nog lang niet ia orde, oa of het au root Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten Leestafel. Zakagenda'», Onder de zakagenda's die we zoo aan Ingezonden Stukken. Geen enkele provincie Is zoo misdeeld Burgerlijke Stand. Het Vrouwenhoekje ram sucade, sap ran 1 citroen, zout, GH, gij kunt het spook veriagen, Dammen Nog te vermelden. ons als gemeente zooveel uitsparen zal op den werkloozensteun is nog al te waoh- ten. Dat zal wel tegenvallen. Spr. zal te gen stemmen. De voorzitter merkt op, dat we het al of niet in orde zijn met de polderbesturen buiten beschouwing moeten laten. Dat is een zaak van Ged. St. en niet van ons. Dhr de Ruijter vraagt wat er bij komt voor de gemeente Axel aan rioleering en trottoirs. 2500 gulden zegt de voorzitter. Dhr Oggel wil bij eventueel bouwen aan de nieuwe straat bepalen dat diegene die bouwt de rioleering betaalt, zooals nu in het nieuwe gedeelte ook geschiedt. De voorz. zegt toe die voorwaarde te zullen stellen. De heeren Dieleman en v. Kampen vin den f 1000 en dan gedurende 40 jaar geen klein bedrag. De voorz. stemt toe, dat het een groote uitgaaf is, maar de verbetering zal ook groot zijn, en we hebben altijd uit gezien naar een object van werkverschaf fing. Dhr C. Hamelink had ook liever het plan Noordstraat gezien, maar hij kan zich ook met dit plan vereenigen; er is altijd gezegd, dat voor Zeeuwsch-Vlaan deren niets wordt gedaan. Nu wil men wat doen. Laat nu de raad van Axel het niet onmogelijk ma ken. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 1 stem (dhr de Feijter tegen). De voorz. feliciteert den raad en de geheele gemeente met dit besluit. Dhr Van Kampen feliciteert den voorz., dat het onder zijn leiding tot stand geko men is. Rondvraag. Dhr Verschelling hoopt, dat nu eindelijk de zaak op Schapenbout eens in orde zal worden gemaakt. De voorz. zegt, dat begin 1933 met kracht zal worden aangevat Hierna de geheime zitting. De A.R. Kiesvereen. alhier was Don derdag in openbare ledenvergadering bij een onder voorzitterschap van dhr A. P. de Ruyter. Er waren 46 leden aanwezig. De voorz. deelde mede, dat op 20 Febr. a.s. zal spreken in een z.g. praatavond dhr J. J. G. van Dijk. Dhr J. Schouten heeft voorloopig toegezegd om op een na der te bepalen datum een verkiezingsrede te houden. Alsnu voerde de wethouder J. M. Og gel het woord over het Gemeentelijk Be lastingstelsel, ten eerste van revolutio nair standpunt en ten tweede van Antire volutionair standpunt gezien. Op deze rede volgde een mooie bespreking. Bij de rondvraag werd gevraagd of het gewenscht is om een vergadering te houden met de A.R. raadsleden, waarin allerlei vragen kunnen worden gedaan betreffende de gemeentepolitiek. Het be stuur zal dit nader overwegen. De aardappeloogst in Engeland. De aardappeloogst van 1932 in Enge land en Wales wordt thans geschat op 3.308.000 ton of 854.000 ton meer dan in 1931 en 228.000 ton boven het tienjaarlijk- sche gemiddelde. De definitieve cijfers van Schotland zijn nog niet bekend, maar op grond van de oogstberichten zal deze ongeveer 945.000 ton beloopen. Het totaal voor Groot-Brit- tannië gaat dus de 4.000.000 ton te boven, zoodat de inheemsche oogst ruimschoots in de behoefte kan voorzien. De mogelijk heid voor een loonenden afzet van Neder- landsche aardappelen in Groot-Brittannië is dus nog kleiner dan in vroegere be richten werd verondersteld. Leening Amsterdam. De firma Pierson Co., Mendelssohn