van het welk men wonderen verwacht, is de sa menvoeging van gemeenten. Ruim al die kleine gemeenten op, zoo roept men, en gij bespaart groote sommen. Bovendien wordt er ook in allerlei opzicht gewonnen In hoofdzaak heeft men hier met een theorietje te doen, dat in de practijk wei nig baat zou brengen. Zelfs mocht men v el eens nagaan, of de ervaring niet het omgekeerde leerde. Kleine gemeenten, met dus zeer be perkte financiën, houden zich gewoonlijk aan zeer matige eischen voor het pu blieke leven. Het geld is er nu eenmaal niet voor. Maar als men verschillende van die kleine gemeenten samenvoegt, duiken plotseling allerlei belangen en wenschen tot verbetering op, waaraan men voorheen weinig dacht, maar die men nu propa geert, omdat men denkt, dat een ander zal betalen. De concentratie brengt allicht geen bezuiniging, doch vermeerdering van uitgaven. En voert men het argument aan, dat er dan toch maar verbeteringen worden aangebracht, dan willen wij daarvan thans niets zeggen. Het gaat in het geding om de bezuiniging. En die bleef juist achterwege. Ingezonden Mededeeling. BERICHT. Het depót voor Nestlé's Kindermeel is gevestigd bij A. C. van der Rest, Goes. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam gisteravond in vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat de Centrale Sectie besloten had een aantal wetsontwerpen aanstonds na de openbare zitting in de afdeelingen te doen onderzoeken. De beer Slingenberg (V.D.) maak te er bezwaar tegen, dat het Donderdag j.I. door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot beperking van het ter beschikking van de regeering stellen van psychopaten reeds deze week zou moeten worden afgehandeld. De voorzitter zeide, dat do minister van justitie het op hoogen prijs zal stellen, wanneer het wetsontwerp nog vóór het einde des jaars het Staatsblad kan berei ken. De heer Slingenberg deed nu een voorstel om af te zien van een onverwijld afdeelingsonderzoek. De heer De Gijselaar (C.H.) ver klaarde het een raadsel te vinden, dat iemand uitstel noodig acht. Het geldt hier een z.i. zeer eenvoudigen maatregel. Het voorstel van den heer Slingenberg werd hierop aangenomen met 27 te gen 10 stemmen, waarna de voorzitter de vergadering verdaagde. Faillissement. Door de recht bank te Middelburg is heden failliet ver klaard: W. Waterman, commissionair te Waarde. Rechtercommissaris Mr. A. van der Hoop. Curator: Mr G. M. Kegge, ad vocaat te Goes. 39 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen de beste service bij aanschaffing van een N.S.F.- of Philips- radiotoestel. Hoofdagent: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Een gemeente zonder dok ter. Sedert ruim dertig jaar is in de ge meente Koewacht geen geneeskundige, noch verloskundige gevestigd, hoewel het aantal inwoners op 31 December 1931 reeds 2559 bedroeg voor de Nederland sche gemeente, terwijl in de gelijknamige gemeente op Belgisch grondgebied on middellijk over de landsgrens gelegen circa 600 menschen wonen. Geneeskundige hulp moet door de in woners deizer gemeente thans betrokken worden uit Axel of Hulst, dan wel uit de Belgische dorpen Moerbeke en Steneke; deze afstanden varieeren van 9 tot onge veer 6 K.M. Koewacht behoort nog tot de gemeen ten waar kinderen geboren worden zon der verloskundige hulp (in 1931 nog 28 pet. van het totaal aantal geboorten). De zuigelingensterfte in deze gemeente be droeg in het tijdvak 19261930 11 pet., tegen