Co. en de Banque de Paris et des Pays Bas berichten, dat zij de inschrijving op f6 millioen 5 pet. obligatiën der gemeen te Amsterdam openstellen op 29 dezer. Koers van inschrijving 98% pet Kalenders. Van de N. V. Provinciale Elec- triciteit s-M a a t s c h a p p ij (P. Z. E. M.) ontvingen wij een keurige en kleu rige maandkalender. Ieder blad van dezen kalender bevat een plaat, die de toepas sing der electriciteit als warmtebron in beeld brengt. De practische bijschriften zijn aangebracht onder de losse platen, zoodat het reclame-karakter niet opvalt. De Vereeniging Radenvan Arbeid gaf ook voor 1933 weer een geïllustreerde sociale-verzekerings^kalender. De kalen derbladen bevatten, behalve een kiekje uit het bedrijfsleven ook nog enkele bijzon derheden omtrent de verschillende vor- mèn van verzekering. Het is daardoor in meer dan één opzicht geworden een prac tische maandkalender. De firma Gebr. Duvekot te Goes verraste haar cliëntèle met een fraaie Eigen-land-kalender voor 1933. Ieder blad geeft boven den kalender een mooi kiekje van b.v. de beroemde Hoofdtoren te Hoorn, de Kerk te Veere enz. Een kalen der waarvoor gaarne een plaatsje zal worden ingeruimd. Bij de firma Oosterbaan Le Gointre te Goes verscheen de Memo randum-kalender 1933. Deze weekkalen der onderscheid zich door een kloeke, duidelijke letter en een behoorlijke ruimte voor aanteekeningen. het einde van het jaar ontvangen neemt die van deRotterdamecheLloyd (Agentschap Hendrikse Co's Bank te Goes) gewoonlijk de eerste plaats in. Het soepele en toch sterke bandje, de keurige uitvoering (goud op snee) en de practische indeeling maken deze agenda tot een ide ale. Iets fcTscher en steviger is de zakagen da, uitgegeven door en ten bate van het T.B.G. Fonds „DraagtElkanders Laste n", afdeeling van het Chr. Nat. Vakverbond. Deze agenda is in het bij zonder bestemd voor leden van bij het G. N. V. aangesloten organisaties, die hierin allerlei gegevens vinden, die voor hen van belang kunnen zijn. Deze zak agenda koopen, beteekent het werk van het T.B.G.-fonds steunen. Het Schouwvenster. Christelijke weekillustratie. Uitgave van N. V. Uitg.-Mij. E. J. Bosch Jbz., Amsterdam. Van „Het Schouwvenster" verscheen weer, evenals vorige jaren, een Kerst nummer, waaraan weer bijzondere zorg is besteed. Dr B. Wielenga zorgde voor de Kerst meditatie, Prof. Mr Gerbrandy gaf een artikel met economischen inslag, de heer Portielje, de onderdirecteur van den Am- sterdamschen dierentuin schreef over: „Het zien van Dieren", M. v. d. Hilst be handelt: „Kerstfeest en de Kunst", Dr W. A. P. Smit: „Kerstfeest en de Poëzie". En danKerstverhalen van: A. van Hoogstraten-Schoch, H. Kuyper-v. Oordt, A. van der Torre, Paula enz. enz. Verder: muziekgedichten en vele belangrijke bij artikelen. Tenslotteeen heel interes sante prijsvraag. Niet alleen aan den inhoud, maar ook aan het uiterlijk is de noodige zorg be steed. Dit nummer is niet alleen rijk ge ïllustreerd, maar het bevat ook nog een keurige bijlage: „Oud grachtje te Delft", naar een teekening van Jac. Eri'ks. Antirevolutionaire Staatkunde. Orgaan van de Dr Abraham Kuyperstichting. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Het November-Decembernummer van dit tijdschrift begint met een breede be schouwing van Chr. v. d. Heuvel over: „De land- en tuinbouwcrisis en de Regee- ringsmaatregelen". Zeer actueel dus. Mr T. de Jong Fz. schrijft over: „Kostelooze procedure". Dr J. A. Nederbragt over: „Hitier, de Duitscher, als denker". Dr J. w. Noteboom geeft het slot van zijn be schouwing over: „Staat en maatschappij". In de adviezenrubriek wordt gehandeld over: „Het stemmen van raadsleden vol gens eed en belofte; het Nationaal Jonge ren-Verbond en het al of niet verbieden van het voetballen op Zondag". Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Het Kanaal door Zuid-Beveland. Nu de Tweede Kamer het bedrag be- noodigd voor de verbetering van het Ka naal door Zuid-Beveland heeft toegestaan, meen ik goed te doen terug te komen op het verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Breda, waarin werd gevraagd aan de regeering, de gel den voor de verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland nieit toe te staan, maar die gelden te besteden voor Bra- bantsche belangen. Dat een dergelijk verzoek grievend was voor de Zeeuwen zal ieder toestemmen. Het recht van de Kamer van Koop handel te Breda, om op te komen voor de belangen van haar district, te pleiten voor een kanaal BathDintelsas, is be grijpelijk, alhoewel zeer veel bezwaren aan zulk een kanaal verbonden zullen zijn, en er uit voort zullen kunnen vloeien. Het is m.i. goed gezien van de regee ring om door enkele millioenen uit te geven, onze positie tegenover België te versterken en een goede verbinding van den Rijn met de Schelde in stand te hou den. Reeds in 1845 is door dhr D. Dronkers de opmerking gemaakt dat het kanaal door Zuid-Beveland op bodemdiepte te smal zou zijn. Waar reeds bij het verleenen der con cessie daarop gewezen werd en de diep geladen schepen thans bij de bruggen nog links moeten aanhouden, willen ze zonder hinder het kanaal kunnen passeeren, ter wijl de verbreeding ook bij een verminde ring van het scheepvaartverkeer tot de helft nog noodig zou zijn, treedt m.i. het ongeoorloofde van het verzoek van de Kamer van Koophandel te Breda in des te scherper licht. Dat de N.-Brabantsche Kamer v. K. de gelden wilde toeëigenen voor eigen pro vinciale belangen is een doorn in het oog der Zeeuwen. Welke strategische voorrechten heeft Brabant niet boven Zeeland, dat door waterwegen geïsoleerd ligt, zonder één behoorlijke uitweg in zijns buurmans pro vincie. Zeeland is dikwijls stiefmoederlijk be handeld (ten opzichte van de uitwegen uit de provincie is deze uitdrukking veel te zacht). Slechts twee wegen zijn er om uit Zee land in Brabant te kunnen komen en de eene is al ellendiger dan de andere. Ze zijn beide uit Napoleons tijd, be straat met calisiën (kinderkopjes) uit de 16e en 17e eeuw, waar het vervoermiddel der 20ste eeuw over hobbelen moet, dat te fijn van constructie is om daar tegen be stand te zijn. als Zeeland, de weg in den Gaterspolder te Woensdrecht la berucht en hoe is de weg St. Philipsland naar Steenbergen? Im mers slechter dan slecht. Waarom heeft de Kamer van Koophan del te Breda daar niet reeds lang een ac tie voor gevoerd en waarom zijn de wegen in Brabant vanuit België zoo extra mooi? De gelden voor het verbroeden van het Kanaal door Zuid-Beveland wil de Kamer van Koophandel te Breda tot zich trek ken en voor goede uitwegen uit Zeeland loopt deze Kamer niet warm. De Kamer van Koophandel te Breda heeft hiermede toch wel teveel uitsluitend op eigen be langen gelet. Dat een blad als 't Dagblad van Noord- Brabant een dergelijke minder faire actie steunde, siert haar niet en is voor vele Zeeuwen een slag in het