een gemiddelde van 6.41 pet. voor de Nederlandsche gemeenten met een in woner-aantal beneden 5000. De inspecteur der Volksgezondheid, dr G. D. Hemmes, heeft eenigen tijd geleden het gemeentebestuur geadviseerd, om tot bet aanstellen van een gemeente-arts over te gaan. Dit advies is niet opgevolgd, waarna Dr Hemmes zich met een uitvoe rig schrijven tot Ged. Staten van Zeeland gewend heeft, teneinde op eenigerlei wijze een voor de volksgezondheid noodzakelijke verbetering mogelijk te maken. Gedep. Staten hebben zich thans tot B. en W. van Koewacht gewend met de vraag, waarom niet tot het aanstellen van een arts wordt overgegaan. Reorganisatie Staatstoe zicht op de Volksgezondheid. Met ingang van 1 Januari 1933 zijn de in spectie van de Volksgezondheid voor de besmettelijke ziekten en de inspectie van de Volksgezondheid voor de hygiëne van het kind, de tuberculose-bestrijding en de bestrijding van de geslachtsziekten sa mengevoegd tot ééne „Geneeskundige In spectie van de Volksgezondheid". Als inspecteur voor Noord-Brabant en Zeeland treedt op de heer J. G. Bant- jes, arts, Staringstraat 11, telefoon 2543, te Nijmegen. Middelburg. De heer mr J. W. Zijlstra, rechter van instructie bij de rechtbank alhier, is benoemd tot officier in de Leo poldsorde. Ook gisteren heeft de tentoonstelling van konijnen, hoenders, enz. in de Stad huishal zich in een flink bezoek mogen verheugen. Het aantal bezoekers klom tot ongeveer 1800. Op den laatsten dag van dit jaar, dus Zaterdag 31 December, komt de Ge meenteraad bijeen ter behandeling van een korte agenda. Behalve de beëediging en installatie van het nieuwe raadslid, dhr Chr. de Bruin, en de benoeming van een wethouder in de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr Mr A. A. de Veer, komt een voorstel aan de orde tot erfpachtsuitgifte van 25 vierk. M. gemeen tegrond aan den Kinderdijk voor 30 cent per vierk. M. aan de van Vollenhoven's Bierbrouwerij N.V. te Amsterdam voor een kleinen uitbouw voor haar filiaal, zulks onder voorwaarde, dat het perceel zich niet verder uitstrekt dan tot 20 M. uit den voorgevel van genoemd pand aan den Kinderdijk, zulks in verband met be staande plannen nopens verbetering der beschoeiing van de Dokhaven. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling na afloop der werkzaamheden of ficieel afscheid te nemen van den burge meester, den heer P. Dumon Tak, wien zooals bekend met ingang van 2 Jan. 1933 eervol ontslag is verleend. Vlissingen. Maandagmorgen is bij den Oranjedijk het lijk van een 18-jarig meisje aangespoeld. Pogingen om de levensgees ten weer op te wekken hadden geen re sultaat. Volgens de Verordening op den ge meentelijken dienst der arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering bestaat de Commissie van Toezicht op dezen dienst uit 4 leden werkgevers of vertegen woordigers van werkgevers en 4 leden werknemers of vertegenwoordigers van werknemers en een voorzitter, die buiten deze leden aan de commissie wordt toe gevoegd. B. en W. stellen voor de cijfers 4 te veranderen in 5, opdat naast den Vlissingschen Bestuurdersbond, den R. K. Volksbond, den Chr. Besturenbond en het Plaatselijk Arbeiderssecretariaat ook de Besturenbond voor Vlissingen van de Ne derlandsche Vakcentrale een vertegen woordiger in de commissie kan benoemen. In verband daarmede bevelen B. en W. aan voor de benoeming van een 5de lid- werkgever de heeren Ir M. C. Braat en Ir H. A. van Nouhuys