aangezicht ge weest. We zijn dankbaar dat onze regeering een ruimer inzicht heeft en dat we in Zee land bezitten een actief college van Ged Staten, dat de laatste jaren enorme ver beteringen in Zeeland heeft doen aan brengen, alsmede een Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg, die op waardige wijze het onnette verzoek van de Kamer van Koophandel te Breda beantwoordde. U dankend voor de mij verleende plaats ruimte, J. DE KRUYTER Jr. Goes, 22 Dec. 1932. VLISSINGEN Van 15—22 Dec. 1932. Ondertrouwd: E. J. Reijnoudt, 28 jr en N. S. van der Maden, 25 jr. Getrouwd: J. Huson, 29 jr en M. Wijt hoff 22 jr; J. Blaasse, 41 jr en G. Jas- perse, 40 jr; N. C. van der Maden, 28 jr en J. J. Steketee 28 jr; J. v. d. Kooij 26 jr en T. N. W. Brouwer 22 jr. Bevallen: P. Wag, geb. Papperse, z.; W. C. Verweij, geb. van Hoepen, d.; C. E. Peijpers, geb. van Beek, d.; E. A. Bruijnooge, .geb, dé Putter, d. Overleden: J. A. Bareman, 70 jr, vr. van J. van Es; M. Poppe, 39 jr, vr. van W. Sinke; C. Benou, 49 jr, vr. van J. Pierens. (Vliss. Crt.) Van 1623 Dec. IERSEKE. Geboren: Johanna Helena Elizabeth, d. v. Marinus van Poelje en Willemina Versluis; Adriana, d. v. Jan van Stee en Johanna Pekaar. Overleden: Laurina Leijs, 62 j., ongeh. Van 1421 Deo. KRUININGEN. Geboren: Leendert, z.v. Willem Gornelis Hamelink en Neeltje Ga- tharina Vogelenzang. Overleden: Pieter Adriaan, 9 mnd., z.v. Marinus Kole en Pieternella van Velsen. Ondertrouwd: Herman Gornelis Pol derman, 29 j. en Paulina Pieternella de Visser, 22 j. Over de maand November. SCHERPENISSE. Geboren: Leendert, z. v. A. J. de Wilde en J. Tichem; Jacob Anthonie, z. v. I. D. C. Duijnhouwer en J. H. Oudesluijs; Jacomina Caroli na, d. v. C. J. Hartog en C. Ij. A. de Graaf te Rotterdam; Willem, z. v. Anth. v. d. Jagt en J. A. van Houdt. Overleden: Levenloos aangegeven kind van J. L. M. Noom en A. van Haaften; Abraham Kloet, 61 jaar, man van M. M. Rijstenbil. STAVENISSE. Geboren: Pieternella, d. v. Jacob Smits en Maatje PotappelWil lem Arie, z. v. Marinus Arie Luijk en Jannetje W. Pierneef; Helena, d. v. Ja cob Marinus Leune en Maria Hendrika Hendrikse. Gehuwd: Arie CorneLis Luijk, j.m. 19 jr en Soetje Potappel, jd. 18 jr; Ge- rardus Marinus Steendijk, jm. 21 jr en Aagje Goedegebuure, jd. 20 jr. ST. ANNALAND. Geboren: Abrahami- na Dina, d.v. M. J. den Haan en S. van den Boogaard; Adriana, d. v. J. C. Elenbaas en E. Leune; Janna Cornelia d.v. J. Gunter en A. Rijnberg; Johannis Willem, z. v. J. Elenbaas en K. Goud zwaard; Dina Johanna, d. v. E. J. van der Male en M. J. Polderman; Abraham z. v. L. Paape en S. Rijnberg; Maria Janna, d. v. D. van Iwaarden en J. A. van Poortvliet. Overleden: Adriana van der Reest, 42 jaar, echtgen. van M. A. Hage; Een le venloos aangegeven kind van J. Pape en W. Goedegebuure. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Maria Hendrika, d. v. G. van Dienst en C. J. Goedegebuure; Johannes Jozias, z. v. D. J. Lindhout en A. Meijll; Gerda. d. v. Geertje M. Klippel; Jacob Machiel, z. v. M. C. Quist en C. Westdorp; Marinus Cornells, z. v. A. van Poortvliet en E. A. Schipper; Adriana, d. v. P. van Driel en A. Duine; Cornelia Johanna, d. v. J. Robbe en M. C. van den Eynde; Cor nelia Pieter, z. v. C. J. Giljamse en T. S. van Keulen (te Bruinisse). Overleden: Johanna Elizabeth van der Voorde, 74 jr, echtgen. van K. M. Schip pers; Cornelis Filee, 66 jr, echtgen. van Tannetje van Dijke; Katharina van der Zande, 92 jaar, wed. van Matheus Plom pen. Gehuwd Anthonie Quist, 22 jr en Ma ria van Driel, 20 jr. Voor Oudejaarsavond. Oliebollen. 1 pond bloem, 25 gram gist, Va L. lauwe melk, 1 flinke appel, 75 gram rozijnen, 75 gram krenten, 75 eetlepel suiker. We zetten een half uurtje vóór w: met het beslag beginnen de gist met eetlepel suiker weg, zoodat z(j op kan lossen, daarna voegen w(j de lauwe melk bij en maken alles tot een gelijk papje. De bloem doen we in de pan, voegen zout toe en maken het beslag nu aan met de melk, waarin de gist werd opge lost, voegen citroensap bij en maken een mooi gelijk beslag, waarin geen klontjes mogen zijn. Het laatst voegen wij den gehakten appel, goed in warm water gewasschen krenten en rozijnen en de gesnipperde sucade toe, waarna het be slag op een hoekje van het fornuis of anders bij de kachel nog minstens een uur moet rijzen. Slaolie wordt in een ijzeren pan goed heet gemaakt, hierin doopen wij twee eet lepels, nemen een schep beslag en geven er met een lepel vorm aan waarna men ze één voor één in de olie laat glijden. Ze moeten nu plmj. 6 minuten in de heete olie bakken, daarna prikken wij er met een breinaald in om ons ten overvloede te overtuigen, dat de oliebollen gaar zijn, scheppen ze met den frituurlepel uit de pan en laten ze op grauw papier nog wat uitlekken en leggen ze op een schaal, waarna wjj ze flink met suiker bestrooi en, liefst met poedersuiker. Sneeuwballen. 2 ons bloem, d. liter water, 1 ons boter, zout, 8 eieren. We brengen water, zout en boter aan den kook, strooien de bloem er in en roeren zoolang tot het deeg als een stevige bal van de pan loslaat, waarna we steeds flink kloppende één voor één de heele eieren erbij voegen, doch geen volgend, voordat het voorgaande ge heel en al met het deeg is vermengd. Het is beter dat wij iets langer over de bereiding van dit beslag doen, cLan dat wij er te vluchtig overheen "loopen, daar het goed luchtig worden der sneeuwballen grootendeels van een met zorg bereid deeg afhangt. De slaolie laten wij heet worden en scheppen nu met twee in het vet ge doopte lepels balletjes van het deeg, die wij in de pan laten glijden. Wij bakken ze zoolang, tot ze ongeveer het dubbele van de oorspronkelijke grootte hebben gekregen. Zien wij nu, dat ze niet ge noeg rijzen, dan prikken wij ze even aan een vork en geven er met het aardappelmesje b.v. een klein sneedje in, dan worden ze dadelijk veel grooter. Na tien minuten ongeveer zijn ze goud geel en gaar en scheppen wij ze met den frituurlepel uit de pan, leggen ze even op grauw papier en brengen ze daarna op een schaal over, waarna wrj ze rondom flink met poedersuiker be strooien. Warme wijn. 1 flesch roode wijn, 1 ons suiker, 1 sinaasappel, 10 kruid nagelen, stukje pijpkaneel. De Sinaasappel wordt goed afgebor steld, gewasschen en bestoken met kruidnageltjes (waaruit wij het ronde balletje, dat zich in het kelkje bevindt hebben verwijderd) waarna wij den wijn in een (onbeschadigd) email pannetje schenken, suiker, stukjes pijpkaneel en sinaasappel bijvoegen het deksel op de pan doen en deze op een lage pit ongei- veer twee uur laten trekken, daarna zeven en in een keteltje óverschenken. Huzarensla. 