en voor plaatsver vangend lid-werkgever de heeren Ir H. A. van Nouhuys en E. Montfoort. De ge noemde besturenbond beveelt aan voor lid-werknemer de heeren P. J. Wemels- felder en J. Biesma en voor plaatsvervan gend lid-werknemer de heeren H. van de Velde en A. Hofman. B, en W. stellen voor deze aanbevelin gen tevens te doen gelden voor de benoe ming van leden en plaatsvervangende le den in het Bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbe toon. Het aantal werkloozen is met 13 verminderd en bedraagt 1176, van wie 107 bij de werkverschaffing geplaatst zijn. B. en W. stellen voor te voldoen aan de verzoeken van een zestal pachters van perceelen bouw- en weiland om verlaging van den pachtprijs. Goes. B. en W. deelen den Raad mede, dat hun onderschrift bij het advies van de Financiëele Commissie met betrekking tot de gemeente-begrooting voor 1933, zooals dit nu luidt, aanleiding zou kun nen geven tot misverstand, aangezien het daar genoemde bedrag van f 4000 alleen betrekking heeft op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. Ook op den post volgno. 119 der begrooting is van invloed de plaatsing der gemeente in de 3e klasse. Op dezen post maakt dit voor 1933 een verschil van 80 pet. van genoemd bedrag of ongeveer f3200, waardoor het totale verschil in ontvang op de begrooting stijgt tot ongeveer f7200. Kruiningen. Maandagmiddag hield de Kruiningsche burgerwacht een onderlin ge wedstrijd met K.S.O.-geweer en cilin der in 't vereenigingsgebouw. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen uit vrij willige bijdragen gekocht. Juistheidsvuur: 1. P. Wondergem 53 p:. 2. A. Karelse 53 p.; 3. W. J. L. de Groof 53 p.; 4. Z. Klaasse 53 p.; 5. C. Harthoorn 53 p.; 6. J. Krombeen 51 p.; 7. D. Waverijn 50 p.; 8. E. Houtman 43 p.; 9. Jb. Harthoorn 42 p.; 10. I. Vermeulen 28 p. Geluksbaan. 1. N. Hoogstrate 574 p., 2. H. Jansen 539 p., 3. J. Fraanje 499 p.; 4. M. v. d. Plasse 468 p., 5. G. Duindam 458 p, 6. J. J. Francoys 415 p., 7. D. Duin dam 398 p., 8. J. Hamelink 369 p., 9. J. Waverijn 303 p., 10. J. Krombeen (troost prijs) 77 p. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door den voorz.-W. J. L. de Groof uitgereikt. Schore. Door B. en W. dezer gemeente is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd om inwilliging van het verzoek van een drietal landarbeidersbon den om voor het tijdvak 1 Dec. 1932 tot 1 Mei 1933 de uitkeeringsperiode van de werkloozenkasen der landarbeidersbonden weer vast te stellen op 78, in plaats van 42 dagen, zooals reglementair is bepaald. Wolfaartsdijk. Maandag j.I. hield de Kolenvereen. „Eendracht maakt Macht" haar jaarlijksche algemeene vergadering, Als bestuursleden werden herkozen dhrn P. de Maker en A. den Herder, en geko zen in de plaats van A. Heijns, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, dhr Jan van de Linde. Uit het uitgebreid verslag van den secretaris dhr Joh. Lin- denbergh, bleek, dat dit jaar voor de le den zijn aangekocht 3374 H.L. eierkolen, tegen f 1.03 per H.L.; 1575 H.L. kachelko len tegen fl.04 per H.L.; 510 H.L. nootjes tegen f0.95 per H.L.; 608 H.L. anthraciet tegen f2.05 per H.L. Alles vrij aan huis bij de leden. Verder bleek, dat het leden tal met 8 is afgenomen, en thans 300 be draagt. Er zijn nog altijd leden die niet op tijd hun kolen betalen en wel meest de gegoede leden. De secretaris deed een ern stig beroep op dezen, om toch op tijd te betalen. Wlssenkerke. Maandag