3 ons vleesch, 12 ge kookte aardappelen, 2 bietjes, 1 ui, peper en zout, 15 augurkjes, 2 hardgekookte eieren, 4 eetlepels slaolie, 4 eetlepels azijn, mayonaise, peterselie, 1 citroen, 1 tomaat, 1 kropsla, 1 appel. Overgehouden vleesch hakken we zeer fijn, evenals het grootste deel der biet jes (we houden iets achter voor de gar- neering) de ui, de aardappelen, de appel en de augurkjes, brengen alles in een schaal over, mengen het aan met peper, zout, olie en azijn en een paar lepels mayonaise, maken het op smaak af, dus voegen er zoo noodig nog wat zout of azijn bij, zetten het op een niet te koude plaats weg tot den volgenden dag, opdat alle smaakjes zich goed vermengen. Vrijdag nemen wij de sla, wassehen deze voorzichtig, slaan ze in een doek of slamand uit en beleggen er een Iang- werpigen of ronden schotel mede, daarop stapelen wij de huzarensla en geven er een mooien gladden vorm aan die van boven plat is, scheppen er wat lepels mayonaise overheen, en garneeren den schotel verder met een stukje van het overgebleven ei, plakjes biet, tomaat schijfjes, uitgetande citroen en tot waai ertjes gesneden augurkjes en bestrooien het geheel met zeer fijn gehakte en in een doek uitgeknepen peterselie. Een verzoek aan de Nederlandsche vrouwen. De bekende liedjes-dichter Rogier, schreef voor het tijdschrift „Nederlandsch Fabrikaat" het volgend vers: Trouwe, Nederlandsche vrouwen, Nederland verkeert in nood: Talloos vele brave burgers Hunk'ren naar een stukje broodI Dat wil zeggen: deze menschen, Goed van wil, gezond en sterk, Zoeken 4agen> weken, maanden, Hopeloos, vergeefs naar werk. Vrouwen, Nederlandsche vrouwen, Luistert en begrijpt toch goed: Zóó gaan wij beslist een donk're, Zwarte toekomst tegemoet! Werkloosheid en ellende Gaan nu eenmaal hand aan hand. Heusch, er dreigen somb're wolken Boven 't li eve Vaderland! i Vrouwen, Nederlandsche vrouwen, Luistert naar een ernstig woord, Ook al hebt ge dit reeds dikwjjls Uit een and'ren mond gehoord: Dat ons volk met honger dreigt! Gjj, gjj kunt er heusch voor zorgen, Dat het volop arbeid krijgtl Gjj, gjj kunt miljoenen handen, Aan den arbeid laten gaan In de tallooze fabrieken, Die er leeg en werk'loos staan! Als ge uw miljoenen guldens Niet naar huiten rollen laat; Als g' eendrachtig tot parool kiest: „Geef mij Nederlandsch Fabrikaat!" Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 282. Auteur: Jac. v. Rijn, A'dam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 7 sch. op 8, 9, 14, 16, 19, 28, 37 en dam op 36. Wit 11 sch. op: 17, 20, 30, 34, 35, 39, 43, 46, 47, 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laat ste plaatsing in elke maand. Uit de partij. In onderstaande stelling staat wit na- deelig, doch redt zich door een slagzet. Het merkwaardige ijs, dat zwar.t deze combinatie heeft voorzien en meende, door een naslag te kunnen winnen. Wit heeft het echter dieper berekend en maakt met een eindslag remise. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 15 25 35 45 47 48 49 50 1. 34—29 23X34 2. 27—22 18X27 3. 28—23 19X28 4. 30X10 26—311 5. 37X17 28X37 6. 39X30 27—31 7. 36X27 37—41 8. 46X37 9—14 9. 10X19 13X24 10. 30X19 8—13 11. 19X8 3X41 12. 25—20 15X24 13. 33—29 24X42 14. 48X26 Remise. De volgende stelling is een gewijzigde stand uit het voorgaande. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 15 25 35 45 47 48 49 50 1. 3429? 2. 27—22 3. 28—23 4. 30X10 5. 37X17 6. 39X30 23X34 18X27 19X28 26—31 28X46 46X5 47 48 49 50 1. 27—22 18X27 2. 32X21 23X34 3. 40X29 16X27 4. 2923 19X28 5. 37—32 en 42X1 Goede oplossingen onvangen van: C. P- Vogelaar, Krabbendijke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6