Tweeden Kerst dag gaf de Chr. Zangvereeniging „Ho sanna" onder leiding van den directeur A. te Gussinklo een zanguitvoering in de Herv. Kerk. Een kinderkoor zong bo vendien een kerstcantate. Uit het applaus bleek, dat de aanwezigen van de gezon gen stukken genoten. De heer P. Zwart dankte den Directeur voor zijn ijver en de toehoorders voor hun aandachtig luis teren. De netto opbrengst was ten bate der Bewaarschool. Arnemulden. Het crisis-comité meldt, dat het bericht over de aangekondigde collecte niet geheel juist is. De bedoeling van het comité is, dat één dezer dagen be doelde collecte zal worden gehouden. 0.- en W.-Souburg. Zaterdagavond j.I. vergaderde de Vereen, van Oud-leerl. der Landbouw- en Tuinbouwwintercursussen alhier. Mede was aanwezig dhr K. Voogd, land- en tuinbouwleeraar alhier. De heer J. Louwerse, secr., bracht verslag uit van de resultaten der proefvelden in het afge- loopen jaar, waarna dhr L. Koole Wz., voorz. der vereeniging, een lezing hield over ontsmetting van zaaizaden. Waar de kosten van ontsmetting zeer gering zijn, mag men in dezen crisistijd zeker geen risico loopen voor de opbrengst van zijn gewassen. Hoewel het verschil tusschen nat en droog ontsmetten niet groot is, zal toch voor sommige zaden alleen nat-ont- smetting geboden zijn, bijv. bij voorwee- ken van bietenzaad met Germisan. Ten slotte behandelde spreker ook nog de kwestie van het ontsmetten van poot- aardappelen. Axel. Op Tweeden Kerstdag gaf de Chr. Zangvereen. „Asaf' met haar kinderkoor haar jaarlijksche uitvoering in de Geref. Kerk. Het programma bevatte1. Psalm 138 (Sweelinck); 2. Oud Kerstlied (L. M.); 3. Sanctus (Bach); 4. Komm, Jesu komm (Bach); 5. 'sAvonds (P. Brakman); 6. Eens zal het lente worden (Leo Mens); 7. Kerstfeest (Meyer); 8. De Herdertjens (Pijlman); 9. De Heere zeeg'ne U (Cath. van Rennes); 10. Neerland en Oranje (Pijlman); 11. De twee jagers (Blattma- cher); 12. De vroolijke jongen (Kallen- bach); 13. Psalm 42 van F. Mendelssohn Bartholdy, wat hst hoofdnummer van het programma was en begeleid werd door vleugel en harmonium. De no.'s 712 werden door het kinder koor onder leiding van dhr Jan Le Feber uitgevoerd. Bizonder verdienstelijk waren de numers 8, 9, 11, 12. Het groote koor voerde onder leiding van den directeur dhr P. C. Brakman het programma verdienstelijk uit. Toch viel op te merken, dat Psalm 42 bij de voor bereiding voor deze uitvoering het leeu wenaandeel van de verzorging had weg gedragen. Hier was het koor wel op zijn best. De voortreffelijke vleugelbegeleiding van mevr. Moerdijk viel ook zeer te loven. De jeugdige soliste mej. Dien Willem- sen, lid van „Asaf" zong, hoewel nog wat bescheiden, haar solo's zuiver en mooi. Ook de orgelbegeleiding op het harmo nium door dhr J. Smies bij Psalm 42 viel te prijzen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Kolderveen G. Th. Scheeres, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Aangenomen naar Uithoorn, P. J. O. de Bruijne te Vrouwepolder en Gapinge. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Enschedé, W. Bijleveld, te Haarlem en H. Velema te Drachten. Borssele. Bij de Geref. Gemeente zijn herbenoemd tot ouderling dhr P. Slabbe- koorn en tot diaken dhr A van Over- beeke en J. Paardekooper. Colijnsplaat. Gekozen is in de vacature Jac. de Pree tot ouderling in de Geref. Kerk de heer M. J. Contant en herkozen dhr D. Wilderom. Driewegen. Herkozen tot ouderling en diaken bij de Geref. Kerk de heeren Jb de Muijnck en J. Moerman. Ellewoutsdijk. Bij de herstemming tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is in de vacature G. Behage gekozen L. de Broekert, en in de vacature A. de Gruij- ter I Nortier. De fraude bij het Weeshuis te Leiden. De thans aangehouden re gent-penningmeester van het Neder- landsch-Israëlietisch Wees- en Doorgangs huis te Leiden, de heer E. V. Azn., had na een bericht in enkele bladen over de verduistering, die hij gepleegd heeft, Za terdagavond zijn woning te 'sGravenhage verlaten met achterlating van een brief aan een vriend, waaruit men het voorne men tot een wanhoopsdaad kon lezen. De geadresseerde vond dezen brief pas Zater dagavond laat Hij verwittigde onmidel- lijk de politie, die onverwijld naar V. liet zoeken. Men vermoedde, dat hij zich naar de duinen had begeven, en dat bleek juist te zijn. Hij heeft daar gedurende den nacht gezworven en men heeft hem Zon dagmorgen vroeg onder Wassenaar aan getroffen. Na voorloopig in bewaring te zijn gesteld, werd hij naar Den Haag overgebracht, waar hij wordt vastgehou den. Het heeft bij hen, die met de om standigheden van V. bekend waren, ver wondering gewekt, dat het Bestuur van het Doorgangshuis hem alleen de verant woordelijkheid voor het groote bedrag, dat hij heeft verduisterd, heeft overgelaten. De controle op zijn beheer schijnt daarbij niet bijzonder effectief geweest te zijn. Bij de laatste controle moet de accoun tant, die daarmee belast was er genoegen mee genomen hebben, dat hem de lijst van effecten werd getoond, zonder dat hij zich ervan overtuigde, of de effecten ook werkelijk aanwezig waren!1 Op het vermoeden, dat de financiëele positie van den heer V. niet in orde was, is men eerst gekomen toen in Haagsche bladen bij advertentie de verkoop van het bioscooptheater, waarvan de heer V. di recteur was, werd aangekondigd. Men heeft V. toen opnieuw rekening en ver antwoording van zijn beheer ten behoeve van het fonds gevraagd, en bij deze gele genheid is hij door de mand gevallen. V. heeft nog met groote stelligheid ver zekerd, dat hij het tekort ten spoedigste zou aanzuiveren. Regenten hadden hem hiervoor den tijd gegeven tot 1 Januari. Afgesproken was, dat de zaak geheim ge houden zou worden. Zij is echter toch uit gelekt. Het weeshuis is voor een bedrag van 112.000 gulden door den heer V. bena deeld. De toestand is thans zoo, dat er op het oogenblik dat de verduisteringen aan het licht waren gekomen, geen cent in kas van het weeshuis was en de achter stallige dagelijksche uitgaven niet eens betaald konden worden. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen om in de allerdrin gendste nooden te voorzien. Zoodra de ramp, die het weeshuis getroffen heeft, bekend was geworden, zonden vrienden van het weeshuis steun, zoodat voor de eerste dagen de huishouding van het ge sticht verzekerd is. De verduisteringen zijn op zeer gesle pen wijze geschied. De heer V. is zelf ac countanti Noodlanding. Zondagmorgen is de Adelaar gesneuveld, het Pandertoestel, waarmede de heer J. E. van Tijen naar Indië gevlogen is. De heer van Tijen ge bruikte het toestel nog steeds. Zondag vertoefde de heer van Tijen te Vlissingen. De sportvlieger W. M. van Nij- enhof zou hem met de Adelaar uit Vlis singen gaan halen, maar in Brabant ge raakte bij in den mist, die zóó dik was, dat hij besloot, het toestel op den grond

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2